Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37561
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 28 okt 2019, 17:24

Sarrifufna je napisao/la:slika

:thumbup:
Sve ce to SDA da nadoknadi tako sto ce odlaskom ljudi povecati namete krezuboj sirotinji. Placati cemo uskoro i predjenu kilometrazu nogama van kuce marku po kilometru.

Sto se tice "para od dijaspore" nisam nikad marke u plusu bio. To isto kao kada kazu Hrvatska zivi od turizma. A pola Hrvatske se iselilo jer bas to nije istina. Isto tako i u Tuzli mozda 2% ljudi dobije nesto od dijaspore. Ostalih 98% dijaspora samo zaebe (tipa ne mozes vise izaci bez 20 KM. ) i to za tih 20 KM ne dobijes nista.
Ja ne znam sreca ova familija iz Svedske ne voli doci ovdje, samo bi u minus otisao od te dijaspore.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 28 okt 2019, 17:26, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 17:25

Fantasista je napisao/la: Za panonsko govorim jer dosta raje iz Tuzle i okoline kada dođe na odmor ide na Panonsko gotovo svaki dan. Naravno da se pare sliježu u gradsku kasu.

U toku godine provedu više od mjesec dana ovdje. Znam po svojim drugovima i rođacima. Ovdje se troši i to dosta. Plus pare svaki mjesec što se šalju porodici. Ubijeđen sam da državi ne škodi ni sekunde što raja ide.
Ekonomski pokazatelji govore da blago steti, ili da se adekvatnije izrazim - ne pomaze puno. S tim da je migracija samo jedan od faktora koji utice na ekonomiju. BiH pored odlazaka ima jos mnogo problema.

Eh sad, trendom odlaska porodica, a ne samo gastarbajtera, i migracija kao faktor ce preci iz ne pomaze puno u steti.

Jos jedna stvar, ako ti napredujes 2%, a ostali oko tebe (koji su vec na x puta vecem nivou) napreduju duplo i troduplo, ti onda ustvari ne napredujes uopste.

Ovo su teme gdje su brojevi nemilosrdni, a atributivno i amaterskom logikom samo moues lagati sam sebe i neuke.

Kakva crno panonsko jezero i dobit za lokalnu zajednicu i drzavu, da ne govorim na BDP, bolan ne bio. :facepalm:

Neko ko ima 15 apartmana na moru, zaradi vise i za swbe i drzavu, nego Pannonica.
Zadnja izmjena: Sarrifufna, dana/u 28 okt 2019, 17:27, ukupno mijenjano 2 puta.
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 28 okt 2019, 17:26

Hahaha dijaspora je najbolji produkt BIH, nesto poput Apple, Microsofta , Mercedesa, Toyote i tako to
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 28 okt 2019, 17:30

AshburtonG je napisao/la:
Barbarossa je napisao/la:Imate vise slobodnih dana nego iko ikad u Bosni , bhtelecom bi pozavidio ponekim auslanderima. Znam primjere gdje idu na teren tri sedmice ,pa sedmica kuci i tako sve u krug, al hajd sve i da ovog nema.
23.12 do poslije 2.1 dobraaa vecina slobodna ,80% ljudi se vrati u Bosnu za to vrijeme. Onda , uskrs , pa 1.maj , pa godisnji u augustu, pa ovi slobodni dani za Halloween.
Pa sigurno preko 40 slobodnih dana u godini, to u nas samo vojska ima
Pa 40 dana ima samo od zakonski odredjenog godisnjeg odmora. U Austriji je 5 sedmica na puno radno vrijeme, i 2 dana slobodno u sedmici. U principu ako radis kod normalnog poslodavca, i nisi dobrovoljni robot, ne bi trebao preci 220-230 radnih dana., pogotovo ako radis u nekim ustanovama koje ne rade za praznike.
Imam jedno pitanje za tebe, u pp ako smijem? :D

