ATP Tour

Moderatori/ce: Monolog,Unofficialpage

Ko će biti novi broj 1?

Anketa je završila: 25 mar 2017, 15:32.

a) Kei Nishikori
1
1%
b) Miloš Raonić
3
4%
c) Grigor Dimitrov
6
9%
d) Dominic Thiem
13
19%
e) Nick Kyrgios
5
7%
f) Alexander Zverev
23
33%
g) nitko od navedenih
18
26%
 
Ukupno glasova: 69

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 13 nov 2012, 22:03

Glede sinoć, može se dosta reči o meču, ali isto tako se sve može svesti pod nekoliko rečenica. Ono za čim iskreno žalim jeste što nije otišao u treći set, fenomenalno finale i kvalitet koji su obojica prikazali je trebao da odluči pobjednika u odlučujućem setu, no otom potom.
Obojica igrača su dala svoj maksimum i kao svaki njihov meč kada i jedan i drugi igraju najbolji tenis i ovaj su odlučile nijanse. Novak je bio strpljivji kada treba, agresivan kada treba i generalno mentalno stabilniji igrač. Zato je zaslužio ovu titulu. Osim toga, s obzirom da su obojica dali posljednji atom snage, bilo bi glupo reči da nije pobijedio bolji igrač. Pobijedio je, Novak je trenutno bolji igrač i to je pokazao u ovom finalu. To je ujedno i dokaz da je zasluženo prvi na kraju godine. :idea:

Njegova mentalna snaga je čudo, apsolutno njegovo najjače oružje. Federer je dao sve od sebe i odigrao najbolje što može u ovom trenutku, ali to ipak nije bilo dovoljno, što ne znaći da neće biti u nekom njihovom sljedećem meču, jer u principu, uvijek par poteza i poena odluče u čiju će korist meč otići (kada su njihovi dueli u pitanju), a Roger je svakako imao dosta prilika da odvede prvi i drugi set u svoju korist, ali to nije iskoristio. Upravo tu je Novak i dobio meč, bio je mentalno stabilniji igrač i bolje reealizovao šanse koje su mu se pružale.
- Taktički potez u drugom setu je bio fenomenalan, gurati lopticu Rogeru na forhend i tjerati ga da trči što više. Poznato je da je Roger uvijek imao problema prilikom trka sa bekend na forhend stranu i bilo je jasno da na onakvom nivou ne može odigrati čitav meč i da će prije ili kasnije početi griješiti. Novak je išao na to i isplatilo mu se.
Ono što je velika satisfakcija za Novaka Đokovića jeste činjenica da je pobijedio Rogera u dvoranskim uslovima, koji mu ruku na srce najviše odgovaraju bez obzira na nešto sporiju podlogu. Također je jasno da je Novak definitivno favorit protiv Federera u svakom meču koji se igra na sporijoj podlozi, jednostavno njegova igra je više pogodna za takvo nešto. Omogučuje mu da maksimalno koristi defanzivu i ofanzivu. Loptica odskače dovoljno visoko da može napasti, a istovremeno i podjednako dobro se braniti. FH CC je tada ubojit, jedno od njegovih glavnih oružja.
I sinoć su bar pola Rogerovih UE bile ustvari iznuđene. Novak je tjerao Rogera da griješi, tako što je na jak udarac odgovarao jačim, razbijajući mu ritam i fokus, pa zatim ga tjeravši da trči što više. Ritern je opet bio na nivou, a svakog igrača frustrira kada protivnik onako dobro neutrališe prve servise i automatski prelazi u kontraofanzivu. Kada sve uzmemo u obzir, bolji igrač je sinoć pobijedio, zato još jednom čestitke Novaku.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la MaGiCa » 13 nov 2012, 23:01

