Najveće svjetske misterije

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Saurman
Postovi: 29498
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 10 sep 2018, 13:03

Asteriks je napisao/la:Ipak, nesto je uslovilo nagli razvoj covjeka cije budjenje je teklo dugi vremenski period. A onda, piramide okrenute prema zvijezdama, matematicki proracuni...
Upravo ovo moderna nauka ne može objasniti taj nagli skok u evoluciji čovjeka koji je maltene izlaskom iz pećina počeo graditi piramide,poznavati matematiku,astronomiju itd.

Ti si spomenuo Dogone i ta priča je zaista fascinantna, ja bi dodao još i Sumerane.
Primjera radi Sumerni su na glinenim pločama imali prikaz sunčevog sistema sa Suncem u sredini a ne Zemljom.
Znali su da na Jupiterovom satelitu Evropi ima vode a mi smo to otkrili 1979 kad je sonda Voyager 2 prošla pored Jupitera i snimila Evropu gdje je otkrila ogromne količine leda ispod kojih se nalazi okean dubine nekoliko kilometara.
A još zanimljivije je da su na jednom od crteža pokazali Saturn sa prstenom a kojeg je 1610 teleskopom otkrio Galilej a kasnije su Babilonci slijedbenici Sumerana prikazali tri pojasa Saturna u bojama jer pojas nije kompaktan.

Dodao bi i Azteke i njihovo znanje npr tačan promjer Venere i trajanje godine na istoj.

Jedno od objašnjenja za Sumerane je dao Sitchin e sad koliko je njegova teorija tačna se može polemisati. :)
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Pantelija
Postovi: 12870
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Pantelija » 10 sep 2018, 13:51

Brokula je napisao/la::kafa:
Odklican
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sljivo » 10 sep 2018, 14:14

Najveći mit je da su prijašnji narodi bili neki duduci, tokmaci pa da nisu mogli nešto izračunati ili shvatiti. Matematički alat koji su imali bio je dovoljan da se izračuna gradnja piramide ili proračuna putanja sunca ili zvijezde po njima vidljivom nebu. Nema tu ništa specijalno u tome. Nama je razvoj matematike, time fizike pa onda tehnologije pomogao da otkrijemo najskrivenije zakone prirode, to jest tačno, ali to njima nije trebalo i ne treba se voditi time kad se posmatra period od prije 5000 godina. Za ono što su imali, i što su napravili za to su imali i alat i tehnologiju. Naravno taj stepen razvoja je uticao da bude potrebno više truda i vremena za dati neki proizvod ali ne da nije bilo moguće to uraditi bez uplitanja neke druge strane, sile ili šta već.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kanye » 10 sep 2018, 14:24

sljivo je napisao/la:Najveći mit je da su prijašnji narodi bili neki duduci, tokmaci pa da nisu mogli nešto izračunati ili shvatiti. Matematički alat koji su imali bio je dovoljan da se izračuna gradnja piramide ili proračuna putanja sunca ili zvijezde po njima vidljivom nebu. Nema tu ništa specijalno u tome. Nama je razvoj matematike, time fizike pa onda tehnologije pomogao da otkrijemo najskrivenije zakone prirode, to jest tačno, ali to njima nije trebalo i ne treba se voditi time kad se posmatra period od prije 5000 godina. Za ono što su imali, i što su napravili za to su imali i alat i tehnologiju. Naravno taj stepen razvoja je uticao da bude potrebno više truda i vremena za dati neki proizvod ali ne da nije bilo moguće to uraditi bez uplitanja neke druge strane, sile ili šta već.
Problem je sto su nas odredjeni dogadjaji i pokreti u jednom regionu unazadili par miliona godina nakon sto su se prosirili na ostatak svijeta.

