Rekonstrukcija stadiona u BiH

JavierBosnia
x 20
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la JavierBosnia » 13 feb 2020, 19:24

Pojam najljepši je različiti za svakoga i teško to navijač Želje može gledati objektivno isto tako navijac Celika.
Ako se nekom treba dati prednost ja bih dao Bilinom i to u odnosu mozda 55-45, čisto zbog neke simetrije koja ni na BP nije bajna

Iskreno se nadam da ce i jedan i drugi stadion krenuti da se "takmiče" pa da kroz par godina gledamo još bolje i unaprijeđenije verzije oba

slika

slika

nodi123
x 25
Kontakt:

Post Postao/la nodi123 » 13 feb 2020, 19:53

Radmilo87
x 128
Kontakt:

Post Postao/la Radmilo87 » 13 feb 2020, 19:55

Vidi spojiše fakat krovove između sjevera i istoka, možda to urade i na sredini istoka :rol:
MIHAJLOVIĆ !

feniksptica
x 159
Kontakt:

Post Postao/la feniksptica » 13 feb 2020, 20:06

Meni je zao sto se ovdje ne moze pisat nista normalno i objektivno. DA se pise na temi Zeljeznicara ili Celika, shvatio bi ljutnju. Ova tema je najmjenjena za price oko stadina, njihovog izgleda, te kako i sta bi to svako od nas volio vidjeti i drugacije uraditi. Molio bi moderatore da zastite temu i dozvole da se pise objektivno i da mi kontra odgovor na nesto sto napisem nek bude kod vas tako i mi cemo kako mi hocemo i dr.

Najbolji po nekim standardima trenutno je BP, Najbolju ideju ima Grbavica a po meni najljepsi ce bit Velezov stadion ( zbog velikog prostora oko stadiona koje se moze iskorititi, i sto nece bit neki mega projekat pa ce se vjerovatno i prvi zaokruzit i bit normalan stadion u drzavi)
Plavo oko plakalo je.

<3 LiMes <3
x 10
Kontakt:

Post Postao/la <3 LiMes <3 » 13 feb 2020, 20:16

Glupo je ovo prepiranje, treba biti realan, BP je trenutno ispred Grbavice. Kad se odrade preostale 2 tribine i sredi Grbavica, BP će biti iza. Međutim, oba stadiona su iz BiH, to su naši stadioni, daj Bože da su nam najlošiji stadioni na nivou Grbavice i BP. Ja se radujem svakom napretku našeg fudbala, ovo je sigurno korak naprijed :bih: .
Zadnja izmjena: <3 LiMes <3, dana/u 17 feb 2020, 02:58, ukupno mijenjano 1 put.
<3 NK Čelik <3 Manchester United <3 LA Lakers <3
Eric Cantona: "Falcao sada može na miru da umre, sretan jer je stigao na sam vrh fudbala. Poslije Uniteda postoji samo nizbrdica".

Machak
x 71
Kontakt:

Post Postao/la Machak » 13 feb 2020, 20:17

Radmilo87 je napisao/la:
13 feb 2020, 19:55
Vidi spojiše fakat krovove između sjevera i istoka, možda to urade i na sredini istoka :rol:
Tik su jedan uz drugi, jasno se vidi prororez koji treba pokriti jer proksnjavati i sljevati se.

Osim13
x 625
Kontakt:

Post Postao/la Osim13 » 13 feb 2020, 20:23

Na sredini je ostalo zato što onaj glavni stub još nije dovršen.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
I N M E M O R I A M
Sarmelino je napisao (14 feb 2019, 11:58):
Nemam para da jedem
🙏

Treći šuter Pivopija.

JavierBosnia
x 20
Kontakt:

Post Postao/la JavierBosnia » 13 feb 2020, 21:54

Osim13 je napisao/la:
13 feb 2020, 20:23
Na sredini je ostalo zato što onaj glavni stub još nije dovršen.
Ma mora se i onaj prorez mali izmedju sjevera i istoka pokriti nekim uzim limom ne smije nista ostati. Bar ne bi trebalo samo ga odozgo nasaraviti na jednu i na drugu stranu tako da prekrije malo i jedan i drugi kao na kucnim krovovima sto se radi

Osim13
x 625
Kontakt:

Post Postao/la Osim13 » 13 feb 2020, 21:56

JavierBosnia je napisao/la:
13 feb 2020, 21:54

Ma mora se i onaj prorez mali izmedju sjevera i istoka pokriti nekim uzim limom ne smije nista ostati. Bar ne bi trebalo samo ga odozgo nasaraviti na jednu i na drugu stranu tako da prekrije malo i jedan i drugi kao na kucnim krovovima sto se radi
Pokriveno je ima 3 4 dana.
I N M E M O R I A M
Nemam para da jedem
🙏

Treći šuter Pivopija.

