Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21312
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Epidaurus » 28 maj 2020, 23:53

AshburtonG je napisao/la:
28 maj 2020, 23:46

Greska zivota i kod mene. Cijene su urnebes, ali jbg ova starija raja uglavnom tu kupuje i ova nova vrsta ljudi, koja misli da seljaci ne koriste pesticide i ostalo u proizvodnji. :rol:
Na pijacama ces platit paradajz domaci preko 3e, jagode sad 7-8e po kili, dok jos nije skroz pocela sezona, tresnje, maline i ostalo idu i do 10e.

Stariji kupuju doduse, jer se vole socijalizirat, pa se ispricat malo sa prodavacem, dok to u sparu nije moguce. Imam osjecaj, kad pitas nekog nesto, kao da mu samar opalis. :urnebes:
Stariji ljudi ovdje inace peru u pm, pocnu ti pricat nesto iz cista mira i nikad prestat jbt :rol:

Sjecam se dosao tek prvi dan u Graz s 18 i sjedim u busu od doma do kursa. Sjede neka baba pored mene poce pricat nesto, a ja sve sto znam rec je ich komme aus Bosnien und ich möchte Elektrotechnik studieren. Zena se nije ugasila 20 minuta sigurno, sve dok nisam izasao iz busa :urnebes:

Avatar
JarnoTrulli
Postovi: 1625
Pridružen/a: 30 jan 2020, 00:22

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JarnoTrulli » 28 maj 2020, 23:56

Mozda ti se zalila na svog periguzana. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6349
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 maj 2020, 23:56

Ma dobro je to. Ja sam dijalekt naucio zbog 80ogodisnjeg komsije. Covjek me zaustavi na ulazu u zgradu i pocne pricat o svojoj mladosti, ratovima i slicno. Ja samo znao sutit po pola sata u haustoru i govorit "ja, ja" svako malo hahaha

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21312
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Epidaurus » 29 maj 2020, 00:02

Becki dijalekt je meni odlican. Kad odem gore tacno mi lijepo pricat s ljudima za razliku od ovog dijalekta u Grazu.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6349
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 29 maj 2020, 00:10

U poredjenju sa ostalim austrijskim dijalektima, becki je zlatan. :mrgreen:

Avatar
soxx
Postovi: 13592
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 29 maj 2020, 06:51

tutankamon1905 je napisao/la:
28 maj 2020, 14:27
soxx je napisao/la:
28 maj 2020, 12:45
Ma nece nama bosnjama uninut do augusta. Zadnja rupa smo haman.

Ja odo danas za Bosnu a kad se vratim sumnjam da cu u izolaciju. Svakako to niko ne kontrolise nego kontaju da smo svjesni gradjani
. :mrgreen:
Kad neko bude pito zašto je nekima ukinuta izolacija, a nama nije. Evo ga najbolji moguci odgovor.
Starac.

Ne serri. Poz iz bosne.

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Heller » 29 maj 2020, 09:07

Epidaurus je napisao/la:
28 maj 2020, 23:53
AshburtonG je napisao/la:
28 maj 2020, 23:46

Greska zivota i kod mene. Cijene su urnebes, ali jbg ova starija raja uglavnom tu kupuje i ova nova vrsta ljudi, koja misli da seljaci ne koriste pesticide i ostalo u proizvodnji. :rol:
Na pijacama ces platit paradajz domaci preko 3e, jagode sad 7-8e po kili, dok jos nije skroz pocela sezona, tresnje, maline i ostalo idu i do 10e.

Stariji kupuju doduse, jer se vole socijalizirat, pa se ispricat malo sa prodavacem, dok to u sparu nije moguce. Imam osjecaj, kad pitas nekog nesto, kao da mu samar opalis. :urnebes:
Stariji ljudi ovdje inace peru u pm, pocnu ti pricat nesto iz cista mira i nikad prestat jbt :rol:

Sjecam se dosao tek prvi dan u Graz s 18 i sjedim u busu od doma do kursa. Sjede neka baba pored mene poce pricat nesto, a ja sve sto znam rec je ich komme aus Bosnien und ich möchte Elektrotechnik studieren. Zena se nije ugasila 20 minuta sigurno, sve dok nisam izasao iz busa :urnebes:
Samo počneš o Satanizmu pričat i **** odmah.
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leorey » 29 maj 2020, 15:01

Ghuraba je napisao/la:
28 maj 2020, 23:11
Da vam ubacimo kakvu informaciju o islamu, pa da se svi ponovo vratite u isti tim? :kafa:
:urnebes: :urnebes: :clap:

Sirotinja brale moj :tokralju:
27.10.2020

napapijri1987
Postovi: 316
Pridružen/a: 16 okt 2019, 23:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la napapijri1987 » 29 maj 2020, 17:47

Ako je covjek djubre on je djubre nebitno iz koje drzave da dolazi.
Najgore sto nasi ljudi misle da su ljudi iz zapadne Evrope kao bolji od nas Balkanaca, a puno su nekulturniji nego mi.
I sto se stele tice funkcionise to isto.
Ako znas nekoga ko je na polozaju i dobit ces neke stvari nebitno jesi li dobar ili nisi.

