OI London 2012 - općenito

Inspire a generation.

Moderatori/ce: Monolog,Pasha,VanBasten

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

OI London 2012 - općenito

Post Postao/la Devil » 26 jan 2011, 23:22

Nisam video da ima ova tema,pa da je otvorim.
slika

Ovo je za sve sportiste sveta koji se bave letnjim sportovima mozda i najvaznija godina,dakle ne mislim na 2011.nego na predolimpijsku godinu kada se odrzavaju turniri za "popunu" mesta na OI.
U pojedinacnim sportovima mislim da se norma pocinje racunati od 1.marta 2011.godine dok su za ekipna vec pocele,tako na OI,vec imamo obe selekcije USA u basketu,Brazil i Colombiu u zenskom fudbalu,Norvesku u zenskom rukometu,u muskom ce to da bude poznato u nedelju.
Naravno domacini su se vec plasirali.
Jednu naciju donece i Svetska liga za vaterpoliste koja se odrzava trenutno,finale ce se odigrati u Firenzi i samo pobednik ide na OI,ostali moraju ici sporednim putem.

Na ovoj temi se nebi trebali zamarati sa predstavljanjem samih borilista,i ostalog nego samo na sportiste i turnire/takmicenja na kojima se uzima norma,a o svemu ostalom cemo aBd sledece godine kada se otvori pdf ili kako vec ce to da ide.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
alfarouqaminu
Postovi: 4917
Pridružen/a: 25 nov 2010, 15:13
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la alfarouqaminu » 27 jan 2011, 00:11

daleko je devile 2012 godina,ima vremena :lol:

BegAx
Postovi: 3540
Pridružen/a: 30 sep 2010, 21:56
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la BegAx » 27 jan 2011, 00:12

Uranio... :lol: :lol:

Avatar
Ted Mosby
Postovi: 6366
Pridružen/a: 14 nov 2009, 18:47
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Ted Mosby » 27 jan 2011, 00:16

Devile pusti ti njih, tema je odlična. Po meni ovo će biti odlične igre. Nogometni turnir će se igrati na Wembleyu, Old Traffordu, Millenium Stadionu te na Hampden parku, zatim košarka u veličanstvenoj O2 Areni a teniski turnir u Wimbledonu
Only ONE UNITED
Kimi Raikkonen:"How does it feels to drive at 300 km/h? - It feels normal."
Srcu mome tiha patnja, oku mome radost i sjaj, Dinamo Zagreb najbolji si znaj
Podrška Jackyu

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 27 jan 2011, 14:21

A da vas dva ispocetka procitate uvodni post,pa onda da postate nesta. :?
Videces da sam napisao da ovo nije direktno vezana tema za Oi,vec za predolimpijsku godinu i za ispunjavanje normi za istu i kvalifikovanje.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 22 maj 2011, 01:21

Vec su se pocele deliti norme za OI pa cu i ja poceti.
Normu za OI su vec sada dobili u reprezentaciji Srbije:

Streljastvo:
Zorana Arunovic(pistolj)
Andrija Zlatic (pistolj)
Damir Mikec (pistolj)
Dimitrije Grgic (pistolj)
Nemanja Mirosavljev (puska)
Andrea Arsovic(puska)
Ivan Maksimovic (puska)

Plivanje:
Milorad Cavic
Ivan Lendjer

te B normu u atletici imaju Nenad Filipovic(50 metara hodanje),Dragana Tomasevic(disk),Predrag Filipovic(hodanje),te Asmir Kolasinac(kugla),dakle moraju jos malo da se potrude za tu A normu.

Inace evo kako izgleda tabela norme u atletici.
slika

Nadam se da cete i vi ostali nastaviti da dopunjujete ovu temu i da imamo priblizan prikaz takmicara i njihovih rezultata bar sa ovih nasih prostora. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 06 jun 2011, 16:28

Asmir Kolasinac za 1 cm vec ispunio A normu za OI.Svaka cast,to je vec 10 predstavnik Srbije pojedinacno a prakticno tek je pocelo ispunjavanje norme.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 15 jun 2011, 22:11

Stigla je i definitivna potvrda da ce Srbiju u teniskom miksu predstavljati Tipsarevic/Jankovic odnosno Zimonjic/Ivanovic.

