FC Zenit Saint Petersburg

Moderatori/ce: ribery,Monolog,hammers,geronimo

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 09:30

FC Zenit Saint Petersburg

slika


Historijat kluba:

Zenit je klub iz ruskog grada Saint Petersburg.
Jedan je od brendova grada,zajedno sa muzejom "Hermitage",teatrom "Mariinsky" i slavnim "Peterhof" fontanama.
Za razliku od većine ostalih velikih gradova,Zenit je zapravo jedini profesionalni klub u gradu,nema gradskih rivala,nema gradskih derbija,većina stanovništva Saint Petersburg navija za Zenit.
Podaci o klubovima iz Saint Petersburga koji su prethodili osnivanju Zenita datiraju i do 1914-te, kada je osnovana ekipa "Murzinka",koja će kasnije promjeniti ime u "Bolshevik".
Ipak,za zvaničnu godinu osnivanja Zenita se uzima 1925-ta,kada su radnici jedne metalurške fabrike osnovali klub "Stalinets" koji će 1939-te dogurati i do finala kupa SSSR-a gdje će izgubiti od moskovskog Spartaka.
1936-te Bolshevik mijenja ime u FC Zenit,a 1940-te se udružuju u jedan klub sa ekipom Stalinets i tako nastaje FC Zenit Leningrad.
Period drugog svjetskog rata je bio tragičan za Zenit,velik broj igrača učestuje aktivno u ratu te tako braća Shelagin,Nikolay Salostin,Samuil Kozinets,Nikolay Lepeka,Arkady Larionov, Boris Ivin,Leonid Dorofeyev nisu živi izašli iz njega.
Preteča Petrovsky stadionu,"Lenin" stadion koji je bio dom ekipe Zenita biva uništen u toku opsade Leningrada.
Ipak,1944-te preživjeli igrači Zenita se ponovno okupljaju i senzacionalno osvajaju kup SSSR-a.
Naredne godine nisu bile uspješne za klub,1948-me se spominjalo čak i gašenje.
Ipak do toga nije došlo,a 1958-me Georgy Ivanovich Zharkov iz Moskve postaje prvi trener kluba a da nije iz Saint Petersburga.
On će se posvetiti skupljanju talenata is svih Leningradskih sportskih škola,ali u tim godinama Zenit nije mogao visočije od 4-tog mjesta SSSR lige.
Vasily Danilov,Zenitov igrač je bio tima SSSR-a koji je osvojio treće mjesto na svjetskome prvenstvu 1966-te.
Zenitovi rezultati se popravljaju 70-tih godina pod vodstvom Evgeny Goryanskya,ali on napušta Zenit i preuzima reprezentaciju SSSR-a što je zaustavilo uspon kluba.
Njegova zamjena German Zonin,koji je pokušavao uvesti savremene metode vođenja treninga,ipak nije uspio ostvariti značajnije rezultate od 5-tog mjesta u prvenstvu 1976-te i polufinala kupa godinu kasnije.
Poslije njega ekipu preuzima Yury Morozov,koji zaključuje da je potrebna velika rekonstrukcija ekipe i daje šansu novim,mlađim igračima.
To se pokazalo uspješnim,jer pod njegovim vodstvom ekipa prvi put u istoriji osvaja treće mjesto u prvenstvu i debituje u evropskim takmičenjima,gdje 1981 u prvom evropskom duelu u Uefa cupu gubi obje utakmice od Dynamo Dresdena(1:2,1:4).
Konačni uspon do titule prvaka SSSR-a dolazi pod vodstvom mladog trenera
Pavel Sadyrina,koji je bio poznat da ne tjera igrače da slijepo robuju taktici već im je davao dosta slobode u igri,1984-te Zenit gubi finale kupa od Dynamo Moskve ali te godine osvaja prvu titulu prvaka.
U tom periodu četvorica igrača Zenita(Biryukov, Larionov, Dmitriev,Klementyev) su članovi reprezentacije.
