Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 22 maj 2018, 16:56

Motor koji je pred generalku pozna se obicnim pregledom.

Zasto sam ti rekao da mjeris kompresiju ? Vidi, karike sluze kao zaptivaci izmedju cilindra i klipa. Pomoc njih, u cilindru imas potrebnu kompersiju, koja za dizelase iznosi oko brojke 27 bara. Kada se karike potrose, dolazi do pada kompresije i onda imas potrosnju ulja, dim gore na uberlaufu itd.

Znaci, simptomi pred generalku uz ćađ na auspuhu su - trzanje u voznji, nemiran rad u leru, pomenuta potrosnja ulja, povecana potrosnja goriva i tvrde gumistucne te povecana temperatura motora.

Nakon kompresije, neka ti pregleda EGR ventil i ono crijevo izmedju turbine te interkulera pa onda se zabavi oko cipa. Crn dim u vecini slucajeva nije znak za kraj radnog vijeka, tako da, nemas se cega plasit.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Thorin
Postovi: 904
Pridružen/a: 18 jan 2013, 18:38
Lokacija: Vitez
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Thorin » 22 maj 2018, 18:00

Asteriks je napisao/la:Motor koji je pred generalku pozna se obicnim pregledom.

Zasto sam ti rekao da mjeris kompresiju ? Vidi, karike sluze kao zaptivaci izmedju cilindra i klipa. Pomoc njih, u cilindru imas potrebnu kompersiju, koja za dizelase iznosi oko brojke 27 bara. Kada se karike potrose, dolazi do pada kompresije i onda imas potrosnju ulja, dim gore na uberlaufu itd.

Znaci, simptomi pred generalku uz ćađ na auspuhu su - trzanje u voznji, nemiran rad u leru, pomenuta potrosnja ulja, povecana potrosnja goriva i tvrde gumistucne te povecana temperatura motora.

Nakon kompresije, neka ti pregleda EGR ventil i ono crijevo izmedju turbine te interkulera pa onda se zabavi oko cipa. Crn dim u vecini slucajeva nije znak za kraj radnog vijeka, tako da, nemas se cega plasit.
Hvala kralju :kralj:

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 22 maj 2018, 18:20

Šećo servira šokove :mrgreen:
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Ferdo » 22 maj 2018, 18:38

Koliko crossoveri bolje drže cijenu čak i od premium limuzine.

Mercedes E-klasa dobra oprema 120.000 KM - nov 2008. godine = Isti taj Merc danas polovan 20.000 KM
Nissan Qashqai dobra oprema 50.000 KM - nov 2008. godine = Isti taj Nissan danas polovan 16.000 KM

Avatar
brzi21
Postovi: 1268
Pridružen/a: 14 jan 2010, 13:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la brzi21 » 23 maj 2018, 10:05

[quote="Asteriks"[/quote]

Mozes li mi care reci sta za Audi a4, 2007 godiste, 1.6 benzin, cini mi se oko 75kw?
Nije vazna potrosnja niti jacina. Zanima me eto jel imaju problema i kakvi su za odrzavat?

Avatar
inadian89
Postovi: 58
Pridružen/a: 05 jan 2015, 23:19
Lokacija: Soda
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la inadian89 » 23 maj 2018, 16:16

Ima li neko iz Brckog?
zanima me kakva je auto kuca VR auto Brcko?

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 23 maj 2018, 16:31

Thorin je napisao/la:Ne radi mi to druže, hoćeš da me srce strefi
Moram pod hitno skinuti čip pa ćemo vidjeti.
Govorim ti kako je meni bilo. Isti simptomi.
Nadaj se da je ovo o čemu govori asteriks :)
Asteriks je napisao/la:simptomi pred generalku uz ćađ na auspuhu su - trzanje u voznji, nemiran rad u leru, pomenuta potrosnja ulja, povecana potrosnja goriva i tvrde gumistucne te povecana temperatura motora.
Znači niš od nabrojanog osim crnog dima. Oblaci dima.
I jednom vozim na autoputu, negdje oko 200, izlazim na pravac pokušavam da dodam gas i auto prestaje da reaguje.
Ono, držiš gas do poda, auto niš.
Stanem na zaustavnoj, ugasim na par minuta, opet upalim i krene samo što ne vuče. max brzina između 80 i 90. Od 0-90 dvije minute :lol:
Nekako se dokotrljam do jaranovog servisa koji je bio u blizini i ostavim auto. Njemu sam ga i prodo.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 maj 2018, 19:04

Postao/la brzi21 » 23 maj 2018
VW-ovi benzinci 1.6, starije konstrukcije su nesto najrobusnije sto imas od te sorte a upravo je kod tog Audija iz 2007. pomenuta izvedba.

E sada, potrosnja je nesto veca mozda cak izbijes i na 10 gradske a 6.5 otvorene, al moras znat da je tezina oko 1300 kg dok je npr. Golf 5 1.6 benzinac skoro 100 kg laksi, a to su ti isti motori.

Al gledaj ovo, nemas turbine znaci atmosferac sa onim ubrzigavanjem u vise tacaka.

Istina, nemas neki obrtni moment i ubrzanje ti je 12.5 sec, ali msm da je sasvim pristojno za nase uvjete.
Postao/la sekerbay » 23 maj 2018, 16:31
Uvijek imas vanredne situacije ali svaki motor neko vrijeme pred crkavanje pokazuje barem odredjene, povezane simptome. To moze bit neznatna potrosnja ulja, lagano opadanje kompresije... Jer, ne moze tek tako propuhat na rori.

