FC Portsmouth

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,hammers,geronimo,rio_Ferdy88,Otelo

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 13 apr 2020, 23:06

FK Portsmut, popularni Pompi, osnovan je 5. aprila 1898 u istoimenom gradu na jugu Engleske. Klub je osnovao Džon Brikvud, vlasnik lokalne pivare “Brikvud Bruveri” i pored njega kao predsednika kluba za prvog menadžera je postavljen Frenk Bretel. Nadimak Pompi se po legendi vezuje za pijanog mornara koji je zalutao u Portsmut ali Pompi je takođe nadimak celog grada ne samo fudbalskog kluba.

slika
Prvu zvaničnu utakmicu odigrali su 2. septembra 1899. godine u okviru tadašnje Južnjačke Lige koju su dobili sa 1-0 a protivnik je bio Četam Tauna. Samo tri dana kasnije njihov stadion Freton Park je bio poprište prvog derbija ’’južne obale’’ protiv Sautemptona u kojem je Pompi slavio rezultatom 2-0. Debitantska sezona je bila i više nego uspešna, FK Portsmut je završio kao drugi u ligi pritom zabeleživši 20 pobeda od 28 odigranih utakmica! Sledećih par sezona klub se redovno takmičio ali bez nekog većeg uspeha sve do Prvog Svetskog Rata kada su sva fudbalska nadmetanja odložena do kraja rata.

Odmah po završetku rata FK Portsmut kreće krupnim koracima ka vrhu. Pompi osvaja Južnjačku Ligu i sezonu 1920/21 počinje u višem, trećem rangu takmičenja – Diviziji Tri. U debitantskoj sezoni su završili kao 12. a svega 3 sezone kasnije osvojili su titulu i prešli u Diviziju Dva. I tu su nastavili sa sjajnim partijama pa su već u sezoni 1926/27 izborili plasman u najviši rang takmičenja pritom zabeleživši najveću pobedu u istoriji kluba od 9-1 nad Nots Kauntijem. Prva sezona u najvišem rangu je bila turbulentna ali Pompi je uspeo da opstate. Sledeće sezone su se isto mučili s opstankom i pritom doživeli najteži poraz u istoriji kluba, Lester Siti ih je dobio sa čak 10-0! Svetla tačka u toj sezoni bila je finale FA Kupa protiv Bolton Vonderersa koje su nažalost izgubili. Ali nakon dve tmurne sezone, sreća im se napokon osmehnula u narednom periodu, više se nisu grčevito borili za opstanak a 1934. su ponovo stigli do finala FA Kupa gde ih je čekao Mančester Siti, nažalost i to finale su izgubili. Narednih par sezona su se čvrsto držali najvišeg ranga a 1939. su dogurali do trećeg finala FA Kupa gde ih je čekao Vulverhempton Vonderers. Treće finale – treća sreća! Pompi je ubedljivo slavio rezultatom 4-1 i okitio se prvim velikim trofejem u njegovoj istoriji. Nedugo nakon njihovog osvajanja FA Kupa započeo je Drugi Svetski Rat i prekinuo sva fudbalska dešavanja a pehar FA Kupa je sve vreme krasio vitrine kluba s Freton Parka te je to najduži period posedovanja trofeja FA Kupa bez prekida s obzirom da takmičenja nije ni bilo do 1945. godine.

Nakon rata sledi najslavniji period kluba, osvajanje dve titule uzastopno tokom 1948/49 i 1949/50, narednih nekoliko godina su bili u vrhu, borili se za titulu ali nisu uspeli osvojiti nijedan trofej. U to vreme igrale su neke od najvećih legendi Pompija – najbolji strelac u istoriji kluba Piter Heris (194 ligaška gola, 211 u svim takmičenjima) i Džimi Dikson, čovek sa najviše nastupa za Pompije, neverovatne 834 utakmice. Valja spomenuti da uprkos zavidnoj statistici Piter Heris nije ostavio dublji trag u reprezentaciji Engleske, zabeleživši svega dva nastupa, a razlog je – tada nije bilo izmena, a u napadu su bili neprikosnoveni Tom Fini i Stenli Metjuz.
Od 1959. godine kada su ispali u Diviziju Dva kreće višedecenijski pad. Klub je tonuo sve dublje i dublje, prolazio je kroz težak period te im je u jednom trenutku pretio bankrot (prvi od mnogih) koji su izbegli ali je 1979. završio u četvrtom rangu takmičenja. Ipak klub se stabilizovao i odmah sledeće sezone se vratio u treći rang takmičenja, tokom narednih par sezona činilo se da su se vratili na staze stare slave i u sezoni 1986/87 su izborili plasman u Prvu Diviziju nakon skoro 30 godina. Ipak već u prvoj sezoni nakon povratka u najviši rang, preti im ponovo bankrot i klub se ekspresno vraća u drugu ligu. Narednih godina klub je bio siguran drugoligaš s povremenima izletima u FA Kupu do polufinala najviše ali iza kulisa klub je prelazio iz ruke u ruku biznismenima i svoju stogodišnjicu je dočekao ponovo na ivici bankrota.

