Golovi koje pamtim

Moderatori/ce: insider,LjoZee,irfo

Odgovori
nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Golovi koje pamtim

Post Postao/la nekadafanatik » 05 avg 2018, 18:00

Pamtim mnogo golova. Neki su bili rezultatski vazni i odlucujuci, a neki su bili naprosto lijepi. Neki jako zive u sjecanju, neki dolaze iz daljine proslosti.
Eto prilike da svi sa foruma ostave i opisu golove koje je dao Zeljeznicar, a da su, zbog nekog razloga, ostavili na njih jak utisak pa ih pamte do danas. Mozda da se jednom i napravi neka lista naj golova Zelje?
___________________________________________________

Prvi gol Boska Jankovica na stadionu JNA 1972. u junu (dao je tri tada), kada je Zeljo dobio Partizan 4:0 i pobijedio u trci za Zvijezdom za titulu. Odbitak u sesnaestercu, Jankovicevo pritrcavanje i 1:0. Bio sam klinac i tranzistor mi je drhtao u rukama. Kada se spiker Zoran Popovski ukljucio sa stadiona i rekao da je "došlo do proemjene rezultata.." srce mi je na tranutak stalo. Tih par sekundi dok nije rekao da Zeljeznicar vodi izgledale su kao vjecnost. I danas na jutjubu ima snimak gola - crno-bijeli i jako loš. Ali jako značajan. Najznačajniji.

Gol Ivice Osima protiv OFK Beograda na Karaburmi. Nevazan rezultatski, ali majstorski. Toliko laznjaka u jednom produženom driblingu! Osim kao Guliver medju patuljcima. Ono, kad je fudbal umjetnost.

Gol Nenada Starovlaha FK Sarajevo na Grbavici za 4:1 (bilo je 4:2 na kraju). Bekovski šut izvan šenaesterca u rašlje.To je tekma na kojoj je debitovao Fico Bahtic, a Sarajevo igralo u najboljoj postavi sa Sušićem , Pašićem, Rajkovicem..

Penali koje je Mehmed Bazdarevic zabio Veležu u finalu kupa. Bio je mlad, godinu dana u prvom timu. Pucao je oba penala i zabio ih mrtav-ladan. Nazalost, izgubili smo 3:2. Unistilo nas je drugo poluvrijeme i golman Slavko Njegus.

Gol Milomira Odovica za 1:0 protiv Sarajeva na Grbavici. Zabio je glavom prema juznoj tribini. Oni su cijelu utakmocu umirali da izjednace i nisu uspjeli.

Gol Josipa Katalinskog Škije u sezoni kada smo postali prvaci 1972. Devet minuta do kraja meca protiv Veleža na Koševu (Grbavica nije funkcionisala tada). velika nervoza. Korner, čini mi se, i Škija u svom čuvenom skoku, ko košarkaš, zakucava je u gol!

Jedan od najemotivnijih - gol Edina Spreče Sepija na Koševi u šampionskoj polusezoni na rasprodatom Kosevu protiv Zvezde. Glavom sa penaltika u suprotan donji ugao gola čuvenog Zvezdinog golmana Dujkovica. Trenutak kada lopta još nije ušla u gol, a svi već slave. To je jedan od prvih, ako ne i prvi gol, koga se sjećam.

Onaj fenemenlani pogodak Mese Baždarevica u četvrtfinalu Kupa UEFA 1985 na Grbavici protiv Dinama iz Minska. Dribling kroz četvoricu, lažanjak u pokretu i lijevom nogom u suprotan ugao golmana! I danas to izgleda kao evro-gol. Umjetnost pokreta. Plus važnost gola.

Gol Harisa Škore na Grbavici za 2:1 protiv Sarajeva (na kraju 2:2) 1985. Dribling po liniji šesnaesterca od aut linije a onda onim dugim stopalom samo plasirana lopta u suprotan ugao . Golman stoji i gleda, ona se kotrlja kroz blato i niko ne moze da spriječi neminovno.

Gol ludog Nikole Nikica 1989, čini mi se, za 1:0 protiv Zvezde na Grbavici. Primanje i štopanje lopte u trku i plasira je u suprotan ugao. Na kraju 3:0.

Gol Joze Bukala Sarajevu na Koševu 1972. iz slobodnjaka. Bomba koju nije zaustavila ni golmanova ruka (4:2 na kraju).

