Odbojka (muškarci)

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la ASD » 04 sep 2017, 08:51

Mirko je napisao/la:
ASD je napisao/la:Ja sam prije 10 plus godina, ne sjecam se koje je takmicenje bilo gledao prvi put neko veliko takmicenje i ostao zadivljen, tada je dominirao jedan igrac i njegov servis, Clayton Stanley iz Amerike. To je mislim bio RTS, kod nas se odbojka nije mogla gledati na TV-u.
Od tad do danas je Odbojka vrtoglavo napredovala, razvoj odbojke nije uporediv ni sa jednim sportom jer vecina ih nazaduju, pocevsi od fudbala, kosarke, rukometa., a prenosi se mogu gledati i kod nas.
U fudbalu je sve manje kvalitetnih repki i klubova, u odbojci ih je sve vise.
Popularna je na Zapadu, u obe Amerike, Rusiji, Dalekom Istoku... Jedino u Australiji ne. Ima vece trzisne kapacitete i od kosarke. Barem geografski.
A do 80-ih su je igrali samo Istocni blok i Daleki Istok.
U Evropi muska ekspandira u Francuskoj i Njemackoj, zenska u Turskoj i Beneluksu...
Pogotovo je napredovala u mnogoljudnim zemljama cije ekonomije u novijem dobu konstantno napreduju. Muska u Poljskoj, zenska u Turskoj...
O Brazilu i Italiji da ne govorimo... Od manjih zemalja, cak i tradicionalno jaka Bugarska opstaje. Srbija je neobjasnjiv fenomen. Zenska reprezentacija se u Riju tukla za medalju protiv tri glavne sile: Rusije, Amerike i Kine.
Australija je specificna, oni su bez dilema spotska top 1 velesila u Svijetu, imaju puno timskih sportova, a nemaju puno stanovnika, to je mozda problem.
Ni u odbojci nisu bas neka sprdnja, sigurno su medju top 15 ili top 20 repki Svijeta.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16462
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la jestamaji » 04 sep 2017, 09:25

ASD je napisao/la:
jestamaji je napisao/la:odbojka na plaži je još klasu iznad. klasična odbojka je previše krkanska, na pijesku ima puno više tehnike i inteligencije, a atmosfera je maestralna gdje god se igra!
Meni je lik koji je igrao obje i to po inostranstvu da je glavna razlika izmedju klasicne i odbojke na pijesku sto u odbojci na pijesku treba vise snage.
ne znam koliko je to tačno, tj. precizno. sugurno treba više momentalne snage jer je meko pod nogama i stalno igraš, svaki poen, ali zato mečevi traju znatno kraće. osim toga prije su igrači klasične odbojke pred stare dane prelazili na plažu, naravno sada je to sve rijeđe slučaj.

ja sam isto pričao sa par momaka koji su igrali našu prvu ligu (prije rata) i oni su tvrdili da je odbojka na plaži zajebancija u odnosu na ovu u sali, ali to je bilo kako rekoh prije rata, tada je sve to bilo puno drugačije nego sad (čak su i poeni bili samo na svoj servis itd)

Avatar
Mirko
Postovi: 798
Pridružen/a: 19 avg 2017, 20:00
Lokacija: ćivot
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Mirko » 04 sep 2017, 12:52

Beach-Volleyball je za mene fensi-sport. Em dosadan za gledanje, em 90% publike ne prati pomno zbivanja na terenu. Obican ljetni parti, zabava... Bio par puta na turnirima svjetskog ranga - nisam bio nimalo impresioniran... :kafa:
BSK-ovci, zavešćemo vam diktaturu!

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Aerials » 04 sep 2017, 12:59

Obzirom da igram običnu jako dugo, a igrala sam i na pijesku nekoliko puta, mogu reći da je što se taktike i nadigravanja tiče, odbojka na pijesku dosta lakša. Zahtijeva više snage zbog podloge, ali je dosta kompleksnija i zahtjevnija odbojka u sali. Mnogo rotacija, kombinacija, svako u svakom trenutku mora biti spreman da primi loptu i smečira, moraš biti koncentrisan tokom cijelog meča, dok tamo u odbojci na pijesku ko primi taj smečira, nemaš puno nekih majmunisanja i nadmudrivanja protivnika.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
Mirko
Postovi: 798
Pridružen/a: 19 avg 2017, 20:00
Lokacija: ćivot
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Mirko » 04 sep 2017, 13:28

Aerials je napisao/la:Obzirom da igram običnu jako dugo, a igrala sam i na pijesku nekoliko puta, mogu reći da je što se taktike i nadigravanja tiče, odbojka na pijesku dosta lakša. Zahtijeva više snage zbog podloge, ali je dosta kompleksnija i zahtjevnija odbojka u sali. Mnogo rotacija, kombinacija, svako u svakom trenutku mora biti spreman da primi loptu i smečira, moraš biti koncentrisan tokom cijelog meča, dok tamo u odbojci na pijesku ko primi taj smečira, nemaš puno nekih majmunisanja i nadmudrivanja protivnika.
To je to. Pitanje je samo ko ce od dva igraca dizati, a ko primati i napadati...
Zatvorena odbojka je daleko kompleksnija. Ozbiljan sport koji zahtjeva vece znanje, strucnost, timsku dinamiku, statisticare...
BSK-ovci, zavešćemo vam diktaturu!

