Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88,Donnie Darko

Najbolji terenac je:

Mercedes G
37
46%
Land Rover Defender
7
9%
Toyota Land Cruiser
10
13%
Jeep Wragnler
4
5%
Suzuki Samurai
0
Nema glasova.
Nissan Patrol
5
6%
Lada Niva
12
15%
neki drugi
5
6%

Ukupno glasova: 80

samosarajvo
Kontakt:

PostPostao/la samosarajvo » 03 maj 2019, 16:35

Asteriks WroteColonGolf 5-ica nije za makadama, glede konstrukcije amortizera, krajnica, kugli, tacnije cijelog ogibljenja, polozaja branika, odignuca te cijene dijelova u slucaju eventualnog ostecenja.

4motion trosi u prosjeku 1.5l vise, to je provjereno milion posto. Razlog je sami mehanizam tog pogona te pomenuta tezina od cca 120 kg vise. Tebi vozilo treba za pomenutog makadama po kojem moze biti i snijega. O tome se radi.

Toyota RAV je SUV koji kombinovano trosi (ako je utegnut i potpuno ispravan) 8l.

Ovo pisem iz razloga sto pogon na 4 tocka nije presudan kada po lokalnim putevima (uzbrdica) ima malo jaceg snijega. Zbog toga imas sirog izbor automobila pogodnih za specificne staze.

Ako si odlucio za 4motion, naravno tvoj izbor, ali znaj da cu uz zimske uvjete lakse izaci dvicom sa obicnim lancima. :salut:

Svakako sam 80% za octaviu, a ona je mescini malo vise konstruisana za makadam.
ALi kao sto rekoh, makadam je jednom mjesecno 6-7 mjeseci u godini i to kad je suho / manja kisa. Zimi se ne ide.

Kao sto si i reko, treba mi 4x4 ugl za sarajevska brda po snjegu. Gledo sam svojim ocima kuda izlazi golf 4 4motion dok mi obicni ostajemo u snjegu.
Vjerujem ti za golfa dvojku sa lancima, ali ja fakat ne mislim imati jedno auto maksuz za te situacije, to je nemoguce iskontruisati tako.
Hocu da se popenjem kuci po snjegu, a da za 2 dana kad ono se naglo otopi kako samo zna u Sarajevu, spicim za Banja Luku i uzivam u udobnoj voznji od 3-4 sata u istom autu, to Octavia moze pruziti, golf 2 sa lancima ne moze sigurno. :D

@Civa
OCtavia Scout je vec nesto drugo. Odignutija je od ove 4x4 dosta (a 4x4 je odignutija od obicne), ima metalne zasiste ispod auta i zaista je pravi mali terenac.Gledam sam ih i ja i znam sta sve mogu.
Medjutim one su dosta skuplje i dolaze samo sa 2.0 motorima, dok ja gledam 1.9 77kw ili nasljednika 1.6 sa isto kilovata.
Odrzavanje 1.9 i 2.0 je drasticno, lamela + zamajac na 1.9 TDI je 700 KM a vamo je 1100 KM. Veliki servis razlika haman pa duplo itd itd.
To je to otprilike sto mi treba, kad zimi hocu na planinu da se ne sikiram.

@Azpi
Audi su generalno skuplji ya kupiti, skuplji i za odrzavati mada je njihov quatro pogon najjaca moguca stvar.
Mislim da odnos ulozeno/dobijeno je najbolji na Octaviji trenutno.
A pogodio si put, sve znas :D
--RAFAEL NADAL--
18 Grand Slams
82 Single titles
10 years in row with atleast one GS title
Channel Slam 2x, Clay Slam, Summer Slam
Single and double gold medal winner
Most titles won at a single GS, Masters and ATP 500 (12 RG, 11 MC,11 Barcelona)

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 03 maj 2019, 16:39

Kao sto si i reko, treba mi 4x4 ugl za sarajevska brda po snjegu. Gledo sam svojim ocima kuda izlazi golf 4 4motion dok mi obicni ostajemo u snjegu.

