Šah

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Avatar
Kajzer10
Postovi: 4697
Pridružen/a: 06 sep 2015, 14:09
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Kajzer10 » 20 nov 2018, 21:21

Galion je napisao/la:A kompjuteri su učinili šah dosadnim jer danas vrhunski igrači toliko dobro nauče teoriju otvaranja da je skoro nemoguće da netko načini značajniju prednost. A nakon toga ih je teško probiti tako da se uglavnom viđaju remiji.
Upravo. Zato se nadamo da ovi mecevi od pet sati i zavrse remijima pa da odemo u one od 20 minuta. Ovaj Caruana je upravo to sto si rekao, kompjuteras. Oduvace ga Carlsen ako ode u one brze meceve.

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 21 nov 2018, 19:49

Kad je već naziv teme šah u BiH da pitam ima li netko na forumu da igra ponekad neke domaće turnire?

breelem
Postovi: 297
Pridružen/a: 02 apr 2017, 00:39
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la breelem » 28 nov 2018, 18:16

I očekivano kad se prešlo u brze mečeve Carlsen se lako obračunava s Caruanom, još jedna dominantna partija. 2-0, bilo bi ogromno čudo kad bi Caruana ovo izjednačio, praktički nemoguće.

Avatar
branimir85
Postovi: 14863
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la branimir85 » 28 nov 2018, 19:23

očekivano, kralj s dvije kraljice :kafa:
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 29 nov 2018, 10:45

Carlsen već drugi put prvak svijeta u klasičnom šahu pomoću pobjeda u ubrzanom šahu. Meni se ovo ne sviđa, ali isto se može reći i za penale u nogometu.

Avatar
Kajzer10
Postovi: 4697
Pridružen/a: 06 sep 2015, 14:09
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Kajzer10 » 29 nov 2018, 12:29

Galion je napisao/la:Carlsen već drugi put prvak svijeta u klasičnom šahu pomoću pobjeda u ubrzanom šahu. Meni se ovo ne sviđa, ali isto se može reći i za penale u nogometu.
Zasto? Pa i sam si rekao da je sah zbog kompjuterasa postao dosadan. A na ovim rapid mecevima ne radi kompjuter i pamcenje svih mogucih varijanti nego si zbog pritiska vremena primoran improvizirati i tu radi mozak. Carlsen je tu neprikosnoven.
Kasparov prije tie breaka rekao kako povlaci tvrdnju da je Carlsen favorit u brzim mecevima jer tu trebaju jaki zivci a on svoje gubi. Kratki sadrzaj - oduvao ga Carlssen.

smajke
Postovi: 133
Pridružen/a: 10 nov 2017, 00:02
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la smajke » 29 nov 2018, 12:43

Kajzer10 je napisao/la:Kasparov prije tie breaka rekao kako povlaci tvrdnju da je Carlsen favorit u brzim mecevima jer tu trebaju jaki zivci a on svoje gubi. Kratki sadrzaj - oduvao ga Carlssen.
Kasparov poslije kontrira samom sebi :lol:

smajke
Postovi: 133
Pridružen/a: 10 nov 2017, 00:02
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la smajke » 29 nov 2018, 12:48

Inače, ova tema mrtva kao i šah kod nas . Evo vidim da nije bilo nijednog posta o olimpijadi koja je održana u Gruziji prije koji mjesec, gdje je BiH čini mi se oko 5-og kola bila i u top5, pa smo odmjerili snage sa Amerikom, gdje je naš Dejan Marjanović (inače na trećoj ploči) uspio odigrati remi protiv Nakamure. Tu je igrao i Caruana na prvoj ploči i oderao našeg Denisa Kadrića. Uglavnom na kraju i ne znam koje smo mjesto zauzeli, negdje oko 50og, mrsko mi i da guglam.

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 29 nov 2018, 22:15

Kajzer10 je napisao/la:
Galion je napisao/la:Carlsen već drugi put prvak svijeta u klasičnom šahu pomoću pobjeda u ubrzanom šahu. Meni se ovo ne sviđa, ali isto se može reći i za penale u nogometu.
Zasto? Pa i sam si rekao da je sah zbog kompjuterasa postao dosadan. A na ovim rapid mecevima ne radi kompjuter i pamcenje svih mogucih varijanti nego si zbog pritiska vremena primoran improvizirati i tu radi mozak. Carlsen je tu neprikosnoven.
Kasparov prije tie breaka rekao kako povlaci tvrdnju da je Carlsen favorit u brzim mecevima jer tu trebaju jaki zivci a on svoje gubi. Kratki sadrzaj - oduvao ga Carlssen.
Jer postoji prvenstvo svijeta u rapidu i blitzu, ovo je drugi sport.
smajke je napisao/la:Inače, ova tema mrtva kao i šah kod nas . Evo vidim da nije bilo nijednog posta o olimpijadi koja je održana u Gruziji prije koji mjesec, gdje je BiH čini mi se oko 5-og kola bila i u top5, pa smo odmjerili snage sa Amerikom, gdje je naš Dejan Marjanović (inače na trećoj ploči) uspio odigrati remi protiv Nakamure. Tu je igrao i Caruana na prvoj ploči i oderao našeg Denisa Kadrića. Uglavnom na kraju i ne znam koje smo mjesto zauzeli, negdje oko 50og, mrsko mi i da guglam.
Pratio sam to detaljno ali nisam ništa pisao ovdje jer kontam nitko na forumu i ne zna za to :mrgreen:
Inače igrao sam davno sa Dejanom (kad je imao oko 13 godina) i imao sam egal konačnicu ali sam izgubio :lolno:
Brat mi je uspio jednom remizirat s njim (isto su godište) a sa Kadrićem nisam igrao ali mi je zato oderao i brata i tatu :mrgreen:

Avatar
branimir85
Postovi: 14863
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la branimir85 » 29 nov 2018, 22:36

samo piši @Galion,ima nas koji će čitati
vidim da si jako u tome ,pa daj predikciju kako bi završio meč prime Kasparova i carlsena :mrgreen:
i kakav je taj kinez Wey Yi
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
Kajzer10
Postovi: 4697
Pridružen/a: 06 sep 2015, 14:09
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Kajzer10 » 29 nov 2018, 22:55

Galion je napisao/la: Jer postoji prvenstvo svijeta u rapidu i blitzu, ovo je drugi sport.
Da, u pravu si opet. Ali ne znam stvarno, rekao bih da ima smisla sto su ovo uveli. Kao sto je vec receno, sve je dovedeno do savrsenstva i pogotovo kad imas ovakva dva igraca, tesko ce ko napraviti gresku pa neko napraviti osjetnu prednost. Pa u ovih 12 partija, ne znam da u tri partjie mozes reci: e, imao ga je ovaj umalo ali nije iskoristio, ovaj se sjajno odbranio". Mrtvi egal i sta da se radi.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16486
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la jestamaji » 29 nov 2018, 23:19

branimir85 je napisao/la:samo piši @Galion,ima nas koji će čitati
vidim da si jako u tome ,pa daj predikciju kako bi završio meč prime Kasparova i carlsena :mrgreen:
i kakav je taj kinez Wey Yi
pobjedom jednog od njih ili remijem :mrgreen:

šah je nekad bio interesantan, ovo sad je još samo blijeda sjena svega toga...

fišer-spaski, to je bilo žestoko, par remija a ostalo pobjede, nije bilo taktiziranja. a fišer je poslije svake partije davao izjave da je sve to bezveze i da sutra ide kući :mrgreen:

a onda karpov - korčnoj, to je bilo na život i smrt ... koji jogurt smije karpov da pije, čime se figure čiste poslije partije, u kojem redu smije da sjedi parapsiholog zuhar itd ... to je bilo zabavno, čisti rock and roll, svaki dan nova frka a ovo sad je poprilično sivo i dosadno, svaki dan sve isto!

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 29 nov 2018, 23:58

branimir85 je napisao/la:samo piši @Galion,ima nas koji će čitati
vidim da si jako u tome ,pa daj predikciju kako bi završio meč prime Kasparova i carlsena :mrgreen:
i kakav je taj kinez Wey Yi
boldano je lakše odgovoriti. Ko dijete je igrao baš kompjuterski, preagresivno i to je palilo do neke razine. Ali otkad je ušao među 40 najboljih na svijetu, nije baš puno napredovao jer te igrače je skoro nemoguće pobijediti na čisto napadački šah. Treba ih ili nadmudriti u otvaranju, ili činiti ono što je Carlsen do prije 3 godine, pozicijski ubijat poput udava, za što je potrebno ogromno razumijevanje pozicije.
Ovo podvučeno je teško odgovoriti. Neku minimalnu prednost bih dao Carlsenu, onom od prije 4 godine, jer to kako je on tada igrao je izgledalo savršenstvo. Mislim da bi Gari kad tad pokušao nešto riskantnije što ne bi prošlo i protuudar. Tadašnji Carlsen mi izgleda kao neka kombinacija Karpova i Capablance, teško da čovjek može bolje igrati. Inače kad spominješ Kasparova i sa njim sam igrao (simultanku doduše :D)
I slažem se sa @Jestom u potpunosti, nisam bio živ u to doba, ali sam sve čitao o tome i gledao dokumentarce i razne intervjue. Šah je tada baš bio fora. Osim računala, propasti šaha doprinio je i Kasparov sa svojim odvajanjem od FIDE. Od tih 13 godina tame se šah nikad nije oporavio :?

