Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Neutral » 13 okt 2020, 15:12

harden je napisao/la:
13 okt 2020, 14:56
Neutral je napisao/la:
13 okt 2020, 14:19
harden je napisao/la:
13 okt 2020, 14:16
FIT Mostar je trenutno uzas, ja bih sad dobro razmislio da li da ga upisem. Otjerali su najsposobnijeg covjeka a ostavili balvane, krava muzara za Univerzitet.
Ko je otišao :hmmmmm:
Jasmin Azemovic. Ako si pohadjao FIT nekad znas ko je on sigurno i koliko je podigao fakultet.
Nije on u moj vakat bio. Ja sam za vrijeme rahmetli Krkića tu bio, samo pola godine, pa sam napustio sve zbog zdravstvenih problema.

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 13 okt 2020, 16:01

alacious je napisao/la:
13 okt 2020, 15:11
leorey je napisao/la:
13 okt 2020, 14:56
alacious je napisao/la:
13 okt 2020, 14:36
Ne treba ti fakultet da radiš kao programer, ali treba da radiš kao inženjer :)
Pa odredi sta ti je vaznije i koliko bi planirao para zaradit.

Diplomu s tim parama ljudi uzmu pjeske kad hoce.

Imas ljudi koji rade vec u srednjoj i mlate vecu lovu nego inzinjer, zavisi sta gdje i koje projekte radis.
Sa fakultetom u IT-u možeš postati dobar inženjer kroz par godina, bez toga ti je potrebno mnogo više vremena, da ne spominjemo što većina samoukih ostane na nivou programera jer im se jednostavno ne da učiti i napredovati da dođu do inženjerske pozicije.

Naravno, ima takvih i sa fakultetom, ali mnogo manje, jer već u startu imaju podlogu i razumiju neke procese za koje ljudima bez obrazovanja treba dosta vremena i živaca da bi ih savladali.

Tvoj problem je što sve gledaš kroz novac, nije problem uzeti pare danas, čak ne moraš znati ni programirati ako imaš neke druge predispozicije za rad u IT kompanijama i bit ćeš plaćen više nego 80% stanovništva.

Ali da bi dosegao nivo znanja i iskustva da ne radiš rudarski posao što samo programiranje i jeste u IT svijetu, za to su potrebne godine rada i učenja :)
Ma jarane uplati 100 dolara na premium kurseve+ torrenti+ Youtube i za godinu dana ces naucit ono sto neces za 5 na fakultetu.

Bez imalo trolanja govorim. Ako imas zelje i strpljenja da naucis.
27.10.2020

Avatar
alacious
Postovi: 4306
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 13 okt 2020, 16:12

leorey je napisao/la:
13 okt 2020, 16:01
Ma jarane uplati 100 dolara na premium kurseve+ torrenti+ Youtube i za godinu dana ces naucit ono sto neces za 5 na fakultetu.

Bez imalo trolanja govorim. Ako imas zelje i strpljenja da naucis.
Ne trolam ni ja, govorim iz ličnog iskustva, 10k dolara da uplatiš na kurseve nećeš razviti kritičko razmišljanje već ćeš naučiti programiranje i tehnike programiranja.

Inženjerstvo je mnogo veći nivo, i mnogo više od pisanja koda, korištenja raznih tehnologija i razumijevanja baze podataka. Da bi znao kreirati arhitekturu aplikacije na pravi način i da bi znao kada koristiti koji alat, tehniku i tehnologiju moraš znati mnogo više od stvari koje uče na kursevima.
Zato postoji hijerarhija u IT svijetu, zna se šta je junior, šta senior, a šta arhitekta.

Nije fakultet jedini način da se dođe do toga, ali je definitivno brži.

Avatar
sljivo
Postovi: 14281
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 13 okt 2020, 16:30

Naučit ćeš qrc bez projekata, bez obaveze i bez rada u grupi. Naučit ćeš qrc bez matematike, algoritama, i nauke o podacima. Sreo sam mnogo priučenih programera i na većini se vidi da nije to to. Problem u tom učenju je što učiš obratno, od onih na faksu, jer ideš sa većeg nivoa apstrakcije na niži (jer nemaš kad da se zezaš sa tim). To zna biti veliki problem kasnije, kad trebaš raditi/učiti nove tehnologije ili nešto analizirati, dizajnirati.

