RSD Velež Mostar - ARHIVA POSTOVA

Moderatori/ce: Kulesza,mozak

Avatar
NeretvanskaPastrmka
Postovi: 8211
Pridružen/a: 07 avg 2013, 21:11
Lokacija: Velez i Stari Most
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la NeretvanskaPastrmka » 09 maj 2019, 13:13

TEORIJA FUDBALSKIH ZAMJENICA

slika

Hoćemo li emotivno, ili razumski? Emotivno, vazda: to nije bila utakmica, to je bio festival.

I to prvo poluvrijeme, nakon kojeg su samo pravi bolesnici očekivali da padne drugi gol, pa da krene jangija, u kojoj su čuda moguća, a čuda pravi - Liverpool. U možda najboljem poluvremenu, u vjerovatno najjačoj Ligi prvaka dosad, Jurgen je Klopp izvukao Wijnalduma, igrača za kojeg mi nikada neće biti jasno kako s tako malo razgledanosti pravi toliki učinak. Ali, to je, valjda, taj moderni fudbal, ta kombinacija showa i znanosti, u kojoj se ne žale petro-milioni i dolari ruskih tajkuna. I džaba je sad teoretisati da veliki trener pravi izmjenu u pravo vrijeme, i da «sam imao osjećaj da Liverpool može proći.» Ma, jok. Devedeset i devet odsto svijeta, kužilo se u loptu ili ne, mislilo je da je stvar gotova, da će ambasadori dobre volje (Vidal, recimo, fakat tako djeluje!?) i glavni stub katalonskog identiteta sačekati boljeg iz utakmice Ajax – Tottenham - i bog te veselio. Jer, dosad je postojala teorema o stizanju rezultata 2-0: kad daš prvi gol, uz malo sreće drugi – «pada sam.» Ali, na 3:0? Može i to, ali moraš biti – Liverpool.

U finalu protiv Milana, u Istanbulu, na poluvremenu je bilo tako, 3-0. Onda je Rafa Benitez, na poluvremenu, baš kao Klopp Wijnalduma, stavio Didija Hamanna, i promijenio formaciju. Golovi su, opet kao sinoć na Anfieldu pali u 54. i 56. minuti, a u 60. iz penala je poravnao Xabi Alonso. I onda se išlo do produžetaka, i penala. Na šta je sve upućivalo i protiv Barcelone. Da nije bilo kornera «na foru», kao u školskom dvorištu, u kojem je Alexander Arnold gurnuo po zemlji loptu Origiju, pored zbunjene Barcelonine odbrane koja je čekala Godota. Da, znam, moj problem je sjećanje, i kao što znam da ni u kakvoj varijanti Vidal i Rakitić, uz svo poštovanje ne mogu biti Xavi i Iniesta, tako ni Messi ne može uvijek sam. Od utorka, 7. maja 2019., eto postoji «recept» stizanja rezultata od 3-0, ali za to moraš imati nešto «crveno». Svijest o tome da je ta igra, prije svega umjetnost davanja, baš kao što je to nekada definisao Bill Shankley, legendarni trener koji je udario temelje Liverpoolu kakav je danas: «Socijalizam, u koji vjerujem je da svako radi za onog drugog, i svako dijeli dio nagrade. Način na koji vidim fudbal, je način na koji vidim život.» Točka. Prije rata, inače, poznatija kao – «tačka».

Stoga me globalna pomama za Liverpoolom, kao starog tersa, pomalo i nervira. Jer, prihvaćanje nekih modela, u filozofskom smislu, treba pratiti i svijest o tome da prihvataš i temelj na kojem je to naraslo: ljevičarski, socijalistički model o kojem je govorio Shankley. Nemojte se ovdje naljutiti, ni prevariti, pa slučajno pomisliti da u po dana i po noći ne znam sastav LFC-a koji je obilježio djetinjstvo, a počinje sa Clemence – Neal- Jones, a nastavlja sa Thompson- Kennedy – Hughes… Ali, uvijek me pomalo buni kad neko od ljudi koje iskreno volim, a među njima je veliki broj navijača Liverpoola – kad govori o toj ekipi upotrebljava prvo lice množine, i govori - «mi.» S tim se teško mirim. «Ti», majstore, ne možeš biti «mi», pogotovo za nekoga ko ne zna za tebe. Da, staromodan sam, i skrojen lokalno, razumijem simpatije za velike i bogate, ne smeta mi što moji drugovi Maid i Samir u Londonu crkoše za Chelseajem i Arsenalom (mada mi je bliža Davorova filozofija koji navija za Charlton Athletic), ali, «mi» se, u ovom slučaju, koristi samo za onaj klub koji je, zaista, tvoj. Pa, neka mi se sudi.