Avatar
Marsal
Postovi: 22719
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 30 maj 2020, 12:06

napapijri1987 je napisao/la:
29 maj 2020, 17:47
Ako je covjek djubre on je djubre nebitno iz koje drzave da dolazi.
Najgore sto nasi ljudi misle da su ljudi iz zapadne Evrope kao bolji od nas Balkanaca, a puno su nekulturniji nego mi.
I sto se stele tice funkcionise to isto.
Ako znas nekoga ko je na polozaju i dobit ces neke stvari nebitno jesi li dobar ili nisi.
Meni to sestra govori za USA. Dosta poslova se dobije preko poznanstva, oni to ne zovu štela nego preporuka :D
Eto sama sestra naštimala posao svom mužu, dugo radila za RedBull i dala otkaz jer je dobila posao u bolnici i kad su ovi tražili radnika bukvalno je samo nazvala svog bivšeg managera, rekla da bi zet htio kod njih i lik rekao ok, nikakav problem. U roku od 2 sedmice počeo zet radit tamo.

I još tako mi je pričala za neke primjere, dobar posao uvijek ide preko poznanstva.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

zenicanin
Postovi: 1292
Pridružen/a: 11 feb 2009, 21:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zenicanin » 30 maj 2020, 12:11

Da, ima toga u USA. Al' veoma bitna razlika je u tome, sto ako sef procjeni da nije radnik za te firme, nece ga zaposliti a ujedno ce ostati i dalje u dobrim odnosima s onim sto ga je preporucio. Pogotovo te nece zaposliti na taj nacin ako imas kakvih djela, kazni.. Moras biti kvalitetan za firmu.

Avatar
Stroj1946
Postovi: 8149
Pridružen/a: 24 nov 2016, 22:38
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Stroj1946 » 30 maj 2020, 12:16

U Ceskoj recimo, kad preporucis nekoga, dobije poso u firmi, ti dobijes bonus u visini plate, al nakon 3 mjeseca kad prodje probni period. Znao sam lika jednog sa Balkana koji je doveo 6,7 ljudi sa Balkana i uzimo lovu na tim bonus preporukama, dao otkaz otiso u Prag da radi, i nakon pola godine, iz te stare firme doveo 7,8 ljudi u svoju novu firmu. Naravno bonus za preporuke mu je bio veci, jer mu je veca plata bila.

Avatar
Marsal
Postovi: 22719
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 30 maj 2020, 12:22

zenicanin je napisao/la:
30 maj 2020, 12:11
Da, ima toga u USA. Al' veoma bitna razlika je u tome, sto ako sef procjeni da nije radnik za te firme, nece ga zaposliti a ujedno ce ostati i dalje u dobrim odnosima s onim sto ga je preporucio. Pogotovo te nece zaposliti na taj nacin ako imas kakvih djela, kazni.. Moras biti kvalitetan za firmu.
Naravno, ako si neki mufljuz niko te neće. Ali recimo da ima 5 jednakih kandidata, e onda se gleda poznanstvo i preporuka.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

zenicanin
Postovi: 1292
Pridružen/a: 11 feb 2009, 21:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zenicanin » 30 maj 2020, 12:31

Da, u tom slucaju sigurno.
Taj sistem preporuke i bonusa je rasprostranjen u mnogim zemljama. U Njemackoj pogotovo u sektorima gdje fali radnika, ako dovedes nekog i nakon 3 mjeseca kao u Ceskoj, dobijes bonus.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7414
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2020, 13:55

Marsal je napisao/la:
30 maj 2020, 12:06
Meni to sestra govori za USA. Dosta poslova se dobije preko poznanstva, oni to ne zovu štela nego preporuka :D
Eto sama sestra naštimala posao svom mužu, dugo radila za RedBull i dala otkaz jer je dobila posao u bolnici i kad su ovi tražili radnika bukvalno je samo nazvala svog bivšeg managera, rekla da bi zet htio kod njih i lik rekao ok, nikakav problem. U roku od 2 sedmice počeo zet radit tamo.

