Eh, ta stara vremena...

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la spielführer_21 » 27 okt 2011, 00:21

Admir_Sa je napisao/la:protiv francuza smo kuci poveli 1-0, spasic dao go, a onda gubili 1-2

jeste bio maj/juni devedesete. tad su vec bili raspisani izbori, a savez komunista se skoro raspao bio i nacionalizam je poceo da bukti nazalost
da, u pravu si, ipak nakon 1:2 je preokret uslijedio...
ma ne znam, ti ratovi iskrsnu za sekund, kao sad u Libiji.. za par mjeseci od vladara do hrane za pustinjske crve.. tako da ne vjerujem da bi osvajanje sp-a išta promjenilo..
ali, valjda bude treća sreća sa Jugom :mrgreen:
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
kimbo
Postovi: 3402
Pridružen/a: 04 avg 2009, 16:27
Lokacija: ŽITO- MISLIĆI
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la kimbo » 27 okt 2011, 00:49

Razvila se tema , pravo.

Evo još malo sjećanaj iz Mostara. Kao da sada vidim pred sobom i koa je prošlo više od 20 godina, Ona moćna ekipa Zvezde sa svim imenimak koja su osvojila Kup Šampiona. Došli u Mostar ,Velež ih stisnuo igraju na kontre. E sa čim se Piksi se dočepa lopte i šalje naprijed dugu Biniću i Bori Cvetkoviću , za njima jurnjava Goca Jurić, Barbarić (inače u to vrijeme najbrži igrać Veleža) brži čak i od Kajtaza , Mili i Šile. Sijevaju Zvezdine kontr , sijevaju Veležova krila . Kvalitet , nema meljanja lopte posredini .

Kada sam poslije rata pogledao prvu tekmu u BH prvenstvu derbi Želje i Sarajeva smiješno mi bilo. Kontam sada da siđem na teren sa 105 kila bio bi brži od 70% igrača :lol: :lol: takva je razlika u kvaliteti da se čovjek stvarno može smijati.

Inače vidim gore se vodi mala polemika o kvalitetu našeg fudbala u odnosu na Evropu tada. Mi tada nismo imali pravo da kupujemo strance za razliku od večine ostalih zemalja. A u repci su se furali sve tehničari sami do dolaska Osima . Tehničari i igrači su birani i politički za repku. Jedan Vaha , među dva prva strijelca Evrope nije nikada dobio pravu šansu u repci. Jedan Barbarić iz Veleža , Kajtaz ... itd ... Inače Velimir Zajec onda koji je to bio beton od igrača u par koraka s lakoćom pređe pola terena , Sušić koji gospodin , Šuker koja nadkoljenica kada ga vidiš sa dva tri metra prepaneš se. Koja sila kada se onda mladi Bokšić zaleti , onda Ivan Gudelj .....


Dalje,nekada se treniralo u Veležu. Posloje treninga našeg svratimo na glavni teren da donosimo lopte prvom timu. Marić tada pred zalazak karijere čovjek u kasnim tridesetim. Čini mi se uvijek je imao neke migrene. Brani . žali se na glavobolju al odrađuje trening. Napravi pauzu povrati i opet nazad na go kao da ništa nije bilo. Sada ove pi.kice od igrača sve ima smeta.

Inače kada se sjetim Veležove opreme koje smo sponzore imali. Novi Adidas dresovi u to vrijeme mi i Bayern čini mi se maltene isti ... :roll:
To me, Pink Floyd were Aliens from another Galaxy far far away. They were our Brothers who came to Earth to heal us, help us fight to get through wars, greed, crime, corruption, loneliness, heartbreak, to warn us of the path humanity is heading,