Možda i stoga što sam dio vikenda, prošlu subotu, proveo na jednoj utakmici, koja ni po čemu, osim po tome da se igra, nominalno, isti sport. U Novom Travniku, gdje je Velež u okviru Prve lige Federacije, išao sačuvati vodeću poziciju na gostovanju protiv NK Novog Travnika, ekipe koja je je već ispala iz lige. Malo mjesto u srcu Bosne, koje je, praktično, sagradila tvornica oružja čiji dio još uvijek radi je idealna kulisa epohe sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Ljudi ljubazni i susretljivi, u centru blokovi stambenih zgrada, okolo kuće i avlije koje čuvaju psi od kojih nijedan nema ispod šedeset kila – čupavi bosanski tornjaci, i njihovi rođaci. Stadion u kojem pravolinijski upućena lopta odskače na razne strane, sitna, engleska dosadna kiša, i dim iz odžaka koji se vidi s tribina. Karta 5 KM, vrlo malo domaćih navijača i oko 500 onih koji se osjećaju Mostarcima iako registracije dolaze iz Linza, Celja i Zagreba. Mi. Crveni. Jedini «mi» koje sam ikad imao. Suprotno očekivanju da bi Novi Travnik mogao «pustiti» jer je već ispao, Velež se za gol mučio do 65. Minute, kad je Seid Behram dočekao jednu loptu koja se vukla po šesnaestercu i pospremio je iza leđa ovaj put odličnog Poračanina. Čovjek prevage u ovoj utakmici bio je Haris Ovčina, koji je ušavši s klupe, riješio utakmicu i dao drugi gol za 0-2.

I tu negdje, u liniji pogleda koji iznad zelena brda Srednje Bosne dijeli sa sivilom neba, za koje čovjek očekuje da je u to doba godine plavo, počinje priča o esenciji fudbala, a prestaje priča o zamjenicama. O sreći koju, ako si se zaljubio u fudbal zbog razloga njegovog postojanja, a ne zbog (marketinških) posljedica, ti ne može donijeti ni reprezentacija, ni Liga šampiona, ni Liverpool, ni Barcelona. U sreći u kojoj ćeš ti – uvijek biti ti, a «mi» mogu biti samo oni koji se u tom trenutku s tobom tome raduju. Malim stvarima, jer smo mi, u cijeloj toj priči – mali. Baš kao što jedan ushićeni pripadnik Red Armyja reče kako će proslaviti pobjedu, negdje na putu za Mostar:

«Sa' ćemo naručit' kariolu ćevapa.»

To je trenutak u kojem čovjek zaboravlja sve: i prljavštine kojim se Olimpik preko Saveza služi da onemogući Velež na povratku u Premier Ligu BiH, i činjenicu što sa više od pedeset godina, i valjda nekakvom biografijom, kisneš na polubetoniranoj tribini, polustadiona, na kojem se, tu i tamo, kad nema utakmice održavaju svadbe. U historijskom (polu)vremenu, poluligi, poludržave u kojoj se kao cjelovita jedinka osjećaš samo u rijetkim trenucima kad «ja» postane «mi».

