Chat - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
ZaNjuBoriSe
Postovi: 972
Pridružen/a: 18 jul 2017, 16:52
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la ZaNjuBoriSe » 11 jan 2019, 10:40

Asteriks je napisao/la: Od ranih izvora, pored Porfirogenita, tu je i Jovan Kinam koji spominje ovu zemlju kao zasebnu i samostalnu oblast, a to je objavljeno u Vizantijskim izvorima za istoriju naroda Jugoslavije, tom IV, 1971., Beograd.
Teritorijalna oblast pod nazivom Bosna nikad nije dovođena u pitanje i spominje se i prije 10 vijeka, kao i Zahumlje, Dalmacija itd. Jovan Kinam je pisao o pohodu vizantinaca i Cara Komnina I protiv Srbije u 12 vijeku i napisao je kako rijeka Drina odvaja podrucje Bosne od ostatka Srbije.
Ima takođe i papski dokument iz 1188 u kojem papa navodi „regnum Servilie, quod est Bosna“, ne treba prevod. Ne volim da navodim neafirmisane istoricare, narocito iz doba komunizma....zato ovi stari spisi i povelje mnogo vise govore.
O ljiljanima se isto vec mnogo zna iako ih mnogi prisvajaju. U Bosnu su dosli zaslugom T. Kotromanića koji ih je stavio na svoj grb nakon krunisanja u manastiru Mileševa kao zavestanje lozi Nemanjića i moštima sv Save. To je cinjenica koju niko ne moze osporiti.

Kad smo kod istorije, zanimljivo je i da Dalmatinci nikad do pada Austrougarske nisu pominjali hrvatsku pripadnost. Oni su bili i na popisu i po jezickom opredjeljenju iskljucivo Srbi uz mali procenat italijana.
Kad sam bio mali,
Poklone mi slali...

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Osim13 » 11 jan 2019, 10:45

:`]
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 jan 2019, 10:58

O ljiljanima se isto vec mnogo zna iako ih mnogi prisvajaju. U Bosnu su dosli zaslugom T. Kotromanića koji ih je stavio na svoj grb nakon krunisanja u manastiru Mileševa kao zavestanje lozi Nemanjića i moštima sv Save. To je cinjenica koju niko ne moze osporiti.
Ljiljani su od ranije poznati, bilo preko turnira il Anzuvinaca.

Gledaj kompoziciju pecata Pavla Subica
slika
... a gledaj onda veliki pecat Stjepana II Kotromanica.
slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
ZaNjuBoriSe
Postovi: 972
Pridružen/a: 18 jul 2017, 16:52
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la ZaNjuBoriSe » 11 jan 2019, 11:14

Asteriks je napisao/la:
... a gledaj onda veliki pecat Stjepana II Kotromanica.
Kako Stjepan kolega, iz kojih to udžbenika, po kojem osnovu, iz kojeg rodoslova?
Čovjek je kršten pod Stefan II Kotromanić. Tako se zvao od rođenja do smrti.
Otac: Stefan
Majka: Jelisaveta
Braća: Vladislav i Ninoslav
Potpomstvo: Vuk, Katarina i Jelisaveta
Pravoslavne vjere.

I ti ga prekstriš u Stjepana?!?! Po kojem osnovu? To je ono o čemu pričam, u jednom periodu istorije pojavili su se oni koji su je prekrajali zarad nacionalnih interesa malih Balkanskih naroda, i onda kao rezultat dobiješ umjesto pravog imena Stefan neko Stjepan koje veze s vezom nema. Slično i danas rade albanci na Kosovu i Metohiji, sa preimenovanjem naših istorijskih ličnosti sa KiM, ali njhova objašnjenja njihovog porijekla su još bizarnija.
Kad sam bio mali,
Poklone mi slali...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 jan 2019, 11:30

Po osnovu nase literature.

Prikazem ti dokaz za ljiljane a ti se kacis pravoslavlja. Strasno vazno ako ga ne oslovljavam kao Stefan. :lol:

Ban Stjepan bio je stovatelj Crkve bosanske. Imas pomen u hizi velikog gosta Radivoja iz njegove povelje.

Prvo prelistaj o pomenutoj Crkvi na koju ti imam milion radova pa onda naleti na diskusiju.

Prividno priklanjanje krscanstvu bilo je politički motivirano a ova zemlja je njegovala svoj zaseban pravac. To sto je Jelisaveta bila iz loze Nemanjica je dr prica.

