Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Fantasista » 15 maj 2019, 14:15

Situacija je takva da svi hoce negdje da idu. Evo ovdje na forumu kamara likova koji cekaju vizu za Njemacku ili za Sloveniju. Moji drugovi, ovo malo sto ih je ostalo, svi planiraju da idu. Ako sretnem nekoga na ulici koga nisam dugo vidio, odmah govori da ovdje nema nista i da samo treba bjezat. U mjestima oko Tuzle gdje zive katolici gotovo svi su otisli, sve je to prazno a sad i bosnje polako jedan za drugim.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14322
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 14:18

Vec iduce sedmice pocinjem sa sezonskim poslom u Hrvatskoj, pozicija gastgebera i recepcionara u jednom porodicnom hotelu. Placa 6000 kuna, obezbjedjen smjestaj i dva obroka.

To mi je kao usput, jer cekam termin za vizu, koji bi trebao biti negdje u oktobru, a preko agencije na osnovu tog termina imam dvije pozicije u Minchenu (serviser i radnik na aerodromu).

Prva pozicija servisera ne trazi posebnu strucnu spremu (kao ovi nasi iz bh telecoma) vec dobru volju za rad, njemacki minimalno B2 te naravno vozacki.

Struka nek ceka bolja vremena.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41244
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 15 maj 2019, 14:27

Asteriks je napisao/la:Vec iduce sedmice pocinjem sa sezonskim poslom u Hrvatskoj, pozicija gastgebera i recepcionara u jednom porodicnom hotelu. Placa 6000 kuna, obezbjedjen smjestaj i dva obroka.
Gdje si, koji hotel, da mogu na ljeto doći na kafu, ako si ovamo bliže, tipa Makarska rivijera i gore do Šibenika :hmmmmm:
Asteriks je napisao/la:To mi je kao usput, jer cekam termin za vizu, koji bi trebao biti negdje u oktobru, a preko agencije na osnovu tog termina imam dvije pozicije u Minchenu (serviser i radnik na aerodromu).

Prva pozicija servisera ne trazi posebnu strucnu spremu (kao ovi nasi iz bh telecoma) vec dobru volju za rad, njemacki minimalno B2 te naravno vozacki.
Serviser za kablovsku, super, jesi položio B2 ili to imaš od ranije :)

P.S javi se šeći gore kad budeš :D
Asteriks je napisao/la: Struka nek ceka bolja vremena.
:(

Ja sam mislio da ti u školi negdje radiš, ili je bilo na godinu dana, i onda ti prekidali, pa ti dodijalo po konkursima svaki put :|
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 15 maj 2019, 14:30

Sretno Asterikse :D

Ako vec mozes birat,uzmi taj hepek sa servisiranjem

Avatar
Asteriks
Postovi: 14322
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 14:33

Otok Pag, blizu mjesta Mandre, posaljem ti slike odozdo :D

Davno sam ja to obezbjedio cak i kurs engleskog - treci stepen, 64 casa. Msm da me taj certifikat kostao tada preko stoje.

Ma stazirao godinu dana, prijavljivo se za kustosa (prednost imao neki radnik iz doba Juge) dok sam najvise pronalazio nekih 13 casova na odredjeno te 60 % pokrivenosti prevoza. Premalo i prejadno.

Ovo za servisera, kaze samo je vazno biti ozbiljan te ucit, a uslov za to je jaci sporazumni nivo njemackog, tacnije minimalno B2.

Historija mi osta samo hobi. :mrgreen:
Sretno Asterikse
Hvala roki. Ma za pocetak mi ne smeta ni posao sortiranja i guranja prtljaga na aerodromu, ako za drugu poziciju bude nekih caka. :) Razgovor sa agencijom je svakako dvije sedmice prije termina.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 15 maj 2019, 14:44

zagor1987 je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Fantasista je napisao/la:Ko ce ostat ovdje jbt :mrgreen:

Sad sreo rodjaka, u julu dobio termin. Jos jedan manje :salut:
Ja ne mogu shvatiti ljude koji žele da ostanu. :D
Ja mogu,ne mogu shvatiti ko moze zivjeti u Njemackoj cijeli svoj zivot,evo tu sam jace od godinu dana al nebi mjenjao kamen u svojoj mahali za cijelu Njemacku
Da mi nude posao u elektroprivredi i posao vani, ja bih otisao vani.
Moze biti svasta u zivotu, ali dok sam živ, pokusavat cu otici iz ove zatrovane sredine.

Avatar
Saurman
Postovi: 29509
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Saurman » 15 maj 2019, 14:55

Jel' moguće da za A2 na Goethe institutu moraš ići 4 mjeseca (intezivni krus) pod uslovom da sve odmah položiš.Gledam i cijene su paprene 600KM po stepenu plus upis 220KM svaki naredni 192KM a posebno platiš čak i knjige, zna li neko cijenu knjiga ? Lopovi koriste situaciju.

