Najbolji tim Želje svih vremena

Moderatori/ce: insider,LjoZee,irfo

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Najbolji tim Želje svih vremena

Post Postao/la nekadafanatik » 08 apr 2017, 19:28

Odavno nisam u zemlji, ni u S. niti idem na utakmice Zeljeznicara. Ponekad pogledam ovu jadnu ligu/lige iz zemalja nekadasnje Jugoslavije i pomislim na nekadasnji fudbal. Bar onaj koji ja pamtim. U najbolji tim Zelje ne moze niko iz fudbala koji se igra nakon 1992. Jednostavno, to je kilometrima daleko od ozbiljnog fudbala. I nije to samo slucaj u BiH i Zelji. Rukovodio sam se samo onim igracima koje sam ili gledao ili ih bar malo pamtim kako su igrali. Tu nema igraca iz sredine prosloge vijeka jer ih nisam gledao, a za neke sam cuo. Rukovodio sam se igrackom KORISNOSCU za tim i ucinkom,a ne pukim talentom.

Na golu: VALIIJE RADOVIĆ ČIKO (covjek koji je sakupio navise utakmica na golu kluba)

Desni bek: BRANISLAV BERJAN BANE (jedan od igraca sa najvise meceva u klubu uopste, a kao desni bek daleko najvise)

Lijevi bek: MIRSAD BALJIC ŽVAKA (znao je lopte i sakupio dosta utakmica, uprkos svojoj ludoj glavi)

Half: JOSIP KATALINSKI ŠKIJA (legenda)

HALF: ENVER HADZIABDIC (clan sampionske ekipe)

Zadnji vezni: BLAGOJE BRATIĆ (šampionska ekipa)

Prednji vezni: MEHMED BAŽDAREVIĆ (njemacka pluca)

Prednji vezni: IVICA OSIM (legenda)

Desno krilo: EDIN BAHTIĆ FIĆO (zabijao je svake godine i zabijao i zabijao...)

Lijevo krilo: BOŽIDAR JANKOVIĆ BOŠKO (član šampionske generacije, reprezentativac)

Centarfor: JISIP BUKAL JOZO (šampionska generacija)
_________________________________________________

Pomenuću još jedan broj igraca koji su ostavili veliki trag u klubu: nrp golman Dragan Škrba Maca. Slobodana Janjusa , vjerovatno najtalentovanijeg, nisam uzeo u razmatranje jer je na pola karijere otisao u FK Sarajevo, a preko toga se ne prelazi. Bar u moje vrijeme , mada su navijaci tada bili normalniji.

Tu su i Komšić, Čapljic, par halfova iz osamdesetih, kao i Hajrudin Saračevič Rutko. Šabanadzovic je odigrao premalo mečava za klub da bi bio medju najboljim, kao i Škoro. Odovic je vec zasluzio, ali kako pored Baždarevica i Osima? Radmilo Mihajlovic je dao lijepih golova, ali je Bukal uzeo trofej. Nikola Nikic je bio ljubimac navijaca, ali je Bosko Jankovic bio bolji igrac (igrao i Engleskoj u Midlsborou ). Edin Sprečo i Mišo Smajlović su takođe poznati igrači i dobri. Moj ćale je pamtio i Kurtovica i Piketa Mujkica, sjajni igraci. Ali jedan je igrao davno, a drugi je igrao samo kada nije bilo kocke i zena.

Otvorio sam ovu temu, jer pamteci igrace, ljudi uce nesto o klubu za koji navijaju.