JavierBosnia
x 20
Kontakt:

Post Postao/la JavierBosnia » 13 feb 2020, 22:06

Osim13 je napisao/la:
13 feb 2020, 21:56
13 feb 2020, 21:54

Pokriveno je ima 3 4 dana.
Zadnji snimak postavljen danas ne kaze tako
Nebo se i dalje vidi

Osim13
x 625
Kontakt:

Post Postao/la Osim13 » 13 feb 2020, 22:15

Što znači da nije danas snimljen.
I N M E M O R I A M
Nemam para da jedem
🙏

Treći šuter Pivopija.

JavierBosnia
x 20
Kontakt:

Post Postao/la JavierBosnia » 13 feb 2020, 22:19

Osim13 je napisao/la:
13 feb 2020, 22:15
Spor mu upload

:D

Osim13
x 625
Kontakt:

Post Postao/la Osim13 » 13 feb 2020, 22:19

13 feb 2020, 22:19
Osim13 je napisao/la:
13 feb 2020, 22:15
Spor mu upload

:D
:mrgreen:
I N M E M O R I A M
Nemam para da jedem
🙏

Treći šuter Pivopija.

jestamaji
x 40
Kontakt:

Post Postao/la jestamaji » 13 feb 2020, 22:44

Radmilo87 je napisao/la:
13 feb 2020, 19:55
možda će i kad krov bude gotov skloniti stubove :mrgreen:

Umjetnik97
x 36
Kontakt:

Post Postao/la Umjetnik97 » 13 feb 2020, 23:57

Volio bih vidjeti kako stoje stvari sa unutrasnjim prostorijama ostalih stadiona. Vjerujem da su na bilinom na zavidnom nivou. Trazio sam fotke ali nisam mogao da nadjem, pa ako neko moze neka postavi. Tipa pres sale, svlacionica i toaleta. Ovako je to trenutno na Grbavici.

slika

slika

slika

slika

rishovski
x 33
Kontakt:

Post Postao/la rishovski » 14 feb 2020, 02:27

ja ne znam sto se ovi iz Želje trude ovoliko stavljati slike ruzno pokrivene tribine po projektu iz 1965-e... Gledaj pločica u svlacionici,koji je ovo strucnjak uređivao... ove svjetloplave nekom ostalo kad je renoviro kupatilo,pa da se ne bace...
F.Y.R. of Macedonia

PovratakPaprike
x 2
Kontakt:

Post Postao/la PovratakPaprike » 14 feb 2020, 11:57

Umjetnik97 je napisao/la:
12 feb 2020, 19:58

Ne mogu se sloziti sa tobom. Zato jer je cinjenica da moderan stadion sa sobom nosi i poslovne prostore tj. hiljade m2. koji se rentanjem pretvara u stalne prihode i moramo priznati ne tako male. Uzmimo poređenje sjeverne tribine Grbavice, koja godišnje ubere oko 250 000. Taj sjeverni vanjski dio koji je poluimprovizovan je realno smijesan koliko bi npr. mogao ostvariti nacionalni stadion. Vjerujem da bi jedan takav stadion jednim dijelom ozivio nogomet u BiH. Zasto to kazem, jer bi sa takvim stadionom ukoliko bi njime naravno upravljao FSBiH i sam savez bi stao na noge. Recimo da bi takav stadion rentanjem profitira 5M, sigurno samo na ulaznicama bi profitirao oko 5 miliona KM. Stadion od 30 000 mjesta bi reprezentacija sigurno napunila bar 5 puta u godini. Naravno nisam strucnjak i sve ovo pišem laicki, ali mislim da je stadion daleko isplativiji od bilo koje dvorane. Zato jer modernu dvoranu nikako ne mozemo porediti sa modernim stadionom. Stadion sigurno nosi vece troskove održavanje, ali je to sitnica kakav prihod moze da ostvari. Da ne pricam koliko je to vazna investicija za svaki grad. Ako se moze baciti 300k na docek nove godine, za jedan dan i tvrditi da je to investicija u grad, ugostiteljstvo itd. Zasto stadion ne bi bio investicija za 30. godina. Ovih dana sam ponovno pogledao idejno rješenje za N.S.BiH i radi se o 45M eura vrijednosti izgradnje. Procitao sam negdje da bi mogao dobiti i status "premium" na kojem bi se mogla odrzavati finala najvecih sportskih događaju u fudbalu. Siguran sam da bi sa takvim stadionom mogli aplicirati i da budemo organizatori bar jedne grupe za europsko prvenstvo itd. Istina je da drzava ne profitira direktno time, ali profitiraju neke druge stvari. Jaca se svijest ljudi, ekonomija, ugostiteljstvo, turizam, nogomet koji sam po sebi vuce neke druge stvari. Na kraju krajeva jasno je da ne mozemo pratiti svijet, iskreno i ne trebamo, ali neke osnovne stvari moramo imati. Nemoj pogreano da me shvatis ne zelim ti proturjeciti, jednostavno zelim biti optimista kada su stadioni u pitanju. Volim fudbal i siguran sam da bi to doninelo vise dobra. Ne trebaju nam mega stadioni, vec odrzivi i rentabilni stadioni, a takvi bi se sigurno mogli napraviti, bar jedan za pocetak. Sto se tice zemljista imamo ga na "bacanje". Trebaju nam samo ljudi koji imaju viziju, trebaju nam obrazovani ljudi u politickim strukturama, ljudi zeljni pomaka. Trebaju nam projekti slicni žičari, jbga treba nam mnogo toga da se narod malo trzne i dohaviza. Evo primjer Slovenija. Mala drzava sa relativno malim stadionima. Razumijem naravno da postoje prioriteti, ali budemo li cekali necemo nista ni docekati. Bolje krenuti i naopako nego nikako.
Dakle, stadionima daješ taj luksuz da mogu imati poslovne prostore od kojih će zarađivati novce, a dvorane to isto kao ne mogu?

