Priče sa derbija

Moderatori/ce: insider,LjoZee,irfo

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 03 maj 2017, 00:56

Da pocnem od onih derbija kada je Sаrajevo padalo sa 4:2, 4:1, 3:0 itd? Ne, neka bude derbi na kojem su Susic i drugovi razvaljivali cijeli mec, a na kraju ga izgubili. Taj derbi je dobijen na borbenost i zelju, a bogami tamo gdje nije moglo lijepim islo se ruznim :)
Ne pamtim tacno godinu, Da li je bila 82 jesen ili prije? Susic, Pasic i ekipa u top formi. Zeljo bez centrafora , Paprica u vojci, novi sisteme igre 4:4:2 sa Bahticem i Nikolom naprijed. Četiri u sredini, Baljic na zadnjem veznom, ispred Odovic i Mesa.Vlaski kao lazni centarfor, nesto poput Curica kasnije.

To je bila jedina tekma za Osimovog vakta da je Sarajevo dominiralo na Grbavici. Nedjelja popodne. Sjecam se taj put nisam bio na jugu ispod na stajanju, vec u profilu izemdju stare drvene tribine prema jugu. Posjeta kao i uvijek na derbiju u to doba - dobra. Zeljo solidan u sezoni, a Sarajevo jako. Igramo na kontre i polukontre te godine. Komsic i Capljic se odomacili na halfovima. Čipe nominalno na lijevom beku, ali zaduzen za Susica, kao i uvijek. Ali, taj dan nista nije pomagalo.

Pocetak meca godinama isti, ali isti. Krene sa sa centra, a tim koji ide po loptu pravi faul odmah na prvom dodiru da se pokaze da ce biti gutavo. Bordaši nas zabili u šesnaeset. Napadamo prema jugu, a oni na strani na kojoj jos nije izgrađena tribina. Branimo se kako znamo i umijemo.Pasic u zivotnoj formi. Banetu je jezik vec ispao, igra kolce pred lijevim krilom Sarajeva, ali stalno ide u prazno. Gol visi u vazduhu. Odjednom, pređemo centar par pasova, neko je ubaci (mozda caki neki skraceni poslije faula) kad na penaltiku Oda glavom u gol. Oda glavom?! Ne znas ko je vise u šoku, on sto ga dade glavom, navijaci, Sarajlije ....? Elem, ludilo. Oni na centar i opet po starom. NIgdje kontre. Stisili,a vamo tisina. Muk. Pape pravi malu djecu pred nasih šensnaest...I tada Bane Berjan radi ono sto je radio u cijeloj kareijeri, kada se vec mora. A taj da se moralo, ****. Uleti Paji malo jace. Pade ovaj, uletise doktor i fizioterapeut, bas pred glavnom tribinom. Oni skanidaraju - malo majku, malo oca. Bane "ljubi" žuti i izvinjava se (kao, "ne znam sta mi bi"). Pasic se vratio, odigrao jos par minuta i odsepao u svlacionicu. Iskustvo.Pravi bek, sa dovoljno iskustva, uvijek zna sa moze, a sta ne moze. Nije Berjan zalud najbolji Zeljin desni svih vremena :))

Drugo poluvrijeme, Boze me sacuvaj. Stisli nas sad pred drugim golom. Mi ni sanse. Nista. Izgubljeni u svemiru. Stojimo na 30 od gola, a kako mec odmice na 25, pa na 20..Gol stalno visi u vazduhu. Na golu , cini mi se Arnautovic, jer ce Skrba doci tek na jesen ili godinu kasnije. NIkada da prodje vrijeme. **** sto nas gaze, daj pobjedu! Minuti ko godine. Niko ni ne gleda prema njihovom golu - gledamo na sat i to ne na sluzbeni, vec na sveoje casovnike da razbijemo nervozu. Cigare pali i onaj ko ne pusi. Psovke zamjenjuje cutanje ili najcesca recenica: "Kolko jos ima?" I dođosmo nekako do dvije-tri minute pred kraj. Susic je uze ispod centra, prodje prvi blok (najzajebaniji je bio bas tad, ko i Savicevic - kad probije eto ga pred golmanom), uđe u šesnaesterac. Halfovi se spremaju da ga (da izvinete) naguze, pa nek bude penal, ako se mora. I tada Safet cini peotez utakmce i jedna od najvecih gafova u istoriji derbija - vraća loptu petom Savi Vlaškom (koji je odavno izbacio jezik i nema ga nigdje na tekmi, kao ni vecine ostalih u plavim dresovima). Uze je Savo i elegantno napuca u njihov gol-aut preko centra. Safet ganja sudiju, ganja Vlaskog - frka. Sudija svira kraj da ne bude opste tuce. Osmjesi na nasim licima , slatki okus cigarete. Na semaforu lijepo pise: domaci - gosti: 1:0. Odovic u toj i toj minuti. **** igru. Pobjeda nas Bordasima je uvijek POBJEDA.