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 08 apr 2017, 19:55

Da napisem i par licnih napomena uz igrace koje sam stavio u 11 najboljih. Bane Berjan nije bio izuzetan bek niti reperezentativni kalibar, ali je bio POUZDAN i nije nikome dozvoljavao da ga "pravi budalom". Oštar kad je trebalo :)) (Predrag Pašić će se toga sjetiti). Bane je tragičar meča sa Videotonom, ali veci krivac je nesretni Edin Ćuric kojie je dva puta zapucao gol sa peterca na toj utakmici.
Škija je imao kosarkaski odraz. Taj je zabijao glavom kao neko nogom. Zeljin cuveni brko. Pokoj mu dusi. Hazija je znao da uzme loptu, a bogami i da "ukliže". On je radio nogom ono sto je Škija radio glavom.. Blagoje Bratic se sjajno "gradio", mogao je drzi loptu, da je "podvali".. Meša je u 90 minuti igrao kao da je prva. Mislim na trcanje i nacin na koji je gradio loptu.. Boško Jankovic je znao da predribla, doda, a bogami bio je i majstor da odglumi penal. Bukal je golmanu Sarajeva slomio ruku iz penala. Fićo Bahtić je zabio vise golova od Hajdukove legende Žungula, ali je on igrao u Zelji, koji nije bio član "velike četvorke"..Osim je "jeo" loptu. Naravno da je bio spor za danasnji fudbal, ali u svoje vrijeme je bio NEKO.. Znao je da se "zabavlja" sa cetiri-pet protivnickih igraca.....Žvaka Baljić? On i nejgov bickkl i uvijek u desnu stranu ;).. Ali znao je da odigra i na zadnjem veznom... Zaboravio sam Josipa Čilića Čipeta. Spor kao kornjaca, vise za mali fudbal. Tehnicar, ali sjajan start igrac. U vise derbija odlicno je čuvao Sušića. I naravno Radmilo Mihajlovic. Zabijao je dosta. Ali mnogi su zaboravili i drugog Fočaka Radeta Papricu, koji je znao i vise fudbala, ali nije toliko zabijao..

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la jestamaji » 09 apr 2017, 09:53

all time tim želje bez cige idića i zeke zečevića .... ne ide! a tek bez nikole... mama mia!!!

šalim se, dobar ti je tim ...... manje više :wave:

Avatar
plavousrcu
Postovi: 3602
Pridružen/a: 12 feb 2016, 20:49
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la plavousrcu » 09 apr 2017, 09:59

jestamaji je napisao/la:all time tim želje bez cige idića i zeke zečevića .... ne ide! a tek bez nikole... mama mia!!!

šalim se, dobar ti je tim ...... manje više :wave:
Odlicno za procitati. Ne pamtim mnoge koje si stavio, ali sam se naslusao prica i prica. Kvalitet fudbala je danas na niskim granama, usudio bih se reci da momentalno gledamo najlosiju sezonu u bh. fudbalu. Brine me sto iz godine u godinu je sve gore umjesto da je bolje. Bilo je dobrih igraca i nakon rata.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la jestamaji » 09 apr 2017, 10:04

dobro je on to napisao. ja sam mislim osim švabe i čike gledao sve te igrače, ali naravno percepcija sa 6-7 godina je skroz drugačija nego sa 25 ili 50 kuka.

ako bi morao nešto promijeniti stavio bi šabana na zadnjeg veznog, bez obzira što je on svoj zenit imao u zvezdi a ne kod nas, ali ipak je kod nas igrao iznimno bitnu ulogu, za razliku od npr. džeke koji je svjetska klasa ali je kod nas skupljo lopte i nosio torbe

