Druga Liga - grupa Sjever

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 19 feb 2019, 15:15

Wandelanoite je napisao/la:Ko je ovaj novi predsjednik Mramora? Da nije ovaj Pavić Citroen ?
Mislim da jeste.
Mogao bi to biti dobar klub za ove lige.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 26 feb 2019, 22:50

Adanalic pojačava stručni štab Tuzla Citya, Gradinu u nastavku preuzima dvojac nekadašnjih aseva FK Slobode, saradnja ce biti ozvanicena do petka.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 27 feb 2019, 10:59

Gaši i Bajra na klupi Gradine kao sto sam i najavio, duo koji je zaustavio Sarajevo u pohodu na titulu u sezoni 2012/13.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 08 mar 2019, 23:43

Sadzid Fazlic novi igrac Sloge iz Tojsica.

Elvin Suljic i Adel Alibasic novi igraci Bosne iz Kalesije.

Emir Ikanovic u Mramoru.

Top pojacanja za ovaj rang.

Manijakdolopate
Postovi: 841
Pridružen/a: 13 jun 2016, 23:55
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Manijakdolopate » 09 mar 2019, 11:30

ASD je napisao/la:Sadzid Fazlic novi igrac Sloge iz Tojsica.

Elvin Suljic i Adel Alibasic novi igraci Bosne iz Kalesije.

Emir Ikanovic u Mramoru.

Top pojacanja za ovaj rang.
Šumi nije požurio a kamoli potrčao ima godina, jedino kad sudo prvu TK

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 09 mar 2019, 17:29

Gradina - Odzak 2:0

Odzak bez suta po golu, Gradina ostecena za dva penala kod rezultata 0:0, 2 stative i 1 precka, mogao je Odzak i do boda da je imao jos malo srece.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 09 mar 2019, 22:08

HELLCOME TO SILVERTOWN :bih: :bih:

slika

slika

slika

3. rang, -8 u odnosu na prvoplasiranog, u gostima 14-plasirana ekipa prvenstva!
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 09 mar 2019, 22:18

Lijepo, nema govora, nego zasto to ne postavljas na vasoj temi.
Nije da mi ovdje smeta nego vam tema zamrla, skoro dvije godine niko nista ne pise.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 09 mar 2019, 22:21

ASD je napisao/la:Lijepo, nema govora, nego zasto to ne postavljas na vasoj temi.
Nije da mi ovdje smeta nego vam tema zamrla, skoro dvije godine niko nista ne pise.
Ma klupske teme niželigaša su zamrle pogotovo naša, ovdje nas ima bar 5,6 pa se moze diskutovati o čitavoj ligi.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 10 mar 2019, 15:56

Koliko cujem, ponovo Hanic kolje Buducnost. U Donjoj Mahali za poluvrijeme ponisten gol Buducnosti i penal za Dinamo.

Mada, mislim da ovo nema veze s Buducnosti, 90% ekipa ovdje bude osakaceno.
I prosle godine smo imali crveni karton, a nismo ni iz svlacionice izasli. 90 minuta igrali s igracem manje.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 10 mar 2019, 23:29

Funjare iz Banovića plaču što su pokradeni na gostovanju gdje je svako ko je ikada igrao Drugu ligu bio pokraden, a OK je to sto oni nude ekipama po 2 hiljade da im puste utakmice, ili sto im ekipe politički puštaju (Mramor, Prokosovici, Svatovac, Miricina) ili sto su uveli od ove sezone da Miricina daje utakmice kuci ekipama kojima oni idu u goste pa ovi njima vraćaju :urnebes:

Kakva poganost, fuj.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 10 mar 2019, 23:40

Wandelanoite je napisao/la:Funjare iz Banovića plaču što su pokradeni na gostovanju gdje je svako ko je ikada igrao Drugu ligu bio pokraden, a OK je to sto oni nude ekipama po 2 hiljade da im puste utakmice, ili sto im ekipe politički puštaju (Mramor, Prokosovici, Svatovac, Miricina) ili sto su uveli od ove sezone da Miricina daje utakmice kuci ekipama kojima oni idu u goste pa ovi njima vraćaju :urnebes:

Kakva poganost, fuj.
Iz Buducnosti nigdje se ne spominje Dinamo ili Donja Mahala. Iz Buducnosti se ne zale na njih nego se zale na Hanica kome je ove sigurno najmanje treca ili cetvrta utakmica gdje krade Buducnost.
Ista situacija je i sa Readom Mehanovicem koji je ove sezone u jednoj od najbitnijih tekmi uspio osakatiti juniorsku ekipu.
Ali prije svega, krivicu snose ljudi u Buducnosti jer nisu placali zalbe pa se desi situacija da ti ukljucujuci i omladinske selekcije te sudije sude u dvije sezone desetak meceva.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 10 mar 2019, 23:47

ASD je napisao/la:
Wandelanoite je napisao/la:Funjare iz Banovića plaču što su pokradeni na gostovanju gdje je svako ko je ikada igrao Drugu ligu bio pokraden, a OK je to sto oni nude ekipama po 2 hiljade da im puste utakmice, ili sto im ekipe politički puštaju (Mramor, Prokosovici, Svatovac, Miricina) ili sto su uveli od ove sezone da Miricina daje utakmice kuci ekipama kojima oni idu u goste pa ovi njima vraćaju :urnebes:

Kakva poganost, fuj.
Iz Buducnosti nigdje se ne spominje Dinamo ili Donja Mahala. Iz Buducnosti se ne zale na njih nego se zale na Hanica kome je ove sigurno najmanje treca ili cetvrta utakmica gdje krade Buducnost.
Ista situacija je i sa Readom Mehanovicem.
Ali prije svega, krivicu snose ljudi u Buducnosti jer nisu placali zalbe pa se desi situacija da ti ukljucujuci i omladinske selekcije te sudije sude u dvije sezone desetak meceva.
Pa onda bi se ovi iz Gradine trebali žaliti na sve sudije i tražiti izuzeće sta im je rađeno u ove 3,4 sezone. Pogotovo od famozne trojke Read-Golać-Vrba u onim prvim sezonama je tu bio i Pekar koji je sad u delegate otišao.

Buducnost se nema pravo ni na sta žaliti, jer oni vec prave plan kako da završe utakmicu u Seoni sto je jos gore nego ovo danas sto je njima urađeno. Ustvari da ti ukratko objasnim u ovoj ligi se nema pravo niko žaliti jer svi su nekad nekog pokrali jedina ekipa koja mi pada napamet, a da to nije uradila je Hajduk Orašje.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 10 mar 2019, 23:51

Wandelanoite je napisao/la:
ASD je napisao/la:
Wandelanoite je napisao/la:Funjare iz Banovića plaču što su pokradeni na gostovanju gdje je svako ko je ikada igrao Drugu ligu bio pokraden, a OK je to sto oni nude ekipama po 2 hiljade da im puste utakmice, ili sto im ekipe politički puštaju (Mramor, Prokosovici, Svatovac, Miricina) ili sto su uveli od ove sezone da Miricina daje utakmice kuci ekipama kojima oni idu u goste pa ovi njima vraćaju :urnebes:

Kakva poganost, fuj.
Iz Buducnosti nigdje se ne spominje Dinamo ili Donja Mahala. Iz Buducnosti se ne zale na njih nego se zale na Hanica kome je ove sigurno najmanje treca ili cetvrta utakmica gdje krade Buducnost.
Ista situacija je i sa Readom Mehanovicem.
Ali prije svega, krivicu snose ljudi u Buducnosti jer nisu placali zalbe pa se desi situacija da ti ukljucujuci i omladinske selekcije te sudije sude u dvije sezone desetak meceva.
Pa onda bi se ovi iz Gradine trebali žaliti na sve sudije i tražiti izuzeće sta im je rađeno u ove 3,4 sezone. Pogotovo od famozne trojke Read-Golać-Vrba u onim prvim sezonama je tu bio i Pekar koji je sad u delegate otišao.

