Živio nam Osim dragi...

Moderatori/ce: insider,LjoZee,irfo

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la fedeltafrotta » 14 jan 2015, 14:06

slika
Ivan "Ivica" Osim, poznat pod nadimcima Strauss sa Grbavice i Švabo rođen je 6.5.1941. godine u Sarajevu u naselju Hrasno tokom II svjetskog rata u radničkoj porodici. Otac mu je bio bravar u željeznici i povremeno svirao harmoniku, dok mu je majka bila domaćica i aktivistica u Crvenom križu, za šta je dobila Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Osnovnu školu završava u Hrasnom i Novom Sarajevu, nagon čega upisuje gimnaziju. U srednjoj školi biva jedan od najboljih matematičara zbog čega biva oslobođen mature, te nakon završetka upisuje matematički fakultet u Sarajevi. Već na prvom ispitu studija matematike dobija ocjenu devet i mnogi tvrde da bi, da se opredijelio za nastavak studija umjesto za fudbal, vjerovatno dogurao i do nekog univerzitetskog zvanja.

slika

Klupska karijera

Fudbalsku karijeru počeo je 1954. godine u omladinskom pogonu FK Željezničara iz Sarajeva. Za prvi tim FK Željezničara debitovao je 1959. godine na utakmici protiv NK Proletera iz Osijeka. Prvi trener mu je bio Spasoje Abramović. Igrao je zajedno u tandemu s Dragom "Mišom" Smajlovićem u FK Željezničaru. Zbog izvanredne tehnike, sjajnog vođenja lopte, efektnog driblinga i dobrog šuta, dobio je nadimak "Strauß sa Grbavice" i brzo postao miljenik publike. Nakon devet godina provedenih u FK Željezničaru, u decembru 1968. godine prelazi u holandski FC Zwolle. Međutim zbog povrede koljena, u FC Zwolleu ostaje samo tri mjeseca, te se ponovo vraća u FK Željezničar, gdje ostaje do 1970. godine kada prelazi u francuski RC Strasbourg. U RC Strasbourg ostaje naredne dvije sezone gdje u 58 utakmica postiže 16 golova. U ljeto 1972. godine prelazi u CS Sedan, gdje ostaje naredne tri sezone. Sezonu 1975/76 provodi u FC Valenciennes, da bi nakon završetka sezone ponovo potpisao za RC Strasbourg, gdje ostaje sve do 1978. godine tj. do kraja svoje igračke karijere.

Afera Planinić

Najteži period njegove igračke karijere svakako je "Afera Planinić" iz 1965. godine i jednogodišnja suspenzija, kada je FK Željezničar prvobitnom odlukom tadašnjeg saveza izbačen u Drugu ligu, a poslije žalbe kažnjen sa oduzimanjem šest bodova. Međutim nakon godinu pauze, vraća se na utakmici protiv FK Radničkog iz Niša, gdje u igru ulazi u drugom poluvremenu i kada cijeli Stadion Grbavica skandira njegovo ime, a on im se odužuje na najbolji mogući način i postiže pobjedonosni gol na toj utakmici. Već iduće godine proglašen je za najboljeg igrača Jugoslavije po izboru sportskih novinara.

Reprezentacija

U periodu od 1962. do 1963. godine bio je član mlade U21 reprezentacije Jugoslavije za koju je odigrao 3 utakmice. 1964. godine postaje član A reprezentacije za koju je u 16 utakmica postigao 8 golova. Također je bio na Olimpijskim igrama 1964. godine u Japanu, kada je u pet odigranih utakmica postigao 4 gola. 1968. godine igaro je u finalu Evropskog prvenstva protiv reprezentacije Italije koju je Jugoslavija u ponovljenoj utakmici izgubila rezultatom od 2:0. Poslednju utakmicu za reprezentaciju odigrao je 30. aprila 1969. godine protiv reprezentacije Španije u Barseloni, u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Meksiku 1970. godine.