Ne znam, @formance, ne bih se slozio sa tobom.
Kad je Djokovic uzeo svoju prvu GS titulu, mislio sam da ce on imati karijeru u rangu Edberga ili Beckera. 2009 i 2010. se to cinilo nemogucim i sve je mirisalo da je on one slam wonder, medjutim 2011. i 2012. su pokazale da on ne samo moze da ima takvu karijeru, vec moze da ima i eru. A to je ono sto nisu imali ni Edberg, ni Becker, ni Agassi, ni Nadal, a ni Wilander, ma koliko veliki igraci bili. A nije ni cudo sto prvi esalon najvecih igraca ima svoje ere (Connors, JohnnyMac, Lendl, Sampras, Federer), jer su to sjajni ofanzivci i dominantni igraci Toura u svoje vreme, koji su uz to drzali visok nivo igara i rezultata dosta dugo. E to Wilander nema, a Djokovic ima i sve vise njegova karijera ide u tom pravcu.
Postoje uz te okolnosti koje su isle na ruku Djokovicu isto tako i one koje su mu odmagale - tenis je postao fizicki zahtevniji, dostupniji vecem broju ljudi, GS i Mastersi su postali obavezni, nema vise laganih titula...Svako vreme nosi svoje breme, rekose ljudi u jednoj izreci.
Ono sto je nedvojbeno, vezuje se za strukturu osvojenih turnira i valjda je jasno svima - so far: Djokovic>Wilander. A sam si rekao da level of play ne mozemo porediti, jer je onda Wilander zestoko kaznjen. Naprosto, on pripada drugom vremenu. Sta onda ostaje :?: Konkurencija :?:
Jedan ima Federera, Nadala, Murraya, Del Potra, Tsongu, Berdycha, Ferrera i imao je Roddicka, Davydenka...
Drugi je imao Lendla, McEnroea, matore Connorsa, Vilasa, skoro pa vrsnjake Beckera i Edberga, te Gilberta, Jarryda, Casha, Gomeza, Mecira, kao i Agassija na pocetku karijere. Tezak izbor - dublji field je bio onda, ali sada je top4 daleko jaci.
Dakle, ne vidim niti jedan razlog zasto si stavio Wilandera ispred Djokovica, sem da je broj GSa jedino merilo. A vidim da nije. ;)
Nista licno, jer se nisam usprotivio tome sto si Beckera ili Edberga stavio u tu grupu (o Connorsu i ekipi i da ne govorim :D ) , ali Wilander... 8-)

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la DANTES » 13 nov 2012, 23:20

BeyKopites je napisao/la:
...dijelom i nedostatak posebne motivacije itd.
Za mene je on jako dobar "glumac" koji polahko skida svoju masku.
Znamo kako je bio živčan u mladosti, međutim uspio je tijekom karijere prikrivati to svoju osobinu.Kako stari sve se više raspada mentalno.Ne mora lupati reketom, urlati, psovati ili nešto slično.Veliki broj grešaka, nesigurnost, nestrpljivost i pravljenje veresiju od dobijenog manifestiraju njegovu živčanost i mentalnu nestabilnost.
Nekad se bolje "isprazniti" a ne skupljati sve u sebi!
Vrlo je moguće da si u pravu... On možda i jeste bio isjajan glumac. To mu je i pomoglo dok nije naišao na mentalne ubice, zvijeri.... Nadal, Đoković, pa i Delpo u manjoj mjeri...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
soba 39
Postovi: 1316
Pridružen/a: 13 feb 2010, 22:43
Lokacija: RS
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la soba 39 » 13 nov 2012, 23:27

DANTES je napisao/la:
BeyKopites je napisao/la:
...dijelom i nedostatak posebne motivacije itd.
Za mene je on jako dobar "glumac" koji polahko skida svoju masku.
Znamo kako je bio živčan u mladosti, međutim uspio je tijekom karijere prikrivati to svoju osobinu.Kako stari sve se više raspada mentalno.Ne mora lupati reketom, urlati, psovati ili nešto slično.Veliki broj grešaka, nesigurnost, nestrpljivost i pravljenje veresiju od dobijenog manifestiraju njegovu živčanost i mentalnu nestabilnost.
Nekad se bolje "isprazniti" a ne skupljati sve u sebi!
Vrlo je moguće da si u pravu... On možda i jeste bio isjajan glumac. To mu je i pomoglo dok nije naišao na mentalne ubice, zvijeri.... Nadal, Đoković, pa i Delpo u manjoj mjeri...
@Dantes
Dobrim dijelom si u pravu ali se mora priznati da je Federer medicinski fenomen(poklon od boga),da ovoliko traje a da ga niti jedna povreda pa i ona najmanja nije zadesila.
To je po meni(uz naravno neosporan kvalitet) jedan od ključnih "detalja" njegove sjajne karijere uz naravno nešto slabiju konkurenciju prije pojavljivanja Rafe i Novaka
"Indija,Pakistan..."