Buducnost se nema pravo ni na sta žaliti, jer oni vec prave plan kako da završe utakmicu u Seoni sto je jos gore nego ovo danas sto je njima urađeno. Ustvari da ti ukratko objasnim u ovoj ligi se nema pravo niko žaliti jer svi su nekad nekog pokrali jedina ekipa koja mi pada napamet, a da to nije uradila je Hajduk Orašje.
Pa i vi ste se zalili na sudjenje na nekim tekmama prosle sezone iako ste prije dvije godine pokrali nekoliko ekipa.
Ja se evo sjecam prosle sezone sjecam da su se ovdje javljali navijaci bar tri ekipe koji su govorili da nece Gradina s njihovog terena odnijeti bodove kad bi mtva glava pala jer ste ih po njihovom misljenju brutalno pokrali.

Avatar
studeni
Postovi: 1398
Pridružen/a: 29 jul 2012, 18:13
Lokacija: Lukavac
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la studeni » 10 mar 2019, 23:54

Ne bih da vas ometam al ovaj penal je vrh. Oko sokolovo :D :lol:

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 11 mar 2019, 00:02

studeni je napisao/la:Ne bih da vas ometam al ovaj penal je vrh. Oko sokolovo :D :lol:
Smijesno je sto lopta ni do guzice nije uspjela doci, a onaj svirao ruku. :rol:

Nego, sve sam vise misljenja da treba u ovoj ligi zenske sudije uvoditi, ove sudije sto napreduju kroz kantonalne lige i prodaju se za bambuce ne mogu valjati nikako.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 11 mar 2019, 00:06

ASD je napisao/la:
Wandelanoite je napisao/la:
ASD je napisao/la:
Iz Buducnosti nigdje se ne spominje Dinamo ili Donja Mahala. Iz Buducnosti se ne zale na njih nego se zale na Hanica kome je ove sigurno najmanje treca ili cetvrta utakmica gdje krade Buducnost.
Ista situacija je i sa Readom Mehanovicem.
Ali prije svega, krivicu snose ljudi u Buducnosti jer nisu placali zalbe pa se desi situacija da ti ukljucujuci i omladinske selekcije te sudije sude u dvije sezone desetak meceva.
Pa onda bi se ovi iz Gradine trebali žaliti na sve sudije i tražiti izuzeće sta im je rađeno u ove 3,4 sezone. Pogotovo od famozne trojke Read-Golać-Vrba u onim prvim sezonama je tu bio i Pekar koji je sad u delegate otišao.

Buducnost se nema pravo ni na sta žaliti, jer oni vec prave plan kako da završe utakmicu u Seoni sto je jos gore nego ovo danas sto je njima urađeno. Ustvari da ti ukratko objasnim u ovoj ligi se nema pravo niko žaliti jer svi su nekad nekog pokrali jedina ekipa koja mi pada napamet, a da to nije uradila je Hajduk Orašje.
Pa i vi ste se zalili na sudjenje na nekim tekmama prosle sezone iako ste prije dvije godine pokrali nekoliko ekipa.
Ja se evo sjecam prosle sezone sjecam da su se ovdje javljali navijaci bar tri ekipe koji su govorili da nece Gradina s njihovog terena odnijeti bodove kad bi mtva glava pala jer ste ih po njihovom misljenju brutalno pokrali.
Mi smo te sezone pokrali Miricinu samo i vjerovatno su oni pisali jer i danas dan dosadjuju o tome, dok su sve utakmice bile PS, a mi iz kola u kolo na strani bivali pokradeni, jos nam u Poljicama nisu dali da uvedemo našeg kamermana, a glavni sudac Read jos super kontrola dosla iz federalnog saveza sa Golacom i Strujom. Ove sezone Gradina nikog nije pokrala, niti je s kim dogovorila niti kupila utakmicu, dok Buducnost to radi sa vise od 5 ekipa i na kraju kad im se ovo desi placu kao pickice i žale se, ali to sto oni namještaju to je OK i to se ne objavljuje. Jos igraci pišu de objavi ovo de ono, pa nek objave video kako dogovaraju sa Perom i Seonom sto to ne objave?
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 11 mar 2019, 00:17

