Rekonstrukcija stadiona u BiH

SemirSema
Postovi: 762
Pridružen/a: 29 jan 2017, 22:01
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la SemirSema » 19 mar 2018, 20:08

JavierBosnia je napisao/la:Realnost je da Grbavica ne lici na stadion. Gradi se postepeno, sto apsolutno podržavam rade ove uprave. Sredio se istok, krece i jug.
Ove godine ce se malo dotjerati sjever, teren i krov na istoku. Kad se pogleda iz zraka opet mi to nece biti stadion jer grbavica ima trenutno 4 nejednake tribine sto je jako ruzno.

Stavljanjem krova na istok ce se povezati sjever i istok, onda valjda u skorije vrijeme krene i taj famozni jug, tek tad ce na nesto da to lici, cak i sa zapadom koji je u rangu nizerazrednih liga.
Padaju li ti teško ovi radovi na grbavici ? Slobodno se ispovijedi, znamo da ti je teško

Avatar
JavierBosnia
Postovi: 6423
Pridružen/a: 12 jul 2015, 14:18
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la JavierBosnia » 19 mar 2018, 22:55

SemirSema je napisao/la:
JavierBosnia je napisao/la:Realnost je da Grbavica ne lici na stadion. Gradi se postepeno, sto apsolutno podržavam rade ove uprave. Sredio se istok, krece i jug.
Ove godine ce se malo dotjerati sjever, teren i krov na istoku. Kad se pogleda iz zraka opet mi to nece biti stadion jer grbavica ima trenutno 4 nejednake tribine sto je jako ruzno.

Stavljanjem krova na istok ce se povezati sjever i istok, onda valjda u skorije vrijeme krene i taj famozni jug, tek tad ce na nesto da to lici, cak i sa zapadom koji je u rangu nizerazrednih liga.
Padaju li ti teško ovi radovi na grbavici ? Slobodno se ispovijedi, znamo da ti je teško
Nemoj biti ogranicen molim te. Iz Sarajeva sam i vjeruj mi da sam te radove toliko pratio vise nego pola pravih zeljovaca.
Svaki dan gledaj, trazi slike, prati onaj stream, gledaj klipove, interesovao sam se za svaki detalj, zasto ove stepenice ovdje, cemu ovaj ulaz, raspored stolica, sve.

Ako ti se da traziti, ovdje sam cak i sate provodio u photoshopu ubacujuci krov na istok i postavljao na forum i predobro izgleda. Tako da ne mozes mi pricati tu u prazno, stojim pred ovim sto sam rekao i nadam se da ce kroz par godina projekat jug biti zavrsen i onda ce to vec nesto da bude.
EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 19 mar 2018, 23:13

svrakino1921 je napisao/la:
Brcanskamalta je napisao/la:slika
Evo jedan primjer idealno za PL BiH ,prije svega mislim na kapacitet,uz sredjen teren,idealno
Laik sam za infrastrukturu
Ali da se na ovom stadionu ne mogu igrat utakmice LS ili LE ili reprezentativne utakmice kvalifikacija
A da se na stadionu Maksimir mogu
Stvarno
Svasta
:facepalm:
Ma dezinformacija je to. Ovaj stadion je 3. UEFA kategorija. Čak mislim da mu ni za 4. ne fali mnogo, samo još 1.000 mjesta kapaciteta. I siguran sam da ova krovna konstrukcija (plava, na tri tribine) nije sekunde skupa. Uradili su željeznu/čeličnu konstrukciju i odozgo stavili ovu plastiku. Nema šanse da iziskuje velike troškove.

