Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Believe
Postovi: 3181
Pridružen/a: 16 mar 2013, 18:22
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Believe » 25 mar 2018, 00:20

Bela je napisao/la:Pozdrav, krenuo sam u srednju skolu, smijer tehnicar racunarstva(programiranje), i poceli smo uciti C++.Posto mi je sve do sada bilo jasno odlucio sam ubrzano preko interneta uciti. Eh sada zanima me kada sve to savladam koji je sljedeci programski jezik koji je najpovoljniji za ucenje i koji je opcenito najkoristeniji u svijetu?
Samo ti to uči brate ako si zainteresovan i ne zamaraj se glupostima jer ljudi programiraju po 10 godina pa opet ne nauče sve, to se vremenom sve savlada, više mi je ljudi reklo da treba preko 10 godina rada u struci da bi se mogao nazvati programerom da kažeš da znaš taj neki jezik posebno.
Samo ti to deri i polahko, na vrijeme si krenuo, to ti je najbitniji jezik.
You'll never walk alone.

Avatar
exorciiist
Postovi: 1361
Pridružen/a: 08 jun 2014, 17:01
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la exorciiist » 11 apr 2018, 20:12

Ima li neko DL na fitu, da ga pitam par stvari?

Avatar
VolimTz
Postovi: 3837
Pridružen/a: 20 avg 2011, 15:08
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la VolimTz » 12 apr 2018, 01:16

Bela je napisao/la:Pozdrav, krenuo sam u srednju skolu, smijer tehnicar racunarstva(programiranje), i poceli smo uciti C++.Posto mi je sve do sada bilo jasno odlucio sam ubrzano preko interneta uciti. Eh sada zanima me kada sve to savladam koji je sljedeci programski jezik koji je najpovoljniji za ucenje i koji je opcenito najkoristeniji u svijetu?
Zavrsio sam isto to, najbitnija ti je programerska logika. To kad savladas onda te boli ku*ac. Ne očekuj da ćeš Bog zna nešto naučiti generalno, možeš ako te to baš zanima.

Nemoj zapostaviti socijalni život, elektrotehnička je zamka, ganjaj žene, furaj s rajom po gradu. :mrgreen:
"Brate, danas kad čuješ hardcore znaš da je begovska familija brate, begovska familija, Tvrtka kralja loza brate."

Avatar
haris004
Postovi: 1696
Pridružen/a: 06 dec 2014, 19:12
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la haris004 » 08 maj 2018, 14:30

Jel ima neko iskustva sa radom za vrijeme studiranja ?
Uglavnom, studiram jedan od lakših fakulteta, realno :mrgreen: , i prisustvo izgleda da nije toliko bitno. Tako da za potpise sumnjam da bih imao problema. Sa druge strane radio bih kao konobar u jednom malom lokalu gdje i nisu tolike gužve, tako da bih imao i vremena da povremeno učim ako bude bilo potrebe.
Radi se u smjenama i kako sam shvatio radi se 6 dana u sedmici, dok je svaka druga nedjelja slobodna.
Problem je što ne znam kako bih to uklopio sa svojim životom. Često izlazim, ne po diskotekama nego sa društvom a i našao sam neku djevojku sa kojom svakodnevno izlazim.
Ako neko ima kakva iskustva volio bih čut šta mislite. Strah me da nakon mjesec dana već neću izgubit glavu i neću znat gdje udaram.
Na fakultetu sam druga godina, imam 14/15 položenih ispita do sad. Ovaj semestar sam odlično počeo i sve prve parcijale sam zakucao. Imam i neki solidan prosjek oko cca 8.

FoSte95
Postovi: 12610
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la FoSte95 » 08 maj 2018, 16:17