Nekad je bilo teze spasiti sve stvari koje otkrijes i teze saradjivati s ostatkom planete da podijelite znanja. Zbog toga se nama danas cini da su stvari koje su radili nemoguce.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
Brokula
Postovi: 30914
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Brokula » 10 sep 2018, 14:26

Zanimljivo je pitanje šta je bilo okidač za čovječanstvo da se ostvari ovakav nagli napredak u svakom pogledu. Neki kažu vatra
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kanye » 10 sep 2018, 14:32

Brokula je napisao/la:Zanimljivo je pitanje šta je bilo okidač za čovječanstvo da se ostvari ovakav nagli napredak u svakom pogledu. Neki kažu vatra
Da. Navodno nam se kapacitet mozga povecao kada smo prestali jesti zivo meso zahvaljujuci otkricu vatre na kojoj smo ga mogli odraditi.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37553
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la tuzlak1987 » 10 sep 2018, 14:35

Za Aziju, Afriku i J.Ameriku je misteriozno. Za Evropu se zna, oko 10-11 stoljeca u Evropi je bilo 99% ljudi kmetova bez svoje imovine, a ono 1% sto je vladalo su bili teski buzdovani od kojih mnogi nisu znali citati i pisati. Najstariji princ je nasljedjivao sve, oni mladji nisu znali sta ce od dosade pa su ratovali izmedju sebe i pljackali kako bi dosli do neceg. A onda se crkva koja je kontrolisala sve zivo u to vrijeme sjetila da tu negativnu energiju usmjeri van Evrope pa pocela organizovati krstaske pohode (papa Urban 2, kasnije, kasnije Inocent III) ili tada poznatije kao svete ratove obecavajuci ljudima ako oslobode Jeruzalem da ce u raj, a pruzajuci onima koji nisu nasljednici sansu da skupe vojsku i malo pljackaju po Bliskom Istoku (Jeruzalem, Konstantinopolj, Acra, Tripoli, Antiohija, Aleksandrija) te prave tu svoje drzavice.

Sto nas dovodi do zakljucka da je crkva razvalila Evropu, tj. da je Evropa mozda bila intelektualnija u vrijeme Rima i Grka.

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la sljivo » 10 sep 2018, 14:39

Okidač je razvoj zemljoradnje odnosno sjedilački način života pa time i grupisanje ljudi u veće grupe koje su iziskivale razvoj alata kako pisma tako i matematike za upravljanje svim tim.

Avatar
Brokula
Postovi: 30914
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Brokula » 10 sep 2018, 14:49

Zanimljivo kako ovo pitanje muči većinu naučnika i historičara, ali evo izgleda da su forumaši odgonetnuli prostom logikom.
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 10 sep 2018, 15:14

Postao/la Saurman
Vidis, a evo izaci cemo iz okvira promatranja astronomije i okrenuti se koincidenciji npr. vadjenja rude.

Region u SAD-u, precesljan laserskim skeniranjem (Lidar), radarskim skenom, mapiran, uvezan, datiran izmedju ostalih radiokarbonskom metodom... pokazuje preko 1000 iskopina bakra na uzem terenu, starosti cca 5500 - 5000 god. p.n.e.

Znamo da se u Egiptu bakar poceo vaditi otprilike u ovom razdoblju (znaci pricamo o ogranizovanom vadjenju) i sve to, govori o paralelnom usponu civilizacija na dva razlicita kraja svijeta, iako ova sjeveroamericka do sada nije uvrstena u zvanicne udzbenike, al prema zadnjim info, ozb obradjuju ovu epohu.

Dalje, covjek je i prije zemljoradnje nuzno trebao matematiku, zapise, proracune ali to nije uspjevao, niti je zabiljezio razumne stvari.

Onda, kontrolirano koristenje vatre datirano je od 200 000. godine p.n.e., ide uporedo sa ljudskom vrstom i nije izazvalo nagli boom glede razvoja civilizacije, iako je tokom cijelog vremena bilo olaksica i sredstvo za nuzno prezivljavanje.

Zalihe su mogle biti stvorene sakupljackim nacinom a covjek je uvijek imao slobodno vrijeme za nove stvari. Sve ovo lagano iskljucuje precizan odg.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 10 sep 2018, 15:39, ukupno mijenjano 2 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Kanye » 10 sep 2018, 15:18

Brokula je napisao/la:Zanimljivo kako ovo pitanje muči većinu naučnika i historičara, ali evo izgleda da su forumaši odgonetnuli prostom logikom.
Pa kazem navodno jer sam citao da neki naucnici to misle. Vjerovatno nikad necemo znati sta se zapravo desilo.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
Saurman
Postovi: 29498
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 10 sep 2018, 15:58

Asteriks je napisao/la:
Postao/la Saurman
Vidis, a evo izaci cemo iz okvira promatranja astronomije i okrenuti se koincidenciji npr. vadjenja rude.
Ne znam jesi li upoznat sa ovim slučajem.

