Studiranje

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Zabit
Postovi: 2031
Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Zabit » 14 okt 2020, 05:22

true that

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2020, 09:31

Slažem se da ne treba "pet matematika" ali ona pomaže da razviješ sposobnost "sekvencijalnog" načina razmišljanja. Razvije ti sposobnost identifikacije i rješavanja problema. Sposobnost da držiš čitavu domenu problema ili zadatka u glavi i da onda tražiš generalno rješenje za sve iste tipove problema. Sposobnost testiranja rješenja. To je sve potrebno da bi za početak počeo da radiš programiranje. Kasnije u specijalnim poglavljima matematike naučiš i dosta algoritama, pa i matematičkih pravila i zakona koji te usmjeravaju ka ispravnom i optimalnom rješenju problema ili zadatka.

***
Prosječno gledano fakultet izbaci bolje spremne programere, i potkovanije znanjem. Taj metod učenja i orijentacija na više znanja dosta više pomaže u karijeri nego li kurs. To znači da i sa kursom možeš raditi, ali imaš dosta više problema i pri apliciranju za posao i pri kasnijem napredovanju, plus što imaš neku neopravdanu predrasudu od strane ovih prvih da ako si sa kursa da ti ne možeš biti taj, što može odmoći u tom poslu. U tom nekom odnosu, te dvije vrste studija ili specijalizacije se nikad ne mogu porediti. To opet ne znači da neko sa kursa ne može biti bolji od svih onih sa faksa, poenta je samo u prosječnoj kvaliteti/osposobljenosti da vršiš taj posao.

Moj bi savjet bio slijedeći, ako već hoćeš studirati i smatraš da imaš uslove, kapacitet i volju da učiš upiši IT. Ako već nisi, voz prošao, onda idi na te kurseve, pokušaj, vidi šta možeš dati, i ne zavlači se ako to nije to. I najvažnije je uči i vježbaj. Kad imaš znanje za diplomu ili kvalifikaciju niko ne pita.

Avatar
harden
Postovi: 23530
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la harden » 14 okt 2020, 11:03

Jednostavno rjesenje -> nemojte ni pokusavati software dev nego ucite front end web dev :mrgreen:
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2020, 11:37

A baze Leorey moze pokazati kome zapne :mrgreen:

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 13:07

AshburtonG je napisao/la:
14 okt 2020, 03:20
Napadate covjeka bezveze.

Za poziciju programera(IT sljakera) ti ne treba nikakvo aman-zaman znanje nikakvih "5 vrsta matematike", nego razvijeno logicko razmisljanje i
nesto iznadprosjecna inteligencija. Niko nije spominjao inzinjerske pozicije, CEO pozicije IT firmi i ostalo, sto svakako 99% apsolvenata fakulteta nece ni postat, nego ce bit obicni sljakeri, kao i ovaj "priuceni". Na takvim pozicijama se svakako vise cijeni praksa i iskustvo, a ne papir, koji nije dokaz nicega.

Normalno da ces siri dijapazon znanja primit na Univerzitetu, bilo kakvom, ali postoje ciljani "kursevi"/skole za ciljane pozicije i trazene skillove na istim. Zasto bi ucio" 5 matematika", ako nemas ambicije biti IT "naucnik", nego zelis radit light programiranje, baze podataka i slicno? Ko zeli, te moze i ima predispozicije, normalno da ce zavrsit fakultet, te se citav zivot nadogradjivat dodatnim znanjem, a tako bit i u mogucnosti prihvatit ozbiljnije zadatke i projekte.

U firmi Virgin Puls(Tuzla) imam 15ak prijatelja i poznanika, koji tamo rade sa zavrsenim ETF, nemaju zive veze o "advanced" programiranju, te su skoro svi na nekim junior pozicijama, kao i polovina ekipe, koja uopce nije isla na/zavrsila fakultet. Alo, ljudi na ETF Tuzla rade programiranje na papiru. O cemu mi ovdje pricamo...
Oprosti im, ne znaju, kad budu bar 20k godisnje placali drzavi porez, znat ce.
27.10.2020

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2020, 13:33

leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:07
Oprosti im, ne znaju, kad budu bar 20k godisnje placali drzavi porez, znat ce.
Možeš li mi reći šta radiš ili ko već radi i ima platu toliku da plati toliko poreza?