Avatar
kimbo
Postovi: 3402
Pridružen/a: 04 avg 2009, 16:27
Lokacija: ŽITO- MISLIĆI
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la kimbo » 27 okt 2011, 01:44

http://www.idfa.nl/nl/tags/project.aspx ... cd15740d41" onclick="window.open(this.href);return false;
To me, Pink Floyd were Aliens from another Galaxy far far away. They were our Brothers who came to Earth to heal us, help us fight to get through wars, greed, crime, corruption, loneliness, heartbreak, to warn us of the path humanity is heading,

Avatar
Buu
Postovi: 3235
Pridružen/a: 22 maj 2011, 19:45
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Buu » 27 okt 2011, 16:38

Tribalian je napisao/la:@ Buu,fudbal onda i danas nikako nije bi isti. Za mene su ondasnja Zvezda i Partizan i Velez i Dinamo... bili bolje ekipe nego Man. City danas. Taj fudbal je bio nesto posebo a nasa liga jos posebnije nesto,barem za mene.Svako je svakoga mogao da pobedi ,svaka Zvezdina utakmica je bila neizvesna pogotovo na gostovanju. Dinamo je uvek bio jak kao crna zemlja,Hajduk isto,Velez je izbacivao takve igrace kakve mi danas na ovim prostorima mozemo samo da sanjamo, u Zelji i Sarajevu uvek je bilo YU reprezentativaca,mozda su Makedonci i Slovenci bili inferiorni u odnosu na ostale,iako je Vardar igrom slucaja bio sampion 1986. godine,ali ovi iz Srbije ,Hrvatske i BIH uvek su bili ujednaceni.
Ma mislio sam sa finansijskog aspekta. :)

Ako neko sa strane moze napisati vise o Željinim utakmicama, koje su po njima najbolje bile i najveci utisak na njih ostavile, pogotovo utakmice sa velikom cetvorkom.
NO PYRO NO PARTY

Avatar
123456
Postovi: 5547
Pridružen/a: 16 apr 2009, 20:56
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la 123456 » 27 okt 2011, 17:43

Evo jedna Buu!!!!!!!90-91 je godina nisam siguran.Utakmica Željeznicar-C.Zvezda.Zvezda je Evropski prvak.Ima top tim sa Savicevicem,Stojkovicem,Pancevom,Prosinecki ma sve as do asa.Zeljo los u prvenstvu.Neki igraci nezadovoljni u klubu razne struje ma opste rasulo.Onda par dana pred utakmicu drugi golman se povrjedi dok je prvi Skrba mislim imao dva zuta ili tako nesto.Ko ce na gol????????Tada se upute negdje na more gdje juniori Zelje imaju neke pripreme.Dovode malog Pavlovica tada 16-stogodisnjaka.Sad zamisli tada sigurno prva navala Evrope dolazi u goste a na golu dijete od 16 godina.Sve je bilo spremno za katastrofu Zeljeznicara.Dan utakmice oko Grbavice su navijaci i jednoga i drugoga kluba.Tada vec na Istoku se pojavljuju neke zastave koje ce se nazalost poslije 92 vidjati svakodnevno.No nebitno stadion je pun.Atmosfera napeta ko tregeri sto bi rekli.Igraci se zagrijavaju a mali Pavlovic pokusava ostati miran.Dobija on podrsku sa Juga,Sjevera i Zapada ali sve je izvjesnije katastrofi.Napokon mec krece.Sto bi se reklo pocetno ispitivanje protivnika.Onda ok 5 min mislim Stojkovic ulazi u 16-erac.Puca bombu u ugao a mali Pavlovic kao da mu je 36 a ne 16 godina brani.Lopta je u korneru a na stadionu prolom odusevljenja i skandiranja Pavlovicu.Korner izveden i loptu hvata Pavlovic.Naravno dobija podrku i cestitke od saigraca ali i od navijaca.Tada dolazi ono zbog cega ovo i pisem.Zeljo igra kao danas Barselona.Veze po terenu.Mislim da je posjed lopte 80%-20% na starni Zeljeznicara.Golovi kao na traci.3:0 je za plave.2-3 minute do kraja Stojkovic prilazi sudiji i daje mu znak da svira kraj utakmice.Ta velika C.Zvezda je pobjedjena.Ne samo to vec je i nadigran pa cak malo i ponizena.To je jedna od meni zaista posebni utakmica.

