Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
alacious
Postovi: 4307
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 14 okt 2020, 14:36

Captain4 je napisao/la:
14 okt 2020, 14:33
Kakva je situacija sa radom u AutoCADu i zaradi a da nije riječ o inžinjerima?
Provjeri sa @skoroalen, on dosta radi sa tim

Avatar
sljivo
Postovi: 14316
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2020, 14:42

Smoto si mi priču o zaradi sa 20k poreza. Koje su to tehnologije, projekti na kojima to možeš zaraditi? Ili to neko zarađuje na gotov proizvod?

Edit: I to da lik sa kursom to ima.

meho-medo
Postovi: 3490
Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la meho-medo » 14 okt 2020, 15:49

Captain4 je napisao/la:
14 okt 2020, 14:33
Kakva je situacija sa radom u AutoCADu i zaradi a da nije riječ o inžinjerima?
"Crnacki poso" sto bi se reklo. Može se zaradit jer projektnim biroima pocesto fali crtaca planova oplate i armature, medjutim moras znat neke osnove gradjevine da bi to mogo radit.

Sto se tice masinstva, pa vjerovatno bi se i tu moglo nesto naci, medjutim opet da bi sebi olaksao i da bi shvatao sta uopste radis moras imat neko osnovno znanje. Nista to nije problem za nauciti ali manje je placen ovaj posao od programiranja recimo.
"Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
(İbn Qajjim)

bavarian_bk
Postovi: 4856
Pridružen/a: 24 sep 2009, 23:49
Lokacija: Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la bavarian_bk » 14 okt 2020, 19:16

    meho-medo je napisao/la:
    14 okt 2020, 15:49
    Captain4 je napisao/la:
    14 okt 2020, 14:33
    Kakva je situacija sa radom u AutoCADu i zaradi a da nije riječ o inžinjerima?
    "Crnacki poso" sto bi se reklo. Može se zaradit jer projektnim biroima pocesto fali crtaca planova oplate i armature, medjutim moras znat neke osnove gradjevine da bi to mogo radit.

    Sto se tice masinstva, pa vjerovatno bi se i tu moglo nesto naci, medjutim opet da bi sebi olaksao i da bi shvatao sta uopste radis moras imat neko osnovno znanje. Nista to nije problem za nauciti ali manje je placen ovaj posao od programiranja recimo.
    Da li ima negdje da se položi kurs AutoCADa. Završio sam građevinski faks, znam raditi u CADu ali bih volio da imam kakav certifikat za to.

    meho-medo
    Postovi: 3490
    Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
    Kontakt:

    Re: Studiranje

    Post Postao/la meho-medo » 14 okt 2020, 20:23

    bavarian_bk je napisao/la:
    14 okt 2020, 19:16
      meho-medo je napisao/la:
      14 okt 2020, 15:49
      Captain4 je napisao/la:
      14 okt 2020, 14:33
      Kakva je situacija sa radom u AutoCADu i zaradi a da nije riječ o inžinjerima?
      "Crnacki poso" sto bi se reklo. Može se zaradit jer projektnim biroima pocesto fali crtaca planova oplate i armature, medjutim moras znat neke osnove gradjevine da bi to mogo radit.

      Sto se tice masinstva, pa vjerovatno bi se i tu moglo nesto naci, medjutim opet da bi sebi olaksao i da bi shvatao sta uopste radis moras imat neko osnovno znanje. Nista to nije problem za nauciti ali manje je placen ovaj posao od programiranja recimo.
      Da li ima negdje da se položi kurs AutoCADa. Završio sam građevinski faks, znam raditi u CADu ali bih volio da imam kakav certifikat za to.
      Gdje si zavrsio gradjevinu?

      A sto se tice certifikata, ne znam odakle si druze, evo npr. u Tuzli i Sarajevu imas ove centre za poslovnu edukaciju koji imaju raznorazne kurseve ukljucujuci i CAD, a pri zavrsenom kursu daju i certifikat. Posto ti vec znas radit u CADu vjerovatno bi mogao pristupit polaganju nekog testica, platit sto treba i dobit taj certifikat bez da ides na kurs.
      "Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
      (İbn Qajjim)

      soko
      Postovi: 3744
      Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la soko » 14 okt 2020, 22:52

      Zabit je napisao/la:
      13 okt 2020, 19:02
      U Americi se na koledz ne ide da se nesto nauci, vec da se ljudi upoznaju tj. networking koji ce pomoci za pronalazak posla nakon diplomiranja.
      Otkud ti to?
      ja sam u Americi, imam BS masinstva i Masters, smjer fluids, heat transfer i combustion.
      Sad radim jos jedan masters al ovaj je vecinom za inzinjere koji rade, ovi drugi su vecinom imali fokus za profesore, ne bas praksa.