I još tako mi je pričala za neke primjere, dobar posao uvijek ide preko poznanstva.
Nije problem preporuka, ona je uvijek dobrodosla. Jos ako ti neki dobar i pouzdan lik preporuci nekoga, jos bolje.

Ovdje raju ubija sto kad se bira izmedju nekoga ko fakat zna posao i nekoga ko nema pojma, a u stranci je, ovog drugog zaposle...

Kod nas traze portparola u opstini i umjesto da zaposle nekog dobrog i iskusnog novinara, zaposle curu koja je zavrsila politologiju, a taj smjer je na politickim naukama kao i novinarstvo. I u konkurs stave da traze nekoga sa politickih nauka :roll:
I sad ona treba da pise saopstenja, a u skoli ni pismenu vjezbu nije znala sastaviti kako treba :pinokio:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Fowl95
Postovi: 2268
Pridružen/a: 03 apr 2019, 19:59
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Fowl95 » 30 maj 2020, 14:04

Marsal je napisao/la:
30 maj 2020, 12:06
napapijri1987 je napisao/la:
29 maj 2020, 17:47
Ako je covjek djubre on je djubre nebitno iz koje drzave da dolazi.
Najgore sto nasi ljudi misle da su ljudi iz zapadne Evrope kao bolji od nas Balkanaca, a puno su nekulturniji nego mi.
I sto se stele tice funkcionise to isto.
Ako znas nekoga ko je na polozaju i dobit ces neke stvari nebitno jesi li dobar ili nisi.
Meni to sestra govori za USA. Dosta poslova se dobije preko poznanstva, oni to ne zovu štela nego preporuka :D
Eto sama sestra naštimala posao svom mužu, dugo radila za RedBull i dala otkaz jer je dobila posao u bolnici i kad su ovi tražili radnika bukvalno je samo nazvala svog bivšeg managera, rekla da bi zet htio kod njih i lik rekao ok, nikakav problem. U roku od 2 sedmice počeo zet radit tamo.

I još tako mi je pričala za neke primjere, dobar posao uvijek ide preko poznanstva.
To je meni sasvim okay. Nije okay to raditi po državnim firmama i preko izbora dobijati budžetska mjesta.
Let's talk about SIX baby!

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7414
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2020, 14:08

Inace juce pricao sa kumom u NjemackoM, kaze da ovi koji dodju iz non Eu i non Sengen zemalja i ne prijave se da su tamo bili, mogu ih kazniti i sa 25 000 evra.

Znaci ako ne volite Jarno Trulija, slobodno ga prijavite, neka plati kaznu :mrgreen:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
alex1991
Postovi: 5144
Pridružen/a: 23 feb 2014, 17:37
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alex1991 » 30 maj 2020, 14:14

Sta je to za JT-a

Kap vode u moru.
Iz rukava ON svakoga dana izvuce nekog keca..

Avatar
Kaunas
Postovi: 13308
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 30 maj 2020, 14:27

Stroj1946 je napisao/la:
30 maj 2020, 12:16
U Ceskoj recimo, kad preporucis nekoga, dobije poso u firmi, ti dobijes bonus u visini plate, al nakon 3 mjeseca kad prodje probni period. Znao sam lika jednog sa Balkana koji je doveo 6,7 ljudi sa Balkana i uzimo lovu na tim bonus preporukama, dao otkaz otiso u Prag da radi, i nakon pola godine, iz te stare firme doveo 7,8 ljudi u svoju novu firmu. Naravno bonus za preporuke mu je bio veci, jer mu je veca plata bila.
Vala jedino Cesko sto valja je pickup movies, cuj ici tamo radit.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
JarnoTrulli
Postovi: 1625
Pridružen/a: 30 jan 2020, 00:22

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JarnoTrulli » 30 maj 2020, 14:59

kraljttbvb je napisao/la:
30 maj 2020, 14:08
Inace juce pricao sa kumom u NjemackoM, kaze da ovi koji dodju iz non Eu i non Sengen zemalja i ne prijave se da su tamo bili, mogu ih kazniti i sa 25 000 evra.

Znaci ako ne volite Jarno Trulija, slobodno ga prijavite, neka plati kaznu :mrgreen:
Fake news. Molim administraciju da stave ovaj post pod spoiler. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa, Kompromis, Sheyi, Surreal i 23 gosta.