Avatar
jestamaji
Postovi: 16462
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la jestamaji » 04 sep 2017, 14:18

Aerials je napisao/la:Obzirom da igram običnu jako dugo, a igrala sam i na pijesku nekoliko puta, mogu reći da je što se taktike i nadigravanja tiče, odbojka na pijesku dosta lakša. Zahtijeva više snage zbog podloge, ali je dosta kompleksnija i zahtjevnija odbojka u sali. Mnogo rotacija, kombinacija, svako u svakom trenutku mora biti spreman da primi loptu i smečira, moraš biti koncentrisan tokom cijelog meča, dok tamo u odbojci na pijesku ko primi taj smečira, nemaš puno nekih majmunisanja i nadmudrivanja protivnika.
da, ali ima improvizacije koje u odbojci u dvorani slabo ima. gledao sam skoro cijelu olimpijadu, barem ove jače ekipe i muškarce i žene! istina je da je to taktički i tehnički kompleksno, ali 99% smečeva je nakrhaj koliko god možeš!
a u beach volleyu opet ima jako puno improvizacije. bio je neviđen merak gledati to. posebno su alison i bruno imali nevjerovatnih odigranih lopti. to u sali nema! i kod žena isto, možda i još više! prvenstveno laura ludvig, te sve brazilke i amerikanke. meč za treće mjesto kod žena je bio rapsodija! ili sad prije neki dan na svjetskom finale muškaraca, bilo je tu nevjerovatnih lopti!

ja razumijem da je prava odbojka ona na parketu, ali meni je za gledanje ova na plaži puno bolja!

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Aerials » 04 sep 2017, 14:37

Svako ima svoje neke afinitete, meni je ona na pijesku malo dosadna jer je skoro svaki poen isti.
Smeč je napad, ovo je isto kao da si rekao "svako slobodno bacanje oni idu na to da daju koš", neće valjda kada mu trojica skoče u blok on plasirati loptu preko bloka ili pored kad zna da mu to sigurno neće donijeti poen. Ja sam se isto iznenadila koliko slabo kuhaju lopte, ali eto, muškarci su pa idu i na snagu, očekujem kod žena više kuhanja.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la DANTES » 04 sep 2017, 14:44

Aerials je napisao/la:Svako ima svoje neke afinitete, meni je ona na pijesku malo dosadna jer je skoro svaki poen isti.
Smeč je napad, ovo je isto kao da si rekao "svako slobodno bacanje oni idu na to da daju koš", neće valjda kada mu trojica skoče u blok on plasirati loptu preko bloka ili pored kad zna da mu to sigurno neće donijeti poen. Ja sam se isto iznenadila koliko slabo kuhaju lopte, ali eto, muškarci su pa idu i na snagu, očekujem kod žena više kuhanja.
:salut: :salut:
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
jestamaji
Postovi: 16462
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la jestamaji » 04 sep 2017, 14:46

Aerials je napisao/la:Svako ima svoje neke afinitete, meni je ona na pijesku malo dosadna jer je skoro svaki poen isti.
Smeč je napad, ovo je isto kao da si rekao "svako slobodno bacanje oni idu na to da daju koš", neće valjda kada mu trojica skoče u blok on plasirati loptu preko bloka ili pored kad zna da mu to sigurno neće donijeti poen. Ja sam se isto iznenadila koliko slabo kuhaju lopte, ali eto, muškarci su pa idu i na snagu, očekujem kod žena više kuhanja.
i ja :mrgreen:

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Kawhi » 04 sep 2017, 15:14

Nemoguce je kuhati. Ove top ekipe su toliko uigrane i uvijek su sve opcije pokrivene. svi igraci su jako visoki s dugim rukama i bas im se mora desiti neka greska da se otvori opcija za kuhanje. Zbog toga je jedina opcija jako po prstima.
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Mirko
Postovi: 798
Pridružen/a: 19 avg 2017, 20:00
Lokacija: ćivot
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Mirko » 04 sep 2017, 15:40

jestamaji je napisao/la:
Aerials je napisao/la:Svako ima svoje neke afinitete, meni je ona na pijesku malo dosadna jer je skoro svaki poen isti.
Smeč je napad, ovo je isto kao da si rekao "svako slobodno bacanje oni idu na to da daju koš", neće valjda kada mu trojica skoče u blok on plasirati loptu preko bloka ili pored kad zna da mu to sigurno neće donijeti poen. Ja sam se isto iznenadila koliko slabo kuhaju lopte, ali eto, muškarci su pa idu i na snagu, očekujem kod žena više kuhanja.
i ja :mrgreen:
To se podrazumijeva... :rol:
BSK-ovci, zavešćemo vam diktaturu!