Inace ova disciplina se uvodi ponovo nakon OI 1924.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 27 jun 2011, 00:40

Vaterpolo reprezentacija Srbije osvojila je Svetsku ligu veceras pobedom nad domacom Italijom 8:7 te je tako overila direktnu vizu za OI u London,dok ce ostali morati preko SP i ostalih zezancija traziti put prema Londonu. 8-)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Blue_He4rt
Postovi: 3124
Pridružen/a: 26 maj 2010, 00:46
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Blue_He4rt » 04 jul 2011, 10:41

Naredne sedmice najbolji njemački košarkaš Dirk Nowitzki donijet će konačnu odluku o svom nastupu na Evropskom prvenstvu u Litvi.

Naime, Nowitzki se nada igrama na Olimpijskim igrama u Londonu naredne godine, a jedini način da mu se takvo što i ostvari jeste da se sa Njemačkom izbori mjesta koje vodi direktno ili bar u kvalifikacije za OI.

"Nisam siguran da ću nakon Londona imati priliku zaigrati na Olimpijskim igrama. Igrat ću još tri ili četiri godine košarku u Dallasu", kazao je Nijemac u jednom intervjuu.

Podsjetimo da je Dirk posljednji put za Njemačku igrao na Olimpijskim igrama u Penkingu 2008. godine. Nije nastupao na EP u Poljskoj 2009. godine, kao niti na SP-u u Turskoj godinu dana kasnije.
Chelsea F.C.

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 16 jul 2011, 00:32

Mihail Dudas,srpski desetobojac izborio B normu za OI te je siguran putnik u London. 8-)
Dakle sada Srbija ima 27 sigurnih predstavnika u 4 sporta(atletika,streljastvo,plivanje,vaterpolo)


Kakvo je stanje sa ostalim?
BIH,Hrvatska,CG? :?
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3092
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Slatinash_7 » 16 jul 2011, 11:18

Devil je napisao/la:Mihail Dudas,srpski desetobojac izborio B normu za OI te je siguran putnik u London. 8-)
Dakle sada Srbija ima 27 sigurnih predstavnika u 4 sporta(atletika,streljastvo,plivanje,vaterpolo)


Kakvo je stanje sa ostalim?
BIH,Hrvatska,CG? :?
Dodaj jos kosarku mal te ne sigurno i to je 40 putnika sto je vrlo dobar broj.BiH ove godine mislim 6 max kao i svake.Hamza Alic,onaj dzudo i ako se nadje jos pokoji padobranac :cry: nazalost za plakati
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
dubrava
Moderator
Postovi: 4830
Pridružen/a: 31 mar 2009, 09:21
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la dubrava » 16 jul 2011, 16:20

Devil je napisao/la:Kakvo je stanje sa ostalim?
BIH,Hrvatska,CG? :?
Što se tiče Hrvatske, sigurni putnici za London u pojedinačnim sportovima su;

Atletika (4) - Blanka Vlašić (skok u vis), Lisa Christina Stublić (maraton), Sandra Perković (disk), Martin Marić (disk)
Stolni tenis (1) -Zoran Primorac (ovom čovjeku treba dignuti spomenik, ovo su mu vjerovali ili ne, 7 olimpijske igre, počeo na Igrama u Seolu za bišvu Jugoslaviju)
Streljaštvo (2) - Snježana Pejčić i Giovanni Cernogoraz
Taekwondo (2) – Lucija Zaninović, Ana Zaninović,
Gimnastika (1) – Filip Ude (ovo je dečko, koji je po meni, uz Janicu Kostelić, ostvario najveći uspjeh u sportu otkako je neovisne Hrvatske, srebro na konju sa hvataljkama u konkurenciji sa Amerima, Kinezima, Rusima i inima)

Ukupno 10 sportaša za koje znam da sigurno idu!
Međutim, tu je još zavidan broj sportaša koji su potencijalni kandidati, a neki su možda već i ostvarili normu, ali mi to još nije poznato;