Sta je bilo? Pape susic je usao u šesnaest, vec je golna posao ko po kazni na njega, a on je "štiklom vraca nazad! Naime, Savo Vlški koji je zaostao za Safetom dobrih desete metra onako iz ocajanja dobacio: "Pape, peta!!" Valjda je imao istu boju glasa kao glasa kao neki Papetov kolega i ova mu je vrati.. I tako, najgore doigrani derbi u toj deceniji, pobjeda, Banetov "iskustvo" i bezobrazno i nesportsko (ali, ****, snaalzljivo) dranje Vlaskog i Sarajevo ga opet pusi tih godina!

Pamtim taj derbi jer je dobijen na "nokte", na snalazljivost, na totalnu odbranu i spremnost na svakakve gafove samo da se pobjedi. Dokaz da se moze kad se hoce. Bilo je meceva sa mnogo vise golova i mnogo boljim fudbalom, ali taj je jeo zivce, a pobjeda bjese slatka. Jer je ukradena, oteta takoreci. A pobijedio je tim koji nije bio bolji, vec spremniji na sve, samo da dobije.

Avatar
MocMahale444
Postovi: 19179
Pridružen/a: 18 maj 2016, 23:47

Re: PRICE SA DERBIJA

Post Postao/la MocMahale444 » 03 maj 2017, 01:20

Dobar post :thumbup: dobra tema, ja cu isto napisati jedan kad budem pod gasom. Nadam se da nece biti izbrisan.
1921 1921 1921 1921
⚜️⚜️⚜️💙⚜️⚜️⚜️

Danube River says it won't flow.

Avatar
grbavicka1921
Postovi: 1316
Pridružen/a: 10 feb 2017, 12:47
Lokacija: Sindikat profi fudbalera BiH
Kontakt:

Re: PRICE SA DERBIJA

Post Postao/la grbavicka1921 » 03 maj 2017, 09:16

:thumbup: :salut:
dobar post!
*"Nije to bolest rijetka, nisu posljedice rata, al' ja sam prvo rek'o ŽELJO pa sam poslije rek'o tata."

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 03 maj 2017, 12:30

1983. mart. Srijeda, 15.30. Koševo. Utakmica sa najvise gledalaca u istoriji derbija. Zeljo sa pet bodova više od Sarajeva, ako dobijemo odosmo među tri i u Kup UEF-a. Sarajevo kompletno. Kod Zelje Šuica na golu (iz Vardara došao, solidan golman). Bane i Čipe na bekovima. Komšić i Čapljic na halfovima, koliko se sjecam. Baljic zadnji vezni, Oda, Meša, Vlaški i naprijed Fico i Nikola. 45 minuta prije meča ja i moj budući kum Vlado dolazimo na jug. Stadion je vec u ruhu olimpijskog. Nema mjesta?! Silazimo do prvih redova. Dole atletski rekviziti iza gola. Pola terena ne vidimo, samo kretnje igraca, ali loptu tek tu i tamo. Oko 40 hiljada ljudi. Odnos broja navijaca? Bordo , recimo, 25, nas 15 hiljada. Ne vidis nista iznad glave od dima , što cigarete, što pirotehnička sredstva. Fićo te godina najbolji strelac prvenstva. U novina dobio nadimak "Zeljin atom- mrav". Zabio je pet komada u prethodnoj tekmi na Grbavici, ali se ne mogu sjetiti kome? Pristini? Glupa pozicija. Da sam ostao kući bolje bi vidio na tv, al snimak tek navece (nisam ga ni gledao poslije, naravno). Rajvosa napada u prvom prema jugu. Jalovo. Mlate loptom od aut linije do aut-linije. Čipe sjedi Safefetu na leđima, neda mu da se okrene. Mi - nista posebno, cekamo kontru. Ukratko, sve je pod kontrolom. Ali, psujem(o). Ne vidim maltene nista. Na nekim mjestima tek igraca od koljena nagore?! Pola sata narvze, ali bez ikakvih sansi. Dosadna utkamica, ali toliko znacajna da to niko i ne primjecuje. Negdje oko 30 minute Meša izbaci Ficu na desnoj strani, ovaj pretrca bordo beka i ubaci je... Ali **** ne vidim kome kad se tamo trava ne moze vidjeti. Sto je ne dize?! Ovi iznad nas poskocise. Gol? Gol!!! Hebote!!! Nista "ni vidio ni cuo"? Ko ga dade - pita prvih deset redova odozdo. Nikola. Kako? Uklizao na centrasut po zemlji. GOL!!!!! Do kraja poluvremena, oni drze loptu i - pauza....Popeli bismo se koji mestra gore, ali neea mjesta can ni kad stojis! Nekako se podugnemo koji stepinik. Sad vidim malo bolje.