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la dscile » 13 okt 2020, 16:36

Ma o tome koliko cete nauciti na fakultetu vam prica neko ko vjerovatno nije ni isao na njega. Pricamo naravno o drzavnim fakultetama, a ne ovim nasim privatnim koji sluze za stancanje diploma i gdje u jednoj zgradi od 400 kvadrata mozes birati izmedju 50 razlicitih smjerova.

Ne znam kakvo ce ko znanje iznijeti, ali znam da je npr. softversko inzinjerstvo jedan od najtrazenijih smjerova u Srbiji vec godinama i da oni koji to upisu vec na drugoj/trecoj godini dobiju posao. Prvo ono par sati sedmicno, pa svako ko se dobro pokaze ostaje za stalno nakon faksa.

Avatar
Omark
Postovi: 2663
Pridružen/a: 15 jun 2015, 15:32
Lokacija: Dolina
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Omark » 13 okt 2020, 16:40

Ma ne, treba zatvoriti fakultete i pustiti djecu obućavaju ovako sposobni ljudi kao što je leorey

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21278
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Epidaurus » 13 okt 2020, 16:44

Oj sunce ti je.bem vise ces naucit o programiranju sa online kurseva nego na fakultetu hahahhahaha

Pa znas li ti uopce kolika je razlika izmedju obicnog programera i softverskog inzinjera :rol: :rol:

Avatar
Omark
Postovi: 2663
Pridružen/a: 15 jun 2015, 15:32
Lokacija: Dolina
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Omark » 13 okt 2020, 16:48

Zbog ovog "završe fakultet poslije preko qrca" i jesmo u kanalu

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la ASD » 13 okt 2020, 16:49

Na temi o koroni imamo primjerke koji ni na kurs nisu išli, a bolje znaju od ljudi koji su išli na fakultete.

Avatar
kovacic
Postovi: 1322
Pridružen/a: 27 jul 2009, 10:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la kovacic » 13 okt 2020, 16:54

Epidaurus je napisao/la:
13 okt 2020, 16:44
Oj sunce ti je.bem vise ces naucit o programiranju sa online kurseva nego na fakultetu hahahhahaha

Pa znas li ti uopce kolika je razlika izmedju obicnog programera i softverskog inzinjera :rol: :rol:
Pa I nije baš velika na bh. tržištu rada što vjerovatno zbunjuje ljude pa vjeruju da se to tek tako postane.
Ali talenat za programiranje i želja kroz obrazovanje su vidljivi kroz rad u praksi, većina raje sa ETFa i FITa nema motiva da uradi task dan-dva I onda za sat vremena odrade nešto za što bi nekome trebalo mnogo više na način koji je poprilično blizu optimalnom, bez fakulteta ti možeš steći taj skill, ali fakultet ti jednostavno da razmišljanje.
Nažalost kod nas ima dosta nasljeđa socijalističkog sistema pa izuzetni potencijali i studenti ne završavaju fakultete jer ih neko zlostavlja na nevezanom predmetu i uspjeh se mjeri brojem oborenih studenata, ali to je druga priča.
Mislim da se i takvi ljudi prepoznaju, želja je najbitnija, ako radiš ovaj posao iz ljubavi uspjet ćeš i pare same dođu, a ako ne radiš doći ćeš nekad na 2-3 hiljade i to je lijep život, ali će ti mentalno zdravlje biti narušeno i svi će znati da si ti neko ko se vadi na iskustvo, a nije napredovao u znanju 5 ili 10 godina.

