FK Tuzla City

Moderator/ica: staragarda

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 12 mar 2020, 12:05

Premijer liga BiH neće biti odgođena, za vikend se igra bez publike
Mart 12, 2020 10:56

Utakmice 23. kola BHT Premijer lige Bosne i Hercegovine igrat će se predstojećeg vikenda i to bez prisustva publike.

Ovu odluku donijela je Takmičarska komisija Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH na telefonskoj sjednici koja je održana danas.

TK je obrazložila da neće biti odgode utakmica elitnog razreda našeg fudbala, jer nema slobodnih termina u kojima bi bili nadoknađeni otkazani susreti.

FSBiH je u cilju prevencije širenja korona virusa, a slijedeći preporuke nadležnih zdravstvenih ustanova kao i vladinih institucija u BiH, u utorak donio odluku da se utakmice 23. i 24. kola BH Telecom Premijer lige BiH igraju bez prisustva gledalaca. To znači da će se i gradski derbi između Sarajeva i Željezničara, zakazan za 21. ili 22. mart, igrati bez priustva navijača.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 12 mar 2020, 12:14

Psetojebac nariše nad Baljićevpm sudbinom

Trener Željezničara je “smijenio” mnoge kolege iz Premijer lige, pošto su dobili otkaz nakon poraza od Plavih. Tako su završili Bošnjaković, Musemić, Krunić, Baljić…

“To po meni više govori koliko nam klubovi naopako funkcionišu. Fakat tako mislim. OK, poklopile se neke pobjede, ali realno, izgubiš od Želje i neko te smijeni… Nije mi to baš najjasnije. To definitivno nije nešto dobro. Jedinu mogućnost koju imaju naši klubovi jeste da kroz neki kontinuitet u radu trenera s ekipom kompenziraš ove stvari koje nemaš. Pričamo o kvaliteti, finansijama… To češ kompenzirati dobrom konekcijom između trenera i igrača. Sve smo trendove pohvatali koji ne valjaju. Vani razumijem pritisak jer imaš neke sponzore koji daju pare, a ti nemaš rezultat. Kod nas nema novaca, imaš pritisak samo od publike. Niko te ne ruži i ti promijeniš trenera. Hajde, Željo i Sarajevo, ali šta je s ostalim? Ponašaju se kao da Bog zna kakav pritisak imaju i da moraju mijenjati trenera…”

Hebem li djeda Mihaila i babu Karolinu ,krmak jedan.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 12 mar 2020, 13:02

Nalić o preuzimanju Tuzle City: Teška odluka, u pregovorima sam imao samo jednu prepreku

Jučer zvanično predstavljen
Elvir Baljić se u ponedjeljak razišao sa FK Tuzla City, a na njegovo mjesto došao je Zlatan Nalić.

Nalić je posljednji angažman imao u FK Sloboda, no prihvatio je poziv gradskog rivala. Jučer je zvanično predstavljen, da bi odradio i prvi trening.

12.03.20. 10:42
INTERVJU
S. Mlaćo

Nalić o preuzimanju Tuzle City: Teška odluka, u pregovorima sam imao samo jednu prepreku
Tuzlaci u subotu dočekuju Velež, a u razgovoru za SportSport.ba Nalić je otkrio kako je postigao dogovor sa FK Tuzla City, kakva su njegova očekivanja, šta je potrebno uraditi da se ekipa 'probudi' nakon lošeg otvaranja drugog dijela, ali otvoreno je govorio i o FK Sloboda...

Kako je došao dogovor sa FK Tuzla City?

"I meni je to malo čudno. Nikada nisam imao nikakav kontakt sa FK Tuzla City, a ljetos mi je naznačeno da sam na njihovoj listi želja. Ovih deset mjeseci imao sam mnogo ponuda iz BiH, ali i regiona, no namjenski nisam želio da uzimam neki klub.. Sloboda je željela sa drugim trenerom u budućnost, bio je to težak udarac za mene, te mentalno nisam bio spreman dok mi se to ne slegne".

Poziv je dobio poslije duela Tuzlaka sa Željezničarom.

