Liverpool FC - ARHIVA POSTOVA

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,hammers,geronimo,rio_Ferdy88,Otelo

Avatar
Centre forward
Postovi: 6148
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Centre forward » 27 jun 2020, 11:11

Čestitke momci.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Sage
Postovi: 5339
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Sage » 27 jun 2020, 11:24

Centre forward je napisao/la:
27 jun 2020, 11:11
Čestitke momci.
Danke danke


Neki me poso spopo, misli mi preokupirane, jos uvijek nisam svjestan titule
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
mirgerr
Postovi: 3532
Pridružen/a: 29 nov 2016, 23:00
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la mirgerr » 27 jun 2020, 11:32

Nema bivseg igraca, uposlenika kluba i sl. a da nije cestitao titulu. :salut: :salut:

ps. Cak i Suki, a evo sad gledam Cou nije. :mrgreen:
Znaci definitivno ga Jurgen nece nazad. :mrgreen: :mrgreen:
"I wouldn't say I was the best manager in the business. But I was in the top one" - Brian Clough

Spamm

Avatar
Geerroo
Postovi: 3073
Pridružen/a: 20 mar 2020, 00:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Geerroo » 28 jun 2020, 00:44

Otelo je napisao/la:
25 jun 2020, 23:16
U 2 dana sam pregledao klip 30 puta :rol:

Avatar
MaliUziVertikalni
Postovi: 1325
Pridružen/a: 02 mar 2020, 19:17
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la MaliUziVertikalni » 28 jun 2020, 02:03

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 00:44
Otelo je napisao/la:
25 jun 2020, 23:16
U 2 dana sam pregledao klip 30 puta :rol:
Jezim se svaki put kad ga pustim. Nek sad smaraju sa klipovima i qrcenjem do sljedece titule nagodinu :kafa:
no homo.
dua lipa.

Avatar
Geerroo
Postovi: 3073
Pridružen/a: 20 mar 2020, 00:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Geerroo » 28 jun 2020, 02:06

MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:03
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 00:44
Otelo je napisao/la:
25 jun 2020, 23:16
U 2 dana sam pregledao klip 30 puta :rol:
Jezim se svaki put kad ga pustim. Nek sad smaraju sa klipovima i qrcenjem do sljedece titule nagodinu :kafa:
Sve osim triplete naredne sezone je neuspjeh po mom skromnom misljenju. :salut:

Avatar
MaliUziVertikalni
Postovi: 1325
Pridružen/a: 02 mar 2020, 19:17
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la MaliUziVertikalni » 28 jun 2020, 02:10

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:06
Sve osim triplete naredne sezone je neuspjeh po mom skromnom misljenju. :salut:
Ako uloze koju funtu u transfere moze :kafa:
no homo.
dua lipa.

Avatar
Geerroo
Postovi: 3073
Pridružen/a: 20 mar 2020, 00:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Geerroo » 28 jun 2020, 02:13

MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:10
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:06
Sve osim triplete naredne sezone je neuspjeh po mom skromnom misljenju. :salut:
Ako uloze koju funtu u transfere moze :kafa:
Brewster i Jones odskacu naredne sezone :opaopa:

Treba samo zamjena za lijevog beka i mozda neko krilo koje moze upasti i na poziciju Firmina, mada mislim da ce Minamino to odlicno odraditi.

Avatar
MaliUziVertikalni
Postovi: 1325
Pridružen/a: 02 mar 2020, 19:17
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la MaliUziVertikalni » 28 jun 2020, 02:16

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:13
MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:10
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:06
Sve osim triplete naredne sezone je neuspjeh po mom skromnom misljenju. :salut:
Ako uloze koju funtu u transfere moze :kafa:
Brewster i Jones odskacu naredne sezone :opaopa:

Treba samo zamjena za lijevog beka i mozda neko krilo koje moze upasti i na poziciju Firmina, mada mislim da ce Minamino to odlicno odraditi.
Brewster bas dobro izgleda na posudbi, drago mi je. Trebalo bi LBa dovest, a i Origi mi se vise ne gleda na strani fakat. Treba nastavit tradiciju i uzet Cantwella kad Norwich ispadne.
no homo.
dua lipa.

Avatar
Geerroo
Postovi: 3073
Pridružen/a: 20 mar 2020, 00:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Geerroo » 28 jun 2020, 02:23

MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:16
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:13
MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:10

Ako uloze koju funtu u transfere moze :kafa:
Brewster i Jones odskacu naredne sezone :opaopa:

Treba samo zamjena za lijevog beka i mozda neko krilo koje moze upasti i na poziciju Firmina, mada mislim da ce Minamino to odlicno odraditi.
Brewster bas dobro izgleda na posudbi, drago mi je. Trebalo bi LBa dovest, a i Origi mi se vise ne gleda na strani fakat. Treba nastavit tradiciju i uzet Cantwella kad Norwich ispadne.
Nisam fan nikako tog wanna be Justin Biebera, od njih bi uzeo najprije Jamala Lewisa, kao zamjena za Robertsona bi bio ok, a iz veze/napada bi im uzeo Buendiu. Drugi najkreativniji veznjak lige nakon KdB.

Od ovih ostalih ako Villa ispadne Grealish je no brainer.

Avatar
MaliUziVertikalni
Postovi: 1325
Pridružen/a: 02 mar 2020, 19:17
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la MaliUziVertikalni » 28 jun 2020, 02:25

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:23

Nisam fan nikako tog wanna be Justin Biebera, od njih bi uzeo najprije Jamala Lewisa, kao zamjena za Robertsona bi bio ok, a iz veze/napada bi im uzeo Buendiu. Drugi najkreativniji veznjak lige nakon KdB.

Od ovih ostalih ako Villa ispadne Grealish je no brainer.
Ne znam meni je bas seksi. Da nemamo 2 najbolja mlada RB lige, i Aarons bi bio dobar. Koji qrac kontaju sa Wilsonom sljedece sezone, mislim da je vakat da ostane.
no homo.
dua lipa.

Avatar
Geerroo
Postovi: 3073
Pridružen/a: 20 mar 2020, 00:07
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Geerroo » 28 jun 2020, 02:29

MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:25
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:23

Nisam fan nikako tog wanna be Justin Biebera, od njih bi uzeo najprije Jamala Lewisa, kao zamjena za Robertsona bi bio ok, a iz veze/napada bi im uzeo Buendiu. Drugi najkreativniji veznjak lige nakon KdB.

Od ovih ostalih ako Villa ispadne Grealish je no brainer.
Ne znam meni je bas seksi. Da nemamo 2 najbolja mlada RB lige, i Aarons bi bio dobar. Koji qrac kontaju sa Wilsonom sljedece sezone, mislim da je vakat da ostane.
Aaronsa ce bas dobro unovciti. Mislim da Wilson nema neke buducnosti kod Kloppa. Pratio sam ga bas ove sezone u Bournemouthu, osim prekida i jednodimenzionalne igre nista posebno, ali ce se moci uzeti oko 25 miliona za njega sto je odlicno.

Sto se tice transfera mislim da ce ljeto 2021 biti paklenom. Ocekujem 2 sigurno top transfera.

Avatar
MaliUziVertikalni
Postovi: 1325
Pridružen/a: 02 mar 2020, 19:17
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la MaliUziVertikalni » 28 jun 2020, 02:35

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:29


Aaronsa ce bas dobro unovciti. Mislim da Wilson nema neke buducnosti kod Kloppa. Pratio sam ga bas ove sezone u Bournemouthu, osim prekida i jednodimenzionalne igre nista posebno, ali ce se moci uzeti oko 25 miliona za njega sto je odlicno.

Sto se tice transfera mislim da ce ljeto 2021 biti paklenom. Ocekujem 2 sigurno top transfera.
Prerastao je Aarons vec Norwich. Ma ako nema nek ga odma prodaju dok nije sebi value sjebo. Nece se Ibe i Solanke tako lahko ponovit, Mbappe confirmed :kafa:
no homo.
dua lipa.

Avatar
HordasOdMalena
Postovi: 3146
Pridružen/a: 29 jun 2015, 01:52
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la HordasOdMalena » 28 jun 2020, 02:40

MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:03
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 00:44
Otelo je napisao/la:
25 jun 2020, 23:16
U 2 dana sam pregledao klip 30 puta :rol:
Jezim se svaki put kad ga pustim. Nek sad smaraju sa klipovima i qrcenjem do sljedece titule nagodinu :kafa:
Kad ono Klopp kaže "We are Liverpool. Champions of England." I kad upoređuju stare momente sa novim. Baš jeza. :salut:
"Imao sam puno bolje opcije za ljeto, za mene lično su to bili odlični uslovi, puno bolji nego sad, ali mi je želja bila da Sarajevo zaradi. Klub je to zaslužio. Koliko god igrač bio dobar, uvijek je klub taj koji gura igrača."

Avatar
Zodiac
Postovi: 4059
Pridružen/a: 18 dec 2012, 00:16
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Zodiac » 28 jun 2020, 09:56

:cry:
YNWA je napisao/la:
25 jun 2020, 23:15
kumkalesic je napisao/la:
25 jun 2020, 23:10
Kada čekaš nešto dvije i pol decenije tačno ne znaš kako ovo proslaviti...prvo što mi pada na pamet uzet nekoliko dana bolovanja da sebi dođem od svega ovoga :shifty:
Jedno je sigurno,a to je da nisam mislio da ću ovo doživjeti za svoga života :)
Pa neka nam je s hajrom ovaj naslov i da naredni ne čekamo ovako dugo :)
Bio je red kume, zasluzili smo :D

Nekoliko sati nakon sto se @zodiac ozenio, Liverpool postade prvak Engleske, ne znam sta je cekao do danas :mrgreen:
Ovako je slađe :cool: :opaopa:

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la Osim13 » 28 jun 2020, 10:00

Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:29
MaliUziVertikalni je napisao/la:
28 jun 2020, 02:25
Geerroo je napisao/la:
28 jun 2020, 02:23

Nisam fan nikako tog wanna be Justin Biebera, od njih bi uzeo najprije Jamala Lewisa, kao zamjena za Robertsona bi bio ok, a iz veze/napada bi im uzeo Buendiu. Drugi najkreativniji veznjak lige nakon KdB.

Od ovih ostalih ako Villa ispadne Grealish je no brainer.
Ne znam meni je bas seksi. Da nemamo 2 najbolja mlada RB lige, i Aarons bi bio dobar. Koji qrac kontaju sa Wilsonom sljedece sezone, mislim da je vakat da ostane.
Aaronsa ce bas dobro unovciti. Mislim da Wilson nema neke buducnosti kod Kloppa. Pratio sam ga bas ove sezone u Bournemouthu, osim prekida i jednodimenzionalne igre nista posebno, ali ce se moci uzeti oko 25 miliona za njega sto je odlicno.

Sto se tice transfera mislim da ce ljeto 2021 biti paklenom. Ocekujem 2 sigurno top transfera.
Ma Wilson je taman za Bournemouth i tako nešto, a Bournemouth taman jer se od njih da uzeti cifra veća nego realna.

Ja se nadam da ćemo Elliotta više gledati naredne sezone :opaopa:
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
mirgerr
Postovi: 3532
Pridružen/a: 29 nov 2016, 23:00
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la mirgerr » 28 jun 2020, 10:02

mirgerr je napisao/la:
27 jun 2020, 10:47
mirgerr je napisao/la:
26 jun 2020, 11:09
Prelevic za mozzart
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (1): Kako je vreme pregazilo klub
Iliti kako je “The Liverpool Way“ otišao u istoriju...

slika
Rob Džons, Sten Kolimor, Stiv Mekmanaman i Džejmi Rednap (©Reuters)

Prošlo je ravno trideset godina između dve titule prvaka Liverpula, najpoznatijeg i najtrofejnijeg engleskog kluba u 20. veku. Menjale su se političke okolnosti, menjao se ceo sport i današnja Premijer liga ne može da se poredi sa Prvom divizijom, menjalo se mnogo igrača, ali jedno je bila konstanta: Liverpul nije bio šampion. I previše često nije bio ni blizu.

A onda jeste. U najčudnijoj sezoni koju ćemo ikada videti. Liverpul – aktuelni prvak Evrope i sveta – u isto vreme postao je klub koji je najranije u prvenstvu osvojio titulu i klub koji je najkasnije u godini osvojio titulu.

Kovid-19 zanavek će obeležiti proleće i leto 2020. ali skoro jednako će, za deset, dvadeset, trideset godina, to biti godina kada je Liverpul odagnao zleduhe prošlosti.

Možda nije moralo da traje toliko. Možda i jeste.

Kroz serijal tekstova podsetićemo se retkih uspona i dubokih padova fudbalskog kluba koji, teškim vremenima uprkos, ostaje jedan od najpopularnijih na svetu, ali i u Srbiji....

