Nauka i edukacija

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Freddy Krueger
Postovi: 221
Pridružen/a: 16 apr 2011, 16:10
Kontakt:

Nauka i edukacija

Post Postao/la Freddy Krueger » 18 apr 2012, 19:30

Zanima me koja je razlika između vanrednog studiranja i redovnog?Da li se može vanrednom studentu dopustiti nakon određenog vremena prebacivanje na redoviti studij i pod kojim uvjetima?I najvažnije na kojim fakultetima u Sarajevu je moguć upis izvanrednog studija?Hvala
"Welcome to prime time, bitch!"

Avatar
Henry
Postovi: 839
Pridružen/a: 26 nov 2011, 11:43
Lokacija: u sobi za stolom
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Henry » 18 apr 2012, 19:43

Freddy Krueger je napisao/la:Zanima me koja je razlika između vanrednog studiranja i redovnog?Da li se može vanrednom studentu dopustiti nakon određenog vremena prebacivanje na redoviti studij i pod kojim uvjetima?I najvažnije na kojim fakultetima u Sarajevu je moguć upis izvanrednog studija?Hvala

Neces ti upasti u redovne sigurno.Otkrio si se. :mrgreen:
Modra boja na bijelome platnu šest ljiljana vezenih u zlatu.To je zastava nasa bosanska!

Avatar
the scouser
Postovi: 4640
Pridružen/a: 24 apr 2009, 11:12
Lokacija: Animal farm
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la the scouser » 18 apr 2012, 20:04

Freddy Krueger je napisao/la:Zanima me koja je razlika između vanrednog studiranja i redovnog?Da li se može vanrednom studentu dopustiti nakon određenog vremena prebacivanje na redoviti studij i pod kojim uvjetima?I najvažnije na kojim fakultetima u Sarajevu je moguć upis izvanrednog studija?Hvala
Znam da na pravu možeš da se prebaciš nakon prvog semestra ili godine, sa prosjekom većim od 8.0 ili 9.0 :mrgreen: Vjerovatno ti nisam puno pomogao, al' et' :mrgreen:
Do your research, I'm not a hero, I'm a high functioning sociopath !

We're ruled by effete assholes...It's a shite state of affairs to be in Tommy, and all the fresh air in the world won't make any fucking difference !

Avatar
BaDa12
Postovi: 4407
Pridružen/a: 06 apr 2010, 23:46
Lokacija: Gdje spiju ruke sibirske
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la BaDa12 » 21 apr 2012, 00:37

Otvori se lijepa tema. Super.
Taman imam lijepu vijest ( :) ) za one koje zanima. Dakle, ne znam koliko ste upućeni u Udacity site. Stranica koja je krenula u februaru i predstavlja online "koledž". Predavači su profesori mnogih američkih univerziteta, uposlenici Google-a... Radi se o predmetima CS-a, odnosno Computer Science-a. Ko ima želju da nauči programiranje, kriptografiju, ovaj site je odlično mjesto za to.

Semestar traje 7 sedmica, jedan je već prošao. U ponedjeljak je počeo drugi. Sedmično stavljaju online lekcije, video klipove i zadaće. Imate 7 dana za pregledati klipove, odnosno uraditi zadaću. Ja preporučujem svima da se upišu na neki od predmeta, i onima koji imaju vezu sa IT-jem i onima koji bi željeli da nauče. Ovo ne oduzima puno vremena. Možda vam je za jedan Course potrebno oko 2 sata sedmično. A, to se lako nakupi, ukrade od ležanja, spamanja... ;)

Najbolje bi bilo da obavezno uzmete ovaj Course CS101, jer je on osnova za naredne, mada ljudi lijepo objašnjavaju, pa ne bi trebalo biti problem pratiti druge courseve bez unaprijed stečenog znanja.