"Dobio sam čudnu, anonimnu poruku 'prihvataj Tuzla City'. Nisam ništa razumio, a onda sam dobio poziv sportskog direktora Samira Muratovića koji mi je rekao da oni planiraju mene za trenera, a ja sam naravno pitao da li imaju trenera sada ili ne. Kazali su mi da su se razišli sporazumno, predočio mi je trenutno stanje, a ja već imam dobar uvid u njihovo stanje, te Premijer ligu. Znao sam kao što je Samir i rekao da primaju puno pogodaka, što je ukazivalo na neku alarmantnu situaciju".

Koliko je važno da trener poznaje Premijer ligu?

"Kada sam dolazio u Slobodu uopšte nisam poznavao ligu, ali nisam mogao opstati zbog opstrukcija. Ući u Premijer ligu, takmičiti se i napraviti rezultat nije problem, ali problem je opstati zbog strašnih opstrukcija koje se dešavaju 24 sata. Mislim da nigdje nema opstrukcija kao ovdje".

Već u subotu novi izazov. Kako 'probuditi' ekipu?

"Najbrža je ta tkzv. energetska injekcija, to je najbrže rješenje. Moramo smanjiti broj primljenih pogodaka i moramo uspostaviti kontrolu nad prekidima. To se prvo mora uraditi".



Prvi rival je Velež. Mostarci su nastavili i u drugom dijelu sa kvalitetnim igrama iz prvog dijela. Nedavno su ova dva tima remizirala na Tušnju (0:0), takoda se dobro poznaju.

"Velež je ekipa koja igra balkanski fudbal, sa dosta posjeda lopte, sa dosta lijepih poteza... Imaju dosta dobar period ispred sebe, imaju harmoniju u ekipi i teško je igrati sa takvim ekipama".

Nije baš čest slučaj da jedan trener u karijeri vodi sa klupe dva gradska rivala. Mnogim navijačima Slobode nije se dopala Nalićeva odluka, što je sa navijačke strane razumiljivo. On priznaje da je to za njega bila teška odluka.

"Teška odluka. To je bila jedina moja prepreka u razgovoru sa Azmirom. Ipak, ovo je profesionalizam, a i Sloboda ima trenera i ne mogu konkurisati u takvoj ekipi. Ja nisam otišao iz Slobode nikada, ona je odlučila da ide bez mene prošle godine".

Ukoliko su susreti Premijer lige budu igrali za vikend, Nalić će debi imati na stadionu bez publike. Koronavirus hara svijetom, a svi pravi ljubitelji nogometa su tužni što će tribine biti prazne.

"Volim publiku, volim ugođaj utakmice. To i jeste ono što čini draž i ljepotu ovog posla. Na utakmici dobiješ energiju za koju se boriš sedam dana. To je jedino za što radimo, da pred publikom to pokažemo. Bitna je i ta sinergija sa publikom, no prva dva kola će nažalost biti bez njih", dodao je novi šef struke FK Tuzla City na kraju razgovora za SportSport.ba.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 12 mar 2020, 17:48

ODGOĐENE UTAKMICE BH TELECOM PREMIJER LIGE I KUPA BIH
Četvrtak, 12. mart 2020. 15:25




Nakon što su odgođene utakmice omladinskih, ženskih i futsal takmičenja Komitet za takmičenje NS/FS BiH je na novoj telefonskoj sjednici održanoj danas donio odluku da se do daljnjeg odgode i utakmice BH Telecom Premijer lige i Kupa BiH.

Ove odluke su donesene u skladu sa preporukama i naredbama nadležnih zdravstvenih ustanova, kao i vladinih institucija u BiH, vezanih za zabranu održavanja javnih skupova, a u cilju prevencije širenja virusa COVID-19.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 13 mar 2020, 13:22

Za Tuzla City pauza će dobro doći zbog novog trenera.Treba vremena da Nalić nametne svoju doktrinu.
Vjerovatno će i nastavak prvenstva biti sa prisustvom gledalaca što je opet bolje nego pred praznim tribinama.
Neka je srećom i da ovi dani čekanja prođu što brže.

slika

Avatar
DaVinci
Postovi: 2846
Pridružen/a: 18 jun 2017, 20:32
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la DaVinci » 13 mar 2020, 16:53