(Napomena: Spisak literature korišćene u feljtonu potražite na kraju teksta.)


*****

Svako to već zna kao loš refren koji ne možete da izbacite iz glave: Liverpul je zakasnio za voz koji se zvao Premijer liga.

Devedesete su u svetu – ne i kod nas, je li – bile vratolomne godine, u najboljem mogućem smislu. Planeta se ubrzano menjala, premrežio ju je informacioni superautoput koji će postaviti nove temelje ekonomije, politike, pa na koncu i međuljudskih odnosa, fudbal je od zabave za radničku klasu postao pasija, opsesija, pa potom i igračka miliona ljudi širom sveta i posebno milionera.

Novi stadioni, nova publika na njima, novi načini prenosa, sve je bilo novo.

Samo je Liverpul bio stari.
slika
Ulice Liverpula (©Reuters)

No nije to bilo ništa začuđujuće, i ko je imalo poznavao istoriju velikana znao je da je to pre pravilo, nego izuzetak.

Krajem pedesetih i početkom šezdesetih, pre nego što je došao Šenkli, Engleska se menjala jednako hitro kao što će tri decenije kasnije, a Liverpul je tavorio. Bili su u tadašnjoj Drugoj diviziji, i dalje su čekali svoj prvi FA kup – u to doba, ovom takmičenju se još pridavao veliki značaj, možda i veći nego što je prvenstveno odličje, a Liverpul je u vitrini gomilao samo izgubljena finala i propuštene prilike; zlobnici bi rekli da je tada trebalo da se nauče na dugi post – i nisu kapirali moderna vremena.

Nešto kasnije će iz “Kaverne” izaći Bitlsi i doći će rudar iz Glenbaka da u klub usadi svoje socijalističke ideale, da grad i Irsko more ofarba u crveno, nešto kasnije će, makar na nekoliko godina, Liverpul biti istinski centar sveta, njegove kulture, bilo da je muzička ili fudbalska, ali pre toga je bilo tavorenja i inertnosti.

Ako zvuči poznato, to je zato što stvarno jeste.

Tada, krajem pedesetih, kako se industrija polako okretala ka Mančesteru, tako je i dah modernog prvo zapljuskivao rivale.

Met Bezbi – da stvar bude gora, bivši igrač Liverpula kojem uprava nije verovala dovoljno – govorio je o promeni načina treninga, o ishrani, o radu sa loptom i bez nje, o zadacima koje novo doba stavlja pred svakog fudbalera. Govorio je, ukratko, o profesionalizmu. I vrlo primenjivao sve te postulate.

Za to vreme, ikona Liverpula, jedan od najvoljenijih sinova ovog grada, koji je u crvenom dresu proveo bezmalo dve decenije, Džejmi Karager pre Džejmija Karagera i Stiven Džerard pre Stivena Džerarda (s tom razlikom što je bio došljak iz Škotske), Bili Lidel, radio je kao računovođa i trenirao dva puta nedeljno.

Česte su mu bile i radne subote, pa bi tramvajima koji su u to vreme još špartali gradom, sa aktn-tašnom stizao pravo na utakmicu, zajedno sa navijačima. I niko se nije čudio...

I to je bilo logično: nekoliko godina ranije, kada su se pojavili moćni Mađari, bilo je onih koji su predlagali da se taj pelcer presadi, da se igra i trenira kao što to rade oni. U Liverpulu su samo odmahnuli rukom: šta znaju ti Evropljani.

Klica ovog ponašanja – najgorih strana onoga što se zvalo “The Liverpool Way” i što je trebalo da predstavlja uputstvo za upotrebu kluba i fudbala – zapravo je zametnuta još kod osnivača i prvih konzervativnih uprava (iz razloga toga doba, gotovo svi su bili masoni!), a ni najdugovečniji trener u istoriji Liverpula nije bio ništa bolji.

Tom Votson, koji će doneti dve titule u prvoj deceniji dvadesetog veka, nije imao pravo da bira svoj tim. Umesto toga, deoničari bi se našli u nekom hotelu, naručili pivo i klopu i odredili ko će da igra. Spisak igrača bio bi zakucan na vrata svlačionice dve nedelje unapred i ne bi bilo pomeranja, čak i ako bi neko slomio nogu.

Pa čak i legendarne generacije pod Šenklijem, pa Pejslijem, sve do Kenija Dalgliša, mogle su da operišu isključivo po uzusima tadašnjeg doba. “Boot room” je bio legendarna soba u kojoj se razglabalo o mnogo čemu, Liverpul je do Hejsela bio nezaustavljiva mašina, ali se taktici suštinski nije pridavalo mnogo značaja.

O tome je svojevremeno pričao Jan Melbi(ako ćemo da poredimo generacije, onda je on bio Ćabi Alonso pre Ćabija Alonsa). Liverpul je Danca mekanih stopala kupio iz Ajaksa, i kada je Melbi uoči svoj debija pitao menadžera Džoa Fagana – trećeg po “starini” u “But rumu” – kako da igra i šta se od njega očekuje, Fagan ga je samo belo pogledao: "Sine, samo radi ono što si radio u Ajaksu."
slika
Nesnađeni u vremenu (©Reuters)

Moglo se to posmatrati kao vickasta skauzerska dosetka. Ali zapravo je otkrivalo da je “crvena mašina” više gazila po inerciji nego zbog nečega što je bilo njoj imanentno.

I sve je to došlo na naplatu devedesetih.

Naravno, bilo je i do onoga van terena ili tik uz njega. Nakon Hejsela, kada su navijači Liverpula bacili ljagu na čitav ostrvski fudbal, došao je Hilzbro. Keni to već nije mogao da podnese, on je toliko srastao sa ovim gradom da je svaku od tih 96 duša i njihove porodice nosio sa sobom, pre nego što ga je pojelo.

U leto 1990, dok je Liverpul još bio šampion, Dalgliš je želeo da ode, ali su ga ubedili da ostane još malo. Bila je to greška na svaki način. Njemu je bio neophodan odmor – koliko će samo izgledati srećnije kada sa Blekburnom uzme onu titulu pola decenije docnije! – a Liverpulu je trebalo nešto novo.

Baš kao i čitavom fudbalu, naruženom huliganima, sa najnižim posetama stadionima od Drugog svetskog rata.

Sunce je došlo iz Italije. Engleska je stigla do polufinala Svetskog prvenstva i napokon podigla glavu, Tejlorov izveštaj je već počeo da daje prve rezultate, televizija je već shvatala potencijal koji ima fudbal, a Sky je ponudio nešto nečuveno: jedan sportski kanal koji će se emitovati ceo dan.

Samo što u klubu nije bilo hrabrosti da se zaista preseče. U doba prvobitnih dogovora oko Premijer lige, postojalo je nešto što se zvalo “Velika petorka” – Liverpul, Everton, Arsenal, Mančester Junajted, Totenhem – a Junajted je sa Martinom Edvardsom imao sreće i odvažnosti da zapliva brzo, snažno i da drži glavu iznad vode.

Liverpul je kaskao. Em nije bilo Evrope, koja je bila “hleb i mleko” kluba (kazna za Hejsel bila je drastičnija za Liverpul nego za ostatak Engleske), em je valjalo tražiti novog trenera.

"The Liverpool Way" nalagao je da se po svaku cenu nastavi tradicija, ali nije bilo potrebno imati sadašnju perspektivu pa da se shvati koliko je onaj Izabrani bio pogrešan.

Na papiru i samo na papiru, Grem Sunesje bio čovek koji će ponosno nositi baklju što je pre njega bila na čuvanju kod voljenog Kenija.
slika
Grem Sunes (©Reuters)

Zar nije, na kraju krajeva, bio kapiten Liverpula? Zar nije osvojio tri Kupa šampiona? Zar nije svojeručno podigao onaj na Olimpijskom stadionu, sa kapitenskom trakom oko ruke, trakom koja je pre toga strgnuta sa ruke Fila Tompsona? (Ovaj mu to nikada neće zaboraviti, i otići će iz kluba čim je Sunes doveden za menadžera.)

A opet, Sunes je od početka, od igračkih dana, bio negacija duha Liverpula, onog šenklijevskog. Škot – neodvojiva je sudbina ovog kluba od naroda sa severa Britanskih ostrva – kao da je bio slika i prilika ultraliberalnih torijevaca koji će zavladati Ujedinjenim Kraljevstvom baš kada on zavlada fudbalom.

Nije taj mario previše za zadrugarske ideje Bila Šenklija i Boba Pejslija (mada se na treninzima dobro slagao sa potonjim). Grem je voleo lepe žene, šampanjac, dobra kola i skupe cigare, a oni brkovi možda nam sada izgledaju smešni, no zapravo su bili pečat vremena.

Da ne bude da je bežao od fizičkog kontakta i prljavih ruku, na terenu je bio strastven koliko, verovatno, i u noćnom provodu, i čuvena je scena kada je polomio nos kapitenu Dinama iz Bukurešta, zbog čega mu se u Čaušeskuovoj Rumuniji spremao vreo doček. I tamo je bio hrabar...

No da mu lojalnost nije prejaka strana, Sunes je pokazao kada je 1984. otperjao u Sampdoriju, objasnivši tu odluku jednim plastičnim "dali su mi više para".

Sve crvene lampice, hoćemo reći, bile su tu, a urođena Gremova nadobudnost multiplikovala se zbog uspeha koji je postigao sa Glazgov Rendžersom.

Sunes će vazda imati taj stav da je najpametniji i najhrabriji: pa zar nije baš on odlučio da udari čvrgu sektarijanstvu i da dovede u Rendžers katolika Moa Džonstona?

Slične revolucionarne zamisli pokazaće odmah po povratku na Enfild. Želeo je da promeni sve, da promeni odmah, da prekonoći od Liverpula napravi klub po svojoj meri. A to, znamo, sa imperijama ne ide baš lako, i obično se završi u krvi i građanskom ratu.

Liverpul će u narednim godinama, delimično usled Sunesovog jakobinskog terora, imati oboje napretek. Novi menadžer ukinuo je i samu pomisao na “Boot room”, odmah poželeo da uruči zahvalnice proverenim kadrovima poput Džona Barnsa i Pitera Birdslija , a u ekipu dovodio pojačanja kao lopatom. Na svim relevantnim listama najgorih transfera u istoriji Liverpula nalazi se barem pregršt onih koje je lično tražio Grem Sunes.

Torben Pičnik, Nil Radok, Najdžel Klaf, Din Sonders, Ištvan Kozma, svi su oni ničim neizazvani prodefilovali kroz svete kapije Enfilda, mada je epitom pogrešnih procena bio skinhed iz Londona Džulijan Diks. Momak je imao toliko svesti i savesti da nije baš lokao pivo iz velikih krigli na dan utakmice, ali jeste umeo da u svlačionici slisti dve limenke koka-kole pre nego što će istrčati na teren. Redovno se kačio, pa čak i tukao sa trenerima u stručnom štabu.

Sudbina i Stiv Hajvej, čuveno krilo opevano u pesmi koja se i danas rado potegne sa Kopa, hteli su da baš tada u podmlatku stasava nekoliko igrača koji su ličili na svetsku klasu.

Hajvej je bio voljeni i poštovani učitelj, onaj koji je disciplinu usađivao razgovorom, savetima i stalnim podsećanjem na vrednosti kluba i dragocenost dresa do kojeg je trebalo porasti. Iz njegove fabrike – oteraće ga iz kluba tek mimoilaženje u stavovima, razmišljanjima i planovima sa Rafelom Benitezom – ispilili su se igrači koji su ličili na svetsku klasu (a po mnogo čemu i bili), poput Stiva Mekmanamana i nešto mlađeg Robija Faulera.
slika
Robi Fauler i Džejmi Rednap (©Reuters)

Prve pukotine začepljene su osvajanjem FA kupa 1992, ali usledio je niz blamantnih poraza. Povratak u Evropu okončan je smešnim stradanjem od moskovskog Spartaka, a u prvoj sezoni Premijer lige Liverpul je završio tek na šestom mestu, sa tužnih 25 bodova iza prvaka, Mančester Junajteda. (Takve razlike uskoro će postati “nova normalnost”, no to tada niko nije mogao ni da sanja.)

Te sezone Liverpul je na Enfildu tukao čak i Vimbldon, a na strani su ga ponižavali i Blekburn, i Oldam, i Norič i Šefild Junajted...

Postojalo je u klubu jedno nepisano pravilo, toliko urezano u kolektivno nesvesno da se niko decenijama nije drznuo da ga prekrši. “Liverpul ne daje otkaze svojim menadžerima”. To, vraćamo se opet na tu pomalo omrznutu frazu, nije bio “The Liverpool way”.

A ako je neko začikavao sudbinu i strpljenje predsednika Dejvida Mursa – inače previše blagog i neodlučnog čoveka, kojeg je, što ćemo videti u jednom od narednih nastavaka, bilo tako lako obrlatiti – bio je to Grem Sunes.

