Demografija

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Koliko danas stanovnika ima BiH?

2 500 000 stanovnika
45
30%
2 700 000 stanovnika
42
28%
2,900 000 stanovnika
23
15%
3 000 000 stanovnika
15
10%
više od 3 000 000 stanovnika
24
16%
 
Ukupno glasova: 149

Avatar
Kristijan
Postovi: 743
Pridružen/a: 26 maj 2019, 10:40
Kontakt:

Demografija

Post Postao/la Kristijan » 27 jan 2020, 13:28



Pogledah ovu emisiju... Djelimično mogu reći da pratim demografske tokove... Zar je zaista ovoliko alarmantno? 183 000? Meni ovo djeluje baš preuveličano... Pod pretpostavkom da je ovo istina, šta će onda biti 02.03?

Vidim da nema teme koja se bavi ovom tematikom, pa mislim da nije viška. Onaj ko nije svjestan da demografija utiče na svaku oblast... ne mora ni pisati.

Wandelanoite
Postovi: 7961
Pridružen/a: 17 jul 2015, 17:26
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Wandelanoite » 27 jan 2020, 13:41

Naravno da je istina, manji gradovi su sablasno prazni kada nema dijaspore, dovoljno je otici negdje prosetati navecer srest ces max 10 ljudi u gradu.
MES QUE UN CLUB!
Dušan Bajević - nastavak propasti bh. reprezentacije.

Avatar
Kristijan
Postovi: 743
Pridružen/a: 26 maj 2019, 10:40
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Kristijan » 27 jan 2020, 13:44

Pazi razumljivo je da se pune veći gradovi iz manjih, samim time manji ostaju poluprazni. To je trend i u zemljama regiona. Ruku na srce Sarajevo, Beograd i Zagreb nude puno više od recimo Bugojna, Paraćina i Slavonskog.

Nisam stručnjak ali mi je brojka 183k na godišnjem nivou baš zaparala uši.

Pratim malo podatke i vidim da broj beba opada, ali ne preradikalno kao što se nameće sa ovom brojkom 183k. :roll:

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Drape » 27 jan 2020, 13:45

Za šest godina BiH napustilo više od pola miliona ljudi

Bosnu i Hercegovinu je od 2013. do 2019. godine napustilo 530.000 stanovnika. Podaci su to iz Ankete o radnoj snazi, koju objavljuje Agencija za statistiku BiH i Unije za održivi povratak i integracije u BiH.

Pored toga što odlaze iz države, mnogi građani se odriču bosanskohercegovačkog državljanstva. Prema službenoj evidenciji, od kraja rata to je napravilo blizu 85.000 ljudi. Istovremeno, nema državne strategije koja bi zadržali prije svega mlade da ostanu.

Većina ljudi ne vidi da će u narednih nekoliko godina biti bolje u BIH. Siti su, kažu, podjela, dnevno-političkih prepucavanja, prijetnji otcjepljenjem, raspadom države i svim onim što bh. političari koriste već dvije decenije kako bi suvereno vladali.


Svoju budućnost u BiH ne vidi ni mlada Banjalučanka, Anđela Milojević. Trenutno je učenica Srednje muzičke škole i želi što prije otići.

"Za pet godina vidim se negdje vani, naprimjer u Njemačkoj. Želim da studiram i nađem posao u struci, pošto to ovdje i nije tako moguće", kaže Anđela.

RSE: Zašto mislite da nije moguće naći posao ovdje?

"Pa zato što ne priznaju dovoljno ni obrazovanje, ni diplome. Danas je teško naći posao u svojoj struci, a da su uslovi rada normalni, da je normalna plata, da možeš da platiš sve režije i da normalno živiš", odgovara Anđela.


Prema Anketi o radnoj snazi državne Agencije za statistiku, BiH je 2013. godine imala 3,05 miliona stanovnika, a prošle godine 2,7 miliona, što je za oko 350.000 manje. Ukoliko se toj brojci dodaju podaci Unije za održivi povratak prema kojima je od jula 2013. do početka 2019. godine BiH napustilo minimalno 186.000 stanovnika, dolazi se do podatka da je BiH u posljednjih šest godina napustilo više od 530.000 stanovnika.

