FK Željezničar Kroz Ex-Yu Sportski List "Tempo" !

Moderatori/ce: insider,LjoZee,irfo

fcz
Postovi: 285
Pridružen/a: 05 jul 2009, 23:04
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la fcz » 23 mar 2015, 22:43

Da se Faraon ne pati sa slikanjem, evo kompletna knjiga skenirana, kao i ona druga, malo starija, izdata povodom 45. godisnjice postojanja kluba ("FK Zeljeznicar 1921.-1966.).

Kad otvorite link moze se citati online a u gornjem desnom uglu ima i opcija za download.

http://www.docdroid.net/vdmg/print-fk-z ... 1.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.docdroid.net/vdmm/print-fk-z ... 6.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 23 mar 2015, 22:52

Nisam znao za ovu knjigu 21-66. Kad god pomislim da znam sve knjige o Želji pojavi se nešto što nisam znao da postoji ili neka skroz nova. Nevjerovatno.
Hvala drug na ovim linkovima. Čitati i samo čitati.

Avatar
zeljeznicar1
Postovi: 1244
Pridružen/a: 24 mar 2012, 11:08
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la zeljeznicar1 » 23 mar 2015, 22:58

fcz je napisao/la:Da se Faraon ne pati sa slikanjem, evo kompletna knjiga skenirana, kao i ona druga, malo starija, izdata povodom 45. godisnjice postojanja kluba ("FK Zeljeznicar 1921.-1966.).

Kad otvorite link moze se citati online a u gornjem desnom uglu ima i opcija za download.

http://www.docdroid.net/vdmg/print-fk-z ... 1.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.docdroid.net/vdmm/print-fk-z ... 6.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ovo je blago :thumbup: :bih:
Ljubavi što te rodi, klasa radnička! 1921!

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 23 mar 2015, 23:15

Ne mogu da prestanem čitati. Isto kao neka pravo dobra knjiga. Ima uvod, pa evo sad čitam zaplet (napravimo stadion 32. u Pofalićima pa nam ga otmu dušmani 38. Najveća je provala što su dušmanski klubovi rekli kako nam je teren u pravcu istok - zapad, a mora kao biti sjever - jug) itd. a svi znamo da će na kraju ispasti happy end u vidu najboljeg, najpopularnijeg, najtrofejnijeg, najvoljenijeg bh kluba.

Avatar
ficobahtic
Postovi: 612
Pridružen/a: 03 nov 2012, 23:04
Lokacija: Bjelasnica - visinske pripreme
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la ficobahtic » 23 mar 2015, 23:19

Nisam ni ja znao da ima ova starija knjiga, sto kazes Mejtas uvijek nesto novo-staro oko Želje ;) Svaka cast FCŽ :clap:
Chuck Norris je jednom dos'o, dva put' da gleda Želju!

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 23 mar 2015, 23:21

Još nešto. Zna li iko nađe li se ikad ijedna od ovih sto unikatnih značaka što se spominju da su napravljene u Beču. Do 66. se smatralo da nema nijedna više. Ne mogu da vjerujem da barem jedna nije preživila.

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 23 mar 2015, 23:55

Evo kako izgleda nadogradnja 1982 - 2007. Ja sam je kupio čim je izašla, vidim raja je traži po piku da kupi, ali niko neće da proda.

https://www.dropbox.com/s/1z90vbmasl3kn ... a.png?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
ficobahtic
Postovi: 612
Pridružen/a: 03 nov 2012, 23:04
Lokacija: Bjelasnica - visinske pripreme
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la ficobahtic » 24 mar 2015, 00:05

Nemam to izdanje a slabo ga ko i ima, vjerovatno nije stampano u mnogo primjeraka. Sto se tice ovih znacki iz Beca, sigurno da negdje ima kod nekoga ipak od 100 komada valjda je neka sacuvana.

"Ubica Divova" :mrgreen: Tek sad stvari postaju mnogo jasnije.. ;) :)
Zadnja izmjena: ficobahtic, dana/u 24 mar 2015, 00:17, ukupno mijenjano 1 put.
Chuck Norris je jednom dos'o, dva put' da gleda Želju!

fcz
Postovi: 285
Pridružen/a: 05 jul 2009, 23:04
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la fcz » 24 mar 2015, 00:07

Imam ja i tu 1982.-2007., moram samo uhvatiti vremena da je skeniram.

fedeltafrotta
Postovi: 4055
Pridružen/a: 01 apr 2013, 00:24
Lokacija: www.fkzeljeznicar.ba
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la fedeltafrotta » 24 mar 2015, 01:17

momci hvala vam na ovim knjigama :tokralju:
17.09.1921. Radnički klub ljudskih vrijednosti !