PS: Ako sam u nekim detaljima fulo nije zlonamjerno.Pisem po sopstvenom sjecanju i pogledu sa Sjevera ;)
SportSport.ba liga | Igrac ekipe FK Delfini

*19.05.1995
*31.08.1996
*02.11.1997
*15.07.2000

kakavdanakneiskustvu
Postovi: 4952
Pridružen/a: 27 dec 2009, 13:43
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la kakavdanakneiskustvu » 27 okt 2011, 17:53

Tribalian je napisao/la:@ Dubraca gresis za qval. za EP 1992. igrali su svi igraci iz SFRJ,samo za samo EP odustali Hrvati. Svi ostali su krenuli da igraju ,tj. otputovali za Svedsku ali su nas borbeni avioni vratili nazad,tj. nisu dozvolili da se spuste igraci na aerodrom u Stokholmu.


nisu igrali igrači iz slovenije i hrvatske,i to automatski više nije bila SFRJ

Avatar
Buu
Postovi: 3235
Pridružen/a: 22 maj 2011, 19:45
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Buu » 27 okt 2011, 18:13

123456 je napisao/la:Evo jedna Buu!!!!!!!90-91 je godina nisam siguran.Utakmica Željeznicar-C.Zvezda.Zvezda je Evropski prvak.Ima top tim sa Savicevicem,Stojkovicem,Pancevom,Prosinecki ma sve as do asa.Zeljo los u prvenstvu.Neki igraci nezadovoljni u klubu razne struje ma opste rasulo.Onda par dana pred utakmicu drugi golman se povrjedi dok je prvi Skrba mislim imao dva zuta ili tako nesto.Ko ce na gol????????Tada se upute negdje na more gdje juniori Zelje imaju neke pripreme.Dovode malog Pavlovica tada 16-stogodisnjaka.Sad zamisli tada sigurno prva navala Evrope dolazi u goste a na golu dijete od 16 godina.Sve je bilo spremno za katastrofu Zeljeznicara.Dan utakmice oko Grbavice su navijaci i jednoga i drugoga kluba.Tada vec na Istoku se pojavljuju neke zastave koje ce se nazalost poslije 92 vidjati svakodnevno.No nebitno stadion je pun.Atmosfera napeta ko tregeri sto bi rekli.Igraci se zagrijavaju a mali Pavlovic pokusava ostati miran.Dobija on podrsku sa Juga,Sjevera i Zapada ali sve je izvjesnije katastrofi.Napokon mec krece.Sto bi se reklo pocetno ispitivanje protivnika.Onda ok 5 min mislim Stojkovic ulazi u 16-erac.Puca bombu u ugao a mali Pavlovic kao da mu je 36 a ne 16 godina brani.Lopta je u korneru a na stadionu prolom odusevljenja i skandiranja Pavlovicu.Korner izveden i loptu hvata Pavlovic.Naravno dobija podrku i cestitke od saigraca ali i od navijaca.Tada dolazi ono zbog cega ovo i pisem.Zeljo igra kao danas Barselona.Veze po terenu.Mislim da je posjed lopte 80%-20% na starni Zeljeznicara.Golovi kao na traci.3:0 je za plave.2-3 minute do kraja Stojkovic prilazi sudiji i daje mu znak da svira kraj utakmice.Ta velika C.Zvezda je pobjedjena.Ne samo to vec je i nadigran pa cak malo i ponizena.To je jedna od meni zaista posebni utakmica.