Trenerska karijera

slika

FK Željezničar

Nakon završene igračke karijere, prvi tim koji preuzima kao trener je FK Željezničar 1978. godine. Narednih osam godina ostaje na klupi FK Željezničara sa kojim dva puta postaje vice-prvak Jugoslavije, nastupa u finalu "Kupa Maršala Tita", te igra u polufinalu Kupa UEFA 1986. godine protiv mađarskog FK Videotona. U prvoj utakmici Videoton je na svom terenu slavio sa 3:1, da bi na prepunoj Grbavici 24. aprila 1984. godine FK Željezničar sve do samog kraja utakmice vodio sa 2:0 i jednom nogom već bio finalu Kupa UEFA, gdje ga je čekao slavni Real Madrid. Međutim u 87 minuti utakmice, prvi prelazak preko centra mađari su iskoristili na pravi način, te desni bek Videotona József Csuhay postiže gol za konačnih 2:1 i osigurava svom timu ulazak u finale. To je bio jedan od najtežih sportski trenutaka u historiji FK Željezničara i u trenerskoj karijeri Ivice Osima.

slika

Reprezentacija

Na ljetnim Olimpijskim igrama 1984. godine u Los Angelesu, bio je asistent Ivanu Toplaku, tadašnjem selektoru Olimpijske fudbalske reprezentacije Jugoslavije koja je osvojila bronzanu medalju. 1986. godine postaje selektor reprezentacije Jugoslavije, sa kojom debituje 29. oktobra 1986. godine u Splitu protiv reprezentacije Turske pobjedom od 4:0. Osim je bio prvi selektor reprezentacije Jugoslavije iz Bosne i Hercegovine i mnogi su mu zamjerali što je u reprezentaciju pozivao najviše bosanskohercegovačkih igrača, što do tada nije bio sličaj. Na Svjetskom prvenstvu 1990. godine u Italiji vodi reprezentaciju Jugoslavije do četvrfinala, gdje na penale biva poražena od reprezentacije Argentine. Također se kvalifikovao i na Evropsko prvenstvo 1992. godine, međutim zbog početka sukoba u Jugoslaviji, reprezentacija biva diskvalifikovana sa prvenstva.

Ostavka

Ostavku na klupi reprezentacije dao je 23. maja 1992. godine na press konferenciji u Beogradu.
Ostavka je, ovako, najdirektnija stvar kad čovjek kaže: odlazim i gotovo je. Opet vam kažem, a to sam već ponovio, da ne vjerujem da mogu da idem, niti ću ići, ni u Firencu ni u Švedsku. Sve što mogu da napravim, ovako ljudski, i ako me neko bude pitao, tu nema problema nikakvih, to je moj privatni gest, a vi ga možete protumačiti kako hočete... To je neka moja lična odluka, a ja neću da govorim radi čega i da objašnjavam, jer vi to vrlo dobro znate. Ali ako ništa drugo, i ono jedino što mogu da učinim za taj grad pa da se i vi sjetite da sam se rodio u Sarajevu, a znate šta se dešava
Trenerski uspjesi

Pobjednik Kupa Jugoslavije - Kup Jugoslavije 1991/92 sa FK Partizanom iz Beograda;
Grčki Kup - 1993, 1994
Grčki Super Kup - 1994
Prvak austrijske nogometne Lige sa SK Sturmom iz Graza - 1998., 1999.;
Pobjednik austrijskog kupa - 1999. sa SK Sturmom iz Graza;
Pobjednik austrijskog Super kupa - 1999. sa SK Sturmom iz Graza;
Japanski Liga Kup - 2005
Zanimljivo je napomenuti da je Osim tokom svoje trenerske karijere dva puta odbio voditi Real Madrid.
izvor wikipedia

"Poštovani slušaoci, dok Ivica Osim izgubi loptu, poslušajte Štrausove koncerte iz našeg studija...".
Zadnja izmjena: fedeltafrotta, dana/u 06 feb 2015, 12:09, ukupno mijenjano 1 put.
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61249
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la Virtu4l » 14 jan 2015, 14:07

Šta misliš da preimenuješ u Ivica/Amar Osim? Gospodari familije na jednom mjestu.
Evribadi sej Željo
Željoooo

admin
Site Admin
Postovi: 11993
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la admin » 14 jan 2015, 14:09

Nemojte praviti Hall of Fame od foruma, već otvarajte teme o kojima će se zaista diskutovati.

