Bankarstvo,kartice...etc,etc

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88,Donnie Darko

KiaKaha
Kontakt:

PostPostao/la KiaKaha » 01 avg 2013, 12:29

Nisam imao gdje postavit ovo pitanje(na chatu bi zaspamali),pa sam otvorio novu temu.Siguran sam da ima jos ljudi,koji bi nesto priupitali vezano na online bankarstvo,placanje karticama,dobijanje istih itd,itd...

Sad mene zanima,kako dobit karticu neku kojom mogu placat u inostranstvu,valjda se zove platna ili kako vec :mrgreen: ,npr.Master,ili Visa,koje dokumente trebam imat,i uostalom koja je procedura dobijanja iste...? :)
" Vise je dobrih ljudi na svijetu nego zlih. Mnogo vise. Samo se zli dalje cuju i teze osjecaju. Dobri cute." M. Selimovic

Greenfingers

PostPostao/la Greenfingers » 01 avg 2013, 13:07

samo mi nije jasno sto pisete to etc,etc, ba napisi na naški, jel tesko, isto slova jarane, itd, itd...

iVar

PostPostao/la iVar » 01 avg 2013, 13:36

Greenfingers WroteColonsamo mi nije jasno sto pisete to etc,etc, ba napisi na naški, jel tesko, isto slova jarane, itd, itd...

E jesi naš'o gdje ćeš poklapat' i ispravljat' čovjeka :?

Odgovor na temu:

Prijatelju ja imam Rajfajzenovu Visa electron-ku (debitna) i s njom plaćam i po Sloveniji iako je izvađena u BiH :mrgreen:
Samo je bitno da bude Visa electron (ne znam za master, meni su u marketu rekli da mi mora biti visa electron)
eto :)
A dokumenti meni u rajfajzenu trebali ovi: lična karta, CIPS prijavnica i to je to ;)
Jedina želja mi je da vidim ko je ovaj Monolog, dok nije *Monolog*, ono uživo, dok je baš ono što jest' (il' što nije)! :D

anonimni
Kontakt:

PostPostao/la anonimni » 01 avg 2013, 13:47

KiaKaha WroteColonSad mene zanima,kako dobit karticu neku kojom mogu placat u inostranstvu,valjda se zove platna ili kako vec :mrgreen: ,npr.Master,ili Visa,koje dokumente trebam imat,i uostalom koja je procedura dobijanja iste...? :)

Misliš na plaćanje preko npr. eBaya?
Željezničar 1921! Arsenal FC 1886!

"Jednom Željezničar, uvijek Željezničar!"-Ivica Osim

reha87
Kontakt:

PostPostao/la reha87 » 01 avg 2013, 13:55

Za otvaranje Raiffeisen Visa kartice ti je potrebna kopija licne karte i CIPS. Visa kartica Raiffeisen banke ti se moze koristiti placanje u inostranstvu kao i podizanje gotovine, kao i placanje preko interneta.

Pirke
Kontakt:

PostPostao/la Pirke » 01 avg 2013, 14:49

iVar WroteColon
Greenfingers WroteColonsamo mi nije jasno sto pisete to etc,etc, ba napisi na naški, jel tesko, isto slova jarane, itd, itd...

E jesi naš'o gdje ćeš poklapat' i ispravljat' čovjeka :?

Odgovor na temu:

Prijatelju ja imam Rajfajzenovu Visa electron-ku (debitna) i s njom plaćam i po Sloveniji iako je izvađena u BiH :mrgreen:
Samo je bitno da bude Visa electron (ne znam za master, meni su u marketu rekli da mi mora biti visa electron)
eto :)
A dokumenti meni u rajfajzenu trebali ovi: lična karta, CIPS prijavnica i to je to ;)

To je to. Ali ima vec pet-sest godina, sa svakom kreditnom karticom mozes placati u inostranstvu. Imas samo jedan mali problem sto se tice bankomata. Nisu sve banke partnerske. Recimo u Hrvatskoj nemogu vaditi u Splitskoj, ali mogu u Zagrebackoj.

Ili u Turskoj, nisam mogao vaditi iz neke banke, a cura je mogla.

Uglavnom sa kreditnom karticom mozes bilo gdje, placao sam sa Visom od Indije do Amerike. No sikiriki.
U mome zavičaju vinograd zori
I žene feredže nose.
U mome zavičaju najviše ima
Kamenja i bijede bose.
Pa ipak kad jednom sklopim oči,
želja ce posljednja biti:
Da me se moji drugovi sjete
I da me put juga nose.

