Prva liga FBiH 2013./2014.

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 04 jun 2013, 18:41

Četrnaesto izdanje Prve lige kao natjecanja drugog ranga počinje za vikend 10./11.08.2013.
http://nsfbih.ba/novost/9898/takmicarsk ... 13._godine" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Ligu će činiti 16 klubova. Iz Premijer lige ispala su dva kluba i dva posljednja prvaka Prve lige - GOŠK Gabela (nakon dvije sezone) i Gradina Srebrenik (nakon jedne sezone), a njima su se, kao novim klubovima u Prvoj ligi, pridružili prvaci Drugih liga. Igman Konjic je osvojio ligu Jug, Orašje ligu Sjever, a Mladost Doboj Kakanj ligu Centar. Što se tiče lige Zapad, još uvijek je nejasno hoće li prvak te lige - Una Kulen Vakuf - u viši rang ili neće. Ako ne uđu, u ligi ostaje najbolje plasirani od onih koji su ispali - Troglav Livno.

U prošloj sezoni osam je kantona imalo klubove u ovoj ligi - ove godine će ih biti najviše sedam, najmanje šest. Kanton Sarajevo drugu sezonu zaredom nema klub u ovoj ligi. Apsolutni rekorder je Tuzlanski kanton s čak pet klubova.

Osnovni podaci o ligi:
-16 klubova
-30 kola - dvostruki bod sustav
-prvak ide u Premijer ligu
-16., 15. i 14. sigurno ispadaju
-i 13. ispada ako iz Premijer lige ispadne jedan klub iz Federacije
-i 12. ispada ako iz Premijer lige ispadnu dva kluba iz Federacije

Branitelj Mostar
slika

Bratstvo Gračanica
slika

Budućnost Banovići
slika

Čapljina

Gradina Srebrenik
slika

GOŠK Gabela
slika

Igman Konjic
slika

Iskra Bugojno
slika

Jedinstvo Bihać
slika

Mladost Doboj Kakanj
slika

Orašje
slika

Podgrmeč Sanski Most
slika

Radnički Lukavac
slika

Rudar Kakanj
slika

Sloboda Tuzla
slika

Troglav Livno
slika

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 23 jun 2013, 17:12

Otvaram ovu temu iako još nije poznat 16. sudionik - javilo mi se par forumaša sa željom da otvorim pa ću to i učiniti, a uvijek mogu promijeniti uvodni post.


Nadam se ugodnoj sezoni i nadam se konstruktivi na ovom podforumu. Zamolit ću za pristojno ponašanje, pisanje što je moguće normalnijih postova, bez offa, spama, vrijeđanja i provociranja.
Hayley <3

Avatar
DRHAUSE
Postovi: 2346
Pridružen/a: 02 avg 2011, 20:49
Lokacija: Century City
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la DRHAUSE » 23 jun 2013, 17:17

badblueboylivno je napisao/la:Četrnaesto izdanje Prve lige kao natjecanja drugog ranga počinje za vikend 10./11.08.2013.
http://nsfbih.ba/novost/9898/takmicarsk ... 13._godine" onclick="window.open(this.href);return false;

slika

Ligu će činiti 16 klubova. Iz Premijer lige ispala su dva kluba i dva posljednja prvaka Prve lige - GOŠK Gabela (nakon dvije sezone) i Gradina Srebrenik (nakon jedne sezone), a njima su se, kao novim klubovima u Prvoj ligi, pridružili prvaci Drugih liga. Igman Konjic je osvojio ligu Jug, Orašje ligu Sjever, a Mladost Doboj Kakanj ligu Centar. Što se tiče lige Zapad, još uvijek je nejasno hoće li prvak te lige - Una Kulen Vakuf - u viši rang ili neće. Ako ne uđu, u ligi ostaje najbolje plasirani od onih koji su ispali - Troglav Livno.

U prošloj sezoni osam je kantona imalo klubove u ovoj ligi - ove godine će ih biti najviše sedam, najmanje šest. Kanton Sarajevo drugu sezonu zaredom nema klub u ovoj ligi. Apsolutni rekorder je Tuzlanski kanton s čak pet klubova.