Avatar
Saurman
Postovi: 29501
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Saurman » 28 okt 2019, 17:37

FADIL NOVALIĆ | U Evropi je sad recesija, mi je nismo osjetili zahvaljujući gradnji autoputeva
:rol:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 17:39

Evo Saurman na temi, neka on dalje preuzme oko ovih ekonomskih pokazatelja. :mrgreen:

Sarma, kreni od toga kako dijaspora trosi na Panonskom moru i kako je Tuzla postala turisticka meka. :kafa:
slika

slika

slika
Izvor
https://panonika.ba/kategorija/izvjestaji-o-poslovanju/
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Sveti
Postovi: 10195
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 28 okt 2019, 17:49

gaston je napisao/la:
Mozda glupo pitanje, al' sto si u ambulantnoj njezi? :mrgreen:
Jer je to light verzija njege u svakom smislu. Nikad vise nazad na station, ono je robovlasnistvo
naprijed rejal

Avatar
HongKong
Postovi: 2111
Pridružen/a: 29 apr 2019, 15:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HongKong » 28 okt 2019, 17:52

Opet danas sutra ti ljudi sto ovdje ne placaju doprinose nece primati penziju :D
Dok bas veliki broj onih koji su otisli vani da rade dolaze ovdje provoditi penzionerske dane gdje trose pare za namirnice, struju, vodu, kablovsku...
Eto u Hrvatskoj, Srbiji, Albaniji, Turskoj, Poljskoj, Bugarskoj nema SDA pa opet se ljudi iseljavaju. Toga je uvijek bilo i uvijek ce biti. Postoje drzave s najvisim standardom gdje svi zele otici i postoje drzave iz kojih ljudi prvom prilikom odlaze.
Ne treba traziti probleme nigdje dalje od vlastitog ogledala. Nek se svako zapita gdje bude i sta radi za 1.Maj dok ljudi u Njemackoj, Americi, Svedskoj masovno izlaze na ulice i traze veca prava.

http://rs.****/Svet/a480528/Prvi- ... avama.html

Dalo bi se zakljuciti da je vecina zadovoljna trenutnim stanjem, jer se niko ne buni. Nije ni u jednoj zemlji na svijetu sistem dosao sam od sebe, nego je stalno popravljan i prepravljan dok nije dosao do trenutnog stanja i sto je najvaznije i dalje se nadogradjuje.

Davno je Cercil reko kakav narod takva i vlast.
Cuva Bog Zelju svog!

Avatar
samoposteno
Postovi: 5985
Pridružen/a: 12 nov 2012, 19:03
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la samoposteno » 28 okt 2019, 17:55

HongKong je napisao/la:Opet danas sutra ti ljudi sto ovdje ne placaju doprinose nece primati penziju :D
Dok bas veliki broj onih koji su otisli vani da rade dolaze ovdje provoditi penzionerske dane gdje trose pare za namirnice, struju, vodu, kablovsku...
Eto u Hrvatskoj, Srbiji, Albaniji, Turskoj, Poljskoj, Bugarskoj nema SDA pa opet se ljudi iseljavaju. Toga je uvijek bilo i uvijek ce biti. Postoje drzave s najvisim standardom gdje svi zele otici i postoje drzave iz kojih ljudi prvom prilikom odlaze.
Ne treba traziti probleme nigdje dalje od vlastitog ogledala. Nek se svako zapita gdje bude i sta radi za 1.Maj dok ljudi u Njemackoj, Americi, Svedskoj masovno izlaze na ulice i traze veca prava.

http://rs.****/Svet/a480528/Prvi-maj-u-svetu-obelezen-vise-protestima-nego-proslavama.html

Dalo bi se zakljuciti da je vecina zadovoljna trenutnim stanjem, jer se niko ne buni. Nije ni u jednoj zemlji na svijetu sistem dosao sam od sebe, nego je stalno popravljan i prepravljan dok nije dosao do trenutnog stanja i sto je najvaznije i dalje se nadogradjuje.