PS: Ako sam u nekim detaljima fulo nije zlonamjerno.Pisem po sopstvenom sjecanju i pogledu sa Sjevera ;)
Hehe ova tekma mi je prepricana puno puta, ta sezona je bila kad sam ja nastao :mrgreen:
Volio bi da cujem i druge koji ne navijaju za Želju, njihovi utisci :)
NO PYRO NO PARTY

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Admir_Sa » 27 okt 2011, 18:14

123456 je napisao/la:Evo jedna Buu!!!!!!!90-91 je godina nisam siguran.Utakmica Željeznicar-C.Zvezda.Zvezda je Evropski prvak.Ima top tim sa Savicevicem,Stojkovicem,Pancevom,Prosinecki ma sve as do asa.Zeljo los u prvenstvu.Neki igraci nezadovoljni u klubu razne struje ma opste rasulo.Onda par dana pred utakmicu drugi golman se povrjedi dok je prvi Skrba mislim imao dva zuta ili tako nesto.Ko ce na gol????????Tada se upute negdje na more gdje juniori Zelje imaju neke pripreme.Dovode malog Pavlovica tada 16-stogodisnjaka.Sad zamisli tada sigurno prva navala Evrope dolazi u goste a na golu dijete od 16 godina.Sve je bilo spremno za katastrofu Zeljeznicara.Dan utakmice oko Grbavice su navijaci i jednoga i drugoga kluba.Tada vec na Istoku se pojavljuju neke zastave koje ce se nazalost poslije 92 vidjati svakodnevno.No nebitno stadion je pun.Atmosfera napeta ko tregeri sto bi rekli.Igraci se zagrijavaju a mali Pavlovic pokusava ostati miran.Dobija on podrsku sa Juga,Sjevera i Zapada ali sve je izvjesnije katastrofi.Napokon mec krece.Sto bi se reklo pocetno ispitivanje protivnika.Onda ok 5 min mislim Stojkovic ulazi u 16-erac.Puca bombu u ugao a mali Pavlovic kao da mu je 36 a ne 16 godina brani.Lopta je u korneru a na stadionu prolom odusevljenja i skandiranja Pavlovicu.Korner izveden i loptu hvata Pavlovic.Naravno dobija podrku i cestitke od saigraca ali i od navijaca.Tada dolazi ono zbog cega ovo i pisem.Zeljo igra kao danas Barselona.Veze po terenu.Mislim da je posjed lopte 80%-20% na starni Zeljeznicara.Golovi kao na traci.3:0 je za plave.2-3 minute do kraja Stojkovic prilazi sudiji i daje mu znak da svira kraj utakmice.Ta velika C.Zvezda je pobjedjena.Ne samo to vec je i nadigran pa cak malo i ponizena.To je jedna od meni zaista posebni utakmica.

PS: Ako sam u nekim detaljima fulo nije zlonamjerno.Pisem po sopstvenom sjecanju i pogledu sa Sjevera ;)
Nije ti to bilo nakon sto je zvezda bila prvak evrope jer Piksi je vec ranije otishao u francusku. to ti je sigurno bila sezona 89/90
nema potpisa

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Devil » 27 okt 2011, 21:17

Mislim da to jeste 1991.ali pre finala.Zeljo nas dobio 3:0,Nikic dva komada i Velic ako se ne varam u sudijskoj nadoknadi.

Bila je to izuzetno mlada generacija Zelje,na klupi Smajlovic,a na terenu najstari Nikola Nikic,tu su jos i Amar,Velic,Hadzialagic,Pavlovic na golu...

Za taj mec se veze i jos jedan novinski clanak,nesta u stilu:"Nikic je vece pred utakmicu dosao na Grbavicu sa bicikliom da posmatra Prosineckog,Panceva,Marovica i ostale iste igrace koji na trenige dolaze raznim luksuznim autima". :D

Taj mec je ostao najpoznati verovatno po situaciji kada Bekir Kravic udara Ilica i ovoga ubacuje u visenedeljnu komu. :roll:
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Tribalian
Postovi: 10759
Pridružen/a: 18 apr 2011, 02:35
Lokacija: Sever Marakane
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Tribalian » 27 okt 2011, 23:31

Za Zelju je tad igrao i Suad Katana ako se ne varam.
.... nekad bol, nikad strah, nekad muk.....

