Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Saurman
Postovi: 29478
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Saurman » 15 maj 2019, 15:53

Ima ti i ta mjesta realno. :)
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 15 maj 2019, 16:03

Saurman je napisao/la:
Asteriks je napisao/la: Ja sam dirketno isao na B2, jer sam od 10-te godine u kontaktu sa njemackim i vec sam u srednjoj imao jaci nivo - u razgovoru, samo sam kasnije vjezbao pisanje. To nije bilo tesko obzirom da je sestra prof njemackog.
Ih pa njemački je za tebe što bi rekli bio a walk in the park. :mrgreen:

Asteriks je napisao/la: sam morao minimalno kurs (onaj treci stepen, 64 casa) jer to je bio uslov kada sam se prije nekog vremena prijavljivao za granicnu policiju. Naravno odbijenica. :lol:
Ako nisi u stranici ne bi ti pomogla ni diploma sa Cambridga. :D

Nek' ti je sa srećom. :)

cala je napisao/la:Ma bjezi od Goethea. Treba ti godina za jedan nivo.
Znam al' koja je alternativa s obzirom da će njemačka ambasada u 2020 tražiti certifikat Goethea.OSD više ne priznaju jer su bošnje radili malverzacije.

Believe je napisao/la:Moraš ići 4 mjeseca na kurs? Ne.

Moja sestra je prije mjesec dana polagala A2 njemački i ni na kakav kurs nije išla. Doduše, ona je u sklopu škole dobila nešto jeftinije, oko 30-40 eura je ispao taj ispit.
Inače je cijena oko 100eura samo za A2. Yebiga, kidaju na tome. Mislim da je cijena veća što je nivo veći. Čak si dobro prošao. :mrgreen:

Intezivni kurs je 160 časova u kojem položiš odmah jedan stepen a ideš 8 sedmica.
Uzmi kurs u nekoj drugoj skoli. OSD ima dobre predavace i imaju dobro znanje a to sto su radili sa certifikatima je druga stvar. Na kraju krajeva mozes i privatno platit nekome, radicete po istom udzbeniku i iste oblasti preci koje bi presao na Goethe. A2 je neki goli minimum i dosta raje bi te moglo spremit za taj ispit.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 15 maj 2019, 16:13

Sto se mene ticee, zemlja mojih snova je Kanada, grad Toronto. Ali s obzirom da je najlakše do Njemacke, onda idem tamo aBd.
Moze li se odmah polagati npr B2 ili moram postepeno sve?

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 15 maj 2019, 16:18

jasmin10 je napisao/la:Sto se mene ticee, zemlja mojih snova je Kanada, grad Toronto. Ali s obzirom da je najlakše do Njemacke, onda idem tamo aBd.
Moze li se odmah polagati npr B2 ili moram postepeno sve?
Mozes polagati sta god zelis

Avatar
BelminM23
Postovi: 9759
Pridružen/a: 17 maj 2012, 17:49
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BelminM23 » 15 maj 2019, 16:21

U Hrvatskoj radim za kiflu, ali nemam nikakvih troškova, 80% para mogu kući donijeti. Hrane me tri puta, redovno mi peru robu, posao mi na minut.

U Bosni jedva 600KM, ovdje mi je to u eurima minimalno, a uz to idu dodatne pare na dvokratni radi, rad nedjeljom, praznikom i slično, a ima i plaćenijih poslova, trenutno sam na nekom srednje plaćenom mjestu. Jeste da je sezona malo slabija, ali opet se radi. Meni se sviđa, i sljedeće godine dolazim, ako gdje na bolje ne pobjegnem. Sada trenutno me puca briga gdje 4 mjeseca u Bosni raditi, gdje će me ko handriti u zdrav mozak za 600-700KM, a uz to trošiš na hranu i auto.

Neko sam ko je mlad i prvi put se odvojio od majčine sise.

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 15 maj 2019, 16:28

BelminM23 je napisao/la:U Hrvatskoj radim za kiflu, ali nemam nikakvih troškova, 80% para mogu kući donijeti. Hrane me tri puta, redovno mi peru robu, posao mi na minut.