KiaKaha
Kontakt:

PostPostao/la KiaKaha » 01 avg 2013, 15:59

Znaci bitno je da imam Visa electron i s njom mogu sve radit :lol: Imam onaj racun u NLB-u,pa mi dokurcilo vise svaki put cekat u redu da dignem pare...Moram nabavit sebi te kartice,i sad jel mogu na jednoj imat to sve,znaci i za dizanje i za placanje,kako kod nas tako i u inostranstvu...:D :arrow:
" Vise je dobrih ljudi na svijetu nego zlih. Mnogo vise. Samo se zli dalje cuju i teze osjecaju. Dobri cute." M. Selimovic

iVar

PostPostao/la iVar » 01 avg 2013, 16:26

Pa sve na jednoj, meni je bitno da ja imam love, pa volj' na bankomat, volj' u market, volj' u javnu kuću (wait what :mrgreen: zezam se) :lol: :lol:
Jedina želja mi je da vidim ko je ovaj Monolog, dok nije *Monolog*, ono uživo, dok je baš ono što jest' (il' što nije)! :D

ŠB_Fidelis

PostPostao/la ŠB_Fidelis » 02 avg 2013, 17:12

Postoji razlika izmedju debitne i kreditne/shopping kartice.

Ta prva je manje-vise usko vezana za racun koji imas u banci, najcesce dolazi u paru s pin-om, s njom podizes s bankomata novac ili placas, u najuzem susjedstvu/inozemstvu eventualno i to je to.

Kreditna, shopping kartica su pak kartice poput VISA Classic (VISA Electron je debitna kartica, to NIJE isto, ono sto trebas traziti je klasicnu shopping karticu), MasterCard i sl., i ta kartica vec vrijedi bilo gdje u svijetu gdje je taj sustav priznat, a priznat je svugdje. Takodjer vrijedi za online placanje, povezivanje s paypal racunom i sl.

Za sve navedeno je potrebno imati racun u banci, potvrdu o prebivalistu te kopiju osobne iskaznice.
...Život za Široki...

manutd89
Kontakt:

PostPostao/la manutd89 » 02 avg 2013, 17:28

KiaKaha WroteColonZnaci bitno je da imam Visa electron i s njom mogu sve radit :lol: Imam onaj racun u NLB-u,pa mi dokurcilo vise svaki put cekat u redu da dignem pare...Moram nabavit sebi te kartice,i sad jel mogu na jednoj imat to sve,znaci i za dizanje i za placanje,kako kod nas tako i u inostranstvu...:D :arrow:

ti treba da podneses zahtjev za visa electron debitnu karticu. To je kartica kojom mozes placat na svim mjestima koja su oznacena sa naljepnicom "visa". Ti raspolazes sa novcem onoliko koliko imas na racunu.

Kreditna kartica je nesto drugo. kao npr master charge card, to je soping kartica kojom mozes placati na rate. Na njoj ti banka odobri odredjeni limit koji mozes potrosit. Da bi ti izdali takvu karticu , trebas imati redovna primanja, biti zaposlen na odredjeno ili neodredjeno vrijeme. Kad predas ispunjen zahtjev, to prolazi komisiju koja ti odobrava ili neodobrava tu karticu. Ako ti treba jos koja info javi se

fedeltafrotta

PostPostao/la fedeltafrotta » 02 avg 2013, 17:36

za sve koji ste jos studenti (i ja sam :mrgreen: ), u unicreditu imate besplatnu karticu, samo treba kopija prve strane indexa, naravno jos cipsova treba i licna i to je to. dobra stvar s obzirom da se nista ne placa
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

KEC
Kontakt:

PostPostao/la KEC » 04 jun 2014, 15:35

SWIFT i IBAN kodovi dali se neko razumije sta je ovo
Bolje imat jedan nov BMW nego dva polovna Golfa 2

BurningLegion

PostPostao/la BurningLegion » 04 jun 2014, 16:08

Sluzi za inozemne doznake, odnosno inozemno placanje.
IBAN je medjunarodni broj racuna, International Bank Account Number.
SWIFT code (BIC, Bank Identifier Code) je bankovna identifikacija, kod po kojoj se raspoznaju i elektronski sustav transfera novca.

Uzmes 1450 formular za inozemne doznake ili pokrenes online inozemnu doznaku preko internet bankarstva, upisati ces koji je IBAN i SWIFT firme, institucije ili cega vec na sto zelis prebaciti sredstva i eto.

Cautinho
Kontakt:

PostPostao/la Cautinho » 04 jun 2014, 19:42

Sta je tekući račun,na šta se to odnosi,i jesu li ti računi povezani sa karticama koji se stavljaju u bankomat.
Keep walking.

autogol
Kontakt:

PostPostao/la autogol » 04 jun 2014, 19:52

Cautinho WroteColonSta je tekući račun,na šta se to odnosi,i jesu li ti računi povezani sa karticama koji se stavljaju u bankomat.

