Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Odgovori
avtandil
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 jul 2021, 23:31
Kontakt:

Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la avtandil » 11 jul 2021, 12:33

Poštovani, dobar dan!

Pišu Vama, jer imam jedno nestandardno pitanje, šta se tiči fudbala Bosne i Hercegovine, pa mi treba pomoć 😉 Radim na jednom naučnom radu, o nazivima fudbalskih klubova u slavenskim državama, uključujući Bosnu i Hercegovinu. Bih želio ga pripremiti, kao što mogu najbolje. Našao sam nazive svih klubova, koji su igrali u sezonu 2019/20 u svim ligama BiH, od Premijer Lige do opštinskih liga. Kod većine naziva (tačnije – 519) mislim, da mi je sve jasno – i značenje, i istorija, a ako ne mi bilo jasno, pitao sam pravo u klubima i dobio mnoge odgovore. Ali nije to bilo uvek. Ponekad odgovora nije imalo, ili mi su rekli „eh, pa to mi ne znamo”.

Verujem, da ima ovde navijača, kojim su ovi nazivi jasni, kojih ja, kao tuđinac iz Poljske, nisam mogao se setiti na prv pogled. Je to 24 klupskih naziva:

Druge lige:
Famos Vojkovići – mislim, da je to od Fabrike Motora Sarajevo, kao što je i tim iz Hrasnice, ali nisam mogao naći potvrdu
Svatovac Poljice – iz kluba su mi rekli, da ne znaju, u rečniku našao sam, da je svatovac vid svadbene pesme, ili vrsta konjskog hoda, ali to mi se ne veže nikako sa fudbalom...
Vis Simm-Bau – Simm-Bau je mi jasno, je to naziv sponzorske firme. Ali šta je Vis, to ne znam.

Kantonalne/Regionalne lige:
Bajer 99 Velagići – odkad je ime Bajer, ne znam. Da li je to od nemskog kluba Bayer? Od sponzora? Od nečeg drugoga?
Brdo Hambarine – mislim, da se to veže prosto sa nekim brdom oko grada, ali ne znam, kojim. Ali može da ima i drugu istoriju?
Jug Sarajevo – to mi se čini, da može biti prosto od strane sveta, ali može neki deo Sarajeva se zove Jug, pa od toga i klub?
Naša krila Kostajnica – šta tačno znače reči naša i krila, to mi je jasno. Ali kakva je njihova veza sa klubom, sa fudbalom? Zašto tačno takav naziv?

Područne/Druge kantonalne lige
Birač Derventa – šta u tom smislu znači birač?
Biseri Čatrnja – šta su biseri, to znam. Ali da li se misli o pravim biserima, kao u bižuju? Ili, na primer – o biserima u prenosnom smislu – talantima? A možda i još neko drugo?
Brzi Busnovi – prosto brzi, kao što trče brzo? Ili se veže sa nečim drugom?
Jugović Gredice – može se vezati sa pesmom o deveti Jugovića, može se vezati sa Vladimirom Jugovićem, može sponzor se zove Jugović? Ali nešto drugo?
Kalemi Trebovljani – ovde nemam pojma, pravo kažu...
Krušik Gorne Vukovije – pa i ovde ne znam, šta to može značiti
Novo doba Čardačine – značenje reči znam, ali ne znam istorije ni veze sa fudbalom
Ozrenski sokolovi Boljanić – da li je ovaj naziv prosto po pticama iz Ozren planine, ili se veže, na primer, sa nekom ratničkom jedinicom vremena rata?
Panteri Zagoni – da li je to pravo po životinjama, ili po jedinici Garda Panteri?
Ravan Međeđa – šta je Ravan, to ne znam, na žalost.
Torpedo Cerovljani – znam, da je Torpedo dosta frekventan naziv u bivšem Sovjetskom Savezu, ali ne u Jugoslaviji. Da li je imao klub neke veze sa Sovjetima? Ili ima drugo značenje?