haris004 je napisao/la:Jel ima neko iskustva sa radom za vrijeme studiranja ?
Uglavnom, studiram jedan od lakših fakulteta, realno :mrgreen: , i prisustvo izgleda da nije toliko bitno. Tako da za potpise sumnjam da bih imao problema. Sa druge strane radio bih kao konobar u jednom malom lokalu gdje i nisu tolike gužve, tako da bih imao i vremena da povremeno učim ako bude bilo potrebe.
Radi se u smjenama i kako sam shvatio radi se 6 dana u sedmici, dok je svaka druga nedjelja slobodna.
Problem je što ne znam kako bih to uklopio sa svojim životom. Često izlazim, ne po diskotekama nego sa društvom a i našao sam neku djevojku sa kojom svakodnevno izlazim.
Ako neko ima kakva iskustva volio bih čut šta mislite. Strah me da nakon mjesec dana već neću izgubit glavu i neću znat gdje udaram.
Na fakultetu sam druga godina, imam 14/15 položenih ispita do sad. Ovaj semestar sam odlično počeo i sve prve parcijale sam zakucao. Imam i neki solidan prosjek oko cca 8.
braca neki moj savijet, drži se ti fax-a jer mnogo teze je izvesti to učiti i raditi nego kako čovjek misli. I ja studiram je toliko težak fakultet sve u roku i evo pritjerao sam ga kraju pa sam sada poceo raditi za dnevnicu po 4-5 dana :mrgreen:
Kad krenu pare na ruke izlazićeš više da bi više trošio haha
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
haris004
Postovi: 1696
Pridružen/a: 06 dec 2014, 19:12
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la haris004 » 08 maj 2018, 16:31

@FoSte95 jel vjeruješ da mi je veći problem što ću zapostavit društveni život i izlaske nego fakultet, koliko god to tužno zvučalo.
Mislim da uslov za treću već imam u džepu i trebao bih dobrano zayebat da to ne ostvarim. Veći mi je problem što izlazim sa jednom djevojkom i nekako smo i neformalno u vezi i mislim da ću ostati bez šanse da izlazim sa njom ako prihvatim posao.
A kontam taman do jula gurat posao, uštedit za mora i ispalit se, taman nekako u vrijeme kad očekujem uslov. A i godilo bi imat te pare u ovom trenutku života. Ne može se nehljebarit cijeli život i živjet od babine plate

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6331
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la AshburtonG » 08 maj 2018, 17:01

haris004 je napisao/la:@FoSte95 jel vjeruješ da mi je veći problem što ću zapostavit društveni život i izlaske nego fakultet, koliko god to tužno zvučalo.
Mislim da uslov za treću već imam u džepu i trebao bih dobrano zayebat da to ne ostvarim. Veći mi je problem što izlazim sa jednom djevojkom i nekako smo i neformalno u vezi i mislim da ću ostati bez šanse da izlazim sa njom ako prihvatim posao.
A kontam taman do jula gurat posao, uštedit za mora i ispalit se, taman nekako u vrijeme kad očekujem uslov. A i godilo bi imat te pare u ovom trenutku života. Ne može se nehljebarit cijeli život i živjet od babine plate
:salut:

Da vise mladih ovako razmislja, ne bi sjedili na kafama i pricali kako nema posla. Ima posla uvijek, samo nasi hoce za gimnazijom ili ekonomijom da rade u Telecomu i za 1500KM.

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la R32 » 08 maj 2018, 18:08

AshburtonG je napisao/la:
haris004 je napisao/la:@FoSte95 jel vjeruješ da mi je veći problem što ću zapostavit društveni život i izlaske nego fakultet, koliko god to tužno zvučalo.
Mislim da uslov za treću već imam u džepu i trebao bih dobrano zayebat da to ne ostvarim. Veći mi je problem što izlazim sa jednom djevojkom i nekako smo i neformalno u vezi i mislim da ću ostati bez šanse da izlazim sa njom ako prihvatim posao.
A kontam taman do jula gurat posao, uštedit za mora i ispalit se, taman nekako u vrijeme kad očekujem uslov. A i godilo bi imat te pare u ovom trenutku života. Ne može se nehljebarit cijeli život i živjet od babine plate
:salut:

Da vise mladih ovako razmislja, ne bi sjedili na kafama i pricali kako nema posla. Ima posla uvijek, samo nasi hoce za gimnazijom ili ekonomijom da rade u Telecomu i za 1500KM.



Pa realno tako bi i trebalo biti, i neka normalna plata.
Mia San Mia

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6331
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la AshburtonG » 08 maj 2018, 18:09

R32 je napisao/la:
AshburtonG je napisao/la:
haris004 je napisao/la:@FoSte95 jel vjeruješ da mi je veći problem što ću zapostavit društveni život i izlaske nego fakultet, koliko god to tužno zvučalo.
Mislim da uslov za treću već imam u džepu i trebao bih dobrano zayebat da to ne ostvarim. Veći mi je problem što izlazim sa jednom djevojkom i nekako smo i neformalno u vezi i mislim da ću ostati bez šanse da izlazim sa njom ako prihvatim posao.
A kontam taman do jula gurat posao, uštedit za mora i ispalit se, taman nekako u vrijeme kad očekujem uslov. A i godilo bi imat te pare u ovom trenutku života. Ne može se nehljebarit cijeli život i živjet od babine plate
:salut:

Da vise mladih ovako razmislja, ne bi sjedili na kafama i pricali kako nema posla. Ima posla uvijek, samo nasi hoce za gimnazijom ili ekonomijom da rade u Telecomu i za 1500KM.