Radni dan na tribine ne moze ni igla dapdne. Eh, lijepa vremena :)..Drugo poluvrijeme - mi bolji. Vise lopta kod nas. Vise napadamo. Malo pomalo - igraci se osilili. Popusta paznja. Baljic odma na pocetku dribling i centarsut. Ko na dlanu vidim, jer je direktno kod gola iza kog stojimo. Pravo pada na glavu Vlaskog. On ima odraz ko kakva baba, ali je lopta takva da je sam samcat, pa je po svim pravilima udara čelom. Na deset metara od gola. Golman tu moze samo da je izvadi ili da zazmiri. Bilo gdje da lopta krene, sem u njega - gol je. A Vlaški u toj poziciji, kod 1:0, sutira preko gola dva metra....Tesko je opisati sve komentare koji su uslijedili i sve hebacke glagole kojima je pocascen. papir ne trpi to cak ni ovdje... Jos imamo igru. Oni gube ali su podređeni. Kada su oni napadali u prvom, mi dadosmo gol, u drugom obratno..Ali, faktor Sušić. Prvo iz slobinjaka pa prodor sa centra i sa 18 metara u donji ugao pored izgubljenog Šuice. I tako, 2:1 dok si rekao "keks". Ode sve u P.M...Do kraja oni cuvaju, a mi ne znamo sta cemo. Ne zna covjek kako da izađe sa stadiona. Ko posran golub. Imam utisak i danas da je bio oblacan dan, a nije uopste. Poslije Osim se malo zalio na sudije..Ali, nisu oni nista, vec ona glava Vlaskog. Zicer fulio. Ko Curic protiv Videotona dva puta sa peterca kraj gola....

To je derbi koji je najteze pao. Mnogo ljudi, veliki interes, oni napucani kao favoriti, mi iznenadjujuce dobri te sezone. Vodimo pa gubimo...U toj tekmi je jedan covjek pobijedio Tim. Ali , rijetko se to desavalo u derbiju tih godina...Neno, covjek sa kojim sam odrasto, Sarajlija, zvace me navece Moram da mu cestitam. A muka mi je ..."Cestitam" Susiću i Vlaškom...Hocemo na pice, pita me Vlado negdje kod Ciglana. Pogledamo se..Možda mišomora da uzmemo? Ne bi mi se sad ni digao, a kamoli da popijem sta - mislim u sebi...NIje lijepo sjecanje. Ali, nikad vece posjeta.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la jestamaji » 09 maj 2017, 19:20

@nekadafanatik, koliko je tebi tada bilo godina?

pitam jer se dosta stvari ne sjećaš onako kako su bile, nego onako emotivno isprve. ali nema veze, emocije u tekstu su najbitnije, u kojem poluvremenu je bila koja šansa i na koju stranu je ko napadao nije toliko bitno, niti ko je igrao bekove, koji teteks je željo razbio kolo prije toga i još ponešto, a vala ni koja godina je bila :mrgreen: :wave:


EDIT: apropo emocija, to je sa ove distance gledano bila fina godina, ali u mome sjećanju je to poslije one proklete 76-77 za mene bila užasna godina. izgubili smo taj derbi i pukli, malo poslije toga smo nanizali par nepotrebnih poraza i na kraju izgubili kup UEFA koji smo toliko željeli za jedan pišljivi bod i to (...neću ni da napišem od koga). to je tada bilo strašno ... strašno! to su stvarno bile emocije!!!

