Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Aktuelna dešavanja na domaćoj i međunarodnoj sportskoj sceni.

Moderatori/ce: ribery,insider,rio_Ferdy88

NeshaFCB
Postovi: 1578
Pridružen/a: 18 avg 2013, 13:31
Kontakt:

Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la NeshaFCB » 30 dec 2013, 18:51

Evo jedna tema nadam se da nije viška, moja prva na forumu :) E sad nadam se da neće biti ispolitizovana!

Otvorio sam je jer sam maloprije vidio na jednom drugom forumu ovaj klip:
" onclick="window.open(this.href);return false;

Momak je navodno uzimao samo pet timskih sportova i samo 3 najveća takmičenja seniora! Ono što me začudilo je da Srbija sama od 92e ima više medalja nego svih 5 ostalih zemalja regiona u ovih 21 godinu zajedno....

Šta vi mislite?

Avatar
DukeOfWellington
Postovi: 8876
Pridružen/a: 01 mar 2013, 21:27
Lokacija: South Sandwich Islands
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la DukeOfWellington » 30 dec 2013, 19:15

Mislim da će biti sočnih komentara na nebesko-šahovskoj relaciji. Ne želim to propustiti ni slučajno. Nadam se da admin neće obrisati temu.

RiverPlate
Postovi: 1817
Pridružen/a: 05 avg 2013, 11:57
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la RiverPlate » 30 dec 2013, 19:18

Mislim da me Srbija ne interesuje i njene medalje!
Grbavica naš je Hram!!!

RiverPlate
Postovi: 1817
Pridružen/a: 05 avg 2013, 11:57
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la RiverPlate » 30 dec 2013, 19:20

DukeOfWellington je napisao/la:Mislim da će biti sočnih komentara na nebesko-šahovskoj relaciji. Ne želim to propustiti ni slučajno. Nadam se da admin neće obrisati temu.
:lol: :lol: Vojvodo gigantu naš! :lol: :lol:
Grbavica naš je Hram!!!

zokyy
Postovi: 142
Pridružen/a: 26 dec 2013, 08:55
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la zokyy » 30 dec 2013, 20:12

hrvatska
najvise (i to puno vise od ostalih) medalja s OI

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61251
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Virtu4l » 30 dec 2013, 20:26

Ono što je Novak Đoković uradio u tenisu vrijedi kao sve što su ostali u regionu uradili.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Consigliere
Postovi: 9815
Pridružen/a: 06 mar 2012, 23:31
Lokacija: ★ Kingdom of Bosnia ★
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Consigliere » 30 dec 2013, 20:29

DukeOfWellington je napisao/la:Mislim da će biti sočnih komentara na nebesko-šahovskoj relaciji. Ne želim to propustiti ni slučajno. Nadam se da admin neće obrisati temu.
:lol:
Fit Tony: I keep my friends close...
Homer: But your enemies closer?
Fit Tony: No! Why would I do that? If I kept my enemies close, they would kill me!

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la MaGiCa » 30 dec 2013, 20:40

@NeshaFCB

To je samo manji broj sportova i glupo je sve podvoditi pod tu racunicu. ;)

@zokky

A sta cemo sa ostalim takmicenjima :?:
Ili to samo postojie OI kao relevantan faktor :?: :roll:



------------



Iskreno, objektivan odgovor bi bio vise 1 toss up izmedju Srbije, Hrvatske i Slovenije, no dominacija jedne odredjene zemlje.

Srbija je najuspesnija u ovim kolektivnim sportovima, dominira tenisom, i ima u poslednje vreme rezultata dobrih i u bazicnim sportovima (atletika, plivanje), kajaku, streljastvu...

Hrvatska je najzastupljenija u razlicitim sportovima, u kojima uzima medalje, ali nema taj "peak momentum", sem u rukometu i na momente u skijanju i atletici. Zaista, Hrvati su odlicni jos u vaterpolu, veslanju, gimnastici, jedrenju, jako dobri u tenisu i stonom tenisu, streljastvu, borilackim sportovima...

Slovenci su kombinovano gledano (i zimske i letnje sportove) najimpresivniji. Tako mala zemlja, a gomila vrhunskih sportista i velikih rezultata u atletici, plivanju, gimnastici, alpskom skijanju, ski skokovima, biatlonu, biciklizmu, veslanju, kajaku,...obaska i jako mocne reprezentacije u muskoj kosarci, hokeju i rukometu.

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la MaGiCa » 30 dec 2013, 20:42

Virtu4l je napisao/la:Ono što je Novak Đoković uradio u tenisu vrijedi kao sve što su ostali u regionu uradili.
Reci da se zezas. :lol:

Kapa dole Novaku, verovatno je najveci sportista koji se ikada rodio na prostorima exYU, ali jedan covek ne moze da postigne vise od cele zemlje koja je uspesna u 10ak razlicitih sportova.

