E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

FIFA, PES, GTA, Fortnite...

Moderatori/ce: bodi123,Padovan,Donnie Darko

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la meepo » 05 nov 2022, 23:11

Koliko hype-a oko EL u E-sportsu :kafa: Skoro 3 miliona prize pool :kafa:

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 05 nov 2022, 23:38

ne znam za ostale igre jer me ne interesuje, ali u lolu pobjednici svjetskom imaju pravo na 5 skinova za svoje role i 100% prihoda od toga. Još i ako si top igrač, imaš masne sponzore sa svjetskim brendovima. A i ugovori igrača su mnogo visoki
A najpopularnija igra decenije će uvijek imati hypa oko finalsa, da se ne lažemo.
Evo i oficijalnih brojki za peak istovremenih gledatelja da unazade ovo (prošlogodišnji turniri):
CS:GO: 2.57m (PGL)
Dota: 2.74m (Inv.)
Lol: 73.86m (svjetsko)
Fortnite: oko 2m isto (svjetsko)

Sam babuka faker je veći od tvoje dote, jbg :kafa:
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
Harika
Postovi: 5022
Pridružen/a: 15 mar 2013, 22:40
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Harika » 06 nov 2022, 00:28

Ne može se ni jedan esport poredit sa LoLom kad je u pitanju competitive. Sam princip turnira ih stavlja na najveci moguci nivo,nadam se da ce Valorant istim putem.
Arsenal FC, FK Željezničar, Damir Džumhur, Nikola "Niko" Kovač, Roger Federer

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 06 nov 2022, 05:24

Bog otac Zeka, kakva performansa u serijalu. Žao mi ga što mora ovako carryat oronulog Pjošika. Oba top lanera sa previše grešaka
Odličan serijal, idemo game 5 pa ko živ ko mrtav. Daj Ryze-a goatu za kraj :tokralju:

EDIT:
Cestitke DRX. Kakva partija btj, ovo je za srcku. Elder odlucio, guma sa reakcijom na baron stealu. Faker umalo xpeke backdoor. Jbt zivot, sta ovo bi. Tačno ko da je skriptano. Deft najbolji adc svih vremena :salut: Ostale žal za throw-om u game2. :(
Zadnja izmjena: AjsKjub, dana/u 06 nov 2022, 06:39, ukupno mijenjano 3 puta.
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la meepo » 06 nov 2022, 05:28

AjsKjub je napisao/la:
05 nov 2022, 23:38
ne znam za ostale igre jer me ne interesuje, ali u lolu pobjednici svjetskom imaju pravo na 5 skinova za svoje role i 100% prihoda od toga. Još i ako si top igrač, imaš masne sponzore sa svjetskim brendovima. A i ugovori igrača su mnogo visoki
A najpopularnija igra decenije će uvijek imati hypa oko finalsa, da se ne lažemo.
Evo i oficijalnih brojki za peak istovremenih gledatelja da unazade ovo (prošlogodišnji turniri):
CS:GO: 2.57m (PGL)
Dota: 2.74m (Inv.)
Lol: 73.86m (svjetsko)
Fortnite: oko 2m isto (svjetsko)

Sam babuka faker je veći od tvoje dote, jbg :kafa:
Znaci toliko igraca koji igraju i ljudi koji gledaju najveci turnir u LoL-u i nisu u stanju skupiti vise od 2.5 miliona dollara :salut:

Mozda su najpopularniji ali daleko da je to od najkomeptativnijeg eSportsa :kafa:

30 minuta za 12 killova i mozda 1-2 teamfighta ? :rol:

Draft nebitan, mehanika previse jednostavna, mogao bi da nabrajam do sutra sto LoL competativno nije ni blizu Dote ni u pogledu gameplaya , ni u pogledu mehanicki sposobnosti igraca a bgm ni prizepool-a.