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 09 apr 2017, 15:14

Ne moze Sabanadzovic ispred Blagoja Bratica. Bratic je odigrao duplo vise sezona u Zelji i uzeo trofej. A Saban je uzeo sa Zvezdom pa neka bude Zvezdina legenda - to je OK. Broj utakmica za tim, kvalitet igraca i eventualni trefeji su osnovni kriteriji. Da je Zeljo usao u finale Kupa UEFA ili ga uzeo - ja bih Mihajlovica stavio u najbolji tim. Ali, to nije slucaj. Odovic je stvarno odigrao za Zelju i u Drugoj ligi i kasnije, ali pored Bazdarevica i Osima nema mjesta. Sve ostalo je cisto ko suza. Fikret Mujkic je bio ono sto su ljudi pricali za Seda Susica. Jeo je loptu, ali nije trenirao. Imas tako igraca koji su sebi najveci neprilajatelji. Ovo sam napisao da bi ljudi, mlađi prije svega, naucili nesto o klubu. Da izguglaju te igrace i te godine. Da shvate ko je klub za koga navijaju. Zeljo je radnicko-građanski klub bio oduvijek. Bez politike uspostavljen. Od Grbavice i Hrasnog klub navijaca se jako prosirio tokom godina. Rat je pomeo mnoge navijaca Zeljeznicara. Jer to nikada nije bila homogena ni socijalna ni nacionalna struktura. Zato je to i bio popularan klub i van Sarajeva. U anketama , nakon "velike cetvorke", uvijek sa Rijekom i nisšim Radnickim od petog do sedmog mjesta po popularnosti. To su bile nekadasnje anketa "Tempa".

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 09 apr 2017, 16:53

Da obavim i B tim svih vremena. Red je. Ima tu mnogo dobrih igraca.

Na golu: DRAGAN ŠKRBA

Desni bek: DRAGAN KOJOVIC

Lijev bek: NENAD STAROVLAH

Half: VLADO KOMŠIĆ

Half: HAJRUDIN SARAČEVIĆ

Zadnji vezni: REFIK ŠABANADZOVIC

Predni vezni: MILOMIR ODOVIC

Prednji vezni: MIŠO SMAJLOVIĆ

Desno krilo: SLOBODAN KOJOVIĆ

LIjevo krilo: NIKOLA NIKIĆ

Centarfor: RADMILO MIHAJLOVIC
______________________________________________

Neno Starovlah je bio pravi lijevi bek. Odlican. U samionskoj generaciji bio je i Velija Bećirspahic, ali on je bio vise poznat po anegdotama nego po nekoj senzacionalnoj igri. Komšić ima mnogo mečeva za Zelju, a "Rutka" sam stavio ispred Vlade Čapljica, mada je Capljic bio bolji fudbaler. Ipak, Saračević je bio i kapiten i ima vise utakmica od Čapljica, koji je u najboljim godinama presao u Partizan. Slobodan Kojovic - Koka. Eh! Bio mi je u mislima i za A tim, ali Fićo je mnogo zabio. Koka je Zeljino dijete, Sarajlija. Cini mi se sa Vraca. Brz. Odlican dribler. Dobar šut. Imao je spor sa Ribarom. Ucio je i davao ispite (rijetkost i tada i danas kada su u pitanju fudbaleri), a Milan Ribar nije imao zivaca za odsustvo sa treninga. Jednu sezonu Koka je morao da presjedi na klupi. Meni - jedan od drazih igraca. U rijetkoj pobjedi na Zvezdom, negdje 77 cini mi se (ipak sam bio mali tad) od 3:1 na Kosevu, pretrcavao je Zvezdinog beka kao kakvog djecarca. o Radmilu i Nikoli se zna dosta, a Smajlovic je Osimova generacija. Dragan Kojovic, rođak Slobodana Kojovica. Član šampionske ekipe. Treba upamtiti i Avdiju Derakovića, lijevo krilo šampionske generacije. Ostaje taj Kurtovic, koga nisama gledao niti sam mogao naravno. Otac mi je pricao da je on penale pucao tako što bi golmanu obavezno pokazao ugao u koji ce da suta. I gotovo uvijek je zabijao. A Rade Paprica je takođe bio dobar igrac. Dao je lijepih golova za Zelju.