Wandelanoite je napisao/la: Mi smo te sezone pokrali Miricinu samo i vjerovatno su oni pisali jer i danas dan dosadjuju o tome, dok su sve utakmice bile PS, a mi iz kola u kolo na strani bivali pokradeni, jos nam u Poljicama nisu dali da uvedemo našeg kamermana, a glavni sudac Read jos super kontrola dosla iz federalnog saveza sa Golacom i Strujom. Ove sezone Gradina nikog nije pokrala, niti je s kim dogovorila niti kupila utakmicu, dok Buducnost to radi sa vise od 5 ekipa i na kraju kad im se ovo desi placu kao pickice i žale se, ali to sto oni namještaju to je OK i to se ne objavljuje. Jos igraci pišu de objavi ovo de ono, pa nek objave video kako dogovaraju sa Perom i Seonom sto to ne objave?
Buducnost je pokradena u Srebreniku, druga je stvar sto Gradina nije imala kvaliteta da zabije. Na kraju se Buducnost povukla, ali s lijeve strane svaki centarsut je bio los. I bek i krilo nisu normalnog centarsuta uputili, Derdemez igrao spica (sve duele izgubio).
Od svih igraca Gradine jedini koji mi se svidio na tom mecu golman Gluhic.
Penal i crveni su uredni. I ja bi ih svirao. Medjutim ja sam ubijedjen da je bilo krvnickih startova s ledja kada su se prekidale kontre. Sam kapiten Andric je trebao bar dva puta letiti na polje, nije se ni uslo na utakmicu s ledja je polomio igraca, nije ni zuti dobio.

Zbog tih stvari se trazio snimak. Ja pricao s igracima Buducnosti. Kazu da ih je u tom mecu crveni karton spasio jer se tek tada dobilo koliko toliko normalno sudjenje.

Koliko se sjecam javljali su se navijaci iz Poljica, Miricine, Tojsica, moguce i iz Prokosovica.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la Wandelanoite » 11 mar 2019, 00:29

ASD je napisao/la:
Wandelanoite je napisao/la: Mi smo te sezone pokrali Miricinu samo i vjerovatno su oni pisali jer i danas dan dosadjuju o tome, dok su sve utakmice bile PS, a mi iz kola u kolo na strani bivali pokradeni, jos nam u Poljicama nisu dali da uvedemo našeg kamermana, a glavni sudac Read jos super kontrola dosla iz federalnog saveza sa Golacom i Strujom. Ove sezone Gradina nikog nije pokrala, niti je s kim dogovorila niti kupila utakmicu, dok Buducnost to radi sa vise od 5 ekipa i na kraju kad im se ovo desi placu kao pickice i žale se, ali to sto oni namještaju to je OK i to se ne objavljuje. Jos igraci pišu de objavi ovo de ono, pa nek objave video kako dogovaraju sa Perom i Seonom sto to ne objave?
Buducnost je pokradena u Srebreniku, druga je stvar sto Gradina nije imala kvaliteta da zabije. Na kraju se Buducnost povukla, ali s lijeve strane svaki centarsut je bio los. I bek i krilo nisu normalnog centarsuta uputili, Derdemez igrao spica (sve duele izgubio).
Od svih igraca Gradine jedini koji mi se svidio na tom mecu golman Gluhic.
Penal i crveni su uredni. I ja bi ih svirao. Medjutim ja sam ubijedjen da je bilo krvnickih startova s ledja kada su se prekidale kontre. Sam kapiten Andric je trebao bar dva puta letiti na polje, nije se ni uslo na utakmicu s ledja je polomio igraca, nije ni zuti dobio.

Zbog tih stvari se trazio snimak. Ja pricao s igracima Buducnosti. Kazu da ih je u tom mecu crveni karton spasio jer se tek tada dobilo koliko toliko normalno sudjenje.
Po cemu je bolan pokradena, da su sudije htjele pokrasti Buducnost digle bi ofsajd kod gola i niko im rijeci ne bi mogao reci.