Avatar
FaraonTM
Postovi: 11010
Pridružen/a: 08 jul 2013, 23:24
Lokacija: Z' guza na guz
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la FaraonTM » 14 jan 2015, 19:55

Legenda :salut:
Željo je život, sve ostalo su sitnice!

Holy South!

Forza Milan!

Go Mavs!

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la fedeltafrotta » 14 jan 2015, 20:02

Autoritet Ivice Osima

Pomocni teren stadiona "Kosevo" u Sarajevu. Stojim naslonjen na ogradu igralista i gledam kako moji suigraci mladji juniori igraju prvenstvenu utakmicu. Ja ne igram jer je trener zaboravio ponijeti moju sportsku legtimaciju.

Nailazi odnekud prvotimac kluba i fudbalski as Ivica Osim, prilazi mi i pita me: "Zasto ti mali ne igras?". Zbunjen njegovim zanimanjem za mene kratko i stidljivo mu odgovorim da ne znam. On je brzo otisao do trenera, a kada se vratio rekao mi je da se presvucem i da cu igrati drugo poluvrijeme. Niko nije bio sretniji od mene, a njegovo povjerenje sam ubrzo opravdao tako sto sam dao dva gola u drugom poluvremenu.

Medjutim, vec sutradan me trener prvog tima seniora Milan Ribar zove da igram prijateljsku utakmicu u Varesu. Bio sam jako iznenadjen, utoliko vise jer jos nisam nikada nastupio ni za prvi juniorski tim, koji je tada bio na turniru u Hanoveru.

Odigrao sam dobro tu utakmicu i postigao dva gola ( jos jedan je postigao Boris Braculj) pa smo pobijedili sa 3:1.

Tako sam debitirao za seniore sa nepunih 16 godina.

Za nekoliko dana je bio revans u Sarajevu, gdje sam opet igrao i postigao jedan gol (4:1).

Poslije toga sam postao standardan igrac prvog tima juniora, a nakon nesto vise od godinu dana i profesionalac.

Eto, sve to se tako dogodilo zahvaljujuci pronicljivoscu velikog igraca i autoriteta Ivice Osima.

Ja jos nisam saznao kako i gdje sam tada zasluzio toliku paznju Ivice Osima.
Željko Rodić
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

Avatar
bistrikboy
Postovi: 6696
Pridružen/a: 22 apr 2008, 18:12
Lokacija: Memli Side
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la bistrikboy » 14 jan 2015, 21:37

http://sport.blic.rs/Fudbal/Domaci-fudb ... majstorski" onclick="window.open(this.href);return false;

Tata objasnjava po regionu :thumbup:
– Prvo i prvo, sve što ja kažem to je moje i samo moje mišljenje. To što je Vranješ uradio je uvreda za sve iskrene navijače. Za sve ljude koji vole ovu državu- kaže Ibišević na početku intervjua

mukitmovac
Postovi: 634
Pridružen/a: 30 dec 2013, 18:38
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la mukitmovac » 15 jan 2015, 18:45

Zivio nam Osim dragi gospodaru familije
Zivio nam Osim dragi, gospodaru familije !!
Liverpool !

Avatar
Guarin14
Postovi: 3344
Pridružen/a: 30 jun 2013, 23:05
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la Guarin14 » 06 feb 2015, 05:32

Da se tema preimenuje u porodica Osim, da ne razdvajamo Ivicu i Amara ?