Pa realno tako bi i trebalo biti, i neka normalna plata.

U kojem paralelnom univerzumu? :crazy:

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la R32 » 08 maj 2018, 23:12

Nego sta bi trebalo biti normalno za tebe?
Mia San Mia

Civa
Postovi: 2979
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Civa » 08 maj 2018, 23:17

@haris004
Moj ti je savjet sačekaj ljeto, pa onda zaradi para. Bolje ti je da ih zaradiš dok nemaš obaveza nekih, nego dok sad opet imaš kakvu takvu obavezu u vidu prisustva na predavanjima. I ja tako udarim od polovine juna, do septembra, ove godine planiram i do oktobra čak aBd. Pa uvijek se može i u oktobru na more skoknut u prvoj hefti, a para se sakupi.
:salut: :thumbup:
Tako blizu, a tako daleko.

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Osim13 » 09 maj 2018, 00:49

haris004 je napisao/la:@FoSte95 jel vjeruješ da mi je veći problem što ću zapostavit društveni život i izlaske nego fakultet, koliko god to tužno zvučalo.
Mislim da uslov za treću već imam u džepu i trebao bih dobrano zayebat da to ne ostvarim. Veći mi je problem što izlazim sa jednom djevojkom i nekako smo i neformalno u vezi i mislim da ću ostati bez šanse da izlazim sa njom ako prihvatim posao.
A kontam taman do jula gurat posao, uštedit za mora i ispalit se, taman nekako u vrijeme kad očekujem uslov. A i godilo bi imat te pare u ovom trenutku života. Ne može se nehljebarit cijeli život i živjet od babine plate
samo nemoj nista na onoj tamo trmi o ljubavi pisati, ako vec nisi. Ono je prokletinja tamo sta napises odma sebi izbaskuziras sve. :puke:
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6331
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la AshburtonG » 09 maj 2018, 02:25

R32 je napisao/la:Nego sta bi trebalo biti normalno za tebe?

To je moj sud o trenutnoj raspodjeli kadra i njihovih plata. Normalno ako doktor medicine ima 2000-2500KM(ako imaju i toliko), nema sanse da neko, ko je zavrsio 4 godine srednje, bez ikakvog iskustva ima 1500KM.

1500KM za bosanske uslove je kao skoro 2500e vani. ;) Normalno da nije posteno, da se radi mjesec dana za 500-600KM, ali postoji neka hijerarhija.

Moj post se svakako odnosio vise na to, da je bolje radit, nego se samo zalit, kako nema posla, a defintivno ga ima, ako se zeli naci. Svako mora poceti negdje.

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la VelaHavle » 09 maj 2018, 09:08

Doktor max 1200 mozda malo vise u zavisnosti od Kantona.
Aljegri, out!

Avatar
haris004
Postovi: 1696
Pridružen/a: 06 dec 2014, 19:12
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la haris004 » 09 maj 2018, 13:36

Hvala vam na savjetima, dobro sam razmislio i mislim da ću moć nekako sve uklopit.
Danas sam bio na razgovoru, uglavnom, radi se isključivo druga smjena i to svaki drugi dan, sa time da se sa gazdom poznajem od prije i maksimalno je susretljiv što se tiče fakulteta i govori da će mi uvijek izać u susret, kako on, tako i drugi zaposlenik.
Razmišljam opet, svaki drugi dan odmor, a radim od 3 do 11. Nije previše teško. Solidno je i plaćeno i imat ću ponovo dosta slobodnog vremena za sebe i za učenje.
@Osim13 primjetio sam da je ona tema ukleta, barem za mene :lol: tako da neću u skorije vrijeme tamo pisat. Barem dok ne naiđem na neke probleme sa trebom. Polako se stvaraju što je najgore :mrgreen:

Avatar
Soba
Postovi: 2347
Pridružen/a: 13 avg 2012, 10:44
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Soba » 09 maj 2018, 15:12

@haris004 Ako nije tajna u pp ime firme, kontam i ja raditi neki serzonski posao izmedju dvije ak. godine :D

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la R32 » 10 maj 2018, 09:47

AshburtonG je napisao/la:
R32 je napisao/la:Nego sta bi trebalo biti normalno za tebe?

