Svemir i svemirske stvari

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

NAJGORA_BAGRA
Postovi: 4150
Pridružen/a: 13 jan 2011, 01:47
Lokacija: http://www.fksloboda.ba/
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la NAJGORA_BAGRA » 24 avg 2016, 14:29

Evropska južna promatračnica (ESO) najavila je da će danas na konferenciji za novinare u svom sjedištu u Garchingu kraj Münchena u 13 h objaviti uistinu senzacionalno i naučno izuzetno važno otkriće.

Detalji studije za sada su dostupni samo novinarima koji ih u javnost ne smiju puštati do danas u 19 sati. No budući da su neke spekulacije o otkriću već procurile u javnost preko uglednog njemačkog časopisa Der Spiegel, ESO je dozvolio da se one prenesu, piše --- SPAM ---.

Anoniman izvor iz tima koji je radio na otkriću za Der Spiegel je rekao da je ESO u orbiti nama najbliže zvijezde Proxima Centauri, koja je od nas udaljena svega 4,25 svjetlosnih godina, otkrio planet sličan Zemlji u zoni Zlatokose, što znači da nije ni preblizu niti predaleko od zvijezde da bi na njemu moglo biti tekuće vode. To pak podrazumijeva da bi na njemu mogli postojati uvjeti za život (slika gore je umjetnička vizija nastanjivog planeta).

Proxima Centauri je crveni patuljak mase oko jedne osmine mase Sunca. Sastavni je dio trostrukog sustava zvijezda uz Alpha Centauri A i B, a kruži oko njih. Od tri, najbliža je Zemlji.

Planet je navodno otkrio tim promatračnice La Silla smještene u pustinji Atakama u Čileu.

Alpha Centauri (? Centauri) je višestruka i najsjajnija zvijezda južnog zviježđa Centaur te treća najsjajnija zvijezda na našem nebu. Zviježđe Centaur nije vidljivo sa sjeverne polutke na zemljopisnim širinama većim od 30°, što uključuje i Hrvatsku koja se proteže između 42° 23’ i 46° 33’ sjeverne širine. Alpha Centauri je poslije Sunca nam najbliža zvijezda, no s prividnom magnitudom 0,06 tek je peta po sjaju.

Ako ESO, u skladu s očekivanjima, potvrdi glasine, bit će to jedno od najvažnijih otkrića u ovom stoljeću u području potrage za nastanjivim planetima sličnim Zemlji. Budući da se nalazi vrlo blizu, novootkriveni planet moći će se dobro istraživati instrumentima poput spektrometara koji iz godine u godinu postaju sve precizniji.

Osim toga, prema nekim poduzetnim optimistima, među kojima ima i vrlo uglednih znanstvenih imena, postoji čak teorijska mogućnost da bi se u narednih nekoliko desetljeća u sustav mogle poslati minijaturne letjelice koje bi do planeta stigle za samo 20-ak godina.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la DANTES » 24 avg 2016, 16:18

zar nisam ja o ovome pisao prije par dana? kako god to relativno blizu znači da bi nam trebale hiljade godina do nje
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

NAJGORA_BAGRA
Postovi: 4150
Pridružen/a: 13 jan 2011, 01:47
Lokacija: http://www.fksloboda.ba/
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la NAJGORA_BAGRA » 24 avg 2016, 16:25

Mene samo zanima kako to da su tek sad otkrili planetu, u sustavu najblize zvijezde nama :D

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Donnie Darko » 24 avg 2016, 16:31

NAJGORA_BAGRA je napisao/la:Mene samo zanima kako to da su tek sad otkrili planetu, u sustavu najblize zvijezde nama :D
pa donedavno nismo znali ni kako pluton izgleda :mrgreen:

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la DANTES » 24 avg 2016, 16:34

NAJGORA_BAGRA je napisao/la:Mene samo zanima kako to da su tek sad otkrili planetu, u sustavu najblize zvijezde nama :D
otkrili su da je tu bila prije 4 godine, a danas ko zna đe je
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Saurman » 24 avg 2016, 17:06

Momak još pod dojmom Starship Troopers.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
jasan
Postovi: 503
Pridružen/a: 02 jul 2015, 16:38
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la jasan » 24 avg 2016, 17:18

Brokula je napisao/la:
Kawhi je napisao/la: Upravo zbog toga moramo raditi na razvijanju tehnologije za svemirska putovanja. Pa nek bar 10% populacije stignemo premjestiti na planetu gdje je moguć život.

Btw sve više vjerujem da nismo zemaljska vrsta. Previše smo štetni za Zemlju kao da nismo prirodan dio njenog ekosistema.

evo haman da i radimo na tome http://waitbutwhy.com/2015/08/how-and-w ... -mars.html citaj ako te zanima meni odlican tekst
Ja cu biti sijed, ja cu biti star al' voljet cu i tad Zeljeznicar.