Davno je Cercil reko kakav narod takva i vlast.
Samo na balkanu za 1 maj se janje okrece a 500 marki plata :lol: je.bo sve ako pola drzave zna sta slavi :urnebes:

Avatar
HongKong
Postovi: 2111
Pridružen/a: 29 apr 2019, 15:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HongKong » 28 okt 2019, 18:00

Ne znam bas za ostatak Balkana, koliko sam u toku s Hrvatima tako za prvi maj kaze ide malo u prirodu da proseta da se iskoristi slobodan dan i to je to. Kod nas ovdje vec dernek, jos se sastavi par dana, hvala Bogu ne radi se pa se moze :lol: :lol: :lol:
Onda neko psuje Novalica sto sam od sebe tako zadovoljne ljude ne zeli da ometa :lol:
Sta ga boli ****, pa nek se svako stavi na njegovo mjesto. Radis sta i kako hoces niko te ne pegla i ne pita sta si to uradio. Sve mirno, svi sretni i zadovoljni. Recimo prvi potez koji se moze napraviti jeste pritisak da se smanje doprinosi na plate koji su mozda i najveci u Europi. Ako tebi gazda da 7 stoja platu njega izadje milja i nesto s doprinosima. Nek prepolove to, a ostatak radniku. Za pocetak super, ali boli raju **** :lol: ne zanima ih uopste to.
Evo dokumentovano:
https://www.****.ba/vijesti/bo ... ace/295087
Znaci imas 1000 km platu vise od 1500 gazda uplati. Sad fino to smanji na neku normalnu sumu i eto povecanja neto plate.
Dalje za zdravstvo ti se odbija preko 250 km na mjesecnom nivou, a ti ne odes po 10 godina doktoru. Nek me ispravi neko bolje upucen, ali mislim da je u Kanadi na kraju godine to sto uplacujes za zdravstvo odes i uzmes sebi patike s nekim specijalnim uloscima, naocale ili sta vec znam da se vrate pare koje si platio za zdravstvo. Ovdje ti jos traze pare da urade svoj poso iako ti redovno na mjesecnoj bazi uzmaju preko 250km :lol: Kaze dao sam doktoru 2 glave na kahvu da me pripazi :urnebes: Svaki mjesec ti njemu das i vise da bi radio svoj poso. Onda se odbija za neke zajebancije kao prirodna nepogoda kako vec.
Zadnja izmjena: HongKong, dana/u 28 okt 2019, 18:06, ukupno mijenjano 1 put.
Cuva Bog Zelju svog!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37561
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 28 okt 2019, 18:05

HongKong je napisao/la:Opet danas sutra ti ljudi sto ovdje ne placaju doprinose nece primati penziju :D
Dok bas veliki broj onih koji su otisli vani da rade dolaze ovdje provoditi penzionerske dane gdje trose pare za namirnice, struju, vodu, kablovsku...
Eto u Hrvatskoj, Srbiji, Albaniji, Turskoj, Poljskoj, Bugarskoj nema SDA pa opet se ljudi iseljavaju. Toga je uvijek bilo i uvijek ce biti. Postoje drzave s najvisim standardom gdje svi zele otici i postoje drzave iz kojih ljudi prvom prilikom odlaze.
Ne treba traziti probleme nigdje dalje od vlastitog ogledala. Nek se svako zapita gdje bude i sta radi za 1.Maj dok ljudi u Njemackoj, Americi, Svedskoj masovno izlaze na ulice i traze veca prava.

http://rs.****/Svet/a480528/Prvi-maj-u-svetu-obelezen-vise-protestima-nego-proslavama.html

Dalo bi se zakljuciti da je vecina zadovoljna trenutnim stanjem, jer se niko ne buni. Nije ni u jednoj zemlji na svijetu sistem dosao sam od sebe, nego je stalno popravljan i prepravljan dok nije dosao do trenutnog stanja i sto je najvaznije i dalje se nadogradjuje.