Međutim kao spasilac se pojavio Milan Mandarić koji je preuzeo klub u maju 1999. i izvukao ga iz bankrota. Heri Rednap je postavljen za menadžera 2002. godine i FK Portsmut je samo godinu dana kasnije ušao u Premier Ligu. Prve tri sezone nisu bile baš najsjajnije ali FK Portsmut je uspevao da održi prvoligaški status. Usled neslaganja s Mandarićem, Rednap napušta kormilo Pompija i prelazi u tabor mrskog rivala Sautemptona ali samo godinu dana kasnije nakon što je Mandarić prodao klub, Rednap se vraća i s novim vlasnicima koji su dosta ulagali u tim vodi Pompi do novog trijumfa u FA Kupu, njihovog drugog u istoriji i to za 110. godišnjicu kluba. U finalu je poražen Kardif rezultatom 1-0 a strelac odlučujućeg pogotka bio je Nvankvo Kanu. Usledilo je takmičenje u UEFA Kupu, prvi izlazak u Evropu u istoriji Portsmuta u kojem je i zabeležena prva pobeda u evropskim takmičenjima a poražena je Vitoria Gimaraeš rezultatom 2-0. U tim najslavnijim trenucima Portsmauta u novijoj istoriji njihov dres su nosile fudbalske veličine kao što su Robert Prosinečki (jedini igrač rođen van ostrva izglasan u najboljih 11 u istoriji kluba po izboru navijača), Dejvid Džejms, Sol Kembel, Glen Džonson, Džermejn Defo i Piter Krauč.

Ipak klub 2010. ispada iz najvišeg ranga i upada u nove finansijske probleme, smenjivali su se sumnjivi vlasnici a klub je vrtoglavo padao u niže rangove takmičenja i bio je (ponovo) na ivici bankrota. A onda u tom trenutku se uključuju njegovi verni navijači i preuzimaju stvar u svoje ruke, organizovano je društvo navijača Pompija koje je otkupilo klub 2013. čime je Pompi postao najveći klub u Engleskoj u vlasništvu njegovih navijača.

FK Portsmut je jedini klub (bar za koji mi znamo) čiji je broj 12 povučen iz upotrebe jer su navijači njihov 12. igrač.

Celu svoju istoriju igraju na svom Freton Parku koji prima 21 170 gledalaca. Bilo je priče o prelasku na novi stadion još 90tih godina ali se zbog finansija odustalo. Kada se Engleska kandidovala za domaćina Svetskog Prvenstva 2018. i tu je klub bio u igri da dobije novi stadion, čak je i zemljište bilo određeno ali Englezi gube kandidaturu.

Najveće rivalstvo klub gaju sa Sautemptonom i njihov derbi se naziva “derbi južne obale”. Međutim vrlo često su ova dva kluba u različitim rangovima takmičenja tako da u poređenju s drugim derbijima na ostrvu ovo nije nešto najvatrenije. FK Portsmut ima još jedno rivalstvo i to sa Plimut Argajlom takozvani “derbi brodogradilišta” ili kako ga još zovu “borba luka”.

Klub je stabilizovan a navijači, kojih je sve više, će učiniti sve što je u njihovoj moći da vrate posrnulog velikana na staze stare slave. Prošle sezone su konačno pobegli iz Lige 2 u Ligu 1 i sada važe za konkurente za promociju. Keni Džeket je iskusan menadžer i svi preduslovi za uspešnu sezonu su tu.
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 13 apr 2020, 23:11

Eto da otvorim.
Navijac sam ovog kluba vec 10+ godina. Potrudicu se da je drzim aktivnom jet vjerujem da mnoge zanima sta se desava sa nekadasnjim velikanom ebgleskog fudbala.
Eto za pocetak to je to.
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
mirgerr
Postovi: 3532
Pridružen/a: 29 nov 2016, 23:00
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la mirgerr » 14 apr 2020, 15:22

