Koronavirus (COVID-19) - općenito

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Jeste li prebolili Covid ili se vakcinisali?

Nisam ni prebolio niti se vakcinisao
81
29%
Prebolio sam, nisam se vakcinisao
65
23%
Nisam prebolio, vakcinisao sam se
68
24%
I prebolio sam i vakcinisao sam se
68
24%
 
Ukupno glasova: 282

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 05 apr 2022, 14:54

Pa je l vakcina za koronu lijek ili je prevencija?

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 05 apr 2022, 14:56

Shategabri je napisao/la:
05 apr 2022, 14:48
admin je napisao/la:
05 apr 2022, 14:25
Shategabri je napisao/la:
05 apr 2022, 13:59


Ne ide to baš tako sa ratovima.
Pitanje je kad će recimo Rusija i Ukrajina opet imati normalne odnose.
Japan je recimo tehnički još sa Rusijom u ratu. Nikad završenom.

Što se tiče korone, ona je i dalje tu, i dalje su ljudi i zaraženi i bolesni (ok, ne u tolikoj mjeri, ali to je i neki prirodan proces što se virusa samog tiče). Ima veze i sa sticanjem imuniteta, što prirodnog što umjetno.
Što se tiče zauzimanja drugačijeg stava, to je došlo preko noći, praktično prešutno, a znaš i sam kolika je galama bila, kakvi su se pritisci vršili za vakcinaciju (dakle pričamo već o fazi kad je i zvanično bilo da virus ulazi u blažu fazu, dakle mutacije su ga dobro oslabile).

Eto to je ono što je malo čudno, ali ok...nek je to iza nas i nije više bitno ni ko je bio u pravu ni ko nije.
Nadamo se da nas neće neki novi belaj stići, jer posljednjih godina sve neko sr.anje za sra.anjem.
Uopšte nije došlo preko noći. Preko noći je promijenjeno interesovanje ljudi i medija, sa korone na ukrajinu. Ali jbg, to je tako, i mi pet dana ubijamo oko reprezentacije, pa onda dodje derbi u PLBiH i zaboravimo na reprezentaciju. Dva dana kasnije, mozda igra košarkaška reprezentacija, pa zaboravimo na PL. Ali to ne znači da igrači Želje i Sarajeva prestaju trenirati, samo zato što ih nema na portalu i niko na forumu ne piše o njima.

Mjere uopšte nisu ukinute u mnogim zemljama u kojim su se i ranije ozbiljno sprovodile. Potvrde o vakcinaciji se i dalje traže. Vjerovatno će biti ukinute svuda uskoro i tome se svako normalan nada, ali da je nešto preko noći bilo, to je mozda samo u nečijoj glavi isparilo tokom noći, ali u stvarnosti nije baš tako.

Vakcinu je i dobijao, i dalje dobija, svako kome treba, samo što o tome "kome treba" nisu pitali tebe i par opskurnih youtubera, već je stvoren neki koncezus u naučnoj zajednici o tome.

Naravno da dolazi i novi belaj u vidu recesije i raznih oblika siromaštva. Neko će se tome iznenaditi i zaključiti da je jako čudno kako nam neko "smješta belaj za belajem da bi izvukao stalno neku korist". Drugom je opet normalno da nakon što stane privreda u cijelom svijetu na godinu dana, mora doći do recesije, a da recesija uzrokuje rat, a taj rat opet uzrokuje još goru recesiju. Taj koji je to kontao u startu i koga ništa od toga ne iznenadjuje, vakcinisao se čak i zdrav-prav jer je htio da privreda stoji što je moguće kraće, da bi recesija bila što manja, da bi rat bio što dalje od njega, jer možda konta da neće umrijeti od korone, ali bi od granate mogao.
Itekako jeste. Znam da ovako ove sedmice nisam mogao u Sloveniju, bar ne bez testa, a iduće je sve bilo free.
Ok, možemo reći da je rat skrenuo fokus javnosti sa pandemije, međutim nije samo to u pitanju.
Kao što vidimo vakcinacija ne da više nije obavezna, nego bi mnogi koji su uskraćeni zbog toga da li da obavljaju posao ili nešto drugo, dobiti određenu satisfakciju. To je na neki način priznanje da se prilično pretjeralo u provođenju mjera.