Potencijalni A olimpijski kandidati;
Atletika (1) – Andras Haklits
Hrvanje (1) – Nenad Žugaj
Jedrenje (5) – Šime Fantela, Ivan Kljaković Gašpić, Igor Marenić, Tina Mihelić, Tonči Stipanović
Plivanje (1) – Duje Draganja
Streljaštvo (3) – Josip Glasnović, Saša Špirelja
Taekwondo (3) – Sandra Šarić, Martina Zubčić, Marina Sumić
Tenis (3) – Marin Čilić, Ivo Karlović, Ivan Ljubičić
Veslanje (4) – Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković, David Šain

Za očekivati je da će Haklits (baca kuglu) izboriti Igre, a gotovo sam siguran da će isto tako igre izboriti i svi veslači kao i jedriličari (upravo se održava prvenstvo u jedrenju, a mislim da je Kljaković Gašpić ponovno svjetski prvak). Od tenisača očekujem Čilića. U streličarstvu Glasnovića, kao i u plivanju Duju.

Tu su i potencijalni B olimpijski kandidati (23):
Atletika (2) – Nedžad Mulabegović, Roland Robert Varga
Biciklizam (2) – Robert Kišerlovski, Hrvoje Miholjević
Boks (1) - Hrvoje Sep
Daljinsko plivanje (1) - Karla Šitić
Gimnastika (2) – Robert Seligman, Mario Možnik
Hrvanje (2) – Tonimir Sokol, Neven Žugaj
Judo (2) – Tomislav Marijanović, Marijana Mišković
Plivanje (3) – Saša Imprić, Sanja Jovanović, Mario Todorović
Stolni tenis (1) – Tamara Boroš
Streljaštvo (1) – Anton Glasnović
Taekwondo (2) – Filip Grgić, Stipe Jarloni
Tenis (1) - Ivan Dodig
Veslanje (3) – Mario Vekić , Maja Anić, Sonja Kešerac

Kad se to sve zbroji, u pojedinačnim sportovima, očekujem brojku sportaša između 23-27! Naravno, što više to bolje.

U ekipnim sportovima, najviše se očekuje od rukometaša i vaterpolista (muških).
Ženska košarkaška reprezentacija je 5.-im mjestom na EP u Poljskoj izborila kvalifikacije za London i na pragu je prvog plasmana na OI (budući da će u tim kvalifikacijama igrati sa predstavnicama Afrike i Azije + jedna iz Europe, a dvi idu na OI).
Od nogometaša nula bodova kao ni od odbojkašica i odbojkaša.
Za muške košarkaše ćemo vidjeti na EP, ali sumnjam u njih.

Sve u svemu, očekujem brojku između 70-80 sportaša što je i inače bio prosjek na dosadašnjim OI.
"Stvarna veličina kluba ne mjeri se trenutnim rezultatima, trofejima ili novcem, nego time koliko ga ljudi doživljava kao svoj – kao nešto bitno u svojim životima"

Avatar
Vozdovcanin
Postovi: 27
Pridružen/a: 01 avg 2011, 17:04
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Vozdovcanin » 02 avg 2011, 23:29

Srpska plivacica Nadja Higl ispunila A olimpijsku normu na 200m prsno sa vremenom 2:25.56 !!
Atleticarka Ivana Spanovic ispunila B olimpijsku normu u skoku u dalj sa skokom od 6.74m, a A norma je 6.75 m. :D

Avatar
Akhenaten
Postovi: 217
Pridružen/a: 18 nov 2011, 01:26
Lokacija: Texas
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Akhenaten » 26 nov 2011, 00:43

Ne zelim da tema ode u pogresnom smjeru, al' vezano je za OI pa samo da postavim par slicica. Na vama je da odlucite :mrgreen:

slika
Jedno oko :?

slika

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41138
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 14 jan 2012, 00:44

evo jedan sjajan tekst koji govori o Olimijskim igrama i duhu olimpizma koji prenosim sa sportneta :D ;)

Igre koje mijenjaju svijet

Jeste li ikad razmišljali o divovima? Evo kako ih ja zamišljam. Ne obećavaju puno, a ostvaruju mnogo. Jednim svojim korakom poništavaju davno ugrađene barijere, osvajaju najviše vrhove i promiču najvrjednije ljudske osobine. Njihove suze znak su sreće, a njihov znoj simbol je srčanosti. 27. put okupit će se u Londonu ovog ljeta i svaki od njih pokušat će kreirati novu bajku o divovima koja će ostati zapisana dok je vijeka. Dok čekam, prisjetit ću se koji su me to divovi natjerali na takvu viziju...