Ipak, uradio je ovaj dostojanstvenu stvar i povukao se sam, ne pre nego što je razjario navijače Liverpula zbog ispovesti iz bolničke postelje listu “San”, koji je na Mersisajdu omrznut zbog blatantnih laži objavljenih posle Hilzbroa.

Tada je usledila druga greška u koracima. Ima ono o pogrešnim vozovima i još pogrešnijim stanicama. Liverpul je izgledao kao da kočijama ili dresinom pokušava da stigne sve druge zahuktale kompozicije, skačući potom iz vagona u vagon kao u lošim akcionim filmovima.

“Ludilo” Sunesa zamenjeno je načelnim povratkom “proverenim vrednostima”. Roj Evans bio je poslednji član “Boot rooma”, poslednji izdanak šenklijevsko-pejslijevske profesure i docenata Fagana i Dalgliša. Bio je verni vojnik kluba, bio je tu duže od dvadeset godina, i bio je... pa, previše fin.

Sa Evansom je Liverpul zaigrao u uzbudljivoj 3-5-2 i na momente je izgledalo da su kadri da se bore i za titulu. Mnogi koji su fudbalski progledali baš u to vreme mogli su (opet?) da se zaljube u Liverpul. Ne toliko udaljen od slavnih dana, krcat nadarenim igračima i sa odmerenim brojem ludaka, Evansov sastav bio je uvek blizu samom vrhu tabele, mada nikad na njemu.

To je ona generacija sa Dejvidom Džejmsom, Džejsonom “Dejvom” Mekatirom, Džonom Skejlsom. U sredini je bio prevejani Džon Barns i mladi Džejmi Rednap, po krilima je jurcao Mekmanaman, a đavo iz Toksteta, Robi Fauler, izgledao je kao najbolja stvar u špicu Liverpula još od Ijana Kalahena.

Ali ono “previše fin” iz opisa Roja Evansa biće to što će od Liverpula napraviti najveću sprdnju engleskih devedesetih. Njegova je bila odluka da dovede nečuveno talentovanog i nečuveno ludog Stena Kolimora, koji je garantovao golove, zabavu i to da će se, kako navodi Džon Vilijams u čuvenoj klupskoj biografiji “Red Men”, poput virusa useliti u svlačionicu i pojesti svo zajedništvo u njoj.

U tim najgorim godinama po ove prostore, Britanija je ponovo bila kul. Toni Bler i njegovi “novi laburisti” dokrajčili su umornu Konzervativnu partiju, brit-pop je zavladao svetskim listama, princeza Dajana na svojoj je strani imala čitavu svetsku javnost, a Skaj je isporučio obećanu revoluciju. Novca je bilo napretek, stranci su sve radije trpeli englesku klimu, a fudbaleri su po prvi put postali nedodirljive superzvezde.

Vozili su dobra kola, živeli u zamkovima – ne bi se nikada više mogao desiti Bili Lidel! – šetali supermodele i njihove mlađe sestre, nosili bela odela...

Da, ta Evansova ekipa bila je mnogo više obuzeta partijanjem, druženjem nedeljom u pabu i subotom naveče po londonskim diskotekama nego vraćanjem kluba na staze uspeha. A menadžer je ćutao i dozvoljavao...

Zvali su ih “Spajs bojs” i u nekom trenutku su vidljivo uživali u tome; ima li većeg dokaza od tog prokletog finala FA kupa 1996, od slike koja će predstavljati i presudu i prokletstvo za mnoge od njih. Da stvar bude gora, meč je bio protiv Mančester Junajteda; no mnogo više od gola Erika Kantone pamtiće se ono što se desilo pre prvog zvižduka.

Igrači su izašli na Vembli da “osete travu” – svi u belim odelima.


Nikada dotad Liverpul nije bio dalje od ideala onih koji su taj klub voleli i ugradili sebe u njega. Klovnovi i pozeri, eto šta su bili u očima navijača, “selebritiji” kojima je bio draži šou-biznis od pesme koja je propagirala ponos.

Liverpul je bio izgubljen, klub bez identiteta, bez pravca i pramca, tumarao je po Premijer ligi kao pijanac koji presreće ljude i dere im se ulice kako je nekada bio uspešan i kako su ga svi slušali.

Bilo je vreme za drastičan rez. Bilo je vreme za imitaciju onoga što je uradio Arsenal, kada već sa kopiranjem Junajteda nije išlo. Bilo je vreme za prvog stranca na klupi Liverpula.

Bilo je vreme za dolazak Evrope u Liverpul, ako već Liverpul nije na pravi način uspevao da se vrati u Evropu.

I niko nije ni rekao ni pomislio da će biti lako.

(Kraj prvog nastavka)

Literatura:

John Williams, “Red Men: Liverpool Football Club, the Biography”, 2010.
Simon Hughes, “Men In White Suits”, 2015.
Simon Hughes, “Ring of Fire”, 2016.
Simon Hughes, “Allez Allez Allez”, 2019.
Brian Reade, “An Epic Swindle: The Near Death of Liverpool FC”, 2011.
Brian Reade, “43 Years With the Same Bird”, 2008.
David Goldblatt, “The Ball is Round”, 2006.
Paul Tomkins, “Golden Past, Red Future”, 2005.
Jamie Carragher, “Carra: My Autobiography”, 2009.
Raphael Honigstein, “Klopp: Bring the Noise”, 2017.

Piše: Marko Prelević, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/vesti/mozzart-feljton-%E2%80%93-trideset-liverpulovih-godina-1-kako-je-vreme-pregazilo-klub/360261
Nastavak...
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (2): Majkl Oven, čudo u Dortmundu i dva Žerara Ulijea
Ekipa koja je krvarila golove, “kontinentalizacija” kluba, najbolje finale Kupa UEFA svih vremena i preskupih milion funti za Kristijana Ronalda

slika
Ekipa Liverpula koja je počela čuveno finale sa Alavesom (©Reuters)

Istorija nas uči da je tako funkcionisalo u Sparti: jedan kralj za mir, jedan kralj za rat. Ali u Sparti je funkcionisalo i bacanje novorođenčadi sa litice, pa šta?

Holivud nas uči da tako ide u filmovima: jedan dobar i jedan loš policajac. Ali u filmovima ima i ljudi koji lete i prelepih žena koje se zaljube u nas šmokljane, pa šta?

Fudbal je još teži za dvovlašće: sistem je postavljen tako da je jedan čovek glavni. Nekad se on zove menadžer, nekad šef struke, nekad predsednik i gazda kluba, nekad nosi broj deset na dresu, ali važno je da je jedan.

Zato je ono što je Liverpul krajem devedesetih pokušao da uradi od početka delovalo kao glupost.

Pisali smo već u prvom delu o toj okoštalosti u klubu, a i pored toga – ili baš zbog toga? – što se pojavio još jedan zlatni dečko, Majkl Oven (postaće prvo heroj Enfilda, potom i idol nacije, kada zaigra na Svetskom prvenstvu; svaka majka poželela ga je tada za budućeg zeta), naspram kojeg je Robi Fauler sa svoje 22 godine izgledao umorno i dotrajalo, i pored toga što se on pojavio, Liverpul je i dalje bio zarobljen duboko u prošlosti.
slika
Majkl Oven i Robi Fauler (©Reuters)

Engleska se punila strancima, svi su želeli da igraju na novim i lepim stadionima i da imaju mnogo novca, klubovi su u evropskim takmičenjima igrali sve važnije uloge – što će biti krunisano Junajtedovom titulom u Barseloni 1999. – pa je i Liverpul shvatio da mora da se okrene Kontinentu, prvi put u istoriji.

Kao i gotovo sve devedesetih, i to je bilo dozlaboga nakaradno.

Neko je smislio da Liverpulu ne treba baš skroz evropski trener, i da ne mora baš skroz da se nakači na ta moderna vremena. Roj Evans je sasvim u redu, mislili su (rezultati nisu bili tragično loši, ali nedisciplina se otela kontroli), i samo kad bi postojao neko ko bi to još uobličio...

Donekle je bilo logično da to bude Francuz. Arsen Venger je već počeo da čini čuda sa Arsenalom, a Francuzi su te 1998. napokon postali prvaci sveta. Učinili su to tako što su obavlili brutalan “reset” kada se nisu plasirali na Mundijal 1994. Promenili su sistem, ulagali u struku i u mlade, i sve im se vratilo medaljama na kraju veka.

Ironija je što je i za jedno i za drugo bio odgovoran isti čovek. Budući menadžer Liverpula, bivši nastavnik – Žerar Ulije.
slika
Roj Evans i Žerar Ulije (©Reuters)

Ulije je bio selektor Francuske u onom bugarskom čudu na Parku prinčeva, kada je šokiran ceo svet. U isto vreme, bio je tehnički direktor svih selekcija (što će ostati i nakon debakla) i koordinator svih mlađih selekcija. Mnogi od njegovih pulena podići će “boginju” 1998, a u zemlji se njegov doprinos i danas smatra makar jednakim kao onaj Emea Žakea.

Žerar Ulije, šta ti je sudbina, proveo je i godinu dana u mladosti živeći u Liverpulu. Tamo je naučio jezik – ne samo engleski, nego i onaj njihov iskrivljeni, skauzerski – finese i duh grada, pa kada mu je ponuđeno mesto nekakvog ko-menadžera sa Evansom, odlučio je da prihvati, predosećajući možda da je takva situacija neodrživa na duže staze.

Evans je bio previše mekan, što je onaj incident sa belim odelima samo pokazao čitavom svetu. Bio je toliko mekan da je pod pritiskom Pola Insa odustao od svoje taktike 3-5-2 i odlučio, navrat-nanos, da se Liverpul vrati u 4-4-2, gotovo isključivo zato što je Insu to tako odgovaralo.

Ekipa je bila dobra za gledanje ako ste neutralac, pošto nisu primali, nego krvarili golove, i koliko god da su tamo napred Oven i Fauler bili u formi, nije moglo da bude dovoljno.

Tri meseca u ranu jesen 1998. trajao je režim u kojem se videlo samo da mnogi piju, a nije plaćao niko.

Igrači su bili zbunjeni jer su Evans i Ulije imali potpuno različite taktičke zamisli, od toga gde ko treba da stoji na terenu i treningu do brzine i načina rotacije sastava. Posle poraza od Valensije, Evans je učinio časnu stvar i elegantno se povukao. U svakoj od četiri sezone u kojima je bio na čelu kluba, Liverpul je završio u top četiri. Osvojio je jedan kup i igrao u još jednom finalu.

Ulije je ipak znao da mu je potreban neko ko će biti čvrsta ruka. Setio se Fila Tompsona, kapitena s početka osamdesetih, koji je tada u ulozi radijskog komentatora umeo dobro da potkači rukovodstvo, i dalje pomalo ljut što su dva puta izabrali Sunesa pre njega. “ Tomo” je bio iz Kirbija, gradića koji se već za njegovog detinjstva stopio sa Liverpulom. Bio je crven od glave do pete i želeo je klubu najbolje.
slika
Žerar Ulije i Fil Tompson (©Reuters)

Francuzu je ipak trebalo svega nekoliko sati da se okani romantičnih ideja i da vidi gde je došao. Njemu, koji je zahvaljujući Platiniju i dugoročnom planiranju u Klerfontenu imao sve resurse ovog sveta, ukazali su se tek planovi za akademiju i revitalizaciju omladinskog pogona, apsolutno nula korišćenja kompjuterske ili bilo kakve novije tehnologije i pohovana svinjetina u klupskoj kantini koju su igrači mogli da jedu kad su hteli, uključujući i na dan utakmice.

Ulije nije bolovao ni od “engleštine”, iako će se brzo iskristalisati domaći kvartet koji će mu, već od prve sezone kojom je brodio sam, biti okosnica ekipe.

Nazad je bio Džejmi Karager, momak sa mnogo više strasti i želje nego talenta, koji bi pognuo glavu i igrao levog beka, desnog beka ili centralnog defanzivca, šta god je trebalo. U sredini se odlučio za Danija Marfija (ovaj će mu to redovno vraćati pogocima za pobedu na Old Trafordu) pre nego za ultratalentovanog Dejvida Tompsona, koji nije imao ni zrno samodiscipline. Napred je bio Majkl Oven, pošto se Fauler i Ulije nisu mirisali od samog početka.

Poslednji deo te skauzerske slagalice stigao je iz podmlatka, iz škole Stivija Hajveja. Kažu da je Ulije čuo da ima jedno odlično krilo koje bi valjalo pogledati, i da je otišao na meč rezervi Liverpula. Dečko se zvao Riči Partridž i iako su mu proricali sjajnu karijeru, Ulije je samo odmahnuo rukom. Umesto toga, zagledao se u jednu pomalo neartikulisanu lokomotivu na centru igrališta. Momak je utrčavao, uklizavao, davao duge lopte i promašivao ih, a onda pokušavao opet, znojeći taj dres kao da se igra, na primer, finale Lige šampiona, a ne epizodu u Reksamu ili Tranmeru.