Mjere nisu ukinute u zemljama koje i dalje kao treniraju strogoću, rekli bismo da su ozbiljnije od drugih, zapravo ne žele priznati besmislenost i pretjerivanje u provođenju tih mjera.
Pa evo znam slučaj u Njemačkoj su na granici bračni par zaustavili koji je otišao sa info da su ukinute mjere (iako nisu), međutim niko ih nije vratio s granice zato što nisu imali test. To govori o priličnoj fleksibilnosti tih mjera, a znaš da to nije moglo prije recimo godinu dana.

Ne treba ni da pitaju mene, opet insuinacija, omiljena vam disciplina. Struka treba da se pita, a ono što smo imali nije se pitala struka nego politika, struka je bila obična krpena lutka. Vakciniši sve. Nigdje veze.

Slažem se, ta kula od karata koja se gradi prvo kroz ovaj period korone onda kroz krizu rata u Ukrajini (a koja se osjeti u cijelom svijetu), u jednom momentu će se srušiti.
To je prirodan tok stvari, siromašni u ovakvim situacijama postaju još više siromašni, dok se određene grupe bogatih još više bogate. Nije to nikakva zavjera.
Za vakcinaciju se ne mogu složiti, kao što se ne bih ni složio s bilo kojom varijantom uzimanja lijekova osobi koja je zdrava.
Da pijemo paracetamole unaprijed kako ne bismo dobili gripu? Nema smisla.
Kao ni navoditi random razloge. Nema nikakvog uporišta da smo vakcinama ubrzali proces mutacija virusa. Priroda je odradila svoje.
Pa logično da je morao doći trenutak kad jedne sedmice traže testove ili potvrde o vakcinaciji, a naredne ne traže.
Ne znam kako si ti to zamislio, ali ja ne vidim nikakvo drugo rješenje, osim da se zauvijek traže potvrde. U kakvoj ti banalnoj stvari nalaziš argument, to je nevjerovatno.

Struka je bila 99,9% za to da se svi trebaju vakcinisati. I dalje je struka 99,9% za to. Opskurni likovi iz struke koji su bili protiv su to većinom radili radi publiciteta i ličnih interesa, mada svijet je velik, naravno da je bilo i onih drugih. Ali ogromna većina apsolutno je bila za to da se svi vakcinišu, u svakom trenutku, pa i sada. Izmišljanje činjenica - omiljena discplina.

Složio se ili ne, vakcina je preventivno sredstvo. Nije lijek. Vakcina, svaka, isključivo je namjenjena zdravim osobama. Čak se prvo obavi pregled i bolesne osobe ne mogu primiti vakcinu. Pogotovo ne bolesne osobe od bolesti protiv koje se vakciniše. Druga omiljena disciplina - nezananje i argumantacija neispravnim činjenicama.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14534
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 05 apr 2022, 15:04

admin je napisao/la:
05 apr 2022, 14:56


Pa logično da je morao doći trenutak kad jedne sedmice traže testove ili potvrde o vakcinaciji, a naredne ne traže.
Ne znam kako si ti to zamislio, ali ja ne vidim nikakvo drugo rješenje, osim da se zauvijek traže potvrde. U kakvoj ti banalnoj stvari nalaziš argument, to je nevjerovatno.

Struka je bila 99,9% za to da se svi trebaju vakcinisati. I dalje je struka 99,9% za to. Opskurni likovi iz struke koji su bili protiv su to većinom radili radi publiciteta i ličnih interesa, mada svijet je velik, naravno da je bilo i onih drugih. Ali ogromna većina apsolutno je bila za to da se svi vakcinišu, u svakom trenutku, pa i sada. Izmišljanje činjenica - omiljena discplina.