Davno je Cercil reko kakav narod takva i vlast.
Ko ce to izaci na ulice? Ovdje na forumu krenes da kritikujes svoje jer prvo treba svoju avliju srediti napadnu te da si izdajnik svog naroda. Sto se mene tice siguran sam da necu otici iz BIH jer zavisim sam od sebe ali su mi najcudniji ovi sto vole one koji su ih otjerali iz drzave.

U Srbiji bar ima ona struja Djilas, Kesic i takvi koji bar se dobro sprdaju sa SNS. Kraljevi realno. Ovdje u citavoj drzavi nema novinara sa stilom i stavom. A i da ima popljuvali bi ga ovi nasi forumasi jer napada vodju svog naroda. Ovi isti forumasi sto im je cudno kako to nema vrtica, univerziteta, fabrika. Kao da su ljudi zaduzeni da to prave od svojih para, a ne vlast koja gradi samo za sebe i sirenje svog carstva za razliku od one u prosloj drzavi koja je radila za narod. (vrtici, univerziteti, skole, bolnice, fabrika..tacnije sve ono od cega je obican covjek imao korist).

U BIH da krenes u proteste javilo bi se automatski na TV-u i u novinama niz nekih "ucenjaka" sa MTV Igman rijecima "kakav je to narod koji napada svog lidera" :rol:

Dalje ovo ko blokira i takve price za malu djecu. Bosnjake su pokrali Bosnjaci i to jos tamo u toku rata. I ovi sto govore da od babe nije pocelo. Da se razumijemo babo je bio veci kriminalac od sina. Samo sto je proslo dosta vremena pa se ne pamti jer je kratka pamet kod Balkanskih naroda. Babo je i doveo ljude da pljackaju tvornice i sve ostalo jos u ratu (svoje kadrove). Sve sto je opljackano je najvise opljackano do 2000.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 28 okt 2019, 18:16, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6349
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 okt 2019, 18:12

ASD je napisao/la:
AshburtonG je napisao/la:
Barbarossa je napisao/la:Imate vise slobodnih dana nego iko ikad u Bosni , bhtelecom bi pozavidio ponekim auslanderima. Znam primjere gdje idu na teren tri sedmice ,pa sedmica kuci i tako sve u krug, al hajd sve i da ovog nema.
23.12 do poslije 2.1 dobraaa vecina slobodna ,80% ljudi se vrati u Bosnu za to vrijeme. Onda , uskrs , pa 1.maj , pa godisnji u augustu, pa ovi slobodni dani za Halloween.
Pa sigurno preko 40 slobodnih dana u godini, to u nas samo vojska ima
Pa 40 dana ima samo od zakonski odredjenog godisnjeg odmora. U Austriji je 5 sedmica na puno radno vrijeme, i 2 dana slobodno u sedmici. U principu ako radis kod normalnog poslodavca, i nisi dobrovoljni robot, ne bi trebao preci 220-230 radnih dana., pogotovo ako radis u nekim ustanovama koje ne rade za praznike.
Imam jedno pitanje za tebe, u pp ako smijem? :D
Bujrum. :D

Avatar
gaston
Moderator
Postovi: 16536
Pridružen/a: 29 jun 2012, 22:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la gaston » 28 okt 2019, 18:13

Sveti je napisao/la:
gaston je napisao/la:
Mozda glupo pitanje, al' sto si u ambulantnoj njezi? :mrgreen:
Jer je to light verzija njege u svakom smislu. Nikad vise nazad na station, ono je robovlasnistvo
Ma ne mislim na kliniku, daleko bilo. :mrgreen:

Intensivpflege, jednog pacijenta imas i sa njim si smjenu cijelu. Kucna njega, variraju pacijenti od wah kome do onih sa kojima ides gledat Frankfurt-Benfika jer imaju karte dzaba. :ljepota: :mrgreen:
Jest da se radi 12h, al' su satnice dosta bolje nego na klinikama. Ugovor na 15 smjena mjesecno, dodaci naravno imaju i et..
Otrni ti nekad paksu od sjedenja vazdan, al serija i filmova ces vagon izgledat. :mrgreen:
Ima jedan klub, jedan tim, s tradicijom jakom, čiji verni navijači su povezani znakom.
Pa zato nikad ne brinu, jer znaju da u tami, dokle god da postoje neće hodati sami!