Nakon raspada SSSR-a skladu sa promjenom imena grada,tako se i klub prestaje zvati FC Zenit Leningrad te postaje FC Zenit Sankt Peterburg,pod kojim imenom nastupa i danas.
Početak 90-tih je bio težak za Zenit,glavni sponzor metalušrka industrija "Lomo" odustaje od finansiranja,ekipa postaje jedna od najslabijih u ligi i 1992-ge ispada iz sada samostalne ruske lige.
Tri sezone je Zenit igrao u drugoj ligi,ali onda na mjesto predsjednika kluba dolazi Vitaly Mutko koji će u potpunosti reorganizovati klub,na trenersku poziciju se vraća legendarni Pavel Sadyrin pod čijim se vodstvom Zenit vraća u elitu 1996-te godine.
Na klupi ga zamjenjuje Anatoliy Byshovets,koji će promjeniti ustaljenu politiku kluba da se kadar zasniva od domaćih igrača,te on dovodi igrače iz Ukrajine,Moldavije,Bjelorusije,Armenije..
1999-te trenersku palicu je preuzeo dotadašnji asistent Anatoli Davydov(čovjek sa najviše nastupa za klub u istoriji Zenita) i vodi Zenit do titule pobjednika kupa,u finalu je pobijeđen Dynamo Moskva rezultatom 3:1,uz dva gola Alexandera Panova.
Početkom novog milenijuma ekipu ponovno preuzima Yury Morozov pod čijim vodstvom Zenit osvaja treće mjesto u prvenstvu 2001.
Vlastimil Petržela,češki trener, vodi ekipu do drugog mjesta 2003-će.
Naredne godine na evropskome prvenstvu nastupala su četvorica igrača Zenita,Malafeyev,Radimov, Bystrov za Rusiju i Pavel Mareš za Češku.
U klubu odlučuju da je vrijeme da se napravi korak naprijed,da se dovede provjereni strani trener koji bi mogao podići igru Zenita na novi nivo i tako u julu 2006-te ekipu preuzima Holanđanin Dick Advocaat,što će se pokazati fantastičnim izborom.
Pod njegovim vodstvom ekipa osvaja prvu titulu prvaka u samostalnoj Rusiji,te osvaja evropski Uefa Cup pobjedom u finalu nad Glasgow Rangersima od 2:0,posebno će ostati upamćena pobjeda od 4:0 u revanšu utakmice protiv Bayern Munchena u polufinalu.
U tom periodu prva zvijezda ekipe je Andrei Arshavin,koji dobija razna individualna priznanja(najbolji ruski igrač,najbolji igrač ruske lige..).
Malafeev,Anyukov,Shirokov,Zyryanov,Arshavin postaju dio tima Rusije koji osvaja treće mjesto na evropskome prvenstvu 2008-me,a Arshavin i Zyranov bivaju izabrani u najbolji tim prvenstva.
2009-te,u utakmici Uefa Super Kupa Zenit pobjeđuje pobjednika lige prvaka Manchester United,i postaje prva ruska ekipa u istoriji sa tim trefejom.
Naredna sezona nije bila tako uspješna,debitanski nastup u ligi prvaka je prošao loše a u prvenstvu je ekipa završila ne trećem mjestu.
U janauru 2010-te ekipu preuzima poznati Italijanski trener Luciano Spalletti.
Pod njegovim vodstvom u prvih 10 utakmica ekipa prima samo 3 gola,osvaja ruski kup pobjedom nad Sibirom,po drugi put u istoriji osvaja Rusku ligu te pobjeđuje CSKA u utakmici super kupa,čime fantastičnu sezonu zaokružuje sa sva tri domaća trofeja.
Mrlju na savršenu sezonu je bacilo ispadanje od Auxera u kvalifikacijama za ligu prvaka,ekipa se nastavila takmičiti u Europa ligi gdje je ispala od Twentea.
Naredne sezone Zenit je igrao ligu prvaka i zabilježio historijski prvi prolazak grupne faze,ali onda je ispao od portugalske Benfice.
Ekipa ponovno osvaja Rusku ligu i igrati će ligu prvaka u sezoni 2012/2013.