Avatar
Otelo
Postovi: 33337
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Otelo » 24 avg 2016, 18:33

DANTES je napisao/la:
NAJGORA_BAGRA je napisao/la:Mene samo zanima kako to da su tek sad otkrili planetu, u sustavu najblize zvijezde nama :D
otkrili su da je tu bila prije 4 godine, a danas ko zna đe je
Da, jer treba uzeti u obzir da kad mi gledamo u svemir vidimo prošlost, a ne sadašnjost, isto kao i kad bi neko gledao prema Zemlji, ne bi vidio nas, nego dinosaure. Sve zavisi s koje udaljenosti gleda.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
Brokula
Postovi: 30534
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Brokula » 24 avg 2016, 19:06

A šta ako su udaljeni 5000 svjetlosnih godina pa gledaju kako vanzemaljci grade piramide? :mrgreen:
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.


Avatar
Karlo
Postovi: 1970
Pridružen/a: 21 dec 2015, 19:39
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Karlo » 25 avg 2016, 12:25

kad neka ekspediciija bude u stanju da ode na mjesec onda se o nekim drugim stvarima moze pricati. ;) jenki puno seru ;)
Ancelotti said “it’s an honor for me to be a part of this great club next season.”
When I know of the club’s interest I didn ’t want consider any other offer

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Donnie Darko » 25 avg 2016, 12:37

Kada švabe slete na mjesec, tek onda se o drugim stvarima može pričati.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6093
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Centre forward » 25 avg 2016, 12:49

Nijemci su dali toliki doprinos nauci da je besmisleno o tome i raspravljat'. Al' et', bitno je pljuvat', čak i na najjeftiniji način.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
muamerc
Postovi: 6766
Pridružen/a: 27 avg 2009, 14:12
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la muamerc » 25 avg 2016, 12:52

Centre forward je napisao/la:Nijemci su dali toliki doprinos nauci da je besmisleno o tome i raspravljat'. Al' et', bitno je pljuvat', čak i na najjeftiniji način.
Samo je uzvratio u istom tonu kao sto je ovaj Jenkije prozvao.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Donnie Darko » 25 avg 2016, 12:58

muamerc je napisao/la:
Centre forward je napisao/la:Nijemci su dali toliki doprinos nauci da je besmisleno o tome i raspravljat'. Al' et', bitno je pljuvat', čak i na najjeftiniji način.
Samo je uzvratio u istom tonu kao sto je ovaj Jenkije prozvao.
Samo sto su Njemci dali ogroman doprinos nauci (cinjenica), a ameri sa druge strane su obicni pozeri.

Tako da je moj post jeftino pljuvanje, a post na koji sam reagovao nije.

Ispricavam se.

madridist
Postovi: 10857
Pridružen/a: 13 jul 2011, 13:58
Lokacija: terra
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la madridist » 25 avg 2016, 14:56

I kaze sonde teske nekoliko grama sa opremom za mjerenje i snimanje pogonjene laserskim snopom sa Zemlje bi dostigle petinu brzine svjetlosti i tamo stigle za 20 godina :lol:
“We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid.”
Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales
Don Alfredo Di Stefano

NAJGORA_BAGRA
Postovi: 4150
Pridružen/a: 13 jan 2011, 01:47
Lokacija: http://www.fksloboda.ba/
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la NAJGORA_BAGRA » 25 avg 2016, 15:41

madridist je napisao/la:I kaze sonde teske nekoliko grama sa opremom za mjerenje i snimanje pogonjene laserskim snopom sa Zemlje bi dostigle petinu brzine svjetlosti i tamo stigle za 20 godina :lol:
Nanotehnologija je jedno veliko cudo :D

Avatar
QUARESMA 18<<<
Postovi: 14585
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la QUARESMA 18<<< » 25 avg 2016, 15:46

ma yebo to sve kad ja ne mogu otići i uvjeriti se, sve ostalo za mene nije vrijedno pažnje :P

a bilo bi cool da odeš na drugu planetu koja je gotovo ista kao zemlja

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Donnie Darko » 05 sep 2016, 00:07

Voyager 1 took this picture of Jupiter's moon 'IO', from a distance of 8.3 million kilometers
slika

Tek kada vidiš ovako nešto shvatiš koliko ogroman je Jupiter ustvari. :crazy: :tokralju: Io je inače otprilike iste veličine kao naš mjesec.

Molders
Postovi: 1124
Pridružen/a: 28 maj 2016, 15:15
Kontakt:

Re: Odg: RE: Re: Svemir i svemirske stvari

Post Postao/la Molders » 05 sep 2016, 01:01

Donnie Darko je napisao/la:Kada švabe slete na mjesec, tek onda se o drugim stvarima može pričati.
:lolno:

Nijemac Wernher von Braun je čovjek koji je najzaslužniji za odlazak na mjesec, u ovom slučaju jenkija samo što se to nerijetko vješto gura pod tepih i hinjski zaboravlja ali dođe sve na svoje.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: LamineDiarra, Licniznanstvenik i 21 gost.