Ko je vozio po snijegu od cca 10 cm, zna sto znaci visina vozila. Ko je vozio na navedene uvjete ali po makadamu, onda zna kako je ta visina strasno vazan faktor.

Prednji branik moze usporiti potrebno ubrzanje, ako staza nije prociscena, a svako zanosenje na nasip visine poda i definitivno zaglavljenje.

Izlazili su ljudi sa svakakvim gumama na svakakve lokacije, ali pricam o onom najsigurnijem.

Nego, ti napisa ovo u prvom postu..

Treba mi za vikendicu gdje imam malo makadama ali i za sarajevskog brda (zivim u istom)kada napada snjeg
...
It is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to change.

Azpi
Kontakt:

PostPostao/la Azpi » 03 maj 2019, 16:49

samosarajvo WroteColon@Azpi
Audi su generalno skuplji ya kupiti, skuplji i za odrzavati mada je njihov quatro pogon najjaca moguca stvar.
Mislim da odnos ulozeno/dobijeno je najbolji na Octaviji trenutno.
A pogodio si put, sve znas :D

znam onda o cemu pricas, ja nisam toliko visoko ko ti, ali razumijem te ako moras ostaviti auto dole ispod tranzita negdje i onda se penjati :mrgreen:
ne znam vjeruj ganjaj oktaviju, ne moras zuriti taman kakva fina da ti naleti imas cijelo ljeto ili kakvi su pasati oni 4motion za odrzavanje?
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

samosarajvo
Kontakt:

PostPostao/la samosarajvo » 03 maj 2019, 18:46

Asteriks WroteColon

Ko je vozio po snijegu od cca 10 cm, zna sto znaci visina vozila. Ko je vozio na navedene uvjete ali po makadamu, onda zna kako je ta visina strasno vazan faktor.

Prednji branik moze usporiti potrebno ubrzanje, ako staza nije prociscena, a svako zanosenje na nasip visine poda i definitivno zaglavljenje.

Izlazili su ljudi sa svakakvim gumama na svakakve lokacije, ali pricam o onom najsigurnijem.

Nego, ti napisa ovo u prvom postu..

Treba mi za vikendicu gdje imam malo makadama ali i za sarajevskog brda (zivim u istom)kada napada snjeg
...

Tako je, mada kazem ti, octavia konkretno je u 4x4 izdanju visocija od obicne, a generalno ne vrijedi za nisko auto
Ova octavija ima ja mislim oko 140-150 mm clearance sto je Ok.

Evo ovaj klip, ovo je extremna situacija sa pola metra snjega haman, auto se zaustavilo tek kad je bukvalno uletilo u ovoliki snjeg.
https://www.youtube.com/watch?v=Nltt8OM7Emc

https://www.youtube.com/watch?v=FjpT27EOL8w
Ovo je malo realnija situacija ali i ovdje ima 20 cm snjega garant, ide bez problema.

@azpi
sve znas :mrgreen:
Pasati 4motion su sto se pogona vjerujem slicni kao i octavia, sto se odrzavanja tice.Ulje te mozda filter i to je to.
Mislim da je torsenov 4x4 u passatu bolji od onog kod octavije ali generalno nisam ljubitelj pasata iskreno a i odrzavanje mu je blize audiju nego octaviji, a i da ti pravo kazem karavani mi se vise svidjaju (octavia 4x4 je karavan svaka)
--RAFAEL NADAL--
18 Grand Slams
82 Single titles

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 04 maj 2019, 09:17

Passat 5-ica nije za takvih terena obzirom da ima prednji aluminijski ovjes, koji je inferioran spram uobicajnih ovjesa, skuplji pri zamjeni i taj se eksperiment VW-a nije proslavio.

