Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Šta vam je najvažnije kod izbora novog vozila?

snaga i veća kubikaža
14
15%
manja kubikaža i ekonomičnija potrošnja
17
19%
dostupnost dijelova
6
7%
cijena dijelova
8
9%
početna vrijednost vozila
21
23%
brend
25
27%

Ukupno glasova: 91

enobarca
x 43
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la enobarca » 13 apr 2020, 21:14

1.6 tdi motori, konkretno u vw kediju 2014.godiste, kakvi su

Derdiyok
x 546
Kontakt:

Post Postao/la Derdiyok » 13 apr 2020, 23:15

Šta ovo hoće da ukidaju popust :crazy:
Гентлеманс Цлуб Гонгасхи

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 13 apr 2020, 23:39

Derdiyok je napisao/la:
13 apr 2020, 23:15
Kakav ?
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Derdiyok
x 546
Kontakt:

Post Postao/la Derdiyok » 13 apr 2020, 23:44

StrikeWarzone je napisao/la:
13 apr 2020, 23:39
Derdiyok je napisao/la:
Kakav ?
Osiguranja za registraciju brate. Gledam maloprije na TV-u da neće više biti popusta u RS-u, e sad kakva će biti situacija u FBiH haj ga znaj.
Гентлеманс Цлуб Гонгасхи

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 13 apr 2020, 23:52

Derdiyok je napisao/la:
13 apr 2020, 23:44
StrikeWarzone je napisao/la:
13 apr 2020, 23:39
Derdiyok je napisao/la:
Kakav ?
Osiguranja za registraciju brate. Gledam maloprije na TV-u da neće više biti popusta u RS-u, e sad kakva će biti situacija u FBiH haj ga znaj.
Treba onda vozit neregistrovan kao Boki Savic u Srbiji.
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.

Vrebac
x 25
Kontakt:

Post Postao/la Vrebac » 13 apr 2020, 23:58

Hoce li auta sada biti jeftinija na trzistu u Europi? Ima li koji strucnjak ovdje? Planiram nesto uzimati ove god.

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 14 apr 2020, 08:03

Vrebac je napisao/la:
13 apr 2020, 23:58
Hoce li auta sada biti jeftinija na trzistu u Europi? Ima li koji strucnjak ovdje? Planiram nesto uzimati ove god.
Apsolutno da hoce,samo se strpi malo. ;)
Svaka auto kuca ti ima program prodaje i odredjeni peeiod za koji se mora prodat auto,sve preko tog perioda cijena pada cak i do nabavne jer auto zauzima mjesto na placu i pravi trosak. Ako nista, cijene ce biti realnije i nece se po Bih truhli Audi star 18g cijenit 9.000,a tako i u Evropi.

Asteriks
x 118

Post Postao/la Asteriks » 14 apr 2020, 11:19

enobarca je napisao/la:
13 apr 2020, 21:14
1.6 TDI je nastao iz legendarnog 1.9 TDI, isti razvodni mehanizam samo skracen hod + sto je bolje regulisano toplinsko opterecenje te generalno ima mirniji rad i naravno CR tehnologija.

VW Caddy ti je MQB platforma. Prednji ovjes mu je isti kao kod Golfa odredjene generacije a pozadi su lisnate opruge obzirom da je pomenuti Caddy komercijalno auto.

Interval velikog servisa za ovu kubikazu 1.6 TDI je obicno 180k do 2010. godine, a poslije 210k. Naravno prije kupovine kontrola turbine te eventualno mjerenje kompresije.

Glede kres testova, nema neku visoku ocjenu (cak ni to godiste koje te zanima) a na nasem trzistu od dostavnih vozila medju popularnija spadaju jos i Fiat Doblo te Renault Kangoo.
"Tko godi je Bosnjanin ali Kraljstva bosanskoga prije rata bil dlzan komu godi Dubrovcaninu, volja na viri mu uzeto na gospockoj, a moze Dubrovcanin tozi istinom pokazati - da se ima Dubrovcaninu vratiti i platiti." Tvrtko II

Slatinash_7
Kontakt:

Post Postao/la Slatinash_7 » 14 apr 2020, 11:38

Najbolji "mali" automatik sa 4 vrata? Cura bi ga uzela i vozila Tz-Brčko relaciju svaki dan osim vikenda,sta preporučujete? CIjena recimo do 10k?
Našao sam na piku neku Škodu al hajd ga znaj,zapravo nikad nisam čuo za Škodu automatik :D
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Asteriks
x 118

Post Postao/la Asteriks » 14 apr 2020, 21:43

Sto se automatika tice, u takvu vrstu mjenjaca ti obicno ide 5 i vise litara ulja, koje se mora mijenjati na intervalu od 60k (plus) zavisno od proizvodjaca. Kompleksniji su od manuelnih pa je vecinom i popravka skuplja (opet tu zavisi od modela i klase). To je ono osnovno.