2012., 30, 27, 15, 2. Godina održavanja najveće sportske priredbe na svijetu, ukupni broj olimpijskih igara modernog doba, stvarni broj održanih olimpijskih igara, broj dana koje ću provesti zakopana u oblikovanoj rupi na kauču i broj godina koje će mi trebati za polaganje ispita na ovoj obrazovnoj godini. Mogla bih pozvati dežurne teoretičare zavjere ili numerologe koji bi mi na osnovi ovih podataka mogli izračunati i datume važnijih događaja u životu; vjenčanje, sprovod i slično. Od 27. srpnja, mnogi će nesvjesno dijeliti moju sreću, ushit, uzbuđenje, razočaranje.

Jer, teško je ne shvatiti olimpijski zanos. Teško se ne uživjeti u idealistički pogled na svijet koji tih 15 dana postaje ujedinjen. Bojkoti, ratovi, doping afere, terorizam, sve su to nemani koje su pokušale osujetiti plan baruna Pierrea de Coubertina, ali igre su se održale od kraja 19. stoljeća do danas, utemeljene na višim vrijednostima odlučnosti, srčanosti, poštivanja, hrabrosti, jednakosti i prijateljstva. To je moje opravdanje.

Imali su ga i stari Grci, koji su 776 godina prije Krista odlučili da svake četiri godine, pet dana zaredom, žive u miru. Prestale bi sve svađi i nemiri između polisa, a pobjednicima bi se na povratku kući stavljali vijenci lovora oko vrata te rušili bedemi da bi ih se dostojno dočekalo u gradovima-državama. Zvuči kao ekstremizam, no smatram da sve mora imati svoj ekstremni početak kako bi se održalo u bilo kakvom obliku kasnije, a ideja olimpizma jedna je od najdugovječnijih uopće.

Nekima je to najbolji mogući PR, drugima turistička atrakcija, poslovni izazov ili vrhunac novinarskog pothvata, a onim najiskrenijim zaljubljenicima u sport tek nekoliko dana kada se Kugla ne vrti. Bili dovoljno financijski i/ili organizacijski sposobni da najveću sportsku predstavu na svijetu promatraju uživo, ili pak preko malih ekrana, milijuni ljudi posredno će sudjelovati u stvaranju povijesti. Od streljaštva, badmintona, jedrenja, tenisa pa do nogometa, košarke i dizanja utega, na olimpijskim igrama potpuno je svejedno.

Na olimpijskim igrama nije važno jeste li se jedva plasirali ili ste svjetski prvak u odabranoj kategoriji, jeste li crnac, bijelac, Azijat ili Aboridžin, imate li 75 ili 16 godina, imate li jednu ili deset zakonitih ili nezakonitih žena. Manje je bitno i hoćete li pobijediti, samo sudjelovanje je vrijednost koja ovaj događaj čini drugačijim od svih ostalih manifestacija na svijetu. Sama sportska strast dolazi do izražaja više nego na bilo kojem drugom natjecanju. Favoriti se teško najavljuju, a u prvi plan se izbacuju načela OI koja ne uključuju samu pobjedu, već istinski užitak u nastojanju. Upravo zbog toga, najveća je čast u konačnici biti na vrhu Olimpa. Inspirativno, zar ne?

Bilo zbog savršenstva izvedbe ili zbog priče koja je ispričana za vrijeme ili prije sudbonosnih par sekundi, minuta ili sati, olimpijske igre prava su galerija emotivnih trenutaka za protagoniste i promatrače. One su oduvijek prkosile simbolima ljudske zloće pa je već u ranom periodu modernog olimpizma Jesse Owens pomeo "rasno superiorniju" konkurenciju, kao u inat tadašnjem njemačkom vodstvu koje je osim domaćinstva unaprijed prisvojilo i najsjajnije medalje.