      Avatar
      Zabit
      Postovi: 2031
      Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Zabit » 15 okt 2020, 05:09

      soko je napisao/la:
      14 okt 2020, 22:52
      Zabit je napisao/la:
      13 okt 2020, 19:02
      U Americi se na koledz ne ide da se nesto nauci, vec da se ljudi upoznaju tj. networking koji ce pomoci za pronalazak posla nakon diplomiranja.
      Otkud ti to?
      ja sam u Americi, imam BS masinstva i Masters, smjer fluids, heat transfer i combustion.
      Sad radim jos jedan masters al ovaj je vecinom za inzinjere koji rade, ovi drugi su vecinom imali fokus za profesore, ne bas praksa.
      ja sam u Americi, nemam nista :mrgreen:

      Avatar
      Captain4
      Postovi: 10730
      Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Captain4 » 03 nov 2020, 00:07

      Daj ako neko ima kakav prigodan materijal za statiku, neka pošalje :mrgreen:
      "We need to suffer. And we need to fight."

      Avatar
      LlullSergio
      Postovi: 4752
      Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
      Lokacija: Chamartin
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la LlullSergio » 03 nov 2020, 01:04

      Imam ti ja Hibellerovu knjigu, 12th edition, sa rješenjima zadataka na kraju svakog chaptera. Znam da Marin na mašinstvu zna često davati zadatke iz te knjige.

      Avatar
      Captain4
      Postovi: 10730
      Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Captain4 » 03 nov 2020, 01:22

      LlullSergio je napisao/la:
      03 nov 2020, 01:04
      Imam ti ja Hibellerovu knjigu, 12th edition, sa rješenjima zadataka na kraju svakog chaptera. Znam da Marin na mašinstvu zna često davati zadatke iz te knjige.
      Daj ako je pdf šalji živ bio. :mrgreen:

      Srkleti me ova statika, kontam yebaće me jer je nisam imao u srednjoj. Jesi i ti MEF završio?
      "We need to suffer. And we need to fight."

      Avatar
      LlullSergio
      Postovi: 4752
      Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
      Lokacija: Chamartin
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la LlullSergio » 03 nov 2020, 01:36

      Hajde sad cu ti se javit na pp.

      Avatar
      VGS
      Postovi: 8858
      Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la VGS » 03 nov 2020, 10:42

      Captain4 je napisao/la:
      03 nov 2020, 01:22
      LlullSergio je napisao/la:
      03 nov 2020, 01:04
      Imam ti ja Hibellerovu knjigu, 12th edition, sa rješenjima zadataka na kraju svakog chaptera. Znam da Marin na mašinstvu zna često davati zadatke iz te knjige.
      Daj ako je pdf šalji živ bio. :mrgreen:

      Srkleti me ova statika, kontam yebaće me jer je nisam imao u srednjoj. Jesi i ti MEF završio?
      Samo redovno radi i neces imati problema, prva parcijala pogotovo je pussy smoke.

      Avatar
      Nail for Real
      Postovi: 9844
      Pridružen/a: 10 jun 2009, 08:37
      Lokacija: Sandžak
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Nail for Real » 20 nov 2020, 23:37

      Trebam osobu da odradi jedan seminarski na temu eko-turizam u BiH, spreman je Nail dobro iskesirati samo da ga je ne pisem :mrgreen: .
      My thoughts wandered to Santiago Bernabeu, the Temple, a ground struck terror into opponents. Bruised & battered slaves at the king's banquet.

      loaf
      Postovi: 2
      Pridružen/a: 22 avg 2021, 22:20
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la loaf » 29 avg 2021, 12:13

      Zdravo svima! :D

      Nadam se da medju vama koji su aktivni ima masinaca.
      Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.
      Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

      "Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

      Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

      Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?

      Sorry sto dizem temu iz mrtvih, ali vidim da se ovdje spominjalo masinstvo svojevremeno.

      Avatar
      EC3
      Postovi: 691
      Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la EC3 » 19 jan 2022, 00:05

      Kakve su sanse da ce i naredne godine predavanja biti online?
      Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

      Avatar
      Captain4
      Postovi: 10730
      Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Captain4 » 19 jan 2022, 02:01

      loaf je napisao/la:
      29 avg 2021, 12:13
      Zdravo svima! :D

      Nadam se da medju vama koji su aktivni ima masinaca.
      Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.
      Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

      "Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

      Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

      Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?

      Sorry sto dizem temu iz mrtvih, ali vidim da se ovdje spominjalo masinstvo svojevremeno.
      Samo motori i vozila. :salut:
      "We need to suffer. And we need to fight."

      Avatar
      Pogba
      Postovi: 19762
      Pridružen/a: 31 okt 2012, 11:03
      Lokacija: Sarajevo
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Pogba » 19 jan 2022, 12:16

      loaf je napisao/la:
      29 avg 2021, 12:13
      Zdravo svima! :D

      Nadam se da medju vama koji su aktivni ima masinaca.
      Ima :thumbup:
      Svi smjerovi su dobri i sve koje ja znam uglavnom rade jako fine poslove ovdje ili su vec odavno po Njemackoj i to u BMW-ovima i slično. :cool:

      Prati malo sta je aktualno na tržištu rada ovdje i dalje. U svakom slucaju bih preporučio energetiku (kgh u sklopu toga gdje mozes fino zaraditi) i svakako motore i vozila (pogotovo ako planiras u Njemacku). Ali i proizvodni i drvo su super ako hoces nesto svoje otvarati, toliko je prilika. Neces specijalno fulati.

