Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Mokroguz
Postovi: 6224
Pridružen/a: 25 maj 2013, 13:52
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Mokroguz » 08 okt 2018, 19:33

Ima li iko da je dobar u ovom prokletom Matlabu?
S E M P E R - V I R I D I S
!!!! VU - VU - VUKOVI !!!!

2-249

💮🍀💮🍀💮🍀💮

Avatar
Soba
Postovi: 2336
Pridružen/a: 13 avg 2012, 10:44
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Soba » 07 nov 2018, 15:10

Ima li neko iskustva sa onim ferijalnim radom u Njemackoj ? :D

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la cala » 08 nov 2018, 00:24

skoroalen je napisao/la:Pozdrav raja. Ima l' ovdje neko da je završio mašinstvo u Sarajevu? Zanima me koliko je izbor smjera na masteru bitan pri zaposlenju kasnije, ako me razumijete. :D Trenutno sam na jednom od najtežih smjerova, krv sam propiš'o na trećoj godini al evo privodi se kraju, hvala Bogu. Pitam se, da li ima veze šta si po zvanju kad magistriraš, jer će četvrta godina na ovom smjeru bit duplo gora od ove sve tri, nayebat ću sigurno, myb i obnovit nešta... ako taj smjer nije toliko bitan kad se traži posao, da uzmem nešta lakše, jer ću osijedit u 22. kako sam krenuo. :lol:
Ne znam jel ti iko odgovorio u medjuvremen. Kako god, napisacu ti svoje misljenje. Ja sam nedavno zavrsio master na menadzmentu i nekih mjesec, mjesec i po vec aktivno trazim posao. Od nekih desetak oglasa za cisto masinstvo na koje sam se ja prijavio mozdaje 2,3 puta bio naglasen smjer koji se trazi. Najbitnije ti je ono sto znas a ne smjer. Ti mozes i sa menadzmenta radit kao konstruktor ako to znas, tako da smjer ne predstavlja neku prevagu. Mozes i sam u ovih nekoliko mjeseci pratit oglase za posao pa da vidis kakva je situacija.
Moj licni savjet ti je da upises nesto najlakse moguce ako te nista specificno na faksu ne zanima i da se u toku mastera posvetis ucenju necem "lijevom", ako se smijem tako izrazit. Ako imas bilo kakav interes za nesto sto moze bit iole korisno, uci to bez obzira sta je (programiranje, data analiza, baze podataka, projektovanje, itd.) Master je na vecini smjerova beskoristan i ne predstavlja nista drugo nego produzenje studentskog zivota. Ako imas tu opciju, odmah ganjaj master vani jer je bolji kako god okrenes.
Ne znam na kojem si smjeru al ja ne znam nikog ko je obnovio godinu na masteru a da je iole ozbiljnije ucio. Kazu da je na energetici prvi semestar na masteru poprilicno zeznut al opet su svi sve rijesili na kraju. Za to se ne moras sekirat.

Avatar
skoroalen
Postovi: 12883
Pridružen/a: 01 avg 2016, 01:30
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la skoroalen » 08 nov 2018, 22:40