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la DANTES » 13 nov 2012, 23:36

@soba nije to samo poklon od boga već i zbog stila igre... Pametno, krajnje racionalno i efikasno.... Najpametniji način agresivne igre, uz minimum trošenja....
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la samosarajvo » 13 nov 2012, 23:40

DANTES je napisao/la:@soba nije to samo poklon od boga već i zbog stila igre... Pametno, krajnje racionalno i efikasno.... Najpametniji način agresivne igre, uz minimum trošenja....
A mislis da tu nema srece?
Zato je Nadal stopalo sjebao u 13 godini...

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la DANTES » 13 nov 2012, 23:44

samosarajvo je napisao/la:
DANTES je napisao/la:@soba nije to samo poklon od boga već i zbog stila igre... Pametno, krajnje racionalno i efikasno.... Najpametniji način agresivne igre, uz minimum trošenja....
A mislis da tu nema srece?
Zato je Nadal stopalo sjebao u 13 godini...
Nema... Ko je kriv Nadalu i Đokoviću što nemaju taj talenat ili što je najvažnije što nisu odabrali takav stil...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 14 nov 2012, 00:02

Ne mogu @MaGiCa reči da nisi u pravu, jer tvoje teze su na mjestu, dobro argumentovane i što je najvažnije istinite, međutim postoji caka gdje se razilazimo u mišljenjima. Novakovi rezultati nisu za osporavanja, ali ima pomoć u vidu homogeniziranih podloga. To baca sjenku kada ga upoređujemo sa ATG igračima iz drugih era. Uprkos tome, stvar koja mu ide na ruku je ono što si naveo u postu prije ovog, a to je da je izdominirao sezonu u eri Fedala. Strašno velika stvar, za poštovanja. GS-ovi jesu problem, jer je Mats igrao u vrijeme kada glavni favoriti nisu bili ni približno zaštićeni kao sada, seedovanje sa 16 nosioca, brže i raznovrsnije podloge, dosta jača konkurencija u globalu, slab sistem organizacije turnira (spomenuo sam Miami koji se bukvalno može smatrati GS-om, jer su igrali 7 mečeva u 3 seta, a nagradni fond u to vrijeme je bio veči nego kod pojedinih GS turnira, ali taj podvig ni Matsu ni Meciru zvanično neće ostati zabilježen kao GS ). Kako ranije rekoh, suhoparnim brojkama ne dajem pretjerani značaj, ali dva osvojena GS-a na travi za igrača limitiranih sposobnosti i totalno defanzivnog/pušerajskog stila igre je ipak velika stvar. Tenis sada zahtjeva puno veču fizičku spremu, konstantan trening i obavezno igranje na turnirima, ali su igrači plaćeni shodno tome, društvo je u svim sferama života uznapredovalo, a medicina svakako nije izostala u tome, pa stoji ona da 'za svaku bolest trava raste'. Fizička sprema se zahvaljujući medicini mnogo više nadograđuje, nego što je to bio slučaj u 80-tim i godinama prije toga.
Konkurencija ?! Konors je tih godina bio konstantno u TOP 10, igrano je više turnira tokom sezone tako da se naosvajao onih gdje nije bilo konkurencije, Vilas je ipak kraće trajao. Beker i Edberg su počeli svoj blistavi put, Lendl je iz dana u dan napredovao, JohnyMac je uvijek vrebao, ali se nažalost rano ugasio, kada to niko nije očekivao. Cash, Noah, Yarryd, Lui, Karen, Gilbert, Gomez i ostali su u to vrijeme činili izuzetno jaku konkurenciju. Dalo bi se prodiskutovati koliko je današnja četvorka jača od one Lendl, McEnroe, Edberg, Beker, jer je teško porediti neke stvari, međutim, kako ranije rekoh, nije današnji TOP 4 toliko moćan, koliko su ga takvim okolnosti učinile. Da se nije uveo ATP race i ukinuli bonus poeni koji su se dodjeljivali igračima za pobjede nad bolje plasiranim igračima od sebe, povećalo seedovanje sa 16 na 32, izjednačile podloge i šta sve ne sumnjam da bi od posljednjih 20 GS turnira čak 19 osvojili igrači iz sadašnje TOP 4 ili u periodu od 2008-2012 uzeli od 45 Mastersa njih 38. No otom potom, mislim da smo dali dosta argumenata i da bi još jedan moj post na ovu temu bio ponavljanje iste priče (osim ako ne odemo u neku desetu :D ) tako da je ovo moj posljednji post na temu Wilander vs Đoković. Tenis je relativan sport, a Novak ima priliku da uđe među sami vrh najboljih igrača OE. Ako sljedeće sezone budem vrtio drugu ploću, onda znajte da je razlog tome prethodno spomenuta relativnost, jer se tenisu stvari mijenjaju iz dana u dan, a Novak bi ako nastavi ovako za koju godinu mogao zakucati u TOP 6-7 najboljih igrača Open ere. Sada to mjesto pripada Borgu, Federeru, Samprasu, Lendlu, Konorsu, Agassiju, Nadalu, JohnyMacu. Beker i Edberg su na 8. i 9. mjestu, a Wilander ili Đoković ?! Hmm, koga god izabrali, držim da ste u pravu. ;)
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la samosarajvo » 14 nov 2012, 00:11