[youtube][/youtube]

St.Petersburg
slika
slika


Stadion:

slika
Dom ekipe Zenita je "Petrovsky stadion".
Stadion ima kapacitat od samo 21,500 gledalaca,i nalazi se na otočiću pa se do stadiona dolazi preko mosta.
Stadion je izgrađen 1925-te i od tada su izvršene mnogobrojne rekonstrukcije.
Posjeduje atletsku stazu,na njemu se održavaju koncerti a čak i djeca iz lokalnih škola dolaze na rekreaciju.



slika
U St. Petersburgu se gradi novi stadion,kapaciteta od 62 000 gledalaca za kojeg se očekuje da bude jedan od najljepših u evropi,ali zbog nesuglasica između lokalnih vlasti i Gazproma radovi teku usporeno i datum otvaranja se stalno prolongira,jedino što je sigurno da će svakako morati biti završen do 2018-te godine kada se u Rusiji igra svjetsko fudbalsko prvenstvo.
Gradi se na mjestu gdje se nekad nalazio "Kirov stadion",dom Zenita u periodu
1950-1989 te 1992-ge,ogromni stadion koji je srušen prije 6 godina a na njemu se znalo okupiti i više od 100 000 gledalaca.



Zanimljivosti:
-Glavni sponzor ekipe je najveća ruska kompanija Gazprom.

-Navijači Zenita su bivši predsjednik Rusije Dmitry Medvedev,bokser Nikolaj Valujev te ruski astronaut Jurij Malencenko koji je 2007-me nosio Zenitov dres u svemiru,što se smatra prvim fudbalskim dresom u svemiru.

-Zenit ima svoju vlastitu fudbalsku akademiju za uzraste ekipa U7,U8,U9... pa sve do U21.U svakom uzrastu ima oko 18-20 izabranih igrača od kojih su mnogi dovedeni iz drugih gradova i klub preuzima potpunu brigu oko njihovog stanovanja i školovanja.

-Ako poželite gledati utakmicu Zenita protiv neke od slabijih ekipa karta će vaš koštati nekih 13,50 eura,a ako pak želite gledati derbi utakmicu ruskoga prvenstva sa najboljih mjesta na tribinama koštat će vas oko 103 eura.

-Najveći rival Zenita je Spartak Moskva,istorija ovoga rivalstva je veoma duga i komplikovana,Pavel Sadyrin kada je došao na klupu Zenita 1995-te je izjavio da mu je cilj vratiti Zenita u vrh i pobijediti Spartaka,vrhunac rivalstva je poznata "Shchelchok" tuča između navijača ova dva kluba 1997-me u kojoj je učestovalo preko 1000 osoba.

Tradicionalna boja Zenitovih dresova je kombinacija bijele,plave i nebesko plave boje,a trenutno ekipa igra u Nike opremi.

slika

-Ako ste više zainteresovani za umjetnost,kulturu ili historiju nego za fudbal,u St. Petersburgu imate izbor od preko 50 muzeja.



Trenersko osoblje:
Glavni trener:Luciano Spalletti
Pomoćni treneri:Marco Domenichini,Daniele Baldini,Igor Simutenkov
Trener golmana:Mikhail Biryukov



Trenutni roster(ekipa koja je prijavljena za ligu prvaka)

-Vyacheslav Malafeev
-Yury Zhevnov
-Pavel Dronov

-Alexander Anyukov
-Domenico Criscito
-Tomas Hubocan
-Andrey Ivanov
-Nicolas Lombaerts
-Aleksandar Lukovic
-Michael Lumb
-Bruno Alves

-Danny
-Konstantin Zyryanov
-Vladimir Bystrov
-Igor Denisov
-Viktor Fayzulin
-Sergey Semak
-Roman Shirokov
-Ovidius Verbickas
-Axel Witsel
-Danikla Yashchuk