Sad imas Octaviju sa DSG mjenjacem. Kod Fabije ti od starijih samo benzinac ima automatik dok su msm u ove novije ubacili i kod dizelasa (1.4 TDI) od 2014. Nisam detaljnije gledao, pa tako da ovo za Fabiju trebas uzeti s rezervom.
DSG označava automatski mjenjač koji ima karakteristike ručnog, manualnog.
Automatizirani ručni mjenjač ne zahtijeva korištenje spojke jer sav rad vrši elektronika koja stupnjeve mijenja automatski ili prema vozačevoj želji. Osim ručicom, izmjene se nerijetko mogu vršiti i putem polugica smještenih iza upravljača nadohvat prstiju.
Klasičan mehanizam ručnog mjenjača, ali radom kvačila i promjenom stepena prenosa upravlja elektro-magnetski uređaj. Vremenom su i oni usavršeni pa se sada na tržištu nalaze izvedbe sa dvije osovine i dva kvačila . Parni stepeni prenosa su na jednom, a neparni na drugoj osovini pa je zato izmjena stepena prenosa osjetno brža i uglađenija u poređenju s prvim verzijama.
I mora li bas automatik, imas masu solidnih polovnjaka u tom cjenovnom rangu.
"Tko godi je Bosnjanin ali Kraljstva bosanskoga prije rata bil dlzan komu godi Dubrovcaninu, volja na viri mu uzeto na gospockoj, a moze Dubrovcanin tozi istinom pokazati - da se ima Dubrovcaninu vratiti i platiti." Tvrtko II

VelaHavle
x 6
Kontakt:

Post Postao/la VelaHavle » 17 apr 2020, 16:15

Mozda je neko imao iskustvo sa Audijem b7 1.8 163 ps? Da l i ovaj motor trosi ulje ili ima neke mane?

Zivjeli! Bleibt gesund :mrgreen:

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 17 apr 2020, 17:52

Kod kupovine Skode ti je najvaznije da je ne kupis.

Asteriks
x 118

Post Postao/la Asteriks » 17 apr 2020, 18:15

Skoda ti je jedan od najpopularnijih polovnjaka na nasem trzistu a upravo je BiH odlican poligon za testiranje max mogucnosti vozila prije generalke.

Npr. Octavija je vec godinama i najprodavaniji novi model automobila u BiH.

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 19 apr 2020, 16:32

Asteriks je napisao/la:
17 apr 2020, 18:15
Asteriks drug, ti ili neko drugi,gdje u Sarajevu uzet boju da mi napeavi po uzorku. Ja snam sa SPECTRO radnje, treba mi da zatackam blatobrane i jos neke tackice oko praga. Jer po blatobranima zadnjim obrvama ima malo hrdje,kontam to ismirglat i onda kistom zafarbat pa poslije ispolirat. Tvoji savjeti ?
Ne ide mi se iskreno kod limara jer uzimaju lopatom

Asteriks
x 118

Post Postao/la Asteriks » 19 apr 2020, 17:57

Postupak - uzmes boju na uzorak ili po kodu, cetkicu, razrjedjivac te auto-kit. Istina top kvalitet ces dobiti samo pistoljem za farbanje, cetka je ono za prvu pomoc.

Prvo dobro ismirglati a nakon sto skines hrdju to mjesto dobro ocistis. U casicu boje sipas malo razrjedjivaca tek toliko da mozes izmjesati. Tu gdje imas rupe ili manja udubljenja - obrve, pod, pragovi i na ostalim metalnim dijelovima, ocistis, naneses kita, pustis da se osusi i prefarbas.

Kad cetkom zelis da farbas neki dio, treba par puta preci istu povrsinu. Kako je vozilo starije, njegova boja vremenom blijedi i tako ces tesko pogodit sa novom, osim manjih dijelova.

Kod nas u Konjicu imas radnju boja i lakova na ulazu u grad, ali tu rijetko prodaju sprejeve vec ti smiksaju u pomenute casice. Gdje se takva nalazi u Sarajevu, iskreno nemam pojma. Trebalo bi ti max 150 grama i cak msm da ce ti pola ostati.

Ne mozes pravilno polirati bez polirke (koju opet mozes naci za 80-ak KM). Uz to, trebas neku jeftinu polir pastu.

bombaysaphire
x 121
Kontakt:

Post Postao/la bombaysaphire » 19 apr 2020, 18:31

Slatinash_7 je napisao/la:
14 apr 2020, 11:38
Najbolji "mali" automatik sa 4 vrata? Cura bi ga uzela i vozila Tz-Brčko relaciju svaki dan osim vikenda,sta preporučujete? CIjena recimo do 10k?
Našao sam na piku neku Škodu al hajd ga znaj,zapravo nikad nisam čuo za Škodu automatik :D
Ma automatik je zakon , odmor , ljepota za vožnju , samo ti gledaj da obavezno bude automatik .