Da te podsjetim, rasprava je počela kako se kao za neku neveliku lovu može napraviti fin stadion i sa isčuđivanjem vas nekoliko pojedinaca kojima nije jasno kako to da pojedine općine/gradovi prave prilično lijepe i moderne dvorane koje koštaju solidne novce, a niko da napravi stadion.

Hajmo redom. Prvo, dvorana je višenamjenski objekt, ne pravi se isključivo za neki klub ili kolektiv nego podrazumjeva i druge događaje i manifestacije na kojima se može lijepo zaraditi. A čak i ako pričamo samo o sportskim priredbama, onda je tu uključeno više klubova i više sportova.

Kad se pravi stadion, on ima jedinu funkciju da služi fudbalskom klubu u gradu u kojem se stadion pravi. Rijetki izuzeci su ono nešto malo stadionskih koncerata koji su se dogodili od rata naovamo i atletske priredbe ukoliko stadion ima atletsku stazu.

I ne, zaključak ti je potpuni kriv. Bolje krenuti nikako nego naopako. U svemu, ne samo u ovom.
MANUTDTe je napisao/la:
12 feb 2020, 20:52
O kakvim ti dranazama i dodatnim troskovima pricas? Kad kazemo da je stadion toliko i toliko, to obuhvata sve troskove. Dvorane uglavnom općine grade. Isplativost je ta sto fudbal evo konkretno u Tesnju ima samo 200 malisana u sloli fudbala, hej 200 samo u TOŠK-u zar to nije ulaganje u mladost?
O kakvim ja dodatnim troškovima pričam? Hajde malo proguglaj po internetu i saznaj što se sve uključuje u gradnju jednog MODERNOG stadiona. Vi pojedinci ovdje kao da ste zaostali u 80-tima ili čak 70-tima. Izlij beton za tribine, postavi stolice, napravi najjeftiniji krov i eto ti tribine. U redu, slažem se da je bolje išta nego ništa, ali time si napravio stadion kakvi su se pravili prije 35 i više godina. Pogledaj recimo stadione u Evropi izgrađene ne samo u zadnje vrijeme nego i u zadnjih 20-tak pa i više godina - reflektori su stvar historije i rasvjeta se postavlja na krovnu konstrukciju. Pitaj struku koliko je to skuplje od postojećih reflektora. A to je samo jedna sitnija stavka.

I da, kakve yebene veze ima 200 mališana u TOŠK-u sa stadionima??? Tu je mnogo važnija izgradnja popratne infrastrukture u vidu trening kampa nego samog stadiona.

Ovo će ti biti dobar primjer da me shvatiš o čemu govorim - arena u Zenici je koštala blizu 40 mil maraka. Radi se o stvarno modernom objektu. E sad, ti meni uspoređuješ ovo što se radi na Grbavici sa zeničkom arenom, a to je neusporedivo. Jer da ideš napraviti stadion koji je proporcionalno moderan kao ta arena i da ima kapacitet od recimo 15000-20000 ljudi, takav stadion bi koštao bar dvostruko više od arene u Zenici, a vrlo vjerovatno sam malo i rekao.

Neka se navijači Želje i Veleža ne uvrijede, ja apsolutno podržavam ono što prave sa svojim stadionima i imaju veliki plus od mene. Ali trebaju biti svjesni da je ono daleko od modernog bilo da govorimo o arhitekturi, bilo o sadržaju i opremljenosti. Onakva gradnja je tipična za 70-te i 80-te. Ali ok, ljudi grade u skladu sa svojim mogućnostima i bolje išta nego ništa. U konačnici će oba dva ta stadiona izgledati prilično lijepo. Ali budimo pošteni, stadioni koji se prave u zadnjih 10-tak godina po Evropi izgledaju kao svemirski brodovi u odnosu na Grbavicu i Vrapčiće. Dok s druge strane zenička arena ne zaostaje toliko mnogo za arenama slične veličine i namjene po Evropi. Shvataš li me sada?