Sve je to okej, al' ne smijemo zaboraviti kako je Bruno laktom mlatno Jorginha..

Avatar
HongKong
Postovi: 2111
Pridružen/a: 29 apr 2019, 15:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HongKong » 28 okt 2019, 18:40

tuzlak1987 je napisao/la:
HongKong je napisao/la:Opet danas sutra ti ljudi sto ovdje ne placaju doprinose nece primati penziju :D
Dok bas veliki broj onih koji su otisli vani da rade dolaze ovdje provoditi penzionerske dane gdje trose pare za namirnice, struju, vodu, kablovsku...
Eto u Hrvatskoj, Srbiji, Albaniji, Turskoj, Poljskoj, Bugarskoj nema SDA pa opet se ljudi iseljavaju. Toga je uvijek bilo i uvijek ce biti. Postoje drzave s najvisim standardom gdje svi zele otici i postoje drzave iz kojih ljudi prvom prilikom odlaze.
Ne treba traziti probleme nigdje dalje od vlastitog ogledala. Nek se svako zapita gdje bude i sta radi za 1.Maj dok ljudi u Njemackoj, Americi, Svedskoj masovno izlaze na ulice i traze veca prava.

http://rs.****/Svet/a480528/Prvi-maj-u-svetu-obelezen-vise-protestima-nego-proslavama.html

Dalo bi se zakljuciti da je vecina zadovoljna trenutnim stanjem, jer se niko ne buni. Nije ni u jednoj zemlji na svijetu sistem dosao sam od sebe, nego je stalno popravljan i prepravljan dok nije dosao do trenutnog stanja i sto je najvaznije i dalje se nadogradjuje.

Davno je Cercil reko kakav narod takva i vlast.
Ko ce to izaci na ulice? Ovdje na forumu krenes da kritikujes svoje jer prvo treba svoju avliju srediti napadnu te da si izdajnik svog naroda. Sto se mene tice siguran sam da necu otici iz BIH jer zavisim sam od sebe ali su mi najcudniji ovi sto vole one koji su ih otjerali iz drzave.

U Srbiji bar ima ona struja Djilas, Kesic i takvi koji bar se dobro sprdaju sa SNS. Kraljevi realno. Ovdje u citavoj drzavi nema novinara sa stilom i stavom. A i da ima popljuvali bi ga ovi nasi forumasi jer napada vodju svog naroda. Ovi isti forumasi sto im je cudno kako to nema vrtica, univerziteta, fabrika. Kao da su ljudi zaduzeni da to prave od svojih para, a ne vlast koja gradi samo za sebe i sirenje svog carstva za razliku od one u prosloj drzavi koja je radila za narod. (vrtici, univerziteti, skole, bolnice, fabrika..tacnije sve ono od cega je obican covjek imao korist).

U BIH da krenes u proteste javilo bi se automatski na TV-u i u novinama niz nekih "ucenjaka" sa MTV Igman rijecima "kakav je to narod koji napada svog lidera" :rol:

Dalje ovo ko blokira i takve price za malu djecu. Bosnjake su pokrali Bosnjaci i to jos tamo u toku rata. I ovi sto govore da od babe nije pocelo. Da se razumijemo babo je bio veci kriminalac od sina. Samo sto je proslo dosta vremena pa se ne pamti jer je kratka pamet kod Balkanskih naroda. Babo je i doveo ljude da pljackaju tvornice i sve ostalo jos u ratu (svoje kadrove). Sve sto je opljackano je najvise opljackano do 2000.
Bilo je i ovdje ona emisija 60 minuta, kao svaka cast pravi novinari, promijenila se vlast dosla druga stranka ljudi nestali jer su clanovi i simpatizeri te druge stranke. Moze sad neko reci da sam SDA, ali svi su oni isti :D
Mi sami sebe krademo, opet kazem nek svako krene od sebe i koliko poznaje rupa u zakonu da zajebe drzavu, da ne plati porez, da ne kuca kafu, a sutra psuje majku jer je njegovom dedi mala penzija. Ovo govorim posebno za Sarajevo gdje samo da stanes na bilo koju raskrsnicu u bilo koje doba dana i samo da vidis koliko se auta i kakvih sve voza. Pa evo svaki dan prolazim kraj nekih radnji obuce, garderobe i ne znam cega vec ne, i obavezno u isto vrijeme 4-5 zena koje tu rade, iznesu hastal, stolice vani i kafa se pije. Iste one zene koje imaju jedva 6 stoja platu, ali ne pada im na pamet da se zvanicno zale nekome. Za platu milju popit ces karinu u toku radnog vremena, fino legendo odradi svaku minutu koja ti je predvidjena ugovorom. Naravno da nasim ljudima to ne odgovara.
Opet sto se tice ljudi na birou ja sam siguran da pola njih radi i raducka nesto na crno. Neki od muke, ali opet veliki broj boli kita i dobro im jer ne misle na sutra.
Do prije par godina niko na pijacama nije bio prijavljen, svi su radili na crno, pa skontaj koliko je to ljudi.
Pljackano je pofino svakim danom nakon rata ovdje, a izmijenilo se i stranka i ljudi u strankama i ministara i cega sve ne. Evo i danas ova nova vlast u Kantonu radi slicno kao i oni prije njih, ovaj ubaci sestru tamo, ovaj brata vamo i sve ti dodje na isto.
Ne znam ko je i koliko tacno opljackao, ali da nije taj onda bi neki drugi, jer nas narod boli kita i nema uopste u sebi taj otpor. Razloge za to treba potraziti u historiji naroda s ovih prostora koji su prvo bili ugarski vazali, pa turski, pa austrougarski...jednostavno mentalitet podanika koji suti i trpi.
Da se ogradim, ja apsolutno nemam nista protiv ljudi koji odlaze, kao ni protiv onih koji ostaju. To je svacija odluka i svako treba raditi sto misli da je najbolje. Samo je malo tanka prica nakon mene potop, da ce ovdje sve propasti jer neko odlazi i da su za sve krivi neki drugi ljudi.
Cuva Bog Zelju svog!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37561
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 28 okt 2019, 19:05

Moje misljenje o strankama je takvo da su sve lose jer je stvoren takav sistem koji im omogucava da jedan mjesec svake dvije godine naprave obecanja, a onda kada dobiju koliko dobiju vrse samo preraspodjelu pozicija. Ali i pored toga sto su sve stranke lose samo 4 stranke su i najlosije i ucestvovale u 95% losih stvari zajednicki, a to su SDA, HDZ, SDS i SNSD. Upratimo historiju izglasavanja u svim nivoima i to su 4 stranke koje apsolutno uvijek rade protiv naroda. To su stranke koje idu korak dalje od drugih jer udaraju uvijek kada su izbori na motive nacionalnih konflikta, rata, vjere, etnickih podjela.

Za mentalitet podanika se slazem apsolutno. Samo sto je to u zadnje vrijeme otislo i na vec nivo, postalo je ponos biti podanik i vrijedjati ljude koji se bune ili kritikuju najglupljim argumentima. Nije vise sramota ni kada si lopov, sve sto uradis ce biti opravdano. Ovdje lopovi uzdignute glave hodaju i jos im ljudi laskaju. A one koji naprave neki protest ismijavaju i prave od njih cudake.