To je moj sud o trenutnoj raspodjeli kadra i njihovih plata. Normalno ako doktor medicine ima 2000-2500KM(ako imaju i toliko), nema sanse da neko, ko je zavrsio 4 godine srednje, bez ikakvog iskustva ima 1500KM.

1500KM za bosanske uslove je kao skoro 2500e vani. ;) Normalno da nije posteno, da se radi mjesec dana za 500-600KM, ali postoji neka hijerarhija.

Moj post se svakako odnosio vise na to, da je bolje radit, nego se samo zalit, kako nema posla, a defintivno ga ima, ako se zeli naci. Svako mora poceti negdje.
Znam da na sta se odnosio, i svakako da treba tako. Krece se od prve stepenice.
Ali zar ne bi bilo normalno, da zavrsis jednu od najjacih skola poput gimnazije i da mozes imat pristojnu platu od 1500KM?

Jer otprilike je to neki mjesecni prihod koji bi trebao da zadovolji sve zivotne potrebe i uslove za zivot!?

Plate doktora su premale kod nas, ali se i ne bune puno.
90% njih te uputi privatno, da dodjes na pregled, da te "bolje" pregleda.
Tako da plata 1300-1400 koju zarade regularno, na kraju ispadne sitnica...
Mia San Mia

Avatar
JHam
Postovi: 9034
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la JHam » 10 maj 2018, 13:23

R32 je napisao/la:
AshburtonG je napisao/la:
R32 je napisao/la:Nego sta bi trebalo biti normalno za tebe?

To je moj sud o trenutnoj raspodjeli kadra i njihovih plata. Normalno ako doktor medicine ima 2000-2500KM(ako imaju i toliko), nema sanse da neko, ko je zavrsio 4 godine srednje, bez ikakvog iskustva ima 1500KM.

1500KM za bosanske uslove je kao skoro 2500e vani. ;) Normalno da nije posteno, da se radi mjesec dana za 500-600KM, ali postoji neka hijerarhija.

Moj post se svakako odnosio vise na to, da je bolje radit, nego se samo zalit, kako nema posla, a defintivno ga ima, ako se zeli naci. Svako mora poceti negdje.
Znam da na sta se odnosio, i svakako da treba tako. Krece se od prve stepenice.
Ali zar ne bi bilo normalno, da zavrsis jednu od najjacih skola poput gimnazije i da mozes imat pristojnu platu od 1500KM?

Jer otprilike je to neki mjesecni prihod koji bi trebao da zadovolji sve zivotne potrebe i uslove za zivot!?

Plate doktora su premale kod nas, ali se i ne bune puno.
90% njih te uputi privatno, da dodjes na pregled, da te "bolje" pregleda.
Tako da plata 1300-1400 koju zarade regularno, na kraju ispadne sitnica...
Izvini ali da zavrsis ne znam kakvu srednju skolu to nije normalno...Fakultet da, ali zavrsiti recimo 5. gimnaziju i tebi neko treba da da 1500KM jer si 4 godine trcao oko skole? Na sta je skolstvo spalo i fakultet ne garantuje posao a ne platu od 1500, a ne da ti to garantuje srednja skola koju svako zavrsi a ko se malo potrudi bude i odlikas...Koliko god to bilo mozda normalno vani, kod nas skole nisu na tom nivou da pripreme ucenike za bilo kakav tip posla osim konobarisanja i bingo marketa(osim ako je zanat u pitanju naravno ali i to u nekim vise peru auta direktorima nego sto uce zanat..)

Sto se tice rada i studiranja, moze se ako se potrudis :D Studiram ETF, trebam magistrirati aBd uskoro, a vec vise od godinu radim u struci i za finu platu, al onda nemoj ocekivati da ti prosjek bude bitan :mrgreen:

Avatar
harden
Postovi: 23479
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la harden » 10 maj 2018, 15:35

Ima li neko ko ide na FIT? Moze i PP.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
Soba
Postovi: 2347
Pridružen/a: 13 avg 2012, 10:44
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Soba » 18 maj 2018, 17:53

Je li neko radio preko nekog od ovih sarajevskih student servisa (zadruge), ineteresuju me iskustva ili su svi na crno ? :mrgreen:

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], Muumii i 17 gostiju.