I tako nam vi City-ashi potroshiste Balju i odbaciste ga ko puknut kurt@n ... nece ga vise ni Vrbanjusa htjet angazovat kad im Bracu strefi sestoaprilska ... a kako se samo znao zajebavat u svoje vrijeme ... znaju Baka i Bola najbolje ... sjecam se cak i ja ... :salut:
"Mi smo pogana sredina, j@bo ja nama svima mamu u usta! Odgovorno tvrdim da smo najgori i ako se barem malo ne promijenimo, nikada nam neće biti bolje." by fks74

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 13 mar 2020, 17:29

Usvojena žalba FK Tuzla City, Badji može igrati sljedeću utakmicu

Smanjeno s tri na dvije utakmice suspenzije
Apelaciona komisija Nogometnog saveza BiH djelimično je uvažila žalbu FK Tuzla City na prethodnu odluku Disciplinske komisije.

13.03.20. 15:31
E. Škorić

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 14 mar 2020, 08:30

slika
slika
Zadnja izmjena: tuzlac, dana/u 14 mar 2020, 09:06, ukupno mijenjano 1 put.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 14 mar 2020, 08:54

DaVinci je napisao/la:
13 mar 2020, 16:53
I tako nam vi City-ashi potroshiste Balju i odbaciste ga ko puknut kurt@n ... nece ga vise ni Vrbanjusa htjet angazovat kad im Bracu strefi sestoaprilska ... a kako se samo znao zajebavat u svoje vrijeme ... znaju Baka i Bola najbolje ... sjecam se cak i ja ... :salut:
Bih je ostala bez fudbalskih trenera.To mi svi vidimo.Ove licence su samo formalnost.
Nema dobrih starih strpljivih učitelja i pedagoga.Niti ima ko djecu učiti ,niti seniorske ekipe voditi.
Paradigma ovog stanja je Amar Osim koji misli da je svjetski trener.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 14 mar 2020, 09:14

OVO KOLO JE PRIJE ONA ZADNJA TRI, TAKO DA NEĆEMO MORATI U BANOVIĆE.

29. KOLO

STADION TUŠANJ', Tuzla FK TUZLA CITY - ZRINJSKI

STADION TUŠANJ', Tuzla FK SLOBODA - FK MLADOST

-----------------------------------------------------------------------------------------
U PRVA 4 KOLA BI TREBALI PRETEĆI BORCA.I PRIBLIŽITI SE I MOŽDA SUSTIĆI ZRINJSKOG.


SVE UTAKMICE DO KRAJA PRVENSTVA 2019/20
23. KOLO
FK SARAJEVO- FK ZVIJEZDA-09
FK ŽELJEZNIČAR-NK ČELIK
ZRINJSKI -FK MLADOST
FK BORAC- FK SLOBODA
FK TUZLA CITY -FK VELEŽ
FK RADNIK -NK ŠIROKI

24. KOLO
FK ZVIJEZDA-09- NK ŠIROKI
FK VELEŽ- FK RADNIK
FK SLOBODA - FK TUZLA CITY
FK MLADOST - FK BORAC
NK ČELIK -HŠK ZRINJSKI
FK SARAJEVO- FK ŽELJEZNIČAR

25. KOLO
FK ŽELJEZNIČAR- FK ZVIJEZDA-09
ZRINJSKI -FK SARAJEVO
FK BORAC -NK ČELIK
FK TUZLA CITY -FK MLADOST
FK RADNIK -FK SLOBODA
NK ŠIROKI -FK VELEŽ

26. KOLO
FK ZVIJEZDA-09 -FK VELEŽ
FK SLOBODA - NK ŠIROKI
FK MLADOST - FK RADNIK
NK ČELIK -FK TUZLA CITY
FK SARAJEVO- FK BORAC
FK ŽELJEZNIČAR - ZRINJSKI

27. KOLO
ZRINJSKI -FK ZVIJEZDA-09
FK BORAC -FK ŽELJEZNIČAR
FK TUZLA CITY -FK SARAJEVO
FK RADNIK -NK ČELIK
NK ŠIROKI - FK MLADOST
FK VELEŽ -FK SLOBODA

28. KOLO
FK ZVIJEZDA-09 -FK SLOBODA
FK MLADOST - FK VELEŽ
NK ČELIK -NK ŠIROKI
FK SARAJEVO - FK RADNIK
FK ŽELJEZNIČAR- FK TUZLA CITY
ZRINJSKI -FK BORAC