Vjerovatno si cuo price (posto imas druga majstora) da pred generalku gubi dobar dio snage, cujes lupanje hidropodizaca, onda temperatura varira...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
brzi21
Postovi: 1268
Pridružen/a: 14 jan 2010, 13:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la brzi21 » 23 maj 2018, 19:46

Znaci sve u svemu nije slab taj auto? Iskreno i nisam bas ljubitelj brze voznje, taman je to za mene.

Nisu problematicni??

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 maj 2018, 20:01

Nisu problematicni??
VW-ovi benzinci 1.6, starije konstrukcije su nesto najrobusnije sto imas od te sorte a upravo je kod tog Audija iz 2007. pomenuta izvedba.

Strasno pouzdani.

Znas onu anegdotu sa starijim benzincem 1.6 kubikaze. Vracao se neki čiča sa duga puta, al u medjuvremenu cuje opasno lupanje (zupcasti). Ebga, kak u blizini nije bilo mehanicara ovaj odluci nekako do svog grada. I taman na ulazi, pukne remen. Odslepaju ga do majstora, ovaj odmah ustanovi kvar a svi znamo sto biva kada pukne zupcasti. Havarija, generalka il zamjena motora.

Cojk se uhvati za glavu, sjedne negdje na kafu a majstor u medjuvremenu samo nabaci novi kais i zovne ga na foru, gotovo auto. Tata ga nagradi ali nije znao da jedino u 1.6, golfa benzinca (dvica) nemas nikakvog kvara nakon ove pizdarije i jedini je motor od tog kova, kada ti pukne zupcasti, samo ga zamjenis i picis dalje. :salut:

Ak je Svabo mislio napraviti tenk, to je sigurno uspio sa ovim modelom. Naravno i kasnije verzije ove kubikaze su skoro pa remek djela glede izdrzljivosti.

Ova tvoja verzija 1.6 od 75 kw se ugradjivala, pored A4, u A3, Ocatviju 1. i 2. generacije, Golf 5, Passat B5/B6 itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
brzi21
Postovi: 1268
Pridružen/a: 14 jan 2010, 13:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la brzi21 » 24 maj 2018, 02:21

Smatrao sam da je ok taj motor, al da je tako dobar nisam. Hvala ti za informacije, vjeruj pomogao si mi puno.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 24 maj 2018, 08:12

Samo sto nije startan + trosi i do 10 gradske, ili 7.5 kombinovane.

Ali, izdrzljivost, pouzdanost te troskovi servisiranja, tu je odličan.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 24 maj 2018, 12:48

Jes isto ko i 2.0 iz Audija.
Aljegri, out!

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 24 maj 2018, 14:01

Da se nadovežem na ovo astrriksovo.
Moje prvo auto je imalo taj 1.6 motor i mislim oko 100 konja.
Bilo je peri-deri.
Nisi ga mogo uništit. Ono, upališ ga hladnog i tjeraš do kraja sa obrtajima, niš. Znači ubijao sam ga i opet je radio ko sat.
Boga mi dragog, kad bih kontrolisao ulje, bilo je žuto.
Nevjerovatno. Znači promijenio ulje, vozio par sedmica i ono još uvijek žuto :crazy:

Ps.
Asteriks, šta znači kad se čuje remen? Ono, dok je auto hladno, remen baš ciči, al kad se ugrije, ništa se ne čuje.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 24 maj 2018, 16:14

Pri kupovini x modela, prvo sto moras provjeriti/zamjeniti je upravo zupcasti remen. Naravno provjeriti, ako su papiri servisa validni a zamjena je najbolja opcija.

Onda dobijes interval, npr. 120k i uvijek ga mijenjas barem 2000 km prije. To da se nekad cuje mimo zacrtanih termina moze biti do zatezaca, klizaca ili samog kaisa.

Kvalitet istog utice na pomenute stvari pa se moze desiti da vec nakon 40k imas havariju. Jednostavno odes u servis da ti preciziraju izvor zvuka a to ce iskusan sluh ustanoviti za pola minute.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 24 maj 2018, 21:14

Brzo pitanje:
Prvi put sebi kupujem auto, koliko bi izasla registracija ako je u pitanju 1,9TDI?
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

HeraklitMracni
Postovi: 5333
Pridružen/a: 15 okt 2014, 16:00
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la HeraklitMracni » 24 maj 2018, 21:17

SMR187 je napisao/la:Brzo pitanje:
Prvi put sebi kupujem auto, koliko bi izasla registracija ako je u pitanju 1,9TDI?
koliko snaga ? Jel prva registracija ?
kad izracunas napisi :D
http://www.autocentarbh.ba/autocentar-kalkulator

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 24 maj 2018, 21:49

HeraklitMracni je napisao/la:
SMR187 je napisao/la:Brzo pitanje:
Prvi put sebi kupujem auto, koliko bi izasla registracija ako je u pitanju 1,9TDI?
koliko snaga ? Jel prva registracija ?
kad izracunas napisi :D
http://www.autocentarbh.ba/autocentar-kalkulator
Jel moguce da je oko 520KM ili sam nesto pogrijesio? Ne kontam ovo vrsta registracije sta da izaberem. Uglavnom za sve 3 opcije se krece cijena izmedju 507 i 537KM

2001 godiste, 1,9TDI 66kW

EDIT: A dobro, zaboravio sam da moram platit 100% premije osiguranja. Izadje na oko 850KM valjda
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC


Avatar
AshburtonG
Postovi: 6296
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AshburtonG » 25 maj 2018, 22:48

Kupio stari Peugeot 2008, 2014 godiste. E sad ima navigaciju, ali je treba update mapa ili sta vec. Da li postoje neke besplatne mape, ili kako to vec funkcionise?

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Licniznanstvenik, Pensioner26 i 19 gostiju.