Eh, ta stara vremena...

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Zagor » 08 okt 2008, 19:22

Evo da nastavimo na ovoj temi priču ko je najstariji , te bilo bi dobro da se malo vratimo u prošlost i nešto pričamo o timovima tih doba. Uključujući timove iz bivše Jugoslavije. ITD ... Eto pa uživajte , samo molim bez većih svađa ! ;)
Zadnja izmjena: Zagor, dana/u 19 okt 2008, 19:54, ukupno mijenjano 2 puta.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la Zagor » 08 okt 2008, 19:41

Ev beze trazim nesto na netu i nađoh ovo u vezi Slavije iz Sarajeva.

-zbirna tabela fudbalskih sampionata Kraljevine Jugoslavije:
1923-1940
1 BSK (Beograd) 13 154 100 24 30 429:193 224
2 HŠK Konkordija (Zg) 14 142 81 21 40 314:187 183
3 Hajduk (Split) 17 160 71 35 54 345:260 177
4 Jugoslavija (Bgd) 14 144 69 27 48 288:211 165
5 HAŠK (Zagreb) 9 124 52 22 50 226:232 126
6 Slavija (Sarajevo) 8 124 47 20 57 208:241 114

et pa i vi nesto pročaprkajte 8-)

Slavija je osnovana 1908 , a Zrinjski 1905. sad ako neko nađe stariji klub od HŠK-a nek postavi.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la alan_kardec » 08 okt 2008, 21:05

90% navedenih klubova više ne postoji.BSK je danas Crvena zvezda,a HAŠK je Dinamo.
To su bila dobra vremena kad se na utakmice dolazilo da se uživa u fudbalu i navija za voljeni klub.Tada se na prvenstvenim utakmicama `ladno skupljalo po 40-50000 gledalaca
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la Zagor » 08 okt 2008, 21:26

alan_cardec je napisao/la:90% navedenih klubova više ne postoji.BSK je danas Crvena zvezda,a HAŠK je Dinamo.
To su bila dobra vremena kad se na utakmice dolazilo da se uživa u fudbalu i navija za voljeni klub.Tada se na prvenstvenim utakmicama `ladno skupljalo po 40-50000 gledalaca
Pogriješio si, BSK je današnji OFK Beograd. Inače ova skraćenica je Beogradski Sport Klub - izvor http://www.ofkbeograd.net/index.php?id=57
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
Bosna i Hercegovina
Postovi: 8
Pridružen/a: 12 sep 2008, 09:47
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la Bosna i Hercegovina » 09 okt 2008, 10:00

Fudbalska lopta je donesena u Bosnu i Hercegovinu 1903, ali se fudbal u Sarajevu počeo igrati 1908 godine. Naime, te godine grupa đaka sarajevske Gimnazije boravila je u Zagrebu, gdje se upoznala sa pravilima fudbalske igre i zavoljela fudbal. Posmatrali su treninge zagrebačkih đaka, pa su i sami zaigrali. U Sarajevo su se vratili s loptom i odmah počeli vježbe iz fudbalske vještine na časovima gimnastike na igralištu Realne gimnazije. Iste godine učenici su osnovali svoj Srednjoškolski sportski klub, čiji su osnivači bili Emil Najšul, Feodor Lukač, Stevo Jokanović, Zdravko Jeftanović i drugi. Srednjoškolski sportski klub kasnije je dobio ime "Osman". To je bio prvi organizovani fudbalski klub u Sarajevu.
Prije prvog svjetskog rata bilo je pet klubova u Sarajevu: Srpski ŠK (kasnije Slavija), Hrvatski ŠK (kasnije SAŠK), Muslimanski ŠK (kasnije Sarajevski), Židovski ŠK (kasnije Barkohba) i Radničko športsko društvo "Hajduk" (osnovan 1912). "Osman" je ubrzo po osnivanju rasformisan. Poslije završetka prvog svjetskog rata, uz obnavljanje pomenutih, osnivaju se i novi klubovi: Troja, Šparta, Gradjanski i Željeznički športski klub "Željezničar" (1921).

Avatar
Unica_Liverpool_
Postovi: 4676
Pridružen/a: 06 okt 2008, 20:10
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la Unica_Liverpool_ » 09 okt 2008, 21:43

ja ni neznam puno o juginom fudbalu znam da je moj babo navijao za velez kad je bila legendarna generacija

mostari
Postovi: 66
Pridružen/a: 19 avg 2008, 16:07
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la mostari » 10 okt 2008, 00:38

tvoj babo je legenda :D

benajon
Postovi: 238
Pridružen/a: 03 okt 2008, 00:24
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la benajon » 11 okt 2008, 01:19

ona dobra dobra stara vremena

ZIVIO TITO I NJEGOVA KOMUNISTICKA PARTIJA I CJELA JUGA

Avatar
Aner
Postovi: 145
Pridružen/a: 28 sep 2008, 22:16
Lokacija: Jedna jedina
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la Aner » 18 okt 2008, 13:09

Bolji bio naslov,eh ta stara dobra vremena...
...Bosna da prostiš jedna zemlja imade i posna i bosa da prostiš i hladna i gladna i k tomu još da prostiš prkosna od sna...