Bosanskohercegovački političari svjesni su da mladi, prije svega, odlaze, do sada nisu utvrdili mehanizme kako bi pokušali da zaustave ovaj trend. Evo kako na taj problem gleda član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik.

"Moramo da učinimo sve da prestanemo biti mjesto gdje se školuju mladi ljudi, u šta društvo ulaže ogromne novce, a da nakon toga odu i svoja znanja tamo primjenjuju, a nama se vraćaju kao penzioneri da mi o njima socijalno brinemo i smještamo ih u naše gerijatrijske centre", rekao je Dodik u jednom od javnih nastupa, oktobra prošle godine.

Njegov kolega, također član Predsjedništva BiH, Šefik Džaferović svjestan je da mladi, kako kaže, odlaze iz politički nestabilnog sistema.

"Iz toga je zaključak da mi u BiH moramo učiniti sve da imamo, prije svega, stabilan politički sistem", smatra Džaferović.


Podaci nevladinih organizacija o odlasku mladih iz BiH u većini država bi bili alarm za uzbunu, no takvo što nije se desilo u BiH. Donosioci odluka još uvijek nisu pronašli mehanizam kako zadržati svoje građane da ne odlaze. Ne čine to ni vjerske zajednice u BiH.

Jedan od rijetkih je imam iz Zavidovića, Izet ef. Čamdžić. U jednoj od svojih poruka, koje objavljuje na svom YouTube kanalu, on se osvrnuo na to kako je teško zadržati mlade ljude u BiH. Efendija Čamdžić se pita šta to ova država nudi mladima da ih zadrži u njihovoj domovini?

"Da vi trebate svome sinu ili kćerki, koji jutros pakuju kofere da krenu na radno mjesto u Njemačkoj, Austriji ili Švedskoj, šta biste mu vi rekli da ne pakuje kofer i ostane ovdje. Rekli bi mu: Nemoj ići, kapije preduzeća su zaključane. Nemoj ići, jer ćeš već slijedeće sedmice svjedočiti svađama u opštinskom vijeću, federalnom Parlamentu, državni se možda neće ni sastati", poručio je Čamdžić.


Podaci Agnecije za statistiku BiH iz godine u godinu pokazuju kako se smanjuje broj rođenih, a povećava broj umrlih. Tako je u 2018. godini registrovano 21.006 živorođene djece što u odnosu na 2017. godinu pokazuje pad broja živorođenih za 2,09 posto.

Sociolog Amer Osmić kaže kako se malo ljudi rađa, mnogo umire, a još više odlazi. Rezultat toga je demografska depopulacija koja je u našem slučaju nekontrolisana.

"To znači da su nužne, iznimno nužne pronatalitetne politike koje će motivirati mlade ljude u ovoj državi da ostanu i da vide da u ovoj državi mogu živjeti sa nekim približnim životnim standardom koji imaju njihovi vršnjaci u Zapadnoj Evropi. Da li smo kao društvo ovog upozorenja svjesni – nisam siguran", zaključuje u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) Amer Osmić.

Prema podacima koje su objavili Ujedinjeni narodi, BiH je u posljednjih devet godina izgubila deset posto svog stanovništva. Prema istom izvoru, prognoze su da će do 2030. godine, a najkasnije 2050. BiH ostati bez više od 20 posto građana.

Avatar
VolimTz
Postovi: 3837
Pridružen/a: 20 avg 2011, 15:08
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la VolimTz » 27 jan 2020, 13:46

Da si stavio 50 stanovnika dezurni depresivci bi glasali za tu opciju.
"Brate, danas kad čuješ hardcore znaš da je begovska familija brate, begovska familija, Tvrtka kralja loza brate."

Avatar
Kristijan
Postovi: 743
Pridružen/a: 26 maj 2019, 10:40
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Kristijan » 27 jan 2020, 13:50

VolimTz je napisao/la:
27 jan 2020, 13:46
Da si stavio 50 stanovnika dezurni depresivci bi glasali za tu opciju.
Tema je namijenjena svima.
@drape je postavio link iz koga se vidi da trend smanjenja broja stanovnika je prisutan.
Objektivno svi smo mi svjedoci vala iseljavanja. Rada na crno. Sve praznijih ulica.
To u konkretnom slučaju i nije ništa novo. Postavio sam video i ovog analitičara i to je ustvari i bio uzrok da otvorim temu. Zanima me (vjerujem da na forumu ima onih koji bolje poznaju prilike) je li stvarno ovako alarmantno?
Relativno solidno pratim svjetske trendove i nigdje nisam čuo da je na godišnjem nivou 6,7% stanovništva iselilo. :roll:
E sad da li ovaj momak iz videa spada u depresivca, nekog ko se površno bavi demografijom, to stvarno ne bih znao.