NeshaFCB
Postovi: 1578
Pridružen/a: 18 avg 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la NeshaFCB » 30 dec 2013, 20:53

MaGiCa je napisao/la:@NeshaFCB

To je samo manji broj sportova i glupo je sve podvoditi pod tu racunicu. ;)
Klip nisam ja pravio ;)
Iskreno, baš sam iznenađen da je Srbija u pet najpopularnijih sportova kod nas tako dominantna : 44 medalje, svi ostali zajedno = 30.

Naravno kod ovakvih analiza je potrebno ubaciti i one tzv. prve sportove: atletiku i plivanje... Mada i ubacivanje ova dva sporta uz tenis, skijanje i recimo borilačke sportove, dominacija je maltene ista... Iskreno nisam nikada nešto naročito se bavio istorijom od cijepanja Juge, ali nisam vjerovao da je baš ovako drastično...

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la MaGiCa » 30 dec 2013, 21:05

NeshaFCB je napisao/la: Klip nisam ja pravio ;)
Nema veze ko ga je pravio, ti si taj koji se na njega poziva. 8-)
Iskreno, baš sam iznenađen da je Srbija u pet najpopularnijih sportova kod nas tako dominantna : 44 medalje, svi ostali zajedno = 30.
Brojke nisu tacne, a ni ovih 5 sportova nisu najpopularniji. 8-)
Naravno kod ovakvih analiza je potrebno ubaciti i one tzv. prve sportove: atletiku i plivanje... Mada i ubacivanje ova dva sporta uz tenis, skijanje i recimo borilačke sportove, dominacija je maltene ista... Iskreno nisam nikada nešto naročito se bavio istorijom od cijepanja Juge, ali nisam vjerovao da je baš ovako drastično...
Mislim da ima 45-46 olimpijskih sportova, a Srbija je najjaca exYu zemlja u 10ak. Tako sefe, odvadi malo sa dominacijom. Uspesni jesmo, u ovim kolektivnim sportovima smo najjaci, ali generalno u svim sportovima ima ili boljih ili jednako jakih nama. ;)

NeshaFCB
Postovi: 1578
Pridružen/a: 18 avg 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la NeshaFCB » 30 dec 2013, 21:23

Slažem se s tobom da ovo nisu pet najpopularnijih sportova kod nas. Tenis je tu daleko popularniji od recimo vaterpola ili odbojke. Ali i da je on ubačen. Sem Srbije i Hrvatske ništa značajno se nije desilo, govorim o timovima: Davis cup i onaj Hopman cup i to je to..

Što se ostalih tiče, ruku na srce, ni atletika ,ni plivanje, ni jedrenje, ni stoni tenis, ni borilački sportovi, ni kajak, kanu, skijanje i ostali zimski sportovi daleko su po popularnosti od navedenih 5 kod nas.

Nego, gdje je pogriješio ovaj što je pravio video, ne da mi se pretraživati?

Avatar
dubrava
Moderator
Postovi: 4830
Pridružen/a: 31 mar 2009, 09:21
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la dubrava » 30 dec 2013, 21:25

NeshaFCB je napisao/la:
Šta vi mislite?
Ja mislim da si ti mučki provokator :P
Zar je to bitno uopće?
Al, eto, ako će ti srce biti na mjestu, to je Srbija. Kao što veli Magica, Srbija je dominantna u kolektivnim sportovima.
Iako se radije divim sportskim postignućima Slovenaca gdje postoji red i organizacija.

Ali, ja bih radije postavio pitanje; kakvu sportsku infrastrukuturu imaju države u regiji? Ima li tu mjesta za hvalisanje i samopromociju? How yes no.
Ili, kako to da sportaši u pojedinačnim sportovima vježbaju u skučenim, vlažnim i smrdljivim prostorima i dvoranama, bez adekvatne opreme, bez ikakve pomoći od države, lokalne zajednice, a ostvaruju vrhunske rezultate čijim perjem se onda svi hvalimo, slavimo uspjehe dok oni u tišini vježbaju 365 dana..
Svaka čast kolektivnim sportovima, ali (govorit ću iz kuta hrvatskog navijača i hrvatskog sporta jer njega i najviše pratim), osobno, jedna srebrna medalja gimnastičara Filipa Udea vrijedi kao sve kolektivne zajedno. Možda, uz Janicu Kostelić, i najveće i najimpresivnije dostignuće jednog hrvatskog sportaša, pored takve strašne konkurencije u gimnastici, sportu gdje jedni Ameri i Kinezi ulažu toliko koliko mi možemo samo sanjati, ma ni zamisliti... Ustvari, sad sam malo i otišao s teme, al koga briga :mrgreen:

Tipičan i očigledan kompleks malih naroda, kakvi su Hrvati i Srbi (i ostali EX Yu narodi da se razumijemo, kako da ne, itekako) jest da se natječu u svemu, da se pokažu da su najbolji, najljepši, najsposobniji itd... Al, uvijek ostaju i žive sa tim kompleksom, potpuno nebitni u realnom svijetu...
"Stvarna veličina kluba ne mjeri se trenutnim rezultatima, trofejima ili novcem, nego time koliko ga ljudi doživljava kao svoj – kao nešto bitno u svojim životima"

Avatar
SalePD
Postovi: 464
Pridružen/a: 16 okt 2013, 14:22
Lokacija: Prijedor
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la SalePD » 30 dec 2013, 21:30

@dubrava objasnio.
RŠD Velež

Marijan Beneš

Stop nacional-šovinizmu!

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61251
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Virtu4l » 30 dec 2013, 23:48

MaGiCa je napisao/la:
Virtu4l je napisao/la:Ono što je Novak Đoković uradio u tenisu vrijedi kao sve što su ostali u regionu uradili.
Reci da se zezas. :lol:

Kapa dole Novaku, verovatno je najveci sportista koji se ikada rodio na prostorima exYU, ali jedan covek ne moze da postigne vise od cele zemlje koja je uspesna u 10ak razlicitih sportova.
Smrtno sam ozbiljan.

Koga još zanimaju polusportovi kao što su vaterpolo, šah, boćanje ili veslanje.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Prisoner
Postovi: 298
Pridružen/a: 01 dec 2013, 23:44
Lokacija: Republika Bosna
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Prisoner » 31 dec 2013, 00:41

Pa meni je značajnije hrvatsko srebro u košarci '92., nego Noletova karijera (koja je briljantna, budimo realni).
ŽELJEZNIČAR ZA ŽIVOT CIJELI!

Avatar
Lillard0
Postovi: 1771
Pridružen/a: 19 nov 2013, 22:30
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Lillard0 » 31 dec 2013, 01:25

Virtu4l je napisao/la:
MaGiCa je napisao/la:
Virtu4l je napisao/la:Ono što je Novak Đoković uradio u tenisu vrijedi kao sve što su ostali u regionu uradili.
Reci da se zezas. :lol:

Kapa dole Novaku, verovatno je najveci sportista koji se ikada rodio na prostorima exYU, ali jedan covek ne moze da postigne vise od cele zemlje koja je uspesna u 10ak razlicitih sportova.
Smrtno sam ozbiljan.

Koga još zanimaju polusportovi kao što su vaterpolo, šah, boćanje ili veslanje.
Na stranu sto je ova tema nepotrebna.

Na stranu sto kazes za veslanje ili vaterpolo polusport. Znas li uopce koliko truda i rada treba da bi se postigao uspjeh u veslanju? Pa jbte, spada medju fizicki najzahtjevnije sportove, a ti tu dodjes i kazes da je "polusport" :roll: .

Djokovic je fantastican sportas i jako uspjesan, ali vec ti je gore @magica objasnio tvoju nebulozu.
RIP CITY!

Avatar
Fecox
Postovi: 1356
Pridružen/a: 11 jan 2013, 03:01
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Fecox » 31 dec 2013, 02:05

Objektivno Srbija
Subjektivno niko sem BiH me i ne interesuje nit koga hajem i zdravo.
Ko priča o slobodi,često zaboravi cenu,nekad slobodni hod je po kostima ..

Avatar
Prisoner
Postovi: 298
Pridružen/a: 01 dec 2013, 23:44
Lokacija: Republika Bosna
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Prisoner » 31 dec 2013, 02:18

Fecox je napisao/la:Objektivno Srbija
Subjektivno niko sem BiH me i ne interesuje nit koga hajem i zdravo.
Kako te ne zanima uspjeh svoje zemlje?
ŽELJEZNIČAR ZA ŽIVOT CIJELI!

Avatar
Fecox
Postovi: 1356
Pridružen/a: 11 jan 2013, 03:01
Kontakt:

Re: Koja je najuspješnija država regiona u sportu?

Post Postao/la Fecox » 31 dec 2013, 02:36

Prisoner je napisao/la:
Fecox je napisao/la:Objektivno Srbija
Subjektivno niko sem BiH me i ne interesuje nit koga hajem i zdravo.
Kako te ne zanima uspjeh svoje zemlje?
[youtube][/youtube] ;)
Ko priča o slobodi,često zaboravi cenu,nekad slobodni hod je po kostima ..

Odgovori

Natrag na “Aktuelne teme”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.