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 06 nov 2022, 06:34

Stvar subjektivnosti. I jedni i drugi budu baitani u rasprave koje vide nicemu i tako eto vec skoro 10 god. Dota vs LoL je najgluplja rasprava u gejmingu. Prerazlicite igre. Ja nemam blage o doti ko sto ti nemas blage o lolu, i isto vazi da 99% aktera u ovim "debatama".
Vec ti kazem da je taj prizepool samo udio zarade, u doti je to isplata odmah za turnir i vozdra momci.
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
Otelo
Postovi: 33454
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Otelo » 06 nov 2022, 08:23

E ne mogu da vjerujem da DRX uze turnir, jedva prošli na Worlds, play in faza, predviđali ispadanjeu grupi i onda naredaše EDG, Gen G i T1. Najljepša Worlds priča ika.

A sad:

RIOT ne radi skupljanje za turnir kao DOTA. U CS:GO imaš stickere i % toga ide igračima i timovima, RIOT samo ima prodaju pobjedničkih skinova.

Peak viewersa za sinoćnje finale 5 147 669

Dok finale TI 2022 ima peak od 1 751 086

Smiješno je onda pričati da Worlds ne bi mogao skupiti 20ak miliona za fond.

Po organizaciji i svemu, LoL je ispred. Meni se ne sviđa franšiziranje, pogotovo u Evropi. RIOT je uradio ekstra stvar sa regionalnim ligama i samo fali ta promocija u LEC...

Ove godine ide u velika reorganizacija. Turska liga se briše iz Worlds sistema i pripaja se ERL sistemu, u koji još ulijeće i MENA, što znači da RIOT radi stvar kao u Valorantu. Kreira EMEA regiju.

Mijenja se i sami sistem LECa, idu tri splita u jednom, prve tri sedmice su b01 i onda najlošija dva tima otpadaju. Bit će zanimljivo. Sadašnji sistem mi je isto ok, osim nedostatka relegacije.

LCS bi se sa druge strane mogao naći u problemu. U LAu kreće Valorant liga i RIOT ima samo jedan studio. LCS je u padu po gledanosti i po parama (što su LCS vlasnici radili nikad nije moglo biti profitabilno) i RIOT daje prednost Valorantu. LCS se seli u drugi termin, odnosn midweek, dok Valorant dobija vikend.

I ****, smiješno je suditi meč po broju killova i teamfightova. Ima mnogo drugih faktora i draft je naravno bitan.

CS:GO je najlakši za gledati, trenutno je u toku Major u Brazilu, luda atmosfera. Valorant me nešto ne privlači, a Overwatch mi je negledljiv. Prvenstveno nisam igrao previše da znam šta se dešava na mapi, ali me glava zaboli nakon pet minuta. Prebrzo, jake boje, stalno mi flasha pred očima.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la meepo » 06 nov 2022, 08:25

AjsKjub je napisao/la:
06 nov 2022, 06:34
Stvar subjektivnosti.
Ne. Objektivno gledano LoL nije ni blizu Doti kad je kompetativna scena u pitanju. Naveo sam ti par stvari gore. Jednostavno broj osoba koje prate LoL World nije nikakva metrika, ako nisu aktivno ukljuceni u sam event. Druga stvar mecevi LoL-a kompetativno su dosadni jer kao sto sam naveo u 30 minuta ima max 2 teamfighta i nekih 15-ak killova dok u Doti imas bruku teamfightova. Mecevi znaju trajati i po 2 sata i zna biti pravo napeto.

Dalje u LoL-u nemas mehanike kao sto je pullanje, aggroanje, denijanje i strackanje creepova , nemas turn-rate, nema cast time-a , nema jos bruku mehanike koja bi trebala da pravi nekakvu razliku izmedju igraca.

AjsKjub je napisao/la:
06 nov 2022, 06:34
Prerazlicite igre.
Nisu. Lol je rezultat orginalne Dote minus kompleksna mehanika. Imas tri lejna u obje igrice i 5 rola.U Lol-u imas Barrona u Doti Roshana. U Lol-u je cilj unistiti Nexus u Doti Ancient.Mislim slicnosti su toliko ocigledne. Razlika je u tome sto u LoL-u nemas kompleksne mehanike, svi heroji su skoro na isti fazon ( meni ono dosadno djeluje) i sto je brzi pace.