Avatar
123456
Postovi: 5547
Pridružen/a: 16 apr 2009, 20:56
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la 123456 » 27 okt 2011, 23:38

Tribalian je napisao/la:Za Zelju je tad igrao i Suad Katana ako se ne varam.
Da.Nazalost tako mlad preselio na onaj pravedi svijet.
SportSport.ba liga | Igrac ekipe FK Delfini

*19.05.1995
*31.08.1996
*02.11.1997
*15.07.2000

Avatar
Tribalian
Postovi: 10759
Pridružen/a: 18 apr 2011, 02:35
Lokacija: Sever Marakane
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Tribalian » 27 okt 2011, 23:54

123456 je napisao/la:
Tribalian je napisao/la:Za Zelju je tad igrao i Suad Katana ako se ne varam.
Da.Nazalost tako mlad preselio na onaj pravedi svijet.
:(

Brate pri pocetku onih sukoba sam kad je Zeljo vec napustio prvenstvo ,ne znam kako i ne mogu ni razloga da se setim,oni dosli u Kragujevac ,igraci Zelje da igraju prijateljsku sa Radnickim,bio i Katana tu ako se dobro secam,a ja dosao sa jednim Sarajlijom koji se odmah isfurao ovde na pocetku rata. Mi se nesto nalozili kao ,sad ce Zeljo da ih unisti ,a ono obratno,muka me uhvatila ,valjda sam tad i postao svestan svega,j*bem li ga. Zao mi bilo Zelje u pm.
.... nekad bol, nikad strah, nekad muk.....

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Admir_Sa » 28 okt 2011, 00:06

Devil je napisao/la:Mislim da to jeste 1991.ali pre finala.Zeljo nas dobio 3:0,Nikic dva komada i Velic ako se ne varam u sudijskoj nadoknadi.

Bila je to izuzetno mlada generacija Zelje,na klupi Smajlovic,a na terenu najstari Nikola Nikic,tu su jos i Amar,Velic,Hadzialagic,Pavlovic na golu...

Za taj mec se veze i jos jedan novinski clanak,nesta u stilu:"Nikic je vece pred utakmicu dosao na Grbavicu sa bicikliom da posmatra Prosineckog,Panceva,Marovica i ostale iste igrace koji na trenige dolaze raznim luksuznim autima". :D

Taj mec je ostao najpoznati verovatno po situaciji kada Bekir Kravic udara Ilica i ovoga ubacuje u visenedeljnu komu. :roll:
Onda spomenuti igrac nije bio Stojkovic nego neko drugi, mozda Savicevic
nema potpisa

Avatar
Buu
Postovi: 3235
Pridružen/a: 22 maj 2011, 19:45
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Buu » 28 okt 2011, 18:23

Nije valjda da ste sve zaboravili :(
NO PYRO NO PARTY

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Devil » 28 okt 2011, 19:35

Admir_Sa je napisao/la:
Devil je napisao/la:Mislim da to jeste 1991.ali pre finala.Zeljo nas dobio 3:0,Nikic dva komada i Velic ako se ne varam u sudijskoj nadoknadi.

Bila je to izuzetno mlada generacija Zelje,na klupi Smajlovic,a na terenu najstari Nikola Nikic,tu su jos i Amar,Velic,Hadzialagic,Pavlovic na golu...