29. KOLO
FK BORAC -FK ZVIJEZDA-09
FK TUZLA CITY- ZRINJSKI
FK RADNIK -FK ŽELJEZNIČAR
NK ŠIROKI - FK SARAJEVO
FK VELEŽ- NK ČELIK
FK SLOBODA - FK MLADOST

30. KOLO
FK ZVIJEZDA-09- FK MLADOST
NK ČELIK -FK SLOBODA
FK SARAJEVO -FK VELEŽ
FK ŽELJEZNIČAR- NK ŠIROKI
ZRINJSKI -FK RADNIK
FK BORAC -FK TUZLA CITY

31. KOLO
FK TUZLA CITY- FK ZVIJEZDA-09
FK RADNIK -FK BORAC
NK ŠIROKI HŠK ZRINJSKI
FK VELEŽ FK ŽELJEZNIČAR
FK SLOBODA FK SARAJEVO
FK MLADOST - NK ČELIK

32. KOLO
FK ZVIJEZDA-09- NK ČELIK
FK SARAJEVO- FK MLADOST
FK ŽELJEZNIČAR FK SLOBODA
ZRINJSKI- FK VELEŽ
FK BORAC- NK ŠIROKI
FK TUZLA CITY- FK RADNIK

33. KOLO
FK RADNIK FK -ZVIJEZDA-09
NK ŠIROKI - FK TUZLA CITY
FK VELEŽ- FK BORAC
FK SLOBODA - HŠK ZRINJSKI
FK MLADOST - FK ŽELJEZNIČAR
NK ČELIK -FK SARAJEVO
Zadnja izmjena: tuzlac, dana/u 14 mar 2020, 12:57, ukupno mijenjano 3 puta.

Avatar
CityCity
Postovi: 1412
Pridružen/a: 21 apr 2019, 20:24
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la CityCity » 14 mar 2020, 11:22

DaVinci je napisao/la:
13 mar 2020, 16:53
I tako nam vi City-ashi potroshiste Balju i odbaciste ga ko puknut kurt@n ... nece ga vise ni Vrbanjusa htjet angazovat kad im Bracu strefi sestoaprilska ... a kako se samo znao zajebavat u svoje vrijeme ... znaju Baka i Bola najbolje ... sjecam se cak i ja ... :salut:
"Balja" je u najvećoj mjeri potrošio sam sebe.Osim zavidnog neznanja iz fudbalske taktike pokazao je i neke druge (ne)kvalitete.Dok su "njegovi"jarani iz sarajevske kotline kasapili klub koji on trenutno trenira on je "mudro" kao riba šutio i nije nazivao stvari pravim imenom.Ponašao se nezainteresovano u stilu "nisam ja odavde",aplaudirao navijačima sarajeva na utakmici gdje je uprava njegovog trenutnog kluba napustila stadion,davao čudne izjave nakon utakmice sa željom tipa "crveni karton je bio zaslužen, ne znam je li bio penal za nas ili ne".Znao je da se verbalno psovkama obračunava sa navijačima cityja na tribinama a na drugoj strani protiv sarajevskih "drugova" nije htio i smio da zucne itd,itd.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 14 mar 2020, 12:46

CityCity je napisao/la:
14 mar 2020, 11:22
DaVinci je napisao/la:
13 mar 2020, 16:53
I tako nam vi City-ashi potroshiste Balju i odbaciste ga ko puknut kurt@n ... nece ga vise ni Vrbanjusa htjet angazovat kad im Bracu strefi sestoaprilska ... a kako se samo znao zajebavat u svoje vrijeme ... znaju Baka i Bola najbolje ... sjecam se cak i ja ... :salut:
"Balja" je u najvećoj mjeri potrošio sam sebe.Osim zavidnog neznanja iz fudbalske taktike pokazao je i neke druge (ne)kvalitete.Dok su "njegovi"jarani iz sarajevske kotline kasapili klub koji on trenutno trenira on je "mudro" kao riba šutio i nije nazivao stvari pravim imenom.Ponašao se nezainteresovano u stilu "nisam ja odavde",aplaudirao navijačima sarajeva na utakmici gdje je uprava njegovog trenutnog kluba napustila stadion,davao čudne izjave nakon utakmice sa željom tipa "crveni karton je bio zaslužen, ne znam je li bio penal za nas ili ne".Znao je da se verbalno psovkama obračunava sa navijačima cityja na tribinama a na drugoj strani protiv sarajevskih "drugova" nije htio i smio da zucne itd,itd.
Veliki promašaj ali ,neka bude opomena za SVE U KLUBU.


tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 15 mar 2020, 17:58

slika

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 15 mar 2020, 18:01

slika

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 15 mar 2020, 21:54

14.03.2020 | 15:46 | Objavio: Eli Korona nije variola, a paranoja nije u osnovi realnosti, ona je u osnovi straha od realnosti
Kemal Dizdarevic

slika

Strah od neizvjesnosti je u u osnovi straha od smrti. Virus nazvan SARS-CoV2 ne poznajemo dovoljno, pa iako bolest Covid-19, koju ovaj virus uzrokuje, nije ništa strašnija po ishodu od
obične gripe zatvorili smo sve svoje puteve da je slučajno ili namjerno ne susretnemo. Ali Englezi obično imaju orginalan odgovor. Britanija je i dalje otvorena. Samo oni sa perzistentnim kašljem i povišenom temperaturom ostaju izolirani u kućnim uvjetima.

Bolnice im se ne preporučuju jer su one, što je općepoznato, rizična mjesta. Ovaj pristup se oslanja na činjenicu da će izlaganje velike proporcije populacije ovom virusu pomoći u razvijanju kolektivnog imuniteta.

Ako pogledamo brojke vidimo da je smrtnost od Covid-19, za prepoznate slučajeve, 2-3 %. Mnoge je više onih koji nisu prepoznati, koji su inficirani, ali nemaju simptome i znake, tako da je stvarna smrtnost signifikantno niža od pomenute brojke. Od 7.700.000.000 ljudi na svijetu zaraženo je oko 130.000. Broj novih slučajeva u Kini danas iznosi samo 11 (ukupna populacija u Kini je preko 1.350.000.000).

Tri su problema koje implicira ovaj virus: strah od nepoznatog, virulentnost odnosno lako širenje, te nepostojanje specifične terapije (ovo posljednje posebno potencira neizvjesnost). Covid-19 ima veći potencijal za širenje od SARS-a i MERS-a, bolesti koje su se zaustavile za nekoliko mjeseci, ali čija je smrtnost bila značajno veća. SARS-CoV2 je uspješan virus, što znači da se lako širi, ali da slabo ubija. Kada se 1972. godine jedan hadžija vratio iz Meke u tadašnju Jugoslaviju buknula je epidemija velikih boginja (variola virus) što je vjerovatno posljednji slučaj ove bolesti u Evropi (globalna eradikacija bolesti je postignuta 1980.godine). Ozbiljnim pristupom i karantinom (inače izumom dubrovčana) bolest je brzo suzbijena. Rizik smrti od velikih boginja je bio preko 30 % uz sljepilo kao moguću dugoračnu sekvelu kod preživjelih.

Svaki problem traži pristup proporcionalan njegovoj ozbiljnosti. SARS-CoV2 nije variola, a paranoja nije u osnovi realnosti, ona je u osnovi straha od realnosti. Zamislite podatke o nečemu jasno definiranom, ubikvitarnom i svakodnevnom, o nečemu potpuno poznatom što nije mistificirano i apstraktno. Promislite sljedeće fakte o teškoj povredi mozga koja je pandemična (u smislu pojavnosti u čitavom svijetu), a u preneseom značenju i virulentna (bez virusa, ali neizbježna kao mogućnost).

Širom svijeta 50 miliona ljudi doživi teško traumatsko oštećenje mozga sa smrtnošću većom desetine puta od smrtnosti ovog virusa. Utemeljena procijena je da polovina svjetske populacije ima jednu ili više teških trauma mozga tokom svog života. Ova teška povreda mozga je vodeći uzrok smrtnosti kod mladih adulta I glavni uzrok smrti i invalidnost u svim zemljama svijeta i u svim dobnim skupinama (Lancet Neurology-Novembar 2017, http//dx.doi.org/10.1016/S1474-4422(17)30371-X).