Složio se ili ne, vakcina je preventivno sredstvo. Nije lijek. Vakcina, svaka, isključivo je namjenjena zdravim osobama. Čak se prvo obavi pregled i bolesne osobe ne mogu primiti vakcinu. Pogotovo ne bolesne osobe od bolesti protiv koje se vakciniše. Druga omiljena disciplina - nezananje i argumantacija neispravnim činjenicama.
Zar nismo imali uvođenje mjera, pa onda traju do ovog datuma, traju do onog, pa se nešto popusti, pa kad krene opet, onda vraćaj i uvodi nove.
Naravno, da se traže potvrde ako je već struka za to da se svi vakcinišu. Zašto je to odjednom u sve više država nebitno?!

A ovi su bili za 100% vakcinaciju isključivo iz humanitarnih razloga?!
Šta sam izmislio? Čuj izmišljanje činjenica...

Vakcina je preventivno sredstvo koje je u konačnici lijek. Kao i svaka druga vakcina.
Prije korona pandemije, vakcine za grip su se uglavnom davale rizičnim skupinama (kako struka procjeni).
Ovo za obavljanje pregleda, gdje se to kod nas radilo? Dođeš, bocnu te i piči. Nikakvog pregleda nije bilo.
Misliš na testiranje da li si pozitivan?

Vidim još vas drži korona PTSP i ono medijski presing. Informisao se preko Google pretraživača i odmah je za mene doktor, a ja neznalica. Ok.
Koševo Zapad

Avatar
Shategabri
Postovi: 14534
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 05 apr 2022, 15:06

sljivo je napisao/la:
05 apr 2022, 14:54
Pa je l vakcina za koronu lijek ili je prevencija?
I jedno i drugo.

Jer ako idemo tom logikom, šta su neki drugi lijekovi koji se uzimaju, a na koje onda imunitet svake jedinke reaguje nakon prijema istog na neki način da pomogne organizmu da prebrodi bolest, ublaži simtome, omogući fer borbu sa virusom ili oboljenjem?
Koševo Zapad

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 05 apr 2022, 15:18

Pomirite se da ste izvisili, mi smo ostali čisti, život ide dalje :kafa:
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 05 apr 2022, 18:16

Besmisleno je...

Isto da zidaru objasnjavas da bi bilo bolje za njega da je zavrsio fakultet, a on te ubjedjuje da za njegov posao ne treba fakultet i da bi samo glupan trosio vrijeme na ucenje kad moze i bez toga zidat zid.

I pocnes se trudit, onda skontas da nije on dzaba polukvalifikovani radnik i pustis ga nek misli sta hoce

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la dscile » 05 apr 2022, 18:40

Shategabri je napisao/la:
05 apr 2022, 15:04
admin je napisao/la:
05 apr 2022, 14:56


Pa logično da je morao doći trenutak kad jedne sedmice traže testove ili potvrde o vakcinaciji, a naredne ne traže.
Ne znam kako si ti to zamislio, ali ja ne vidim nikakvo drugo rješenje, osim da se zauvijek traže potvrde. U kakvoj ti banalnoj stvari nalaziš argument, to je nevjerovatno.

Struka je bila 99,9% za to da se svi trebaju vakcinisati. I dalje je struka 99,9% za to. Opskurni likovi iz struke koji su bili protiv su to većinom radili radi publiciteta i ličnih interesa, mada svijet je velik, naravno da je bilo i onih drugih. Ali ogromna većina apsolutno je bila za to da se svi vakcinišu, u svakom trenutku, pa i sada. Izmišljanje činjenica - omiljena discplina.