"Ma, Željo je, bolan, najveći i čast mi je igrati, čast je biti na Željinoj klupi, a ne još kapiten biti…"

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 24 mar 2015, 09:38

ficobahtic je napisao/la:Nemam to izdanje a slabo ga ko i ima, vjerovatno nije stampano u mnogo primjeraka. Sto se tice ovih znacki iz Beca, sigurno da negdje ima kod nekoga ipak od 100 komada valjda je neka sacuvana.

"Ubica Divova" :mrgreen: Tek sad stvari postaju mnogo jasnije.. ;) :)
Gledao sam fakat ne piše koji je tiraž ove 82-07.
Ova 21-81 je puno detaljnije i kvalitetnije urađena od ove 21-66 u kojoj čak ima i nekih grešaka.

Hajmo Tempo čekamo te.

Avatar
Schwarz
Postovi: 1430
Pridružen/a: 31 jan 2011, 16:39
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la Schwarz » 24 mar 2015, 09:42

fcz je napisao/la:Da se Faraon ne pati sa slikanjem, evo kompletna knjiga skenirana, kao i ona druga, malo starija, izdata povodom 45. godisnjice postojanja kluba ("FK Zeljeznicar 1921.-1966.).

Kad otvorite link moze se citati online a u gornjem desnom uglu ima i opcija za download.

http://www.docdroid.net/vdmg/print-fk-z ... 1.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.docdroid.net/vdmm/print-fk-z ... 6.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
drug hvala ti za ovo :tokralju:
"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja. Za mene je to sjesti na most na Malti i popričati o svemu, pa otići na piće. Željo je oduvijek važio za nešto što povezuje divne ljude koji pomažu jedni druge."

boccaccio
Postovi: 1726
Pridružen/a: 07 dec 2009, 14:02
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la boccaccio » 24 mar 2015, 12:04

Svaka cast za ovu postavljenu temu. Ona je neophodna iz hiljadu razloga. Tempo je bio casopis koji je bio najpopularniji u sportskom, fudbalskom segmentu bivse drzave. Treba te stvari postavljati ovde, jer to je bukvalno dio istorije i ovog kluba, i da mladja raja malo procita, vidi, da osjeti i te momente koji su nekada bili.
Apsolutno sam odusevljen i ovim sto ste se odmah nadovezali kroz objavljene knjige o nasem Zelji. Koliko je bitno za nas malo starije, da se podsjecamo, ne zaboravimo, toliko je jos bitnije za sve ove mlade narastaje. To su one obavezne lektire za svakog simpatizera i vatrenog navijaca, da zna istoriju svog kluba, da nauci sta je Zeljo uvijek bio, kroz sta je prolazio iz sezone u sezonu, da sagledaju koliko je tezak put ovog starca od 94 godine.

Knjige zato i postoje, narocito kod ovakvih tematika, da se za sva vremena zna sta i kako je bilo. Da se ne zaboravi koliko je tu sezona bilo, koliko je borbe bilo i koliko je igraca prodefilovalo kroz ovaj klub. Da se uvijek podsjetimo koji su to igraci i kakve su to igracke legende bile. I kroz kakvu neimastinu se sve prolazilo. Da se divimo i rezultatskim uspjesima kojih je bilo dosta, kao i to da se divimo statistikama i brojem gledalaca koji su utakmice gledali dok smo bili u nizem rangu. Da sagledamo razne segmente u kakvom smo rezimu bili i kako nas nije mazila okolina i kako su nam kroz neke sezone saplitali noge da padnemo i slomijemo se dibidus.

