Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

autogol
Postovi: 1989
Pridružen/a: 09 feb 2013, 12:53
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la autogol » 27 feb 2018, 18:03

R32 je napisao/la:
autogol je napisao/la:Vozim ja tog e90 2.0i pa ako te sta zanima pitaj ;)
Sto se Pezoa tice,ja ljepseg do sad nisam vidio.
Ali eto sacekajmo jos da ga vidimo uzivo...
U E60 taj 2.0 je top svega sto se tice, tamo ima 17x konja, u facelift modelu 2007-2010...
Cijena malog servisa je mizerna, a pretpostavljam i potrosnja isto 7-8l ?
Znas li otprilike sta si mijenjao od dijelova, kako su se cijene kretale, kakvih je problema imao i sl.


@Saurman nije da nisu, samo sto valja izdvojit 30k+ :(
Sve zavisi druze gdje ces voziti ovakav auto..Kod mene je jako malo gradske voznje,medjutim on najvise trosi od 130 pa nadalje :mrgreen:
Od dizela 2.0 trosi 1,5l vise al opet sve zavisi od nacina voznje..Medjutim meni potrosnja i nije toliko bitna,bitno mi je da je auto pouzdano,a upravo to je ovaj motor 2.0i
Jedino moras izbjegavati onu verziju 2.0si on ima 170 konja i imali su problema sa lancem!
Ja svog vozim vise od dvije godine i presao sam 50 hiljada sa njim.Do sad sam mijenjao termostat,akumulator,dihtung na poklopcu motora,joystick od navigacije se morao otvorit pa nesto zalemit unutra nemam pojma,svjecice i naravno mali servis ulje i filteri.Velikog servisa nemas,nemas ni filtera goriva znaci ulje,uljni filter,zracni filter i filter klime ti je mali servis. Cijene su meni jako prihvatljive ali kazem ti ja kupujem to u Njemackoj,mogu ti dati link od online prodavnice autodijelova pa istrazuj detaljno.
Sto se udobnosti tice samo cu ti reci da opucam relaciju 12h voznje,nista me ne boli!Izolacija perfektno odradjena,pozicija sjedenja isto tako.Moj ti je savjet da uzmes auto sa fabrickom navigacijom bussines ili profesional jer e90 sa i bez navigacije nije isto auto unutra!
Dizel je malo agresivniji zbog turbine ali ja ne mogu ono dizelovo cvakanje pod haubom jbt prede ko kakav cady :oops: Ne znam jesi ikad vozio atmosferca i to je pravi uzitak koji treba probati :thumbup:

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 27 feb 2018, 18:34

autogol je napisao/la:Ne znam jesi ikad vozio atmosferca i to je pravi uzitak koji treba probati :thumbup:
Vozam i sad jednog, samo je iz 2008, i malo veci brat od e90 :mrgreen: i bratov je :mrgreen:
Nisam puno istrazivao to je onda vjerovatno mala razlika sto se tice motora od onog u e60 fc. Ne znam da li je isti :?
Kod pete generacije isao od 2007-2010 170konja, kod trece 2009-2012, ima malih razlika u specifikacijama, max moment, eko norma i sl...

A atmosferca vozam i sad, bila je i e46 atm. benz. uglavnom sam i ljubitelj sirove snage, bez dodatnih punjaca. Iako je to danas sve rjeđe, al ima dokle ima :D.
To sve sto kazes tako je, znam po petici da nije potrosac, i da je m. servis jeftin. Jesi sta mijenjao na trapu, amortizere il sl?
Ja malo gledao cini mi se da je u rangu Pasat 6 po cijenama dijelova...
Mia San Mia

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Ferdo » 27 feb 2018, 20:14

Nije mi jasno na kojem osnovu se formiraju cijene kod Škode u Bosni i Hercegovini.

Evo recimo Škoda bi trebala da bude uloženo-dobiveno jako visoko postavljena ljestvica, da bude više budžet auto nego brand prestiž.

Pa opet ovo mi je zanimljivo, usporedba sa još jednim crossoverom iste veličine:

1. Početna cijena modela Škoda Karoq iznosi 42.184 KM sa PDV-om, model sa 1,5 TSI motorom (benzin) i 150 KS, prednjim pogonom i paketom opreme Ambition - ulazni nivo opreme.

2. Početna cijena modela Nissan Qashqai iznosi 38.800 KM sa PDV-om, model sa 1,6 DIG-T motorom (benzin) i 163 KS, prednjim pogonom i paketom opreme Visia - ulazni nivo opreme.