DANTES je napisao/la:
samosarajvo je napisao/la:
DANTES je napisao/la:@soba nije to samo poklon od boga već i zbog stila igre... Pametno, krajnje racionalno i efikasno.... Najpametniji način agresivne igre, uz minimum trošenja....
A mislis da tu nema srece?
Zato je Nadal stopalo sjebao u 13 godini...
Nema... Ko je kriv Nadalu i Đokoviću što nemaju taj talenat ili što je najvažnije što nisu odabrali takav stil...
Ma daj, slazem se da njegov stil dosta fizicki manje zahtjevan ali nijednu IOLE ozbiljniju povredu za nekih 12 godina profi karijere je u dobroj mjeri sreca.

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 14 nov 2012, 00:17

Tu sreća igra vrlo malu ili nikakvu ulogu. Jednostavno, isplativa igra, kako fizički, tako i rezultatski, pametno planiranje sezone, jednako pametno tempiranje forme, uz dosta manje utroška energije nego kod ostalih igrača.
Uz sve nabrojano, dobiješ igrača koji igra fantastičan tenis i u 4-oj deceniji života i drži korak sa nekoliko godina mlađim igračima od sebe.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la samosarajvo » 14 nov 2012, 00:36

formance je napisao/la:Tu sreća igra vrlo malu ili nikakvu ulogu. Jednostavno, isplativa igra, kako fizički, tako i rezultatski, pametno planiranje sezone, jednako pametno tempiranje forme, uz dosta manje utroška energije nego kod ostalih igrača.
Uz sve nabrojano, dobiješ igrača koji igra fantastičan tenis i u 4-oj deceniji života i drži korak sa nekoliko godina mlađim igračima od sebe.
Slazem se ja u velikoj mjeri sa tobom ali kad se jedan povrjedi u 15 ili 16(mislim da mu tijelo u tom periodu nije bilo potrošeno ili pod toliko velikim naporom da povrjedi najzajebaniju mogucu kost koju je mogo povrjedit ja mislim) a drugi bez izvrnutog clanka igra 13 godina ne moze biti bas bez srece.

I jos nesto, nemoj mislit da ja zelim reci da bi on bio manje uspjesan se povrjedio i da bi samim tim moj miljenik bio uspjesniji ali samo zelim reci da je tesko za vjerovat da sreca nije imala veze sa tim.
I naravno, sreca i treba da prati hrabre i velike i neka ga je pratila, zelim mu svo dobro u zivotu i karijeri, da ne bude zabune :mrgreen:

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 14 nov 2012, 00:46

Nadal se izlagao puno večim naporima nego Federer. Ujka Tony ga je još kao dječaka ubijao treninzima i to se nekad moralo obiti o glavu. Jednostavno, Nadal je fizikalije koristio kao glavno oružje za postizanje ciljeva, Roger kao pomoćno. A mononukleoza nije nimalo jednostavna bolest, najbolji primjeri su Ančić i Soderling, tako da . . ;)
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la MaGiCa » 14 nov 2012, 20:47

Nadal je radio isto sto i Borg - dobijao jakom fizikom, talentovanije od sebe.
To se placa telom. Ono uvek strada kod igraca koji se oslanjaju na fizicku spremu pre nego kod ofanzivnijih shotmakera. Koliko je Nadal bio superioran fizicki u odnosu na trojicu glavnih konkurenata, pokazuje i ovo:


Ukupan broj titula u momentu kada se zavrsila sezona u kojoj su igraci napunili 25 godina starosti:

Federer: 45 (decembar 2006)
Nadal: 46 (decembar 2011)
Djokovic: 34 (decembar 2012)
Murray: 24 (decembar 2012)

GS titule:

Federer: 9
Nadal: 10
Djokovic: 5
Murray: 1

WTF:

Federer: 3
Nadal: -
Djokovic: 2
Murray: -

Masters1000:

Federer: 12
Nadal: 19
Djokovic: 13
Murray: 8

Olimpijske igre:

Federer: -
Nadal: zlato
Djokovic: bronza
Murray: zlato


International Gold/500:

Federer: 7
Nadal: 11
Djokovic: 8
Murray: 3

Serie 250

Federer: 14
Nadal: 5
Djokovic: 6
Murray: 11

Davis Cup:

Federer: -
Nadal: 4
Djokovic: 1
Murray: -

Ukupan saldo meceva:

Federer: 608
Nadal: 657
Djokovic: 592
Murray: 496


Dakle, Nadal je uzeo najvise turnira, najvise GSa, najvise Mastersa, najvise DCa, najvise 500tica i odigrao je najvise meceva. Sa takvim stilom igre i toliko napora unetog u sve te meceve - ovo je bila neminovnost. No, oduvek je "mirisalo" da ce mu se tako nesto i desiti, da se ne lazemo.

kremenko
Postovi: 139
Pridružen/a: 20 apr 2011, 22:52
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la kremenko » 14 nov 2012, 21:53

vi sto pratite teniske vijesti na stranim forumima znate li oce li se soderling vratit na pocetku iduce sezone,drag mi je volio bi da se vrati ovako kao i del potro ciji sam takodjer fan :D

molim odgovor :D
Ronaldo de Assis Morreira "Ronaldinho" Gaucho ' 10 !

http://www.youtube.com/watch?v=GVAdcBSNKLU

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 14 nov 2012, 22:34

Tačno MaGiCa, samo što Bjorn Borg nije karijeru završio zbog fizičkih razloga (što prijeti Nadalu) već je posrijedi mnogo drugih stvari. Između ostalog, prijetnje ubistvom na USO-u 1981, zasićenje tenisom nakon što je postigao to što je postigao, a zatim i potpuno razočarenje u MIPTC i WCT organizacije koje mu nisu izašle u susret kada je trebalo. Borg je ipak u svojim mečevima pokazivao daleko više all round karakteristika od Nadala. Njegova 3 Channel slama su jedno od najvećih dostignuća u teniskoj historiji, a igra koju je pokazivao tih godina isto tako.

Igrač koji je na RG-u u stanju igrati poene od preko 60 udaraca

[youtube][/youtube]

a onda na brzoj Wimbledonskoj travi raditi ovo

[youtube][/youtube]

je nešto posebno, naročito kada je to potkrijepljeno rezultatima. On i Nadal imaju mnogo zajedničkih stvari koje ih povezuju. Fantastična fizička sprema, ranije sazrijevanje i fenomenalan prosjek osvojenih titula s obzirom na godine profesionalnog igranja (obojica do 25. godine osvojili maltene sve što se osvojiti može). Međutim, kada je u pitanju igra, puno veće tenisko umijeće je imao Borg i to je pokazivao u svojim mečevima. Offensive/defensive baseline, counterpounching, S&V - sve to je bilo zastupljeno kod njega u zavisnosti od podloge i turnira na kojim igra. Osim toga, sigurno je da nijedan igrač prije i poslije njega nije i neće imati takvu popularnost kao nevjerovatni Šveđanin. Zato ga ja smatram najvećim igračem OE, iako mu jako zamjeram što nas je uskratio svojih mečeva sa Beckerom i JohnyMacom na travi, Lendlom na šljaci, Edbergom i ostalim na hardu i tepihu itd.
Možemo samo zamisliti kako bi izgledale 80-te da legendarni Šveđanin nije tako rano završio karijeru. 8-)

Poštovanje za podatke, Magični.