Da ne bude da onaj što ovo piše nije svjestan baš svih promjena koje su se i Liverpoolu dogodile, sasvim je jasno – uz sve nemogućnosti poređenja - da niti su Redsi stari radnički klub, niti je Velež bastion crvene Hercegovine. Ali, ne mogu reći da mi nije drago da bez obzira na sve, koliko znam, jedino u Mostaru i Liverpoolu, postoje barovi s imenom Shankley. Čuvajući barem tanku liniju uspomena, i prkoseći olakoj upotrebi prvog lica množine.


https://www.radios.arajevo.ba/kolumne/a ... ica/336111
UEFA TEAM RANKING 1989

43 Velez Mostar YUG 3.583
49 Hamburger SV Ger 3.500
51 AC Milan Ita 3.471
62 Napoli Ita 3.166
81 Sampdoria Ita 2.583
117 Olympique Marseille Fra 1.875
126 Manchester United Eng 1.500
143 Paris Saint-Germain Fra 1.250

REGISTROVANI
Postovi: 129
Pridružen/a: 29 mar 2019, 07:41
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la REGISTROVANI » 09 maj 2019, 14:22

ra1981 je napisao/la:
REGISTROVANI je napisao/la:Zna li neko kakvu vrstu ugovora Behram ima profi ili amaterski ili još bolje ima li klauzulu C
Ugovor je profesionalni do ljeta 2021 s tim da ima opcija na produzenje jos jedne godine. Za klauzule ne znam.
:thumbup:

Hvala na odgovoru siguran sam da postoji klauzula koja određuje u korist igraca pod posebnim uslovima i zaintereseiranosti jer menadzer mu je ipak Mehidic , naravno to ne znaci da ce nesto na stetu Veleža da me neko pogresno ne razumije

MUSVDG
Postovi: 228
Pridružen/a: 07 apr 2018, 00:38
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la MUSVDG » 09 maj 2019, 15:07

REGISTROVANI je napisao/la:
ra1981 je napisao/la:
REGISTROVANI je napisao/la:Zna li neko kakvu vrstu ugovora Behram ima profi ili amaterski ili još bolje ima li klauzulu C
Ugovor je profesionalni do ljeta 2021 s tim da ima opcija na produzenje jos jedne godine. Za klauzule ne znam.
:thumbup:

Hvala na odgovoru siguran sam da postoji klauzula koja određuje u korist igraca pod posebnim uslovima i zaintereseiranosti jer menadzer mu je ipak Mehidic , naravno to ne znaci da ce nesto na stetu Veleža da me neko pogresno ne razumije
Nece on nigdje, jos dugi niz godina. A i kad odluci ako bog da u neki drugi veliki klub da ode (lige petice) onda ce i svom klubu, svojoj prvoj ljubavi obezbjediti dobar procenat. Neka se zna odakle je pocelo sve i kakvog je talenta Velez izbacio . Ziv i zdrav bio Seide, vole te raja sa Carine

Avatar
NeretvanskaPastrmka
Postovi: 8211
Pridružen/a: 07 avg 2013, 21:11
Lokacija: Velez i Stari Most
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la NeretvanskaPastrmka » 10 maj 2019, 18:32

Drugi kubovi Seida mogu samo imati u mokrim snovima. Momak ima do 2021 godine profesionalni ugovor sa Velezom a momak je mostarsko dijete i Velezovac rodjeni. Nije to neki soson. Seid zivi za Velez i paradoksalno je dovoditi ga u vezu sa bilo kojim nasim timom. Nema niko te repa i da ga zeli Velez prodati. Ode on vani kada dodje vrijeme na zadovoljstvo i Veleza i njega
UEFA TEAM RANKING 1989

43 Velez Mostar YUG 3.583
49 Hamburger SV Ger 3.500
51 AC Milan Ita 3.471
62 Napoli Ita 3.166
81 Sampdoria Ita 2.583
117 Olympique Marseille Fra 1.875
126 Manchester United Eng 1.500
143 Paris Saint-Germain Fra 1.250

Avatar
NeretvanskaPastrmka
Postovi: 8211
Pridružen/a: 07 avg 2013, 21:11
Lokacija: Velez i Stari Most
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la NeretvanskaPastrmka » 10 maj 2019, 18:59

Mostarska djeca :clap:

7:35 :ljepota:



Vidi malog trice raduje se ko Kodro birvaktile kad bi ga zavalio :lol: :tokralju:
UEFA TEAM RANKING 1989

43 Velez Mostar YUG 3.583
49 Hamburger SV Ger 3.500
51 AC Milan Ita 3.471
62 Napoli Ita 3.166
81 Sampdoria Ita 2.583
117 Olympique Marseille Fra 1.875
126 Manchester United Eng 1.500
143 Paris Saint-Germain Fra 1.250

FSB
Postovi: 1639
Pridružen/a: 01 jun 2017, 00:51

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la FSB » 10 maj 2019, 22:22

.
Zadnja izmjena: FSB, dana/u 31 okt 2019, 04:51, ukupno mijenjano 2 puta.