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 10 maj 2017, 09:59

Samo je godina permutovana (zamijenjena) bila je 1982. Moja greska. Ali, jeste bio mart. Jesu golovi padali kako sam napisao, jeste bilo negledljivo od atletskih rekvizita, jeste bio prepun stadion. I bitno je ko je gdje igrao u timu, kako nije bitno? To su male minijature - ko koga cuva i kako....I jeste neko je na Grbavici prije toga fasovao brdo golova. Mozda 6:0 ili tako nekako? Kazes da je to Tetetks - sasvim moguce! I jeste Bahtic zabio na toj tekmi najvise glova u plavom dresu. Najtezi poraz u Osimovoj trenerskoj eri u derbijima (zbog posebnoh znacaja utakmice), a bilo ih je jako malo (poraza).

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 10 maj 2017, 10:09

Nisam bio na derbiju 1986. recimo - vojska, išlo se rano tada. Zeljeznicar se nakon brutalno lose sezone izvukao, pa je derbi odigran u proljece onako, iz zadovoljstva. Gledao sam na tv. Prvi i jedini put u to doba derb na TV. Glup osjecaj. Gledam iz Pančeva u kasarni. Bilo je 3:0 čini mi se. Lagano. Ne pamtim ni ko je dao golove - nista. Preko tv nema emocija. Sjecam se samo jedne anegdote. Tada je Vazda (Nermin?) igrao za Sarajevo. I plavi zabijaju, Sarajevo davi loptu - ima posjed ali jalov.

Spiker na tv vise puta vice: "Vazda u napadu", pa "Vazda u napadu ", malo malo pa opet "Vazda u napadu" ..Kaze jedan vojak do mene: "Cuj vazda u vazda u napadu, a ne mogu da sutnu na gol!!

Ali na tv je bilo bezveze da se gleda. Danas (kad gledam) i mogu jedino na tv. Ali, odavno se ne nerviram.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la jestamaji » 10 maj 2017, 12:21

nekadafanatik je napisao/la:Samo je godina permutovana (zamijenjena) bila je 1982. Moja greska. Ali, jeste bio mart. Jesu golovi padali kako sam napisao, jeste bilo negledljivo od atletskih rekvizita, jeste bio prepun stadion. I bitno je ko je gdje igrao u timu, kako nije bitno? To su male minijature - ko koga cuva i kako....I jeste neko je na Grbavici prije toga fasovao brdo golova. Mozda 6:0 ili tako nekako? Kazes da je to Tetetks - sasvim moguce! I jeste Bahtic zabio na toj tekmi najvise glova u plavom dresu. Najtezi poraz u Osimovoj trenerskoj eri u derbijima (zbog posebnoh znacaja utakmice), a bilo ih je jako malo (poraza).
ma ne, nisi skonto šta sam mislio da kažem :mrgreen: mislio sam na to da ti je tekst napisan sa jako puno emocija i da iako dosta toga nije bilo ispravno to nema nikakve veze, bitne su emocije, one su prave. to je derbi kakav je nekad bio, ne vjerujem da je takvog cool derbija ikad igdje bilo kao što je bio naš sarajevski, ta zdrava atmosfera u gradu, to pozitivno ludilo, ne znam da je iko to imao. ovo danas je samo još mukotrpno. ja sam zadnji puta bio na stotom derbiju i nisam više išao jer mi je muka od toga. onda sam ne znam ni sam zašto otišao na grbavicu u prvom kolu ove sezone i tako mi se smučilo da mislim da neću nikad više otići! :cry:

apropo tog legendarnog derbija, jeste fićo zabio pet komada teteksu kolo prije toga (bilo je 6:0, a kolo prije toga smo ubili slobodu u tuzli sa mislim 4:0) i to je rekord želje, ali nije bio najbolji strijelac prvenstva, te godine je to bio snješko cerin. mi smo u prvom napadali na jug a ne na sjever, balja i bane su stvarno igrali bekove a ne čipe. jeste, bili su atletski rekviziti tamo, nisu ih sklonili od balkanskih igara prethodne godine, ja sam bio u jednom od zadnjih redova na jugu, odozgo se sve dobro vidjelo. na tekmi je bilo debelo preko 50 hiljada ljudi, karte su prodavane na svakom ćošku, svaki prodavač lutrije ih je imao, i ne samo to, u svim trafikama su se mogle kupiti. pitari su oštancali bog zna koliko karata jer niko nije očekivao da će se toliko prodati. malo prije utakmice su onda redari po naredbi policje morali zatvoriti sve kapije koševa jer je stadion bio totalno pun. onda se raja sa kartama koja nije mogla ući skupila ispred prvog ulaza na zapad i probila kapiju i nagrnula odozgo. malo je falilo da se desi katastrofa, ali na sreću nije. dosta raje je skočilo u kanal i istrčalo na atletsku stazu i tako su rasteretili taj dio tribine. policija i redari su onda nekako raspodjelili narod i tekma je počela.
nažalost sve je završilo kako je završilo, prvo je vlaški promašio to što je promašio pa onda prečka iz slobodnog itd itd. na kraju smo pustili papeta da pretrči s loptom pola stadiona i zabije nam go. poslije toga smo pukli, izgubili dosta tekmi tj. sve u gostima i kući od partizana i na kraju bili prvi ispod ćize za kup UEFA, a o toj evropi se sanjalo na grbavici, posebno oni koju su evropu doživjeli u ribarovo doba ... ali eto, bila nam je samo ta jedna godina suđena, videoton godina.
ali neka je, bilo je nezaboravno! ja ne bih tih petnaestak godina iz 70-tih i 80-tih dao za sto ovakvih kakve su sad!

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 11 maj 2017, 22:32

moguce da sam pobrkao strane svijeta, ali svi golovo su pali na istoj strani - suprotnoj od one na kojoj danas na kosevu stoje navijaci plavih. jeli tako..
cilic je cuvao susica, to mu je bila uloga na toj tekmi, kao i na vecini derbija. ali je susica bilo jako, jako tesko cuvati. vlaski je fulao cist zicer, ali sa curicevim zapucavanjem protiv Videotona nista se ne moze mjeriti. Ko zna kada će se opet pojaviti takva sansa da igras finale tako jakog međunarodnog takmicenja i to sa nepozantim timom van zemlje i jos protiv Reala. Prvi mec se valjda trebao igrati u Sarajevu? Vjerovatno bi se zbog interesovanja i zarade igrao na Kosevu. To bio bio rekord svih vremena..Ali, to je druga tema...Sto se tice danasnjih meceva...
Svugdje se igra brze i jace nego nekada, samo ovdje to izgleda jadno. Niko ne moze da sastavi prema naprijed tri pasa. I time je sve receno.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16454
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la jestamaji » 12 maj 2017, 00:15

ćureta je "zaslijepila mreža" :mrgreen: tako je barem izjavio poslije tekme :mrgreen: :mrgreen:
a u pravu si za strane, naravno :wave:

sad napiši još tekst za zubandan i imaš pokriveno najvažnije :D

Avatar
invincible1921
Postovi: 10026
Pridružen/a: 11 apr 2013, 19:30
Lokacija: Istocno od raja
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la invincible1921 » 15 maj 2017, 03:32

Mlađi sam pa ću pisat ove novije derbije ne zamjerite :D

Iskreno pored svih uspjeha koje sam dozivio sa Zeljeznicarom za derbije uglavnom puno vise imam tj bar se sjecam tuznih cinjenica :D Ne bi sad da pisem neke posebne dogdajaje i anegdote, a bilo ih je sigurno kao npr ked je citav korteo pitara kod Doma Sindikata prosao 10metara od nas mi ono u fazonu ako nas provale skaci u miljacku jbg :D

-Prvi derbi na kojem sam bi da sam otisao bez starog odnosno samostalno sa rajom: Pjevaju citavu tekmu da ga hoce zabit matko i zabi ga oca je.bo :D

-Grbavica 1:2, sehic pravi najgluplji penal koji sam ikad u zivotu vidio uzio ..izuzetno bolno :D

-100ti derbi prezivio gol koji je postigao said (odnosno nije) da bi se sje.bo kad onu naku bunar loptu ubaci u go kroz dim ....kako se ono zvao fraer iduce kolo fulio nemgouce u lukavici i zaje.bo pitare :D

-Najgore od svega: Govorim jaranu ako ga sad zabijemo pa puce mi srce. Leti lopta jedno dvije godine tup tup upade u mrezu----LUDLIO, DELIRIJI OPSTI.....pet minuta slavio go u kupu u 93. minuti da bi skontoa da je ponisten tek nakon sto je zavrsila utakmica vidjevsi igrace sarajeva kako slave :D