AjsKjub je napisao/la:
06 nov 2022, 06:34
Ja nemam blage o doti ko sto ti nemas blage o lolu.
Ovo je samo tvoja pretpostavka. Znam ja dosta o LoL-u. Ne igram ga jer mi ne odgovara. Nije moj cilj pisati koja igrica je bolja svako voli jedno ili drugo, ali cinjenica je da je Dota mnogo bolja kompetativno.
AjsKjub je napisao/la:
06 nov 2022, 06:34
Vec ti kazem da je taj prizepool samo udio zarade, u doti je to isplata odmah za turnir i vozdra momci.
Nije bas tako. I u Doti ti je isto kao i u LoL-u. Imas sponzore, imas team bundlove koje mozes kupiti da supportas svoj omiljeni tim i 80% ja mislim ide tom timu, imas skinove igraca (ne moraju osvojiti TI) , imas partnershipe kao sto su onaj PSG-a i LGD-a itd

Mnogo vise para za pro igraca je u Doti i to je cinjenica. Vecina igraca iz novog roostera OG je vec prekucalo Fakera po zaradi , a osvojili su Major i zajedno su godinu dana.

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 06 nov 2022, 09:48

Ne, ne znaš.
30 minuta za 12 killova i mozda 1-2 teamfighta ? :rol:

Draft nebitan, mehanika previse jednostavna, mogao bi da nabrajam do sutra sto LoL competativno nije ni blizu Dote ni u pogledu gameplaya , ni u pogledu mehanicki sposobnosti igraca a bgm ni prizepool-a.
Ovo ti odaje prika. Draft, a pogotovo pick order su pola igre.
Dalje pričaš o objektivnost a u istom paragrafu onda dalje fokusiraš na "dosadu" što je u suštini subjektivnost. Pejsing u stratešking igrama je krucijelan. Dota je metodična, Liga je više refleksivna (mehanički i macro). Isto ko da si reko da su COD igre i CS slične, ili starcraft i AoE. A msm da si baš ti piso na milanovoj temi kako samo igraš dotu kad je bila neka priča o Football Manageru, pa mi to isto pade na pamet. Subjektivno je isto što misliš da igra mora imati killove i zvučiš ko amer kojem fudbal ne valja jer nema čestih pogodaka ko u košarci.
Ne kapiraš recimo lejnanje u lolu i ne shvataš da je više slično nekom fajteru nego strateškoj igri. Matchupsi su predetaljni dok se u doti koliko ja znam karakteri interaktuju sa samom igrom. Tu žrtvuješ tu individualno izražavanje i odnos sa protivnikom u korist jače timske igre. U LoLu je to više nezavisno. Taj nedostatak "mehanike okretanja" u ligi otvara priliku za wiggle mehaniku što su rapidna kliktanja lijevo-desno-gore-dole da sakriješ skillshot ili basic attack. Meni opet to (turn rate) djeluje super clunky. Imaš i tauntse koji su u nekim slučajevima slični wind-upu skillshota što nekad zna baitat protivnika. 1 pogrešan postavljen poen u ability ti može promijeniti lane za 180. Ovo ne znači da je bolje a ni gore od Dote, jednostavno drugačije.
Da i više detalja u igri ne čini jaču kompetitivnost. U tom slučaju bi StarCraft DALEEEEKO prednjačio ispred svih. Ne znam da li si ikad igro SC2
Da su pare takav jak motivator onda bi nekadašnji LAN turniri bili kežual šitovi a ne eventsi koji neće više nikada dostiću tu žar u natjecanju. Opet, na kraju svega prosječan LoL igrač i onako zaradi više.
Evo na brzinu odradih gugl pretragu i ovo je što sam našao: lol-400k p/a USD, dota-72k p/a USD. A i ovo je koliko vidim bez sezonske ligaške strukture koju dota nema, već pare koje zarađuju kroz turnire i relativno tanki timski kontrakti (par tema sa Dota subreddita su mi izvor). Faker ima zagarantovanih 7 milja godišnje (bez bonusa), ovaj notail ima kontrakt od 214.100 godišnje što je 35x manje od fejkera. A i ostali top lol igrači nisu daleko od toga. Samo jedan faker ima jako pristustvo u nike-u, redbullu, samsungu (ipak je u "našem" timu)...
A investitori će svakako prije uložiti u ligu nego dotu, to je svima jasno
Ako išta, što više čačkam to više kontam da dota igrači zapravo nisu DOVOLJNO plaćeni jer većina njih neće nikad vidjeti završnicu tog glavnog turnira.
Evo našao sam retirement intervju nekog Matu lika iz Dote i fkt mi žao momka. U suštini priča koliko je stresno jer je njegova zarada zavisila striktno od rezultata
Da ne bude većina negativno: meni je predobro to što je dota uspjela navući zapad da ozbiljno uzme ovo i parira azijatima i koliko vidim sada je EU i NA poprilično jak što kod nas to nije slučaj još od 2012.