Sto se tice odlaska ljudi generalno sa Balkana ima tu i Njemacka upetljane prste. To je samo jedan laksi i lukaviji put da se porobi Balkan i svakako da Njemacka ucestvuje u namjestanju procesa po Balkanu jer im tako odgovara. Svi politicari koji su tu godinama su tu jer su po volji Evrope. Ali da i u svom narodu imamo sabotazu imamo jer jednostavno ne zele kao nacionalisti da idu protiv svojih ili su interesdzije pa gledaju samo sebe, a ne cjelokupnu situaciju u drustvu.

Ko ce sad da izadje na ulice tu kada narod nema prioritete na mjestu. Pa ovaj Hadzikadic ce da izgubi naredne izbore 100% od kandidata SDA i to jer ce ovi prodati par lazi i gluposti tipa "podrzava gej populaciju".

Avatar
HongKong
Postovi: 2111
Pridružen/a: 29 apr 2019, 15:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HongKong » 28 okt 2019, 19:55

Slazem se generalno, samo mislim da su ove ucestvovale u 95% losih stvari jer druge jednostavno nisu imale priliku.
Vjerovatno ce ubrzo razne kompanije i investitori poceti s kupovinom i ulaganjem u ovu drzavu. Dobit ce bas jeftino razne prirodne potencijale i praviti sebi pare. Ko vjeruje svabama dobro se zajebo :D
Ne prolazi ta politika kod nas, mislim na cijeli ovaj region. Hrvatska je odavno usla u EU i NATO, ali dalje izbore dobijaju stvarajuci sukube i prepucavanja sa susjednim drzavama. Tako je i u Srbiji, samo ona jos smijesnija prica mi smo najbolji, ovi prije nas krali, mi ne mozemo mrze nas. Spomenuo si Kesica i rado gledam njegovu emisiju pa sam i upucen u neke stvari tamo.
Ono sto ja mislim da je problem ovdje osim tog mentaliteta jeste neprirodna tranzicija iz socijalizma u neki novi sistem koji nije poznat ljudima i nepismeno stanovnistvo. Sta moja nana zna sta je demokratija? Njoj je Bakir Tito, on je nas moramo ga podrzati, svi nas mrze, on nas brani...Onda nakon pola sata se zali kako joj je mala penzija. Ne konta uopste da je u sistemu gdje bi ona trebala biti vlast i izabrati ljude koji ce je predstavljati i boriti se za njene stvarne potrebe poput kvalitete zivota, a ne neka prodaja magle. Tako je 90% stanovnistva preko 50 godina, a takvih je i najvise. Onda uzmi ove kojima je zaista dobro ovako, imaju sve sto im treba, i logicno podrzavaju onog ko im sve to obezbjedjuje. To ce se mijenjati kako djeca budu odrastala, hvala Bogu danas imaju mogucnost da sve sami saznaju, da se upoznaju sa svijetom i da otkrivaju kako zive njihovi vrsnjaci u drugim djelovima svijeta. Kad pogledas neke skupove fasista, nacionalista i slicnih zaostalih primitivaca to su sve stariji ljudi, na tim skupovima mozes skupiti mozda 80 procitanih recenica, ukoliko izuzmes predvodnike koji zaista jesu pametni i nacitani i shvatili su da to prolazi i da im donosi materijalnu korist. Primjer je Seselj. Covjek koji je bio kao neki veliki nacionalista, ali skupljao omladinu i slao ih u pohode dok je on bio negdje u pozadini. Otisao u Haag druzio se s nasim ljudima, s Hrvatima, Albancima(imaju i njegove izjave kako su igrali sah) izasao opet okupio krezave analfabete koji glasaju za njega dok on sjedi u skupstini, prima 5 prosjecnih plata, sprda se okolo, izazove pokoji incident, malo vrijedja ljude i to je to. Ni oro ni kopo.
Cuva Bog Zelju svog!