Asteriks je napisao/la:
Davno sam ja to obezbjedio cak i kurs engleskog - treci stepen, 64 casa. Msm da me taj certifikat kostao tada preko stoje.
Dobar si. :)

Koliko je teško položiti njemački A2 ? :D Engleski sam na B1.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 15 maj 2019, 14:59

Bravo @jasmine, to je to. Ovdje se ostaje samo uhljebima, onim kojim su roditelji osigurali egzistenciju i uhljebima 2 odnosno onim koje cekaju ekstra poslovi u buducnosti. Cak privatnici koji fino rade odlaze jer su umorni od svega.
Zadnja izmjena: Sabinho, dana/u 15 maj 2019, 14:59, ukupno mijenjano 1 put.
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 15 maj 2019, 14:59

Asteriks je napisao/la: Prva pozicija servisera ne trazi posebnu strucnu spremu (kao ovi nasi iz bh telecoma) vec dobru volju za rad, njemacki minimalno B2 te naravno vozacki.

Struka nek ceka bolja vremena.
Sretno momčino :salut:
jasmin10 je napisao/la: Da mi nude posao u elektroprivredi i posao vani, ja bih otisao vani.
Moze biti svasta u zivotu, ali dok sam živ, pokusavat cu otici iz ove zatrovane sredine.
Bas sam o tome skoro razmisljao , sigurniji je posao i zivot u svim zemljama sjeverno od Bregane pa neka je iz neke rudimentarne branše nego kod nas kao sto ti rece u elektroprivredi. Jbo to kad ne znas hoces li iduce godine biti u ratu ili na poslu
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

zagor1987
Postovi: 7520
Pridružen/a: 02 maj 2016, 17:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zagor1987 » 15 maj 2019, 15:00

Asteriks je napisao/la:Otok Pag, blizu mjesta Mandre, posaljem ti slike odozdo :D

Davno sam ja to obezbjedio cak i kurs engleskog - treci stepen, 64 casa. Msm da me taj certifikat kostao tada preko stoje.

Ma stazirao godinu dana, prijavljivo se za kustosa (prednost imao neki radnik iz doba Juge) dok sam najvise pronalazio nekih 13 casova na odredjeno te 60 % pokrivenosti prevoza. Premalo i prejadno.

Ovo za servisera, kaze samo je vazno biti ozbiljan te ucit, a uslov za to je jaci sporazumni nivo njemackog, tacnije minimalno B2.

Historija mi osta samo hobi. :mrgreen:
Sretno Asterikse
Hvala roki. Ma za pocetak mi ne smeta ni posao sortiranja i guranja prtljaga na aerodromu, ako za drugu poziciju bude nekih caka. :) Razgovor sa agencijom je svakako dvije sedmice prije termina.
Drug mozel jedno pitanje na pm ako nije problem

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 15 maj 2019, 15:03

@Saurman A2 je elementarni njemacki i ukoliko si savladao Engleski B1 nece ti ni ovo predstavljati neku prepreku koju neces moci preci.

a sto se tice cijena

a2 ovdje kosta
04.12.2018-23.05.2019
125, odnosno,93,75 eura,ova niza cijena vazi za sve koji su polozili vec neki kurs na Goethe a da nije stariji od 6 mjeseci.
Pogledaj mozda i za Sarajevo vrijedi isto

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 15 maj 2019, 15:18

rio_Ferdy88 je napisao/la:
ASD je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la: Borili su se da spase svoje porodice, djecu i sugrađane, šta su trebali, reći, evo poubijajte nas, silujte i šta god hoćete, mi se nećemo braniti. Niđe veze logika. Nisu oni razmišljali šta će biti za 20 god, to je bilo pitanje života i smrti. Zato i jesu heroji, jbg dobio si sad mogućnost da ideš vani ako hoćeš, da se nisu borili ne bi nas ni bilo nikako niti bi imao tu mogućnost jer ne bi bio živ (bukvalno, bili bi pod zemljom sa njima).