Pratim :thumbup:

Ja sam ih zagotivio tamo nekad 2007 kad ih je Redknapp vodio. I sad ih pratim kad ima prenos.
"I wouldn't say I was the best manager in the business. But I was in the top one" - Brian Clough

Spamm

Avatar
Mokes
Postovi: 14873
Pridružen/a: 26 mar 2012, 15:09
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Mokes » 14 apr 2020, 16:04



Kad se sjetim ove pobjede. :bow:
League winners
Yugoslavia - ★★
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★
Cup winners
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★★★

London Paris Rome London Berlin
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 14 apr 2020, 16:05

Dva puta pisem i oba puta mi se tekst brise.
Poludjeh.


Malo o sadasnjosti kluba.
Grad Portsmut ima 240 000 stanpvnika. Stadion Frattom Park prima 20 000 navijaca. Ove zime je najavljeno renorviranje stadiona tako da jedan od najstarih stadiona u Engleskoj, mogao bi biti mordenizova ali svakako bi imao onaj "stari duh".

Klub nakon svih onih teskih godina, stao na noge. Stabilizovao se.
2017 godine na celu kluba dolazi Americki bizismen Michael Eisner i kao 10godisnji plan ima da vrati nekadasnjeg Engleskog velikana u premier ligi. 2015 godine njegovo bogatsvo procjenjeno je na 1 billion$. Tako da vlasnik kluba nam je bilioner. Vjerovali ili ne.

Ambicije kluba jeste ulazak u Championship. Prvi i osnovni cilj. Politika kluba jeste u pojedinim situacijama izgledala kao amaterska jer tokom ljeta prodaju najbolje igrace, djecu kluba a kao zamjenu dovode nedokazane igrace. A cilj nam je ulazak u championship. Sto je dovelo do negodovanja navijaca. Politika kluba jeste oslanjanje na igrace iz Akademije plus poneko pojacanje. I tako uci u visi rang. To je dovelo do razlicitih misljenja tako da su sada podjeljena misljenja o politici kluba. Ali zadnji njihov potez je dosta kupio navijace, jer su produzili ugovor sa daleko najboljim igracem. Sto ipak nije sve tako crno. Ovog ljeta istice mnogima ugovor tako da treba ocekivat neki presjek i promjene u igrackom kadru. Klub ima pare, sto sam vlasnik sto od prodaja igraca tako da nema izgovora.

Igracki kadar.
Trenutna vrijednost naseg tima jeste 5.5 miliona eura. Prema trensfermarketu. Najbolji igrac, daleko najbolji jeste veznjak Ronan Curtis. Njemu je ugovor produzen ove zime. Ako se ne varam na 4 godine. Zimus je imao ponude Blekburna, ako se ne varam nudili su oko 4,5 miliona ali su odlbili i produzili mu ugovor. Pored njega, najomiljeniji medju navijacima jeste stoper Burgess. Moze se slobodno reci legenda kluba. A ostali? Jos se dokazuju il su ispod prosjeka. Momci iz akademije imaju punu podrsku sto u klubu sto u navijacima.

Trener.
Kenny Jackett...
Misljenje medju navijacima su podjeljena. Lapo, lapo 😀. Pola ga nepodrzavaju, pola gs podrzavaju.
Eto ja da kazem neko misljenje. Ima neke propuste u tektici, strategiji, u startnoj postavi. Mjesa igrace non stop. Mjesa u smislu mjenja pozocije igracima. Sa druge strane, u januaru smo imali 10 utakmica bez poraza. Sto je istoriski rezultat. 9 utakmica smo pobjedi, 1 nerjesen. U svim takmicenjima. Tako da sigurno treba se nadati ulasku u championshipu. Ne zato sto smo prejaki no smo je konkurencija nikad slabija. Liga prije svega nikad slabija.
U EFL Trofeju igramo finale. Prosle godine smo osvojili.

Sta jos da dodam.
Navijaci.
Oni su posebna prica. Najbrojni u ligu. Lagano punimo nas stadion, na gostovanja idu masovno. Uvjek su bili uz klub.

Ne znam sto da dodam. Treci put pisem. Vise mi se smucilo.

Nek bude to to. Ako ima nekog pitanja nek slobodno postavi.

Play up, Pompey! Pompey, play up!
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 15 apr 2020, 01:57

Novinar iz Portsmuta:
I've been told that Pompey will pay all of their casual (including matchday) staff in full up until the end of the season, even if matches take place behind closed doors.