Sretno i kako jedan od profesora reče: "See you in class!" :)
"Bio sam profesionalac 20 godina, ali mi je ovo najdraža pobjeda u karijeri." Safet Sušić Pape 26.3.2011.
"Misimovića jedino ja mogu da zamijenim." Safet Sušić Pape 04.06.2013.

Sportsport.ba liga-Čekićari: prava lažna devetka

Avatar
dijalog
Postovi: 752
Pridružen/a: 08 okt 2012, 19:57
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la dijalog » 12 nov 2012, 14:37

zna li neko koliko se može imati izostanaka sa predavanja i vježbi iz određenog predmeta??

Avatar
ŠB_Fidelis
Postovi: 6277
Pridružen/a: 21 feb 2009, 04:16
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la ŠB_Fidelis » 12 nov 2012, 14:41

Pa, onoliko koliko se akademski propise ili koliko profesor kaze, nije kao da postoji neko jedinstveno pravilo.
...Život za Široki...

Avatar
dijalog
Postovi: 752
Pridružen/a: 08 okt 2012, 19:57
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la dijalog » 12 nov 2012, 14:44

ima li barem kakva okvirna brojka

Avatar
Tritolone
Postovi: 12326
Pridružen/a: 12 apr 2011, 21:19
Lokacija: Croatia
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Tritolone » 12 nov 2012, 14:48

Obicno imas pravo 2 ili 3 puta izostat, 4 u vrh glave :D Vjezbe opet ovise od profesora do profesora, ali eto kod mene su trazili 100% vjezbi, ali mozes to opravdat, ili ce ti bit nadoknada na kraju semestra.
Io non rubo il campionato ed in Serie B non sono mai stato!

Urlando contro il cielo

Tu regina di milano
Io son pazzo di te

Go into a room too fast kid, the room eats you.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Monolog » 12 nov 2012, 14:50

Zavisi koji je fakultet.
Ako su ovi "suhoparni" gdje nemaš laboratorijske vježbe, onda ne moraš nikad doći. Možda samo onda kad profesor daje potpise. :lol:
Medicina, farmacija, elektrotehnika, mašinstvo... Tu je od predmeta do predmeta, al' otprilike možeš nabrati 3 minusa. Za ostalo ti je potrebno ljekarsko opravdanje.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Pale_Companion
Postovi: 4372
Pridružen/a: 04 maj 2011, 17:30
Lokacija: Blashyrkh
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Pale_Companion » 12 nov 2012, 14:54

ja sam rijetko kad i dolazio a evo pri kraju sam, još par ispita. Pravo je u pitanju, redovan studij. Kao što mnogi rekoše već, ovisi od profesora do profesora.
Agieren statt reagieren

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Heller » 15 nov 2012, 21:27

Monolog je napisao/la:Zavisi koji je fakultet.
Ako su ovi "suhoparni" gdje nemaš laboratorijske vježbe, onda ne moraš nikad doći. Možda samo onda kad profesor daje potpise. :lol:
Medicina, farmacija, elektrotehnika, mašinstvo... Tu je od predmeta do predmeta, al' otprilike možeš nabrati 3 minusa. Za ostalo ti je potrebno ljekarsko opravdanje.
Ja iz matmatike vec 5 nabio, al hvala kurcu prof sa strane pa ne gleda na to :lol: :lol: :lol: :lol:
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
jocker92
Postovi: 347
Pridružen/a: 08 sep 2011, 20:24
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la jocker92 » 27 apr 2013, 14:01

Kontam upisati saobracajni fakultet u Travniku,jel ide neko od vas na taj fakultet?Ako ima neko nek prenese impresije,ajd pomozite bratu :)

Avatar
Cautinho
Postovi: 7247
Pridružen/a: 29 jan 2012, 09:04
Lokacija: Područje visoke dominacije
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Cautinho » 20 dec 2013, 19:49

Čudi me stvarno kako ova tema nije zaživjela na forumu i da se nitko nije sjetio da je otvori.
Mislim da je sve jasno u nazivu.
Nastava za ovo polugodište je završila,kakve su vam ocjene,šta pohađate,gdje,kud,kako,šta...pišite!
Keep walking.