Zvao se, naravno, Stiven Džerard.
slika
Stiven Džerard (©Reuters)

Stivi će biti prekomandovan u prvi tim i šansu će dobijati sve češće. I Karager i Džerard, i Marfi i Oven, svi će oni i dan-danas pričati o Ulijeu u superlativima i slati mu čestitke za dobro zdravlje; Žerarov španski naslednik, koji će doneti mnogo više sreće za samo godinu dana, nije bio iste sudbine. No ostavimo to za neku narednu priču...

Ulije je, uz Tompsonove preglasne ispade, počeo da sređuje stvari na terenu. Imao je, makar u tom prvom periodu, dobro oko za transfere.

Doveo je dva centralna defanzivca, Finca Samija Hipiju i Švajcarca Stefana Anšoa, doveo je iz Bajerna sjajnog Ditmara Hamana (Didi će biti jedini čovek kojem će Ulije dozvoljavati čak i da zapali cigaretu pod tušem u svlačionici i da popije koje pivo; Kajzer nije voleo da trenira, ali je na terenu uvek davao više nego što je bilo normalno, što će kulminirati jedne večeri kada šutne penal u jednom finalu sa slomljenim stopalom), doveo je Vladimira Šmicera koji će prevazići svog ortaka Patrika Bergera, doveo je i Emila Heskija...

U isto vreme se otarasio gotovo svih koji su bili vezani za ono staro doba, lagodnosti i lažne demokratije. Otišli su i Dejvid Džejms i Pol Ins, otišli su Karl-Hajnc Ridle i Dominik Mateo. Čini se da Ulije nije mogao ni želeo da radi sa svojeglavima, zbog čega se na Enfildu nisu dugo zadržali ni previše dobro proveli oni koji su zaista mogli da unaprede igru, poput Jarija Litmanena ili Nikolasa Anelke.

Odgovoran je Francuz zato i za jednu od najčudnijih i najuspelijih akvizicija u istoriji kluba, kada je za nula funti iz Koventri Sitija stigao 35-godišnji Gari Mekalister. Samo je njima dvojici valjda, eventualno Filu Tompsonu i možda Šenkliju gore na crvenom nebu bilo jasno otkud ta šašavost, ali na kraju je upalilo. I zbog onoga što će se dogoditi u Dortmundu, i zbog slobodnog udarca sa četrdesetak metara kojim je, za 3:2, na Uskrs 2001. na Gudisonu srušen gradski rival.
slika
Gari Mekalister (©Reuters)

Liverpul je na prelazu dva milenijuma postao nešto što nije bio skoro nikada u svojoj istoriji, ili makar nije bio namenski. Dosadan, defanzivni sastav protiv kojeg ne volite da igrate. Crveni su za kratko vreme ovladali crnom magijom.

Umeli su da igraju 0:0 i da im to bude sasvim u redu, a publika, željna bilo kakvog uspeha i pehara, nije ih ni smarala sa onim tako britanskim “Attack, attack, attack” (tamošnja verzija “Svi u napad, 'ajmo, 'ajde”). Protiv Barselone u Kupu UEFA su jednom, pisali smo o tome, toliko umrtvili utakmicu da je čak i novinarima lokalnog Eha bilo neprijatno. Emil Heski, razbijač iz Lester Sitija, na tom meču je igrao levo krilo...

Proleće 2001. biće vrhunac klupske karijere Žerara Ulijea. Osvojen je Liga kup, tesnom pobedom nad Birmingemom, ali je povratak u Kardif (tada se igralo na Milenijumu, pošto je novi Vembli, taj Skadar na Temzi, bio u izgradnji) bio još neverovatniji. Arsenal je po velikom suncu vodio sa 1:0, Liverpul obično takve utakmice ne bi mogao da preokrene, ali Majkl Oven je doslovno ukrao trofej.


Svega nekoliko dana kasnije, dogodilo se čudo u Dortmundu. Finale Kupa UEFA. Evropski velikan Liverpul, opet na velikoj sceni, prvi put posle Hejsela. I maleni, hrabri, divni Deportivo Alaves.

Ovako je to zabeleženo u jednom drugom tekstu na sajtu Mozzart Sporta.

“Izađite tamo i postanite j...ne legende!”, grmi Tomo na svoje pulene, i oni izlaze i igraju poluvreme iz snova: Babel glavom na asistenciju Garija Mekalistera koji igra svoju labudovu pesmu, najbolju sezonu na samom kraju karijere, pa Džerardov gol, pa Maka iz penala za 3:1 posle 45 minuta.

No onda se drčni Baski probude, i Kozmin Kontra počne da igra toliko dobro da ga već do isteka 60. minuta kapariše Berluskoni, ne shvatajući da on nikada nije i nikada neće ovako igrati, Havi Moreno daje prvo gol glavom, pa iz slobodnog, i odjednom je 3:3. Ulije izvodi Heskija , ubacuje Robija Faulera, ovaj daje gol, ali dva minuta do kraja jedno poznato prezime posle kornera.

Đordi Krojf, sin svog oca, te noći u Dortmundu više nego ikada.

I 4:4 je, i u produžetku Alaves dobija jedan crveni, pa drugi, pa je opet tu, s leve strane, na slobodnom udarcu, Gari Mak, ima 35 godina i uspeva da izdrži 118 minuta, nabacuje u sredinu i Heli, nesrećni Heli, bivši pulen Radomira Antića u duplom krunom nagrađenoj generaciji Atletika, daje zlatni autogol.

Bilo je 5:4 i to će dugo, dugo, čak četiri godine, do jedne noći u Stambolu, biti najluđe finale u istoriji.


Liverpul je napokon opet bio evropska marka. Žerar Ulije je uradio ono zbog čega je doveden. Breg je došao Muhamedu, budućnost je opet izgledala nadohvat ruke. Sada je moglo i moralo da se razmišlja o novom stadionu. Sada je moglo i moralo da se misli o tituli.

Previše je dugo čekana, zar nije?

A onda je, kao što to sa Liverpulom obično bude, došlo jedno “A onda”.

Moglo bi se reći da su postojala dva ulijea. Jedan do 13. oktobra 2001, drugi nakon toga.

Tog dana, na utakmici protiv Lidsa, u poluvremenu je tada 54-godišnjem treneru pozlilo. Načeta mu je aorta, i samo pukom srećom – bolnica je bila blizu, svi su bili na utakmici pa nije bilo gužve, lekar koji je trebalo da ima slobodan dan ipak je odlučio da dežura – spasen mu je život. Samo što nikada više nije bio isti.

Ulije se vratio, valjda bliski susret sa smrću mora da promeni čoveka, mnogo mračniji, obazriviji, manje fin nego što je bio.

U tom drugom periodu, njegovi transferi bili su uglavnom pogrešni (na čelu sa El Hađijem Dijufom, koji je samo na Mundijalu 2002. u dresu Senegala izgledao kao dobar igrač; ali behu tu i Bruno Šejru kojeg je nazvao “novim Zidanom”, Salif Dijao, Alu Dijara, Entoni le Talek i Floran Sinama-Pongol), njegova taktika i mešanje karata nerazumni, njegovo strpljenje nepostojeće.
slika
(©Reuters)

A tek perspektiva...

Leta 2003, recimo, Ulijea i direktora Rika Perija kontaktirali su Toni i Žorž Mendeš, zastupnici jednog mladog igrača. Sviđalo im se kako Liverpul izgleda, mislili su da je to pravi korak za njega. Nije bio skup, ali je tražio poveliku platu – oko milion funti godišnje.

“Milion funti?”, odbrusio im je Žerar. “Pa upravo smo doveli Sinamu i Le Taleka, i oni nemaju ni približno toliko! Uostalom, već sam dao novac za Stiva Finana i Harija Kjuela...”

Bilo je to u junu. U avgustu je Kristijano Ronaldo bio u avionu za Mančester. I sve ostalo je, kako se to već kaže, bila istorija. Samo ne Liverpulova.

Ulije je za lošije rezultate (peto mesto na kraju 2003, uz Liga kup i ispadanje iz grupne faze Lige šampiona; četvrto mesto 2004) krivio sve sem sebe.

“Jednom sam ušao u njegovu kancelariju i pokazao mi je spisak sa 22 imena bivših igrača Liverpula koji su sada radili u medijima. 'Svi ovi su protiv mene, pogledaj šta mi rade...', rekao mi je”, prisećao se jednom prilikom Fil Tompson.
slika
(©Reuters)

Alan Kenedi, strelac pogodaka na dva finala Kupa šampiona, 1981. i 1984., dobio je zabranu prilaska Enfildu.

Paranoja nikad nije dobar igrač. Obećani “Francuski marš” pretvorio se u taljiganje kroz blato, dok se u daljini nazirao Vaterlo.

Žerar Ulije bio je čovek koji je razumeo Liverpul i čovek koji ga je promenio. Bio je i trener sa najviše trofeja u poslednjih petnaest godina (ne i sa onim glavnim), ali nije bilo mnogo onih koji su zažalili kada je njegovoj vladavini došao kraj.

Ostavio je svom nasledniku ekipu na četvrtom mestu, koja je značila učešće u Ligi šampiona u sezoni 2004. na 2005.

Ali kakva je to Liga šampiona bila...

(Kraj drugog dela)

Piše: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/vesti/mozzart-feljton-%E2%80%93-trideset-liverpulovih-godina-2-majkl-oven-cudo-u-dortmundu-i-dva-zerara-ulijea/360309
Nastavak...
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (3): Španska revolucija, Istanbul, Atina...

Rafin dolazak propraćen je oduševljeno, Liverpul je doveo jednog od najnadarenijih trenera na svetu, onoga koji se poigravao sa Realom i Barselonom; posle neuspele Francuske revolucije, bilo je vreme za španski vetar i svi su se radovali – mada u klubu, pa ni u svlačionici, nisu cvetale ruže...

slika
Karager i Džerard (©Reuters)

Za sve je bila kriva – dobro, i zaslužna – ta utakmica u jesen 2002. Valensija i Liverpul sreli su se na Mestalji u grupnoj fazi Lige šampiona, i taj predivni mediteranski lahor oduvao je svaku pomisao da je Liverpul sa Žerarom Ulijeom na dobrom putu.

Bilo je to nešto poput onoga što je tri decenije ranije uradila Crvena zvezda: utakmica koja ti menja i psihologiju i fizionomiju.

Samo što to nije bio Liverpul “Boot rooma” u kojoj je nekoliko mudrih i fudbalom opčinjenih ljudi moglo da za jedno popodne napravi preokret u razmišljanju i pristupu. Ovo su bila nova vremena, Ulije će još skoro dve godine voditi klub i polako unižavati svoju zaostavštinu, pre nego što krajem proleća 2004, uz obezbeđeno učešće u narednoj Ligi šampiona, napokon ode.

Tada su se svi setili mediteranske noći. Direktor Rik Peri pozvao je nekoliko igrača na razgovor koji će promeniti sudbinu Liverpula, na svaki način. Bili su tu Stiven Džerard, Džejmi Karager i Didi Haman.

Peri je već bio obavio preliminarne razgovore sa čovekom koji će postati novi menadžer, ali na tržištu je bio i Žoze Murinjo. Portugalca je tražilo pola Evrope, njega je ser Bobi Robson inficirao Engleskom, ali postojalo je nešto u njemu, možda ono kako se radovao na Old Trafordu, što je ipak odbijalo tako samozaljubljeni (nije često kompliment) klub poput Liverpula.

Koji je najbolji tim protiv koga ste igrali, pitao je Peri trojicu najvažnijih
igrača Liverpula.
“Valensija, jesen 2002. Ono je bilo neverovatno”, rekli su uglas. Tih 2:0 moglo je da bude i 5:0, i 7:0, mogao je Liverpul da bude posramljen i rezultatski kao što je bio taktički. Posle su ih tukli i na Enfildu, jednako lagano.

Valensiju je 2002. vodio
Rafael Benitez, sin hotelijera čija je karijera podsećala na prve korake italijanskih trenera. Vojnik Real Madrida poželeo je da okuša sreću solo i nije imao mnogo uspeha, ali je imao strpljenja i volje da pokušava opet, i opet, sve dok mu nije upalilo na sunčanim Kanarskim ostrvima. Tenerife mu je bio poziv da dođe u Valensiju, da nasledi Ektora Kupera nakon dva izgubljena finala Lige šampiona.

Benitezova Valensija uzeće dve La Lige, to je onaj tim koji je imao i Barahu i Albeldu i Mendijetu i Angula i Pjoha Lopeza i Rufetea, no ta utakmica 2002. biće mu, eto, i najveća preporuka da postane menadžer Liverpula u leto 2004.