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 20 mar 2018, 00:28

svrakino1921 je napisao/la: Laik sam za infrastrukturu
Ali da se na ovom stadionu ne mogu igrat utakmice LS ili LE ili reprezentativne utakmice kvalifikacija
A da se na stadionu Maksimir mogu
Stvarno
Svasta
:facepalm:
Ima stadiona koji su daleko ljepsi od ovog u Ceskoj pa se na njima ne moze igrati grupna faza LP i EL. Na ovom se sigurno ne mogu, mozda eventualno kvalifikacije, jer stadion nema 8.000 sjedecih mjesta. Maksimir jeste ruglo, ali ruglo koje ispunjava UEFA uslove. Stadion ne mora biti lijep da bi zadovoljio. Pogledaj Maksimir, sta mu fali osim te ljepote? Vjerojatno i ne znas u kakvom je stanju, vidis samo da tribine nisu jednake i to je sve. Nema krova, al UEFA ga i ne trazi. Nije da ga branim, navijam za Dinamo i meni je osobno ruzan stadion, al nema mi smisla kad netko napise 'kako se na Maksimiru moze igrati grupna faza LP i EL'. Moze, zato jer ima sve sto UEFA trazi.

PS. Na tom stadionu se igraju utakmice druge lige tako da mislim da ga UEFA nikad nije ni obisla pa i nema nikakvu licencu po tom pitanju. Sumnjam da ima mnoge stvari koje oni traze, ali to nije problem dograditi kad imas mogucnosti. Problem je kad npr. imas zapad Grbavice koji ne ostavlja mnogo mogucnosti.

U komsiluku radno
Osijek
slika

Za 20tak dana ce se znati tocna lokacija, kapacitet i izaci ce 3D projekt. Za sad se zna da ce kapacitet biti 10 do 12.000 sjedecih mjesta.

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 20 mar 2018, 00:49

Signore je napisao/la:
svrakino1921 je napisao/la: Laik sam za infrastrukturu
Ali da se na ovom stadionu ne mogu igrat utakmice LS ili LE ili reprezentativne utakmice kvalifikacija
A da se na stadionu Maksimir mogu
Stvarno
Svasta
:facepalm:
Ima stadiona koji su daleko ljepsi od ovog u Ceskoj pa se na njima ne moze igrati grupna faza LP i EL. Na ovom se sigurno ne mogu, mozda eventualno kvalifikacije, jer stadion nema 8.000 sjedecih mjesta. Maksimir jeste ruglo, ali ruglo koje ispunjava UEFA uslove. Stadion ne mora biti lijep da bi zadovoljio. Pogledaj Maksimir, sta mu fali osim te ljepote? Vjerojatno i ne znas u kakvom je stanju, vidis samo da tribine nisu jednake i to je sve. Nema krova, al UEFA ga i ne trazi. Nije da ga branim, navijam za Dinamo i meni je osobno ruzan stadion, al nema mi smisla kad netko napise 'kako se na Maksimiru moze igrati grupna faza LP i EL'. Moze, zato jer ima sve sto UEFA trazi.

PS. Na tom stadionu se igraju utakmice druge lige tako da mislim da ga UEFA nikad nije ni obisla pa i nema nikakvu licencu po tom pitanju. Sumnjam da ima mnoge stvari koje oni traze, ali to nije problem dograditi kad imas mogucnosti. Problem je kad npr. imas zapad Grbavice koji ne ostavlja mnogo mogucnosti.

U komsiluku radno
Osijek
slika

Za 20tak dana ce se znati tocna lokacija, kapacitet i izaci ce 3D projekt. Za sad se zna da ce kapacitet biti 10 do 12.000 sjedecih mjesta.
Vjerovatno nema pojma o svemu što je GNK Dinamo konkretno uradio na tom stadionu u proteklom periodu, prije svega što se tiče UEFA-inih zahtjeva, klupskih prostorija, sve je to urađeno po ps-u.
Maksimir izgleda očajno, ali po svemu je daleko bolji od bilo kojeg bh. stadiona!
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
svrakino1921
Postovi: 15843
Pridružen/a: 14 sep 2017, 15:31
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la svrakino1921 » 20 mar 2018, 16:30