Osnovni podaci o ligi:
-16 klubova
-30 kola - dvostruki bod sustav
-prvak ide u Premijer ligu
-16., 15. i 14. sigurno ispadaju
-i 13. ispada ako iz Premijer lige ispadne jedan klub iz Federacije
-i 12. ispada ako iz Premijer lige ispadnu dva kluba iz Federacije
Odlično! ;) Ova karta najbolje pokazuje zašto je važno da Troglav igra u što višem rangu takmičenja. Cijela zapadna Bosna da nema tim ni u drugom rangu je sramota. :(
“You can think I'm wrong, but that's no reason to quit thinking.”

Dr. Gregory House

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 23 jun 2013, 17:20

Da, rupa od Mostara do Bihaća je zastrašujuća.
Hayley <3

Sn96
Postovi: 127
Pridružen/a: 17 feb 2013, 19:06
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Sn96 » 23 jun 2013, 17:48

I onda se neko čudi kako je Jedinstvu teško igrati ovu Ligu. Pa sve i jedno kolo mi moramo ići na noćenje. Ovo Podgrmeč i Unu ni ne računam. Da smo bar malo bliže tamo, bilo bi puno lakše.

Avatar
Mirzoni89
Postovi: 769
Pridružen/a: 19 mar 2012, 01:48
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Mirzoni89 » 24 jun 2013, 02:18

Sta ima badblueboy po tom pitanju, nisam upoznat sa Unom, jel se prepusta Troglavu mjesto ili sta, dokad se do tacno mora znati i odluciti...
NK Jedinstvo 1919 - Zajedno kroz zivot idemo...

Benjo_AFC86
Moderator
Postovi: 3497
Pridružen/a: 11 okt 2010, 12:35
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Benjo_AFC86 » 24 jun 2013, 09:11

Mirzoni89 je napisao/la:Sta ima badblueboy po tom pitanju, nisam upoznat sa Unom, jel se prepusta Troglavu mjesto ili sta, dokad se do tacno mora znati i odluciti...
Vidim da im navijači po fejsbuk stranici pišu masovno Prva liga ovo ono
https://www.facebook.com/NkUnaKulenVakuf?fref=ts" onclick="window.open(this.href);return false;
OFK Gradina Srebrenik
Silver Town Boys

Avatar
Livnjak
Postovi: 853
Pridružen/a: 08 mar 2011, 16:29
Kontakt:

Re: AW: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Livnjak » 24 jun 2013, 09:25

Una ce ili prepustiti Troglavu mjesto, ili ce istupiti na pocetku prvenstva i nastaviti u zupanijskoj ligi, sezonu u prvoj ligi nece zavrsiti! Una nema kapacitet za ovu ligu, i jedino pametno sto mogu napraviti, je ostati u drugoj ligi! Da je Buducnost na poziciji Troglava, ovo bi bilo vec rijeseno,...

Avatar
nkvitez
Postovi: 830
Pridružen/a: 12 nov 2011, 11:23
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la nkvitez » 24 jun 2013, 09:42

Gošk s Orašjem ili Orašje s Goškom kad budu igrali,najbolje da avionom putuju,ti boga vidi daljine u pm :mrgreen:

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 24 jun 2013, 12:24

Mirzoni89 je napisao/la:Sta ima badblueboy po tom pitanju, nisam upoznat sa Unom, jel se prepusta Troglavu mjesto ili sta, dokad se do tacno mora znati i odluciti...
Imao sam informaciju da će se sve znati u srijedu, potom u petak, ali nema ništa još... ne znam ni dokad je rok što se tiče odluke o tome nastupa li klub u ligi ili ne... status quo.
Hayley <3

merdanovic
Postovi: 661
Pridružen/a: 28 avg 2012, 03:38
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la merdanovic » 24 jun 2013, 12:32

Una će vjerovatno igrati u ovoj ligi jer je to interes Jedinstva koje ukoliko želi u Premijerligu tu ce mu biti zagarantovana 6 bodova.Eh bice i veci trošak.Daleko od toga da ce Troglav igrati jer se onda tu pita i Sloga iz Bosanske Otoke mada ni oni nemaju sa čim da igraju ovu ligu.Ali svakako borili su se da udju zasto ne bi iskoristili šansu.Ja mislim da ce igrati ekipa sa USK.
Una ako nema uslova može igrati na stadionu Jedinstva,a Sloga iz Bosanske Otoke ima sasvim pristojan stadion i koliko znam natkriven je čak uz nesto manji broj stolica.Uglavnom koliko znam Troglav jos nije ispunio licencu za ovu ligu(2000 sjedecih stolica) i ako dodje do toga da ni jedan od ta 2 kluba nece učestvovati ni Troglav nema uslove pa bi ukoliko bude interesa drugih klubova to moglo da mu predstavlja problem.
Zadnja izmjena: merdanovic, dana/u 24 jun 2013, 12:39, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 24 jun 2013, 12:36

Ne može igrati Sloga, samo prvak može u viši rang.
Hayley <3

merdanovic
Postovi: 661
Pridružen/a: 28 avg 2012, 03:38
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la merdanovic » 24 jun 2013, 12:40

badblueboylivno je napisao/la:Ne može igrati Sloga, samo prvak može u viši rang.
Jedne godine Krajina bila 1. Vitez 2. i oba kluba ušla u 1.ligu FBiH.