Sreca pa sam vecinu ovih poraza "utjesio" dominacijom i peharima :D

Pozitivno iskustovo naravno onaj 2:2 na kosevu i prvi derbi koji sam ikad gledao. Nisam od onih koji pricaju kako su se rodili sa ljubavlju o voljenom klubu nego se tacno sjecam trenutka kad sam poceo da navijam za Zeljeznicar. Skupilo se kod nas kuci raznih ljudi ja tada jedva svjestan sebe sa 5 godina skontam ima neka opasna utakmica. Stari (posto sam porijeklo iz mostara) okorjeli velezovac naklonjen sarajevu kao i ostatak tog drustva koji je uglavnom bio u fazonu ma bolje sarajevo razbice zalju. Ja iz nekog inata jedini za zelju navijao. Ne sjecam se puno utakmice, ali se sjecam precke srajeva, ponistenog gola Avdica (iako nisam tad znao sta je ofsajd) i naravno gola Zubanovica. Tad se rodila ljubav koja traje evo i dan danas :)
ZELJEZNICAR volim ja, igru kratkih pasova, ludilo na tribinama

Nemoj da places zemljo svi cemo krenut' u boj....

SAVEZ NAPOLJE!

cruz40
Postovi: 402
Pridružen/a: 14 okt 2015, 10:59
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la cruz40 » 05 jun 2017, 15:13

nekadafanatik je napisao/la:Samo je godina permutovana (zamijenjena) bila je 1982. Moja greska. Ali, jeste bio mart. Jesu golovi padali kako sam napisao, jeste bilo negledljivo od atletskih rekvizita, jeste bio prepun stadion. I bitno je ko je gdje igrao u timu, kako nije bitno? To su male minijature - ko koga cuva i kako....I jeste neko je na Grbavici prije toga fasovao brdo golova. Mozda 6:0 ili tako nekako? Kazes da je to Tetetks - sasvim moguce! I jeste Bahtic zabio na toj tekmi najvise glova u plavom dresu. Najtezi poraz u Osimovoj trenerskoj eri u derbijima (zbog posebnoh znacaja utakmice), a bilo ih je jako malo (poraza).
Teteksu je Fićo zabio 5 komada, znam da je pocetak drugog dijela sezone bio.

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 14 jun 2017, 01:57

Jesen 1981. Ima se para pa i klinci u srednjoj idu taksijem na sastanak sa zenskom. Taksista pali radio dok se vozimo od Marijin Dvora prema Otoci. Umjesto muzike snimak golova sa nedavnog derbija. Zeljo : Sarajevo 4:1. Kako damo gol tako se javlja spiker u emisju, a taksista sve to ima dokumentovano. Osmjeh zajebantski. "Jel ti se sviđa" - pita me. Ne zna za koga navijam. Odaje me smijesak kod javljanja spikera u studio za 3:0. "Steta sto navijas za nas , ovo sam snimio da njima pustam" - kaze razocarano taksista....A bilo je fino. Razbili smo ih. Nedjelja, suncan dan. Za 20-25 minuta prvih 2:0. Anto Grabo. Jedan gol glavom nakon skraćenog, a drugi uklizavanje. Taj Anto Grabo je formalno nosio broj 11, ali je bio više špic sa Radetom Papricom. Nista posebno, sem sto se palio kad igramo sa "Sarajvom". Mislm da je Paprica dao treci nakon driblinga...Sarajevo je po obicaju bilo favorit. Te sezone ce igrati oni, ili malo kasnije, u UEFA protiv Hamburgera sa strašnim Hrubešom i biti blizu prolaska. Ali se to, na sreću, nije desilo. Tim je slađe uvaliti im četiri komada OPET, jer su 4 dobili i dvije sezone prije (4:2).