Golovi Slobe Kojovica Partizanu na stadionu JNA nakon povratka u ligu za 2:0. Oba iz kontre, iz trka.

Pogodak Radeta Paprice Sarajevu na Grbavici, kroz noge Hazibegicu pa bomba pored golmana prema dnašnjoj sjevernoj tribini. Godina, 1981. Taj gol je bio za 3:0. Hadzibegic isprovociran udara nogom Radeta i dobija crveni. Navijaci, ko navijaci, "prostački" skandiraju "Vadi **** sa terena". Na kraju 4:1. Nije Hadzibegic bio los uopste, vec je Paprica bio dobar.

Gol Radmila Mihajlovica za 3:0 protiv Univerzitatee u osmini finala Kupa UEFA. Glavom iz kornera. Tim golom isli smo daje.

Pogodak Fiće Bahtića Blaževicevom Dinamu na Grbavici za 3:1 (na kraju je tako i zavaršilo). Centrašut, lopta svega metar visoka, a Bahtić onako omalen, padajući, glavom je zavrće u suprotan golmanov ugao kroz šumu nogu. Krasan gol. Godina osamdeset i neka.

Gol Rutka Saračevića na Koševu Sarajevu, glavom za 1:0 (na kraju 2:1 za Zelju).One godine kada su pitari igrali sa Hamburgerom i ložili se da stignu minus dva na Koševu. Krupni, spori ali "glavati" Hajro zavukao ga je nakon kornera pod južnom tribinom. Mi smo tada bili na suprotnoj strani (to je bila strana za goste tj, Zeljine navijače sve do izgradnje olimpijskog stadiona i prelaska na južnu tribinu). Na kraju skandiranje "gostiju u plavom": "Ovo vam je Hamburger!"

Gol Zečevica u drugoj ligi prov Varteksa na Grbavici. Makazice u rašlje. Na kraju 7:0. Maleni Zečevic imao je jednu nogu kraću.

.......................nastaviće se

Avatar
jestamaji
Postovi: 16480
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la jestamaji » 05 avg 2018, 23:37

zekine škarice ispred punog juga, a druga liga i bezveze protivnik... to nikad neću zaboravit. mislim da je bilo čak 8:0 na kraju (7 komada smo zabili novosađanima). zeko i cigo možda nisu bili kalibar za prvu ligu ali su nam te 77/8 jako puno značili

ali meni je od svih tih golova jedan ostao u posebnom sjećanju, za nas go ko go nebitan, ali za ono što smo mi uvijek bili i što ćemo uvijek biti ogroman ko trebević .. mešinih 4:4 protiv hajduka na koševu i njegovo “******* ******* ovo je željo“ podižući ruke prema jugu .... za sva vremena!

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la nekadafanatik » 06 avg 2018, 07:57

BIo sam tad u vojsci i nisam gledao. A posto ne volim da se pomaze Sarajevu, vjerovarno ne bih ni isao.
.)

Ima golova koji su bas lijepo legli. Recimo Vardaru ga je uvijek bilo lijepo dati. Oni su u to doba usavrsili bukner i parkiranje autobusa u svom šesnaestercu . Kucu su igrali ko MAnčeseter junajted, a vani su pravili mitraljesko gnijezdo u šesnaest. Sjećam se, možda je bila sezona 83/84....Na Grbavici. Skoro 90 minuta su ispucavali lopte preko centra.Ono, kada gledas utakmicu na jedan gol, a nikako da ga gosti prime. Svi vec rezignirani. Ne moze lopta da prodje do gola od tijela i nogu. Makedonci pocrkaše da se odbrane. I onda na minut do kraja glava Zorana Samardzije - i furaj nazad u Skoplje! E tako je lijepo zabiti takvom timu u času kad već slavi bod. Ništa slađe. A još bitna tekma.

nekadafanatik
Postovi: 207
Pridružen/a: 27 jul 2015, 13:01
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la nekadafanatik » 09 avg 2018, 23:52

Gol Nikole Nikica Partizanu u sezoni 1983. Decembar. Zadnje kolo jesenjeg dijela šampionata. Zapadao nenormalan snijeg. Navijaci ciste stadion. Tekma u jedan popodne. Ledeno. Cupkamo na tribinama.Nikola ga zabija nekim sretnim udarcem sa ivice sesnaesterca za 1:1.Sve u prvoom poluvremenu.