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la Neandertalac » 09 apr 2017, 17:04

Svaka čast i hvala za ovo.
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
Merhaba
Postovi: 1521
Pridružen/a: 14 feb 2015, 16:03
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la Merhaba » 09 apr 2017, 17:18

Moje neko misljenje je da ovi stari igraci nebi mogli parirati ovim danasnjim. Mozda se to ne moze reci za nasu ligu , ali opcenito u svijetu.Ali ipak cu vam vjerovati jer ste vi imali moje godine , a ja vase nisam :thumbup:
IZ KRVAVE ZEMLJE BOSANSKE CVATU ZLATNI LJILJANI , GRBAVICE MAJKO NASA BRANIT CETE SINOVI!

THE MANIACS 1987 SARAJEVO

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la Neandertalac » 09 apr 2017, 17:26

Merhaba je napisao/la:Moje neko misljenje je da ovi stari igraci nebi mogli parirati ovim danasnjim. Mozda se to ne moze reci za nasu ligu , ali opcenito u svijetu.Ali ipak cu vam vjerovati jer ste vi imali moje godine , a ja vase nisam :thumbup:
:lol:

Ja Takođe slabo pamtim, imao 12 kada je rat počeo i drugačija je percepcija dječaka i odrasla čovjeka ali vjeruj da su ovi sada po svemu "usporeni snimak" za npr Videton generaciju. Pa mi kada dupli pas vidimo to je premija, o driblingu ne želim ni pričati.

Fizika je uništila ljepotu fudbala.
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
bhsport
Postovi: 11248
Pridružen/a: 15 maj 2012, 11:54
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la bhsport » 10 apr 2017, 14:15

Evo ja cu pokusati dati neki najbolji sastav o onome sto sam citao, gledalo na snimkama i uzivo.

1.) Cobo Janjus
2.) Branislav Berjan
3.) Mirsad Baljic
4.) Enver Hadziabdic
5.) Josip Katalinski
6.) Refik Sabanadzovic
7.) Edin Bahtić
8.) Haris Skoro
9.) Jozo Bukal
10.) Mehmed Bazdarevic
11.) Ivica Osim

Ako gledamo na period poslije 96 to bi bilo ovako.

1.) Kenan Hasagic
2.) Sanel Jahic
3.) Josip Kvesic
4.) Haris Alihodzic
5.) Jasmin Huric
6.) Zablon Amanaka
7.) Hadis Zubanovic
8.) Amir Hadziahmetovic
9.) Edin Dzeko
10.) Semir Stilic
11.) Dialiba
[quote="harishp"]Ovaj ako bude mjenjao Misimovica,onda smo fakat nayebali.
Moze imati minutaze k'o i Vrsaljevic,Svraka,Sesar i to bi bilo to.
Inace Stevanovic za Izmeta i ovakav je svemirski brod.[/quote]