Da nisu samo sportaši oni koji nadahnjuju, dokaz je američki izvjestitelj Jim McKay koji je za vrijeme münchenskog masakra (OI 1972.) zaboravio na svoj jedini slobodan dan i direktno iz hotelskog bazena sjeo u izvjestiteljsku stolicu iz koje nije ustao punih 14 sati da bi obavještavao o stanju izraelskih sportaša koji su bili oteti, a kasnije i ubijeni od strane palestinske organizacije Crni rujan.

"'Naše najveće nade i najgori strahovi rijetko se ostvaruju', rekao bi moj otac dok sam bio dijete. Naši najgori strahovi obistinili su se večeras. Bilo je 11 talaca, dvoje je ubijeno u njihovim sobama jučer ujutro, a devet danas na aerodromu. Svi su mrtvi." Nešto nakon tri sata ujutro, to su bile zaključne riječi prijenosa neumornog novinara ABC-a.

Mnogima je poseban doživljaj sama ceremonija otvaranja olimpijskih igara. Dva događaja vrijedna urezivanja u pamćenje dogodila su se upravo na toj ceremoniji. Unatoč spektakularnim uvodima, "letovima" do velike olimpijske baklje i drugim čudima moderne tehnologije, teško da išta može nadmašiti trenutak kada je 85 tisuća ljudi na Centennial Stadionu u Atlanti shvatilo da je olimpijski plamen posljednji u ruke primio 54-godišnji Muhammad Ali i da će on, unatoč dugotrajnoj borbi s Parkinsonovom bolešću, upaliti vječnu vatru za otvaranje novog lista olimpijske povijesti u kojoj je i sam sudjelovao osvojivši zlatnu medalju u poluteškoj kategoriji 1960.

85 prisutnih tisuća i još koji milijun je plakalo. Sportaši su plakali. Bill Clinton je plakao.
[youtube][/youtube]

Još jedan scenarij koji je obišao i razgalio svijet dogodio se na otvaranju Olimpijskih igara u Sydneyu, gdje su Sjeverna i Južna Koreja hodale pod istom zastavom. Kim Un-yong i Chang Ung, kao predstavnici olimpijskih odbora obiju predstavnica na tren su se usuglasili: "Mi smo ista krv." Iluzija, reći će neki. Drugi bi za takav trenutak izabrali drugu imenicu – mogućnost.
[youtube][/youtube]


Možda je prošla nezamijećeno, ali jedna od najinspirativnijih priča oko OI ona je mongolskog maratonca Pyambu Tuula. Tuul je u Barceloni 1992. na cilj došao - posljednji. Čak dva sata nakon pobjedničkog maratona Hwang Young-choa. Kada je od strane reportera upitan zašto je upisao tako slab rezultat, Tuul je rekao: "Ne, moj rezultat nije slab, možete ga gledati kao mongolski maratonski rekord". Činilo se da se šali.

Međutim, Mongolac nije bio gotov. "Ako me pitate je li mi ovo najbolji dan u životu – ne, nije. Do prije šest mjeseci bio sam potpuno slijepa osoba. Dok sam trenirao oslanjao sam se samo na prijatelje koji su trčali sa mnom. Ali, skupina doktora prošle je godine došla u moju državu da bi radila na humanitarnim poslovima. Jedan doktor pogledao mi je oči i rekao: 'Mogu srediti tvoj vid jednom rutinskom operacijom'. Operirao me je i nakon 20 godina ponovno sam mogao vidjeti. Danas nije moj najbolji dan u životu. Najbolji dan u mom životu bio je kad sam dobio vid natrag i kada sam po prvi put vidio kako je prekrasna moja supruga i dvije kćeri", povjerio je Tuul okupljenim novinarima.