Pomogla je i njegova frustracija upravom Valensije, koja nije pokazivala želju da uspehe na terenu ovaploti stajanjem uz bok velikanima (čuvena je rečenica koju je izgovorio o direktoru fudbala: “Kad tražim stočić, nemojte da mi kupujete lampu”), a Liverpul je barem na papiru obećavao nešto potpuno drugo.

Rafin dolazak propraćen je oduševljeno – Liverpul je doveo jednog od najnadarenijih (tada su mu bile tek pune 44) trenera na svetu, onoga koji se poigravao sa Realom i Barselonom; posle neuspele Francuske revolucije, bilo je vreme za španski vetar i svi su se radovali – mada u klubu, pa ni u svlačionici, nisu cvetale ruže.

Em je tim bio ispošćen i tanak kvalitetom, usled Ulijeovih pogrešnih akvizicija, em je postojala opasnost da obojica sinova grada i idola navijača napuste Enfild baš tog leta.

Prvi je bio Stiven Džerard, kojem je Roman Abramovič odavno bacao udicu sa najskupljim kavijarom, pa je čak i Murinju nagovestio da je krađa Liverpulovog kapitena skoro izvesna stvar. Džerard će ostati, ipak, mada će se najveća drama – propraćena i spaljivanjem njegovog dresa ispred Melvuda i izjavama “navijača” direktno u kameru Skaj Sportsa – oko tog potencijalnog transfera odigrati ravno godinu dana kasnije.

Drugi je bio Majkl Oven. Zlatni dečak, “Wonder Boy” Liverpula. Iako je bilo onih koji su već tada tvrdili da je Oven pomalo potrošen, da su povrede uzele danak i da se nikada neće vratiti u hitrinu i formu kakvu je iskazivao na prelazu dva veka, sazvežđe “Galaktikosa” i dalje je blinkalo u njegovom pravcu. A nije mu nedostajalo ambicije:
“Sećam se da mi je Karager, koji mi je bio najbolji ortak i cimer, jednom rekao da tamo igraju Raul, Ronaldo i Morijentes, da ne pričamo o Zidanu i Figu, i da nemam šta da tražim. Ali koji to fudbaler tako razmišlja? Ja sigurno nisam...”

slika
Rafa Benitez

Majkl Oven nekoliko godina bio je idol navijača, razlog zbog kojeg su se kupovali dresovi i zaljubljivalo u Liverpul; skauzerski i marketinški odgovor na Dejvida Bekama, prvog globalnog superstara koji je probio granice fudbala.

Danas ga se retko i pominje u tom kontekstu: Oven je izdao Liverpul ne jednom, ne dva puta, već cela tri, od čega je to poslednje bilo neoprostivo. Prvo kada je otišao u Real, za smešnih osam miliona funti (isticao mu je ugovor za godinu dana), potom kada je posle 12 meseci otišao u Njukasl, gde su ga dovezli helikopterom i paradirali Sent Džejms Parkom kojim su odzvanjale pošalice na račun Liverpula, i na koncu kada je otišao u mrski Mančester Junajted.

Kada se vratio na Enfild u crno-belom dresu u decembru 2005, glasniji deo Kopa mu je zviždao, i Oven će često govoriti da je to trenutak u kojem mu se odlomio deo srca.

Jer njegova verzija priče nije baš tako jednostavna, i daje još jedan prilog za portret Rafaela Beniteza i stanja u kojem se Liverpul nalazio.

Rafa je želeo da razbije britansku kliku, da ih zameni igračima za koje je znao da će mu biti lojalni. Dani Marfi je prosleđen Čarltonu, a glasine da će Oven možda u Španiju nisu previše smetale novom menadžeru.
“Kada te Real pozove, nije lako reći ne. A ja sam u sebi mislio, šta ako budem kao Ijan Raš? Možda da odem samo na godinu dana, i da se vratim posle toga. Dugujem to sebi i klubu”, ispričao je Oven, u retkim napadima iskrenosti, Sajmonu Hjuzu za knjigu “Ring of Fire”.

Oven je davao golove i u Madridu, ali nije bio srećan. Nije znao jezik, niti se trudio da ga nauči. Živeo je u hotelu. Imao je ograničen broj prijatelja s kojima je mogao da podeli muke. Florentino Perez mu je posle godinu dana rekao da može da ostane, ali da se neće ljutiti ako se ovaj vrati u Englesku. Za Ovena je to značilo samo jedno: povratak u Liverpul.

Ali Benitez i Rik Peri nisu tako mislili. Kada je Fredi Šeperd ponudio Perezu 16 miliona funti, Florentino je kazao Ovenu da Liverpul dolazi u obzir samo ako izjednače ponudu. Nisu imali tu nameru.

Na kraju i ovo: Oven je imao pisanu odredbu u ugovoru u Njukaslu da može da ode u Liverpul posle prve sezone za 12 miliona funti, posle druge za 8, posle treće za 4. Ali Benitez ga ni tada nije hteo. Aleks Ferguson jeste...

Benitez je sačuvao Džerarda, a ekipi koju je selektirao Ulije – poput hitrog, ali nepouzdanog i na kraju baksuznog špica Đibrila Sisea, za kojeg je odvojeno čak 14 miliona funti (uporedimo to sa sumom za Ovena) – dodao je možda i najvažnijeg igrača kojeg će Enfild videti. Ćabi Alonso, potekao iz fudbalske porodice i, mnogo važnije, sa plaža San Sebastijana, umetnik mekane noge i prefinjene, ne samo fudbalske inteligencije, biće metronom ekipe i osloboditi Stivena Džerarda.

slika
Đibril Sise

Stigao je i Luis Garsija, još jedan momak koji je znao dosta lopte i koji je
iznenadio sve one što su pričali da čovek takve građe nema šta da traži u
Premijer ligi (tada su i dalje važili ti arhaični uzusi), ali u prvenstvu, i pored
velikih očekivanja, nije išlo.

Još veći tehnokrata nego što je bio Ulije, Rafa je bio jednako posvećen brojkama, ali i mnogo hladniji od Francuza. Nije se zbližavao sa igračima, nije im bio ni prijatelj ni uteha. Oni su bili tu da obave posao, onako kako im on kaže, i šta tu ima da se bude intiman. Praktično je ukinuta Akademija, oteran Stivi Hajvej...

Liverpul se mučio, Benitez je menjao i menjao, sramotan poraz od Barnlija u FA kupu naterao je komentatore da već na početku traže glavu Španca, jer on “ne poštuje i ne razume našu tradiciju”, ali Evropa... Evropa je bila druga priča.

Džerardova bomba Olimpijakosu – ne treba zaboraviti doprinos Sinama- Pongolea i Nila Melora – trasirala je proleće koje će se završiti u ludilu Istanbula. Prvo je savladan Leverkuzen, a onda, u najemotivnijem i najnezgodnijem duelu, u prvom susretu posle tragedije na Hejselu, i Juventus.

Kop je nacrtao mozaik na kojem je pisalo “Amicizia”, Ijan Raš i Mišel Platini zagrlili su se na centru pre početka utakmice, ali su gosti iz Torina samo okrenuli leđa. Makar oni koji nisu podigli srednji prst...

Pričalo se i tada da će se Liverpul skloniti, kao što se morao skloniti na Hejselu gde se igralo uprkos mrtvima, ali Enfild je tada video Luisa Garsiju i čudesni lob preko glave Điđija Bufona. Uzvratiće Juve preko Kanavara, i Ibra će pogoditi prečku, ali ostaće 2:1 i u revanšu, u turobnoj, čudnoj, mračnoj atmosferi na starom Dele Alpiju biće 0:0.

Navijači Liverpula verovatno bi voleli da je rivalstvo sa Čelsijem, odnosno direktni sraz Beniteza i Murinja, bilo značajnije nego što jeste. Na kraju je to bio “evropski” sukob, pošto u prvenstvu, izuzev u jednoj sezoni, Rafa nije uspevao da se bori za titulu. Ali ovaj prvi duel imao je sve.

Posle specijalističkih 0:0 na Stamfordu, što nije podsećalo na partiju šaha koliko na domine u klubu penzionera, revanš na Enfildu mirisao je na jednu od onih velikih evropskih noći, kakvih je bilo i biće zauvek.

Možda su baš neki duhovi naterali sudiju da prizna još jedan “gol koji to nije bio”, pošto se u prepotopsko doba nije moglo utvrditi je li lopta nakon, hm, šuta Luisa Garsije prešla liniju ili nije; možda su anđeli kroz pluća navijača vrištali u nepodnošljivoj kakofoniji i oduvali šut Ejdura Gudjonsena na kraju – tek, Benitez je imao prvi veliki skalp “Posebnog”.

slika
Žoze i Rafa

A onda je bio Istanbul. A onda je bilo što nije biti moglo, i što je moralo biti.

Verovatno svaki čovek na planeti koji je bio budan 25. maja 2005. zna gde je proveo tu noć, s kim, i kako se osećao. I to nema nikakve veze sa tim za koga navijate i koje su vam boje ikada bile drage.

Istanbul 2005. na kraju će učiniti više za istoriju ovog sporta, za popularnost fudbala i za strast koju osećamo prema njemu nego što će, barem na kraće staze, uraditi za Liverpul.

A kao i sa svakim velikim delom, kao i sa svakim neobjašnjivim pojavama u našim životima, i oko ovog se, i dan-danas, roje pitanja. Petnaest godina je prošlo, a hajde što nikome nije jasno kako je to Liverpul, posle 0:3 na poluvremenu, uspeo da se vrati protiv najmoćnijeg Milana, protiv lakonogog Kake i ubistvenog Krespa, ni kako je Dudek uspeo u produžetku da odbrani dva zicera Ševčenku, a onda da prizove u misli Brusa Grobelara i da to učini još jednom na penalima; nego nam nije jasno ni da li je Rafael Benitez najveći heroj Lige šampiona 21. veka ili je samo, kao svaki tragičar, u jednom trenutku imao previše sreće?

Kada je Benitez dva sata pre početka meča saopštavao tim, čak su i igrači mislili da su loše čuli. U sastavu nije bilo Didija Hamana, najiskusnijeg igrača sredine terena i onog koji bi mogao da uštopuje rivala. Liverpul je i sa Hamanom bio previše zelen da se isprsi pred imenima kao što su Kafu, Sedorf, Pirlo, Maldini, Gatuzo ili Stam, a bez njega je to izgledalo kao da si krenuo “bubom” na Rusiju. U decembru.

Španac je želeo da nadmudri Anćelotija tako što je na teren poslao nedovoljno oporavljenog Harija Kjuela, a Australijanac mu je poverenje vratio time što se odmah povredio. Tvrdoglavi Benitez ni tada nije uveo Hamana, već Vladimira Šmicera.

Do poluvremena je sve bilo rešeno. Milan je ubedljivo vodio, svlačionica je bila u haosu, Benitez je prvo rekao Đimiju Traoreu da ide na tuširanje, hoteći da ubaci Đibrila Sisea i slepo zasrlja u napad, da bi se potom predomislio i umesto Finana ipak prozvao Hamana. Karager, Hipija i Traore ostali su natrag na vetrometini, Rise i Šmicer su pokrivali krila, a Didi je omogućio Džerardu da krene malo više napred.

Taktika “Hajde da probamo da damo gol pa da vidimo šta ćemo” pretvorila se u šest neverovatnih minuta.

Dotad je “šest minuta” u duši navijača Liverpula nosilo sasvim drugo značenje: toliko je trajala utakmica na Hilzbrou pre nego što su svi postali svesni šta se događa. Ovih šest minuta bili su trijumf života, srca i fudbala; Liverpul se vratio iz ponora i ponovo, posle duže od dve decenije, bio na samom vrhu.



Optimizam je nakon Istanbula morao biti na vrhuncu, iako će se brzo pokazati da klub nije imao neki master plan. Recimo, dan posle Istanbula, kada je verovatno cela Engleska želela da kupi dres Liverpula, klupska prodavnica bila je zatvorena. A ona onlajn tada nije ni postojala...

Džerard je ponovo zamalo otišao, pa zauvek – ili skoro zauvek – ostao, nezadovoljnici su nakratko smireni kada je posle još jednog rezultata 3:3 Liverpul osvojio FA kup, ali Premijer liga i dalje je izgledala kao da je na različitoj talasnoj i mentalnoj dužini od menadžera.

Benitez će u narednih nekoliko godina imati novca da dovede stočiće,
pardon igrače koje je želeo, ali bilo je više promašaja nego pogodaka.

Momo Sisoko, Bolo Zenden, Piter Krauč, Dirk Kajt, Džermejn Penant, Mark Gonzales, Kreg Belami, Fabio Aurelio... Bila je to, kako bi Englezi rekli, jedna “mešana vreća”. Benitez je oklevao da troši mnogo, vazda zabrinut za svoj ugled i autoritet.