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 13 okt 2020, 17:10

sljivo je napisao/la:
13 okt 2020, 16:30
Naučit ćeš qrc bez projekata, bez obaveze i bez rada u grupi. Naučit ćeš qrc bez matematike, algoritama, i nauke o podacima. Sreo sam mnogo priučenih programera i na većini se vidi da nije to to. Problem u tom učenju je što učiš obratno, od onih na faksu, jer ideš sa većeg nivoa apstrakcije na niži (jer nemaš kad da se zezaš sa tim). To zna biti veliki problem kasnije, kad trebaš raditi/učiti nove tehnologije ili nešto analizirati, dizajnirati.
Pa dobro normalno da te niko nece primit u grupu bez imalo iskustva i znanja, jednostavno nema se vremena da bi tebe neko sad obucavao. Ali kad se povezes s pravim ljudima od pocetka, mnogo je lakse.
27.10.2020

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 13 okt 2020, 17:12

Epidaurus je napisao/la:
13 okt 2020, 16:44
Oj sunce ti je.bem vise ces naucit o programiranju sa online kurseva nego na fakultetu hahahhahaha

Pa znas li ti uopce kolika je razlika izmedju obicnog programera i softverskog inzinjera :rol: :rol:
Pa sto se tice fakulteta u BIH vjeruj mi da nemas neke velike razlike, ukoliko zelis da naucis. Znam ljude od 21-24 godine koje imaju svoj stan u centru Sarajeva, kupili od svojih para. Dvojica studirala Ekonomiju, treci odustao od FIT-a.

S druge strane znam dvojicu jedan u Mostaru na FIT- studira haman 10 godina ( ko i ti), dok drugi ima zavrsen fax ali se slabo povezao s ljudima, niti jedan projekat jos nema iza sebe, kamoli neke pare.

Ne znam sto je tesko povjerovat da imas ljude koji su mladji, talentovaniji i sposobniji od ovih koji su zavrsili fakultete kao i to da mlate 5 puta vecu lovu od njih.
27.10.2020

KpbKaka22
Postovi: 1231
Pridružen/a: 31 jan 2015, 23:24
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la KpbKaka22 » 13 okt 2020, 17:26

ima li itko ovdje da je zavrsio ekonomiju , smjer racunovodstvo ( knjigovodstvo ) dan te yebo praksa ni 5 % ono sto ucis na faxu , pocevsi od knjizenja pa nadalje

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21278
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Epidaurus » 13 okt 2020, 17:29

Pogledaj malo kakve softverske inzinjere izbacuje smjer automatika i elektronika na ETFu u Sarajevu pa onda mozda i shvatis kakvu si kolicinu gluposti nadrobio. Svaka generacije izbaci bar dvojicu koji se mogu nosit s bilo kojim studentom TU Minhena il ETH Ciriha. Sad sto si ti neuk i intelektualno ogranicen pa nisi u stanju procesuirat da je pojam softverskog inzinjera jako jako sirok je drugi par cipela.

Avatar
bodi123
Moderator
Postovi: 19233
Pridružen/a: 25 mar 2013, 20:48
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la bodi123 » 13 okt 2020, 17:30

leorey je napisao/la:
13 okt 2020, 17:12
Epidaurus je napisao/la:
13 okt 2020, 16:44
Oj sunce ti je.bem vise ces naucit o programiranju sa online kurseva nego na fakultetu hahahhahaha

Pa znas li ti uopce kolika je razlika izmedju obicnog programera i softverskog inzinjera :rol: :rol:
Pa sto se tice fakulteta u BIH vjeruj mi da nemas neke velike razlike, ukoliko zelis da naucis. Znam ljude od 21-24 godine koje imaju svoj stan u centru Sarajeva, kupili od svojih para. Dvojica studirala Ekonomiju, treci odustao od FIT-a.

S druge strane znam dvojicu jedan u Mostaru na FIT- studira haman 10 godina ( ko i ti), dok drugi ima zavrsen fax ali se slabo povezao s ljudima, niti jedan projekat jos nema iza sebe, kamoli neke pare.

Ne znam sto je tesko povjerovat da imas ljude koji su mladji, talentovaniji i sposobniji od ovih koji su zavrsili fakultete kao i to da mlate 5 puta vecu lovu od njih.
Naravno da ima. Ne lupaj kad ne znaš. Postoji razlika između inžinjera i priučenih/samoukih programera koji su prošli kurseve. Prvi su u stanju da stvaraju i kreiraju, dok su drugi većinom robovi u web sektoru.