FORZZA
Postovi: 377
Pridružen/a: 18 jan 2018, 22:23
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la FORZZA » 10 maj 2019, 22:26

FSB je napisao/la:Bilo bi lijepo da se ove zastave mogu kupiti na štandu na stadionu u ovih nekoliko zadnjih kola.
Ukoliko dođe do proslave povratka u PL, raji će trebati zastave na mahanje poput ovih. Pa barem zadnjih par kola da se raja opremi na vrijeme.

slika
:thumbup: :salut: :njanjanja: :bih: :bih: :bih:

FSB
Postovi: 1639
Pridružen/a: 01 jun 2017, 00:51

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la FSB » 10 maj 2019, 22:36

.
Zadnja izmjena: FSB, dana/u 31 okt 2019, 04:51, ukupno mijenjano 1 put.

FORZZA
Postovi: 377
Pridružen/a: 18 jan 2018, 22:23
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la FORZZA » 10 maj 2019, 23:32

Zadnje kolo bi bilo drama da bude par stotina zastava na stadionu

Avatar
rodjak
Postovi: 2258
Pridružen/a: 29 jan 2009, 20:19
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la rodjak » 10 maj 2019, 23:52

NeretvanskaPastrmka je napisao/la:Mostarska djeca :clap:

7:35 :ljepota:



Vidi malog trice raduje se ko Kodro birvaktile kad bi ga zavalio :lol: :tokralju:
jesil vidio tebra kako malci pucaju jebote :tokralju: ja se sjebo pravo :lol: ,ne mogu da vjerujem ,pa nekoliko golova je bilo ono sto kazu "evrogol"
Treba ovu djecu dovesti na trenig prvog tima pa da im pokazu kako se puca na gol. :)
Svaka im cast,bice nesto od njih,a bogami i od Veleza dok stasaju :thumbup:
Mostar je jedini grad u svijetu u kome nije dozvoljeno jednom sportskom kolektivu da ravnopravno koristi gradske objekte a samo radi toga sto je taj sportski kolektiv drugacije politicke opcije pa i zbog etnickih razlicitosti

BILO KUDA UZ VELEZ SVUDA

Avatar
salmy
Postovi: 523
Pridružen/a: 22 jul 2014, 21:23
Lokacija: Sarajevo

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la salmy » 11 maj 2019, 18:24

Rodjeni vode 3:0.Bravo momci i još da Jedinstvo-Sila nebeska odigra neriješeno protiv plastičara ,najljepši vikend u 2019.godini.
FK..VELEZ - Semir Tuce :)

nebeskasila
Postovi: 2419
Pridružen/a: 07 maj 2014, 18:36
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la nebeskasila » 11 maj 2019, 18:48

Eto ljudi da vam je sa srecom

Avatar
josipmusa2
Postovi: 614
Pridružen/a: 29 sep 2018, 09:44
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la josipmusa2 » 11 maj 2019, 18:51

nebeskasila je napisao/la:Eto ljudi da vam je sa srecom
Ništa lično ali ugasite se, slučajno dali go i morali se smaketi, strašno

Pirke
Postovi: 3752
Pridružen/a: 06 avg 2009, 18:27
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Pirke » 11 maj 2019, 18:54

josipmusa2 je napisao/la:
nebeskasila je napisao/la:Eto ljudi da vam je sa srecom
Ništa lično ali ugasite se, slučajno dali go i morali se smaketi, strašno
Nisam ništa protiv njih govorio, a niti protiv Olimpika, ali ovo je već očito...
U mome zavičaju vinograd zori
I žene feredže nose.
U mome zavičaju najviše ima
Kamenja i bijede bose.
Pa ipak kad jednom sklopim oči,
želja ce posljednja biti:
Da me se moji drugovi sjete
I da me put juga nose.