cala je napisao/la:
skoroalen je napisao/la:Pozdrav raja. Ima l' ovdje neko da je završio mašinstvo u Sarajevu? Zanima me koliko je izbor smjera na masteru bitan pri zaposlenju kasnije, ako me razumijete. :D Trenutno sam na jednom od najtežih smjerova, krv sam propiš'o na trećoj godini al evo privodi se kraju, hvala Bogu. Pitam se, da li ima veze šta si po zvanju kad magistriraš, jer će četvrta godina na ovom smjeru bit duplo gora od ove sve tri, nayebat ću sigurno, myb i obnovit nešta... ako taj smjer nije toliko bitan kad se traži posao, da uzmem nešta lakše, jer ću osijedit u 22. kako sam krenuo. :lol:
Ne znam jel ti iko odgovorio u medjuvremen. Kako god, napisacu ti svoje misljenje. Ja sam nedavno zavrsio master na menadzmentu i nekih mjesec, mjesec i po vec aktivno trazim posao. Od nekih desetak oglasa za cisto masinstvo na koje sam se ja prijavio mozdaje 2,3 puta bio naglasen smjer koji se trazi. Najbitnije ti je ono sto znas a ne smjer. Ti mozes i sa menadzmenta radit kao konstruktor ako to znas, tako da smjer ne predstavlja neku prevagu. Mozes i sam u ovih nekoliko mjeseci pratit oglase za posao pa da vidis kakva je situacija.
Moj licni savjet ti je da upises nesto najlakse moguce ako te nista specificno na faksu ne zanima i da se u toku mastera posvetis ucenju necem "lijevom", ako se smijem tako izrazit. Ako imas bilo kakav interes za nesto sto moze bit iole korisno, uci to bez obzira sta je (programiranje, data analiza, baze podataka, projektovanje, itd.) Master je na vecini smjerova beskoristan i ne predstavlja nista drugo nego produzenje studentskog zivota. Ako imas tu opciju, odmah ganjaj master vani jer je bolji kako god okrenes.
Ne znam na kojem si smjeru al ja ne znam nikog ko je obnovio godinu na masteru a da je iole ozbiljnije ucio. Kazu da je na energetici prvi semestar na masteru poprilicno zeznut al opet su svi sve rijesili na kraju. Za to se ne moras sekirat.
Hvala drug. :D Nije nikog odgovorio al sam na kraju upisao konstrukcije, baš zbog tog što sam skont'o da mi se ipak to sluša, dobri su predmeti i generalno me zanima modeliranje, simulacije u softverskim paketima i slično. Tako da sam upao na MK, za sad fino ide. :mrgreen:
Za Bordo-bijele, samo za našu ljubav najveću! ❤️

canales
Postovi: 104
Pridružen/a: 07 maj 2018, 22:57
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la canales » 01 jan 2019, 17:27

Poz ljudi zanima me da li se moze zaposliti ako si aposlvent?

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Moggi » 01 jan 2019, 18:54

Soba je napisao/la:Ima li neko iskustva sa onim ferijalnim radom u Njemackoj ? :D
nisam isao ali se sjecam sa mog odsjeka ko god je obnavljao isao je(germanistika inace pa jezik nije prob) a ni inace jezik nije prob, vodja grupe zna njemacki ostali ne moraju

svi su se vratili sa parama uglavnom i zadovoljni, budu dobri oko 5-6000km nakon 3mj, ali sve zavisi preko koga ides i kakav posao radis i sta ti taj nudi za stan i to, epoha npr ni slucajno jer zakidaju allaha

DHL najbolje, yebeno je prvih 2-3 sedmice dok ne skontas kako i sta, onda dobijes kombi i rokaj.. neki su u sirani radili pakovali, drugi preko epohe po marketima umirali od posla i jos ih zakinu, treci farbali ograde na skolama uredjivali itd
Zarathustra

Avatar
Interista02
Postovi: 1042
Pridružen/a: 05 maj 2013, 20:37
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Interista02 » 16 jan 2019, 18:52

Ima li ko da je radio kakve studentske poslove u Sarajevu? Oni tipa da radiš vikendom i / ili poslijepodne, da nije fiksno radno vrijeme i da možeš nekad i preskočiti to sve (u terminu ispitnih rokova). Ako ima kakvih iskustava, preporuka, ma bilo čega slobodno pišite ovdje :)

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la tuzlak1987 » 17 jan 2019, 16:27

Neko iz Sarajeva za iskustva ili iskustva neke druge osobe od koje je cuo o firmi Infobip?

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Captain4 » 21 jan 2019, 00:11

Ima li neko sa Mašinskog fakukteta u Sarajevu? Valja li ovaj smjer motori i vozila?
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4751
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la LlullSergio » 21 jan 2019, 23:27

Ne valja.

Msm valja,ali **** se tri godine i šta onda ? Ideš raditi nešto skroz drugo. Jedino ako si dobar sa njemačkim,a bogami i dobar student pa se odmah planiraš zaputiti u inostranstvo.

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Captain4 » 21 jan 2019, 23:50

LlullSergio je napisao/la:Ne valja.