Ovo se samo odnosi na traumu mozga, ne na trauma kičme ili politraumu koja uključuje ostale organe i organske sistema. Ovo je nešto što nosi smrt, ali kao da je ova smrt poznata jer je dugo tu, ne izgleda tako mistično i za nju ima lijeka. Ona nije vanredna, ali o njoj treba mislite kada ova virusna paranoja prođe. A brzo će proći. Jučer je došla dvadesetogodišnjakinja sa potpunom oduzetošću zbog teške povrede vratne kičme, dok je prije par dana hirurški tretirana mlada majka sa teškom povredom mozga i vratne kičme čije je četvero djece poginulo u istoj saobraćajnoj nesreći. Strašna tragedija negdje na Bliskom Istoku. Našem iskustvu bliska tragedija. Slično je i kod kineza, balkanaca i zapadnjaka.

Prije neki dan, u ozbiljnom tonu, prezentirala je da ima ukupno 36 respiratora. I da će kupiti još poneki. Respirator za njen KCUS. Vjerovatno uz pomoć nove ‘afere’, a u režiji ‘čo’jeka joj’.
I uz čvrstu podršku, u njoj ambivalentno doživljenih, poltrona (poltron u izvornom značenju znači kukavica; od kukavice do ulizice stvarno kratak je put. Zar nije tako, Haso?). Zamislite da postoji SAMO 36 respiratora u najvećoj zdravstvenoj instituciji u državi.

Covid-19 malo traži, ali u ozbiljnim slučajevima respirator mu je mandatoran. Kao i kod teške povrede mozga. Neodstatak respiratora se danas, ali i jučer, može jasno definirati kao organizacioni neuspjeh. Virus je, u ovom slučaju, dao BiH javnosti korisnu informaciju o nespremnosti KCUS da izađe na kraj sa raznim nepogodama, epidemijama i traumama. Očigledno je da ona i poltroni nisu spremni. Da li je to možda stvarni razlog preusmjeravanja pacijenata u Opću bolnicu? Naravno da nije jer je ovom novom koalicijom Opća bolnica ponovo postala okupirana.

Kada je nedavno onaj njen infektolog-politolog i demagog u razvoju sazvao poveći skup da na njemu priča o virusu možda se samo pravio Englez i pokušao neuspješno kontrirati svojoj direktorici. Ili možda pojma nije imao o čemu priča, kao što pojma nema ni ona, ni čo’jek joj. U ozbiljnom tonu, na kraju, naglasimo ponovo staru, vanvremensku istinu da su pranje ruku, vakcinacija i antibiotici ključna dostignuća medicine. Podrezan jezik ne spada u dostignuća, a posebno nema veze sa virusom.

Kemal Dizdarević je bio zaposlen kao specijalista neurohirurg i subspecijalista cerebrovaskularne hirurgije na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Zatim je dobio otkaz. Nakon spora, Općinski sud u Sarajevu donio je rješenje koje bi Kemala Dizdarevića trebalo da vrati u KCUS, ali je dobio otkaz po drugi put. Privremeno je otišao na Bliski Istok

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 16 mar 2020, 12:25

Premijerligašima stigla jasna poruka: "Održavanje treninga je kršenje propisa"

Oglasio se Sindikat profesionalnih fudbalera
Prvenstva u našoj zemlji su prekinuta, a klubovi ni sami ne znaju kada će startati.

To sigurno zadaje velike probleme, s obzirom da nije poznato ni kada se može planirati nastavak, te tako se spremiti za nove izazove.

15.03.20. 15:45
S. Mlaćo
--------------------------------------------------------------------------
Osilio se Džidić.Vlast posto.Još sad i zabrane izdaje.Ja kretena Bože Mili.
I šta sad ,ko bude Džidu slušo nek poslije sam sebe krivi.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 17 mar 2020, 09:15

Nobelovac biofizičar Michael Levitt: Kraj pandemije je blizu, širenje korona virusa se usporava

Objavljeno prije 19 sati . u pon, mar 16th, 2020
slika
Stopa zaraze virusom u provinciji Hubei svakodnevno se povećavala za 30 odsto – to je zastrašujuća statistika. Nisam stručnjak za gripu, ali mogu da analiziram brojke i to je eksponencijalni rast. Prema ovoj brzini, čitav svijet je trebao da bude zaražen u roku od 90 dana, rekao je Levitt