Ja ne znam precizno šta to daje Ambition, a šta Visia, ali znajući VAG koncern pretpostavljam da Visia pruža više stvari. Uz to jači je motor za 13 KS. Uz to Nissan je jači brand a Qashqai je već etabliran model. Nije mi jasno kako je Škoda Qaroq skuplja za skoro 4.000 KM od Nissana Qashqai. Još kad vidiš izgled, Qashqai djeluje kao prestižniji model.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14564
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 27 feb 2018, 20:55

jel zna neko možda koliko bi koštao mali servis za fiat stilo? znači 4 litra selenia ulja i svi filteri?
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 27 feb 2018, 20:59

alan_kardec je napisao/la:jel zna neko možda koliko bi koštao mali servis za fiat stilo? znači 4 litra selenia ulja i svi filteri?
Ja mislim da Motorexu mozes poslati online, pa provjeri cijenu i dodaj jos 15-20KM za ruke.
Mia San Mia

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14564
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 27 feb 2018, 21:22

R32 je napisao/la:
alan_kardec je napisao/la:jel zna neko možda koliko bi koštao mali servis za fiat stilo? znači 4 litra selenia ulja i svi filteri?
Ja mislim da Motorexu mozes poslati online, pa provjeri cijenu i dodaj jos 15-20KM za ruke.

kako misliš online? pošalješ mail ili šta?
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
miki_92
Postovi: 21599
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 27 feb 2018, 21:33

alan_kardec je napisao/la:
R32 je napisao/la:
alan_kardec je napisao/la:jel zna neko možda koliko bi koštao mali servis za fiat stilo? znači 4 litra selenia ulja i svi filteri?
Ja mislim da Motorexu mozes poslati online, pa provjeri cijenu i dodaj jos 15-20KM za ruke.

kako misliš online? pošalješ mail ili šta?
http://www.motorex.ba/Obrazac/Obrazac.php
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14564
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 27 feb 2018, 21:55

aha, a jel ti oni odgovore mailom ili te zovu telefonom?
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 27 feb 2018, 22:17

Ma mailom, to im je osnovni nacin komunikacije.
Mia San Mia

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14564
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 27 feb 2018, 22:25

axa, ok. hvala vam. :thumbup:
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

autogol
Postovi: 1989
Pridružen/a: 09 feb 2013, 12:53
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la autogol » 27 feb 2018, 22:53

R32 je napisao/la:
autogol je napisao/la:Ne znam jesi ikad vozio atmosferca i to je pravi uzitak koji treba probati :thumbup:
Vozam i sad jednog, samo je iz 2008, i malo veci brat od e90 :mrgreen: i bratov je :mrgreen:
Nisam puno istrazivao to je onda vjerovatno mala razlika sto se tice motora od onog u e60 fc. Ne znam da li je isti :?
Kod pete generacije isao od 2007-2010 170konja, kod trece 2009-2012, ima malih razlika u specifikacijama, max moment, eko norma i sl...

A atmosferca vozam i sad, bila je i e46 atm. benz. uglavnom sam i ljubitelj sirove snage, bez dodatnih punjaca. Iako je to danas sve rjeđe, al ima dokle ima :D.
To sve sto kazes tako je, znam po petici da nije potrosac, i da je m. servis jeftin. Jesi sta mijenjao na trapu, amortizere il sl?
Ja malo gledao cini mi se da je u rangu Pasat 6 po cijenama dijelova...
Kod mene je oznaka motora N46 2006 god. 150 PS
Sto se dijelova tice evo spomenuo si amortizere prednji Monroe 57€ Sachsov 72€ po komadu dok su zadnji Bilstein 40€ Monroe 44€ Sachs 50€ po komadu..
Ne znam stvarno koliko se krecu dijelovi za druga auta,ali bmw nije skup za odrzavanje koliko se prica!
Na trapu sam mijenjao jedan selen i to je to.

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18624
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 28 feb 2018, 17:59

alan_kardec je napisao/la:
aha, a jel ti oni odgovore mailom ili te zovu telefonom?
Preporučujem ti DE-MI i auto milovanović. Motorex izbjegavati
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 28 feb 2018, 18:35

autogol je napisao/la:Kod mene je oznaka motora N46 2006 god. 150 PS
Sto se dijelova tice evo spomenuo si amortizere prednji Monroe 57€ Sachsov 72€ po komadu dok su zadnji Bilstein 40€ Monroe 44€ Sachs 50€ po komadu..
Ne znam stvarno koliko se krecu dijelovi za druga auta,ali bmw nije skup za odrzavanje koliko se prica!
Na trapu sam mijenjao jedan selen i to je to.
Gledao sam i druge dijelove malo, pa fakat je povoljno, za jedan Bmw nije uopste skupo.
Bosniacum Lilium je napisao/la:Preporučujem ti DE-MI i auto milovanović. Motorex izbjegavati
Jel zbog cijene ili ima jos nesto?
Mia San Mia

Avatar
Quinlan
Postovi: 2731
Pridružen/a: 26 sep 2016, 12:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Quinlan » 28 feb 2018, 19:39

bgm i meni su rekli da izbjegavam motorex u sirokom luku, kvalitet slab, cijena velika, valjda
mislim dva majstora sam posjetio i obojca su mi rekli nemoj u motorex

dijelove, veliku vecinu sam uzimao u AC Skoljic, e sad ne znam kakve su cijene u drugim radnjama da uporedim, ali jbg golf 4 ono kod mene sve jeftino, ne znam kugla 22km, aksijalni isto 20tak km koliko se sjecam itd..