nebeskasila
Postovi: 2419
Pridružen/a: 07 maj 2014, 18:36
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la nebeskasila » 11 maj 2019, 19:04

Poserem se ja na ligu komplet bio sam sav sretan kad smo im zabili gol nisam ni pogledao da je 1 2. Poserem se na svoj klub ako su namjestili ovo

Avatar
josipmusa2
Postovi: 614
Pridružen/a: 29 sep 2018, 09:44
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la josipmusa2 » 11 maj 2019, 19:06

nebeskasila je napisao/la:Poserem se ja na ligu komplet bio sam sav sretan kad smo im zabili gol nisam ni pogledao da je 1 2. Poserem se na svoj klub ako su namjestili ovo
Zato i kažem ništa lično, utakmica je prodata sto posto, ovako bi bilo i da je Zvijezdi sviran onaj penal, samo su tamo seljačine za razliku od pravih Biščana pa su ponosni sto im je klub kurava

Avatar
fender13
Postovi: 772
Pridružen/a: 08 jul 2016, 16:20
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la fender13 » 11 maj 2019, 19:19

josipmusa2 je napisao/la:
nebeskasila je napisao/la:Poserem se ja na ligu komplet bio sam sav sretan kad smo im zabili gol nisam ni pogledao da je 1 2. Poserem se na svoj klub ako su namjestili ovo
Zato i kažem ništa lično, utakmica je prodata sto posto, ovako bi bilo i da je Zvijezdi sviran onaj penal, samo su tamo seljačine za razliku od pravih Biščana pa su ponosni sto im je klub kurava
Jazvin 1:0 :guz:

Avatar
josipmusa2
Postovi: 614
Pridružen/a: 29 sep 2018, 09:44
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la josipmusa2 » 11 maj 2019, 19:21

fender13 je napisao/la:
josipmusa2 je napisao/la:
nebeskasila je napisao/la:Poserem se ja na ligu komplet bio sam sav sretan kad smo im zabili gol nisam ni pogledao da je 1 2. Poserem se na svoj klub ako su namjestili ovo
Zato i kažem ništa lično, utakmica je prodata sto posto, ovako bi bilo i da je Zvijezdi sviran onaj penal, samo su tamo seljačine za razliku od pravih Biščana pa su ponosni sto im je klub kurava
Jazvin 1:0 :guz:
Zvijezda 07 i vidimo se više nikad čobanijo, idete skupa s vašim svodnikom Olimpičkom da gledate kako Gradina igra viši rang od vas

Avatar
geoxx
Postovi: 4284
Pridružen/a: 27 avg 2012, 19:21
Lokacija: Bihać
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la geoxx » 11 maj 2019, 19:23

Da vam kulturno kazem, ne jedite ****. Ako niste gledali utakmicu, kako mozete tvrditi da je prodana, molim vas?
Ili je to ono da je svaki gol u nadoknadi dokaz prodane utakmice?
Igraci su poginuli na terenu i dali sve od sebe. To vam svaki covjek sa stadiona može potvrditi.
Druga stvar sto je svaki igrac Olimpica Pele licno za naseg najboljeg. Bili bolji, zasluzena pobjeda, sudjenje i vise nego korektno.
I ovako se mogao bod uzeti ali nije se mogao jedan prekid odbraniti.
Vjerujte da je meni jednako zao ali ne lupajte o prodaji.

Avatar
Alminjo99
Postovi: 3526
Pridružen/a: 07 dec 2016, 19:00
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Alminjo99 » 11 maj 2019, 19:45

Zadnjih 5 kola bez primljenog gola, gol razlika 12:0. Do kraja 4/4 :opaopa:
Rezultat je trend, ideal je vječan!

Zaključano

Natrag na “FK Velež”

Online

Trenutno korisnika/ca: begla, dime, Euzebio10, Maestro^^ i 27 gostiju.