Nobelovac Michael Levitt, američko-britansko-izraelski biofizičar, nije otkrio kako se liječi koronavirus ni lijek, već je samo učinio ono što najbolje radi: ukrštao brojeve. Statistički podaci doveli su ga do zaključka da će, suprotno mračnim prognozama koje se prodaju, širenje virusa zaustaviti.
Njegove prognoze pokazale su se tačnim: broj novih slučajeva prijavljenih svakog dana počeo je da pada od 7. februara. Nedjelju dana kasnije, stopa smrtnosti je takođe počela da opada.
Levitt je 2013. dobio Nobelovu nagradu za hemiju za “razvoj modela s višestrukim skalama za složene hemijske sisteme”. Ni na koji način nije imao namjeru da bude prorok koji najavljuje kraj kuge: dogodilo se slučajno.
“Stopa zaraze virusom u provinciji Hubei svakodnevno se povećavala za 30 odsto – to je zastrašujuća statistika. Nisam stručnjak za gripu, ali mogu da analiziram brojke i to je eksponencijalni rast. Prema ovoj brzini, čitav svijet je trebao da bude zaražen u roku od 90 dana”, rekao je on.
Ali tada se trend promijenio. Kad je Levitt 1. februara počeo analizirati podatke, Hubei je imao 1.800 novih slučajeva svaki dan, a u roku od šest dana taj je broj dostigao 4.700, rekao je.
“A onda, 7. februara, broj novih infekcija počeo je linearno da pada i nije prestao. Sedmicu dana kasnije isto se dogodilo i s brojem umrlih. Ova dramatična promjena krive obležila je srednju tačku i omogućila bolje predviđanje vremena kad će se pandemija završiti. Na osnovu toga zaključio sam da će se situacija u celoj Kini poboljšati u roku od dve sedmice. I zaista, sada je vrlo malo novih slučajeva infekcije”.
Svakodnevno se prijavljuju novi brojevi različitih entiteta, poput Svetske zdravstvene organizacije (WHO). Levit je počeo da šalje redovne izveštaje svojim kineskim prijateljima. Na osnovu sve manjeg broja slučajeva zaraze i smrtnih slučajeva, rekao je, virus će iz Kine verovatno nestati do kraja marta.
U početku je, rekao je Levitt svaki bolesnik sa koronavirusom u Kini u prosjeku zarazio 2,2 ljudi dnevno – što može napomenuti eksponencijalni rast koji može samo dovesti do katastrofe.
“Ali tada je počeo opadati, a broj novih dnevnih infekcija sada je gotovo nula”. Ponovo je uporedio to sa kamatnim stopama: „čak i ako kamatna stopa i dalje opada, ipak zarađujete. Iznos koji ste uložili ne umanjuje se, samo raste sporije. Kada razgovaraju o bolestima, ljudi se puno plaše jer svakodnevno slušaju o novim slučajevima. Ali činjenica da se stopa zaraze usporava znači da je kraj pandemije blizu”.
Prema tome, postoji nekoliko razloga za to. „U eksponencijalnim modelima rasta pretpostavljate da se novi ljudi mogu zaraziti svaki dan, jer stalno upoznajete nove ljude. Ali, ako se uzme u obzir vaš društveni krug, u osnovi se svakodnevno susrećete s istim ljudima. Možete na primjer upoznati nove ljude u javnom prevozu; ali čak i u autobusu, nakon nekog vremena većina putnika će biti zaražena ili imuna.
Još jedan razlog zašto stopa zaraze usporava ima veze sa smjernicama fizičke udaljenosti.
“Ne zagrlite svaku osobu koju sada sretnete na ulici i izbjegavaćete da se susretnete licem u lice s nekim ko ima prehladu, kao što smo to uradili mi”, rekao je Levitt.
“Što se više pridržavate, više možete zadržati infekciju pod kontrolom. Dakle, pod tim okolnostima, prevoznik će zaraziti samo 1,5 ljudi svaka tri dana i stopa će nastaviti da opada”.
Prema kazivanju Levitta, karantin čini razliku, ali na postoje i drugi faktori. „Znamo da je Kina bila pod gotovo potpunom karantinom, ljudi su samo napustili dom radi kupovine i izbjegavali su kontakt sa drugima.
U Wuhanu, koji je imao najveći broj slučajeva infekcije u provinciji Hubei, svi su imali šansu da se zaraze, ali samo 3 odsto ih se zarazilo“, objasnio je.
“Čak i na Dijamantnoj princezi (brodu virusom pogođenim) stopa zaraze nije bila veća od 20 odsto. Na temelju tih statistika, rekao je Levitt, zaključio je da su mnogi ljudi prirodno imuni na virus. Eksplozija slučajeva u Italiji zabrinjava, rekao je Levitt, ali procjenjuje da je to rezultat većeg procenta starijih ljudi nego u Kini, Francuskoj ili Španiji.
Kina je to uradila sjajno i uspjela je steći potpunu kontrolu virusa, rekao je Levitt.
Levitt ne želi da daje globalne prognoze. U Kini, kako je rekao, broj novih infekcija uskoro će dostići nulu, a Južna Koreja je prošla srednja tačka i već tome može vidjeti kraj. Što se tiče ostatka sveta, još je teško reći, rekao je on. Završiće se kada će svi oni koji su bolesni sresti samo ljude koje su već zarazili”.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 17 mar 2020, 13:37