@kremenko

Ako ne uspije comeback sljedeće sezone, rekao je da će završiti karijeru. Bilo je momenata kada je uspijevao trenirati jačim intezitetom, ali i dalje nije to to. Vidjećemo šta će se desiti u 2013-oj, mada i da se vrati, to ne bi bio onaj stari Soderling.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la samosarajvo » 14 nov 2012, 22:54

sve ja to znam magica, igrace on aBd jos koju godinu i ako nista uzimat ono sto mu pripada sredinom godine ;) ali moja poenta je da je ne moguce da sreca nije odigrala nikakvu ulogu u Federerovoj karijeri sto se tice povreda.

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la MaGiCa » 14 nov 2012, 23:04

@formance

:roll:
Pre ce biti da se pojavio jedan kovrdzavi decko iz okoline New Yorka, koji ga je nervirao i za ciju igru nije imao resenje. ;)
Cak ga je kasnije taj isti decko zvao telefonom i odvracao od penzije, na sta Borg nije hteo da pristane.
Covek je presedan, na vrhu igre on sa 26 godina ode u mirovinu. Kao Jordan 1993e.

Inace, interesantne su analogije sa tadasnjim tenisom:

Borg=Nadal= kraljevi sljake, top spina i fizickog baseline tenisa, rano sazreli i rano se potrosili...
Lendl=Djokovic= genericki baselineri, sazreli kasnije, mocni na HCu i sljaci, slabiji na travi...
Wilander=Murray= takticari, bez dominantnog udarca, counterpuncheri...

Jedino Federer nema svog parnjaka iz 70-80ih, osim ako se ne spoje Connors i Mcenroe u jednog tenisera, pa dobijemo ultra all roundera, sposobnog da traje dugo i ispostavlja vrhunske rezultate uz touch i shotmaking.

@samosarajvo

Neki put te sreca pogleda, ali kazu da je treba i zasluziti. Da je Federer grindovao/counterpunchovao umesto sto je napadao, mozda bi imao i jos neku titulu u karijeri vise, ali ne bi trajao ovoliko dugo - sasvim sigurno. 8-)

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la DANTES » 15 nov 2012, 00:57

@magica zanimljivo je da sam davno možda još 2005 ili 2006 čuo Gencicku da Novaka poredi sa Lendlom....
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la formance » 15 nov 2012, 01:00

Razlog povlačenja je puno veči i dublji od jednog Johna McEnroa. ;)

Borg je profesionalac postao u 14-oj godini, a od 17-te godine je bio pod strašno velikim pritiskom. Igrač koji do 25-te godine praktično osvoji sve što se osvojiti može (USO mu nikada nije bio ni pretjerano važan, a nije se dobro prilagođavao ni tom Američkom 'brzom' načinu života, iako je igrao 5 finala) na kraju ima problema sa motivacijom, a to je svakako jedan od glavnih razloga zašto je Borg prekinuo karijeru. Nijedan igrač nije uživao takvu popularnost, djevojke su ga ospjedale, konstantno je bio na udarnim stranicama raznih tabloida, bio je velika zvijezda, imidž, brend koji je tenis trebao i koji je popularizirao ovaj sport do neviđenih razmjera. Kad-tad je morao puči. Poznato je da je tokom 1981 godine tražio par mjeseci odmora od tadašnjeg teniske organizacije, što su ovi odbili, jer su bili svjesni koliko bi izgubili, pa su ga primoravali da igra kvalifikacije turnira na kojima ne bi dobio WC. S obzirom na ono što je dao tenisu, takvo ponašanje prema živoj legendi ovog i sporta generalno, je stvarno bilo previše i desilo se što se desilo.
Da ne spominjemo telefonske prijetnje smrću, neposredno nakon USO-finala 1981 i čuvenog napuštanja ceremonije u pratnji policije. ;) Razloga je više, ali sva ta popularnost, gungula i šta sve ne koji su ga digli do neba, zahvaljujući svemu onome što je radio tokom karijere, na kraju su ga koštali. Motivacija je splasnula, teniska arganizacija nije imala sluha za njega (što je zaista žalosno s obzirom na ono što je tenisu dao) i sve nabrojano... razlog je dakle puno dublji od jednog Johna McEnroa koji je konstantno nakon Borgovog odlaska izjavljivao da 'Ledeni' itekako fali svjetskom tenisu i da tenis nije isti bez njega.

