Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 20 okt 2019, 18:20

Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?

Avatar
Sheyi
Postovi: 12143
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 20 okt 2019, 18:37

jasmin10 je napisao/la:Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?
Ima aldi radnja blizu stanice, mozda nekih desetak minuta pjeske, evo ti adresa Rundfunkplatz 4, 80335 München.

Ja koristim njihov internet također 3 godine, imam oko 6 giga za 15 eura mjesečno, obicno ga i ne potrosim, jer kuci imam mnetov internet za 29 eura, brzine 50 Mbps. Lako se dopunjava preko aplikacije i racuna. A imas bruku ovih koji daju telefone i da koristis na pretplatu od 1und1, vodafone, o2, ali to ces vidjeti sve kad stignes.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 20 okt 2019, 18:39

Sheyi je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?
Ima aldi radnja blizu stanice, mozda nekih desetak minuta pjeske, evo ti adresa Rundfunkplatz 4, 80335 München.

Ja koristim njihov internet također 3 godine, imam oko 6 giga za 15 eura mjesečno, obicno ga i ne potrosim, jer kuci imam mnetov internet za 29 eura, brzine 50 Mbps. Lako se dopunjava preko aplikacije i racuna. A imas bruku ovih koji daju telefone i da koristis na pretplatu od 1und1, vodafone, o2, ali to ces vidjeti sve kad stignes.
E hvala ti drug.

Avatar
Saurman
Postovi: 29478
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Saurman » 21 okt 2019, 14:21

Prema izvještaju Svjetske banke: BiH napustila polovica stanovništva, od toga je 55% visokokvalifikovanih

Polovica građana rođenih u BiH sada živi izvan nje - visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

To znači da polovica građana rođenih u BiH, sada živi izvan nje.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

I Crnu Goru je napustila petina stanovništva.

Za Srbiju i Kosovo nema podataka.

Odlazak visokokvalifikovanih radnika

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

To znači da polovica građana rođenih u BiH, sada živi izvan nje.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

I Crnu Goru je napustila petina stanovništva.

Za Srbiju i Kosovo nema podataka.

Odlazak visokokvalifikovanih radnika

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.
slika
Zahvaliti se Aliji ocu nacije.
1974---1975---1976---2001---2013---2020

daljinski22
Postovi: 1
Pridružen/a: 12 okt 2019, 00:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la daljinski22 » 23 okt 2019, 00:17

Vozdra ljudi!

Jel ima ko naš na Bodensee-u il čak da studira u Konstanzu? :)

Avatar
Federer17
Postovi: 7124
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2019, 23:13

jasmin10 je napisao/la: Btw, otisao sam. Dobio papire. :D
Masallah! Allah ti dao bereketa i olaksao sve ono sto te ceka!

Ne pricas nista, a bio si medju glavnim na temi. :P Kakvi su utisci tih par dana provedenih u obecanoj zemlji, nisi se valjda razocarao pa sutis? :P

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2019, 23:20

Federer17 je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la: Btw, otisao sam. Dobio papire. :D
Masallah! Allah ti dao bereketa i olaksao sve ono sto te ceka!

Ne pricas nista, a bio si medju glavnim na temi. :P Kakvi su utisci tih par dana provedenih u obecanoj zemlji, nisi se valjda razocarao pa sutis? :P
Znas kako ti je u Švabe, nema vremena ni za foruma :mrgreen:
Ma super je Bgm. Doduse stigao sam u ponedjeljak pa se jos nisam skroz uhodao. Cekam i ovog najboljeg druga pa ce to s njim sve biti i bolje aBd.
Samo cu reci da ko god kaze da se ovdje radi vise nego dole kod nas, da on nikada nije radio kod našeg privatnika.

I hvala brate na iskrenim zeljama.

Avatar
Pantelija
Postovi: 12845
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 23 okt 2019, 23:28

Kako ce biti. Odes gore, prva tri mjeseca zaletis se raditi, zaradis malo prekovremenih malo tengledaju kao dobrog radnika, snadjes se za stan, malo steka za kakvo auto i onda si na konju.
Gore kax prezivis iznajmljivanje stana i kupovinu auta, sve dalje je med i mlijeko.
Kasnije ucis jezik, kako znas i umijes, sto bolje znas jezik, bolje poslove i placenije nadjes. Kako raste plata, rastu apetiti, al senuvijek ima. Gore su dvije stvari skuplje nego kod nas. Stan i luksuz.
Stan je skuplji samo u nov u, procentualbo plata/kitija, jeftiniji nego ovdje. Luksuz je skup, ko voli piti u kafanama, jesti u restoranima, pusiti i slicno, mora i platiti. Hrana u trgovinama ko i kod nas, slicne cijene a kvalitet bolji zbog visokih standarda... jedino je texe nac kvalitetno meso :D

Ja imam termin sad 30. Idem abd u erfurh, imal ko da je gdje u blizini? Mogu odmah preci u stuttgart, imam i posao tamo, al kontam ipak ostat neko vrijeme u erfurtu jer su cijene stanova duplo manje i lahko je naci isti...
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Ghuraba
Postovi: 4198
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ghuraba » 23 okt 2019, 23:33

jasmin10 je napisao/la:.
Masallah, brate! Drago mi je da si uspio otici i da si se snasao. Molim Allaha da te, kako vrijeme bude odmicalo, cekaju sve ljepsi dani i da se nikad ne pojavi razlog zbog kojeg bi se kajao sto si otisao tamo!