Avatar
alacious
Postovi: 4307
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 14 okt 2020, 13:37

sljivo je napisao/la:
14 okt 2020, 13:33
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:07
Oprosti im, ne znaju, kad budu bar 20k godisnje placali drzavi porez, znat ce.
Možeš li mi reći šta radiš ili ko već radi i ima platu toliku da plati toliko poreza?
Furacka prica, cuo negdje da se dobar novac moze zaraditi i nalozio se da on to radi

A u stvarnosti pokusava postati instagram influenser

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 13:54

sljivo je napisao/la:
14 okt 2020, 13:33
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:07
Oprosti im, ne znaju, kad budu bar 20k godisnje placali drzavi porez, znat ce.
Možeš li mi reći šta radiš ili ko već radi i ima platu toliku da plati toliko poreza?
Pa iznenadio bi se koliko ljudi uzimaju ovdje pare u toj bransi.

Vi mislite samo da kad zavrsis fax prime te u firmu negdje u Sar i da ti za to treba diploma, da bi nesto bio. :urnebes:

Ja licno znam masu ljudi koji radi upravo u takvim firmama u Sarajevu a nemaju NIKAKVE diplome, osim par bitnih certifikata.

Te firme su svakako kikiriki i ljudi rade za 1500 KM, cak i manje pocetnu sto je smijesno kad uzmes u obzir kakve pare mozes uzeti na drugi nacin.

Zatim, ako imas u takvoj jednoj firmi recimo 4000 KM, dobijes bar dvicu na ruke a ostalo na racun, a znamo i zasto.

Ali kad covjek prodje 40K mjesecno, normalno da ce nesto dat i drzavi jel. :lol:
27.10.2020

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 13:55

@alacious, ne znam zasto vrijedjas i tu profesiju, ti ljudi uzmu tvoju godisnju platu za jedan mjesec. :kafa:

I to tako sto izbace par storija i opale koju slikicu. :opaopa:

Ali dobro, i ne ocekujem da covjek iz Kalesije to shvati.
27.10.2020

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la dscile » 14 okt 2020, 14:01

Kao da je za ponos sto neka kuravela prosjecnog izgleda preko instagrama moze zaraditi vise od nekoga ko stvarno doprinosi drustvu



Ali ovo za 40 hiljada mi je beton. Jesi li stigao do prvog miliona, posto ti treba otprilike 2 godine za to sa tom platom?

Avatar
alacious
Postovi: 4307
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 14 okt 2020, 14:02

leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:55
@alacious, ne znam zasto vrijedjas i tu profesiju, ti ljudi uzmu tvoju godisnju platu za jedan mjesec. :kafa:

I to tako sto izbace par storija i opale koju slikicu. :opaopa:

Ali dobro, i ne ocekujem da covjek iz Kalesije to shvati.
Rijetki, s obzirom da se za razliku od tebe ja stvarno bavim IT-em.

Ali to ne mijenja cinjenicu da pokusavas glumiti nesto sto nisi, i da su ti zivotni uzori influenseri i gejmeri, ono sto ti zelis da budes, a ne mozes

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 14:02

dscile je napisao/la:
14 okt 2020, 14:01
Kao da je za ponos sto neka kuravela prosjecnog izgleda preko instagrama moze zaraditi vise od nekoga ko stvarno doprinosi drustvu



Ali ovo za 40 hiljada mi je beton. Jesi li stigao do prvog miliona, posto ti treba otprilike 2 godine za to sa tom platom?
Nemam ja ni blizu te pare, nazalost.

Yebi ga, takvo vrijeme doslo. Jesi znao da YT debil kako sto je Baka Prase moze po JEDNOM Storiju 300 eura uzet? :kafa:
27.10.2020

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 14:05

alacious je napisao/la:
14 okt 2020, 14:02
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:55
@alacious, ne znam zasto vrijedjas i tu profesiju, ti ljudi uzmu tvoju godisnju platu za jedan mjesec. :kafa:

I to tako sto izbace par storija i opale koju slikicu. :opaopa:

Ali dobro, i ne ocekujem da covjek iz Kalesije to shvati.
Rijetki, s obzirom da se za razliku od tebe ja stvarno bavim IT-em.