Osim toga, tehnologija reketa je sve više napredovala i konačno se počelo prelaziti sa drvenih na grafitne, što je historijski gledano jako bitna i velika promjena u tenisu, koja bi da se kojim slučajem nije povukao, itekako odgovarala Borgu (zamah bi bio manji, a udarci još više učinkovitiji, sa dosta manjim utrošcima snage prilikom udarca), s obzirom da se stvarno radilo o vanserijskom talentu koji se sa aspekta fizikalija sa konkurentima mogao nositi još bar 4-5 godina. Dakle, Borg i Nadal imaju jednu glavnu poveznicu - obojica su se istrošili, samo što je ovaj prvi 'psihički', a drugi 'fizički'. ;) Kada bi Borga projektovali u ovo vrijeme, on bi bio nešto poput offensive baselinera. Trademark spin na šljaci, jaki, ravni flat udarci na betonu i tepihu i dosta dobra S&V igra na travi. Njegova mogučnost dominacije u poenima bi do punog izražaja došla u ovom vremenu, gdje je sa reketima moguće izvesti razna čuda bez pretjerano velikog zamaha, utroška snage i konstantne samokontrole prilikom udaraca (zbog malih glava reketa i nekvalitetnih žica).


Lendl je po meni pokazivao najbolje All round karakteristike shodno vremenu u kojem je igrao, jer je imao najbolji omjer osvojenih turnira na svim podlogama u vrijeme najjače konkurencije ikada u tenisu. Nije se okitio titulom sa Wimbledona, ali 2 finala i 4-5 polufinala, igrači koje je pobijeđivao na tim turnirima te Queens 1990 gdje su pali i McEnroe i Becker i Edberg ga ipak izvlače. A s obzirom koliko su ga Englezi "voljeli" te pod kakvim je pritiskom bio (nijedan igrač nije doživio ono što je on) nije ni čudo što nije uspio osvojiti taj turnir. Uprkos tome, igrao je po pravilima All england cluba, jer je na mrežu znao izaći preko 150 puta i boriti se onako kako Wimbledonska trava nalaže. Zato taj igrač kod mene zauzima visoku poziciju.
- Roger nema parnjaka, jer si nekada u tenisu mogao biti ili baseliner ili S&V igrač. Postotci osvojenih turnira su manje više bili jednako zastupljeni od strane obje vrste igrača, ali danas igrači imaju mogučnost da osvajaju različite turnire sa jednim stilom igre. Time su daleko više počastvovani nego nekadašnje teniske 'vedete'.
Roger je sa aspekta igre fantastičan all round igrač kakav nikada prije nije postojao, ali bi u 80-tim ili 90-tim bio tipični S&V player koji ne bi pokazivao kvalitete ekvivalentne onima iz njegovog prime perioda. Okolnosti mu to ne bi dozvoljavale.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
Johny
Postovi: 4165
Pridružen/a: 17 feb 2012, 00:40
Kontakt:

Re: ATP Tour

Post Postao/la Johny » 15 nov 2012, 22:13

Jao kakvo podcjenjivanje Nadala od vase strane.Kakav ce vam covjek demand opaliti vec na AO 2013 , niste svjesni.

Kakva potrosnja crna.Covjek se povrijedio.Tenditis je genetske forme a ne od nacina treninga.Ja imam isti problem upravo radi gena ne zbog silnog treninga.Stvar se pogorsava treningom , ali da bi bio dobar logicno covjek mora trenirati.Niko talentom nije postao najbolji.Nadal ima manjak repertoara i oruzja ? nesto najsmjesnije sto sam procitao.Dizanje Djokovica u visine ipak treba malo umiriti.najbolji je drugu godinu za redom , polahko.Posjeduje kvalitet i kompaktnost u igri ali nema niko bolje balansiranu igru od Nadala.Covjek koji se najlakse adaptira na uvjete i protivnika.Odpisivati Nadala u 26 godini mogu samo hjeteri i veliki pesimisti.Nadal kao i uvjek vracat ce se jaci i bolji.Covjek koji je istinska legenda tenisa i sporta.Najveci borac i veliki dzentlmen prije svega.Fali tenisu trenutno kao OSullivan snukeru !
Johnny b, how much there is to see
just open your eyes and listen to me
straight ahead, a green light turns to red
oh why can't you see, oh Johnny b-

Odgovori

Natrag na “Tenis”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.