Nisu imali sanse - od prve minute radili smo sta smo htjeli. Oda i Bazdarevic u sredini, bekovi dobri, Pape "pod kljucem". cak je bilo vremena i za čuveno zajebanciju pred kraj tekme. Jedan frajer sa razvajenim alkoholičarskim glasom dozivao je redovno sudiju ispod glavne tribine: "Pomoćni, pogledaj me ako smijes"! Lud smo se zabavljali. 3:0, pa 4:1 na kraju. Cini mi se., neko od bordo igraca je zaglavio i crveni. Tukli smo ih rutinski kao da je na drugoj strani "Osijek" ili "Olimpija"... A zapravo igrali su sa srcem i zeljom da dobiju. NIkada "Sarajlije" nisu imale takav pristup u derbijima tog doba. Uzdali su se u goli kvalitet, ali igra po 11 igraca na terenu. Sjecam se mog skolskog druga Zečevića Zeče (sa mekim č) kao vođe navijača Sarajeva. Pjevali su i kod 0:1 i kod 0:2, i kod 0:3, bučno su proslavili svoj počasni gol, ali da su nesto vidjeli od svojih - nisu. Hamburger će dovesti na prag eliminacije, ali na grbavici su bili prosječna ekipa za popravljanej gol razlike. Osim je tradicionalno nervozno ustajao i kada je sve vec bilo gotovo, dovikivao Odovicu da doda iz prveG(ovaj to nije nikad radio), vikao na Mešu da smiri igru, na Baneta da požuri sa izvodjenjem auta...Vječno nezadovoljni Osim mlatio je tada sve trenere Sarajeva i "Dajdzu" (Muzurovica) i Visnjevca... "Čobo vadi ga" - bilo je slatko slušati taj slogan upućen nekadašnjem Zeljinom samipionskom golmanu Janjusu. Dal je branio i taj dan za njih? Jeste, cini mi se. Kasnije se vratio u Zelju. Bio sam tada vec u vojsci. Braculj je preuzeo tim. Ja ga nikad ne bi vratio. Sveje tih dana bilo dobro. I zenska i taksista i fudbal...Vece pred tekmu udari panika. Ujutro analiziram sta cemo i kako cemo. Čipe na Sušića. Bane na Pasića. Fićo uvijek igra u derbiju najbolje, pa tu nema zime . Baždarevic je vec pred reprezentacijom...Ali, je najslađe bilo gledati face navijaca Sarajeva razbacanih po stadionu Grbavica i pitanja tipa: Ko vam je ovaj? (Grabo) i Što onaj ćelavi mlati Safeta (Čipe)?. Kakvo pitanje! Mlati ga zato sto je pitar..Lijep derbi. Ko četiri puta sa zenskom. ;)

Avatar
MocMahale444
Postovi: 19179
Pridružen/a: 18 maj 2016, 23:47

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la MocMahale444 » 15 jun 2017, 06:02

gang gang :salut: :salut:
Zadnja izmjena: MocMahale444, dana/u 09 jul 2017, 03:30, ukupno mijenjano 1 put.
1921 1921 1921 1921
⚜️⚜️⚜️💙⚜️⚜️⚜️

Danube River says it won't flow.

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la Neandertalac » 15 jun 2017, 09:03

Bravo za ove postove i temu. :angel:
Muha izmislio priču :lol: :tralala:
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
MocMahale444
Postovi: 19179
Pridružen/a: 18 maj 2016, 23:47

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la MocMahale444 » 15 jun 2017, 09:12

Neandertalac je napisao/la:Bravo za ove postove i temu. :angel:
Muha izmislio priču :lol: :tralala:
Vidi hejtera :kafa:

gang gang
Zadnja izmjena: MocMahale444, dana/u 09 jul 2017, 03:31, ukupno mijenjano 1 put.
1921 1921 1921 1921
⚜️⚜️⚜️💙⚜️⚜️⚜️

Danube River says it won't flow.

Avatar
Neandertalac
Postovi: 8185
Pridružen/a: 07 sep 2011, 11:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la Neandertalac » 15 jun 2017, 09:17

MocMahale444 je napisao/la:
Neandertalac je napisao/la:Bravo za ove postove i temu. :angel:
Muha izmislio priču :lol: :tralala:
Vidi hejtera :kafa:
Bolan ja sam do 18te sve prosao sto se moglo proci, nisam izmislio hljeba mi sto jedem :stop:
Prepričao Univerzalnog Vojnika i Goonies u jednom :lol:

...A onda sam popio guc loze i kao da sam postao neki supernavijač. Naša brojka se udvostručila....

:rol:
Šalim se malo ;)
Željezničar za život cijeli !

UPRAVA NAPOLJE!

Avatar
MocMahale444
Postovi: 19179
Pridružen/a: 18 maj 2016, 23:47

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la MocMahale444 » 15 jun 2017, 09:22

Ono vjerovao ili ne, to je prvi put da sam popio klipacu, jesam ime rodjaka drugacije stavio i to je to. Jos nisam dodao neke stvari ali nije sve za foruma.
Ofisl sit, ovo sam pisao od srca s 100% istine, meni prvi put da se tako nesto dogodi i ostace zauvijek.
GANG GANG.
Zadnja izmjena: MocMahale444, dana/u 09 jul 2017, 03:31, ukupno mijenjano 1 put.
1921 1921 1921 1921
⚜️⚜️⚜️💙⚜️⚜️⚜️

Danube River says it won't flow.