Blatis mitomane a izgleda da si i sam takav. :arrow:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Osim13 » 11 jan 2019, 11:41

A jel i Papa srbin
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
chily-rz
Postovi: 8256
Pridružen/a: 28 okt 2010, 19:08
Lokacija: Nicaze family
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la chily-rz » 11 jan 2019, 11:49

Osim13 je napisao/la: A jel i Papa srbin
Ma terija mitologije o doseljenju slavena u 7 stoljeću je više politička podvala dva carstva s kojim bi se razgranicilo isto i formalno na rimokatolike i pravoslave a primarni cilj je bio iskorijeniti Arijansko kršćanstvo na prostorima nekadašnje Ilirske provincije Dalmacije.

Avatar
ZaNjuBoriSe
Postovi: 972
Pridružen/a: 18 jul 2017, 16:52
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la ZaNjuBoriSe » 11 jan 2019, 12:30

Asteriks je napisao/la:Po osnovu nase literature.

Prikazem ti dokaz za ljiljane a ti se kacis pravoslavlja. Strasno vazno ako ga ne oslovljavam kao Stefan. :lol:

Ban Stjepan bio je stovatelj Crkve bosanske. Imas pomen u hizi velikog gosta Radivoja iz njegove povelje.

Prvo prelistaj o pomenutoj Crkvi na koju ti imam milion radova pa onda naleti na diskusiju.

Prividno priklanjanje krscanstvu bilo je politički motivirano a ova zemlja je njegovala svoj zaseban pravac. To sto je Jelisaveta bila iz loze Nemanjica je dr prica.

Blatis mitomane a izgleda da si i sam takav. :arrow:
Kažeš da sam mitoman, na osnovu čega konkretno?

Da, bitno je da Stefana II Kotromanića zovemo STEFAN, a ne Stjepan, Josip, Stipe, Meho....Ja Džona Majnarda Kejsa zovem DžON a ne Jovan. Lična imena se ne prevode. Za 50 godina će neki novi Osmanagić reći da je taj Stjepan zapravo iz Osijeka i da je bio fratar, ili da je bio Meho i da je pripadao nekakvoj grani neke crkve bosanske, zahumske, dukljanske, to uđe u uždbenike i imaš bizarnost na kojoj se edukuju generacije...Pratiš li šta rade albanci na Kosovu kako bi ušli u Unesko? Crkvu Bogorodice Ljeviške nazivaju albanskom crkvom, Miloša Obilića svojim junakom, a lozu Nemanjića nekim svojim plemenom....tako radi propaganda koja nema istoriju i gradi identitet na osnovu laži i izmišljenih izvora. Toga ima i u Bosni.

Kažeš ljiljani i kačiš neku sliku prije grba Kotromanića. Ljiljani su se upotrebljavali i u starom Egiptu i Mesopotamiji prije nekoliko milenijuma. Kasnije su ih u upotrebu vratili prvenstveno hrišćani kao znak Svetog Trojstva, Oca, Sina i Svetoga Duha. Zato ljiljane od vajkada nalazimo na grbovima Francuske, Britanije, Srbije...a i na starim grbovima Nemanjića, odakle su i dospjeli na prostor preko Drine.

Kotromanići su je preuzeli isključivo kao poštovanje loze Nemanjića i pravoslavlja, a ne nekih crkava koje nisu postojale ni u kakvim relevantnim izvorima na prostoru teritorije zvane Bosna. I postoji jedno nepisano pravilo, kada neko nema dokaze, argumente i činjenice vezane za istorijske okolnosti uvijek pribjegava objašnjenju "politički motivisano"...nije to slučaj samo kod nas.
Kad sam bio mali,
Poklone mi slali...

Bundesliga
Postovi: 11484
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Bundesliga » 11 jan 2019, 12:40

Šta se raspravljate s četom? Lik historijski priznatu Crkvu bosansku naziva tamo nekom seoskom crkvom a sve u cilju degradiranja i poturanja pravoslavlja.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Osim13 » 11 jan 2019, 12:41

I taj džon je srbin jelda
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

jolicnikola
Postovi: 5410
Pridružen/a: 11 sep 2017, 02:31
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la jolicnikola » 11 jan 2019, 12:43

ZaNjuBoriSe je napisao/la:
Asteriks je napisao/la:Po osnovu nase literature.

