Ime grada umjesto kluba

Odgovori
Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Zagor » 20 sep 2011, 11:55

Razmišljao sam dali da otvorim ovu temi, pa eto.... Meni je prije desetak godina, kad sam počeo intezivnije pratiti fudbal, bilo ajmo reći smiješno vidjeti da fudbalskim klubovima na tv-u il slično napišu ime grada umjesto kluba. Prvi primjer , koliko se sjećam, bio Bayern iz Minhena i sjećam se da sam mali milon puta gledao njihove utakmice i gore u uglu stajalo je FC Munchen što je meni blago rečeno bilo smiješno. Tada je, čini mi se bio u 1. ligi i Munchen 1860 i baš bi bilo glupo da oba kluba nose isti naziv. Što se tiče Bayerna sad se ta stvar skroz popravila i uvijek piše samo Bayern, il Bayern Munchen, nikad samo Munchen. Al problem je što drugi timovi u Njemačkoj doživljavaju isto što se dešavalo Bayernu. Primjer koji mi je prvi pao na pamet je Borrusia Dortmund, znači u 90 % slučajeva piše samo Dortmund, pa recimo Bayer Leverkusen, Werder Bremen...Što se tiče nižih liga, izdvojio bi slučaj Dynamo Dresdena, i kod njih stoji samo Dresden.
Sigurno mnogi koji ne prate mnogo fudbal, ono samo povremeno, ne znaju da u Francuskoj postoje dva Olimpika - Olimpik Lyon i Olimpik Marsej. Ne znaju zato što ćemo vrlo često umjesto glavnog naziva Olimpik vidjeti samo Lyon il Marseille. U recimo Engleskoj il Španskoj ligi i nema puno tih "grešaka" bar koliko sam ja uočio. Nekad se zna desiti da umjesto Real Madrid, piše samo Madrid, a znamo da u Madridu postoji još klubova. Zamislite da za npr. Arsenal piše samo London, to bi bio haos. Što se tiče našeg regiona to bi bilo gotovo nezamislivo da se uradi, al koliko se sjećam bilo je grešaka kad naš neki klub igra u Europi, čini mi se da je čak bilo to kad je igrao Željo (moguće da griješim) negdje i pisalo samo Sarajevo, što je totalo bezveze. To se dešava/lo i Dinamu iz Zagreba, pa vjerujem i beogradskim klubovima.

To je moje neko moje mišljenje pa šta vi mislite o ovome, da li vama smetaju ovakve stvari, ajd navalite ! ;)
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Galion » 20 sep 2011, 12:26

I mene to živcira, sjećam se kad su igrali Arsenal i Dinamo ZAGREB, da su engleski mediji objavili utakmicu Zagreba u HNL-u, te su još primjetili da nije nešto jak ni u domaćem prvenstvu :lol:

Avatar
gospodin Seljakovic
Postovi: 777
Pridružen/a: 15 apr 2011, 00:33
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la gospodin Seljakovic » 20 sep 2011, 13:35

ja se sjecam kad su igradi AJ Auxerre i NK Dinamo Zagreb u Francuskoj i pisalo je AJA-ZAG
sto se tice tog Borussia Dortmund, ja takodje govorim cesce Dortmund jer mi nekako 'ljepse zvuci', a postoji i jos ona Borussia Mönchengladbach pa za nju govorim Mönchengladbach...Leverkusen je nekako prikladnije zbog slicnosti Bayer-Bayern, a kad se kaze Bayern onda znam da se odnosi na Munchen...Werder Bremen, meni su oba imena nekako normalna, sta god da se izgovori znam o kome se prica...ovi Francuzi, svi mi jako dobro znamo da za 99% ljudi posotji samo Marseille i Lyon, ovo Olompique malo tko koristi, pravi primjer sto sad Dinamo igra s njim i u svim novinama pise Lyon ;)...u Engleskoj nigdje nisam primjetio taj paradosk, jedino na PES-u gdje je Chelsea FC London :D...
a jedan primjer gdje je NK Varteks promjenio ime u NK Varazdin i navijaci tog kluba bojkotuju utakmice, ne zele da njihov klub nosi ime grada, te su osnovali svoj NK Varteks koji je poceo ove sezone da se takmici u Zupanijskoj ligi ;)

Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Zagor » 20 sep 2011, 13:45

gospodin Seljakovic je napisao/la:ja se sjecam kad su igradi AJ Auxerre i NK Dinamo Zagreb u Francuskoj i pisalo je AJA-ZAG
sto se tice tog Borussia Dortmund, ja takodje govorim cesce Dortmund jer mi nekako 'ljepse zvuci', a postoji i jos ona Borussia Mönchengladbach pa za nju govorim Mönchengladbach...Leverkusen je nekako prikladnije zbog slicnosti Bayer-Bayern, a kad se kaze Bayern onda znam da se odnosi na Munchen...Werder Bremen, meni su oba imena nekako normalna, sta god da se izgovori znam o kome se prica...ovi Francuzi, svi mi jako dobro znamo da za 99% ljudi posotji samo Marseille i Lyon, ovo Olompique malo tko koristi, pravi primjer sto sad Dinamo igra s njim i u svim novinama pise Lyon ;)...u Engleskoj nigdje nisam primjetio taj paradosk, jedino na PES-u gdje je Chelsea FC London :D...
a jedan primjer gdje je NK Varteks promjenio ime u NK Varazdin i navijaci tog kluba bojkotuju utakmice, ne zele da njihov klub nosi ime grada, te su osnovali svoj NK Varteks koji je poceo ove sezone da se takmici u Zupanijskoj ligi ;)
pa nije problem šta ljepše zvuči, možda ljepše zvuči, bubam, Mostar od Veleža, al to nikako neide bar po meni.. ako je službeno ime kluba Bayer ili Bayern tako i treba nositi naziv klub. Ne znam da li postoji neki klub pod imenom samo Leverkusen, zbog toga sam ja mišljenja da se klub treba nazivati po imenu kluba a ne po gradu. A to u vezi Borusie, pa postoje u regionu razni klubovi pod imenom Borac, Rudar.... Ne znam jesam li igdje vidjeo da piše Prijedor il Kakanj, već prvo ime kluba pa grad...A baš sam konto hoće li iko spomenuti PES i London FC :D .. a to u vezi Varteksa je neka druga priča. Tu su skorz (službeno) ugasili ime kluba Varteks.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
gospodin Seljakovic
Postovi: 777
Pridružen/a: 15 apr 2011, 00:33
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la gospodin Seljakovic » 20 sep 2011, 13:58

Zagor je napisao/la:
gospodin Seljakovic je napisao/la:ja se sjecam kad su igradi AJ Auxerre i NK Dinamo Zagreb u Francuskoj i pisalo je AJA-ZAG
sto se tice tog Borussia Dortmund, ja takodje govorim cesce Dortmund jer mi nekako 'ljepse zvuci', a postoji i jos ona Borussia Mönchengladbach pa za nju govorim Mönchengladbach...Leverkusen je nekako prikladnije zbog slicnosti Bayer-Bayern, a kad se kaze Bayern onda znam da se odnosi na Munchen...Werder Bremen, meni su oba imena nekako normalna, sta god da se izgovori znam o kome se prica...ovi Francuzi, svi mi jako dobro znamo da za 99% ljudi posotji samo Marseille i Lyon, ovo Olompique malo tko koristi, pravi primjer sto sad Dinamo igra s njim i u svim novinama pise Lyon ;)...u Engleskoj nigdje nisam primjetio taj paradosk, jedino na PES-u gdje je Chelsea FC London :D...
a jedan primjer gdje je NK Varteks promjenio ime u NK Varazdin i navijaci tog kluba bojkotuju utakmice, ne zele da njihov klub nosi ime grada, te su osnovali svoj NK Varteks koji je poceo ove sezone da se takmici u Zupanijskoj ligi ;)
pa nije problem šta ljepše zvuči, možda ljepše zvuči, bubam, Mostar od Veleža, al to nikako neide bar po meni.. ako je službeno ime kluba Bayer ili Bayern tako i treba nositi naziv klub. Ne znam da li postoji neki klub pod imenom samo Leverkusen, zbog toga sam ja mišljenja da se klub treba nazivati po imenu kluba a ne po gradu. A to u vezi Borusie, pa postoje u regionu razni klubovi pod imenom Borac, Rudar.... Ne znam jesam li igdje vidjeo da piše Prijedor il Kakanj, već prvo ime kluba pa grad...A baš sam konto hoće li iko spomenuti PES i London FC :D .. a to u vezi Varteksa je neka druga priča. Tu su skorz (službeno) ugasili ime kluba Varteks.

a svatko ima svoje, a sto se tice ovog Velez Mostar, nedavno sam bio u Mostaru onako malo u posjeti i bio sam Pod BB i neki stranac nas pita jel to stadion Mostara, mi mu objasnili da je to stadion Zrinjskog i tek onda kaze Velez Mostar pa smo ga uputili na drugu stranu rijeke :D...kako je nama ovdje lakse rec Dortmund i Leverkusen, tako je i u drugim zemljama lakse zapamtit i ljepse izgovorit ime naseg grada ;)...i ja se nazivciram kad netko kaze Zagreb umjesto Dinamo, Split umjesto Hajduk, Banja Luka umjesto Borac, al svatko govori onako kako je navikao...ja sam recimo nekad trenirao u omladincima i uvijek sam govorio igramo s Kaknjom, a ne Rudarom il recimo Foca, a ne ime kluba Sutjeska ;)

Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Zagor » 20 sep 2011, 14:02

Dobro i nije toliko bitno kad se između sebe priča , al recimo kad ti vidiš u nekim novinama il tv-u , netu da tako piše, eto je već problem, bar se meni tako ne sviđa... Glupo bi bilo da neko kaže Sarajevo umjesto Željezničar... Beograd umjesto Zvezda/Partizan, Zagreb - Dinamo, Split - Hajduk...itd... ;)
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
xavi26
Postovi: 1462
Pridružen/a: 21 maj 2008, 14:00
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la xavi26 » 20 sep 2011, 14:05

zato su u prijedoru i gradaccu rijesili da im klubovi u svome nazivu imaju i sami naziv grada, tako da imamo ''Rudar Prijedor'', odnosno ''Zvijezda Gradacac''.. ;)
Volim te Bosno!!!

Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Zagor » 20 sep 2011, 14:08

xavi26 je napisao/la:zato su u prijedoru i gradaccu rijesili da im klubovi u svome nazivu imaju i sami naziv grada, tako da imamo ''Rudar Prijedor'', odnosno ''Zvijezda Gradacac''.. ;)
Da, primjetio sam ovo za Rudar Prijedor.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Devil » 20 sep 2011, 22:00

Pa i ovde su sve zvanicna imena klubova Austria Wien,Bayer lEverkusen,Borussia Dortmund,Olimpik Lyon,Olimpik Marsej,Werder Bremen...ali kod nas je od davnih vremena to ostalo i tkao i danas stoji.Stranci se takodje vode tom logikom jer i kod nas je slucaj da imamo zvanicno ime kluba Crvena Zvezda Beograd,Partizan Beograd,Dinamo Zagreb,mislim da je i Hajduk Split zvanicno ime kluba,pa Olimpija Ljubljana...dosta do izrazaja dolazi i neinformisanost samih ljudi koji vode te prenose,ali to je samo u skracenicama,ja moram priznati da sam vrlo malo puta,ustvari sada se i ne secam da sam ikada video neki prenos da pise samo Leverkusen,samo Bremen ili tako,skraceni su druga stvar tu svega ima.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Bistrik
Postovi: 1459
Pridružen/a: 26 maj 2011, 08:22
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Bistrik » 21 sep 2011, 08:21

recimo u Španiji na grbovima mnogih klubova piše Real npr. Real Betis, Real Deportivo La Coruna itd. a neznam šta to znaći. onda imamo u Italiji kažu Inter a službeno ime je Internazionale i jednino ga tako zovu kada izvlače grupe za LP. ili recimo kažu Milano a Milan je klub a Milano je grad.

Avatar
ŠB_Fidelis
Postovi: 6277
Pridružen/a: 21 feb 2009, 04:16
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la ŠB_Fidelis » 21 sep 2011, 11:34

Real nose klubovi koji imaju kraljevski pecat. Valjda.
...Život za Široki...

Avatar
grad-na-rijeci-sani
Postovi: 530
Pridružen/a: 14 avg 2009, 09:08
Lokacija: Prijedor, BiH
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la grad-na-rijeci-sani » 21 sep 2011, 11:42

xavi26 je napisao/la:zato su u prijedoru i gradaccu rijesili da im klubovi u svome nazivu imaju i sami naziv grada, tako da imamo ''Rudar Prijedor'', odnosno ''Zvijezda Gradacac''.. ;)
Nisu u Prijedoru nista rijesili, vec se desila fuzija dva kluba, FK Rudar Ljubija i OFK Prijedor u jedan klub i zato imas dvostruki naziv FK Rudar-Prijedor.

Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Ime grada umjesto kluba

Post Postao/la Zagor » 21 sep 2011, 11:51

Devil je napisao/la:Pa i ovde su sve zvanicna imena klubova Austria Wien,Bayer lEverkusen,Borussia Dortmund,Olimpik Lyon,Olimpik Marsej,Werder Bremen...ali kod nas je od davnih vremena to ostalo i tkao i danas stoji.Stranci se takodje vode tom logikom jer i kod nas je slucaj da imamo zvanicno ime kluba Crvena Zvezda Beograd,Partizan Beograd,Dinamo Zagreb,mislim da je i Hajduk Split zvanicno ime kluba,pa Olimpija Ljubljana...dosta do izrazaja dolazi i neinformisanost samih ljudi koji vode te prenose,ali to je samo u skracenicama,ja moram priznati da sam vrlo malo puta,ustvari sada se i ne secam da sam ikada video neki prenos da pise samo Leverkusen,samo Bremen ili tako,skraceni su druga stvar tu svega ima.
Vjeruješ da sam mnogo puta to uočio. Posebno kad gledam meč na nekom njemačkom kanalu DSF il slično. Gore u uglu vrlo često vidim da piše Leverkusen, Bremen, Dortmund... Al aj dobro što npr. komentatori izgovaraju cijelo ime kluba, bar sam tu primjetio da "ne griješe" mnogo. U svakom slučaju što se tiče pogotovo naših klubova meni je u najmanju ruku smiješno da gore stoji et recimo za Hajduk samo Split, il za Olimpiju - Ljubljana, mada za te klubove i nisam uočio to.
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.