Da zaključimo - dragi drugovi umjetnik i manutd, mi smo na istom tragu - i ja bih bio presretan da svaki klub u državi ima lijep stadion, sasvim dovoljno da to bude kao što će (kad se završe) izgledati Grbavica i Vrapčići. I kamo sreće da u Sarajevu nikne jedan baš yebački stadion od 25000 sjedećih mjesta, moderan, najmoderniji. Ali takav stadion bi neusporedivo više koštao od ovoga što rade Željo i Velež i nikad ne bi bio rentabilan. Da smo u nekom evropskom centru i da imamo fudbalski klub svjestskog renomea, naravno da bi se isplatilo. Evo, samo da "ukradem" dio posta forumaša sa teme o Juventusu:
New Juve-Allianz agreement: from 2023 Juventus will receive €103m until 2030 for the stadium's naming rights, visibility on the training kit and some sponsorship of the women's team.
A svi troškovi, od kupnje zemljišta, preko rušenja nekadašnjeg Delle Alpija do konačne izgradnje ovog super-ultra-modernog stadiona su bili oko 150 mil eura. I evo, samo u 7 godina će povratiti oko 100 mil. I dosad su zaradili velike novce tako da se sigurno može reći da će za 10 god biti u debelom plusu u odnosu na sve troškove.

avenija
x 64
Kontakt:

Post Postao/la avenija » 14 feb 2020, 12:04

Ovdje mnogi ne znaju sustinu, a to je da bez zapada novog na grbavici nikada ne mogu dobiti cat4 i odigravanje velikih utakmica sa Italijom i selekcijama iz najjaceg sesira. Pitanje je uopste kako su dobili cat3. Zasto ? Pa zato sto za kategoriju nije vazan kapacitet nego uslovi za igrace, press, uslovi za tv prenos, VIP, parking, ulazi za gledaoce, nadzor, brojcanici ,wc. Da slikovito objasnim kod licenciranja i ocjenjivanja stadiona se gleda ovo.

slika

slika

Da dalje ne ofiram sa primjerima i uslovima zelim i njima sto prije cat4 ali za sada da se vrate malo u realnost.
Dva najcrnija dana u historiji Grada Zenica.
21.10.1697 Eugen Sevojski spalio cijeli grad do temelja.
02.10.2016 Lokalni izbori

irfo
Interni moderator
x 189
Kontakt:

Post Postao/la irfo » 14 feb 2020, 12:13

rishovski je napisao/la:
14 feb 2020, 02:27
ja ne znam sto se ovi iz Želje trude ovoliko stavljati slike ruzno pokrivene tribine po projektu iz 1965-e... Gledaj pločica u svlacionici,koji je ovo strucnjak uređivao... ove svjetloplave nekom ostalo kad je renoviro kupatilo,pa da se ne bace...
Tijesna je utrka izmedju tebe i onog Wandelanoitea ko je veci najveci kompleksas foruma
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

NeretvanskaPastrmka
x 232
Kontakt:

Post Postao/la NeretvanskaPastrmka » 14 feb 2020, 12:14

feniksptica je napisao/la:
13 feb 2020, 20:06
Meni je zao sto se ovdje ne moze pisat nista normalno i objektivno. DA se pise na temi Zeljeznicara ili Celika, shvatio bi ljutnju. Ova tema je najmjenjena za price oko stadina, njihovog izgleda, te kako i sta bi to svako od nas volio vidjeti i drugacije uraditi. Molio bi moderatore da zastite temu i dozvole da se pise objektivno i da mi kontra odgovor na nesto sto napisem nek bude kod vas tako i mi cemo kako mi hocemo i dr.

Najbolji po nekim standardima trenutno je BP, Najbolju ideju ima Grbavica a po meni najljepsi ce bit Velezov stadion ( zbog velikog prostora oko stadiona koje se moze iskorititi, i sto nece bit neki mega projekat pa ce se vjerovatno i prvi zaokruzit i bit normalan stadion u drzavi)
Sto posto :bih:
UEFA TEAM RANKING 1989

43 Velez Mostar YUG 3.583
49 Hamburger SV Ger 3.500
51 AC Milan Ita 3.471
62 Napoli Ita 3.166
81 Sampdoria Ita 2.583
117 Olympique Marseille Fra 1.875
126 Manchester United Eng 1.500
143 Paris Saint-Germain Fra 1.250

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.