Vasi su trazili snimak i receno im je da sve utakmice Gradine imaju na NTV Jata koja je dostupna na gotovo svim kablovskim mrezama i sigurno je i ti imas kod kuce, dok je Buducnost za utakmicu protiv Gradine poslala prazan CD, jos na svojoj stranici objavili kao simuliranje neko igraca Gradine :urnebes:

Ovo sto se danas desilo Banovicima, Gradini se vec desavalo u istoj ovoj Mahali, Priluku, Poljicama pa i u Lukavcu gdje smo primili gol iz ofsajda.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Druga Liga - grupa Sjever

Post Postao/la ASD » 11 mar 2019, 00:33

Wandelanoite je napisao/la:
ASD je napisao/la:
Wandelanoite je napisao/la: Mi smo te sezone pokrali Miricinu samo i vjerovatno su oni pisali jer i danas dan dosadjuju o tome, dok su sve utakmice bile PS, a mi iz kola u kolo na strani bivali pokradeni, jos nam u Poljicama nisu dali da uvedemo našeg kamermana, a glavni sudac Read jos super kontrola dosla iz federalnog saveza sa Golacom i Strujom. Ove sezone Gradina nikog nije pokrala, niti je s kim dogovorila niti kupila utakmicu, dok Buducnost to radi sa vise od 5 ekipa i na kraju kad im se ovo desi placu kao pickice i žale se, ali to sto oni namještaju to je OK i to se ne objavljuje. Jos igraci pišu de objavi ovo de ono, pa nek objave video kako dogovaraju sa Perom i Seonom sto to ne objave?
Buducnost je pokradena u Srebreniku, druga je stvar sto Gradina nije imala kvaliteta da zabije. Na kraju se Buducnost povukla, ali s lijeve strane svaki centarsut je bio los. I bek i krilo nisu normalnog centarsuta uputili, Derdemez igrao spica (sve duele izgubio).
Od svih igraca Gradine jedini koji mi se svidio na tom mecu golman Gluhic.
Penal i crveni su uredni. I ja bi ih svirao. Medjutim ja sam ubijedjen da je bilo krvnickih startova s ledja kada su se prekidale kontre. Sam kapiten Andric je trebao bar dva puta letiti na polje, nije se ni uslo na utakmicu s ledja je polomio igraca, nije ni zuti dobio.

Zbog tih stvari se trazio snimak. Ja pricao s igracima Buducnosti. Kazu da ih je u tom mecu crveni karton spasio jer se tek tada dobilo koliko toliko normalno sudjenje.
Po cemu je bolan pokradena, da su sudije htjele pokrasti Buducnost digle bi ofsajd kod gola i niko im rijeci ne bi mogao reci.

Vasi su trazili snimak i receno im je da sve utakmice Gradine imaju na NTV Jata koja je dostupna na gotovo svim kablovskim mrezama i sigurno je i ti imas kod kuce, dok je Buducnost za utakmicu protiv Gradine poslala prazan CD, jos na svojoj stranici objavili kao simuliranje neko igraca Gradine :urnebes:

Ovo sto se danas desilo Banovicima, Gradini se vec desavalo u istoj ovoj Mahali, Priluku, Poljicama pa i u Lukavcu gdje smo primili gol iz ofsajda.
To ti i pricam, posle crvenog i penala su se kriteriji malo izjednacili. Gol je i pao poslije tih desavanja.
Nasi su trazili na cd-u ili na internetu, ne od trecih lica ili na kablovskoj televiziji jer su htjeli ocito napraviti video sa sumnjivim situacijama.

p.s. u Lukavcu vam je bilo sve po ps-u.
Neuporedivo s ovim, gdje je momak 3-4 puta upalio mobitel i uhvatio 3 nevjerovatne situacije, situacije je bilo mnogo vise.

U Banovicima je Gradina imala lose sudjenje, moze se reci da je pokradena, ali su cinjenice da su Banovici vec godinama jedno od najpozeljnijih gostovanja kada je sudjenje u pitanju. Evo ti momci iz Lukavca neka potvrde, godinama igramo s njima u istom rangu, kako kod nas, tako i kod njih, korektno sudjenje. cak se i ne sjecam da se neko osim Gradine zalio na sudjenje u ove dvije godine.
Zadnja izmjena: ASD, dana/u 11 mar 2019, 00:45, ukupno mijenjano 2 puta.

Odgovori

Natrag na “Niže lige”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.