Golovi Nikolica i Gutalja za 2:0 protiv Partizana, cini mi se 1990 na stadionu JNA. Prvi remek djelo tada talentovanog Nikolica - prodor pa u raslje. Gutaljev sličan. Nažalost, nisu se razvili u ozbiljne igrace - rat je spriječio.

Gol Nikica 1983 u martu na cuvenom derbiju na Kosevu, kada je Susic zabio dva komada i sam nas dobio.Te sezeeone igrali smo atipicno sa dva spica - dva krila i lazni cenarforom (Vlaski). Bahtic pretrcao sa krila, niska lopta a Nikic uklizao sa loptom u gol - 1:0. Nadavali su se oni takvih golova te sezone.

Prva pobjeda u pervenstvu poslije povratka iz Druge lige sezona 1978/79. Osim prvi put vodio tim na Grbavici. Dobili smo Zagreb. Mislim da je bilo 2:1. Prvi gol iz penala. Lušić. Osim pobjegao u tunel nije mogao da gleda.

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la semcho » 13 avg 2018, 06:28

Nijedan gol za Želju ne pamtim kao Zubanovic kad je zabio Sarajevu gol, Mirsad Dedic branio, kakva je to erupcija odusevljenja na Koševu bila, ja ko klinjo dosao sa starim na tekmu, prepo se kad su poceli skakati :D

Artetitis
Moderator
Postovi: 5569
Pridružen/a: 18 jun 2013, 12:30
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la Artetitis » 15 avg 2018, 22:48

Nikolić i Gutalj su bili kandidati za gol kola. Iznenađujuća pobjeda obzirom da su nas na Grbavici dobili istim rezultatom u prvoj polusezoni.

Naravno, golovi mog prvog fudbalskog ljubimca Marija Stanića - gol Rijeci iz slobodnjaka 18-godišnjeg Stanića u pobjedi 4-1, a onda sjajna polusezona 1991-92. kad je Stanić trpao golove i bio kandidat za onakvu reprezentaciju Jugoslavije. Hat-trick Borcu se izdvaja od svih.

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15092
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la irfo » 06 dec 2019, 15:55

NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
Machak
Postovi: 3481
Pridružen/a: 05 nov 2019, 13:30
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la Machak » 06 dec 2019, 15:57

Mjau !

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15092
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la irfo » 06 dec 2019, 18:13

Machak je napisao/la:
06 dec 2019, 15:57
Fulio si podforum Machak :rol:
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61357
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la Virtu4l » 06 dec 2019, 18:23

Ovaj gol Čolića nikada neću zaboraviti, kao i tu utakmicu, vrhunac pitarskog lobija

Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
kolezeljovac
Postovi: 4012
Pridružen/a: 06 jul 2017, 15:55
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la kolezeljovac » 06 dec 2019, 18:32

Gol Bogdanovica u finišu utakmice protiv Borca na Grbavici u sezoni 2013./14.... Ceko keca za 3 stoje 💪
Ja ću biti sijed, ja ću biti star. Al' voljet ću i tad Željezničar! TM'87 1921!

Avatar
kolezeljovac
Postovi: 4012
Pridružen/a: 06 jul 2017, 15:55
Kontakt:

Re: GOLOVI KOJE PAMTIM

Post Postao/la kolezeljovac » 06 feb 2020, 11:09

Najdražih 10 golova koje pamtim za svoje 24 godine, sa objašnjenjem:

10. Tomić vs Plzen (veliki protivnik, najavljivalo se 7, 8 komada da cemo primiti)


9. Alen Mesanovic vs Siroki Brijeg (povratak Amara na Grbavicu)


8. Srđan Savić vs Čelik (finale kupa, inat, kiša)


7. Bešlija vs Sheriff(poslije par godina prolazak u 3. pretkolo)


6. Zeba vs Borac (jedna od važnih utakmica te sezone za DK, s igračem manjem u posljednjim sekundama)


5. Beganović vs Ferencvaroš(noć uoči Ramazanskog Bajrama, velika pobjeda)


4. Kajtaz vs Sarajevo (zbog bojkota)


3. Lendrić vs Široki Brijeg (povratak juga poslije visemjesecne pauze)


2. Stevanović vs Sarajevo (prekinut dugogodisnji post na Kosevu)


1. Raščić vs Sarajevo (moj prvi derbi :D)
Ja ću biti sijed, ja ću biti star. Al' voljet ću i tad Željezničar! TM'87 1921!

Odgovori

Natrag na “FK Željezničar”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.