Msm valja,ali **** se tri godine i šta onda ? Ideš raditi nešto skroz drugo. Jedino ako si dobar sa njemačkim,a bogami i dobar student pa se odmah planiraš zaputiti u inostranstvo.
Pa imam B1 položen, možda i nije loša opcija. :kafa:

Samo e znam koliko znanja nudi.
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4751
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la LlullSergio » 21 jan 2019, 23:57

Pa vidi druže danas u 21. stoljeću po meni najviše ovisi od tebe koliko ćes znanja pokupit. Mislim smjer je ****, vjerovatno najteži, čak i samo položit ispite je poprilično zajebano, ali po meni to i jeste smjer za one koji su najbolji ili koji teže tome. Moraš puno radit, puno učit,čitat, zajebavat se.Haman 5 godina baš žestokog učenja.

Meni je onda glupo da čovjek se je.be 3 godine toliko i onda čak i kad nađe posao neće raditi u tom polju. U BiH u tome nema perspektive i tjt.

Opet što se znanja tiče i nauči se od profesora,a opet kažem ti po meni student tu mora pokazati zainteresovanost i za dosta samostalnog rada, istraživanja, pa i da skačes malo oko profesora, ideš stalno na neke konsultacije da ti što više znanja prenesu izvan samih predavanja.

NekiTamo
Postovi: 1
Pridružen/a: 15 feb 2019, 16:56
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la NekiTamo » 02 mar 2019, 15:33

:D
Zadnja izmjena: NekiTamo, dana/u 14 jan 2021, 10:56, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la cala » 02 mar 2019, 16:44

Ako hocete posao relativno brzo i bez previse peglanja a ne smeta vam ta vrsta posla, upisujte konstrukcije. Al sta god da upisete, nemojte se previse nadat da cete radit bas to sto zelite. Odbrambene nisu lose jer tu, kao i na motorima, mozes naucit stvarno svasta ako hoces. Smjer mozes birat opet pri upisu na trecu godinu. Smjer je bitan ako imas u glavi zacrtan neki opseg poslova kojim bi se volio bavit, u suprotnom svejedno ti je.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la tuzlak1987 » 02 mar 2019, 17:16

A smjerove otvaraju kako bi svi profesori koji se namnoze imali dovoljno posla. I onda kad zavrsis ko te sisa. Sta si zavrsio kaze? X smijer, Y smijer, Z smijer. Kaze ne treba to nama, nama treba ono sto je prije bio sve jedan XYZ smijer. A djeca pristanu kontaju isti je to fax pa odu na neki novi smijer koji je olaksan ali nema selameta.

Avatar
zlatnakoka
Postovi: 507
Pridružen/a: 13 nov 2014, 13:53
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la zlatnakoka » 16 mar 2019, 20:43

Da pitam ovdje jer ne znam u kojoj temi bih mogao.
Zna li neko slučajno kako naći centre ove dvije plavo označene kružnice? Hvala.
slika

Avatar
Alamo333
Postovi: 1
Pridružen/a: 18 jan 2019, 20:07
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Alamo333 » 23 mar 2019, 16:26

Pozdrav, četvrti sam razred gimnazije i planiram upisati Elektrotehnički fakultet u Tuzli, smjer RI.
Čuo sam da imaju sedmodnevne pripreme koje se održavaju svake godine, da li je to još aktuelno, i ako jest da li se isplati ići na to?
Sic Parvis Magna

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 23 mar 2019, 16:37

tuzlak1987 je napisao/la:Neko iz Sarajeva za iskustva ili iskustva neke druge osobe od koje je cuo o firmi Infobip?
Malo kasnim sa odgovorom al ako ti kazem da ih ima 120 zar treba nesto vise reci.

Avatar
Sarmelino
Postovi: 17290
Pridružen/a: 29 avg 2015, 11:58
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Sarmelino » 26 maj 2019, 15:18

Kakvo je sad stanje na untz, jel prelazim u samofinansirajuce ako obnovim?
plešu vještice trče vukovi
puške pucaju lete duhovi
svira tambura plešu vragovi
munje sijevaju cvatu makovi

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Penaltiky » 26 maj 2019, 15:19

Sarmelino je napisao/la:Kakvo je sad stanje na untz, jel prelazim u samofinansirajuce ako obnovim?
Naravno da da.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.