U Evropi mu je i dalje dobro išlo, a 2007. Liverpul će opet tamo dole južno igrati sa Milanom. Ovog puta bila je to generacija rosonerih kojoj je već prošao vrhunac, ali Rafa je opet pogrešio. Ako je u Istanbulu bio previše oportunista, u Atini ga je pojeo oprez. Liverpul je držao loptu, Piter Krauč koji je, kakav je da je, mogao da poremeti rivala, sedeo je na klupi 78 minuta, i finale je izgubljeno skoro bez drame.

Navijači su mu i dalje verovali, ali dešavalo se nešto što je bilo veće od njega, veće i od Stivena Džerarda, Džejmija Karagera i svake pojedinačne utakmice.

Ono što će, jednako koliko mirakul na Bosforu, obeležiti klub, ovog puta dubokim ožiljkom od kojeg se godinama nije mogao oporaviti. Prodaja kluba. Dolazak kauboja. Građanski rat. Skoro pa bankrot.

Možda bi se i hrabriji, odvažniji i intrigrama skloniji ljudi od Rafaela Beniteza loše snašli u toj priči...

(Kraj trećeg dela)

Piše: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/ves ... ina/360384
"I wouldn't say I was the best manager in the business. But I was in the top one" - Brian Clough

Spamm

Avatar
scorpy
Postovi: 540
Pridružen/a: 05 sep 2009, 12:26
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la scorpy » 29 jun 2020, 02:56

https://www.foxsports.com.au/football/p ... 20f673b77b


Zanimljiv fudbalski put Robertsona.

Avatar
mirgerr
Postovi: 3532
Pridružen/a: 29 nov 2016, 23:00
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la mirgerr » 29 jun 2020, 11:50

mirgerr je napisao/la:
28 jun 2020, 10:02
mirgerr je napisao/la:
27 jun 2020, 10:47
mirgerr je napisao/la:
26 jun 2020, 11:09
Prelevic za mozzart
Nastavak...
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (2): Majkl Oven, čudo u Dortmundu i dva Žerara Ulijea
Ekipa koja je krvarila golove, “kontinentalizacija” kluba, najbolje finale Kupa UEFA svih vremena i preskupih milion funti za Kristijana Ronalda

slika
Ekipa Liverpula koja je počela čuveno finale sa Alavesom (©Reuters)

Istorija nas uči da je tako funkcionisalo u Sparti: jedan kralj za mir, jedan kralj za rat. Ali u Sparti je funkcionisalo i bacanje novorođenčadi sa litice, pa šta?

Holivud nas uči da tako ide u filmovima: jedan dobar i jedan loš policajac. Ali u filmovima ima i ljudi koji lete i prelepih žena koje se zaljube u nas šmokljane, pa šta?

Fudbal je još teži za dvovlašće: sistem je postavljen tako da je jedan čovek glavni. Nekad se on zove menadžer, nekad šef struke, nekad predsednik i gazda kluba, nekad nosi broj deset na dresu, ali važno je da je jedan.

Zato je ono što je Liverpul krajem devedesetih pokušao da uradi od početka delovalo kao glupost.

Pisali smo već u prvom delu o toj okoštalosti u klubu, a i pored toga – ili baš zbog toga? – što se pojavio još jedan zlatni dečko, Majkl Oven (postaće prvo heroj Enfilda, potom i idol nacije, kada zaigra na Svetskom prvenstvu; svaka majka poželela ga je tada za budućeg zeta), naspram kojeg je Robi Fauler sa svoje 22 godine izgledao umorno i dotrajalo, i pored toga što se on pojavio, Liverpul je i dalje bio zarobljen duboko u prošlosti.
slika
Majkl Oven i Robi Fauler (©Reuters)

Engleska se punila strancima, svi su želeli da igraju na novim i lepim stadionima i da imaju mnogo novca, klubovi su u evropskim takmičenjima igrali sve važnije uloge – što će biti krunisano Junajtedovom titulom u Barseloni 1999. – pa je i Liverpul shvatio da mora da se okrene Kontinentu, prvi put u istoriji.

Kao i gotovo sve devedesetih, i to je bilo dozlaboga nakaradno.

Neko je smislio da Liverpulu ne treba baš skroz evropski trener, i da ne mora baš skroz da se nakači na ta moderna vremena. Roj Evans je sasvim u redu, mislili su (rezultati nisu bili tragično loši, ali nedisciplina se otela kontroli), i samo kad bi postojao neko ko bi to još uobličio...

Donekle je bilo logično da to bude Francuz. Arsen Venger je već počeo da čini čuda sa Arsenalom, a Francuzi su te 1998. napokon postali prvaci sveta. Učinili su to tako što su obavlili brutalan “reset” kada se nisu plasirali na Mundijal 1994. Promenili su sistem, ulagali u struku i u mlade, i sve im se vratilo medaljama na kraju veka.

Ironija je što je i za jedno i za drugo bio odgovoran isti čovek. Budući menadžer Liverpula, bivši nastavnik – Žerar Ulije.
slika
Roj Evans i Žerar Ulije (©Reuters)

Ulije je bio selektor Francuske u onom bugarskom čudu na Parku prinčeva, kada je šokiran ceo svet. U isto vreme, bio je tehnički direktor svih selekcija (što će ostati i nakon debakla) i koordinator svih mlađih selekcija. Mnogi od njegovih pulena podići će “boginju” 1998, a u zemlji se njegov doprinos i danas smatra makar jednakim kao onaj Emea Žakea.

Žerar Ulije, šta ti je sudbina, proveo je i godinu dana u mladosti živeći u Liverpulu. Tamo je naučio jezik – ne samo engleski, nego i onaj njihov iskrivljeni, skauzerski – finese i duh grada, pa kada mu je ponuđeno mesto nekakvog ko-menadžera sa Evansom, odlučio je da prihvati, predosećajući možda da je takva situacija neodrživa na duže staze.

Evans je bio previše mekan, što je onaj incident sa belim odelima samo pokazao čitavom svetu. Bio je toliko mekan da je pod pritiskom Pola Insa odustao od svoje taktike 3-5-2 i odlučio, navrat-nanos, da se Liverpul vrati u 4-4-2, gotovo isključivo zato što je Insu to tako odgovaralo.

Ekipa je bila dobra za gledanje ako ste neutralac, pošto nisu primali, nego krvarili golove, i koliko god da su tamo napred Oven i Fauler bili u formi, nije moglo da bude dovoljno.

Tri meseca u ranu jesen 1998. trajao je režim u kojem se videlo samo da mnogi piju, a nije plaćao niko.

Igrači su bili zbunjeni jer su Evans i Ulije imali potpuno različite taktičke zamisli, od toga gde ko treba da stoji na terenu i treningu do brzine i načina rotacije sastava. Posle poraza od Valensije, Evans je učinio časnu stvar i elegantno se povukao. U svakoj od četiri sezone u kojima je bio na čelu kluba, Liverpul je završio u top četiri. Osvojio je jedan kup i igrao u još jednom finalu.

Ulije je ipak znao da mu je potreban neko ko će biti čvrsta ruka. Setio se Fila Tompsona, kapitena s početka osamdesetih, koji je tada u ulozi radijskog komentatora umeo dobro da potkači rukovodstvo, i dalje pomalo ljut što su dva puta izabrali Sunesa pre njega. “ Tomo” je bio iz Kirbija, gradića koji se već za njegovog detinjstva stopio sa Liverpulom. Bio je crven od glave do pete i želeo je klubu najbolje.
slika
Žerar Ulije i Fil Tompson (©Reuters)

Francuzu je ipak trebalo svega nekoliko sati da se okani romantičnih ideja i da vidi gde je došao. Njemu, koji je zahvaljujući Platiniju i dugoročnom planiranju u Klerfontenu imao sve resurse ovog sveta, ukazali su se tek planovi za akademiju i revitalizaciju omladinskog pogona, apsolutno nula korišćenja kompjuterske ili bilo kakve novije tehnologije i pohovana svinjetina u klupskoj kantini koju su igrači mogli da jedu kad su hteli, uključujući i na dan utakmice.

Ulije nije bolovao ni od “engleštine”, iako će se brzo iskristalisati domaći kvartet koji će mu, već od prve sezone kojom je brodio sam, biti okosnica ekipe.

Nazad je bio Džejmi Karager, momak sa mnogo više strasti i želje nego talenta, koji bi pognuo glavu i igrao levog beka, desnog beka ili centralnog defanzivca, šta god je trebalo. U sredini se odlučio za Danija Marfija (ovaj će mu to redovno vraćati pogocima za pobedu na Old Trafordu) pre nego za ultratalentovanog Dejvida Tompsona, koji nije imao ni zrno samodiscipline. Napred je bio Majkl Oven, pošto se Fauler i Ulije nisu mirisali od samog početka.

Poslednji deo te skauzerske slagalice stigao je iz podmlatka, iz škole Stivija Hajveja. Kažu da je Ulije čuo da ima jedno odlično krilo koje bi valjalo pogledati, i da je otišao na meč rezervi Liverpula. Dečko se zvao Riči Partridž i iako su mu proricali sjajnu karijeru, Ulije je samo odmahnuo rukom. Umesto toga, zagledao se u jednu pomalo neartikulisanu lokomotivu na centru igrališta. Momak je utrčavao, uklizavao, davao duge lopte i promašivao ih, a onda pokušavao opet, znojeći taj dres kao da se igra, na primer, finale Lige šampiona, a ne epizodu u Reksamu ili Tranmeru.

Zvao se, naravno, Stiven Džerard.
slika
Stiven Džerard (©Reuters)

Stivi će biti prekomandovan u prvi tim i šansu će dobijati sve češće. I Karager i Džerard, i Marfi i Oven, svi će oni i dan-danas pričati o Ulijeu u superlativima i slati mu čestitke za dobro zdravlje; Žerarov španski naslednik, koji će doneti mnogo više sreće za samo godinu dana, nije bio iste sudbine. No ostavimo to za neku narednu priču...

Ulije je, uz Tompsonove preglasne ispade, počeo da sređuje stvari na terenu. Imao je, makar u tom prvom periodu, dobro oko za transfere.

Doveo je dva centralna defanzivca, Finca Samija Hipiju i Švajcarca Stefana Anšoa, doveo je iz Bajerna sjajnog Ditmara Hamana (Didi će biti jedini čovek kojem će Ulije dozvoljavati čak i da zapali cigaretu pod tušem u svlačionici i da popije koje pivo; Kajzer nije voleo da trenira, ali je na terenu uvek davao više nego što je bilo normalno, što će kulminirati jedne večeri kada šutne penal u jednom finalu sa slomljenim stopalom), doveo je Vladimira Šmicera koji će prevazići svog ortaka Patrika Bergera, doveo je i Emila Heskija...

U isto vreme se otarasio gotovo svih koji su bili vezani za ono staro doba, lagodnosti i lažne demokratije. Otišli su i Dejvid Džejms i Pol Ins, otišli su Karl-Hajnc Ridle i Dominik Mateo. Čini se da Ulije nije mogao ni želeo da radi sa svojeglavima, zbog čega se na Enfildu nisu dugo zadržali ni previše dobro proveli oni koji su zaista mogli da unaprede igru, poput Jarija Litmanena ili Nikolasa Anelke.

Odgovoran je Francuz zato i za jednu od najčudnijih i najuspelijih akvizicija u istoriji kluba, kada je za nula funti iz Koventri Sitija stigao 35-godišnji Gari Mekalister. Samo je njima dvojici valjda, eventualno Filu Tompsonu i možda Šenkliju gore na crvenom nebu bilo jasno otkud ta šašavost, ali na kraju je upalilo. I zbog onoga što će se dogoditi u Dortmundu, i zbog slobodnog udarca sa četrdesetak metara kojim je, za 3:2, na Uskrs 2001. na Gudisonu srušen gradski rival.
slika
Gari Mekalister (©Reuters)

Liverpul je na prelazu dva milenijuma postao nešto što nije bio skoro nikada u svojoj istoriji, ili makar nije bio namenski. Dosadan, defanzivni sastav protiv kojeg ne volite da igrate. Crveni su za kratko vreme ovladali crnom magijom.

Umeli su da igraju 0:0 i da im to bude sasvim u redu, a publika, željna bilo kakvog uspeha i pehara, nije ih ni smarala sa onim tako britanskim “Attack, attack, attack” (tamošnja verzija “Svi u napad, 'ajmo, 'ajde”). Protiv Barselone u Kupu UEFA su jednom, pisali smo o tome, toliko umrtvili utakmicu da je čak i novinarima lokalnog Eha bilo neprijatno. Emil Heski, razbijač iz Lester Sitija, na tom meču je igrao levo krilo...