Za svaku pohvalu. Samo dokaz da smo i dalje veliki...
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 15 apr 2020, 12:03

Prije tacno 17 godina, usli smo u Premier ligu.

Tadasnji gol Todorova, nas je doveo medju velikane.
Tadasnji sastav mozete vidjet, ovdje:
https://www.worldfootball.net/teams/por ... fc/2003/2/


We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 16 apr 2020, 11:48

Jedna za dobro jutro 🙂🙂
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Chinaglia
Postovi: 31065
Pridružen/a: 16 jan 2014, 11:54
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Chinaglia » 16 apr 2020, 14:26

jel na fratton park-u bude nekarakteristicno "navijanje" il sam ga pomijesao s drugim stadionom

samo ovaj grb treba modernizovat malo

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 16 apr 2020, 17:26

Cek, kako mislis nekarakteristicno?
Sto se tice grba, ne znam. Previse moderizacije u klubu ne valja. Treba ostaviti starog duha. Grb bi ja cak vratio na stari.
Sve u svemu, idemo pravim putem nakon dugo godina. Pa nek sve dodje po redu.
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Osim13 » 16 apr 2020, 17:31

Mokes je napisao/la:
14 apr 2020, 16:04


Kad se sjetim ove pobjede. :bow:
kako je ovo gotivna ekipa bila James, Diarra, Lauren, Johnson, Baroš, Muntari, Mendes, Campbell, Kanu... :ljepota:

Ja mislim da je u tom periodu već i Begović bio tu.
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
mirgerr
Postovi: 3532
Pridružen/a: 29 nov 2016, 23:00
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la mirgerr » 16 apr 2020, 17:39

Chinaglia je napisao/la:
16 apr 2020, 14:26
jel na fratton park-u bude nekarakteristicno "navijanje" il sam ga pomijesao s drugim stadionom

samo ovaj grb treba modernizovat malo
Nisi, nisi pomijesao. Atmosfera na Frattonu je ludjacka, mislim da nema igraca/trenera u Engleskoj koji ih nije bar jednom pohvalio. Premal stadion, a stane oko 21 hiljada. Prije tri sezone igrali su League two, odnosno 4. rang i prosjek im je bio 17 hiljada... lani 20. :salut:

A to sto se tice grba, mislim da su ga promijenili nedavno.
"I wouldn't say I was the best manager in the business. But I was in the top one" - Brian Clough

Spamm

Avatar
Lillard
Postovi: 26292
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Lillard » 16 apr 2020, 17:45

slika

slika

:kafa:
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 17 apr 2020, 11:36

Klase...
slika
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 17 apr 2020, 20:10

Pompey Chief Executive Mark Catlin has told me he’s working on a number of possible scenarios for football returning, including one where no fans are allowed in stadiums until January.
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Dex
Postovi: 17612
Pridružen/a: 17 jul 2012, 19:18
Lokacija: Eric Forman's Basement
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Dex » 21 apr 2020, 10:06

Osim13 je napisao/la:
16 apr 2020, 17:31
Mokes je napisao/la:
14 apr 2020, 16:04


Kad se sjetim ove pobjede. :bow:
kako je ovo gotivna ekipa bila James, Diarra, Lauren, Johnson, Baroš, Muntari, Mendes, Campbell, Kanu... :ljepota:

Ja mislim da je u tom periodu već i Begović bio tu.
Niko Krajnčar s dugom kosom, romantika :kafa:
I had an appointment with you tonight… in Samarra.

Avatar
QUARESMA 18<<<
Postovi: 14585
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la QUARESMA 18<<< » 26 apr 2020, 19:28

Osim13 je napisao/la:
16 apr 2020, 17:31



kako je ovo gotivna ekipa bila James, Diarra, Lauren, Johnson, Baroš, Muntari, Mendes, Campbell, Kanu... :ljepota:

Ja mislim da je u tom periodu već i Begović bio tu.
a benjani mwaruwari sa svojom legendarnom proslavom gola :)

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 26 apr 2020, 23:31

Ahahahahahahaha
We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 27 maj 2020, 00:08

We will never, we will never, we will never die!

Avatar
Boko
Postovi: 28
Pridružen/a: 19 avg 2015, 11:22
Lokacija: CG
Kontakt:

Re: FC Portsmouth

Post Postao/la Boko » 08 jun 2020, 19:57

We will never, we will never, we will never die!

Odgovori

Natrag na “English Premier League”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 13 gostiju.