Rudnik urana Oklo u Gabonu centralna Afrika npr u tom kanjonu dužine nekih 250m na desetak mjesta su nađena ova zatamljenja mjesta na kamenu.
slika
Ovo su fosilni reaktori u Oklu.Priča ide dalje kad su istraživali ležišta uranove rude 1972 gdje se uvijek mjeri omjer urana 235 u odnosu na uran 238 eh taj omjer se u prirodi uvijek kreće na nivou 0.72% i to je neka prirodna konstanta, ta vrijednost je stabilna da se koristi za baždarenje nekih istrumenata u nuklearnoj fizici.

Kad su u Oklu naišli na tu anomaliju čak na 17 mjesta prvo na šta su pomisli je to da istrumenti nisu tačni jer su našli na tim mjestima ne omjer 0.72% nego 0.29%.Ljudi koji se bave nuklearnom fizikom su stajali u čudu jer znaju da do takvog deficita može doći jedino tamo gdje su bili nuklearni reaktori koji su proizvodili plutonij.

Starost tih stjena gdje su nađeni ti fosilni ostatci jezgre reaktora je oko dvije milijarde godina.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
anonymousHD
Postovi: 8677
Pridružen/a: 05 nov 2010, 09:56
Lokacija: 72000, Bistua Nova, BiH
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la anonymousHD » 10 sep 2018, 16:05

Nisam dugo bio na temi, pa da vas upitam da li ste ista pisali "DEW (directed-energy weapon)", da bezveze ne šaltam unazad stranice?!

Avatar
Brokula
Postovi: 30914
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Brokula » 10 sep 2018, 18:39

Kanye je napisao/la:
Brokula je napisao/la:Zanimljivo kako ovo pitanje muči većinu naučnika i historičara, ali evo izgleda da su forumaši odgonetnuli prostom logikom.
Pa kazem navodno jer sam citao da neki naucnici to misle. Vjerovatno nikad necemo znati sta se zapravo desilo.
Nisam mislio na tebe
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 10 sep 2018, 21:54

Ne znam jesi li upoznat sa ovim slučajem.

Rudnik urana Oklo u Gabonu centralna Afrika npr u tom kanjonu dužine nekih 250m na desetak mjesta su nađena ova zatamljenja mjesta na kamenu...
Fkt zanimljivo, prvi put cujem.

Kako citam na djelu bijese samoodrziva reakcija procesa fisije iz koje su nastali radioaktivni elementi...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BlueBosnian
Postovi: 1391
Pridružen/a: 16 sep 2014, 13:14
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la BlueBosnian » 20 sep 2018, 13:19

I hope you're with me
I hope you're with me when it's over
You won't be lonely
You won't be lonely when it's over

It's over..

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6340
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la AshburtonG » 21 sep 2018, 02:24

@Drape


tekst pun nelogicnosti na wikipediji. Tipa ovo
, an ex-boyfriend of victim Hanna Rhoden and father of her 3-year-old daughter, but not the father of her 4-day-old daughter who was unharmed during the killings.
A gore pise da ima samo jedno dijete, tj. ovo od 4 dana.
Daughter of Dana and Christopher Rhoden Sr.
Mother of the surviving 4-day-old child

Avatar
Asteriks
Postovi: 14292
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Asteriks » 23 sep 2018, 10:17

Tibet, zvuci kao nesto sire od geografskog pojma.
Ali, kao sta? Ubedljivo je tumacenje jednog Nemca koji je posle dvadeset godina provedenih u "tibetanskim sumama i manastirima", vec kao budisticki svestenik i sa odgovarajucim imenom Lama Anagarika Govinda, pisao : "Vaznost tibetanske tradicije za nase vreme i duhovni razvoj cove- canstva jeste u tome da je Tibet poslednja ziva karika koja nas spaja sa civilizacijama iz daleke proslosti. "Egipat, Mesopotamija, Grcka, Inke i Maje 'izgubljeni su za nase znanje, osim nekih oskudnih fragmenata.