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 26 jun 2019, 15:22

Zagreb preko noći postao svjetska prijestolnica šaha: Carlsen i svi najbolji došli igrati
U zagrebačkome Muzeju Mimara u utorak je svečano otvoren Croatia Grand Chess Tour, najjače ovogodišnje pojedinačno šahovsko natjecanje u svijetu.
Turnir će se će od 26. lipnja do 8. srpnja igrati u prostorijama Novinarskog doma, a na njemu će sudjelovati 12 ponajboljih svjetskih šahista. To će biti jedan od najjačih turnira u povijesti šaha, a prvi puta u našoj zemlji nastupit će jedan aktualni svjetski prvak, Norvežanin Magnus Carlsen.
U Zagrebu će se natjecati i bivši svjetski prvak Indijac Viswanathan Anand (9. na FIDE listi), koji je bio apsolutni svjetski prvak od 2007. do 2013. godine, a naslov je izgubio od Carlsena. Treba istaknuti i Amerikanca Fabiana Caruanu (2. na FIDE listi), koji je lani bio izazivač Carlsenu, ali je izgubio meč za naslov prvaka u dodatnim partijama ubrzanim tempom.

Pokrovitelj turnira je Vlada RH, a predsjednik Vlade Andrej Plenković je u svom govoru na otvaranju turnira istaknuo: 'Zagreb će sljedećih dana biti svjetska prijestolnica šaha. Nadam se da će ovaj turnir imati pozitivne efekte na mlade i zahvaljujem se Gariju Kasparovu što je pridonio da turnir bude u Zagrebu'.
Na kraju je svečanost otvaranja turnira obilježena simboličnim povlačenjem prvog poteza od strane Andreja Plenkovića i Magnusa Carlsena.

Na svečanosti otvaranja bio je i Gari Kasparov, jedan od najboljih šahista svih vremena i svjetski prvak od 1985. do 2000. godine, a koji od 2014. ima i hrvatsko državljanstvo.

Također, na otvaranju turnira bili su ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek te ministar turizma Gari Cappelli.

Listu sudionika turnira čini 12 ponajboljih igrača na svijetu - Hikaru Nakamura, Fabiano Caruana i Wesley So iz Sjedinjenih Američkih Država, Maxime Vachier-Lagrave iz Francuske, Magnus Carlsen iz Norveške, Šahrijar Mamaderov iz Azerbejdžana. Uz njih su i Liren Ding iz Kine, Levon Aronian iz Armenije, Anish Giri iz Nizozemske i Viswanathan Anand iz Indije, dok iz Rusije dolaze Sergej Karjakin i Jan Nepomniači.
Večeras putujem u Zagreb da gledam sutra 2. kolo, mislim da nigdje nije bilo ovoliko top igrača na jednom mjestu na ovim prostorima.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16486
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la jestamaji » 26 jun 2019, 15:52

ni u bugojnu?

ja sam to samo površno pratio (tu i tamo poneki šahovski komentar, ako znate šta je to bilo) ali mislio sam da su i tu igrali svi najbolji .. vjerovatno jedna od zabluda iz prošlosti :mrgreen:

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 26 jun 2019, 17:12

jestamaji je napisao/la:ni u bugojnu?

ja sam to samo površno pratio (tu i tamo poneki šahovski komentar, ako znate šta je to bilo) ali mislio sam da su i tu igrali svi najbolji .. vjerovatno jedna od zabluda iz prošlosti :mrgreen:
Nije baš zabluda, igrali su skoro svi, čak je i 6-7 od najboljih 10 znalo bit u Bugojnu.
Ali ovo je prevazišlo sve, igra 8 od 10 najboljih na listi, čak 9 ako gledamo live listu :shock:
Prešli su igricu što se kaže :D

Avatar
IloveN
Postovi: 181
Pridružen/a: 03 nov 2012, 03:05
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la IloveN » 07 jul 2019, 20:02

Osmi u nizu za Magnusa.
Kakva je ovo masina.

BocaJuniors1905
Postovi: 1696
Pridružen/a: 17 avg 2019, 23:20
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la BocaJuniors1905 » 06 okt 2020, 18:44

Pratili ko ovaj turnir u Norveškoj, Magnus, Alireza, Fabiano, Aronijan, Duda i Tari.
Napokon preko ploče igraju :bih:
MANIJACI JUG 1987
MI SMO ONI ŠTO NE DAJU NA SVOJE!

Avatar
Otelo
Postovi: 33442
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Otelo » 06 okt 2020, 19:16

BocaJuniors1905 je napisao/la:
06 okt 2020, 18:44
Pratili ko ovaj turnir u Norveškoj, Magnus, Alireza, Fabiano, Aronijan, Duda i Tari.
Napokon preko ploče igraju :bih:
Pratim kad agadmator objavi video :mrgreen:

Al' je sad napravio pauzu, mora na operaciju
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

BocaJuniors1905
Postovi: 1696
Pridružen/a: 17 avg 2019, 23:20
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la BocaJuniors1905 » 06 okt 2020, 21:02

Mali Alireza 17 godina, uspio izvuci remi protiv Babuke Magnusa, svaka čast mali :bih: Sad igraju armagedon sa razlikama u vremenu, **** to
MANIJACI JUG 1987
MI SMO ONI ŠTO NE DAJU NA SVOJE!

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.