      Prijatelj mi radi sa 3 godine (zavrsio je i +2, ali mu ostao master rad koji mu je bilo mrsko napisati) tako da i to nema toliko veze ako si neko ko razumije stvari, sposoban razmišljati i rjesavati probleme. I da, velika je vjerovatnoca da ćeš raditi u oblasti koju nisi nužno ucio tako da se ne opterecavaj previse.
      ░▌J▐▌U▐▌V▐▌E▐▌N▐▌T▐▌U▐▌S▐░

      #MaxOUT

      Avatar
      Nirton
      Postovi: 6455
      Pridružen/a: 18 feb 2021, 10:03
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Nirton » 19 jan 2022, 13:19

      loaf je napisao/la:
      29 avg 2021, 12:13
      Zdravo svima! :D

      Nadam se da medju vama koji su aktivni ima masinaca.
      Zavrsio sam prvi ciklus studija u Sarajevu i razmisljam o nastavku skolovanja odnosno o upisu na drugi ciklus studija.
      Koliko je potreban drugi ciklus studija pri zaposljavanju, te kakve koristi imaju oni sa drugim u odnosu na one sa zavrsenim prvim ciklusom?

      "Industrijski inzinjering i menadzment", "odbrambene tehnologije" i "tehnologije drveta" su smjerovi o kojima ne znam nista, te me zanima kako prolaze na trzistu rada oni sa ovim zavrsenim smjerovima?

      Koliko je zapravo bitno koji se smjer zavrsi?

      Da li je cesta pojava da npr. onaj koji zavrsi energetiku radi ono sto bi trebao da radi neko sa odsjeka za masinske konstrukcije i sl.?

      Sorry sto dizem temu iz mrtvih, ali vidim da se ovdje spominjalo masinstvo svojevremeno.
      Rokaj odbrambene tehnologije
      I vole te širom Bosne i Hercegovine, vole te i širom Evrope, širom svijeta. Ima nas mnogo, mnogo onih kojima srce zaigra kada mislimo na tebe. Mnogo onih kojima grb kuca umjesto srca u grudima.

      Avatar
      Shategabri
      Postovi: 14540
      Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la Shategabri » 19 jan 2022, 13:37

      Nail for Real je napisao/la:
      20 nov 2020, 23:37
      Trebam osobu da odradi jedan seminarski na temu eko-turizam u BiH, spreman je Nail dobro iskesirati samo da ga je ne pisem :mrgreen: .
      Nevezano za tebe jer je to postalo standard...
      Al tužno je ovo da se plaća da ti neko radi seminarski, diplomski, magistarski, ndB doktorat.
      I to je samo vrh ledenog brijega.
      Da mi neko uradi seminarski, daj da neko uradi ispit (jer sad imaš hiljadu čuda), i sutra imaš inžinjera, doktora koji je dobio papir za koji je najmanje on zaslužan.
      Znam da to omladina danas masovno radi, po fb iskaču tako radim seminarske, diplomske, sve vrste radova.
      I očito dobro ide.
      Bolje piti kafu s rajom dok ti neko radi seminarski.
      Tu dosta krivim i profesore, nisu se ni oni nešto razgulili od toga da im je to bitno.
      Koševo Zapad

      litijum
      Postovi: 476
      Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
      Kontakt:

      Re: Studiranje

      Post Postao/la litijum » 19 jan 2022, 13:45

      Shategabri je napisao/la:
      19 jan 2022, 13:37
      Nail for Real je napisao/la:
      20 nov 2020, 23:37
      Trebam osobu da odradi jedan seminarski na temu eko-turizam u BiH, spreman je Nail dobro iskesirati samo da ga je ne pisem :mrgreen: .
      Nevezano za tebe jer je to postalo standard...
      Al tužno je ovo da se plaća da ti neko radi seminarski, diplomski, magistarski, ndB doktorat.
      I to je samo vrh ledenog brijega.
      Da mi neko uradi seminarski, daj da neko uradi ispit (jer sad imaš hiljadu čuda), i sutra imaš inžinjera, doktora koji je dobio papir za koji je najmanje on zaslužan.
      Znam da to omladina danas masovno radi, po fb iskaču tako radim seminarske, diplomske, sve vrste radova.
      I očito dobro ide.
      Bolje piti kafu s rajom dok ti neko radi seminarski.
      Tu dosta krivim i profesore, nisu se ni oni nešto razgulili od toga da im je to bitno.
      Ne treba to cuditi, korupcija je u svakoj pori ove drzave. Ko ima para nek se snadje. Primjer su politicari koji su tek tako zavrsili privatne fakultete, a nisu se ni pojavili tu. Ljudi su sebi izglasali zakone po kojima mogu da legalno vrse kriminal.

      Odgovori

      Natrag na “Diskusije”

      Online

      Trenutno korisnika/ca: Evander i 23 gosta.