-Alexander Bukharov
-Luka Djordjevic
-Alexander Kerzhakov
-Hulk


Na rezervnom "B" spisku se nalaze Egor Baburin,Andrey Zaitsev,Igor Cheminava,Vladimir Malyshev, Dmitry Telegin, Denis Terentyev,Ilya Zuev,Maxim Batov,Ignat Epifanov,Alexey Evseev, Alexey Kayukov,Pavel Mogilevets,Vyacheslav Zinkov,Maxim Kanunnikov,Sergey Tsyganov,Ilya Eronin,Alexey Panfilov,Anton Proshin.


Nadimak Zenita je "Sino Belo Golubye",što zapravo predstavlja tradiconalne Zenitove boje i vrlo se često može čuti u pjesmama navijača Zenita.

[youtube][/youtube]

Prvaci SSSR:1984
Prvaci Rusije:2007,2010,2011
Pobjednici kupa SSSR:1944
Pobjednici kupa Rusije:1999, 2010
Pobjednici Premijer kupa Rusije:2003
Pobjednici superkupa SSSR:1984
Pobjednici superkupa Rusije:2008,2011
Pobjednici Uefa cupa:2008
Pobjednici Uefa superkupa:2008
Zadnja izmjena: Dylan Dog, dana/u 02 feb 2013, 13:11, ukupno mijenjano 2 puta.
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

underPFC
Postovi: 952
Pridružen/a: 24 jun 2012, 17:56
Lokacija: JUG
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la underPFC » 04 sep 2012, 12:52

Zenit je glavni favorit ove godine u Rusiji,bez premca rekao bih... Fino su počeli sezonu,doveli ovu dvojku za 80 miliona i stvarno ne vidim da iko može da im preotme titulu,štaviše mislim da će ubedljivo slaviti na kraju....

Po meni prevelike pare su date za Witsela... prevelike!
BORBA ZA PRAVDU! PRAVDA ZA GROBARE!

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 15:24

Možda su za Hulka dali previše,ali ne i za Witsela,onakvih veznjaka je vrlo malo na svijetu,pravi onaj CM,nit je DM čija se igra bazira na destrukciji igre protivnika niti AM koji igra samo ofanzivu,Witsel radi sve,23 godine,dolazi da popuni rupu gdje je Zenit najslabiji(Denisov i Shirokov su ok,ali trećeg veznjaka obično igra Zyranov ili Semak koji su veterani),fantastična kupovina.

-Odšteta za Hulka i Witsela će se isplatiti u ratama u naredne 3 godine
-Hulk i Witsel dolaze u St.Petersburg nakon reprezentativnih obaveza
-Cilj je ove sezone odbraniti titulu prvaka Rusije i dogurati do četrfinala lige prvaka

slika
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

meho-medo
Postovi: 3486
Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la meho-medo » 04 sep 2012, 17:53

Moze li neko napisati prvu postavu Zenita i sa ova dva pojacanja
"Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
(İbn Qajjim)

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 17:56

meho-medo je napisao/la:Moze li neko napisati prvu postavu Zenita i sa ova dva pojacanja
slika
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

meho-medo
Postovi: 3486
Pridružen/a: 16 maj 2011, 19:13
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la meho-medo » 04 sep 2012, 17:59

Dylan Dog je napisao/la:
meho-medo je napisao/la:Moze li neko napisati prvu postavu Zenita i sa ova dva pojacanja
slika
aha ,hvala
"Želio sam da se strpim i sustegnem od tebe ali, izdala me je ljubav u srcu koja za tebe od davnina traje. İ znaj da sam se u tebe zaljubio, i sada kad to znaš čini što hoćeš."
(İbn Qajjim)

Avatar
miky_hz
Postovi: 23018
Pridružen/a: 23 feb 2009, 14:19
Lokacija: BoRdO mAhAlA
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la miky_hz » 04 sep 2012, 18:06

A Bruno Alves nije u prvih 11? mislim ne pratim nesto specijalno a vidim da ga ne stavi ti u tu ekipu
DINO MERLIN "Znas kako ti je to, rodiš se u Sarajevu i navijas za Sarajevo. Ima i onih koji su u manjini i navijaju za Zelju. Hvala Bogu ja nisam medju njima".

starmo94
Postovi: 817
Pridružen/a: 06 jan 2012, 17:58
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la starmo94 » 04 sep 2012, 18:09

Faizulin je takodjer standardan u prvih 11. Mozda cak i najbolji igrac ekipe do sada..