Barcelona je po mnogočemu bila posebna. Ako niste bili u pelenama, sigurno se sjećate Dereka Redmonda. Derek je unatoč ozljedi u najgorem mogućem trenutku, u onih nekoliko desetaka sekundi u koje je uložio više od desetljeća truda, stisnuo zube i utrku nastavio – poskakujući na jednoj nozi. Samo da bi završio utrku na olimpijskim igrama. U posljednjih stotinjak metara utrke s tribina je potrčao njegov otac te ga, naslonivši na sebe, doveo do ciljne ravnine. Naknadno je Redmond bio diskvalificiran, ali lekcija koju je o hrabrosti održao svojoj i bezbroj budućih generacija, neprocjenjiva je. Ako se, pak, toga ne sjećate, sigurno znate olimpijsku priču koju su komercijalizirali Nike i Visa te je Međunarodni olimpijski odbor postavio za zaštitni znak reklamnih videa Celebrate Humanity. Ogroman je utjecaj taj atletičar imao na sam pojam 'hrabrosti' ustrajavši da kao favorit utrke na 400 metara barem završi natjecanje, iako preko granice svojih mogućnosti.
[youtube][/youtube]


Sličnu priču imala je i Kerri Strug, tada 18-godišnja gimnastičarka koja je reprezentaciji SAD-a u Atlanti 1996. donijela zlato doslovno na jednoj nozi. Visoka ocjena na preskoku bila je potrebna Amerikankama da po prvi put u povijesti osvoje ekipno olimpijsko zlato u sportskoj gimnastici i premijerno svladaju svoje vječne protivnice Ruskinje. Možda bi sve bilo mnogo lakše da Amerikanka židovskog porijekla nije u prethodnom skoku povrijedila zglob i šanse da solidno odradi preskok svela na minimum. Ipak, kao i Redmond, skupila je nadnaravnu (olimpijsku) snagu i skok izvela savršeno, zasluživši najviše postolje na koje su je pri dodjeli medalja timske kolegice iznijele na ramenima.
[youtube][/youtube]


Nije pobijedio u utrci, ime mu čak nije ostalo ni zapamćeno, ali Lawrence Lemieux zasigurno je čovjek koji utjelovljuje ono što olimpijske igre zagovaraju. Mjesto radnje, vode 400-tinjak kilometara od Seoula. Vrijeme radnje, Olimpijske igre 1988. Od sedam utrka u jedriličarskoj Finn klasi, održavala se peta. Lemieux je u tom trenutku bio na drugom mjestu i u odličnoj poziciji da osvoji medalju i okruni svoj dugogodišnji rad. Vjetar je usred utrke pojačao, a Lemieux je na pola puta do cilja nasred pučine ugledao dvojicu natjecatelja iz klase 470, Joseph Chana i Shawa Her Siewa, kako ozlijeđeni pokušavaju spasiti sebe i prevrnutu jedrilicu. Pokušao ih je dozvati i saznati trebaju li pomoć, no komunikacija ni na najnižoj razini nije u tim uvjetima bila moguća: "Nisam mogao razumjeti što govore. Morao sam krenuti. Da sam došao kod njih, a pomoć im nije trebala – zbogom natjecanju. Da nisam otišao, moglo je to biti nešto za čim bih cijeli život žalio."

Završio je utrku na 22. mjestu i – spasio dva života. Naknadno mu je dodijeljeno počasno drugo mjesto i Pierre de Coubertin medalja za hrabrost, nagrada koja se smatra većom od olimpijskog zlata, ali puno više on je dodijelio čovječanstvu.

Važna godina za australski narod bila je 2000., ne samo zbog održavanja igara u Sydneyu, već i zbog očekivanja koja su bila na leđima brojnih domaćih sportaša. Ako je početak novog milenija bio bitan za Australce, onda je za Aboridžine on bio nemjerljiv. "Krivac" za to bila je Cathy Freeman, domaća atletičarka s ambicijom osvajanja zlata na 400 metara.