Složio se ili ne, vakcina je preventivno sredstvo. Nije lijek. Vakcina, svaka, isključivo je namjenjena zdravim osobama. Čak se prvo obavi pregled i bolesne osobe ne mogu primiti vakcinu. Pogotovo ne bolesne osobe od bolesti protiv koje se vakciniše. Druga omiljena disciplina - nezananje i argumantacija neispravnim činjenicama.
Zar nismo imali uvođenje mjera, pa onda traju do ovog datuma, traju do onog, pa se nešto popusti, pa kad krene opet, onda vraćaj i uvodi nove.
Naravno, da se traže potvrde ako je već struka za to da se svi vakcinišu. Zašto je to odjednom u sve više država nebitno?!

A ovi su bili za 100% vakcinaciju isključivo iz humanitarnih razloga?!
Šta sam izmislio? Čuj izmišljanje činjenica...

Vakcina je preventivno sredstvo koje je u konačnici lijek. Kao i svaka druga vakcina.
Prije korona pandemije, vakcine za grip su se uglavnom davale rizičnim skupinama (kako struka procjeni).
Ovo za obavljanje pregleda, gdje se to kod nas radilo? Dođeš, bocnu te i piči. Nikakvog pregleda nije bilo.
Misliš na testiranje da li si pozitivan?


Vidim još vas drži korona PTSP i ono medijski presing. Informisao se preko Google pretraživača i odmah je za mene doktor, a ja neznalica. Ok.
Vakcina je vakcina, ne moze biti i lijek i vakcina. Vakcina je preventiva, znaci sluzi da sprijeci pojavu bolesti. Lijek sluzi da suzbije bolest i gledajuci sastav on i vakcina imaju slicnosti kao Kina i Amerika.
Prije davanja vakcine pitaju te jesi li bolestan i jesi li skoro bio bolestan, bas zbog toga sto je namijenjena zdravim ljudima. Ne mozes vakcinu davati nekome u toku bolesti jer se njegov imunitet vec bori sa necim, a treba odreagovati na antigene iz vakcine.

Druga je stvar sto je sa slazem da ovu pandemiju nije okoncala bilo kakva vakcina, nego slabljenje sojeva. I sto se slazem da se pretjerivalo i preseravalo sa tim da se mora svako ziv vakcinisati, narocito kad su u tu pricu poceli uvlaciti djecu kojoj ovaj virus nista ne radi.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14534
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 05 apr 2022, 19:46

admin je napisao/la:
05 apr 2022, 18:16
Besmisleno je...

Isto da zidaru objasnjavas da bi bilo bolje za njega da je zavrsio fakultet, a on te ubjedjuje da za njegov posao ne treba fakultet i da bi samo glupan trosio vrijeme na ucenje kad moze i bez toga zidat zid.

I pocnes se trudit, onda skontas da nije on dzaba polukvalifikovani radnik i pustis ga nek misli sta hoce
Jesi li ti u struci?
Ako jesi, ima smisla. Ako ne, onda si samo laik koji pročita nešto na netu i ovdje ubjeđuje ljude u nešto.
Onda jeste besmisleno, slažem se.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 05 apr 2022, 19:51

Principi rada imunog sistema uce se u 7. osnovne. Tako da jesam, u struci sam, zavrsio sam skolu u kojoj se uci sta je vakcina i kome se daje.

Avatar
VGS
Postovi: 8858
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VGS » 24 apr 2022, 16:24

Evo treci put pozitivan haha

enobarca
Postovi: 8129
Pridružen/a: 10 nov 2010, 22:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la enobarca » 26 apr 2022, 19:17

VGS je napisao/la:
24 apr 2022, 16:24
Evo treci put pozitivan haha
Kakvi su simptomi

Avatar
VGS
Postovi: 8858
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VGS » 26 apr 2022, 19:20

enobarca je napisao/la:
26 apr 2022, 19:17
VGS je napisao/la:
24 apr 2022, 16:24
Evo treci put pozitivan haha
Kakvi su simptomi
Grlo, nos, kasalj, malo temperature. Uobicajeno.

Avatar
Mokes
Postovi: 14872
Pridružen/a: 26 mar 2012, 15:09
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Mokes » 04 maj 2022, 00:23

Iz kompanije Pfizer su saopćili da su u prvom kvartalu ove godine prodajom, između ostalog, vakcina i pilula protiv koronavirusa ostvarili prihod od 26 milijardi dolara. Pojedini su optužili ovu kompaniju za profiterstvo usljed pandemije.