Izuzetaka uvijek ima, te onih koji i bez faksa se snađu, ali to su i dalje izuzeci koji potvrđuju pravilo.
Epidaurus je napisao/la:
13 okt 2020, 17:29
Pogledaj malo kakve softverske inzinjere izbacuje smjer automatika i elektronika na ETFu u Sarajevu pa onda mozda i shvatis kakvu si kolicinu gluposti nadrobio. Svaka generacije izbaci bar dvojicu koji se mogu nosit s bilo kojim studentom TU Minhena il ETH Ciriha. Sad sto si ti neuk i intelektualno ogranicen pa nisi u stanju procesuirat da je pojam softverskog inzinjera jako jako sirok je drugi par cipela.
Smiješna priča. Ne može se poredit inžinjer elektrotehnike koji je prošao i naučio 5 vrsta matematike, algoritama, struktura podataka, logičkog dizajna, arhitektura... s onim što je upisao par kurseva i naučio php, js, css, html, sql-a nešto i misli da je naučio programirat.
sljivo je napisao/la:
13 okt 2020, 16:30
Naučit ćeš qrc bez projekata, bez obaveze i bez rada u grupi. Naučit ćeš qrc bez matematike, algoritama, i nauke o podacima. Sreo sam mnogo priučenih programera i na većini se vidi da nije to to. Problem u tom učenju je što učiš obratno, od onih na faksu, jer ideš sa većeg nivoa apstrakcije na niži (jer nemaš kad da se zezaš sa tim). To zna biti veliki problem kasnije, kad trebaš raditi/učiti nove tehnologije ili nešto analizirati, dizajnirati.
Ovo baš.
„Neću više dolazit' na Grbavicu, pucat ću vam – s Vratnika!“ - Asim Ferhatović Hase

hifans
Postovi: 747
Pridružen/a: 30 maj 2014, 21:03
Lokacija: Asunción
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la hifans » 13 okt 2020, 18:34

Epidaurus je napisao/la:
13 okt 2020, 17:29
Pogledaj malo kakve softverske inzinjere izbacuje smjer automatika i elektronika na ETFu u Sarajevu pa onda mozda i shvatis kakvu si kolicinu gluposti nadrobio. Svaka generacije izbaci bar dvojicu koji se mogu nosit s bilo kojim studentom TU Minhena il ETH Ciriha. Sad sto si ti neuk i intelektualno ogranicen pa nisi u stanju procesuirat da je pojam softverskog inzinjera jako jako sirok je drugi par cipela.
Za automatičara (SPS programera ili Inbetriebnehmera) bi prije uzeo nekoga sa njemačkim elektro Ausbildungom u industriji ili duales Studiumom i iskustvom nego bilo koga sa TUa Minhena, Ciriha, Aachena... Kad pričamo o istraživanjima, razvoju univerzalnih produkata od nule - onda svakako netko TU Minhena/Ciriha/Graca/Aachena...

Ali za klasične najrasprostranjenije (i najbolje plaćene) poslove u automatici (prilagođavanje specifičnog produkta kupcu, programiranje PLCa, planiranje popratnih hardvera - pretvarači ferkvencija, busevi, HMI, izlazak na teren, vršenje zadnjih provjera funkcija i Hochlauf) prije bih uzeo nekog ko zna raditi sa rukama (da ne pogine kad bude trebalo izvrsit izmjenu u panelu, da razumije probleme sa pneumatikom i hidraulikom u praksi, servo drivere i motore, G-kod interpretere...) a također razumije dovoljno SPS da može vršiti izmjene u kodu na licu mjestu kad ti kupac visi za vratom.

Avatar
Zabit
Postovi: 2031
Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Zabit » 13 okt 2020, 19:02

U Americi se na koledz ne ide da se nesto nauci, vec da se ljudi upoznaju tj. networking koji ce pomoci za pronalazak posla nakon diplomiranja.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6296
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la AshburtonG » 14 okt 2020, 03:20

Napadate covjeka bezveze.