Avatar
obannon
Postovi: 1655
Pridružen/a: 23 jun 2008, 11:20
Lokacija: "
Kontakt:

Re: Eh, ta davna vremena...

Post Postao/la obannon » 19 okt 2008, 19:26

SVE PROLAZI, ZVEZDA TRAJE ;)
- " $...

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Zagor » 19 okt 2008, 19:56

Pošto se nepiše na ovoj temi puno, ev jedan sladak zadatak. Nek svak postavi sliku grba nekog kluba (iz bivse juge) koji se koristio na počecima . Znači prvi grbovi klubova !
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
Aner
Postovi: 145
Pridružen/a: 28 sep 2008, 22:16
Lokacija: Jedna jedina
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Aner » 21 okt 2008, 18:23

Mislim da je Hajduk bio najstariji...
...Bosna da prostiš jedna zemlja imade i posna i bosa da prostiš i hladna i gladna i k tomu još da prostiš prkosna od sna...

Avatar
calcio
Postovi: 11610
Pridružen/a: 28 apr 2008, 18:04
Lokacija: Llanfair­pwllgwyn­gyllgo­gery­chwyrn­drobwll­llanty­silio­gogo­goch
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la calcio » 24 okt 2008, 10:43

Dje su ti grbovi?

Vidio sam na nekoj staroj slici da je Velez oko 2. svjetskog rata imao samo petokraku kao grb na dresu, eto mog doprinosa temi. ;)
Ako nadjem tu sliku postavicu je.

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Zagor » 27 jan 2009, 17:00

Nije odavno neko napisao na ovoj temi nešto. Ovaj put malo o navijačima u vremenu "Juge"
sa jednog srpskog foruma:

...Kao sto rekoh Srbi i Hrvati su odmah izabrali svoje timove koji ce uz klub i grad predstavljati ono sto se tada nije smjelo predstavljati a to je nacija.
Naravno sada se postavlja pitanje sta je sa ostalim "narodima i narodnostima nase zemlje ponosne"?Da li su i oni imali potrebu za uzvikivanjem nacionalnih parola te podizanja timova na nivo nacije?
Slovencima nije trebao fudbal da bi isticali nacionalnu pripadnost,a iskreno govoreci nisu imali ni potrebe za isticanjem.Za njih smo svi bili "juznjaci".Njih i nije fudbal previse interesovao,ali je u Sloveniji uvijek bilo navijaca velike cetvorke,uglavnom doseljenika.U makedoniji su se vecinom opredjeljivali za zvezdu ili partizan i cini mi se da je nekako bilo dosta vise partizanovaca,tako da ni tu nije bilo nekog nacionalizma.
Sada dolazimo do najuvrnutijeg slucaja a to je naravno Bosna i Hercegovina.
Svi smo skloni tvrditi da u Bosni do pred sam rat nije bilo nacionalizma na fudbalskim utakmicama.Ja tvrdim suprotno.U Bosni se najvise ispoljavao nacionalizam,ali jugoslovenski.Utakmice bosanskih timova su uvijek bile propracene sa mnostvom jugoslovenskih i partijskih zastava i nerjetko Titovih slika.Takodje treba da se zna da je u Bosni poslije rata ugaseno najvise timova koji su imali nacionalni predznak.Pogledajte recimo samo grad Sarajevo.Prije rata su tu postojali SASK (hrvatski),Slavija (srpski),Djezerlez (muslimanski),Makabi (jevrejski)...Svi su oni poslije rata ukinuti a dekretom je stvoren novi klub,Torpedo,danasnje FK Sarajevo.Ostavsi bez svojih nacionalnih timova Bosanci su se okrecali onome sto im je jedino ostalo ili sto im je natureno.I pored Sarajeva,Zeljeznicara,Veleza,Borca,Celika i Slobode dostaljudi u Bosni je navijalo za Partizan,Zvezdu i Dinamo dok je Hajduk imao daleko najmanje pristalica u Bosni,sto jos jednom potvrdjuje da je bio izricito klub regije a manje ili gotovo nikako klub nacije barem u to vrijeme.
Nacionalnu strukturu medju navijacim bosanskih klubova je nemoguce utvrditi.Pogresne su neke tvrdnje koje danas mozemo cuti o tome koje su grupe bile vise srpske ili hrvatske.Najrasprostranjenija tvrdnja je recimo,to da su za Zelju navijali vecinom Srbi dok su za Sarejevo navijali muslimani.Potpuno netacno i nista ne moze biti dalje istini.I jedan i drugi tim su imali podjednak broj sva tri naroda.Na to se nije nikada do rata gledalo.Za Sarajevo postoji prica da se ono djelilo samo na pitare i kospicare te indeksovce i dugmetare,nista drugo,i ta je tvrdnja najbliza istini.Normalno shodno strukturi stanovnistva,bilo je najvise muslimana i to je ja mislim bio i glavni razlog tolike zagrizenosti jugoslavijom.Kod njih nije postojao toliko jak i izrazen nacionalni identitet kao recimo danas,i oni su se identifikovali sa jugoslavijom.Kako to nikoga nije vrijedjalo to su prihvatali i Srbi i Hrvati.
Da se vratim jos jednom na tvrdnju o Zelji i Srbima.Prvo otvoreno nacionalisticko skandiranje u Bosni se desilo na zeljinom stadionu.Vezana je stranacka zastava SDA u cvor sa sahovnicom uz povike HDZ-SDA.Niko prije toga u Bosni nije tako otvoreno i daleko otisao kao navijaci Zeljeznicara.Povici od strane pitara "boja fesa boja dresa boja krvi mi smo prvi" ipak ne moze ici u isti kos sa ovim sto su manijaci uradili.U krajnjem slucaju fes je jedno vrijeme bio moda a ne nacionalno obiljezje,na kraju krajeva i Aleksa Santic je nosio fes.
Druga zabluda su navijaci Borca.Za njih svi govore da su vecinu uvijek sacinjavali Srbi,i da su to pokazali cim je trebalo.Opet netacno.Srbi jesu bili vecina u Banjaluckoj regiji ali ne i na tribinama banjaluckog stadiona.Medju Srbima u Banjoj Luci Partizan i Zvezda su odnijeli prevagu nad Borcem,i ovde moram dodati nazalost.Poznato je da su bili u to vrijeme u izrazito prijateljskim odnosima sa pitarima,a u prilog mojoj tvrdnji o nacionalnoj strukturi lesinara u to vrijeme pokazuju i zastave koje su se mogle vidjeti na borcevim utakmicama pred sam rat,te tekbiri sa istocne tribine.Tu je cak doslo do raskola,pa su se Srbi cak i povukli sa tribine kratko vrijeme pred rat.Opet idiotski bi zvucala tvrdnja kako su lesinari muslimaski orjentisana grupa,to nikada nisu bili,ali je cinjenica da su pogresni ljudi vodili lesinare u trenutku kad se otkrivalo pravo lice,pa je tako i stvorena pogresna slika o njima.
Ono sto svakako moram naglasit je uticaj velike cetvorke na Bosnu i to je dosta doprinijelo da se oni malo ekstremniji odvuku od lokalnih timova,pa smo imali transparente tipa "nacionalnost-jugosloven" na bosanskim tribinama.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
ultrasstyle_tz
Postovi: 9940
Pridružen/a: 17 nov 2008, 12:25
Lokacija: 075
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la ultrasstyle_tz » 27 jan 2009, 17:12