Passat 6-icu krase kvalitetni motori, ali glede kubikaze 2.0 tek od 2008. su ubacili one nove konstrukcije sa common rail ubrizgavanjem i upravo taj je 10x bolji od 2.0 TDI PD.

Octavija je generalno najpopularniji polovnjak na nasim prostorima. Naravno 1.9 TDI je jedina verzija koju bi preporucio sa 4x4.
It is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to change.

Arko0311
Kontakt:

PostPostao/la Arko0311 » 04 maj 2019, 18:46

Pozdrav, planiram uskoro uzimati auto, a za oko mi najvise zapadaju Mercedes e klasa (w211) i audi a6 (c6). Je li neko imao iskustva s njima i sta je po vama bolji izbor od ta dva?

QUARTERBACK
Kontakt:

PostPostao/la QUARTERBACK » 04 maj 2019, 21:00

pozdrav, izbacuje mi ove dvije greske na boardu pa me zanima sta znace? za ovu jednu znam da je ulje za kocnice al ova druga ne znam sta je u pitanju

slika

slika
PROCI CE SVE,ALI DUSA,OBRAZ I ONO STO JE DOBRO OSTAJE ZAUVEK!!!

Brokula
Kontakt:

PostPostao/la Brokula » 04 maj 2019, 21:03

google translate :mrgreen:

StrikeWarzone
Kontakt:

PostPostao/la StrikeWarzone » 04 maj 2019, 21:45

Gledaj standardne kilometraze :lol:

R32
Kontakt:

PostPostao/la R32 » 05 maj 2019, 09:00

Neki dan na Slovenskoj stranici neko prodaje BMW E60,
Unutra fakat kao nov na slikama, sjedista kozna al nisu ispucala izgleda. Kad covjek naveo i kilometrazu.
900.000 presao :crazy:
Mia San Mia

samosarajvo
Kontakt:

PostPostao/la samosarajvo » 06 maj 2019, 00:58

I na kraju,meni niko ne rece o dobrom majstoru za 4x4...?
Koliko vidim samo oni u Sirokom su se specijalizirali zs to.
--RAFAEL NADAL--
18 Grand Slams
82 Single titles

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 07 maj 2019, 14:59

samosarajvo WroteColonI na kraju,meni niko ne rece o dobrom majstoru za 4x4...?
Koliko vidim samo oni u Sirokom su se specijalizirali zs to.

To se radi u ovlastenim servisima il servisima datog brenda.

Npr. servis Vucic nema vrsnog majstora za postavljanje kedera ali zbog svoje klijentele i po narudzbi (pristupacne cijene) nude usluge strucnjaka iz drugog kantona, koji ugradnju vrsi na licu mjesta.

StrikeWarzone
Kontakt:

PostPostao/la StrikeWarzone » 08 maj 2019, 21:10

Volvo s60 2001, 2.4 benzin, automatik, @Asteriks ,prednosti i mane ?

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 09 maj 2019, 11:10

StrikeWarzone WroteColonVolvo s60 2001, 2.4 benzin, automatik, @Asteriks ,prednosti i mane ?

Vjerovatno te interesuje atmosferski benzinac od 170 konja. Radi se o V5 motoru (pet cilindara). Izdrzljivi su, sto se konstrukcije tice ali ogromna potrosnja, cak 10.5 kombinovane, sto znaci da u gradu mozes izbiti na 14l. Msm da je previse.

Onda, vremenom stari benzinci, kao i svaki drugi model dodju blizu generalke sto dodatno utice na pomenutu potrosnju i max potencijal motora. Naravno i tu imas poredak, neki su skoro nepoderivi, drugi prelaze 500k, pa 400k itd.

Dalje, automatik tog doba je vjerovatno pred zahvat (na nasem trzistu) i tu racunaj dodatnu sumu. Tesko da se isplati u bilo kojem pogledu.

Licno sam ljubitelj istih (benzinaca vece kubikaze) ali tu trebas paziti na masu stvari. Prije svih, tu su legendarni bmw-ovi sestaci, pa Merecedesov V6, V8 itd.