U Bosni jedva 600KM, ovdje mi je to u eurima minimalno, a uz to idu dodatne pare na dvokratni radi, rad nedjeljom, praznikom i slično, a ima i plaćenijih poslova, trenutno sam na nekom srednje plaćenom mjestu. Jeste da je sezona malo slabija, ali opet se radi. Meni se sviđa, i sljedeće godine dolazim, ako gdje na bolje ne pobjegnem. Sada trenutno me puca briga gdje 4 mjeseca u Bosni raditi, gdje će me ko handriti u zdrav mozak za 600-700KM, a uz to trošiš na hranu i auto.

Neko sam ko je mlad i prvi put se odvojio od majčine sise.
to na crno u Hrvatskoj?
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
Kaunas
Postovi: 13266
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 15 maj 2019, 16:32

Pantelija je napisao/la:MoSa stuttgart. Göppingen, sindelfingen raj
Ja idem u Stuttgart aBd, potpisao ugovor vec, samo da me ovi u ambasadi ne odbiju za vizu. :mrgreen:
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Pogba
Postovi: 19742
Pridružen/a: 31 okt 2012, 11:03
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pogba » 15 maj 2019, 16:33

Saurman je napisao/la:Jel' moguće da za A2 na Goethe institutu moraš ići 4 mjeseca (intezivni krus) pod uslovom da sve odmah položiš.Gledam i cijene su paprene 600KM po stepenu plus upis 220KM svaki naredni 192KM a posebno platiš čak i knjige, zna li neko cijenu knjiga ? Lopovi koriste situaciju.
Ja sam polozio A1 na austrijskom institutu (intenzivni; pon+sri+pet), i to je trajalo oko 2 mjeseca. Sada su povecali broj casova, ali opet je ispod 3 mjeseca.
450 KM je bilo, povećanjem broja casova je mislim oko 500. Ovo je sve bilo prije par mjeseci, prije ovog sranja sa priznavanjem. Vjerujem da je i A2 tako nekako.

A OSD svakako mozes polagati u Goetheu, a ovamo slusati? Znam da su govorili da su velike guzve u Goetheu za OSD pa je mozda i to u tom periodu jer nema ispita kada si ti spreman nego kada se skupi određeni broj.

Schritte su oko 25/26 KM po podnivou, dakle 50-tak KM na ovo gore. Kupis zasebno u Buybooku.
Zadnja izmjena: Pogba, dana/u 15 maj 2019, 17:15, ukupno mijenjano 2 puta.
░▌J▐▌U▐▌V▐▌E▐▌N▐▌T▐▌U▐▌S▐░

#MaxOUT

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 16:53

Moze li se odmah polagati npr B2 ili moram postepeno sve?
Polazes ono sto zelis, B2, C1..

B2 moze i modularno. Znaci imas ispit iz 4 dijela i prvi put izlazis sva cetiri (citanje, slusanje, pisanje i pricanje). Ako padnes jedan dio, onda na narednom polaganju samo taj polazes, ne sve.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 15 maj 2019, 16:56, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Pantelija
Postovi: 12841
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 15 maj 2019, 16:56

Kaunas je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:MoSa stuttgart. Göppingen, sindelfingen raj
Ja idem u Stuttgart aBd, potpisao ugovor vec, samo da me ovi u ambasadi ne odbiju za vizu. :mrgreen:
Meni je u augustu nekad krajem termin otpr.
Imam par opcija za stuttgart pa cu traziti ono sto najvise traze gore da me ne odbiju a kad odes gore onda se salta :D
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Kaunas
Postovi: 13266
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 15 maj 2019, 17:24

Pantelija je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:MoSa stuttgart. Göppingen, sindelfingen raj
Ja idem u Stuttgart aBd, potpisao ugovor vec, samo da me ovi u ambasadi ne odbiju za vizu. :mrgreen:
Meni je u augustu nekad krajem termin otpr.
Imam par opcija za stuttgart pa cu traziti ono sto najvise traze gore da me ne odbiju a kad odes gore onda se salta :D
100%. Al Stuttgart mi se cini sasvim ok, ne vjerujem da cu saltati grad, jedino mozda radno mjesto. :mrgreen:
Asteriks je napisao/la:
Moze li se odmah polagati npr B2 ili moram postepeno sve?
Polazes ono sto zelis, B2, C1..