Ali to ne mijenja cinjenicu da pokusavas glumiti nesto sto nisi, i da su ti zivotni uzori influenseri i gejmeri, ono sto ti zelis da budes, a ne mozes
Jadan onaj kome ti odradis posao s takvim stavom.

Ne znam za tebe, ali ja licno kad hocu da mi neko uradi neki posao platim covjeku koji ima iza sebe nesto normalno postignuto a ne yebeni papir.

Ne bi se nikad bavio tim, iako imam opremu za to, ali postujem tu profesiju koja donosi ogroman profit ljudima, to je za svako postovanje, ko moze- nek radi i svaka cast.

Ako te nije stid upaliti stream i na donacijama za sat vremena uzet po 2000 eura ( a imas tipa samo 100k subs) onda deri.
27.10.2020

Avatar
alacious
Postovi: 4307
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 14 okt 2020, 14:07

leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 14:05
alacious je napisao/la:
14 okt 2020, 14:02
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 13:55
@alacious, ne znam zasto vrijedjas i tu profesiju, ti ljudi uzmu tvoju godisnju platu za jedan mjesec. :kafa:

I to tako sto izbace par storija i opale koju slikicu. :opaopa:

Ali dobro, i ne ocekujem da covjek iz Kalesije to shvati.
Rijetki, s obzirom da se za razliku od tebe ja stvarno bavim IT-em.

Ali to ne mijenja cinjenicu da pokusavas glumiti nesto sto nisi, i da su ti zivotni uzori influenseri i gejmeri, ono sto ti zelis da budes, a ne mozes
Jadan onaj kome ti odradis posao s takvim stavom.

Ne znam za tebe, ali ja licno kad hocu da mi neko uradi neki posao platim covjeku koji ima iza sebe nesto normalno postignuto a ne yebeni papir.

Ne bi se nikad bavio tim, iako imam opremu za to, ali postujem tu profesiju koja donosi ogroman profit ljudima, to je za svako postovanje, ko moze- nek radi i svaka cast.

Ako te nije stid upaliti stream i na donacijama za sat vremena uzet po 2000 eura ( a imas tipa samo 100k subs) onda deri.
Donacije, sat vremena, 2000€ :bow:

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la dscile » 14 okt 2020, 14:09

leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 14:02
dscile je napisao/la:
14 okt 2020, 14:01
Kao da je za ponos sto neka kuravela prosjecnog izgleda preko instagrama moze zaraditi vise od nekoga ko stvarno doprinosi drustvu



Ali ovo za 40 hiljada mi je beton. Jesi li stigao do prvog miliona, posto ti treba otprilike 2 godine za to sa tom platom?
Nemam ja ni blizu te pare, nazalost.

Yebi ga, takvo vrijeme doslo. Jesi znao da YT debil kako sto je Baka Prase moze po JEDNOM Storiju 300 eura uzet? :kafa:
Znam, prica se da i negujmo toliko uzima za reklame

Ono, nema se njima sta reci, posteno zaradjuju svoj novac. Samo ne mogu ne reci koliko je sve otislo u k*rac kad ce, recimo one instagramuse sa teme ljepotice, zaraditi vise za godinu nego recimo neki doktor ili nastavnik za deset godina. A da ne pricamo o onim manje placenim poslovima. Meni su to skroz iskrivljene vrijednosti, sto opet ne znaci da ti "influenseri" ne zaradjuju svoj novac posteno.

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 14:10

@alacius, samo za tebe :salut:




Seljobercic inace, od 200k subsa, imao je tad i manje.