"Opet, prezivele stare civilizacije Indije iKine "prozete su mnogim slojevima razlicitih kulturnih uticaja, tako da je tesko, ako ne i nemoguce odvojiti razlicite elemente i prepo- znati njihovu izvornu prirodu. "Srecom, nesto je ostalo. A : "Tibet duguje prirodnoj izolaciji i nedokucivosti (koja je u poslednjim vekovima pojacana politickim uslovima) sto je uspeo ne samo u odrzavanju vec i ocuvanju zivih tradicija iz dalekih proslosti, znanja o tajnim snagama ljudske duse i najvisim dostignucima ezotericnih ucenja indijskih svetaca i mudraca."

Autor knjige "Tibetanska medicina" Sreten Petrovic kao dugogodisnji dopisnik Tanjuga iz Juzne Azije i urednik za nauku,imao je "zdravstvenih teskoca nepoznatih lekarima savremene medicine" i zbog toga je pristao da ode kod tibetanske lekarke na periferiji Nju Delhija. Taj susret mu je doneo izlecenje i fascinaciju Tibetom. Ovaj feljton prenece neka od objasnjenja misterije za kojima je autor tragao godinama i koja je sakupljao.

Odveli su me u naselje Sarvi Prija Marg , na periferiji Nju Delhija, tibetanskoj lekarki Dolkar Kangkar koja je trebalo da me oslobodi neobicnih zdravstvenih tegoba nepoznatih lekarima savremene medicine.

Nije me pitala sta me boli, samo me je desnom rukom uhvatila za lijevu ruku iznad korjena sake, a tri prsta postavila je na krvni sud,tamo gdje i zapadni ljekari provjravaju pacijentov puls.Pocela je da mice usnama , bezglasno i ritmicno, a celu proceduru ponovila je i na drugoj ruci.

-Vi se plasite kupatila-progovorila je.

Zene koje su me dovele, glasno su se nasmejale, na Tibetankinom licu pojavio se blagi ,a na mom kiseli osmeh,ali tvrdnja koju je ona glasnoizgovorila u delicu sekunde odagnala je sve moje sumnje da su me doveli vracari. Tvrdnja je bila tacna, a nastala je ovako. Posle jednogodisnjeg boravka u Indiji zaboleli su me zglobovi na rukama, zatim je pocelo kocenje misica. Kad god bih na dotrajalom teleksu pripremao izvestaje za redakciju, suze su mi tekle niz lice. Lekari ciju sam pomoc zatrazio nisu mogli da mi pomognu i morao sam da se vratim u Beograd. Posle tri sedmice, koliko su me ispitivali u najboljoj beogradskoj bolnici, oprezno, da me ne uvrede, lekari su me pitali: jesam li ja doista od neceg bolestan?

U medjuvremenu, bolovi u zglobovima i misicima su se smanjivali, a kad su potpuno prestali, odlucio sam da pokusam ponovo i krenuo sam nazad. Na domaku Delhija, dok su piloti pripremali avion za sletanje ,iznenada me je zabolela leva ruka.U prvi mah sam pomislio da je bol odraz podsvesnog protivljenja povratku u Indiju ,ali kad sam u kabini ugledao pramenove magle bilo mi je jasno da je avion usao u niske monsunske oblake i da mene ruka boli od vlage .U Delhiju-istorija se ponovila. Bolovi su se pojacavali iz dana u dan, misici su bivali sve ukoceniji i evo sada sedim pred tibetanskom lekarkom, kazu vrlo poznatom i cenjenom, koja mi ,umesto dijagnoze, saopstava da se plasim kupatila. -Tacno je-priznao sam. -Ali zasto? -Kad se okupate , imate utisak da vam vetar duva kroz zglobove.