Da im Allah podari lijepi džennet svima :salut:
Pa sa istima s kojima su se borili sada zive u miru ali u drugoj zemlji.
A mjesto oko kojeg su se borili zjapi prazno, ni jedni ni drugi ga ne zele.
Pa to je sad istina, isto kao što su živili i prije toga, al nije takva situacija bila tada nit su oni mogli znati kakva će situacija biti sutra, kamoli za 20 godina, bilo pitanje života i smrti, drugi prioriteti. Logično da će braniti svoje ognjište i porodicu kad te neko napada, šta su trebali reći evo poubijajte nas sve, mi se nećemo boriti :roll:
ASD je napisao/la:Oni su isto imali mogucnost da ostave sve, kao i ti ato je imas.
Imali mogućnost prije rata, u ratu samo pojedini, većina je bila u okruženju i nisu znali hoće li preživiti sutrašnji dan, znam po svojima. I većina je takvih bilo.
Pa govorim iz ovog ugla, džaba se ratovalo. Ljudi su džaba živote dali i džaba invalidi postajali.
Ako te put kojim slučajno dovede u TK javi se slobodno da ti pokažem gdje se vodila jedna od najvećih bitaka u čitavoj BiH, istina to mjesto nije u TK ali je na granici.
Baš me interesuje kakav ćeš komentar ostaviti jer je mjesto pusto i nalazi se Bogu iza nogu.

Kod mene je recimo otac mogao u Njemačku veoma lako otići, ostao je ratovati, reklo bi se da je budala. :D

Avatar
Asteriks
Postovi: 14322
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 15:18

Koliko je teško položiti njemački A2
Ja sam dirketno isao na B2, jer sam od 10-te godine u kontaktu sa njemackim i vec sam u srednjoj imao jaci nivo - u razgovoru, samo sam kasnije vjezbao pisanje. To nije bilo tesko obzirom da je sestra prof njemackog.
Engleski sam na B1.
Engleski sam morao minimalno kurs (onaj treci stepen, 64 casa) jer to je bio uslov kada sam se prije nekog vremena prijavljivao za granicnu policiju. Naravno odbijenica. :lol:

To je ovo
Sretno momčino
Hvala druze.
Drug mozel jedno pitanje na pm ako nije problem
Slobodno.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 15 maj 2019, 15:25, ukupno mijenjano 2 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 15 maj 2019, 15:21

sve5 je napisao/la:
Orton je napisao/la:Ja bih rekao da dobrom broju ljudi pare dodju tek na nekom trecem ili cetvrtom mjestu kada se odluce za Njemacku.

Recimo neki normalan posao u Lidlu ili slicnoj radnji,pocetna satnica je nekih 12,50 odnosno 2000 eura brutto.
U poreznoj klasi 1,to je oko 1400 eura netto.
Neces se ti obogatit od tog posla,ali ces imati platu koja ce ti omoguciti da zivis normalno bez da se krpis do kraja mjeseca.

Mnogo vaznije je sta zivot donosi sa sobom u uredjenom sistemu.

-Zdravstveno osiguranje i doktori dobri. Ukoliko se malo covjek raspita,mnoge stvari zdravstvena osiguranja dodatno placaju koja nisu striktno navedena.

-Gradski prevoz u vecini gradova funkcionise odlicno.Recimo ako moras presjedati iz podzemne u bus,uskladjeno je tako da se prevoz ne ceka duze od 3 do 5 minuta.

-U slucaju da ostanes bez posla,ne ostajes bez primanja.Socijalna pomoc (hartz IV),ili pare sa biroa za nezaposlene ce ti omoguciti da prebrodis mjesec.
Hartz IV(drzava ti plati stan i dobijes oko 400 eura za zivotne potrebe)

-Mogucnost da kvalitetno iskoristis slobodno vrijeme.Svaki veci grad ima bar jedan restoran iz svake drzave na planeti,sportskih programa koliko hoces.

-I sto je meni licno najbitnije nema nikakvih politicara koji se pozivaju na vitalni nacionalni interes :D
Napisa čovjek sa ljiljanima na avataru.... :mrgreen:

Na stranu to, složio bi se s ovim. Ljudi su prije išli isključivo iz finansijskih razloga, ali danas je toliko ovaj naš region postao "nemoguć" za živjeti, da ljudi bježe glavom bez obzira i bez gledanja nazad.
Uvijek je smiješno vidjeti dijasporca sa ljiljanima. :D
Sabinho je napisao/la:Bravo @jasmine, to je to. Ovdje se ostaje samo uhljebima, onim kojim su roditelji osigurali egzistenciju i uhljebima 2 odnosno onim koje cekaju ekstra poslovi u buducnosti. Cak privatnici koji fino rade odlaze jer su umorni od svega.
Nisam uhljeb, ali ostajem.
Ono što je većini razlog da idu meni je razlog da ostanem, hbg, tvrdoglava glava. :D

Mda, bio sam u Njemačkoj više puta, mogao lako otići i nije mi se svidjelo tako da je i to jedan od razloga.