Avatar
moj uzor-S.G
Postovi: 6239
Pridružen/a: 03 avg 2011, 12:54
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la moj uzor-S.G » 27 jan 2020, 13:53

Ja sam pogledao ovo gostovanje kod Senada i syebao sam se realno. Laik sam po tom pitanju a zanima me da li je moguce da ce bit problem za isplacivanje penzija za nekih 30-40 godina?
Zauvijek u svojim srcima
brata cuva bordo armija

Istina za Vedrana!

Avatar
delko
Postovi: 3565
Pridružen/a: 06 avg 2011, 18:15
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la delko » 27 jan 2020, 13:55

Kristijan je napisao/la:
27 jan 2020, 13:28


Pogledah ovu emisiju... Djelimično mogu reći da pratim demografske tokove... Zar je zaista ovoliko alarmantno? 183 000? Meni ovo djeluje baš preuveličano... Pod pretpostavkom da je ovo istina, šta će onda biti 02.03?

Vidim da nema teme koja se bavi ovom tematikom, pa mislim da nije viška. Onaj ko nije svjestan da demografija utiče na svaku oblast... ne mora ni pisati.

Nije to preuvelicavanje, pa evo ovamo u nasem entitetu za mlade bracne parove maltene dzaba stan (drzava maksimalno sufinansira), a otkud to ? Pa odatle sto nema vise naroda i sto svi odose i sami politicari sad vide da uskoro nece imati kome da diriguju :)
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
" ?
★★★★★★★★★★

Avatar
Marsal
Postovi: 22695
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Marsal » 27 jan 2020, 13:57

moj uzor-S.G je napisao/la:
27 jan 2020, 13:53
zanima me da li je moguce da ce bit problem za isplacivanje penzija za nekih 30-40 godina?
Taj problem već imaš, ali nekako se krpi, šuti, podigne se kredit...ali iće uskoro havarija.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Heller » 27 jan 2020, 14:02

Radio sam na popisu i nije relevantan, ljudi čija djeca žive vani su insistirali da djecu popisuju ovdje i unuke, pod motom "DA JE NAS VIŠE". Ja sam imao dva takva slučaja, iako sam im objasnio da ne može insistirali su i jedni su mi zamalo problem napravili, tako da sam reko bmk popisaću vas. To je bilo 2013, koliko je još ljudi otišlo...
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
VolimTz
Postovi: 3837
Pridružen/a: 20 avg 2011, 15:08
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la VolimTz » 27 jan 2020, 14:06

Kristijan je napisao/la:
27 jan 2020, 13:50

Tema je namijenjena svima.
@drape je postavio link iz koga se vidi da trend smanjenja broja stanovnika je prisutan.
Objektivno svi smo mi svjedoci vala iseljavanja. Rada na crno. Sve praznijih ulica.
To u konkretnom slučaju i nije ništa novo. Postavio sam video i ovog analitičara i to je ustvari i bio uzrok da otvorim temu. Zanima me (vjerujem da na forumu ima onih koji bolje poznaju prilike) je li stvarno ovako alarmantno?
Relativno solidno pratim svjetske trendove i nigdje nisam čuo da je na godišnjem nivou 6,7% stanovništva iselilo. :roll:
E sad da li ovaj momak iz videa spada u depresivca, nekog ko se površno bavi demografijom, to stvarno ne bih znao.
Te migracije su svjetski trend, mozda je malo izrazenije kod nas zbog spoja specificne politicke situacije i autodestruktivnosti naseg covjeka, kao i zbog malog broja stanovnika. Tuzno je sto kod nas uciteljice uce malu djecu u skolama da trebaju napustiti domovinu. Postoje ljudi koji su uspjeli ostati sa normalnim prihodima, postoje ljudi koji su pokusali a nisu uspjeli, i imaju oni koji idu zbog sveopste depresije. Neko pokusava ovu situaciju da okrene u svoju korist i da uzme neke politicke poene, a ne shvata da ce sirenjem depresije i beznađa ova brojka skociti sa pola miliona na milion. Pa kad konacno dođu na vlast sa opozicije nece dobiti nista.