KrajisnikBosnjak je napisao/la:
Signore je napisao/la:
svrakino1921 je napisao/la: Laik sam za infrastrukturu
Ali da se na ovom stadionu ne mogu igrat utakmice LS ili LE ili reprezentativne utakmice kvalifikacija
A da se na stadionu Maksimir mogu
Stvarno
Svasta
:facepalm:
Ima stadiona koji su daleko ljepsi od ovog u Ceskoj pa se na njima ne moze igrati grupna faza LP i EL. Na ovom se sigurno ne mogu, mozda eventualno kvalifikacije, jer stadion nema 8.000 sjedecih mjesta. Maksimir jeste ruglo, ali ruglo koje ispunjava UEFA uslove. Stadion ne mora biti lijep da bi zadovoljio. Pogledaj Maksimir, sta mu fali osim te ljepote? Vjerojatno i ne znas u kakvom je stanju, vidis samo da tribine nisu jednake i to je sve. Nema krova, al UEFA ga i ne trazi. Nije da ga branim, navijam za Dinamo i meni je osobno ruzan stadion, al nema mi smisla kad netko napise 'kako se na Maksimiru moze igrati grupna faza LP i EL'. Moze, zato jer ima sve sto UEFA trazi.

PS. Na tom stadionu se igraju utakmice druge lige tako da mislim da ga UEFA nikad nije ni obisla pa i nema nikakvu licencu po tom pitanju. Sumnjam da ima mnoge stvari koje oni traze, ali to nije problem dograditi kad imas mogucnosti. Problem je kad npr. imas zapad Grbavice koji ne ostavlja mnogo mogucnosti.

U komsiluku radno
Osijek
slika

Za 20tak dana ce se znati tocna lokacija, kapacitet i izaci ce 3D projekt. Za sad se zna da ce kapacitet biti 10 do 12.000 sjedecih mjesta.
Vjerovatno nema pojma o svemu što je GNK Dinamo konkretno uradio na tom stadionu u proteklom periodu, prije svega što se tiče UEFA-inih zahtjeva, klupskih prostorija, sve je to urađeno po ps-u.
Maksimir izgleda očajno, ali po svemu je daleko bolji od bilo kojeg bh. stadiona!
Nemam pojma nit me zanima sta je Dinamo uradio konkretno
Imam druga na periferiji Zagreba pa mi pricao kad dode u Sarajevo na cevape o dvije stvari
1-kako Zagreb da ima milion stanovnika pa su i njega uvrstili u Zagrebcanina iako je bio seljak do prije nekoliko godina za purgere
2-stadion M eto izmedu ostalog sto mu fali i sto ima kaze mi on ima lift
I tim liftom se kaze vozaju vecinom isti ljudi

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 20 mar 2018, 21:15

Ma ne da nema nijedan naš stadion koji je blizu Maksimira, nego je smiješno zbog vanjskog izgleda stadion nazivati nikakvim.

Avatar
Zenzo
Postovi: 3862
Pridružen/a: 25 dec 2016, 17:33
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Zenzo » 20 mar 2018, 21:31

Ove prostorije unutra su predobre, sve i jedna.

Cak imaju i malu kapelu za molitvu, sto mi se ne sviđa ne bi ja bili kakve vjerske stvari na stadion to mi je degutantno.
- Zeljeznicar -

brigsiroki
Postovi: 551
Pridružen/a: 24 apr 2014, 23:20
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la brigsiroki » 21 mar 2018, 20:09

maksimir (praznimir) je ružan ali ima sve uvjete za 4.cat stadiona,jedino im krov fali ali ga uefa još nije stavila kao obavezu osim u svečanoj loži te za novinare... tako da recimo ni koševo ga nemora imati,nije mi nikad bilo jasno zašto koševo nema 4cat stadiona,ima kapacitet,parking,ja mislim i kabine za novinare,jedino možda reflektore pojačat i prostorije za novinare...???

Ali opet treba svatit mi smo pre siromašna liga kao i država i teško je naći sredstva za stadione,i ovo što se dosad uradilo je po meni izuzetno veliko kao npr,ušminkana pecara(krov,nove sjedalice prostorije za novinare itd) pa stadion pod bijelim brijegom je se uradilo par stvari da očuva 2cat stadiona po uefa propisima (krov na jednom djelu,nova svečana loža te komentatorske kabine itd),pa evo grbavica uz pomoć navijača izgradila potpuno novu tribinu te sredila lože novinarske i svečane za 2cat stadiona,onda bi spomenuo i velež koji isto tako dolaskom jednog gazde stvari su se poboljšale pa sređuju stadion... itd uglavnom teško je očekivati neke megalomske projekte kad i ovo što imamo - jedva uzdržavamo.