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 15 maj 2019, 15:23

Saurman je napisao/la:Jel' moguće da za A2 na Goethe institutu moraš ići 4 mjeseca (intezivni krus) pod uslovom da sve odmah položiš.Gledam i cijene su paprene 600KM po stepenu plus upis 220KM svaki naredni 192KM a posebno platiš čak i knjige, zna li neko cijenu knjiga ? Lopovi koriste situaciju.

Asteriks je napisao/la:
Davno sam ja to obezbjedio cak i kurs engleskog - treci stepen, 64 casa. Msm da me taj certifikat kostao tada preko stoje.
Dobar si. :)

Koliko je teško položiti njemački A2 ? :D Engleski sam na B1.
Ma bjezi od Goethea. Treba ti godina za jedan nivo.

Avatar
Believe
Postovi: 3181
Pridružen/a: 16 mar 2013, 18:22
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Believe » 15 maj 2019, 15:31

Saurman je napisao/la:Jel' moguće da za A2 na Goethe institutu moraš ići 4 mjeseca (intezivni krus) pod uslovom da sve odmah položiš.Gledam i cijene su paprene 600KM po stepenu plus upis 220KM svaki naredni 192KM a posebno platiš čak i knjige, zna li neko cijenu knjiga ? Lopovi koriste situaciju.
Moraš ići 4 mjeseca na kurs? Ne.

Moja sestra je prije mjesec dana polagala A2 njemački i ni na kakav kurs nije išla. Doduše, ona je u sklopu škole dobila nešto jeftinije, oko 30-40 eura je ispao taj ispit.
Inače je cijena oko 100eura samo za A2. Yebiga, kidaju na tome. Mislim da je cijena veća što je nivo veći. Čak si dobro prošao. :mrgreen:
You'll never walk alone.

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 15 maj 2019, 15:34

Ici na kurs nije obavezno,kurs je tu samo da te pripremi za ispit.

Avatar
Saurman
Postovi: 29509
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Saurman » 15 maj 2019, 15:44

Asteriks je napisao/la: Ja sam dirketno isao na B2, jer sam od 10-te godine u kontaktu sa njemackim i vec sam u srednjoj imao jaci nivo - u razgovoru, samo sam kasnije vjezbao pisanje. To nije bilo tesko obzirom da je sestra prof njemackog.
Ih pa njemački je za tebe što bi rekli bio a walk in the park. :mrgreen:

Asteriks je napisao/la: sam morao minimalno kurs (onaj treci stepen, 64 casa) jer to je bio uslov kada sam se prije nekog vremena prijavljivao za granicnu policiju. Naravno odbijenica. :lol:
Ako nisi u stranici ne bi ti pomogla ni diploma sa Cambridga. :D

Nek' ti je sa srećom. :)

cala je napisao/la:Ma bjezi od Goethea. Treba ti godina za jedan nivo.
Znam al' koja je alternativa s obzirom da će njemačka ambasada u 2020 tražiti certifikat Goethea.OSD više ne priznaju jer su bošnje radili malverzacije.

Believe je napisao/la:Moraš ići 4 mjeseca na kurs? Ne.

Moja sestra je prije mjesec dana polagala A2 njemački i ni na kakav kurs nije išla. Doduše, ona je u sklopu škole dobila nešto jeftinije, oko 30-40 eura je ispao taj ispit.
Inače je cijena oko 100eura samo za A2. Yebiga, kidaju na tome. Mislim da je cijena veća što je nivo veći. Čak si dobro prošao. :mrgreen:

Intezivni kurs je 160 časova u kojem položiš odmah jedan stepen a ideš 8 sedmica.
Zadnja izmjena: Saurman, dana/u 15 maj 2019, 15:49, ukupno mijenjano 2 puta.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Asteriks
Postovi: 14322
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 15:46

ih pa njemački je za tebe što bi rekli bio a walk in the park
Najbolji moguci nacin za savladat njemacki u finese, naravno ko ima dobru podlogu je citanje istorije na tom jeziku (Geschichte) naglas jer upravo tu se izvlace pojmovi koje definisemo kao Deutsch für Fortgeschrittene...

Jedna od stranica.. https://www.welt.de/geschichte/
Nek' ti je sa srećom
:salut:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Believe
Postovi: 3181
Pridružen/a: 16 mar 2013, 18:22
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Believe » 15 maj 2019, 15:51

Pa brate gdje ćeš im dat tolike pare za taj intenzivni kurs?
Prijatelju, ja ću te spremit za yebeni A2 za 8 sedmica, a ti da daš tolike pare za to.
Pa A2 je bar lagan, realno, samo najosnovnije, da se znaš predstavit i takve gluposti.
Siguran sam da u roku od 2 mjeseca bi mogao sa nekim privatnim profesorom dogurati do tog nivoa i ako čak ništa ne znaš.
You'll never walk alone.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], Brokula, samoposmatram i 55 gostiju.