Za poziciju programera(IT sljakera) ti ne treba nikakvo aman-zaman znanje nikakvih "5 vrsta matematike", nego razvijeno logicko razmisljanje i
nesto iznadprosjecna inteligencija. Niko nije spominjao inzinjerske pozicije, CEO pozicije IT firmi i ostalo, sto svakako 99% apsolvenata fakulteta nece ni postat, nego ce bit obicni sljakeri, kao i ovaj "priuceni". Na takvim pozicijama se svakako vise cijeni praksa i iskustvo, a ne papir, koji nije dokaz nicega.

Normalno da ces siri dijapazon znanja primit na Univerzitetu, bilo kakvom, ali postoje ciljani "kursevi"/skole za ciljane pozicije i trazene skillove na istim. Zasto bi ucio" 5 matematika", ako nemas ambicije biti IT "naucnik", nego zelis radit light programiranje, baze podataka i slicno? Ko zeli, te moze i ima predispozicije, normalno da ce zavrsit fakultet, te se citav zivot nadogradjivat dodatnim znanjem, a tako bit i u mogucnosti prihvatit ozbiljnije zadatke i projekte.

U firmi Virgin Puls(Tuzla) imam 15ak prijatelja i poznanika, koji tamo rade sa zavrsenim ETF, nemaju zive veze o "advanced" programiranju, te su skoro svi na nekim junior pozicijama, kao i polovina ekipe, koja uopce nije isla na/zavrsila fakultet. Alo, ljudi na ETF Tuzla rade programiranje na papiru. O cemu mi ovdje pricamo...

Avatar
Zabit
Postovi: 2031
Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Zabit » 14 okt 2020, 04:15

AshburtonG je napisao/la:
14 okt 2020, 03:20
Napadate covjeka bezveze.

Za poziciju programera(IT sljakera) ti ne treba nikakvo aman-zaman znanje nikakvih "5 vrsta matematike", nego razvijeno logicko razmisljanje i
nesto iznadprosjecna inteligencija. Niko nije spominjao inzinjerske pozicije, CEO pozicije IT firmi i ostalo, sto svakako 99% apsolvenata fakulteta nece ni postat, nego ce bit obicni sljakeri, kao i ovaj "priuceni". Na takvim pozicijama se svakako vise cijeni praksa i iskustvo, a ne papir, koji nije dokaz nicega.

Normalno da ces siri dijapazon znanja primit na Univerzitetu, bilo kakvom, ali postoje ciljani "kursevi"/skole za ciljane pozicije i trazene skillove na istim. Zasto bi ucio" 5 matematika", ako nemas ambicije biti IT "naucnik", nego zelis radit light programiranje, baze podataka i slicno? Ko zeli, te moze i ima predispozicije, normalno da ce zavrsit fakultet, te se citav zivot nadogradjivat dodatnim znanjem, a tako bit i u mogucnosti prihvatit ozbiljnije zadatke i projekte.

U firmi Virgin Puls(Tuzla) imam 15ak prijatelja i poznanika, koji tamo rade sa zavrsenim ETF, nemaju zive veze o "advanced" programiranju, te su skoro svi na nekim junior pozicijama, kao i polovina ekipe, koja uopce nije isla na/zavrsila fakultet. Alo, ljudi na ETF Tuzla rade programiranje na papiru. O cemu mi ovdje pricamo...
Pa danas su te pozicije sa kombinacijem light programiranjem/skriptovanjem, znanjem bazi, mreza ili obicnog sistemovanja + znanjem o cloud/AWS/Azure konceptima placenije i cak "naucnije" nego sami "cisti" programeri.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6296
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la AshburtonG » 14 okt 2020, 05:16

U to ne bih ulazio, niti me previse zanima, ali cini mi se da ti nisi shvatio sta sam ja rekao ili sam se ja nedovoljno jasno izrazio.
Medjutim, nije ni bitno, jer sam se samo nadovezao na priču da je za osnovno programiranje/osnovne pozicije, a 90% radnika u IT-u upravo to i radi, potrebna diploma.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: forgempp i 12 gostiju.