ev da pribiljezimo jos da je i Sloboda osnovana 1919.godine i da klub ove godine slavi 90 godina postojanja...
uskoro samo ako mi ne bude mrsko nacitebele lige od Slobodinog ulaska do raspada..
crveno-crno srce kuca jace nego ikada!

Avatar
3r0
Postovi: 120
Pridružen/a: 21 jan 2009, 13:43
Lokacija: pod Bijelim brijegom !
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la 3r0 » 28 jan 2009, 16:28

Recimo da Velež od 195-i neke nijednom nije igrao u nižem takmičenju od 1.lige j Jugoslavije i da je po tome najkonstantniji klub iz BiH !
...za svoj klub,za svoj grad ako treba i život dat'...

ZOI1984
Postovi: 101
Pridružen/a: 08 jan 2009, 17:25
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la ZOI1984 » 29 jan 2009, 10:13

ja znam da je stari grb sarajeva isti samo sto je umjesto ljiljana bila zvijezda

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Neutral » 29 jan 2009, 13:53

Editovao, razlog je nebitan.
Zadnja izmjena: Neutral, dana/u 19 avg 2013, 23:41, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Zagor
Postovi: 5494
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Zagor » 29 jan 2009, 14:24

ZOI1984 je napisao/la:ja znam da je stari grb sarajeva isti samo sto je umjesto ljiljana bila zvijezda
Ma sadašnji grb Sarajeva je bez Liljana. Iako većina navijača želi to, oficijelno je grb FKS bez ljiljana, vidi se i na desovima da ga nema...
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
3r0
Postovi: 120
Pridružen/a: 21 jan 2009, 13:43
Lokacija: pod Bijelim brijegom !
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la 3r0 » 29 jan 2009, 15:24

Rz88 je napisao/la:bilo pa proslo.....
Ne smijemo zaboravljati lako !

Trebamo li Srebrenicu i onaj rat zaboraviti ? treba li reći bilo pa prošlo ?
E pa...
...za svoj klub,za svoj grad ako treba i život dat'...

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.