Proleće 2001. biće vrhunac klupske karijere Žerara Ulijea. Osvojen je Liga kup, tesnom pobedom nad Birmingemom, ali je povratak u Kardif (tada se igralo na Milenijumu, pošto je novi Vembli, taj Skadar na Temzi, bio u izgradnji) bio još neverovatniji. Arsenal je po velikom suncu vodio sa 1:0, Liverpul obično takve utakmice ne bi mogao da preokrene, ali Majkl Oven je doslovno ukrao trofej.


Svega nekoliko dana kasnije, dogodilo se čudo u Dortmundu. Finale Kupa UEFA. Evropski velikan Liverpul, opet na velikoj sceni, prvi put posle Hejsela. I maleni, hrabri, divni Deportivo Alaves.

Ovako je to zabeleženo u jednom drugom tekstu na sajtu Mozzart Sporta.

“Izađite tamo i postanite j...ne legende!”, grmi Tomo na svoje pulene, i oni izlaze i igraju poluvreme iz snova: Babel glavom na asistenciju Garija Mekalistera koji igra svoju labudovu pesmu, najbolju sezonu na samom kraju karijere, pa Džerardov gol, pa Maka iz penala za 3:1 posle 45 minuta.

No onda se drčni Baski probude, i Kozmin Kontra počne da igra toliko dobro da ga već do isteka 60. minuta kapariše Berluskoni, ne shvatajući da on nikada nije i nikada neće ovako igrati, Havi Moreno daje prvo gol glavom, pa iz slobodnog, i odjednom je 3:3. Ulije izvodi Heskija , ubacuje Robija Faulera, ovaj daje gol, ali dva minuta do kraja jedno poznato prezime posle kornera.

Đordi Krojf, sin svog oca, te noći u Dortmundu više nego ikada.

I 4:4 je, i u produžetku Alaves dobija jedan crveni, pa drugi, pa je opet tu, s leve strane, na slobodnom udarcu, Gari Mak, ima 35 godina i uspeva da izdrži 118 minuta, nabacuje u sredinu i Heli, nesrećni Heli, bivši pulen Radomira Antića u duplom krunom nagrađenoj generaciji Atletika, daje zlatni autogol.

Bilo je 5:4 i to će dugo, dugo, čak četiri godine, do jedne noći u Stambolu, biti najluđe finale u istoriji.


Liverpul je napokon opet bio evropska marka. Žerar Ulije je uradio ono zbog čega je doveden. Breg je došao Muhamedu, budućnost je opet izgledala nadohvat ruke. Sada je moglo i moralo da se razmišlja o novom stadionu. Sada je moglo i moralo da se misli o tituli.

Previše je dugo čekana, zar nije?

A onda je, kao što to sa Liverpulom obično bude, došlo jedno “A onda”.

Moglo bi se reći da su postojala dva ulijea. Jedan do 13. oktobra 2001, drugi nakon toga.

Tog dana, na utakmici protiv Lidsa, u poluvremenu je tada 54-godišnjem treneru pozlilo. Načeta mu je aorta, i samo pukom srećom – bolnica je bila blizu, svi su bili na utakmici pa nije bilo gužve, lekar koji je trebalo da ima slobodan dan ipak je odlučio da dežura – spasen mu je život. Samo što nikada više nije bio isti.

Ulije se vratio, valjda bliski susret sa smrću mora da promeni čoveka, mnogo mračniji, obazriviji, manje fin nego što je bio.

U tom drugom periodu, njegovi transferi bili su uglavnom pogrešni (na čelu sa El Hađijem Dijufom, koji je samo na Mundijalu 2002. u dresu Senegala izgledao kao dobar igrač; ali behu tu i Bruno Šejru kojeg je nazvao “novim Zidanom”, Salif Dijao, Alu Dijara, Entoni le Talek i Floran Sinama-Pongol), njegova taktika i mešanje karata nerazumni, njegovo strpljenje nepostojeće.
slika
(©Reuters)

A tek perspektiva...

Leta 2003, recimo, Ulijea i direktora Rika Perija kontaktirali su Toni i Žorž Mendeš, zastupnici jednog mladog igrača. Sviđalo im se kako Liverpul izgleda, mislili su da je to pravi korak za njega. Nije bio skup, ali je tražio poveliku platu – oko milion funti godišnje.

“Milion funti?”, odbrusio im je Žerar. “Pa upravo smo doveli Sinamu i Le Taleka, i oni nemaju ni približno toliko! Uostalom, već sam dao novac za Stiva Finana i Harija Kjuela...”

Bilo je to u junu. U avgustu je Kristijano Ronaldo bio u avionu za Mančester. I sve ostalo je, kako se to već kaže, bila istorija. Samo ne Liverpulova.

Ulije je za lošije rezultate (peto mesto na kraju 2003, uz Liga kup i ispadanje iz grupne faze Lige šampiona; četvrto mesto 2004) krivio sve sem sebe.

“Jednom sam ušao u njegovu kancelariju i pokazao mi je spisak sa 22 imena bivših igrača Liverpula koji su sada radili u medijima. 'Svi ovi su protiv mene, pogledaj šta mi rade...', rekao mi je”, prisećao se jednom prilikom Fil Tompson.
slika
(©Reuters)

Alan Kenedi, strelac pogodaka na dva finala Kupa šampiona, 1981. i 1984., dobio je zabranu prilaska Enfildu.

Paranoja nikad nije dobar igrač. Obećani “Francuski marš” pretvorio se u taljiganje kroz blato, dok se u daljini nazirao Vaterlo.

Žerar Ulije bio je čovek koji je razumeo Liverpul i čovek koji ga je promenio. Bio je i trener sa najviše trofeja u poslednjih petnaest godina (ne i sa onim glavnim), ali nije bilo mnogo onih koji su zažalili kada je njegovoj vladavini došao kraj.

Ostavio je svom nasledniku ekipu na četvrtom mestu, koja je značila učešće u Ligi šampiona u sezoni 2004. na 2005.

Ali kakva je to Liga šampiona bila...

(Kraj drugog dela)

Piše: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/vesti/mozzart-feljton-%E2%80%93-trideset-liverpulovih-godina-2-majkl-oven-cudo-u-dortmundu-i-dva-zerara-ulijea/360309
Nastavak...
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (3): Španska revolucija, Istanbul, Atina...

Rafin dolazak propraćen je oduševljeno, Liverpul je doveo jednog od najnadarenijih trenera na svetu, onoga koji se poigravao sa Realom i Barselonom; posle neuspele Francuske revolucije, bilo je vreme za španski vetar i svi su se radovali – mada u klubu, pa ni u svlačionici, nisu cvetale ruže...

slika
Karager i Džerard (©Reuters)

Za sve je bila kriva – dobro, i zaslužna – ta utakmica u jesen 2002. Valensija i Liverpul sreli su se na Mestalji u grupnoj fazi Lige šampiona, i taj predivni mediteranski lahor oduvao je svaku pomisao da je Liverpul sa Žerarom Ulijeom na dobrom putu.

Bilo je to nešto poput onoga što je tri decenije ranije uradila Crvena zvezda: utakmica koja ti menja i psihologiju i fizionomiju.

Samo što to nije bio Liverpul “Boot rooma” u kojoj je nekoliko mudrih i fudbalom opčinjenih ljudi moglo da za jedno popodne napravi preokret u razmišljanju i pristupu. Ovo su bila nova vremena, Ulije će još skoro dve godine voditi klub i polako unižavati svoju zaostavštinu, pre nego što krajem proleća 2004, uz obezbeđeno učešće u narednoj Ligi šampiona, napokon ode.

Tada su se svi setili mediteranske noći. Direktor Rik Peri pozvao je nekoliko igrača na razgovor koji će promeniti sudbinu Liverpula, na svaki način. Bili su tu Stiven Džerard, Džejmi Karager i Didi Haman.

Peri je već bio obavio preliminarne razgovore sa čovekom koji će postati novi menadžer, ali na tržištu je bio i Žoze Murinjo. Portugalca je tražilo pola Evrope, njega je ser Bobi Robson inficirao Engleskom, ali postojalo je nešto u njemu, možda ono kako se radovao na Old Trafordu, što je ipak odbijalo tako samozaljubljeni (nije često kompliment) klub poput Liverpula.

Koji je najbolji tim protiv koga ste igrali, pitao je Peri trojicu najvažnijih
igrača Liverpula.
“Valensija, jesen 2002. Ono je bilo neverovatno”, rekli su uglas. Tih 2:0 moglo je da bude i 5:0, i 7:0, mogao je Liverpul da bude posramljen i rezultatski kao što je bio taktički. Posle su ih tukli i na Enfildu, jednako lagano.

Valensiju je 2002. vodio
Rafael Benitez, sin hotelijera čija je karijera podsećala na prve korake italijanskih trenera. Vojnik Real Madrida poželeo je da okuša sreću solo i nije imao mnogo uspeha, ali je imao strpljenja i volje da pokušava opet, i opet, sve dok mu nije upalilo na sunčanim Kanarskim ostrvima. Tenerife mu je bio poziv da dođe u Valensiju, da nasledi Ektora Kupera nakon dva izgubljena finala Lige šampiona.

Benitezova Valensija uzeće dve La Lige, to je onaj tim koji je imao i Barahu i Albeldu i Mendijetu i Angula i Pjoha Lopeza i Rufetea, no ta utakmica 2002. biće mu, eto, i najveća preporuka da postane menadžer Liverpula u leto 2004.

Pomogla je i njegova frustracija upravom Valensije, koja nije pokazivala želju da uspehe na terenu ovaploti stajanjem uz bok velikanima (čuvena je rečenica koju je izgovorio o direktoru fudbala: “Kad tražim stočić, nemojte da mi kupujete lampu”), a Liverpul je barem na papiru obećavao nešto potpuno drugo.

Rafin dolazak propraćen je oduševljeno – Liverpul je doveo jednog od najnadarenijih (tada su mu bile tek pune 44) trenera na svetu, onoga koji se poigravao sa Realom i Barselonom; posle neuspele Francuske revolucije, bilo je vreme za španski vetar i svi su se radovali – mada u klubu, pa ni u svlačionici, nisu cvetale ruže.

Em je tim bio ispošćen i tanak kvalitetom, usled Ulijeovih pogrešnih akvizicija, em je postojala opasnost da obojica sinova grada i idola navijača napuste Enfild baš tog leta.

Prvi je bio Stiven Džerard, kojem je Roman Abramovič odavno bacao udicu sa najskupljim kavijarom, pa je čak i Murinju nagovestio da je krađa Liverpulovog kapitena skoro izvesna stvar. Džerard će ostati, ipak, mada će se najveća drama – propraćena i spaljivanjem njegovog dresa ispred Melvuda i izjavama “navijača” direktno u kameru Skaj Sportsa – oko tog potencijalnog transfera odigrati ravno godinu dana kasnije.

Drugi je bio Majkl Oven. Zlatni dečak, “Wonder Boy” Liverpula. Iako je bilo onih koji su već tada tvrdili da je Oven pomalo potrošen, da su povrede uzele danak i da se nikada neće vratiti u hitrinu i formu kakvu je iskazivao na prelazu dva veka, sazvežđe “Galaktikosa” i dalje je blinkalo u njegovom pravcu. A nije mu nedostajalo ambicije:
“Sećam se da mi je Karager, koji mi je bio najbolji ortak i cimer, jednom rekao da tamo igraju Raul, Ronaldo i Morijentes, da ne pričamo o Zidanu i Figu, i da nemam šta da tražim. Ali koji to fudbaler tako razmišlja? Ja sigurno nisam...”

slika
Rafa Benitez

Majkl Oven nekoliko godina bio je idol navijača, razlog zbog kojeg su se kupovali dresovi i zaljubljivalo u Liverpul; skauzerski i marketinški odgovor na Dejvida Bekama, prvog globalnog superstara koji je probio granice fudbala.

Danas ga se retko i pominje u tom kontekstu: Oven je izdao Liverpul ne jednom, ne dva puta, već cela tri, od čega je to poslednje bilo neoprostivo. Prvo kada je otišao u Real, za smešnih osam miliona funti (isticao mu je ugovor za godinu dana), potom kada je posle 12 meseci otišao u Njukasl, gde su ga dovezli helikopterom i paradirali Sent Džejms Parkom kojim su odzvanjale pošalice na račun Liverpula, i na koncu kada je otišao u mrski Mančester Junajted.

Kada se vratio na Enfild u crno-belom dresu u decembru 2005, glasniji deo Kopa mu je zviždao, i Oven će često govoriti da je to trenutak u kojem mu se odlomio deo srca.

Jer njegova verzija priče nije baš tako jednostavna, i daje još jedan prilog za portret Rafaela Beniteza i stanja u kojem se Liverpul nalazio.