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la alan_kardec » 04 sep 2012, 18:11

Ma kakav hubočan prije brune alvesa. uostalom mislim da je hubočan bek a ne stoper.
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 18:14

miky_hz je napisao/la:A Bruno Alves nije u prvih 11? mislim ne pratim nesto specijalno a vidim da ga ne stavi ti u tu ekipu
Kod Spalletia je standardni stoperski dvojac Lombaerts-Hubočan,prvi je ikona kluba koji će vjerovatno ući u istoriju kao stranac sa najviše nastupa za klub dok je drugi Spalletiev miljenik,igrač koji ide glavom na kopačku,vidjećeš kad budemo igrali protiv Slovačke :P
A i Alveš se nije uklopio,kad igra za Portugal neprelezan je,u Zenitu je puno manje impresivan,inače je među najplaćenijim igračima u klubu a ne igra prvu postavu,prodat to treba.

alan_kardec,eto provjeri,Alves je mislim bio u prvoj postavi samo u jednoj utakmici do sada u sezoni,Hubočan je defanzivni univerzalac koji može igrati i stopera i obje bekovske pozicije,do dolaska Criscita obično je igrao lijevoga beka,kako je Criscito popunio mjesto lijevoga beka Hubočan igra stopera u tandemu sa Lombaertsom.


starmo94,u načelu se slažem s tobom,ali neko mora ispasti iz postave jednostavno.
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la zizu1991 » 04 sep 2012, 18:20

Jel može jedno pitanje, pored ovog već naravno ? :D
Tiče se naziva kluba... oficijelno na grbu piše : Zenit Sankt Petersbubrg, sada, da li su oni stavili da im je oficijelno Saint radi lakšeg izgovaranja, šta je posrijedi ?
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 18:28

zizu1991 je napisao/la:Jel može jedno pitanje, pored ovog već naravno ? :D
Tiče se naziva kluba... oficijelno na grbu piše : Zenit Sankt Petersbubrg, sada, da li su oni stavili da im je oficijelno Saint radi lakšeg izgovaranja, šta je posrijedi ?
Pa to ti je do imena grada a ne kluba,obična igra riječi,Sankt je na ruski što Saint na engleski,isto da pitaš što na dresu BiH piše Bosna i Hercegovina a ne Bosnia and Herzegovina :P
(Barem mislim da je tako).
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la zizu1991 » 04 sep 2012, 18:33

Dylan Dog je napisao/la: Pa to ti je do imena grada a ne kluba,obična igra riječi,Sankt je na ruski što Saint na engleski,isto da pitaš što na dresu BiH piše Bosna i Hercegovina a ne Bosnia and Herzegovina :P
(Barem mislim da je tako).
Znam ja da je Sankt sveti, nije to problem, nego recimo, mislim na oficijelno, kako se zove, na to sam mislio.
Jer znam da naši komentatori kažu Zenit iz Sant Petresburga , da nije tu posrijedi neko zapadnjačenje, jer ako je tako onda se tu gubi identitet kluba :?: šta li, samo me to zanimalo, jer nisam pratio ostale komentatore šta govore, iz drugih zemalja. :D
Zadnja izmjena: zizu1991, dana/u 04 sep 2012, 18:37, ukupno mijenjano 1 put.
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Avatar
Dylan Dog
Postovi: 6799
Pridružen/a: 01 jul 2009, 04:10
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Dylan Dog » 04 sep 2012, 18:36