Dok se ima gdje ici ljudi ce da idu. Migracije nismo mi izmislili, jedna Amerika je nastala na migracijama europljana. Zasto bi slavenski narodi u regiji morali opstati ? Mnogo veci narodi su nestajali (Maje, Inke), koje smo to mi mudo ? Sve ti je to normalno.

Mozda je i vrijeme da nestanemo, nismo zasluzili ovu lijepu zemlju.
Zadnja izmjena: VolimTz, dana/u 27 jan 2020, 14:10, ukupno mijenjano 1 put.
"Brate, danas kad čuješ hardcore znaš da je begovska familija brate, begovska familija, Tvrtka kralja loza brate."

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la ASD » 27 jan 2020, 14:07

moj uzor-S.G je napisao/la:
27 jan 2020, 13:53
Ja sam pogledao ovo gostovanje kod Senada i syebao sam se realno. Laik sam po tom pitanju a zanima me da li je moguce da ce bit problem za isplacivanje penzija za nekih 30-40 godina?
Već sad je problem sa isplatama penzija. Krenulo se sa krpljenjem iz budžeta što je jako loše rješenje.

Kod mene otac se hebe s papirologijom da dobije stalno rješenje. Problem je ratni staž. Pazi čega su se dosjetili.
Ovi što nisu nikako išli u rat i bili su ispod 3 godine glatko dobiju. On ima problem što je dugo bio u ratu.
Heller je napisao/la:
27 jan 2020, 14:02
Radio sam na popisu i nije relevantan, ljudi čija djeca žive vani su insistirali da djecu popisuju ovdje i unuke, pod motom "DA JE NAS VIŠE". Ja sam imao dva takva slučaja, iako sam im objasnio da ne može insistirali su i jedni su mi zamalo problem napravili, tako da sam reko bmk popisaću vas. To je bilo 2013, koliko je još ljudi otišlo...
Popis je bio smijurija. Čak se i Solinaš u BiH popisao.

Avatar
darker10
Postovi: 10797
Pridružen/a: 20 nov 2012, 15:01
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la darker10 » 27 jan 2020, 14:15

Nacujem jucer neku pricu ,prica zena kako joj je u djetetovom razredu kada je krenuo u prvi razred bilo 30-ero djece,a sad u trecem bome 20 samo.Otislo se :mrgreen: To je otprilike prikaz citave drzave u malom :D

Avatar
JOVO
Postovi: 24
Pridružen/a: 09 jun 2016, 13:20
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la JOVO » 27 jan 2020, 14:20

? ' за " 2. ? $ је та & " ? $ " о ? " ".

% се " ' фејс ?... ? $ " је " гост. Навео са " - се све ? " $.

"... " је ¥ & " $...

" & се " о 183 000 $ & су у $ $ ? " ? ' своје / у " " " $, а " су " ".
Просто, " " се & $ на " " - & " &, ", $.
" о 2019-ој.

У " тренутно " & 2,65 ? ". Та & - " " $ $. " су ? ?, а $ $ ".

Све " у " се $ рађа ' $ 10 & на $ " су у ? " " ? је " - ? " за 20 $.

Avatar
JOVO
Postovi: 24
Pridružen/a: 09 jun 2016, 13:20
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la JOVO » 27 jan 2020, 14:37

Heller je napisao/la:
27 jan 2020, 14:02
Radio sam na popisu i nije relevantan, ljudi čija djeca žive vani su insistirali da djecu popisuju ovdje i unuke, pod motom "DA JE NAS VIŠE". Ja sam imao dva takva slučaja, iako sam im objasnio da ne može insistirali su i jedni su mi zamalo problem napravili, tako da sam reko bmk popisaću vas. To je bilo 2013, koliko je još ljudi otišlo...
$ ", $ ". %. Све је ? $ ? $. ? су се " " ¥.