HeraklitMracni
Postovi: 5341
Pridružen/a: 15 okt 2014, 16:00
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la HeraklitMracni » 22 mar 2018, 00:26

Pa gledam sad ovaj maksimir pa vidim nase kosevo pa to je smijurija ... Pa na kosevu kanalizacija ide gdje ulaz u svecanu lozu , pa one novinarske kabine istruhle , drveno sve treba promijenit i td da ne govorim dalje , maksimir je 100 puta jaci i uslovniji stadion , al aj , valjda nekad neko ulozi u Kosevo ....

AlemC85
Postovi: 7474
Pridružen/a: 08 maj 2010, 21:50
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la AlemC85 » 22 mar 2018, 13:21

brigsiroki je napisao/la:maksimir (praznimir) je ružan ali ima sve uvjete za 4.cat stadiona,jedino im krov fali ali ga uefa još nije stavila kao obavezu osim u svečanoj loži te za novinare... tako da recimo ni koševo ga nemora imati,nije mi nikad bilo jasno zašto koševo nema 4cat stadiona,ima kapacitet,parking,ja mislim i kabine za novinare,jedino možda reflektore pojačat i prostorije za novinare...???

Ali opet treba svatit mi smo pre siromašna liga kao i država i teško je naći sredstva za stadione,i ovo što se dosad uradilo je po meni izuzetno veliko kao npr,ušminkana pecara(krov,nove sjedalice prostorije za novinare itd) pa stadion pod bijelim brijegom je se uradilo par stvari da očuva 2cat stadiona po uefa propisima (krov na jednom djelu,nova svečana loža te komentatorske kabine itd),pa evo grbavica uz pomoć navijača izgradila potpuno novu tribinu te sredila lože novinarske i svečane za 2cat stadiona,onda bi spomenuo i velež koji isto tako dolaskom jednog gazde stvari su se poboljšale pa sređuju stadion... itd uglavnom teško je očekivati neke megalomske projekte kad i ovo što imamo - jedva uzdržavamo.
Kosevo treba smanjiti kapacitet a poboljsati uslove. Stadion je dosta skup za odrzavanje. Te pare su se morale uloziti u rekonstrukciju stadiona a ne kozmeticke promjene i opet jovo na novo.

Kosevo ima trenutno kapacitet 38.000 a prije rata je bio mnogo veci. Tesko se moze on napuniti u dogledno vrijeme. Uvijek biram kvalitet ispred kvantiteta.

insegnante
Postovi: 236
Pridružen/a: 13 nov 2010, 15:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la insegnante » 25 mar 2018, 23:29

Da, 38000 vise nije potrebno. Skloniti atletsku, pokriti tribine i bio bi ekstra. Ima tu jos dosta drugih detalja, ali ovo su za Kosevo najkrupnije stavke.

atomac123
Postovi: 1612
Pridružen/a: 05 maj 2013, 21:24
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la atomac123 » 26 mar 2018, 06:36

Hantraga je napisao/la:Ma ne da nema nijedan naš stadion koji je blizu Maksimira, nego je smiješno zbog vanjskog izgleda stadion nazivati nikakvim.
Odlicno su napravili. Poredit ovo sa bilo kojom nasom prcijom je van svake pameti.
Meni je dobar stadion koji se gradi u Yorku, York Community Stadium, 8000 all seater, vrh za nase uslove.
TŽV!

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 26 mar 2018, 13:49

Štadión pod Zoborom, FC Nitra, Slovacka 1.liga

Prije:
slika

Trenutno:
slika

Uskoro:
slika

Pronasao sam podatak da je cijena rekonstrukcije 4.4 milijuna eura. Mislim da ce za te pare srediti glavnu tribinu i dograditi ove montazne okolo, te uraditi travnjak. Sumnjam da za tako malo para mogu uraditi i zgrade na coskovima. Stadion ce izgledati vrhunski i imat ce 7.480 sjedecih mjesta. Do sada je imao 5.050.