Danas nam Amar debituje u 17:15 na klupi svog novog kluba.. Nek je sa srecom brkati majstore :salut:

sonik24
Postovi: 3418
Pridružen/a: 24 avg 2011, 19:38
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Ivica Osim

Post Postao/la sonik24 » 06 feb 2015, 06:21

da bude hairli Amare :)

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la fedeltafrotta » 06 feb 2015, 12:10

nadam se da pobjedom starta šef danas :thumbup:
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

Avatar
sajo10
Postovi: 9375
Pridružen/a: 27 jan 2010, 23:37
Lokacija: Landskrona, Swe
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la sajo10 » 06 feb 2015, 12:18

Sretno Osime!
Visca el Barça! /// Volim te Željo!

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la fedeltafrotta » 06 feb 2015, 12:47

slika
slika
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

Amerigo
Postovi: 58
Pridružen/a: 17 dec 2014, 23:45
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la Amerigo » 06 feb 2015, 18:24

Legendarni Brko i u Kataru izgleda počinje pobjedom ;)
48 min vodi 1-0


Postano kroz Forum SportSport.ba app.

Avatar
Željooooo
Postovi: 2243
Pridružen/a: 07 mar 2011, 23:18
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la Željooooo » 06 feb 2015, 18:28

evo linkova za tekmu
http://cdn.livetv.sx/webplayer.php?t=if ... i=383&si=1" onclick="window.open(this.href);return false;
http://shoof.alkass.net/shoof/live/live_3.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Zeljo mi je kao mater i otac, krvno smo vezani! Da je u sedmoj ligi i da igra najdosadniji fudbal na svijetu - to je moj tim i ja sam uz njega. Ove evropske timove biram po ukusu, nesto kao curu. Kad mi dojade mogu ih odyebat i trazit novi tim.

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la fedeltafrotta » 06 feb 2015, 18:47

2-0 :D
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

Avatar
corleone87
Postovi: 2344
Pridružen/a: 30 jun 2012, 08:47
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la corleone87 » 06 feb 2015, 18:47

2:0

Sa Brkom šampioni :opaopa:
„Sa Željom se rodiš, odrastaš, živiš i naposlijetku s njim ideš pod ovu bosansku prahulju, crnicu, glinu...a onda ti na nišan, krst ili neki drugi spomen umjesto epitafa okače plavobijelo platno s magičnim brojem '1921'“.

Avatar
corleone87
Postovi: 2344
Pridružen/a: 30 jun 2012, 08:47
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la corleone87 » 06 feb 2015, 18:50

3:0 :mrgreen:
„Sa Željom se rodiš, odrastaš, živiš i naposlijetku s njim ideš pod ovu bosansku prahulju, crnicu, glinu...a onda ti na nišan, krst ili neki drugi spomen umjesto epitafa okače plavobijelo platno s magičnim brojem '1921'“.

Avatar
Željooooo
Postovi: 2243
Pridružen/a: 07 mar 2011, 23:18
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la Željooooo » 06 feb 2015, 18:51

4:0 :D
Zeljo mi je kao mater i otac, krvno smo vezani! Da je u sedmoj ligi i da igra najdosadniji fudbal na svijetu - to je moj tim i ja sam uz njega. Ove evropske timove biram po ukusu, nesto kao curu. Kad mi dojade mogu ih odyebat i trazit novi tim.

Avatar
corleone87
Postovi: 2344
Pridružen/a: 30 jun 2012, 08:47
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la corleone87 » 06 feb 2015, 18:54

4:0 puno im je Brko to odmah :lol:
„Sa Željom se rodiš, odrastaš, živiš i naposlijetku s njim ideš pod ovu bosansku prahulju, crnicu, glinu...a onda ti na nišan, krst ili neki drugi spomen umjesto epitafa okače plavobijelo platno s magičnim brojem '1921'“.

Avatar
shzna
Postovi: 4777
Pridružen/a: 11 jul 2013, 22:10
Lokacija: MANIJACI 1987
Kontakt:

Re: Živio nam Osim dragi...

Post Postao/la shzna » 06 feb 2015, 18:54

Pa zar i tamo namještaš sine Amare
Ultras Željezničar i jedanaest ratnika, oduvijek je najbolja taktika!

Odgovori

Natrag na “FK Željezničar”

Online

Trenutno korisnika/ca: Ahrefs [Bot] i 8 gostiju.