Uzivaj.
27.10.2020

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 14:13

dscile je napisao/la:
14 okt 2020, 14:09
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 14:02
dscile je napisao/la:
14 okt 2020, 14:01
Kao da je za ponos sto neka kuravela prosjecnog izgleda preko instagrama moze zaraditi vise od nekoga ko stvarno doprinosi drustvu



Ali ovo za 40 hiljada mi je beton. Jesi li stigao do prvog miliona, posto ti treba otprilike 2 godine za to sa tom platom?
Nemam ja ni blizu te pare, nazalost.

Yebi ga, takvo vrijeme doslo. Jesi znao da YT debil kako sto je Baka Prase moze po JEDNOM Storiju 300 eura uzet? :kafa:
Znam, prica se da i negujmo toliko uzima za reklame

Ono, nema se njima sta reci, posteno zaradjuju svoj novac. Samo ne mogu ne reci koliko je sve otislo u k*rac kad ce, recimo one instagramuse sa teme ljepotice, zaraditi vise za godinu nego recimo neki doktor ili nastavnik za deset godina. A da ne pricamo o onim manje placenim poslovima. Meni su to skroz iskrivljene vrijednosti, sto opet ne znaci da ti "influenseri" ne zaradjuju svoj novac posteno.
Pa takvo vrijeme doslo, zaradili su posteno, nisu nikom ukrali. Kad upalis donacije, niko nikog ne tjera da donira recimo.

Smijesno jeste da jedan YT ima 50 puta vecu platu od doktora koji spasava zivote, ali mislim da mnogi ne kontaju kakva lova se tu obrce na reklamama, ne mozes to da objasnis prosjecnom covjeku iz Bosne i Hercegovine koji je 3 puta otisao u Sarajevo u zivotu.

Kad vidis da lik jede u restoranu, vecina ne konta da je sve zivo placeno. Od putovanja do tog restorana, pa do te hrane. Cak nacin na koji drzi casu na stolu, da se vidi pice, sat koji nosi na ruci, itd itd.
27.10.2020

Avatar
alacious
Postovi: 4307
Pridružen/a: 12 nov 2009, 21:36
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la alacious » 14 okt 2020, 14:16

leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 14:10
@alacius, samo za tebe :salut:




Seljobercic inace, od 200k subsa, imao je tad i manje.

Uzivaj.
Ne kontaš ti mene ništa, ne kažem da ne mogu i da ne zarađuju, ali kažem da je smiješno da se odrasla osoba fura na ovo i da mu je želja biti jedan od ovih, bez obzira na sav novac i sve ostalo.

Ne znam, ja nisam takav i nikad ne bi mogao biti, svaka čast ako ti jesi

PS: Slažem se da je pošteno, nije ukraden novac, ali je ovo dno dna jbte

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la leorey » 14 okt 2020, 14:18

alacious je napisao/la:
14 okt 2020, 14:16
leorey je napisao/la:
14 okt 2020, 14:10
@alacius, samo za tebe :salut:




Seljobercic inace, od 200k subsa, imao je tad i manje.

Uzivaj.
Ne kontaš ti mene ništa, ne kažem da ne mogu i da ne zarađuju, ali kažem da je smiješno da se odrasla osoba fura na ovo i da mu je želja biti jedan od ovih, bez obzira na sav novac i sve ostalo.

Ne znam, ja nisam takav i nikad ne bi mogao biti, svaka čast ako ti jesi

PS: Slažem se da je pošteno, nije ukraden novac, ali je ovo dno dna jbte
Pa ovdje je smijesno, u Americi nije. Procitaj clanak gdje je mali odustao od fakulteta nakon Fortnite turnira gdje je uzeo 70k dolara.

Ljudi kontaju ovdje, sta ce odustajat budala, pa potrosit ce te pare. Ali tek nakon tog turnira upali Twitch i stream i za godinu dana uzme DESET puta vise.

Zvuci nevjerovatno i mozda glupo nama, ali takvo vrijeme.
27.10.2020

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Studiranje

Post Postao/la Captain4 » 14 okt 2020, 14:33

Kakva je situacija sa radom u AutoCADu i zaradi a da nije riječ o inžinjerima?
"We need to suffer. And we need to fight."

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: bavariapivo, RollMan, samocelik, samoposmatram i 34 gosta.