Avatar
braco
Postovi: 8670
Pridružen/a: 22 avg 2010, 23:58
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la braco » 15 jun 2017, 13:09

@nekadafanatik i @muha odlični postovi

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: Priče sa derbija

Post Postao/la nekadafanatik » 17 jun 2017, 18:09

Poznata je moc fudbalskog adrenalina. Masu puta sam se grlio na tekmama, a tek na derbijima, sa ljudima koje nikada prije, a ni poslije nisam vidio. Zabijemo vazan gol i TRANS!

Zagrljaj, obavezni komentari , cigareta, kasalj.... Prisan postanes sa nekim o kome do prije pet minuta nista nisi ni znao...Ovo je prica o derbiju iz , **** liga, nisam bio na njemu, ali sam pricu cuo iz prve ruke, da li 79. ili 80? Nije bitno. Derbi je igran krajem novembra, negdje zadnje kolo na Kosevu. Zeljini navijaci su se tada sakupljali na sasvim dugom mjestu nego par godina kasnije ili danas (danas je to jug).

U to doba najvatreniji fanatici Zelje isli su su blizu sjeverne tribiene , na istoku, negdje u visini gola. Hladna noc, prve pahulje, par hiljada plavih na Kosevu. Zeljo dobija 3:1. Fico ili Oda prvi, Komsic iz penala drugi, pa Sarajevo iz penala smanjuje, pa bek Ivanovic (Foča - Zeljin fudbalski rudnik) iz kontre 3:1 . Gdje ces sladje! Ali to su fakti o to derbiju, a prica je mnogo ****....

V. je bio pred razvodom. Zena mu je imala nekog sa strane.. Porodica se raspada..On cuvar u nekoj firmi, mahom nocni, ona sma kuci...Dvoje djece.. Prvo se derao na nju da mu prizna. Pa je tukao, pa mu je priznala. Da stvar bude gora, nij joj taj frajer samo za kreveta, vec ga i voli. Hoce razvod! V. ocajan. Poludi pa je sve davi, pa plače krišom.. Ne zna sta bi. Sjeban zivot.

Sazna ko je tip. Sazna gdje radi, vidi ga /iz daljine/... Jos samo da odluci sta ce s njim i kako ce....Ali, sjeban ili ne, na derbi se ide. Tu noc on na Kosevu, a ona u Skenderiji na tadanjim novogodisnjim vasarima...V. je prati, provjerava, ali, hebiga, na derbi se mora...

Kada je pao drugi ili treci gol, nastade euforija, suze radosnice, grli se i V. sa nekim tipom. Komentari puni srece. Cak se, valjda, i nasmijao poslije toliko vremena... I tako oni u pricu..Poslije par minuta V, vidi - tip mu poznat. ... Hebote, skonta da je ton ON. Gospodin švaler, hebac....A u PM! .... Sta da se radi!.....Niko , pa ni onaj koji mi je ovo ispricao, ne moze sa sigurnoscu znati detalje....

Zavrsila se tekma. Jedan je pozvao onog drugog (ne zna se ko koga) na pice u obliznjoj birtiji preko puta stadiona. Otisli su. Da li mu je V. rekao ko je? Nemam pojma. Zna se da nisu sa ostakom navijaca otisli na uobicajenu setnju gradom nakon pobjede. Popili su i posli posli pjeske zajedno preko starog groblja na Kosevu. Tamo gdje se izlazilo na kapelu Mlade Bosne . .. Jedan od njih nije izasao.

Nasli su ga tu noc sa nozem u rebrima.. Novčanik ne dirnut, sve na svom mjestu samo nema navijačkog šala. V. se predao policiji sutradan. Moj prijatelj mi je pricao da je inspektor koji je ispitovao V. i sam rekao tokom price da je Zeljovac, ali da nije mogao da ide od dezure na derbi....Hebiga. Posao je posao.

Ljubavnik je otisao na Bare (kako kaze i pjesma), a V na robiju..Cuo sam kasnije da su ga uz rat opet vidjali na utakmicama na Grbavici. Nikom se nije javljao. Dođe, odgleda i ode. ... Jedan pozanik mi je tvrdio da mu je vidio dva plava sala oko vrata, ali niko nije skontao sta ce mu dupla navijacka rekvizita.

Odgovori

Natrag na “FK Željezničar”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.