Savrsen primjer za npr. Stadion pod Bijelim brijegom. Nije da im je nuzno zbog kapaciteta, ali jednog dana ako bude mogucnosti mogu za relativno nisku cijenu dobiti vise nego pristojan stadion. Nesto manji kapacitet ovih montaznih tribina za stadion u Senici je kostao manje od milijun eura. Mislim da je tamo kapacitet montaznih negdje oko 2.800, nisam 100% siguran. U Nitri bi trebao biti negdje oko 4.500 s obzirom da glavna tribina ima oko 2.800 sjedelica pa se na to treba dodatni kapacitet i dobiti 7.480

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 26 mar 2018, 16:13

Joj, rekonstrukcija stadiona Zrinjskog je nasušna potreba. Koliko prima donji sektor one tribine pod Bijelim Brijegom? jedno 5 hiljada? Oni prvo trebaju natkriti donji dio tribine totalno i od onog ispod lože napraviti mjesta za novinare, ali da valja. Eventualno mogu proširiti ložu, ali od tih 1.000 mjesta stvoriti VIP mjesta i mjesta za novinare. Čisto sumnjam da bi to natkrivanje i šminkanje koštalo više od 1,5 miliona KM recimo. Eh, onda se postavlja pitanje šta za gornjom tribinom? Koliko znam, ona tribina je ustvari ukopana u brdo?

Nakon ovog je dovoljno da naprave kvalitetnu tribinu od stajanja. Ni za to im ne trebaju neki aman veliki novci. To je posao kao onaj na Grbavici, sa istokom, samo što ovdje realno nema potrebe, a vjerovatno bi i ružno izgledalo, za onolikom tribinom. Tribinu treba primaći terenu, posotojeću sravnati i napraviti finu tribinicu dužinom cijelog terena. Uglavnom, mislim da bi Zrinjski ovo za čas skupio sa svojim sponzorima da ozbiljno uđu u taj projekat. Recimo, tribina od 3.000 mjesta i ukupni kapacitet oko 7-8.000 sa postojećom. Tribine iza golova ni ne moraju sad praviti. Da navuku na 8.000 i srede ovo kao što napisah, imali bi stadion i 4. kategorije :D

Bog me ubio ako se ovakva rekonstrukcija ne može uraditi za 3-4 miliona, da valja :)

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 26 mar 2018, 18:04

Hantraga je napisao/la:Joj, rekonstrukcija stadiona Zrinjskog je nasušna potreba. Koliko prima donji sektor one tribine pod Bijelim Brijegom? jedno 5 hiljada? Oni prvo trebaju natkriti donji dio tribine totalno i od onog ispod lože napraviti mjesta za novinare, ali da valja. Eventualno mogu proširiti ložu, ali od tih 1.000 mjesta stvoriti VIP mjesta i mjesta za novinare. Čisto sumnjam da bi to natkrivanje i šminkanje koštalo više od 1,5 miliona KM recimo. Eh, onda se postavlja pitanje šta za gornjom tribinom? Koliko znam, ona tribina je ustvari ukopana u brdo?

Nakon ovog je dovoljno da naprave kvalitetnu tribinu od stajanja. Ni za to im ne trebaju neki aman veliki novci. To je posao kao onaj na Grbavici, sa istokom, samo što ovdje realno nema potrebe, a vjerovatno bi i ružno izgledalo, za onolikom tribinom. Tribinu treba primaći terenu, posotojeću sravnati i napraviti finu tribinicu dužinom cijelog terena. Uglavnom, mislim da bi Zrinjski ovo za čas skupio sa svojim sponzorima da ozbiljno uđu u taj projekat. Recimo, tribina od 3.000 mjesta i ukupni kapacitet oko 7-8.000 sa postojećom. Tribine iza golova ni ne moraju sad praviti. Da navuku na 8.000 i srede ovo kao što napisah, imali bi stadion i 4. kategorije :D

Bog me ubio ako se ovakva rekonstrukcija ne može uraditi za 3-4 miliona, da valja :)
Ovako izgleda zapad-dolje

slika

Tribina ima oko 4.200 sjedecih mjesta + VIP + mjesta izmedju dvije tribine. Kada bi uradili kvalitetne loze za VIP goste i novinare vjerojatno bi ostali s nekih 4.000 sjedecih mjesta.