zizu1991 je napisao/la:
Dylan Dog je napisao/la: Pa to ti je do imena grada a ne kluba,obična igra riječi,Sankt je na ruski što Saint na engleski,isto da pitaš što na dresu BiH piše Bosna i Hercegovina a ne Bosnia and Herzegovina :P
(Barem mislim da je tako).
Znam ja da je Sankt sveti, nije to problem, nego recimo, mislim na oficijelno, kako se zove, na to sam mislio.
Jer znam da naši komentatori kažu Zenit iz Sant Petresburga , da nije tu posrijedi neko zapadnjačenje, šta li, samo me to zanimalo, jer nisam pratio ostale komentatore šta govore, iz drugih zemalja. :D
Pa eto za Ruse je Sankt a za ostatak svijeta Saint :mrgreen:
Tragedija!Bosna i Hercegovina gubi svog najvećeg dragulja??Pogibljeni start znači kraj potencijalno velike karijere?? Pogledati na:
http://www.pohrani.com/f/1h/RC/SsrCfkJ/dajv.gif

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la zizu1991 » 04 sep 2012, 18:38

Dylan Dog je napisao/la: Pa eto za Ruse je Sankt a za ostatak svijeta Saint :mrgreen:
Yay, got it :!: :P :D
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Saurman » 04 sep 2012, 18:46

Došao Hulk i odmah tema osvanula. :mrgreen:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Raul_64
Postovi: 14899
Pridružen/a: 18 avg 2009, 12:40
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la Raul_64 » 04 sep 2012, 19:13

Pogledao sam Zenit ove sezone jedno 4x..
a pratio sam razvoj ovog Spaletijevog Zenita i ranije..

pobjeda u Moskvi protiv CSKA je bila impresivna..
i klupa nije losa..
B. Alves ? Lukovic..
pa Semak majstor i sa 38 i Zirjanov u sredini..
Bistrov,Faljzulin,DJordjevic za krilne pozicije i grdosija Buharov kao backup.
perfektna ekipa..

meni je Shirokov najveci maher , samo da jos nije lijen ko guzica bio bi utoliko bolji.
Never trust anything that bleeds for seven days and doesn't die.

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la MaGiCa » 04 sep 2012, 19:25

zizu1991 je napisao/la:Jel može jedno pitanje, pored ovog već naravno ? :D
Tiče se naziva kluba... oficijelno na grbu piše : Zenit Sankt Petersbubrg, sada, da li su oni stavili da im je oficijelno Saint radi lakšeg izgovaranja, šta je posrijedi ?
Zato sto je Petar Veliki koji je napravio taj grad bio pod uticajem svoje zene Svabice. Inace sveti=svjatij bi bilo po ruskom.

Avatar
DejaNMG
Postovi: 2214
Pridružen/a: 21 mar 2012, 23:09
Lokacija: Mrkonjic Grad
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la DejaNMG » 04 sep 2012, 21:07

Ekipa za svaki repsekt, popratim ih kao i Rusku ligu preko SKa, a posebno cu sada kad su doveli Witsela i Hulka. :mrgreen:
Volio bih da u nekoj rundi LP idu na moj Chelsea, da se malo ponosamo, pa kom opanci, kom obojci. :lol:
Blue is the colour, football is the game
We're all together and winning is our aim
So cheer us on through the sun and rain
Cos Chelsea, Chelsea is our name. KTBFFH <333

<333 CFC & NYK & CZBG <333

Velibor Dunjic 1985-2014

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: FC Zenit Saint Petersburg

Post Postao/la zizu1991 » 04 sep 2012, 21:17

MaGiCa je napisao/la: Zato sto je Petar Veliki koji je napravio taj grad bio pod uticajem svoje zene Svabice. Inace sveti=svjatij bi bilo po ruskom.
Znam za to, studiram historiju, čovjek mi je već odgovorio na pitanje, hvala :D
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Odgovori

Natrag na “Ostale lige”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.