KLUBOVI POBIJEDILI UEFU
Namjera krovne kuće fudbala da prekine prvenstva i proglasi prvake i ostale po sadašnjem zatečenom stanju u potpunosti propala.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odgođeno Evropsko prvenstvo!

Određen i novi datum takmičenja
Odgođeno je Evropsko prvenstvo u nogometu koje se trebalo igrati ovog ljeta, UEFA je odlučila.

17.03.20. 13:34
UDARNA VIJEST
A. Lendo

Isto će biti održano na ljeto sljedeće godine.

Nacionalna prvenstva i Liga prvaka trebala bi, po zahtjevu UEFA-e, biti završena do 30. lipnja ove godine.

U 13 je sati počela video konferencija čelnika UEFA-e s vodećim ljudima svih 55 nogometnih saveza iz Europe te članovima Izvršnog odbora UEFA-e. --- Prije toga predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin i glavni tajnik Theodore Theodoridis održali su prvu, ali vrlo bitnu video konferenciju s predstavnicima ECA-e, europske klupske asocijacije, nacionalnih liga i FIFProa, sindikata igrača.
-Na tom summitu utanačen je prijedlog da se Europsko prvenstvo odgodi i odigra za godinu dana, točnije od 11. lipnja do 11. srpnja 2021. godine, a da se nacionalna prvenstva, Liga prvaka i Europska liga završe odigravanjem kompletnog programa
Zadnja izmjena: tuzlac, dana/u 17 mar 2020, 18:41, ukupno mijenjano 7 puta.

tuzlac
Postovi: 7840
Pridružen/a: 15 avg 2019, 17:31
Kontakt:

Re: FK Tuzla City

Post Postao/la tuzlac » 17 mar 2020, 14:05

Liga prvaka, Evropa liga i nacionalna prvenstva suspendovani do daljnjeg

Prenosi L'Equipe
UEFA je odluča da suspenduje Ligu šampiona i Evropa ligu do daljnjeg, prenosi L'Equipe.

17.03.20. 13:50
A. Lendo

Liga prvaka, Evropa liga i nacionalna prvenstva suspendovani do daljnjeg

Ovaj pouzdani izvor kaže kako se UEFA nakon otkazivanja Eura, odlučila suspendovati dva najjača klupska takmičenja u Evropi i to dok se ne budu stekli uslovi da se ona odigraju.

To znači da ćemo, ukoliko bude mogućnosti, ipak odgledati do kraja Ligu prvaka, Evropa ligu ali i nacionalna prvenstva.

Zbog toga je i odgođeno Evropsko prvenstvo kako bi se ova takmičenja mogla završiti a da kalendar ne bude prenatrpan.

Iako je ovaj izvor poprilično pouzdan, ipak treba sačekati zvanične informacije.
Zadnja izmjena: tuzlac, dana/u 17 mar 2020, 18:42, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori

Natrag na “FK Tuzla City”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.