Ako ti šta znači ja vozim Hondu Jazz 2006 godina CVT , u Njemačkoj je kupio bez servisne knjige , evo već 5 godina vozim i nikakvih problema nemam .
Čim sam dovukao auto , odmah kod majstora servis i originalno ulje u mjenjaču sam stavio 30 KM litar , ide 4 litra i od tada piči i samo piči.
Ako naletiš na Hondu Jazz CVT obavezno je kupi , doduše možeš za te pare generaciju poslije moje , jer nema boljeg malog auta na tržištu.

https://www.google.com/url?sa=t&****= ... 7313836776

Na ovu generaciju mislim .
Puhni Israfile

Bosanci i Hercegovci - " Pichke koje šute "

Ja došao sa Zdravkom Stojnićem k'o u "Kumu"
Don Asim Sarajlić

StrikeWarzone
x 55
Kontakt:

Post Postao/la StrikeWarzone » 19 apr 2020, 18:32

Asteriks je napisao/la:
19 apr 2020, 17:57
Postupak - uzmes boju na uzorak ili po kodu, cetkicu, razrjedjivac te auto-kit. Istina top kvalitet ces dobiti samo pistoljem za farbanje, cetka je ono za prvu pomoc.

Prvo dobro ismirglati a nakon sto skines hrdju to mjesto dobro ocistis. U casicu boje sipas malo razrjedjivaca tek toliko da mozes izmjesati. Tu gdje imas rupe ili manja udubljenja - obrve, pod, pragovi i na ostalim metalnim dijelovima, ocistis, naneses kita, pustis da se osusi i prefarbas.

Kad cetkom zelis da farbas neki dio, treba par puta preci istu povrsinu. Kako je vozilo starije, njegova boja vremenom blijedi i tako ces tesko pogodit sa novom, osim manjih dijelova.

Kod nas u Konjicu imas radnju boja i lakova na ulazu u grad, ali tu rijetko prodaju sprejeve vec ti smiksaju u pomenute casice. Gdje se takva nalazi u Sarajevu, iskreno nemam pojma. Trebalo bi ti max 150 grama i cak msm da ce ti pola ostati.

Ne mozes pravilno polirati bez polirke (koju opet mozes naci za 80-ak KM). Uz to, trebas neku jeftinu polir pastu.
Polirku vec imam pa idem na neku low cost opciju,uradi sam.
U globalu,podlusat cu tvoje savjete i pogledat par video klipova pa se javim kad uradim :) Reci mi jos jednu stvar, preporucujes li mazanje cinkovim sprejem nakon ciscenja i smirglanja ? Pa onda tek poslije prelazak farbom, i da li mogu kit uzet npr 100 200 gr a ne kilu ?

Asteriks
x 118

Post Postao/la Asteriks » 19 apr 2020, 18:43

Reci mi jos jednu stvar, preporucujes li mazanje cinkovim sprejem nakon ciscenja i smirglanja
To su vec finese profesionalaca, za zastitu. Kada dobro odradis povrsinu, uklonis svu hrdju, mozes nakon sto ispoliras (kada se dobro osusi farba) naspricati WD sprejom.

Sto se kita tice, imas i manja pakovanja na ovu foru.
slika
https://www.hbbody.com.gr/images/catalo ... at_SRB.pdf

Eto tu u katalogu mozes vidjeti neke vrste kiteva i ostalih stvari potrebnih za limariju.

SMR187
x 52
Kontakt:

Post Postao/la SMR187 » 19 apr 2020, 21:36

enobarca je napisao/la:
ja vozim 2012 caddy sa 1.6tdi
Masina, do sad sam s njim presao preko 60.000 km bez ikakvih problema.
GRAD ZMAJA OD BOSNE, GRAD HEROJA
------------------- 76250 -------------------

♥ Футбольный клуб Манчестер Юнайтед ♥
♥️ Звезда Градацак футбольный клуб ♥️

bombaysaphire
x 121
Kontakt:

Post Postao/la bombaysaphire » 19 apr 2020, 21:47

SMR187 je napisao/la:
19 apr 2020, 21:36
enobarca je napisao/la:
ja vozim 2012 caddy sa 1.6tdi
Masina, do sad sam s njim presao preko 60.000 km bez ikakvih problema.
Meni drug radi za jednu kompaniju, piletina je u pitanju i ima Caddya piše 180000 na satu , auto malo malo neki problem ...
Odemo do jednog lika prikopča ga , tamo 840000 :crazy: :crazy: :lol:
Haos pravi nastao , otišao u firmu , direktor belaj napravio uzeli preko PIK-a , kaže bila servisna :rol: :rol: :rol:
Puhni Israfile

Bosanci i Hercegovci - " Pichke koje šute "

Ja došao sa Zdravkom Stojnićem k'o u "Kumu"
Don Asim Sarajlić

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Azpi, tm01hzne i 32 gosta.