Ja sam nazalost stekao utisak da danasnja generacija mladih navijaca nema bas puno predstave o proslosti kluba. Malo generalizujem, znam da ih ima i da znaju mnogo, ali takodjer ima mnogo danasnje omladine koji su pripadnici navijackog jezgra, onog najvatrenijeg, ali da nisu bas obrazovani po pitanju klupske istorije.
Nedavno sam bio u prilici da malo popricam sa jednim navijacem koji pripada tom navijackom korpusu danas i koji je pripadnik jedne grupe ljudi iz samog vrha navijacke skupine i nemalo sam ostao iznenadjen njegovim odgovorom kada sam ga upitao o istoriji navijacke grupe. Ono osnovno pitanje, na kojoj tribini je grupa nastala i njegov tup pogled, kao da ga zaj.ebavam, pa onda pogresan odgovor koji mi je dao...i jos par pitanja, ostadoh zatecen tim osnovnim neznanjem. Nije dovoljno biti pripadnik necega ili u ovom slucaju biti vazan pripadnik jedne navijacke skupine, a da ne znas gotovo nista o tome kako je sve nastalo i koji su ljudi to pokrenuli, zasto su to pokrenuli, kakva je istorija svega toga. On zna za Djildu, za neke starije likove iz Hrasnog , zna za Joint Union i za Blue Tigers koji vise ne postoje. Nimalo nije usao u srz, nije ga ocito ni zanimalo. Mislim da je to nedopustivo za svakoga ko voli svoj klub i pripadnik je najbolje navijacke skupine u drzavi. Zamisljam samo da sam ga pitao bilo sta vezano za klub a da pripada prijeratnoj istoriji. Ne bi znao sigurno. On je slika danasnje omladine. Ovo je prilika da bar ljudi i mladici koji danas pisu po ovom forumu malo procitaju kroz ovu temu neke stvari, da vide da je ovaj klub itekako veliki bio i prije ovog nesretnog rata. Ne samo da kazu, znamo mi ko je i sta je Zeljo, nego da to fakat znaju kroz cinjenice koje su pisane u ovakvim knjigama koje predstavljaju blago koje malo klubova uopste ima. Mi imamo i to blago sa sobom.

Svaka cast za temu.
http: //fkzeljeznicar.ba/ Najbolji portal za najbolji klub !

Avatar
FaraonTM
Postovi: 11010
Pridružen/a: 08 jul 2013, 23:24
Lokacija: Z' guza na guz
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la FaraonTM » 24 mar 2015, 12:59

fcz je napisao/la:Da se Faraon ne pati sa slikanjem, evo kompletna knjiga skenirana, kao i ona druga, malo starija, izdata povodom 45. godisnjice postojanja kluba ("FK Zeljeznicar 1921.-1966.).

Kad otvorite link moze se citati online a u gornjem desnom uglu ima i opcija za download.

http://www.docdroid.net/vdmg/print-fk-z ... 1.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.docdroid.net/vdmm/print-fk-z ... 6.pdf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Svaka čast :thumbup: :clap:
Željo je život, sve ostalo su sitnice!

Holy South!

Forza Milan!

Go Mavs!

Avatar
Husika
Postovi: 4138
Pridružen/a: 05 nov 2014, 21:09
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la Husika » 24 mar 2015, 13:42

Evo ga godina 1968. Najvise ima o gospodinu Osimu, a posto je on tata Zelje pripada ovoj temi...
Dopustam da materijal koristi portal Sportsport.ba ...
Ukoliko ne vidite text, kada vam se slika otvori u novom tabu kliknite jos jednom na nju i imacete full dimenziju !
Vidjecete u narednim objavljivanjima neke zaista zaboravljene detalje...Jednostavno vrijedi pogledati evoluciju Fudbala !!!
Recimo ovdje konkretno Zwolle jedan zaboravljeni detalj u Osimovoj karijeri!!!
Pogledaj te na zadnjoj slici sta pita izjesni "Milan iz Donje gate", pa usporedite to sa danasnjim pricama da se nema uslova !!!
---------------------------------------------------------------------------------
1968:
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
Zadnja izmjena: Husika, dana/u 24 mar 2015, 14:54, ukupno mijenjano 3 puta.
Safet Susic=Propast BiH fudbala...
BiH je drzava koja ima najvise selektora u ovom trenutku-Safet, Sead, bezbroj menađera, bezbroj menađerskih agencija, Usanovic...
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QqjDqtqf7pY