Prikazem ti dokaz za ljiljane a ti se kacis pravoslavlja. Strasno vazno ako ga ne oslovljavam kao Stefan. :lol:

Ban Stjepan bio je stovatelj Crkve bosanske. Imas pomen u hizi velikog gosta Radivoja iz njegove povelje.

Prvo prelistaj o pomenutoj Crkvi na koju ti imam milion radova pa onda naleti na diskusiju.

Prividno priklanjanje krscanstvu bilo je politički motivirano a ova zemlja je njegovala svoj zaseban pravac. To sto je Jelisaveta bila iz loze Nemanjica je dr prica.

Blatis mitomane a izgleda da si i sam takav. :arrow:
Kažeš da sam mitoman, na osnovu čega konkretno?

Da, bitno je da Stefana II Kotromanića zovemo STEFAN, a ne Stjepan, Josip, Stipe, Meho....Ja Džona Majnarda Kejsa zovem DžON a ne Jovan. Lična imena se ne prevode. Za 50 godina će neki novi Osmanagić reći da je taj Stjepan zapravo iz Osijeka i da je bio fratar, ili da je bio Meho i da je pripadao nekakvoj grani neke crkve bosanske, zahumske, dukljanske, to uđe u uždbenike i imaš bizarnost na kojoj se edukuju generacije...Pratiš li šta rade albanci na Kosovu kako bi ušli u Unesko? Crkvu Bogorodice Ljeviške nazivaju albanskom crkvom, Miloša Obilića svojim junakom, a lozu Nemanjića nekim svojim plemenom....tako radi propaganda koja nema istoriju i gradi identitet na osnovu laži i izmišljenih izvora. Toga ima i u Bosni.

Kažeš ljiljani i kačiš neku sliku prije grba Kotromanića. Ljiljani su se upotrebljavali i u starom Egiptu i Mesopotamiji prije nekoliko milenijuma. Kasnije su ih u upotrebu vratili prvenstveno hrišćani kao znak Svetog Trojstva, Oca, Sina i Svetoga Duha. Zato ljiljane od vajkada nalazimo na grbovima Francuske, Britanije, Srbije...a i na starim grbovima Nemanjića, odakle su i dospjeli na prostor preko Drine.

Kotromanići su je preuzeli isključivo kao poštovanje loze Nemanjića i pravoslavlja, a ne nekih crkava koje nisu postojale ni u kakvim relevantnim izvorima na prostoru teritorije zvane Bosna. I postoji jedno nepisano pravilo, kada neko nema dokaze, argumente i činjenice vezane za istorijske okolnosti uvijek pribjegava objašnjenju "politički motivisano"...nije to slučaj samo kod nas.
jel je ovo dvoturak v2.0?

jolicnikola
Postovi: 5410
Pridružen/a: 11 sep 2017, 02:31
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la jolicnikola » 11 jan 2019, 12:45

a vi se tu nakrkavate k***a oko neke istorije, j****a vas istorija da vas j****a

Avatar
MElloo
Postovi: 13022
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la MElloo » 11 jan 2019, 12:51

Pa srbi su poznati po prepravljanju historijskih ci jenica kako njima odgovara.Zato se ne treba raspravljat s njima.Nacija koja zivi na mirotovima i izmjenjenoj historiji

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 11 jan 2019, 12:52

Ljiljani na pečatu Stjepanovom nemaju veze sa ljiljanima na grbu Kotromanića, oni su tu radi Nemanjića?
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

jolicnikola
Postovi: 5410
Pridružen/a: 11 sep 2017, 02:31
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la jolicnikola » 11 jan 2019, 12:54

slika

Avatar
Asteriks
Postovi: 14319
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 jan 2019, 12:54

Kazem ljiljani i pokazem ti pecate kao punopravne isprave.

Najstariji koristeni simbol ljiljana kao veza sa kraljevom vlascu datira iz vremena Merovinga. Preko Anzuvinaca dodjose u dodir sa Balkanom.

Znaci da sumiramo i zavrsim ovu "diskusiju". Prikazem ti valdine pecate ljiljana, a svi znamo sto isti predstavljaju iz ranijeg perioda.

Onda, stavljas Kotromanice u pravoslavce a jasno da su imali svoj zaseban pravac. Moras prouciti prilike Bosne, ulogu velikasih porodica od kojih je vecina imala vlastiti grb.