Za taj mec se veze i jos jedan novinski clanak,nesta u stilu:"Nikic je vece pred utakmicu dosao na Grbavicu sa bicikliom da posmatra Prosineckog,Panceva,Marovica i ostale iste igrace koji na trenige dolaze raznim luksuznim autima". :D

Taj mec je ostao najpoznati verovatno po situaciji kada Bekir Kravic udara Ilica i ovoga ubacuje u visenedeljnu komu. :roll:
Onda spomenuti igrac nije bio Stojkovic nego neko drugi, mozda Savicevic
Bio je Stojkovic sigurno,ali kad bolje skontam upravi su ti za sezonu 89/90 jer Piksi nije vise bio nas clan kasnije,a nije ni Kanatlarovski koji je igrao taj mec. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
TeaM87
Postovi: 3089
Pridružen/a: 16 maj 2010, 12:42
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la TeaM87 » 28 okt 2011, 21:11

Imam 3 almanaha (kao sportske novine) iz perioda od 87' do 92' godine, ako nekog zanima bilo kakva statistika jugoslavenskog fudbala, neka mi se javi u poruci.
FKŽ !

AlemC85
Postovi: 7386
Pridružen/a: 08 maj 2010, 21:50
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la AlemC85 » 28 okt 2011, 21:46

TeaM87 je napisao/la:Imam 3 almanaha (kao sportske novine) iz perioda od 87' do 92' godine, ako nekog zanima bilo kakva statistika jugoslavenskog fudbala, neka mi se javi u poruci.
zanima mene, ja ne mogu nigdje da nađem te stvari na netu...

Avatar
Tribalian
Postovi: 10759
Pridružen/a: 18 apr 2011, 02:35
Lokacija: Sever Marakane
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la Tribalian » 28 okt 2011, 23:37

Proslu noc gledao na SOS kanalu neku emisiju posvecenu SP-u u Mexicu ' 86. Neverovatno kakvu su Belgijanci ekipu imali u to vreme,nisu losi bili ni 90'.Ali ovo danas je ispod svakog nivoa. Imali su najboljeg golmana te '86. godine.
Mi nismo ucestvovali '86. :roll: Ne mogu da verujem da pored onoliko dobrih igraca mi nismo izborili plasman na to takmicenje.

[youtube][/youtube]
.... nekad bol, nikad strah, nekad muk.....

Avatar
TeaM87
Postovi: 3089
Pridružen/a: 16 maj 2010, 12:42
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la TeaM87 » 29 okt 2011, 08:46

AlemC85 je napisao/la:
TeaM87 je napisao/la:Imam 3 almanaha (kao sportske novine) iz perioda od 87' do 92' godine, ako nekog zanima bilo kakva statistika jugoslavenskog fudbala, neka mi se javi u poruci.
zanima mene, ja ne mogu nigdje da nađem te stvari na netu...
Ste te tacno zanima, neka lista strijelaca, broj nastupa, bilo sta ?
FKŽ !

Avatar
bambina
Postovi: 1319
Pridružen/a: 06 dec 2009, 18:14
Kontakt:

Re: Eh, ta stara vremena...

Post Postao/la bambina » 06 jan 2012, 13:26

Mostarcima je dovoljno reći Mara! Iako je svojim paradama na golu Veleža, reprezentacije Jugoslavije i Šalkea zaslužio i nadimke Panter s Neretve i Leteći Mostarac.

Enver Marić je 1973. godine kao golman proglašen najboljim fudbalerom Jugoslavije. Taj podatak vjerno ilustrira o kakvoj se veličini radi.

Trofeja nije osvojio previše, ali je njegova karijera, bez obzira na to, bila sjajna, toliko briljantna da se bez imalo sumnje može zaključiti da je sa pravom zaslužio priznanje za životno djelo, koje će mu Sportski savez njegovog Mostara dodijeliti kasnije ovog mjeseca. Tim povodom, sa Marićem, koji i danas živi u Berlinu, uradili smo životnu priču.