Avatar
dubrava
Moderator
Postovi: 4830
Pridružen/a: 31 mar 2009, 09:21
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la dubrava » 20 dec 2013, 21:16

Kad sam pročitao da BiH ima oko 190 fakulteta umalo se nisam šlagirao.
Šta je ono bilo najjače, pravni faks u Orašju i Bihaću, medicina u Foči :lol: :lol: :lol: itd itd
"Stvarna veličina kluba ne mjeri se trenutnim rezultatima, trofejima ili novcem, nego time koliko ga ljudi doživljava kao svoj – kao nešto bitno u svojim životima"

Avatar
Otelo
Postovi: 33477
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Otelo » 20 dec 2013, 21:18

dubrava je napisao/la:Kad sam pročitao da BiH ima oko 190 fakulteta umalo se nisam šlagirao.
Šta je ono bilo najjače, pravni faks u Orašju i Bihaću, medicina u Foči :lol: :lol: :lol: itd itd
Sta fali BIhaću,jedan od najvecih gradova kad se od Banja Luke krene prema Uni?

A najzad i centar je Unsko-Sanskog kantona pa i mora biti ;)
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
dubrava
Moderator
Postovi: 4830
Pridružen/a: 31 mar 2009, 09:21
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la dubrava » 20 dec 2013, 21:21

Otelo je napisao/la:
dubrava je napisao/la:Kad sam pročitao da BiH ima oko 190 fakulteta umalo se nisam šlagirao.
Šta je ono bilo najjače, pravni faks u Orašju i Bihaću, medicina u Foči :lol: :lol: :lol: itd itd
Sta fali BIhaću,jedan od najvecih gradova kad se od Banja Luke krene prema Uni?

A najzad i centar je Unsko-Sanskog kantona pa i mora biti ;)
Fali. Ni jedan grad ispod 100.000 stanovnika u BiH ne bi smio imati Sveučilište. Zna se što se postiže ovakvim načinom obrazovanja. Rasprišivanje nepismenosti po čitavoj državi. Pa više ima ljudi sa diplomom nego onih sa završenom srednjom školom..
"Stvarna veličina kluba ne mjeri se trenutnim rezultatima, trofejima ili novcem, nego time koliko ga ljudi doživljava kao svoj – kao nešto bitno u svojim životima"

Avatar
Otelo
Postovi: 33477
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la Otelo » 20 dec 2013, 21:23

Ovo je BiH,ovdje je sve moguce a i mislim da Bihac ima preko 100.000 (Cazin ima preko 50.000 a duplo je manji od Bihaca).
Najzad da nema fakulteta u Bihacu bilo bi 3x manje ljudi sa diplomom u USK nego sto ih ima sad.Kriza je i nema se novca da se djeca salju u Zenicu,Banja Luku,Mostar i Sarajevo da studiraju.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
ŠB_Fidelis
Postovi: 6277
Pridružen/a: 21 feb 2009, 04:16
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la ŠB_Fidelis » 20 dec 2013, 21:28