Dalje, sve stoji zapisano i u osmanskim defterima, znaci najraniji popisi stanovnistva. Po tim dokumentima, sve one koji nisu bili katolici/pravoslavci, Turci obiljezavaju sa gebr a pomenute pravoslavce biljeze na njima uobicajan nacin.

Cak se u vatikanskom arhivu cuva originalno pismo na pergamentu koje je papa Alexandar III uputio knezu Miroslavu, koji je bio ozenjen sa sestrom bana Kulina, glede hereze. Onda imas darovnicu Tvrtka od tri sela Stjepanu Rajkovicu gdje pominje ovu speficinu religiju, kao drzavnu.

Toliko sa moje strane a ti se dobro informisi. Eo ti literatura o nasoj Crkvi: John Finne, Franjo Sanjek, Jaroslav Sidak, pa imas Bilinopoljsku izjavu...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
LAZARUS2000
Postovi: 1092
Pridružen/a: 27 mar 2018, 19:11
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la LAZARUS2000 » 11 jan 2019, 12:59

MElloo je napisao/la:Pa srbi su poznati po prepravljanju historijskih ci jenica kako njima odgovara.Zato se ne treba raspravljat s njima.Nacija koja zivi na mirotovima i izmjenjenoj historiji
Da si samo svjestan ironije tvog posta. :rol:
Kapije moćne na putu nek stoje,
sve kazne na glavu nek mi se sruše,
ja sam gospodar sudbine svoje
- jedini kapetan svoje duše.

Avatar
ZaNjuBoriSe
Postovi: 972
Pridružen/a: 18 jul 2017, 16:52
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la ZaNjuBoriSe » 11 jan 2019, 13:00

Nigdje se ne spominje posebna religija (ni u Dubrovackim spisima a ni u papskim spisima), već narod (ljudi) koji su specificni po svom nacinu zivota i tradiciji u odnosu na srbe preko drine. Tako pise i tako se prevodi na sve jezike.

Procitaj detaljnije izvore koje nemaju veze sa komunizmom i 90tim.
Kad sam bio mali,
Poklone mi slali...

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Penaltiky » 11 jan 2019, 13:01

ZaNjuBoriSe je napisao/la:
Asteriks je napisao/la:
... a gledaj onda veliki pecat Stjepana II Kotromanica.
Kako Stjepan kolega, iz kojih to udžbenika, po kojem osnovu, iz kojeg rodoslova?
Čovjek je kršten pod Stefan II Kotromanić. Tako se zvao od rođenja do smrti.
Otac: Stefan
Majka: Jelisaveta
Braća: Vladislav i Ninoslav
Potpomstvo: Vuk, Katarina i Jelisaveta
Pravoslavne vjere.

I ti ga prekstriš u Stjepana?!?! Po kojem osnovu? To je ono o čemu pričam, u jednom periodu istorije pojavili su se oni koji su je prekrajali zarad nacionalnih interesa malih Balkanskih naroda, i onda kao rezultat dobiješ umjesto pravog imena Stefan neko Stjepan koje veze s vezom nema. Slično i danas rade albanci na Kosovu i Metohiji, sa preimenovanjem naših istorijskih ličnosti sa KiM, ali njhova objašnjenja njihovog porijekla su još bizarnija.
Ban Stjepan II. Kotromanić vlada od 1312. do 1353. Mavro Orbini napravio je kod njega zbrku proglasivši ga pravoslavcem, kojega su tek franjevci obratili. Tu Orbinijevu zabludu preuzeo je kasnije D. Farlati a za njim i F. Rački i Vl. Ćorović. Orbinija je zaveo neki njegov izvor da je ban bioorthodoxae fidei, što na ovom mjestu znači da je bio pravovjeran (a ne možda pataren). Čitav niz okolnosti pokazuje nemogućnost da ban Stjepan bude pravoslavac. Najprije to što mu je otac bio katolik, zatim što je neko vrijeme u Dubrovniku odgajan i učio latinsku knjigu, zatim činjenica da ga papa – i prije dolaska franjevaca – naziva dragim sinom (npr. 1319., 1325., 1345., 1346.), što on usko prijateljuje s fra Peregrinom, što pomaže uspostavu Franjevačke bosanske vikarije, što sam naziva pravoslavce šizmaticima (raskolnicima), te što ga pravoslavna crkva poimence proklinje i što je sagradio franjevcima u Milama samostan.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Osim13 » 11 jan 2019, 13:02

I Isus je srbin
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: FCB1986 i 6 gostiju.