Trio BMV

Fudbal je počeo igrati u juniorima Veleža u sjajnoj generaciji koja je poslije u dva navrata došla nakorak do naslova prvaka Jugoslavije i igrala četvrtfinale Kupa UEFA u vrijeme dok je stadionima u Jugoslaviji i šire vozio legendarni BMV. Kao trenera, izdvaja, prije svih, Žarka Barbarića, također nekada sjajnog golmana "Rođenih".

- Žarko Barbarić je na prvom mjestu bez premca. On je trener koji je dugo radio sa mnom, pogotovo u samim počecima. Najviše stvari naučio sam od njega i on je najzaslužniji za sve što sam kasnije napravio u svojoj karijeri - govori naš sagovornik.

Za prvi tim Veleža debitirao je 14. aprila 1968. u Beogradu. Zvezda je na "Marakani" vodila sa 3:0, a u svlačionici je na poluvremenu ostao tada prvi golman Alfons Horvatić. Na klupi su, kao treneri, sjedili Leo Hrvić i Mirko Kokotović. Uslijedille su utakmice protiv Hajduka, Zagreba, Maribora, a Velež je izborio opstanak, dok se Marić ustalio na golu.

Statistika kaže da je u narednih 15 godina za Velež odigrao više od 600 utakmica, od čega 441 prvenstvenu. Skoro pet godina nije propustio nijednu utakmicu. Kapiten je bio 202 puta. Iz današnje perspektive, to izgleda nemoguće.

- Tako je bilo, a kako, ni sam ne znam. Ja sam se samo skoncentrisao na treninga, to je bio moj posao. Bio sam fizički odlično pripremljen, a kada je tako, onda čovjek može da izdrži i povrede i bol, sve, a kada si fizički nespreman, onda te nigdje nema.

Dva kupa

Za Jugoslaviju je debitirao 30. aprila 1972. godine u Beogradu protiv SSSR-a. Sakupio je 32 nastupa, skinuo penal Gerdu Mileru (Muller), zaustavio Brazil na SP-u 1974. U Šalke je prešao 1976. godine, u to vrijeme je triput branio za reprezentaciju svijeta, odnosno Evrope.

Čuvena odbrana penala koji je 1973. u Minhenu izveo njemački bombarder Gerd Miler

Kup Jugoslavije osvojio je 1981., kada je Velež na "Marakani" dobio Željezničar sa 3:2. Nakon završetka igračke karijere, ostao je u klubu, bio je tehnički direktor pa pomoćnik Dušku Bajeviću kada je Kup 1986. godine ponovo došao u grad na Neretvi.

- Bilo je jednako teško, možda i teže. Nije bilo lako ni proći do finala. Izbacili smo Partizan na penale u četvrtfinalu, i to na stadionu JNA, pa onda OFK Beograd i u finalu smo dobili Dinamo. Trebalo je pobijediti sa 3:1, ali smo tada stvarno imali jednu strašnu generaciju i Nenada Bijedića, koji je odigrao veliku utakmicu.

Već u sljedećoj sezoni postao je šef stručnog štaba i vodio je Velež u Evropi protiv Siona i Vitoše. U prvenstvu su "Rođeni" osvojili jesenji naslov i dugo su bili u igri za titulu prvaka, ali nisu uspjeli. A da jesu, Marić bi morao skakati sa Starog mosta, tako je bio obećao.

- Jesam, rekao sam da, ako budemo prvaci, skačem sa Starog. Na nesreću po klub, nismo bili prvaci, a na moju sreću, nisam morao skakati. Bili smo jesenji prvaci, a onda su nam pozvali Predraga Jurića u vojsku. Semir Tuce imao je problema sa povredom, probali smo sa Joškom Popovićem na lijevom krilu, momak je igrao odlično, ali je Tuce bio poseban majstor.