Avatar
Sage
Postovi: 5327
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 24 okt 2019, 00:17

Ghuraba je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:.
Masallah, brate! Drago mi je da si uspio otici i da si se snasao. Molim Allaha da te, kako vrijeme bude odmicalo, cekaju sve ljepsi dani i da se nikad ne pojavi razlog zbog kojeg bi se kajao sto si otisao tamo!
I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h i ostajat na kahvi jer niko se ne vraca sa dzume na posao
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
Ghuraba
Postovi: 4198
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ghuraba » 24 okt 2019, 01:12

Sage je napisao/la: I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h
Inšallahu te'ala, to se podrazumijeva. :ljepota:

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 24 okt 2019, 01:21

I izbjegavat gicu i weizen. :mrgreen:
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 24 okt 2019, 06:53

Ghuraba je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:.
Masallah, brate! Drago mi je da si uspio otici i da si se snasao. Molim Allaha da te, kako vrijeme bude odmicalo, cekaju sve ljepsi dani i da se nikad ne pojavi razlog zbog kojeg bi se kajao sto si otisao tamo!
Hvala brate.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 24 okt 2019, 06:54

Ghuraba je napisao/la:
Sage je napisao/la: I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h
Inšallahu te'ala, to se podrazumijeva. :ljepota:
Stvarno sam dobio slobodno od 12h da mogu stici na dzumu.

Avatar
Ghuraba
Postovi: 4198
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ghuraba » 24 okt 2019, 07:15

jasmin10 je napisao/la:
Ghuraba je napisao/la:
Sage je napisao/la: I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h
Inšallahu te'ala, to se podrazumijeva. :ljepota:
Stvarno sam dobio slobodno od 12h da mogu stici na dzumu.
Gdje ces mu to ovako na sabahu reci, naudice sam sebi... :rol: :rol:

Avatar
Sage
Postovi: 5327
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 24 okt 2019, 07:36

Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41204
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 24 okt 2019, 08:02

Sage je napisao/la:Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.
A ko vam brani (dobro osim žene tebi :mrgreen: ), jedini i pijte do mile volje, vaš život. Isto i neko drugi da klanja ili ide u crkvu, sinagogu, ili meditira, ili ide na planinu, ili fudbala igra, šta god da ti paše to i radi, ha ja :D
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 24 okt 2019, 08:45

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Sage je napisao/la:Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.
A ko vam brani (dobro osim žene tebi :mrgreen: ), jedini i pijte do mile volje, vaš život. Isto i neko drugi da klanja ili ide u crkvu, sinagogu, ili meditira, ili ide na planinu, ili fudbala igra, šta god da ti paše to i radi, ha ja :D
Bravo, to je sistem, a ne šerijat kao u islamskim zemljama.

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 24 okt 2019, 08:52

Sarrifufna je napisao/la:I izbjegavat gicu i weizen. :mrgreen:
Ne iskoristavati povoljne kamatne stope za kupovinu stana. :D

Avatar
Maestro
Postovi: 5963
Pridružen/a: 26 okt 2008, 03:54
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Maestro » 24 okt 2019, 09:14

Saurman je napisao/la:
Prema izvještaju Svjetske banke: BiH napustila polovica stanovništva, od toga je 55% visokokvalifikovanih

Polovica građana rođenih u BiH sada živi izvan nje - visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

To znači da polovica građana rođenih u BiH, sada živi izvan nje.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

I Crnu Goru je napustila petina stanovništva.

Za Srbiju i Kosovo nema podataka.

Odlazak visokokvalifikovanih radnika

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

To znači da polovica građana rođenih u BiH, sada živi izvan nje.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

I Crnu Goru je napustila petina stanovništva.

Za Srbiju i Kosovo nema podataka.

Odlazak visokokvalifikovanih radnika

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.
slika
Zahvaliti se Aliji ocu nacije.
Alija kriv sto i poslje njegove smrti birate svake izbore jedne te iste.

Sto niste u stanju drzavu urediti kako treba. Nije ni on znao ali ni vi sada ne znate bolje.
Može Petev ostati sto godina, ali to više nema smisla. Ne znam možemo li više potonuti – jasan je Topić.

Tuta Petrov

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 20 gostiju.