Ni ta recenica nije sadrzavala nijedan element koji bi se mogao nazvati dijagnozom u onom smislu u kojem sam ja navikao da ih cujem,ali je , takodje, bila neverovatno precizan opis stanja u koje sam dolazio kad god bih se okupao.-I to je tacno-opet sam priznao.-Ali zasto? -Kakvu vodu pijete?-pitala je. Zbog opasnosti od ameba pio sam prokuvanu vodu, procedjenu kroz narociti kamen .Ispostavilo se da je takva voda bez mineralnih soli neophodnih kostima. Regeneracija zglobova nije potpuna... -Na povrsini zgloba levog ramena imate rupu.Hrskavica upada u tu rupu, zateze tetive, tetive zatezu misice.(Rendgenski snimak napravljen kasnije u bolnici savremene medicine pokazao je da je tibetanska lekarka bila upravu. Cetiri puta dnevno tokom sledeca tri meseca tucao sam tibetanske lekove kuglice, pretvarao ih u prah ,pio ih sa"sto toplijom vodom" i "na sto prazniji stomak",najmanje pola sata pre dorucka,rucka i vecere i kasno uvece. To je zakon za uzimanje tibetanskih lekova). Lekarka mi je zatim procitala i "puls"moje supruge.Rekla je:
-Vama nedostaje deo zeluca. Steta je sto su vam to isekli. Mogli smo da vas izlecimo! (I to je bilo tacno. Tri godine pre pregleda kod Tibetanke, ona je bila podvrgnuta hirurskom zahvatu poznatom u medicini kao "bilrot II". Lekari su joj isekli veci deo zeluca, jer su samo na taj nacin mogli da prekinu krvarenje iz perforiranog cira. Zivot joj je visio o koncu. Spasli su je u poslednjem trenutku.)
Naviknut da razmisljam u okvirima sopstvenog vremena i prostora, sedeo sam zbunjen pred pripadnicom druge civilizacije i trazio ociglednu gresku u svom poimanju sveta.Gruba i brza analiza istorije nauke neumoljivo je otkrivala da postavljanje dijagnoze citanjem pulsa prevazilazi nivo razvoja savremene medicine. Otkuda onda to znanje tibetanskoj lekarki? Poceo sam da joj postavljam pitanja, ali me je ona prekinula i predlozila da razgovaram sa njenom majkom dr Lobsang Dolmom, najpopularnijom lekarkom tibetanske medicine.Potrazio sam odgovore u intervjuima sa dr Dolmom, ali se broj pitanja samo povecava. Razgovarali smo vise puta, kad bi ona sa severa Indije, iz Daramsale gde zivi vecina tibetanskih izbeglica, dosla u Nju Delhi. Njeni odgovori bili su toliko van sveta u kojem sam ziveo da se vise od jedne decenije nisam usudio da objavim te intervjue, jer nije mogla, niti je umela da mi pomogne da nadjem vaznu kariku-odgovor na neizbezno pitanje:
-''Otkud pripadnicima jednog od najzaostalijih naroda na svetu nauka koja se granici sa naucnom fantastikom i prevazilazi najvisa znanja savremene civilizacije, otkud im za zapadnu medicinu potpuno nepoznato znanje o uspostavljanju dijagnoze citanjem 20 osnovnih vrsta pulseva, otkud im formula kojom veoma otrovni tecni element zivu, poput alhemicara, pretvaraju u lekoviti sastojak.
Zanimljivo kako se tradicinalna medicina naroda starog istoka bazira na tokovima energije. Uzmemo li u obzir gledište da energija ne moze nestati vec samo mijenja oblik, onda shvatamo potencijal iste. To je onaj jin/jang, koji predstavlja centralnu tacku balansa te spoja psiho/fizickih tokova.

Sve ovo ima zacetke u misteriji uspona civilizacije, gdje je jos iz 2 milenija p.n.e. datiran koncept lijecenja toplotom, ubadanjem iglica...

Tom misticnom nauku dugujemo i sami raspored tocki koje su preko stopala/ruku, meridijanima povezani sa unutarnjim organima. Ovo je provjereno, jer npr. danasnji strucnjaci "traze zeludac" izmedju palca i kaziprsta lijeve ruke, sto je itekak efikasna metoda u pravljenju "strune"
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Brokula
Postovi: 30914
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Brokula » 02 okt 2018, 01:49

Da li je Atlantida postojala?
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Saurman
Postovi: 29498
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Najveće svjetske misterije

Post Postao/la Saurman » 10 okt 2018, 19:44

slika

Iznad glavnog ulaza katedrale u Palenciji iz 15 stoljeća.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: numanumaye22 i 31 gost.