Međuopštinske/Opštinske lige
7. Republika Svodna – to ne mi je jasno. U internetu našao sam samo, da u ranim Titovim vremenima je bila neka koncepcija Albanije kao 7. republike Jugoslavije, ali to bih hteo znati istoriju naziva i kako se to veže sa fudbalom.
Crvena zemlja Nova Ves – pak ponovo, šta tačno znače reči, znam. Ali ne znam istorije naziva. Da li je to geografski objekat oko Nove Vsi? Ili ima drugo značenje?
Gorica Pučile – u bosanskim fudbalu ima više Gorica. Ova iz Šipova se zove po jednom malim selu, ova iz Guče Gore – po jednom manastiru. A ova iz Pučila, ne znam po čemu.
Kiseljak Koprivna – ne znam, šta u ovom kontekstu znači Kiseljak.
Toplice Gornja Lukavica – čini mi se, da je taj naziv po toplim izvorima, ali može bi je naziv sponzora?

Druga opštinska liga
Lazarevica Čengić – nemam pojma, šta može značiti u ovom kontekstu Lazarevica, a internet nije mogao ništa sigurnog podskazati.

Ako možete – zahvaljujem se na svakoj pomoći!

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la ASD » 11 jul 2021, 13:04

Svatovac je mislim izletište ili šuma u Poljicu. Postoji Hotel i postoji planinarski dom.
Toplice je naziv isto za izletište u naselju Gornja Lukavica, gdje je bilo vrelo Toplice, a kasnije i Hotel Toplice.
Famos jeste naziv po fabrici motora.

Što se tiče fk Kalemi Trebovljani. To je voćarsko selo i samim tim je klub voćarski. Guglaj pojam "kalemiti"

Birač je regija u istočnoj Bosni.

avtandil
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 jul 2021, 23:31
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la avtandil » 13 jul 2021, 20:20

ASD je napisao/la:
11 jul 2021, 13:04
Svatovac je mislim izletište ili šuma u Poljicu. Postoji Hotel i postoji planinarski dom.
Toplice je naziv isto za izletište u naselju Gornja Lukavica, gdje je bilo vrelo Toplice, a kasnije i Hotel Toplice.
Famos jeste naziv po fabrici motora.

Što se tiče fk Kalemi Trebovljani. To je voćarsko selo i samim tim je klub voćarski. Guglaj pojam "kalemiti"

Birač je regija u istočnoj Bosni.
Hvala lijepa na tim informacijama!

Avatar
SarcofagoVenom
Postovi: 694
Pridružen/a: 28 feb 2012, 14:35
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la SarcofagoVenom » 13 jul 2021, 21:12

Da probam

Famos po fabrici motora sarajevo,moguće kao sponzor poslije 96 kratko,prije se zvali Bratstvo
Brdo Hambarine,,lokalni naziv za skupinu sela,bošnjačkih,tipa Hambarine,Bišćani,Zecovi itd
Naša krila je bio u Zemunu,avio klub,bio je davno u Dubici u Međuvođu takav,po mjstu gde sletio Franjo Kluz,ima i sad avion tamo,moguće da je neki u Kostajnici sletio ili slično
Birač je regija,,Vlasenica,Bratunac i tako,
Biseri ,zvuči mi na talente,ono biser fudbala itd
Brzi je mislim bila vojna jedinica iz Busnova
Novo dobaima po meni ima ideoploški predznak partije u sfrj,parole i tako
Ozenski sokolovi,Ozren ,sokolovi,planina,igrači kao sokolovi,moze i vojno
Jugović vjerovatno po devet jugovica
Kalemi Trebovljani,prije se zvali Plantaže Kalemi,sve jasno,voćarski kraj,kalemiti voće
Pantri Zagoni po jedinici panteri
Torpedo Cerovljani,vjerovatno ideološki po onom iz Moskve
Ravan Međeđa,mislim da je to kao što naziv kaže ravnica između planina Kozare i Prosare
7 republika,mislim da je to neka vrsta zajebancije da je Svodna 7 republika,drzava u drzavi i tako,
Kiseljak Koprivna,mislim da tu ima neka voda,banjski potencijal
Ulaz besplatan izlaz se plaća

avtandil
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 jul 2021, 23:31
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la avtandil » 14 jul 2021, 01:21

SarcofagoVenom je napisao/la:
13 jul 2021, 21:12
Da probam
Zahvaljujem se na ovoj pomoći!