Freeman je već posjedovala srebro s prethodnih igara u Atlanti, no biti najbrža na svijetu na domaćem tartanu bila je motivacija zbog više razloga koji su "gurali" mladu atletičarku. Ponos je u trenutku prolaska kroz ciljnu ravninu usadila u svaku aboridžinsku dušu, a i dušu svakog imatelja iste. Trenutak koji je nadišao sami trijumf uslijedio je nekoliko sekundi nakon što je Freeman shvatila da je upravo ostvarila svoj san. Izvadila je zastavu, ne samo onu zemlje pod kojom nastupa, nego i zastavu svog domorodačkog plemena, stoljećima potlačivanog od pridošlica. Nekima kontroverza, drugima olimpizam u svom iskonskom obliku.
[youtube][/youtube]


Nisu samo rušili rekorde i zapanjivali gledatelje svojim performansom, već su redovito i same strojeve koji im odmjeravaju učinak ostavljali šokiranima. Samo jedan od takvih primjera poznata je savršena desetka rumunjske djevojčice Nadije Comaneci, koja je sa 14 godina iznenadila svijet odradivši savršenu vježbu na dvovisinskom razboju. Na tim je Igrama u Montrealu 1976. osvojila sveukupno pet medalja, a nakon spomenute vježbe na razboju semafor, nenaviknut na tako visoke ocjene, pokazao je 1,00, umjesto 10,00.
[youtube][/youtube]


Možda tehnologija putuje brže od vremena, ali nekad sportaši znaju fascinirati na način neshvatljiv bilo komu ili čemu bez srca. Kako drugačije objasniti skok u dalj Boba Beamona 1968. u Ciudad de Mexicu koji je povećao dotadašnji svjetski rekord za 0,55 metara i prevario optički sustav mjerenja, nesposoban da izmjeri duljinu Amerikančeva skoka?
[youtube][/youtube]

Olimpijski je svijet prepun zapanjujućih prizora, ostvarivanja nemogućeg, probijanja granica mogućnosti, a sve to stvoreno je iz jedne zamisli francuskog baruna koji je ustrajao u namjeri da obnovi i oživi antičke igre. Citius Altius Fortius, rekao je Coubertin, a novim naraštajima hrabro prepustio palicu koju bi u ruke krajem srpnja preko čudesne spravice s pomičnom slikom u boji trebalo primiti barem pet milijardi sljedbenika, stanovnika 21. stoljeća. Ako ju imate, iskoristite to da zaronite i zadržite dah dok Plamen ne prestane gorjeti.

Divovi će se uzdizati iznad straha, trijumfirati nad boli, gurati sebe i inspirirati druge. Činit će goleme korake i poticati svijet naprijed.

Idemo im sjesti na ramena.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 29 jan 2012, 21:53

Nakon sto je zavrseno EP u rukometu,znamo da karte za London mogu cekirati vec Francuska,Danska,J.Koreja,Tunis i Argentina,zajedno sa domacinom Velikom Britanijom.

Predolimpijski turniri ce se odrzati od 6-8 Aprila,a igrace:

U SPaniji,Spanija,Srbija,Poljska,Alzir
U Svedskoj,Svedska,Brazil,Madjarska,Makedonija
U Hrvatskoj,Hrvatska,Island,Japan,Cile.

O ostalom malo kasnije,malo smo zapostavili ovu temu,ispunjeno je jos normi,pa ako neko ima dopunu informacijama o takmicarima iz BIH i Hrvatske neka podeli,jer nisam naisao na sajt koji to prati. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 29 jan 2012, 22:27

Sto se tice ostalih ekipnih sportova to ide ovako...

Zene rukomet:
Na OI su vec Velika Britanija,Angola,Svedska,Brazil,Juzna Koreja,Norveska.
Kao i kod muskaraca igrace se kvalifikacioni turniri odakle ce po 2 najbolje plasirane u London.

U prvoj grupi igrace Francuska,Crna Gora,Rumunija i Japan
U drugoj grupi igrace Spanija,Hrvatska,Argentina i Holandija
U trecoj grupi su Danska,Tunis,Dominikanska Republika i Rusija.

Bice vrlo zanimljivo i ovo.


Vaterpolo muskarci
Na turniru su vec Velika Britanija,Srbija,Italija,Hrvatska,Madjarska,USA,Kazahstan,Australia.
4 predstavnika dace kvalifikacioni turnir u Edmontonu 1-8 aprila.
A tamo se nalaze Grcka,Crna Gora,Nemacka,Rumija,Spanija,Canada,Cuba,Brazil,Argentina,China,Japan,Novi Zeland.