Corinne Diacre - prof. fudbala
Megamiske - najvece zlo od 1921

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 10 apr 2017, 16:23

Da pojasnim zasto ja nisam Skoru stavio ni u A ni u B tim Zelje svih vremena. Zato sto ne zadovoljava ni jedan od krirterija. Niti je odigrao neki senzacionalan broj utakmica za klub, niti je uzeo nesto niti je (sem u jednoj sezoni) pokazao ista posebno. Samo u sezoni 84-85 Škoro je odigrao nevjerovatno. Prije i poslije toga, do odlaska u Dinamo, bio je - osrednji. Kako da ga stavim pored Bazdarevica, Osima, Odovica itd? za Sabanadzovica sam objasnio - on je Zvezdina zvezda.
Timovi A I B su sastavljen od igraca Ribarovog doba i Osimovog doba (trenerskog). Jer to i jesu bili najbolji trenuci Zelje. Jugoslavija je bila ozbiljna liga. Tamo je i kup bio - na zivot i smrt svake godine. Ribarov time je uzeo titulu i dogurao da četvrtfinala kupa UEFA. I njima je jedan mađarski klub došao glave - Ferencvaroš. Mislim da je tamo bilo 1:1 a u Sarajevu 2:2 ili tako nekako...
Zanimljivo je da su Ribarove "bebe" imala los skor sa Saarjevom, a Osimov tim odlican. Od 1978 i povratka u Prvu ligu SFRJ pa do Osimovog odlaska u ljeto 1986. odigrano je 17 zvaničnih derbija. 16 prvenstvenikh i jedan u kupu. Zeljo je dobio pet meceva na Grbavici - dva puta sa po 4:2, jednom 4:1, jednom 1:0 i jednom 3:0. U kupu smo ih dobili takođe 3:0. Na Kosevu smo dobili dva puta - 3:1 i 1:0 cini mi se, dok je Sarajevo dobilo Zelju u tih osam sezona samo tri puta - 2:0 1978, 2:1 (1982 cuvena utakmica sa 40.000 ljudi) i 1985 2:0 kada su i uzeli titulu. Zanimljivo je da Sarajevo u tih 8 godina NI JEDNOM DOBILO NA GRBAVICI. Znaci 8 pobjeda, tri poraza i šest neriješenih mečeva. Godinama je kruzio vic nakon teskih poraza Susiceve i Pasićeve generacije (imali su uvijek igrace u reprezentaciji) od Zelje koji je imao tim, ali dugo godina ne i reprezentativce:

"Sarajevo otpustilo trenera i čistačicu. Što čistačicu? Zato sto se zove Zeljka".

ZaZelju
Postovi: 1350
Pridružen/a: 09 avg 2014, 23:21
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la ZaZelju » 10 apr 2017, 20:05

Škoro je bio fenomen. Njegov dugi korak naprijed dok vodi loptu, driblinzi i građenje su bili nešto što niko u bivšoj Jugoslaviji nije imao. Bio je uz Kataneca jedini jugoslovenski igrač koji je igrao u italijanskoj seriji A prije rata. Čuvena rečenica dok je igrao u Želji glasila je 'Haris Škoro zabit moro.' Jedini razlog što ga Osim nije odveo na svjetsko u Italiji je bio pritisak koji je Ivica imao zbog već prevelikog broja igrača iz sarajevskih klubova, a konkurencija mu je bila Savičević, Boban, Piksi. U 107 utakmica u Želji dao je 27 golova, među njima jedan od najljepših Videotonu u gostima, sasvim dovoljno da se nađe bar u B timu. Gledam često videa na youtube koje postavlja izvjesni 'crniguja' https://www.youtube.com/user/CrniGuja/videos , na svakom izvještaju sa Željinih utakmica većina stvorenih šansi išle su preko Škore. Bio je član legendarne Željine generacije koja je bila pred finalom kup uefa. Igrao je 15 mečeva i dao je 4 gola za Jugoslaviju.

Ilijas Pašić je još jedna legenda kluba. Čovjek koji je dao preko 100 golova. Prvi reprezentativac Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine. U 8 utakmica za Jugoslaviju dao je jedan gol. Igrao je na svjetskom prvenstvu 1958 godine u Svedskoj.

Avatar
BijelaCokolada
Postovi: 926
Pridružen/a: 05 feb 2016, 15:58
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la BijelaCokolada » 10 apr 2017, 20:14

ZaZelju je napisao/la:Škoro je bio fenomen. Njegov dugi korak naprijed dok vodi loptu, driblinzi i građenje su bili nešto što niko u bivšoj Jugoslaviji nije imao. Bio je uz Kataneca jedini jugoslovenski igrač koji je igrao u italijanskoj seriji A prije rata. Čuvena rečenica dok je igrao u Želji glasila je 'Haris Škoro zabit moro.' Jedini razlog što ga Osim nije odveo na svjetsko u Italiji je bio pritisak koji je Ivica imao zbog već prevelikog broja igrača iz sarajevskih klubova, a konkurencija mu je bila Savičević, Boban, Piksi. U 107 utakmica u Želji dao je 27 golova, među njima jedan od najljepših Videotonu u gostima, sasvim dovoljno da se nađe bar u B timu. Gledam često videa na youtube koje postavlja izvjesni 'crniguja' https://www.youtube.com/user/CrniGuja/videos , na svakom izvještaju sa Željinih utakmica većina stvorenih šansi išle su preko Škore. Bio je član legendarne Željine generacije koja je bila pred finalom kup uefa. Igrao je 15 mečeva i dao je 4 gola za Jugoslaviju.