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 24 jun 2013, 12:46

Moja priča na ovom forumu nije bez temelja niti je ikad bila, a pogotovo ne ova oko ovoga slučaja. Znam kakva su pravila i što kaže pravilnik (liga se popunjava prvacima četiri druge lige - znači prvacima, drugoplasirani se uopće ne spominje) i znam da je ILI Una ILI Troglav. Sloge uopće nema u tim pričama i kombinacijama.

Uvjet za Prvu ligu nije 2000 stolica, nego 1000, a to se može prolongirati, mada nisam za to - morala bi se urediti tribina na našem stadionu. Ima par ljudi koji bi mogli pomoći i nadam se našem ostanku u ligi i barem preuređenju postojeće tribine, gdje se može staviti 500-600 sjedalica.
Hayley <3

merdanovic
Postovi: 661
Pridružen/a: 28 avg 2012, 03:38
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la merdanovic » 24 jun 2013, 12:52

badblueboylivno je napisao/la:Moja priča na ovom forumu nije bez temelja niti je ikad bila, a pogotovo ne ova oko ovoga slučaja. Znam kakva su pravila i što kaže pravilnik (liga se popunjava prvacima četiri druge lige - znači prvacima, drugoplasirani se uopće ne spominje) i znam da je ILI Una ILI Troglav. Sloge uopće nema u tim pričama i kombinacijama.

Uvjet za Prvu ligu nije 2000 stolica, nego 1000, a to se može prolongirati, mada nisam za to - morala bi se urediti tribina na našem stadionu. Ima par ljudi koji bi mogli pomoći i nadam se našem ostanku u ligi i barem preuređenju postojeće tribine, gdje se može staviti 500-600 sjedalica.
Isto tako zaboravljaš da neki klubovi imaju jake lobije u savezu.Troglav je imao čitavu sezonu da nešto uradi i ništa se nije poduzelo.
I svakako da 2.plasirana ekipa 2.lige Zapad ima vise šansi nego Troglav jer je Troglav bio na mjestu koje vodi u 2.ligu FBiH a znam da u B.Otoci postoji velika želja da se igra 1.liga Federacije te bi mogli neke igrače povuci iz Krajine(Vrban,Mujo).

sony_91
Postovi: 2135
Pridružen/a: 15 feb 2010, 11:59
Lokacija: Somewhere in Posavina
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la sony_91 » 24 jun 2013, 14:24

badblueboylivno je napisao/la:Moja priča na ovom forumu nije bez temelja niti je ikad bila, a pogotovo ne ova oko ovoga slučaja. Znam kakva su pravila i što kaže pravilnik (liga se popunjava prvacima četiri druge lige - znači prvacima, drugoplasirani se uopće ne spominje) i znam da je ILI Una ILI Troglav. Sloge uopće nema u tim pričama i kombinacijama.
Pa naravno da piše da se popunjava prvacima, to je normalno da piše. E sad u izvanrednim slučajevima mislim da se onda liga puni nekim drugim timom iz iste te lige. U slučaju odustajanja prvoplasiranog tima mislim da se onda ide na drugoplasirani jer koliko sam upoznat ekipa koja je tabelarno ispala iz lige ne može nikako ostati u istoj (Troglav), ta ekipa mora napustiti takmičenje a ligu će popuniti neki drugi tim iz nižeg ranga natjecanja

Sn96
Postovi: 127
Pridružen/a: 17 feb 2013, 19:06
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Sn96 » 24 jun 2013, 14:53

nkvitez je napisao/la:Gošk s Orašjem ili Orašje s Goškom kad budu igrali,najbolje da avionom putuju,ti boga vidi daljine u pm :mrgreen:


Pa evo Jedinstvo je kupilo već privatni avion, pa da mogu ići na sva gostovanja. Ista razlika Jedinstvo Gošk, Jedinstvo Orašje. Hahah. Jedinstvo, Orašje i Gošk moraju na veelikaa putovanja :D