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 28 feb 2018, 20:37

Zna li iko dobre naše majstore u Berlinu?
Aljegri, out!

Avatar
JHam
Postovi: 9042
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la JHam » 28 feb 2018, 21:07

R32 je napisao/la:
autogol je napisao/la:Kod mene je oznaka motora N46 2006 god. 150 PS
Sto se dijelova tice evo spomenuo si amortizere prednji Monroe 57€ Sachsov 72€ po komadu dok su zadnji Bilstein 40€ Monroe 44€ Sachs 50€ po komadu..
Ne znam stvarno koliko se krecu dijelovi za druga auta,ali bmw nije skup za odrzavanje koliko se prica!
Na trapu sam mijenjao jedan selen i to je to.
Gledao sam i druge dijelove malo, pa fakat je povoljno, za jedan Bmw nije uopste skupo.

Jel zbog cijene ili ima jos nesto?
Odrzavas fino i nemas problema, sipaj i vozi. Kod mene je 2005, 163KS fabricki, s chipom oko 210 i nikakvih problema

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 28 feb 2018, 21:29



:ljepota:

Motori V8 benzinjare do 1600 konja, nitro, bozanski obrtni moment, nenadjebiva zastitna ograda...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
harden
Postovi: 23572
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la harden » 01 mar 2018, 03:44

Asteriks je napisao/la:
Koliko para treba izdvojiti za neki pristojan SUV?
Znaci otprilike, sta bi bila dobra kupovina ako se gleda omjer ulozeno - dobijeno?

:salut:
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 mar 2018, 10:11

Trebas znat koje stavke jedan SUV mora ispunjavati. Na prvom mjestu sigurnost, udobnost, elasticnost motora, izdrzljivost manjeg makadama... do onih krajnih tipa ekonomicnosti iako je potrosnja i cijena odrzavanja sekundarnog karaktera kada se vec odlucis sa ovu vrstu auta (naravno ako pomenuta potrosnja ne ide preko nekih granica).

Sto se polovnjaka tice, Volvo XC90 je vrhunski paket,dosta tezak - 2t a potrosnja normalna, kvalitetan dizelas 2.4. Imas ove motore do 2007. i poslije, sa 160 i 185 konja.

Ak os nesto laganije, jeftinije za odrzavat, naravno polovno (jer ovdje pricamo o polovnjacima) onda definitivno Toyota RAV4.

Kod Toyotinih dizelasa na 250k radis turbinu a vole mal ulja trosit (sto je normala) ali su benzinci VVT-i vrhunac tadasnje tehnologije. Gleaj, taj Toyotin benzinac ima varijabilno ubrizgavanja i takav sistem omogucava da najbolje dise na velikim obrtajima (kad ga gazis) pa dolazi do kvalitetnog iskoristavanja smjese i manje potrosnje te boljeg rada. Naravno vise trosi neg dizelas al ne pretjerano. Zato nemas turbine...

Ovo nisu terenci, odma da znas poput Wranglera, Merca G, Land Rovera Defendra itd...

Inace, ak gledas nesto mladje, tj. od 2008. pa ovamo il sasvim novo, onda pored Volva XC90 imas manji Volvo Xc60, onda legendarni Audi Q7...

Ak gledas sigurnost (jaca šasija, jastuci, karoserija itd), zaustavni put i sta vec, onda se svi moraju naklonit svedskom proizvodjacu jer tu Volvo postavlja standarde. Ali, ako zelis snagu, nosivost, robusnost motora, ubrzanja.. naravno onda ces izabrati Q7. Ovdje jos imas Merc i BMW Q5, a to je krema SUV auta.

Sada tvoje pitanje, najbolji omjer ulozeno - dobijeno, je jako tesko odgovorit. Po mom misljenju, jednostavno ne kupujes SUV radi ekonomicnosti, znaci cijena dijelova i potrosnje, posto je to, kao sto rekoh, sekundarno, ali za prosjecnog korisnika srednjeg budzeta, Toyota RAV4 moze ispuniti dosta toga. Nova RAV je krema glede izdrzljivosti motora (kao i Nissan Xtrail) al u ostalim segmentima malo kaskaju za gore pomenutim modelima.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14564
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la alan_kardec » 01 mar 2018, 22:35

Bosniacum Lilium je napisao/la:Preporučujem ti DE-MI i auto milovanović. Motorex izbjegavati
DE-MI ima dole u Blažuju, bivši Velas? A auto Milovanović ja nigdje ovdje kod nas nisam vidio.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Rosicky i 37 gostiju.