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la DANTES » 04 sep 2017, 17:35

Kawhi je napisao/la:Nemoguce je kuhati. Ove top ekipe su toliko uigrane i uvijek su sve opcije pokrivene. svi igraci su jako visoki s dugim rukama i bas im se mora desiti neka greska da se otvori opcija za kuhanje. Zbog toga je jedina opcija jako po prstima.
Da nikola igra i dalje nagledao bi se ti toga.
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la ASD » 05 sep 2017, 10:03

Pa meni se cini da je pozicija tehnicara oslabila ili se bar modernizirali.
Vise se gledaju defanzivni kvaliteti nego prije, i gleda se uglavnom protok lopte, nema vise virtuoza ko prije.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Aerials » 05 sep 2017, 11:10

ASD je napisao/la:Pa meni se cini da je pozicija tehnicara oslabila ili se bar modernizirali.
Vise se gledaju defanzivni kvaliteti nego prije, i gleda se uglavnom protok lopte, nema vise virtuoza ko prije.
Kako misliš oslabila?
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16462
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la jestamaji » 05 sep 2017, 11:23

misli ona stara "mali ali tehničar" nepije više vode :D

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la ASD » 05 sep 2017, 11:27

Aerials je napisao/la:
ASD je napisao/la:Pa meni se cini da je pozicija tehnicara oslabila ili se bar modernizirali.
Vise se gledaju defanzivni kvaliteti nego prije, i gleda se uglavnom protok lopte, nema vise virtuoza ko prije.
Kako misliš oslabila?
Evo objanio sam, gledaju se vise defanzivni kvaliteti kod tehnicara i igra na sigurno, oni moraju biti dobri blokeri, lucidnost tu gubi, tako ima manje kuhanja.
Slazem se s Dantesom, da je Nikola tu, on bi to radio i danas.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Aerials » 05 sep 2017, 13:33

Ma ne mogu oni toliko kuhati kad s druge strane uvijek stoje ljudi koji su spremni na to, posebno kad je u pitanju muška odbojka gdje su svi dosta viši od žena, a uz to barem dvojica stoje spremni na skok u blok, dok iza njih budu lijepo raspoređeni ostali igrači koji pokrivaju pozicije gdje bi ta skuhana lopta pala. Zbog ovakvih stvari je meni ova odbojka i draža od one na pijesku, ti moraš dobro gledati i gdje se koji protivnički igrač nalazi i razmisliti o tome gdje ćeš poslati loptu, nije to samo krkanski je opali pa gdje ode kako izgleda na tvu.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la DANTES » 05 sep 2017, 14:21

Aerials je napisao/la:Ma ne mogu oni toliko kuhati kad s druge strane uvijek stoje ljudi koji su spremni na to, posebno kad je u pitanju muška odbojka gdje su svi dosta viši od žena, a uz to barem dvojica stoje spremni na skok u blok, dok iza njih budu lijepo raspoređeni ostali igrači koji pokrivaju pozicije gdje bi ta skuhana lopta pala. Zbog ovakvih stvari je meni ova odbojka i draža od one na pijesku, ti moraš dobro gledati i gdje se koji protivnički igrač nalazi i razmisliti o tome gdje ćeš poslati loptu, nije to samo krkanski je opali pa gdje ode kako izgleda na tvu.
Postoji toliko opcija u napadu i čine se lagane, a uopšte nisu. Sve počinje dobrim prijemom servisa, i naravno ako imaš vrhunskog tehničara on može kompezovati lošiji prijem. Tu se vidi majstorstvo
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Texi
Postovi: 1427
Pridružen/a: 09 avg 2011, 18:54
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la Texi » 08 sep 2017, 23:53

Kawhi je napisao/la:Predvidi ti.
Nažalost. Svakako ih ne želim nikad više za protivnika na bilo kom takmičenju. Skratiše mi život, ponovo.

Inače, posle svega što se izdešavalo u poslednja dva meča i generalno na prvenstvu, bronza je veliki uspeh. Posebno zbog načina na koji je osvojena. Bilo bi previše da smo ponovo ostali bez medalje i kao što rekoh pre meča sa Švabama, ozbiljan udarac za našu odbojku i veliki upitnik što se tiče Nikoline pozicije.
I think I'm a pussy one.

Avatar
ASD
Postovi: 26176
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odbojka (muškarci)

Post Postao/la ASD » 01 apr 2018, 15:16

Trenutno se igra finale turske lige izmedju Arkasa i Halkbanka.
U startnoj postavi Arkasa igraju izmedju ostalih 2 turska reprezentativca, Adis Lagumdzija i Darko (Mert) Matic, jel treba napominjati odakle su ih turci naturalizirali?
Inace, Lagumdzija je jedan od najtalentovanijih igraca na Svijetu i sin je jedne legende odbojke. :kafa:

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.