Treba imati visokoobrazovnih institucija, ne treba se tome smijati. Cisto treba drzavu srediti, odnosno uniformirati skolstvo, obrazovanje, razlikovati sveucilisti od veleucilista ili poslovne skole, itd., a vjeruj nije za smijati se koliko ima fakulteta i cega sve ne u drzavi u kojoj postoji ogromni deficit visokoobrazovanog kadra. Da ima svega, ima, svakako, bez daljnjeg, al puno veci problem je ovaj nedostatak obrazovanog kadra, vjeruj.
Al ljudi malo doduse na to i pogresno gledaju. Vani se to vise specijalizira, uci se ono sto se mora znati, dok te se ne opterecuje sa suvisnim glupostima kao sto je u nas standardna praksa, a onda jos imas specijalizaciju za ono sto ce ti trebati. I to je to. NIkakve mudrosti i nauke. Vani je znaci stjecanje diplome uplata za buducnost, odnosno covjek npr. dize studentski kredit od 15 000 EUR i otplacivat ce ga godinama, ali ce zavrsiti svoje obrazovanje, gotovo sigurno, jedino da je bas bas bas teski antitalent ili debil, po Bologni sve ide u njegovu korist, nek samo prisustvuju satima redovno, nek uradi seminarski i recimo nekakvu nek ima aktivnost on vec ima 40 posto ispita. To u nas u teoriji postoji, ali u praksi ne, i to je teska, teeska pogreska, jer se pogresno smatra i pretpostavlja da netko tko je vec redovan i ima seminarske i sl. nece razumijeti i upiti materiju koja mu se predaje, samo sto su ljudi vani pametni i razlazu tu materiju ne toliko opsirno, vec dosta konciznije i ispravnije, sazetije, kako bi i trebalo biti, jer tek kroz daljnju specijalizaciju i iduce godine ti dobivas siru sliku kompleksnosti nekog predmeta. On ocekuje povrat za svoj novac i on ce taj svoj povrat kroz diplomu ostvariti.
Ti se upisi u nas u fakultet i ti te garancije fakticki nemas, jedina garancija ti je da ce sve sto moze ici kontra koristi studenta, upravo kontra njega i ici, zaje.bavat ce te gdje stigne i placat ces skupo fakultete koje vani fakticki ne vrijede, a jos ce te pritom gledati poprijeko ako to nije neki drzavni fakultet (iako vani to primjera radi samo sirotinja pohadja i nemaju fakticki nikakav ugled, u nas obrnuto), kao toboze svi ostali ce ti za novac pokloniti sto zelis. Al eto.
Kao sto rekoh, vani je to potpuno nesto drugacije. A da li su u pravu, pa o tome se ne treba ni pricati, pogledaj gdje su oni, a pogledaj gdje smo mi. Nek ljudi stjecu neko obrazovanje i nek dobivaju diplome, vjeruj da je i to bolje nego da zivis u drustvu gdje takvog kadra izrazito nedostaje, jer ogledalo drzave je stupanj i postotak njenih visokoobrazovanih gradjana.
...Život za Široki...

Avatar
dubrava
Moderator
Postovi: 4830
Pridružen/a: 31 mar 2009, 09:21
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la dubrava » 20 dec 2013, 21:32

Otelo je napisao/la:Ovo je BiH,ovdje je sve moguce a i mislim da Bihac ima preko 100.000 (Cazin ima preko 50.000 a duplo je manji od Bihaca).
Najzad da nema fakulteta u Bihacu bilo bi 3x manje ljudi sa diplomom u USK nego sto ih ima sad.Kriza je i nema se novca da se djeca salju u Zenicu,Banja Luku,Mostar i Sarajevo da studiraju.
Ma de molim te. Ispada, koliko slušam po pričama ljudi, da u Bosni ima bar 50 gradova sa preko 100 tisuća, a država nema više od 3,8 mil. A ruralnog stanovništva i dalje ima više nego u gradovima.

Tu nije stvar ni u krizi ni u parama. Nije para bilo ni nekada pa su studenti iz Skopja studirali u BG ili Ljubljani. Ili oni iz Istočne bosne u BG itd td..

Ovdje je riječ o banaliziranju visokog obrazovanja i pretvaranja istoga na nivo mahalskog obrazovanja.
"Stvarna veličina kluba ne mjeri se trenutnim rezultatima, trofejima ili novcem, nego time koliko ga ljudi doživljava kao svoj – kao nešto bitno u svojim životima"

hordass89
Postovi: 143
Pridružen/a: 11 jan 2013, 19:19
Kontakt:

Re: Nauka i edukacija

Post Postao/la hordass89 » 20 dec 2013, 21:33

Zanima me ima li neki online course za osnove rada u autocadu ? ;)

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Gunner4, kraljttbvb i 23 gosta.