StrikeWarzone
Kontakt:

PostPostao/la StrikeWarzone » 09 maj 2019, 12:19

Asteriks WroteColon
StrikeWarzone WroteColonVolvo s60 2001, 2.4 benzin, automatik, @Asteriks ,prednosti i mane ?

Vjerovatno te interesuje atmosferski benzinac od 170 konja. Radi se o V5 motoru (pet cilindara). Izdrzljivi su, sto se konstrukcije tice ali ogromna potrosnja, cak 10.5 kombinovane, sto znaci da u gradu mozes izbiti na 14l. Msm da je previse.

Onda, vremenom stari benzinci, kao i svaki drugi model dodju blizu generalke sto dodatno utice na pomenutu potrosnju i max potencijal motora. Naravno i tu imas poredak, neki su skoro nepoderivi, drugi prelaze 500k, pa 400k itd.

Dalje, automatik tog doba je vjerovatno pred zahvat (na nasem trzistu) i tu racunaj dodatnu sumu. Tesko da se isplati u bilo kojem pogledu.

Licno sam ljubitelj istih (benzinaca vece kubikaze) ali tu trebas paziti na masu stvari. Prije svih, tu su legendarni bmw-ovi sestaci, pa Merecedesov V6, V8 itd.

Ovaj ima sekvent plin ubacen , prva je ruka jer je kupljen u autokuci u BiH i presao je 168.000.Potrosnja se regulise plinom a drago mi je sto su na glssu po pitanju izdrzljivosti,plus je olaksanje sto ide automatik mjenjac. Hvala u svakom slucaju,zadovoljstvo je imat nekog takvog na ovom forumu. :)

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 09 maj 2019, 12:24

Roki, auto kuce pogotovo one u BiH, garantuju sve samo ne sigurnost, originalnu kilometražu te konacno stanje. Otvori desetere oci.

Druga stvar, nije ceif vozati takvu makinu na plinu, barem meni. :)

U svakom slučaju sretno.

R32
Kontakt:

PostPostao/la R32 » 09 maj 2019, 12:34

Ima ga kolega, odnosno bivsi kolega.
Isti model motor, automatik sa plinom, on je zadovoljan bio. Potrosnja dobra logicno jer je plin. A i nije imao nekih drugih problema. Poprilicno izdrzljiv.
Ugodan i udoban :thumbup:
Mia San Mia

KEC
Kontakt:

PostPostao/la KEC » 10 maj 2019, 20:56

Uzeo sam passat 5 1.8 benzin 2002
Planiram ugraditi plin, imal ko iskustva s time, jeli bas toliko preporucljivo i isplativo ugraditi plin
Bolje imat jedan nov BMW nego dva polovna Golfa 2

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 10 maj 2019, 21:19

Pazi, mozes svasta procitat, od uputa kako je plin cak bolji, kako moj, tvoj, nas... jaran voza plin goooodinama...

Ali, evo ti fakti. Plin skracuje radni vijek ventila, ne previse ali jest. Onda, smanjuje snagu motora za 10 %, uz ono prirodno smanjenje koje svako starije vozilo dozivi vremenom.

Samo je Opel uz mozda jos neki automobil nekog brenda (ne moze mi pasti na pamet) radio frabricki plin.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 10 maj 2019, 21:21, ukupno mijenjano 1 put.

R32
Kontakt:

PostPostao/la R32 » 10 maj 2019, 21:21

KEC WroteColonUzeo sam passat 5 1.8 benzin 2002
Planiram ugraditi plin, imal ko iskustva s time, jeli bas toliko preporucljivo i isplativo ugraditi plin

Samo u slucaju da ces ga vozati par puta mjesecno, ono ako trebas u goste onda nemoj ugradjivat :mrgreen:

Jel turbo verzija il atmosferac?
Mia San Mia

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: cala, hapuc i 7 gostiju.