Vakcinacijom je spašen veliki broj ljudi te je postignuto da mnogi imaju blaže simptome zaraze, ali Pfizer se kritikuje zbog cijene proizvoda te zbog toga što neće da se odrekne od patentne zaštite čime bi se omogućilo i drugima da proizvode vakcine protiv koronavirusa.

Prihod od 26 milijardi dolara u prvom kvartalu je viši za 77 posto u odnosu na isti period prošle godine. Prodajom vakcina, koje je razvila s njemačkom kompanijom BioNTech, je uprihodovala 13,2 milijarde dolara, a prodajom pilula Paxlovid 1,5 milijardi. Znatan prihod je ostvaren i prodajom drugih proizvoda koji su bili potrebni tokom pandemije.

Očekuje se da će Pfizer ove godine imati rekordnu prodaju koja bi trebala iznositi između 98 i 102 milijarde dolara. U ovoj farmaceutskoj kompaniji tvrde da vakcine siromašnijim državama prodaju po povoljnijoj cijeni, prenosi list Guardian.
League winners
Yugoslavia - ★★
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★
Cup winners
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★★★

London Paris Rome London Berlin
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la soxx » 21 maj 2022, 20:25

Dal valja mijesat korona vakcinu i vakcinu za majmunske boginje?
Pitam za jarana

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bombaysaphire » 21 maj 2022, 22:01

soxx je napisao/la:
21 maj 2022, 20:25
Dal valja mijesat korona vakcinu i vakcinu za majmunske boginje?
Pitam za jarana
Samo ako su obje Pfizer-Gucci :kafa:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Unofficialpage » 07 jul 2022, 11:35

Ova korona opet krenula, kod mene od obe sestre djeca pozitivna i jedna sestra i zet pozitivni. Nemaju simptoma nekih osim temperature i ako Bog da tako će ostat.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bombaysaphire » 07 jul 2022, 12:38

Unofficialpage je napisao/la:
07 jul 2022, 11:35
Ova korona opet krenula, kod mene od obe sestre djeca pozitivna i jedna sestra i zet pozitivni. Nemaju simptoma nekih osim temperature i ako Bog da tako će ostat.
Nije opet krenula , nego je tu konstantno . Nema više razloga da se piše o tome , jesu li portali sklonili brojčanike ? :kafa:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
bavariapivo
Postovi: 1535
Pridružen/a: 25 sep 2013, 16:26
Lokacija: Salzburg
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bavariapivo » 08 jul 2022, 08:03

Evo i ja opet fasovao coronu

Avatar
Ado1922
Postovi: 3204
Pridružen/a: 02 jul 2022, 16:06

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Ado1922 » 08 jul 2022, 08:45

bavariapivo je napisao/la:
08 jul 2022, 08:03
Evo i ja opet fasovao coronu
Drugi ili treći put ?
Eric Cantona : "You can change your wife, your politics, your religion, but never, never can you change your favourite football team."

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Unofficialpage » 08 jul 2022, 09:42

bombaysaphire je napisao/la:
07 jul 2022, 12:38
Unofficialpage je napisao/la:
07 jul 2022, 11:35
Ova korona opet krenula, kod mene od obe sestre djeca pozitivna i jedna sestra i zet pozitivni. Nemaju simptoma nekih osim temperature i ako Bog da tako će ostat.
Nije opet krenula , nego je tu konstantno . Nema više razloga da se piše o tome , jesu li portali sklonili brojčanike ? :kafa:
Tačno, uvijek je tu bila ali ni blizu onog što je bilo u najjačem udaru pandemije. Bolnice su bile skoro pa prazne a sad, opet, skaču brojevi. Srećom, broj hospitalizacije ne prati broj oboljelih. Zato kažem da se vratila jer imamo porast oboljelih.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.