? ' $ " $ $ " ? $, а у $ " $ " развоја, ? је $ $ " ? ". $ је ? $ $. ?, ? $ " је -. $ су ? $ - " $ ? $. " " све % уз то $.

$ $ $ је " то " $, тзв. " " $ ? %. & ", & " " ".
Наравно, " " " $ - $ % је ¥ у ? " стварању ? ?.

$ је $ - се на $ " " " у / ? % 5 $. А & - га $ & " $, $ је / $ $ " не $ ".

" у $ " $ $ $ " јасан ' " ", " је - $ у ? стању, " / са ' " $ & " " ? " ".

" $ је $ $ &, у " ? $ су се $ за ? '... " " $ - се & за " 1000 & " $ на $ је потез "...

Оно % је готово " у % $ је ? ? "$ је / ", ? " " " &". " % је ¥... " за " $.

&, постоје " " се усуђују $ & ? $ прогнозе. " " " " " % - " 2060-те, 2070-те " ? су " ". $ је пуно " $ " /, ? " ".

? се " $ у " наставе, " је јасно $ - она за 10 $ " & 2 ? "...

HakanSukur
Postovi: 93
Pridružen/a: 18 jan 2020, 20:39

Re: Demografija

Post Postao/la HakanSukur » 27 jan 2020, 14:39

Senad, po običaju ispreskak'o gosta i tušio glupostima, pitao i odgovarao na pitanja, tako da ovaj intervju, kao i 90% njegovih, ima shizofrene konotacije.

Ljudi koji žive po većim gradovima, za naše uslove 60+ hiljada stanovnika, malo slabije primjete masovni egzodus stanovništva, mada i svako od vas sad' iz glave zna barem 100 ljudi koje je viđao svaki dan, a više ih nema. Odlaze cjelokupne porodice i ma kratkotrajnom planu, to će stvoriti privid pozitivnog efekta, smanjiće se broj nezaposlenih, malo će se povećati primanja u određenim branšama, i dalje će stizati donacije rodbine iz dijaspore, ali već za nekih 4-5 godina će uslijediti bolan šamar realnosti usljed demografske kataklizme, kada bude totalni nedostatak stručnog kadra u svim oblastima.

Nije problem dovući brodove neke bjelosvjetske sirotinje da gilja za 200 eura povazdan poslove koje svako može raditi, ali sve ostalo će se urušiti, naročito kada se zavrne pipa kreditiranja za isplatu tekućih javnih obaveza i vansjkog duga, tada slijedi totalni kolaps, za nekih 2 miliona žitelja koji će tada preostati u državi, a trećina će biti penzioneri i ostale socijalne kategorije nesposobne za kreiranje nove vrijednosti, dok će strani priliv novca od dijasporaca biti drastično manji, budući da će se iseliti i ostatak porodice ili pomrijeti oni starci koje finansiraju.

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Osim13 » 27 jan 2020, 15:05

Heller je napisao/la:
27 jan 2020, 14:02
Radio sam na popisu
e yebi ti taj popis onda
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Fantasista » 27 jan 2020, 15:48

Ma popis je smijurija. Ništa nije tačno. Autobusima dolazili iz inostranstva da se popisuju. Ako nas ovdje ima malo više od 2M dobro je.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13366
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la StevieG8 » 27 jan 2020, 15:51

Marsal je napisao/la:
27 jan 2020, 13:57
moj uzor-S.G je napisao/la:
27 jan 2020, 13:53
zanima me da li je moguce da ce bit problem za isplacivanje penzija za nekih 30-40 godina?
Taj problem već imaš, ali nekako se krpi, šuti, podigne se kredit...ali iće uskoro havarija.
Od ove godine se penzije u FBiH isplacuju iz budzeta pa ti gledaj koliko je takav model samoodrziv.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Demografija

Post Postao/la Heller » 27 jan 2020, 16:00

Osim13 je napisao/la:
27 jan 2020, 15:05
Heller je napisao/la:
27 jan 2020, 14:02
Radio sam na popisu
e yebi ti taj popis onda
Upozno lika ima sliku s Roccom i Jennom s nekog Erotskog Sajma. Nalilo se vilje s nekim djedom, još mi litar za puta dao. Kolača pojeo broj im se ne zna. :rol:
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.