Ovaj zid gore je ogroman, prolazio sam iza zapada i na toj slici izgleda puno manje nego sto jest. Bio bi merak to srusiti.

Stadion kao stadion ima potencijala, ima prostora za dogradnju, ali da prvo srede ovu postojecu tribinu, tj. donji nivo i da to bude cat3 i onda dogradjivati. I ne slazem se za tribine iza gola. Ultrasi Zrinjskog su na istoku, zapad je centralna tribina i mislim da bi legla jedna gostujuca tamo gdje je semafor. Ova druga im ne treba, pogotovo jer su im ovamo sve prostorije i svlacionice.

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 27 mar 2018, 15:13

Može i ta varijanta svakako. Osnova je da ovu dole natkriju i srede centralni dio da bude top. Malo je tu problem šta uraditi s kamerom? Ne znam je li trajno rješenje ovo na krovu. Helem, 4.000 modernih i natkrivenih mjesta bi bilo super. Realno, Zrinjskom ne treba više od toga u 95% utakmica koje igraju. Onaj krov koji su podizali ne djeluje komplikovan i naročito skup, a djeluje kao kvalitetno rješenje. I mislim da cifra za cijeli krov ne bi premašila milion. Eto, da srede tribinu da bude top, sigurno može za 2 miliona KM.

Eh sad, Signore druže, ova trenutna tribina, koliko znam, debelo premašuje gabarite terena. Čim izađeš od svlačionice na onu stazu, desno je tribina. Gradnjom tribine iza gola, mislim da bi nastao problem oko toga, i estetski i funkcionalno.

Nejse, ako je Željin istok koštao 2 miliona KM, onda je i ovamo to realna cijena. To je recimo kao na Islandu, i sasvim je ok vala:
slika

Naravno, treba riješiti i atletsku. Ili je ukloniti, ili postvati tartan da liči na nešto. Ili pokriti vještačkom travom, što je možda i najlakša opcija, a sasvim lijepa.

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 27 mar 2018, 16:51

Hantraga je napisao/la:Može i ta varijanta svakako. Osnova je da ovu dole natkriju i srede centralni dio da bude top. Malo je tu problem šta uraditi s kamerom? Ne znam je li trajno rješenje ovo na krovu. Helem, 4.000 modernih i natkrivenih mjesta bi bilo super. Realno, Zrinjskom ne treba više od toga u 95% utakmica koje igraju. Onaj krov koji su podizali ne djeluje komplikovan i naročito skup, a djeluje kao kvalitetno rješenje. I mislim da cifra za cijeli krov ne bi premašila milion. Eto, da srede tribinu da bude top, sigurno može za 2 miliona KM.

Eh sad, Signore druže, ova trenutna tribina, koliko znam, debelo premašuje gabarite terena. Čim izađeš od svlačionice na onu stazu, desno je tribina. Gradnjom tribine iza gola, mislim da bi nastao problem oko toga, i estetski i funkcionalno.

Nejse, ako je Željin istok koštao 2 miliona KM, onda je i ovamo to realna cijena. To je recimo kao na Islandu, i sasvim je ok vala:
slika

Naravno, treba riješiti i atletsku. Ili je ukloniti, ili postvati tartan da liči na nešto. Ili pokriti vještačkom travom, što je možda i najlakša opcija, a sasvim lijepa.
Ovaj stadion na Islandu je meni lično uvijek bio primjer pristojnog stadiona, više nego dobrog za bh. prosjek!
Ali kad mi uzmemo u obzir neozbiljnost prije svega našeg naroda, naš mentalitet, pa mi ne možemo ni ono što valja održati na tom nivou duži vremenski period, onda se zapitam da li zaista BiH može dobiti jedan ovako normalan, pristojan stadion.
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

Avatar
Signore
Postovi: 7663
Pridružen/a: 23 mar 2013, 10:16
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Signore » 27 mar 2018, 17:43

Znam da je tribina puno duza od terena, ali to ne mora biti mana. Kada bi oni htjeli zaokruziti sve cetiri tribine, tj. dograditi ostale tri, tada bi mogli taj visak tribine prekriti nekim manjim zgradama nalik ovim sto sam zalijepio projekat stadiona Nitre. Siguro se moze izvesti neka manja gradjevina, na jednoj strani neka budu TV studio, press sala i nesto slicno, na drugoj neka budu obicne klupske prostorije. To bi bilo malo skuplje, vjerojatno bi morali rezati tribinu da ubace temelje i tu pricu mozemo zaboraviti. Ja imam potpuno drugu zamisao kako oni to mogu rijesiti, a da ta tribina u cjelosti ostane, bez gornjeg dijela, naravno.