Ilijas Pašić je još jedna legenda kluba. Čovjek koji je dao preko 100 golova. Prvi reprezentativac Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine. U 8 utakmica za Jugoslaviju dao je jedan gol. Igrao je na svjetskom prvenstvu 1958 godine u Svedskoj.
Od starijih ljudi ja sam cuo na pocetku karijere Harisa Skore u Zelji kad ga je Osim stavljao u prvu postavu da je bukvalno sam sebi zapinjao,i da je raja psovala sto njega sto osima sto ga tvrdoglavo gura da igra.Nako odredjenog vremena Skoro poludi i i pocinje da igra nenormalno dobro i postaje ljubimac navijaca i odma nakon toga Skoro pocinje utakmicu na klupi jer kako kaze osim da ne pomisli da je zvijezda :lol:

ZaZelju
Postovi: 1350
Pridružen/a: 09 avg 2014, 23:21
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la ZaZelju » 10 apr 2017, 20:40

Sad tek vidjeh da Edina Spreče, još jedne legende kluba, nema među 22 najbolja fudbalera. Na 234 utakmice postigao je 75 golova u Željinom dresu. Igrao je u šampionskoj generaciji 1972. Za Jugoslaviju je nastupion tri puta i postigao dva gola. Glavni krivac zašto je ime Edin postalo popularno među Željinim navijačima.
Interesantno koliko smo igrača imali koji su se zvali Edin i uglavnom su to bili dobri fudbaleri (Sprečo, Bahtić, Ćurić, Hadžialagić, Džeko, Višća, Cocalić) su samo neki od njih.

Avatar
bhsport
Postovi: 11248
Pridružen/a: 15 maj 2012, 11:54
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la bhsport » 12 apr 2017, 09:19

nekadafanatik je napisao/la:Da pojasnim zasto ja nisam Skoru stavio ni u A ni u B tim Zelje svih vremena. Zato sto ne zadovoljava ni jedan od krirterija. Niti je odigrao neki senzacionalan broj utakmica za klub, niti je uzeo nesto niti je (sem u jednoj sezoni) pokazao ista posebno. Samo u sezoni 84-85 Škoro je odigrao nevjerovatno. Prije i poslije toga, do odlaska u Dinamo, bio je - osrednji. Kako da ga stavim pored Bazdarevica, Osima, Odovica itd? za Sabanadzovica sam objasnio - on je Zvezdina zvezda.
Timovi A I B su sastavljen od igraca Ribarovog doba i Osimovog doba (trenerskog). Jer to i jesu bili najbolji trenuci Zelje. Jugoslavija je bila ozbiljna liga. Tamo je i kup bio - na zivot i smrt svake godine. Ribarov time je uzeo titulu i dogurao da četvrtfinala kupa UEFA. I njima je jedan mađarski klub došao glave - Ferencvaroš. Mislim da je tamo bilo 1:1 a u Sarajevu 2:2 ili tako nekako...
Zanimljivo je da su Ribarove "bebe" imala los skor sa Saarjevom, a Osimov tim odlican. Od 1978 i povratka u Prvu ligu SFRJ pa do Osimovog odlaska u ljeto 1986. odigrano je 17 zvaničnih derbija. 16 prvenstvenikh i jedan u kupu. Zeljo je dobio pet meceva na Grbavici - dva puta sa po 4:2, jednom 4:1, jednom 1:0 i jednom 3:0. U kupu smo ih dobili takođe 3:0. Na Kosevu smo dobili dva puta - 3:1 i 1:0 cini mi se, dok je Sarajevo dobilo Zelju u tih osam sezona samo tri puta - 2:0 1978, 2:1 (1982 cuvena utakmica sa 40.000 ljudi) i 1985 2:0 kada su i uzeli titulu. Zanimljivo je da Sarajevo u tih 8 godina NI JEDNOM DOBILO NA GRBAVICI. Znaci 8 pobjeda, tri poraza i šest neriješenih mečeva. Godinama je kruzio vic nakon teskih poraza Susiceve i Pasićeve generacije (imali su uvijek igrace u reprezentaciji) od Zelje koji je imao tim, ali dugo godina ne i reprezentativce:

"Sarajevo otpustilo trenera i čistačicu. Što čistačicu? Zato sto se zove Zeljka".
OK druze, to su tvoji kriteriji, ali ako gledamo najboljih 11 u Zeljinom dresu, svako ima pravo na svoje misljenje.
[quote="harishp"]Ovaj ako bude mjenjao Misimovica,onda smo fakat nayebali.
Moze imati minutaze k'o i Vrsaljevic,Svraka,Sesar i to bi bilo to.
Inace Stevanovic za Izmeta i ovakav je svemirski brod.[/quote]

Corinne Diacre - prof. fudbala
Megamiske - najvece zlo od 1921

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la jestamaji » 12 apr 2017, 13:51

bhsport je napisao/la:Evo ja cu pokusati dati neki najbolji sastav o onome sto sam citao, gledalo na snimkama i uzivo.
1.) Cobo Janjus
ti si pobudalio, idi nađi neki zid i pucaj se glavom u isti dok ti to ne prođe
čuj čobo ... pa ne može neko ko je igrao za pitare nikada na jednu takvu našu vječnu listu .... to je tako i gotovo ... fullstop!!! ok, on je bio budala do iznemoglosti i kao takav pozitivan, pravio je parade na zagrijavanju ko niko drugi da je cijeli stadion skandirao, ali on je igrao za pitare... eeej za pitare!!!! :o :crazy: iz želje se ne ide igrat za pitare!! ili ide ali samo ako si 18-godišnji antitalenat koji nema šansi zaigrati a ne kao jedna od zvijezda tima!

skonto je to i čobo, pokušao se izvaditi i vratio se kod nas, ali tako nešto se ne oprašta
BijelaCokolada je napisao/la: Od starijih ljudi ja sam cuo na pocetku karijere Harisa Skore u Zelji kad ga je Osim stavljao u prvu postavu da je bukvalno sam sebi zapinjao,i da je raja psovala sto njega sto osima sto ga tvrdoglavo gura da igra.Nako odredjenog vremena Skoro poludi i i pocinje da igra nenormalno dobro i postaje ljubimac navijaca i odma nakon toga Skoro pocinje utakmicu na klupi jer kako kaze osim da ne pomisli da je zvijezda :lol:
nije bilo tako, škoro je igrao izvrsno od samoga početka. kad je prije sezone "iznenada" niotkuda prešao u želju (mislim da je igrao ili u vogošći ili u pofalićkom, ne sjećam se tačno) svi su bili iznenađeni ali je već na prvim treninzima bio top. svima je upadao u oči, sjećam se tačno tih vremena, na treninzima smo i mi djeca i standardna "penzija" odma skontali da bi od njega moglo biti nešto. onda ga je osim iznenada uveo u startnu postavu ... sve poslije toga je legenda, izostavljanje sa svjetskog kao prvi ispod ćize, izolda baruđija, dinamo, italija itd

svjetski prvak u smotanosti je bio siniša aškraba. tip je na treningu uvijek bio izvrstan, ali na tekmama mu se noge oduzmu, tome nije bilo pomoći ... sjećam se jednom ga je osim izvadio nakon dvadeset pet minuta. iako je bio nada nije ostao dugo kod nas. :mrgreen:

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 12 apr 2017, 18:44

Da bi se napravio neki izbor, ma kakav, moraju postojatu neki kriteriji. Ja sam uzeo TRI u obzir - broj utakmica u klubu, kvalitet i da li je nesto uzeo ili bar bio blizu da uzme...Naravno da i LOJALNOST spada medju broj utakmica. Čobo je igrao za Sarajevo. Ciko Radovic i Škrba su odigrali vise meceva od njega za Zelju i igrali iskljucivo za ovaj klub. I to je to.

Škoro.. Tacno je da je Haris ispocetka u sezoini, cini mi se 83/84, ulazo sa klupe i igrao ispocetka na kriilu. I tacno je da su mu zvidali jer uz aut liniju nije mi ogao da odradi nista. Ali, tada su Baždarevic Odovic igrali polutke, a povremeno Baljic i tek pridosli Sabanadzovic na zadnjem veznom. Skoro nije mogao pored Milomira i Meše. Naredne sezone pojavio se kao vezni (Odovic otisao) i briljirao. Svi su bili zateceni. Izgledao je kao igrac Reala ili Milana ili Bajerna. Od gola do gola. Kreativni motor tima. To niko ne spori. Ali...Vec naredne sezeone bio je slabiji, kao i cijeli tim uostalom, a, cini mi se u jesen 87 ili proljece 88 odlazi u Dinamo. Tu nije bio ni blizu onoga sto je igrao za Zelju. Ne moze Škoro sa tim sto je odigrao da skloni Bazdarevica ili Švabu iz naboljeg tima. Kako da ga stavim prije Odovica? Pa Oda je igrao za Zelju prije ispadanja, u Drugoj ligi, i kasnije još sest sezona! Ne moze se tek tako gledati i biti zasljepljen sezonom-sezonom i po.

Sprečo. Slažem se, on u B tim može umjesto Smajlovica (igrao je bas na tom mjestu u šampionskom timu) ili umjesto Odovica. Ako neko smatra da treba.

Edin Ćuric? Koreketan igrac. Bilo je mnogo tih solidnih koji su prošli kroz tim. Sjecam se Lušića na zadnjem veznom, Vlaškog koji je bio nekakav lažni spic (da je zabio glavom , kao sto nije znao, 82 u čuvenom derbiju na Kosevu mi bi poveli 2:0 i - "adio Mare"). Možda je nepravedno, ali Ćurica cu pamtiti po one dvije zapucane šanse protiv Videotona kod 1:0 i 2:0. Takav je zivot.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la jestamaji » 13 apr 2017, 10:02

nekadafanatik je napisao/la:.... Možda je nepravedno, ali Ćurica cu pamtiti po one dvije zapucane šanse protiv Videotona kod 1:0 i 2:0. Takav je zivot.
"zaslijepila ga mreža" :mrgreen:

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: NAJBOLJI TIM ZELJE SVIH VREMENA

Post Postao/la nekadafanatik » 14 apr 2017, 10:58

Klub bi morao da stavi van upotrebe odredjene brojeve koje su nosile legende kluba. Ti dreseovi mogu biti istaknuti li na stadionu ili u nekom klupskom muzeju, kao sto se to svugdje radi. Prije toga, ljudi iz kluba, pogotovo oni sa duzim stazom koji raspolazu statistikom, o brojume;eva, golova itd.. novinari i najvijaci trebalo bi da biraju takve igrace i trenere.

Ivica Osim, Ciko Radovic, Ilijas Pasic, Josip Katalinski, Enver Hadziabdic, Mehmed Bazdarevic, Branislav Berjan, Josip Bukal, Fico Bahtic, Bosko Jankovic, Milan Ribar, Milomir Odovic.... po meni su prvi kandidati..

Odgovori

Natrag na “FK Željezničar”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.