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 24 mar 2015, 13:55

Bokačo po ko zna koji put sve objasnio. Ja lično vrlo često preferiram neke stvari iz istorije upravo zbog mlađe raje, da se zainteresuju, da pročitaju, da skontaju za kakav klub navijaju, da se uvjere da navijaju za jedinstven klub na području Balkana. Da zaista shvate naše parole (za Želju se ne navija, Željo se voli, ili mi smo Željini Željo je naš ili da je navijati za Želju stvar filozofije, a ne geografije itd.), a ne da se samo s njima poštapaju bez razumijevanja. Razumijevanje stvari i ta Željina filozofija nije za svakoga. Evo imamo mi u komšiluku klub koji je totalna suprotnost u svakom pogledu našem Želji i njih odlikuje ta površnost i nedostatak bilo čega realnog, sve sama mitologija, kvazielitizam, guzovača, furanje itd.. Željin navijač mora biti drugačiji jer navija za drugačiji klub. Mora znati, mora naučiti, mora osjetiti, ne gledati druge jer oni nama nisu ni po čemu mjerilo i sve bi dali da imaju ono što mi imamo. Mi stariji smo to fala Bogu shvatili, zapamtili ljude koji su bili neposredni akteri Željine istorije i teških trenutaka, ali opet stalno čitamo da još više saznamo, da se podsjetimo, da ne zaboravimo neke stvari, da imamo argumente na razne šupljake koji se plasiraju itd. Kad recimo Pile kaže da Željinom navijaču ne priliči da zviždi svojim igračima, da im psuje itd. već samo podrška za bilo koga ko nosi plavi dres, on to kaže jer je tako naučen jer je to Željina filozofija od postanka. Željini igrači i navijači su decenijama bukvalno bili jedno. Radili u istim firmama, živili u istim naseljima itd. Pa nećeš zviždati svom kolegi s posla ili komšiji iz naselja za loš potez na terenu kad znaš koliko voli klub i koliko se žrtvovao da bi uopšte igrao i da bi ti uopšte mogao da gledaš utakmicu. Generalno, težak je bio radnički hljeb - kruh početkom 20 vijeka, pogotovo u raljama nacionalizma i raznih vlasti.
Ta ljubav, ta neka nit nije bila samo u gradu bila je širom bivše države jer željezničari su bili možda i najjači esnaf u većem dijelu 20 vijeka u cijelom svijetu. Sad rijetko ko koristi voz, mi stariji smo upamtili vrijeme kad je voz bio glavni, a u tom vozu na koju god stanicu da dođeš si sa Željinim spomenom imao lijep doček i "svoje" ljude. Nikad ćiro nije prošao iznad stadiona, a da nije pustio pisak pa čak i više njih ako je recimo Željo da više golova.
Pročitajte Željine početke u obje ove knjige pa ćete vidjeti kakva su to odricanja i bitke bile.
Opet kažem čitati čitati i samo čitati, generalno uzevši, ne samo kad je Željo u pitanju.

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 24 mar 2015, 14:12

Sad vidjeh da si postavio iz Tempa. Hvala Husika, živ bio. Samo naprijed.

rodom s Mejtaša
Postovi: 996
Pridružen/a: 21 jul 2011, 09:11
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la rodom s Mejtaša » 24 mar 2015, 15:57

Kaže Švabo (kad je trebao nastaviti karijeru u holandiji) na pitanje je li vam žao što napuštate Želju:

... žao mi je što napuštam Sarajevo i svoje drugove, a i nije - jer znam da ću se uskoro vratiti.

Je li vam ovo poznato?

Avatar
MauMau
Postovi: 56
Pridružen/a: 13 feb 2015, 15:17
Lokacija: KLIS
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz ExYu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la MauMau » 24 mar 2015, 16:33

Svaka vam dala za ove knjige :salut:
ULTRAS NO POLITICA!
51%

Avatar
Baja_Zvjerka
Postovi: 4643
Pridružen/a: 09 jul 2009, 20:20
Lokacija: Grbavica
Kontakt:

Re: FK Željezničar Kroz Ex-Yu Sportski List "Tempo" !

Post Postao/la Baja_Zvjerka » 24 mar 2015, 18:46

HUSIKA LAVE, daj nam sve iz tih casopisa sto se tice Zelje, nije to mala stvar, a nek ima i ovdje na forumu za sve buduce Zeljovce... :bih: :bih: :bih:
Tad podiže desnu ruku On, i zapjeva "Željo šampion", Grbavica ust'a cijela, i zastava plavo bijela zaviori južnom tribinom! Đilda LEGENDA !

ŽELJO 1921 ! AMAR OSIM

Odgovori

Natrag na “FK Željezničar”

Online

Trenutno korisnika/ca: MoSaZeLjo1921, Pablo11 i 27 gostiju.