Teren ne bih puno ni pomicao prema zapadu. Tu svakako treba prostora za fotoreportere, novinare, klupe za igrace, mjesto za zagrijavanje igraca i slicno. Na istoku tribinu mogu pribliziti terenu i da ona bude na nekih 10tak metara udaljenosti to bi izgledalo jako lijepo, a i vidljivost bi s iste bila odlicna. Naravno, nikako tribinu kojoj je prvi red na zemlji, nekih metar i pol podignutu od zemlje.

Iza gola bi se tribina morala odmaketi oko 20m da bi vidljivost s citavog zapada bila zadovoljavajuca. Moze se izvesti i zakrivljena tribina pa bi to barem prividno izgledalo da je blize. U spojleru primjeri 1 i 2.
slika

slika
Istina da to iza gola ne bi izgledalo najbolje, pogotovo nema sanse da tribina ide cijelom sirinom koliko ide i teren, ali to nije ni potrebno, jer bi to bila tribina za goste kojoj ne treba kapacitet veci od 500 sjedecih mjesta, a to mogu dobiti s 50 metara tribine i 7-8 redova. Kada bi tribinu iza gola primakli na nekih desetak metara od terena, na zapadu bi od jednog sektora izgubili oko 40% mjesta. Taj sektor ima 870 stolica i to znaci gubitak oko 350 sjedecih mjesta zbog tribine na kojoj ce se smjestiti oko 500 sjedecih mjesta. Bez logike, bolje ju odmaketi i zadrzati sva mjesta na zapadu. Imam jos jednu zamisao, ali ne znam bas koliko bi to bilo realno. Bilo bi skuplje, a mozda i rizicnije. Istok da ne ide samo duzinom terena, nego da ima zdenku i da onda idu i tribine iza golova, ali ne do kraja, nego negdje otprilike tu negdje oko gola i da takodjer budu krajevi zakrivljeni kao na primjeru 2 gore. U tom slucaju bi se domaci Ultrasi morali premjestiti na tribinu iza gola, tamo gdje su svlacionice, gosti bi bili kod semafora, zdenka bi bila tampon zona i istok bi kompletan bio za domace simpatizere. Pitanje sigurnosti se ne bi cesto nametalo, ali bi se desila neka utakmica gdje bi bio veliki broj domacih Ultrasa koji bi mozda napunili i cijeli istok i dosli do tampon zone. Vjerojatno bi gledali gadjanja bakljama i slicno. Te kratke i zakrivljene tribine iza golova sam zamislio zbog preglednosti sa zapada.

Halalite na ovako losim slikama, da imam volje skicirao bih to, ako ne u AutoCAD-u onda bar u SketchUpu. Mozda iskoristim neradni vikend pa odradim to.

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Rekonstrukcija stadiona u BiH

Post Postao/la Hantraga » 27 mar 2018, 22:26

Ma teren ne treba micati. Onaj prostor između terena i zapada je taman za sve karifeke koje ti trebaju, samo ga srediti. Ako bi već pravili tribine uz teren, onda samo istok približiti na optimalnu udaljenost.

A za ovu tribinu iza gola - jednostavno trebaju veća sredstva da se to uradi na pravi način. Da bi ličilo i na šta, onda moraš te zgrade na rubu zapada, a to su već troškovi. Ako gosti nemaju gdje, onda bih im napravio nešto eventualno ita gola, ali kavez tipa onog na Rujevici, samo ga malo dići :) I, kako bi se ulazilo uopšte na tu tribinu? :D Kuda?

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 18 gostiju.