@otelo
Meni poslije lestera najjača stvar u sportovima generalno. Ovo kažem kao T1 fan i fejkerov lojakni dikrajder. Nego bješe panika kad najaviše onaj promptni faker intervju daleko nakon finala. Kontam penzija. Sreća nije :mrgreen: Samo malo čudan tajming i to što zayebavaju momka nakon onako teškog poraza. Trebaju hitno mijenjati trenerski tim jer ovo ne valja ničemu. Problem je evo već par godina. Roster je uigran i super mješavina novajlija i iskustva ali loši dreftovi često unazade. Nije ni noćas faker bio toliko loš koliko je bio limitiran i primoran da igra Azira i ne bana Sylasa.
Nego jesi pogledo onaj filmić pred susret? Meni je ono perverzija što su napravili :cool:
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
Harika
Postovi: 5022
Pridružen/a: 15 mar 2013, 22:40
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Harika » 06 nov 2022, 10:18

Napokon Deft podize trofej. Zeka ce oboriti sve rekorde Fakerove, kakav doktor.
Arsenal FC, FK Željezničar, Damir Džumhur, Nikola "Niko" Kovač, Roger Federer

Avatar
Otelo
Postovi: 33454
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Otelo » 06 nov 2022, 10:28

AjsKjub je napisao/la:
06 nov 2022, 09:48

@otelo
Meni poslije lestera najjača stvar u sportovima generalno. Ovo kažem kao T1 fan i fejkerov lojakni dikrajder. Nego bješe panika kad najaviše onaj promptni faker intervju daleko nakon finala. Kontam penzija. Sreća nije :mrgreen: Samo malo čudan tajming i to što zayebavaju momka nakon onako teškog poraza. Trebaju hitno mijenjati trenerski tim jer ovo ne valja ničemu. Problem je evo već par godina. Roster je uigran i super mješavina novajlija i iskustva ali loši dreftovi često unazade. Nije ni noćas faker bio toliko loš koliko je bio limitiran i primoran da igra Azira i ne bana Sylasa.
Nego jesi pogledo onaj filmić pred susret? Meni je ono perverzija što su napravili :cool:
Nisam gledao ni meč, malo sažetke jutros. Generalno slabo gledam lol i esport općenito u zadnje vrijeme. U jednom trenutku sam izgubio želju i bacim pogled samo na finala i balkanske EUM timove. Nešto mi je dosadno postalo pratiti regularnu sezonu bez relegacija. Ako išta mrzim, to je liga iz koje se ne može ispasti.