To ti je obicni racun u sklopu kojeg recimo mozes uzeti visa electron karticu preko koje mozes ici u kupovinu,dizati u inostranstvu pare,kupovati preko interneta ali ne moze primati uplate iz inostranstva.

U principu samo izbjegavajte maestro kartice one su najlosije i ne podrzavaju internet kupovinu,visa electron i mastercard su :thumbup:

KEC
Kontakt:

PostPostao/la KEC » 05 jun 2014, 15:30

BurningLegion WroteColonSluzi za inozemne doznake, odnosno inozemno placanje.
IBAN je medjunarodni broj racuna, International Bank Account Number.
SWIFT code (BIC, Bank Identifier Code) je bankovna identifikacija, kod po kojoj se raspoznaju i elektronski sustav transfera novca.

Uzmes 1450 formular za inozemne doznake ili pokrenes online inozemnu doznaku preko internet bankarstva, upisati ces koji je IBAN i SWIFT firme, institucije ili cega vec na sto zelis prebaciti sredstva i eto.

Eh sad ja na jednoj stranici moram to popuniti a neznam gdje i kako da nadjem te podatke
slika
Ovo moram da popunim a nemam blage veze

BurningLegion

PostPostao/la BurningLegion » 05 jun 2014, 15:49

Pa, kome uplacujes, na ciji racun. Od njega zatrazis IBAN i BIC, dalje je sve lako. Uzmes racun za to sto narucujes i uzmes 1450 nalog.

http://www.rbfbih.ba/userfiles/file/Pla ... 201450.JPG

Eto ti primjer 1450 naloga. Evo samo sta trebas popuniti, ostalo moze i banka.

Znaci ovo ''nalogodavac'' si ti, popunis.

''U korist'' upises naziv te organizacije, firme ili gdje vec uplacujes.

''Kod'' upisujes IBAN i SWIFT.

''Po osnovi'' je svrha doznake, sta uplacujes, primjerice placanje robe il sta vec.

''Zemlja iz koje se roba uvozi'' je valjda jasno.

''Primjedba'' mjesto i datum, potpis, pecat i eto. Gotovo.

Naravno, ovo sve mozes i preko interneta, koristenjem internet bankarstva, ovo je cisto ako bi osobno isao.

Znam da nisi to pitao, ali eto usput receno i to. A sto se tebe tice, kao sto rekoh vec, ne znam kome uplacujes, ali tu trebas zatraziti njihov IBAN i SWIFT.

habib

PostPostao/la habib » 05 jun 2014, 15:56

Da li je neko imao iskustva sa Neteller acc. inace stranica za online placanje i transfer novca

Drugo, napravio sam debitnu karticu u Uni Credit banci i moze li mi neko objasnit ukratko koje su pogodnosti kartice kako se prebacuju pare, kako se placa itd

I trece sad kad sam napravio ovu karticu jel automatski imam wisa i macstercard karticu ili se to posebno pravi
habib

BurningLegion

PostPostao/la BurningLegion » 05 jun 2014, 15:58

Za VISA, MASTERCARD je potrebno popuniti zahtjev za izdavanje kreditne kartice.

KEC
Kontakt:

PostPostao/la KEC » 05 jun 2014, 16:06

BurningLegion WroteColonPa, kome uplacujes, na ciji racun. Od njega zatrazis IBAN i BIC, dalje je sve lako. Uzmes racun za to sto narucujes i uzmes 1450 nalog.

http://www.rbfbih.ba/userfiles/file/Pla ... 201450.JPG

Eto ti primjer 1450 naloga. Evo samo sta trebas popuniti, ostalo moze i banka.

Znaci ovo ''nalogodavac'' si ti, popunis.

''U korist'' upises naziv te organizacije, firme ili gdje vec uplacujes.

''Kod'' upisujes IBAN i SWIFT.

''Po osnovi'' je svrha doznake, sta uplacujes, primjerice placanje robe il sta vec.

''Zemlja iz koje se roba uvozi'' je valjda jasno.

''Primjedba'' mjesto i datum, potpis, pecat i eto. Gotovo.

Naravno, ovo sve mozes i preko interneta, koristenjem internet bankarstva, ovo je cisto ako bi osobno isao.

Znam da nisi to pitao, ali eto usput receno i to. A sto se tebe tice, kao sto rekoh vec, ne znam kome uplacujes, ali tu trebas zatraziti njihov IBAN i SWIFT.

Drug nezz dali si vidio poslao sam ti nesh u pp pa ak mozes pomagaj :)

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Kaunas i 3 gosta.