Vaterpolo zene:
Plasirali su se vec V.Britanija,USA,China,Australia,a turnir u Italiji ce da da nove 4 reprezentacije.A tamo su Rusija,Madjarska,Holandija,Grcka,Italija,Spanija,Canada,Brazil,Cuba,Kazahstan,Japan,Novi Zeland

Nastavljamo posle... :mrgreen:
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

dean_
Postovi: 443
Pridružen/a: 18 jan 2010, 17:26
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la dean_ » 29 jan 2012, 22:46

Što se tiče Hrvatske trenutno je sigurno 52 sportaša...ali očekuje se oko 100...posebno ako se uz rukometaše plasiraju rukometašice i košarkašice jer imaju jako realne izglede. U Pekingu je bilo 106 sportaša.
Što se tiče medalja,teško je prognozirat jer uvijek netko iznenadi ,a netko razočara...5 - 6 medalja bi bilo sasvim dovoljno.
Najviše ću gledat rukometaše....šteta što se košarkaši nisu plasirali.
U svakom slučaju ipak se više veselim nogometnom EP.

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: OI 2012-London

Post Postao/la Devil » 04 feb 2012, 01:07

Nastavljam dalje.

Basket muskarci.

Sigurni: V.Britanija,USA,Tunis,Argentina,Brazil,Australia,Spanija,Francuska,China
Jos tri selekcije bice poznate nakon turnira u Venezueli koji ce da da tri ekipe,a tamo su:
A grupa:
Grcka,Portoriko,Jordan

B grupa:
Nigerija,Litva,Venezuela

C grupa:
Rusija,Dominikanska republika,Koreja.

Sto bi znacilo da bi mogli videti jos tri evropske reprezentacije na OI.


basket zene:
Sigurni:V.Britanija,USA,Rusija,China,Australia,Brazil,Angola,te se ceka jos 5 kandidata sa turnira u Turskoj koji se igra od 25 juna do 2 jula,a na njemu se nalaze Hrvatska,Turska,Francuska,Ceska,Mozambik,Mali,Canada,Argentina,Portoriko,Japan,Koreja,Novi Zeland.


Odbojka muskarci
Sigurni:V.Britanija,Brazil,Poljska,Rusija,Tunis,ostali ce biti poznati nakon severno americkih kvalifikacija u Portoriku,jedan predstavnik nakon evropskog turnira koji pocinje 8.maja u Bugarskoj gde su u A grupi Bugarska,Srbija,Spanija,Slovenija,a u B Nemacka,Italija,Finska,Slovacka.
Jednog predstavnika dace juznoamericke kvalifikacije.
Te po jednog 3 svetska turnira i jedan azijski.


Odbojka zene:
Sigurni:V.Britanija,Italija,USA,China,po jednog ce dati africke kvalifikacije iz Alzira,severnoamericke iz Meksika,juznoamericke iz Brazila,azijske iz Japana,evropski kvalifikacioni turnir iz Istambula gde su u A grupi Turska,Nemacka,Hrvatska,Bugarska,a u B Holandija,Poljska,Rusija,Srbija.I na kraju tri ekipe ce dati turnir u Japanu na svetskom nivou.


Fudbal muskarci
11 ekipa je poznato a to su:V.Britanija,Gabon,Maroko,Egipat,Brazil,Urugvaj,Spanija,Svicarska,Belorusija.
Cekaju se jos dva predstavnika CONCACAFA sa turnira koji pocinje 22.marta gde su najveci favoriti logicno USA i Meksiko.
Ceka se predstavnik Okeanije sto ce biti Novi Zeland 99%.
Te tim koji ce doci iz baraz meca Senegala i protivnika koji ce se kasnije saznati iz Azije.


fudbal zene:
Kod njih je poznato 14 ekipa:
Sigurni:V.Britanija,Japan,S.Koreja,Juzna Afrika,Kamerun,USA,Canada,Brazil,Kolumbija,Svedska,Francuska i ceka se predstavnik Okeanije.

Zanimljivo niti u jednoj kategoriji nema Argentine,a kod zena nema Nemacke. :roll:

To je to od ekipnih,za individualne je pretesko da radim. :roll:
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Zaključano

Natrag na “Olimpijske igre: London 2012”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.