Hantraga
Postovi: 1316
Pridružen/a: 05 jul 2017, 21:49
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la Hantraga » 14 jul 2021, 02:03

Momci iznad su pravilno odgovorili, pa se valjda snađeš u ovome. Svaka čast na radu, na istraživanju, ulasku u tematiku i trudu da se ovo pohvata na raznim jezicima. :) Obzriom da raja piše dosta nestruktuirano, vjerujem da će ti svi rado dodatno objasniti ako nešto nije jasno napisano. Ja ću pokušati makar da dam insinuacije za imena koja nisu spomenuta.

Bajer 99 iz Velagića je svakako dobio ime po njemačkom klubu Bajer, a 1999. je godina osnivanja. To se taman poklapa sa vremenom kada je Bajer postajao popularan, a mislim da nije rijedak slučaj u BiH da se ovako neinovativno daje ime klubu. Možda ne u fudbalu, ali svakako inače.

Vis Simm Bau - znam da postoji brdo Vis nadomak Maglaja, ali mislim da nije ni blizu Kosove, odakle je fudbalski klub. Vjerujem da ovdje postoji neko iz Maglaja ko će moći da ti pomogne.

Jug Sarajevo - ne može biti ništa drugo nego strana svijeta. Navijači FK Željezničara su pozicionirani na južnoj tribini, pa je "jug" u fudbalskom smislu određena metafora za njih. Pretpostavljam da je klub osnovao neko od navijača Željezničara i po tome mu dao ime.

Torpedo Cerovljani - na osnovu drugih klubova iz istočnog bloka, a ponajviše zahvaljujući činjenici da je prvobitni naziv FK Sarajevo bio torpedo. Opet, ne baš inspirativno, ali eto.

Avatar
SarcofagoVenom
Postovi: 694
Pridružen/a: 28 feb 2012, 14:35
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la SarcofagoVenom » 14 jul 2021, 12:29

Dodatak
Birač je turcizam,nzn značenje.
Krušik ,vjerovatno mjesto sa puno stabala krušaka
Crvena zemlja,mjesto Nova Ves i okolina je bogata glinom kaolin
Lazrevica,možda ima veze sa despotom Stefanom Lazarevićem,kao njegov posjed
Kiseljak,kisela voda,mineralna voda
Gorica od riječi gora
Ulaz besplatan izlaz se plaća

avtandil
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 jul 2021, 23:31
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la avtandil » 14 jul 2021, 13:20

Hvala, sve je jasnije i jasnije :)

Šta se tiče Krušika, juče su mi pisali iz kluba, da je "prema njihovim saznanjima, klub je naziv dobio prema njivi na kojoj je dobio dozvolu da gradi stadion. Njiva se zvala Krusik, pa po tome je dobio i ime. U selu još postoji i izvor vode Krusik iz kojeg se dijelom i opstina Kalesija snadbjeva vodom."

avtandil
Postovi: 5
Pridružen/a: 01 jul 2021, 23:31
Kontakt:

Re: Nazivi klubova nižih liga BiH - potrebna pomoć

Post Postao/la avtandil » 14 jul 2021, 17:53

SarcofagoVenom je napisao/la:
13 jul 2021, 21:12
7 republika,mislim da je to neka vrsta zajebancije da je Svodna 7 republika,drzava u drzavi i tako,
Dobio sam odgovor i od Svodne:
"Drugi naziv za Svodnu je Sedma Republika poznat u citavoj bivsoj Jugoslaviji. U bivsoj Jugoslaviji je postojalo 6. republika u kojima je stajao plavi voz Josipa Broza Tita. Jednog dana se voz zaustavio u Svodni i prenocao i tako je nastao naziv po citavoj Jugoslaviji za Svodnu da je Sedma Republika.Pozdrav!"

Odgovori

Natrag na “Niže lige”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.