Avatar
Livnjak
Postovi: 853
Pridružen/a: 08 mar 2011, 16:29
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la Livnjak » 24 jun 2013, 15:13

sony_91 je napisao/la:Pa naravno da piše da se popunjava prvacima, to je normalno da piše. E sad u izvanrednim slučajevima mislim da se onda liga puni nekim drugim timom iz iste te lige. U slučaju odustajanja prvoplasiranog tima mislim da se onda ide na drugoplasirani jer koliko sam upoznat ekipa koja je tabelarno ispala iz lige ne može nikako ostati u istoj (Troglav), ta ekipa mora napustiti takmičenje a ligu će popuniti neki drugi tim iz nižeg ranga natjecanja
to je sve glupost sto pises!

Ako Una odustane, Troglav ostaje, pravila su jasna, i mogu se procitati na stranici saveza!

merdanovic
Postovi: 661
Pridružen/a: 28 avg 2012, 03:38
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la merdanovic » 24 jun 2013, 15:25

Livnjak je napisao/la:
sony_91 je napisao/la:Pa naravno da piše da se popunjava prvacima, to je normalno da piše. E sad u izvanrednim slučajevima mislim da se onda liga puni nekim drugim timom iz iste te lige. U slučaju odustajanja prvoplasiranog tima mislim da se onda ide na drugoplasirani jer koliko sam upoznat ekipa koja je tabelarno ispala iz lige ne može nikako ostati u istoj (Troglav), ta ekipa mora napustiti takmičenje a ligu će popuniti neki drugi tim iz nižeg ranga natjecanja
to je sve glupost sto pises!

Ako Una odustane, Troglav ostaje, pravila su jasna, i mogu se procitati na stranici saveza!
Gdje pise da ekipa koja je ispala iz lige može naredne sezone može da se takmici u istoj?
De mi nadji to u pravilima?

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2013./2014.

Post Postao/la badblueboylivno » 24 jun 2013, 15:54

Popunjavanje lige:
Član 45.
Prvak Prve lige Federacije na kraju takmičarske 2012/2013 godine prelazi u viši rang Premijer ligu BiH.
Iz Prve lige Federacije BiH na kraju takmičarske 2012/2013 godine u niži rang takmičenja Drugu nogometnu ligu, prelazi onoliko klubova koliko je potrebno da bi se ova liga popunila
sa četiri prvaka iz grupa Druge lige i stvorio prostor za klubove koji napuštaju Premijer ligu
BiH, a da bi Prva liga Federacije u takmičarskoj 2013/2014 godini brojala 16 (šesnaest)
klubova.

Član 46.
Prvu ligu Federacije po završetku 2012/2013 takmičarske godine popunjavaju četiri kluba prvaci Druge lige FBiH: grupa «Sjever», «Centar» , «Jug» i «Zapad». Grupe Druge
nogometne lige popunjavaju se sa prvacima iz kantonalnih/županijskih liga
, a iz grupa Druge
nogometne lige na kraju takmičarske 2012/2013 godine u niži rang takmičenja prelazi onoliko
klubova koliko je potrebno da bi se ove lige popunile prvacima kantonalnih/županijskih liga i
stvorio prostor za klubove koji napuštaju Prvu ligu Federacije a da bi te lige brojale do 16
klubova i Druga liga Zapad do 12 klubova).



Spominju se samo prvaci drugih liga, a nigdje se ne spominje koliko točno klubova ispada iz Prve lige. Uostalom, da nije tako, ja uopće ne bih spominjao "ostanak ako Una odustane" niti bih držao više temu Troglava na podforumu Prve lige - nisam lud, niti ja niti Livnjak, i ne pričamo šuplju priču.


Usput, meni u prilog ide ovo iz Druge lige Jug. Lani je prvak Međužupanijske lige ZHŽ/HBŽ bio Vir - koji odustaje od ulaska u viši rang - Drugu ligu Jug. Savez uopće nije ponudio drugoplasiranom (Šator Glamoč) ulazak u viši rang nego je u Drugoj ligi ostao klub koji je, po propozicijama natjecanja, ispao. Zašto? Zato što se drugoplasirani ili bilo koji klub slabije plasiran od prvaka uopće ne spominje. Gore sam podvukao to pravilo, a potpuno je identično pravilima Prve lige.
Hayley <3

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.