B2 moze i modularno. Znaci imas ispit iz 4 dijela i prvi put izlazis sva cetiri (citanje, slusanje, pisanje i pricanje). Ako padnes jedan dio, onda na narednom polaganju samo taj polazes, ne sve.
Otkad to? Ja koliko znam tako je na B1, jer sam B1 tako polagao. B2 je bilo sve u komadu, jedino ako nisu sta mijenjali u posljednjih pola godine. Govorim za Goethe. :D
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Asteriks
Postovi: 14274
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 15 maj 2019, 17:27

Od januara, izadjes sve u komadu i ako padnes jedan dio npr. pisanje onda iduci put samo taj dio ponovis. Znaci i za B2. Ja sam svakako davno to zavrsio al ova sestrina kolegica sto tamo radi nedavno joj javila.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Kaunas
Postovi: 13266
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 15 maj 2019, 17:31

Asteriks je napisao/la:Od januara, izadjes sve u komadu i ako padnes jedan dio npr. pisanje onda iduci put samo taj dio ponovis. Znaci i za B2. Ja sam svakako davno to zavrsio al ova sestrina kolegica sto tamo radi nedavno joj javila.
E top onda, odlična stvar. :thumbup:
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Believe
Postovi: 3181
Pridružen/a: 16 mar 2013, 18:22
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Believe » 15 maj 2019, 18:56

Ko hoće sezonski nešto, još uvijek ima nade, samo ako pričate bar engleski ili njemački dobro.
Stranica be your party tačka com.
Promijeniti jezik prvo na engleski, onda work with us i dalje ćete sve shvatiti.
Mjesto gdje se radi je otok Pag.
You'll never walk alone.

lumani
Postovi: 14867
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lumani » 15 maj 2019, 20:53

Vidim svi piće u njemačku :mrgreen: Austrija vam je bolja sto se tice zarade.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 15 maj 2019, 21:19

lumani je napisao/la:Vidim svi piće u njemačku :mrgreen: Austrija vam je bolja sto se tice zarade.
Nije bolja. Barem ovo sto ja znam.
A i puno teze je do Austrije.

nebeskasila
Postovi: 2407
Pridružen/a: 07 maj 2014, 18:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la nebeskasila » 16 maj 2019, 07:02

Kakoo je ovo zalosnooo :(

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 16 maj 2019, 07:07

nebeskasila je napisao/la:Kakoo je ovo zalosnooo :(
Sinoc odradio nocnu i odoh na biro jer mi treba ta potvrda. Majka vec pocela plakat, a jos nisam ni otisao. Ne mogu da zamislim kako ce biti kada podjem aBd.

Avatar
forza_juve
Postovi: 2226
Pridružen/a: 06 nov 2010, 15:52
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la forza_juve » 16 maj 2019, 07:08

jasmin10 je napisao/la:
lumani je napisao/la:Vidim svi piće u njemačku :mrgreen: Austrija vam je bolja sto se tice zarade.
Nije bolja. Barem ovo sto ja znam.
A i puno teze je do Austrije.
Zavisi od sektora opet, ali u Austriji imas 14 plata i problem je taj sto je gotovo nemoguce dobiti papire ako imas nas pasos. Ozenit se ili bas da si neli kadar sto im treba
❤️1946❤️
Na tronu može biti samo jedan

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 16 maj 2019, 07:40

forza_juve je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
lumani je napisao/la:Vidim svi piće u njemačku :mrgreen: Austrija vam je bolja sto se tice zarade.
Nije bolja. Barem ovo sto ja znam.
A i puno teze je do Austrije.
Zavisi od sektora opet, ali u Austriji imas 14 plata i problem je taj sto je gotovo nemoguce dobiti papire ako imas nas pasos. Ozenit se ili bas da si neli kadar sto im treba
Pa papiri su najveci problem. Fakat je tesko to posla, osim ako nisi zavrsio neki jak fakultet.
Ja sam pokusao preko CNC jer je to deficitarno zanimanje. Ali kada cuje poslodavac da su nasi papiri, odmah odustane.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.