Sinoć mi je bilo kasno da ostajem budan do zore. Ali da, baš neočekivan pobjednik i super priča. Prva Bo5 pobjeda DRXa nad T1 u historiji, a mislim da su i Gen G dobili prvi put u Bo5 formatu. Fairytale.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 06 nov 2022, 10:42

A vidiš i ja zaboravio da su vama europljanima bili sitni sati :mrgreen:
Ma i ja generalno gledam sažetke osim kad imam vremena za MSI ili worlds, ligu počeo opet igrati ali ono 2-3 gejma sedmično. Na poslu samo riskiram zbog fudbala. :) Isparila želja, ali je gledati ovakve partije milina. Samo izbjegavam onaj bait sa pro scene koji navuče raju da igraju pa kasnije kukaju po tviteru jer im ranked solo Q jbe psihu.
Ima dosta i povratnika na gledanje ovih dana, dosta interesantnija sezona od prošle. Valjda momentum prenese i na season 13. Ove nove stvari u igri mi djeluju super, pogotovo jungle revamp. A i timovi imaju ko što kažeš već dobrih priča iza sebe, pogotovo DRX. Moglo bi bit super ali i rinaka. Nema kod Riota ništa između :)



O ovom pričam.
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
Oikamid
Postovi: 3208
Pridružen/a: 11 feb 2018, 00:48

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Oikamid » 06 nov 2022, 12:14

Zašto svi Dota igrači imaju potrebu da šire propagandu o svojoj igri? Mi nikad ne prdimo o Doti, bukvalno nikad. Isto je i na Redditu :urnebes:

Nadam se da Riot nikada neće ubaciti losers bracket na Worlds, teško da bi neki DRX ikada opet osvojio

Avatar
holyman
Postovi: 8177
Pridružen/a: 16 jan 2013, 23:01
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la holyman » 17 dec 2022, 14:22

slika
NEMA NAZAD

Avatar
Otelo
Postovi: 33454
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Otelo » 12 feb 2023, 21:13

Uze nam NiKo napokon Katowice.

Al kakva partija Huntera :tokralju:

:bih: :bih: :bih:
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
Harika
Postovi: 5022
Pridružen/a: 15 mar 2013, 22:40
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Harika » 13 feb 2023, 00:51

Cestitke Niki i Hunteru, napokon
Arsenal FC, FK Željezničar, Damir Džumhur, Nikola "Niko" Kovač, Roger Federer

Avatar
f0rest1946
Postovi: 3239
Pridružen/a: 18 maj 2016, 15:11
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la f0rest1946 » 13 feb 2023, 11:47

Hunter MVP 👏🇧🇦

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3097
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la Slatinash_7 » 14 feb 2023, 10:43

Kakav turnir za G2, uopsteno su svi kliknuli i igraju na vrhunskom nivou. jks čovjek prevage,staviš ga samog na sajt čovjek ne umire, dopusta niki i hunteru da igraju svoju igru, lurke,mid, prepucavanja, sve sto treba. Do sad je malo stekala T strana ali su izgleda i to riješili. Faze nije u formi, NaVi ima problema,to su im uvijek bile rak rane, sad su tu napucali samopouzdanje a znamo da naši ljudi zive od toga. Plus Peca Marković izgleda da im je donio tu neku novu sigurnost šta li..nisam fan G2 jer ih ovi na areni forsiraju već dvije godine bez ikakve kritike i to mi se inače gadi,ali stvarno predobro igraju. Nadam se zbog "naših" da je ovo sad njihov period, da ne kazem era.
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
AjsKjub
Postovi: 4279
Pridružen/a: 18 nov 2012, 16:24
Lokacija: Down Under
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la AjsKjub » 31 mar 2024, 22:40

karrigan

slika
Unico amore sei!
❤️🖤

Avatar
delko
Postovi: 3565
Pridružen/a: 06 avg 2011, 18:15
Kontakt:

Re: E-sportovi(DotA 2, LoL, CS: GO)

Post Postao/la delko » 31 mar 2024, 23:24

AjsKjub je napisao/la:
31 mar 2024, 22:40
karrigan

slika
Uze NaVi, nikako nisu bili favoriti, i to su krenuli iz Closed kvalifikacija. Na zadnjoj mapi su stvarno step-upovali :salut:
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
" ?
★★★★★★★★★★

Odgovori

Natrag na “eSports”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.