Avatar
HZ_ilidzaa
Postovi: 5830
Pridružen/a: 21 okt 2010, 19:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HZ_ilidzaa » 28 okt 2019, 20:24

Sarrifufna je napisao/la:slika

:thumbup:
Imaš dosta raje koja ode 3 mjeseca gore pa nazad ili vozača kamiona koji su prijavljeni u Sloveniji,a žive u BiH.
Jedan vozač šlepera ima od 2000e do 2400e platu.
Barem pola te plate ide za BiH,a ide i više.
Radnici na bausteli 3 mjeseca žive po kontenjerima ili po 3-4 u jednom stanu. Također barem pola plate nose u BiH.
Pa i ovi što su stalno gore, svako pola godine ovdje,a znam ih što u Grazu žive, svako 2 mjeseca barem na vikend dodju, pogotovo kad praznik spoje sa vikendom,a kod njih hejbet praznika pa se to češće dešava.
Odu u provod, izvedu svoju malenkost u malo bolji restoran, naprave zube... Pa neki prave svoju kuću, u Bosnu po stolariju,kuhinju,kamenu vunu i sl.
Nije baš sve tako crno.

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Heller » 28 okt 2019, 20:32

gaston je napisao/la:
Sveti je napisao/la:
gaston je napisao/la:
Mozda glupo pitanje, al' sto si u ambulantnoj njezi? :mrgreen:
Jer je to light verzija njege u svakom smislu. Nikad vise nazad na station, ono je robovlasnistvo
Ma ne mislim na kliniku, daleko bilo. :mrgreen:

Intensivpflege, jednog pacijenta imas i sa njim si smjenu cijelu. Kucna njega, variraju pacijenti od wah kome do onih sa kojima ides gledat Frankfurt-Benfika jer imaju karte dzaba. :ljepota: :mrgreen:
Jest da se radi 12h, al' su satnice dosta bolje nego na klinikama. Ugovor na 15 smjena mjesecno, dodaci naravno imaju i et..
Otrni ti nekad paksu od sjedenja vazdan, al serija i filmova ces vagon izgledat. :mrgreen:
Otrne tebi pakšu od zarađivanja bakšiša.
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
Pantelija
Postovi: 12890
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 28 okt 2019, 20:41

A znate li da odlaskom mladih i starenjem stanovnistva, status u mmf-u slabi, kada dodje na odredjeni nivo, ide prestanak davanja kredita i zaplijena imovine?
Znate li sta se desi sa zemljom koja nema strucne mlade kadrove i razvijenu privredu, koja ima korumpiranu sudsku i izzvrsnu vlast?
Jel fakat mislite da ljudi idu zbog para? Jel nw vidite da najcasniji dio drzave u teoriji, sudstvo, kod nas je korumpirano i ispolitizirano? Zaista ocekujes da se to nekako promjeni? Samo cekajte.

A sto se ekonomije tice, vidjet ces uskoro, kada se iswli jos mladog stanovnistva pa bijela kuga zavlada, kako mmf zatvara transe, nastaju dugovi, kasne isplate, pocnu pobune a strance boli k.

Svaki mladi covjek koji ode je mogao zaradjivati tj raditi, placati pdv, zdravstveno, trositi novac, stvoriti potomstvo itd i tako doprinositi. 20ak godina nakon oflaska ljudi predtaju biti vezani za zemlju iz koje su otisli. Kod mene rodjaci koji su dolazili 2005 svako ljeto i zimu, sada dolaze svako 3 godine. Ovdje dodju da obidju kuce jel stoje na mjestu.
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
HZ_ilidzaa
Postovi: 5830
Pridružen/a: 21 okt 2010, 19:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HZ_ilidzaa » 28 okt 2019, 21:00

Koliko negative ovdje... Tačno ko neka kolektivna depresija.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: 19vendetta87, chelsea358, L-Train, lol89, Zaniolo i 25 gostiju.