Trenersku karijeru je, silom prilika, nastavio u Njemačkoj. Počeo je u Fortuni Diseldorf na poziv prijatelja i nekadašnjeg saigrača Aleksandra Ristića, a kasnije u Herti. Radio je s velikim brojem golmana, izdvaja Gabora Kiraljija (Kiraly), Jaroslava Drobnija (Drobny) i Tomaša Kuščaka (Tomasz Kuszczak), koji je danas u Arsenalu. Ipak, na prvo mjesto stavlja Georga Koha (Koch).

- S njim sam radio u Fortuni, on je najbrže kapirao, shvatao ono što tražim od njega. Kada smo počeli zajedno trenirati, bili smo u trećoj ligi, pa je on bio najbolji, pa sljedeće u drugoj također, bio je odličan u prvoj ligi, a kasnije je otišao u PSV. Branio je i za Dinamo.

Moždani udar

Marić je karijeru zaključio na klupi Herte u 62. godini. Planirao je povratak u Mostar, tu se, kaže, definitivno osjeća najbolje, pogotovo kada je u ribi, ali su planove pokvarili operacija srčanih zalistaka pa moždani udar. Ipak, ni to ga nije moglo zaustaviti...

- Sada sam u Njemačkoj, u Mostar dolazim u februaru. Znaš kako ide, čitav život čovjek putuje, prođe cijeli svijet, ali se uvijek vrati u Mostar.

Potpis Sulejmana Repca

Enver Marić, Džemal Hadžiabdić, Boro Primorac, Marko Čolić, Duško Bajević, Salem i Vahid Halilhodžić, Aleksandar Ristić, Dragan Okuka, Blaž Slišković, kasnije Nedžad Bijedić, nekada sjajni igrači, a potom i treneri koji su s klubovima i reprezentacijama napravili mnogo. Većina je igračku karijeru gradila pod palicom velikog Sulejmana Repca i drugih Veležovih trenera, od kojih su naučili najviše.

- To je sigurno. Čovjek, kada počne raditi, uzima ono najbolje što je naučio pa, uz svoje znanje, proba napraviti najbolje što se može. Ako se stvari poklope, ako to funkcionira, onda je to prava stvar. Igrači iz moje generacije su uspjeli, ostvarili su sjajne rezultate u trenerskoj karijeri, ali i ovi kasnije su stigli iz drugih generacija.

Tuča sa Penjarolom i Pantelićev gol

Odigrao je mnogo velikih utakmica, ali smo ga zamolili da se prisjeti dvije - prijateljske protiv Penjarola 1972. godine te prvenstvene s Radničkim 1980.

- To sa Penjarolom bilo je posebno, jer je to bila prva utakmica pod reflektorima u Mostaru. Vodili smo kada je došlo do opće tuče na terenu. U Južnoj Americi je običaj da za mali incident, koškanje, svi krenu u tučnjavu. Mi nismo na to navikli, ali smo morali odgovoriti, jer ipak igraš kod kuće. Znam da su u tučnjavi učestvovali svi igrači i da je bilo gusto.

A Pantelić?

- Svaka utakmica ima svoje junake i tragičare, Pantelić je bio junak, a ja tragičar i to moraš prihvatiti sportski, mada nije bilo lako. On je ušao u anale kao golman koji je postigao gol s gola na gol. Nije bilo lako poslije izaći u grad, možeš misliti kako je raja reagirala. Kažu, Mara primio gol iz Raštana.

Mara galami dopola, a Vaha otpola

Legendarni BMV: Bajević, Marić i Vladić

Bila je to generacija "Rođenih" u kojoj je Mara "galamio" dopola, a Vaha (Halilhodžić) otpola.

- Obojica smo bili impulsivni, znali smo zagalamiti. Jednostavno, moraš se organizirati na terenu, ja sam često preuzimao odgovornost kada je u pitanju ta zadnja linija, dok je Vahid bio zadužen za napad. Nije nam bilo lako ni tada u finalu protiv Osimovog Želje, koji je bio jak. Sudija je dosudio dva penala za njih, ali smo mi na kraju zasuženo donijeli pehar u Mostar.

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.