Rafa je želeo da razbije britansku kliku, da ih zameni igračima za koje je znao da će mu biti lojalni. Dani Marfi je prosleđen Čarltonu, a glasine da će Oven možda u Španiju nisu previše smetale novom menadžeru.
“Kada te Real pozove, nije lako reći ne. A ja sam u sebi mislio, šta ako budem kao Ijan Raš? Možda da odem samo na godinu dana, i da se vratim posle toga. Dugujem to sebi i klubu”, ispričao je Oven, u retkim napadima iskrenosti, Sajmonu Hjuzu za knjigu “Ring of Fire”.

Oven je davao golove i u Madridu, ali nije bio srećan. Nije znao jezik, niti se trudio da ga nauči. Živeo je u hotelu. Imao je ograničen broj prijatelja s kojima je mogao da podeli muke. Florentino Perez mu je posle godinu dana rekao da može da ostane, ali da se neće ljutiti ako se ovaj vrati u Englesku. Za Ovena je to značilo samo jedno: povratak u Liverpul.

Ali Benitez i Rik Peri nisu tako mislili. Kada je Fredi Šeperd ponudio Perezu 16 miliona funti, Florentino je kazao Ovenu da Liverpul dolazi u obzir samo ako izjednače ponudu. Nisu imali tu nameru.

Na kraju i ovo: Oven je imao pisanu odredbu u ugovoru u Njukaslu da može da ode u Liverpul posle prve sezone za 12 miliona funti, posle druge za 8, posle treće za 4. Ali Benitez ga ni tada nije hteo. Aleks Ferguson jeste...

Benitez je sačuvao Džerarda, a ekipi koju je selektirao Ulije – poput hitrog, ali nepouzdanog i na kraju baksuznog špica Đibrila Sisea, za kojeg je odvojeno čak 14 miliona funti (uporedimo to sa sumom za Ovena) – dodao je možda i najvažnijeg igrača kojeg će Enfild videti. Ćabi Alonso, potekao iz fudbalske porodice i, mnogo važnije, sa plaža San Sebastijana, umetnik mekane noge i prefinjene, ne samo fudbalske inteligencije, biće metronom ekipe i osloboditi Stivena Džerarda.

slika
Đibril Sise

Stigao je i Luis Garsija, još jedan momak koji je znao dosta lopte i koji je
iznenadio sve one što su pričali da čovek takve građe nema šta da traži u
Premijer ligi (tada su i dalje važili ti arhaični uzusi), ali u prvenstvu, i pored
velikih očekivanja, nije išlo.

Još veći tehnokrata nego što je bio Ulije, Rafa je bio jednako posvećen brojkama, ali i mnogo hladniji od Francuza. Nije se zbližavao sa igračima, nije im bio ni prijatelj ni uteha. Oni su bili tu da obave posao, onako kako im on kaže, i šta tu ima da se bude intiman. Praktično je ukinuta Akademija, oteran Stivi Hajvej...

Liverpul se mučio, Benitez je menjao i menjao, sramotan poraz od Barnlija u FA kupu naterao je komentatore da već na početku traže glavu Španca, jer on “ne poštuje i ne razume našu tradiciju”, ali Evropa... Evropa je bila druga priča.

Džerardova bomba Olimpijakosu – ne treba zaboraviti doprinos Sinama- Pongolea i Nila Melora – trasirala je proleće koje će se završiti u ludilu Istanbula. Prvo je savladan Leverkuzen, a onda, u najemotivnijem i najnezgodnijem duelu, u prvom susretu posle tragedije na Hejselu, i Juventus.

Kop je nacrtao mozaik na kojem je pisalo “Amicizia”, Ijan Raš i Mišel Platini zagrlili su se na centru pre početka utakmice, ali su gosti iz Torina samo okrenuli leđa. Makar oni koji nisu podigli srednji prst...

Pričalo se i tada da će se Liverpul skloniti, kao što se morao skloniti na Hejselu gde se igralo uprkos mrtvima, ali Enfild je tada video Luisa Garsiju i čudesni lob preko glave Điđija Bufona. Uzvratiće Juve preko Kanavara, i Ibra će pogoditi prečku, ali ostaće 2:1 i u revanšu, u turobnoj, čudnoj, mračnoj atmosferi na starom Dele Alpiju biće 0:0.

Navijači Liverpula verovatno bi voleli da je rivalstvo sa Čelsijem, odnosno direktni sraz Beniteza i Murinja, bilo značajnije nego što jeste. Na kraju je to bio “evropski” sukob, pošto u prvenstvu, izuzev u jednoj sezoni, Rafa nije uspevao da se bori za titulu. Ali ovaj prvi duel imao je sve.

Posle specijalističkih 0:0 na Stamfordu, što nije podsećalo na partiju šaha koliko na domine u klubu penzionera, revanš na Enfildu mirisao je na jednu od onih velikih evropskih noći, kakvih je bilo i biće zauvek.

Možda su baš neki duhovi naterali sudiju da prizna još jedan “gol koji to nije bio”, pošto se u prepotopsko doba nije moglo utvrditi je li lopta nakon, hm, šuta Luisa Garsije prešla liniju ili nije; možda su anđeli kroz pluća navijača vrištali u nepodnošljivoj kakofoniji i oduvali šut Ejdura Gudjonsena na kraju – tek, Benitez je imao prvi veliki skalp “Posebnog”.

slika
Žoze i Rafa

A onda je bio Istanbul. A onda je bilo što nije biti moglo, i što je moralo biti.

Verovatno svaki čovek na planeti koji je bio budan 25. maja 2005. zna gde je proveo tu noć, s kim, i kako se osećao. I to nema nikakve veze sa tim za koga navijate i koje su vam boje ikada bile drage.

Istanbul 2005. na kraju će učiniti više za istoriju ovog sporta, za popularnost fudbala i za strast koju osećamo prema njemu nego što će, barem na kraće staze, uraditi za Liverpul.

A kao i sa svakim velikim delom, kao i sa svakim neobjašnjivim pojavama u našim životima, i oko ovog se, i dan-danas, roje pitanja. Petnaest godina je prošlo, a hajde što nikome nije jasno kako je to Liverpul, posle 0:3 na poluvremenu, uspeo da se vrati protiv najmoćnijeg Milana, protiv lakonogog Kake i ubistvenog Krespa, ni kako je Dudek uspeo u produžetku da odbrani dva zicera Ševčenku, a onda da prizove u misli Brusa Grobelara i da to učini još jednom na penalima; nego nam nije jasno ni da li je Rafael Benitez najveći heroj Lige šampiona 21. veka ili je samo, kao svaki tragičar, u jednom trenutku imao previše sreće?

Kada je Benitez dva sata pre početka meča saopštavao tim, čak su i igrači mislili da su loše čuli. U sastavu nije bilo Didija Hamana, najiskusnijeg igrača sredine terena i onog koji bi mogao da uštopuje rivala. Liverpul je i sa Hamanom bio previše zelen da se isprsi pred imenima kao što su Kafu, Sedorf, Pirlo, Maldini, Gatuzo ili Stam, a bez njega je to izgledalo kao da si krenuo “bubom” na Rusiju. U decembru.

Španac je želeo da nadmudri Anćelotija tako što je na teren poslao nedovoljno oporavljenog Harija Kjuela, a Australijanac mu je poverenje vratio time što se odmah povredio. Tvrdoglavi Benitez ni tada nije uveo Hamana, već Vladimira Šmicera.

Do poluvremena je sve bilo rešeno. Milan je ubedljivo vodio, svlačionica je bila u haosu, Benitez je prvo rekao Đimiju Traoreu da ide na tuširanje, hoteći da ubaci Đibrila Sisea i slepo zasrlja u napad, da bi se potom predomislio i umesto Finana ipak prozvao Hamana. Karager, Hipija i Traore ostali su natrag na vetrometini, Rise i Šmicer su pokrivali krila, a Didi je omogućio Džerardu da krene malo više napred.

Taktika “Hajde da probamo da damo gol pa da vidimo šta ćemo” pretvorila se u šest neverovatnih minuta.

Dotad je “šest minuta” u duši navijača Liverpula nosilo sasvim drugo značenje: toliko je trajala utakmica na Hilzbrou pre nego što su svi postali svesni šta se događa. Ovih šest minuta bili su trijumf života, srca i fudbala; Liverpul se vratio iz ponora i ponovo, posle duže od dve decenije, bio na samom vrhu.



Optimizam je nakon Istanbula morao biti na vrhuncu, iako će se brzo pokazati da klub nije imao neki master plan. Recimo, dan posle Istanbula, kada je verovatno cela Engleska želela da kupi dres Liverpula, klupska prodavnica bila je zatvorena. A ona onlajn tada nije ni postojala...

Džerard je ponovo zamalo otišao, pa zauvek – ili skoro zauvek – ostao, nezadovoljnici su nakratko smireni kada je posle još jednog rezultata 3:3 Liverpul osvojio FA kup, ali Premijer liga i dalje je izgledala kao da je na različitoj talasnoj i mentalnoj dužini od menadžera.

Benitez će u narednih nekoliko godina imati novca da dovede stočiće,
pardon igrače koje je želeo, ali bilo je više promašaja nego pogodaka.

Momo Sisoko, Bolo Zenden, Piter Krauč, Dirk Kajt, Džermejn Penant, Mark Gonzales, Kreg Belami, Fabio Aurelio... Bila je to, kako bi Englezi rekli, jedna “mešana vreća”. Benitez je oklevao da troši mnogo, vazda zabrinut za svoj ugled i autoritet.

U Evropi mu je i dalje dobro išlo, a 2007. Liverpul će opet tamo dole južno igrati sa Milanom. Ovog puta bila je to generacija rosonerih kojoj je već prošao vrhunac, ali Rafa je opet pogrešio. Ako je u Istanbulu bio previše oportunista, u Atini ga je pojeo oprez. Liverpul je držao loptu, Piter Krauč koji je, kakav je da je, mogao da poremeti rivala, sedeo je na klupi 78 minuta, i finale je izgubljeno skoro bez drame.

Navijači su mu i dalje verovali, ali dešavalo se nešto što je bilo veće od njega, veće i od Stivena Džerarda, Džejmija Karagera i svake pojedinačne utakmice.

Ono što će, jednako koliko mirakul na Bosforu, obeležiti klub, ovog puta dubokim ožiljkom od kojeg se godinama nije mogao oporaviti. Prodaja kluba. Dolazak kauboja. Građanski rat. Skoro pa bankrot.

Možda bi se i hrabriji, odvažniji i intrigrama skloniji ljudi od Rafaela Beniteza loše snašli u toj priči...

(Kraj trećeg dela)

Piše: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/vesti/mozzart-feljton-%E2%80%93-trideset-liverpulovih-godina-3-spanska-revolucija-istanbul-atina/360384

Novi nastavak...
Mozzart feljton – Trideset Liverpulovih godina (4): Šaka dolara, par kauboja i klub pred bankrotom
Fokusiraj se na treninge i na tim koji imaš...

slika
Lane Jovanović, Vilson i Džo Kol sa Rojom Hodžsonom (©Reuters)

Stara je izreka da se porodična srebrnina prodaje samo jednom.

Ako si spreman da se odrekneš onoga što je najvrednije, neka to bude s pravim razlogom. I neka naredni vlasnik bude dobar čovek, onaj koji sve što su tvoja familija i svi koji su je poštovali decenijama sticali, neće pretopiti u ekspres-lonac ni prodati narednog vikenda na buvljaku.

Sve to je znao Dejvid Murs, većinski vlasnik Liverpula i naslednik imperije Littlewoods, koja je od prve kladionice izrasla u britanskog giganta ne samo za igre na sreću, već i za robne kuće.

Murs je bio jedan od onih starih vlasnika, kakvi su u klubovima Prve i Druge divizije postojali od prapočetaka fudbala pa sve do pojave Premijer lige i novca koji je počeo da se vrti oko ove igre.

Oni su kupovali timove ne da bi na njima zaradili, već da bi nešto vratili gradu i zajednici iz koje su potekli. Vlasništvo nad fudbalskim klubom tada nije bilo ni stvar prestiža ni pozitivnog finansijskog poslovanja, naprotiv.

Dejvid Murs je voleo Liverpul i obožavao je fudbal. Bila je to uistinu porodična stvar. Rođen je u tom gradu, njegov stric, ser Džon Murs, osnivač Litlvudsa, i njegov otac, Sesil Murs, imaju bistu u ovom gradu. Po Džonu Mursu, velikom dobročinitelju, zove se i univerzitet u tom gradu.

I to je Mersisajd: Džon Murs bio je gazda Evertona, a Dejvid Murs imao je akcije i u Evertonu i u Liverpulu, da bi 1991, tek što je nova fudbalska zora počela da rudi, preuzeo većinsku kontrolu nad crvenim gradskim klubom

Mnogo kasnije Murs će pričati, i biće i dalje onih koji brkajliji neće verovati, da je samo želeo najbolje za svoj voljeni klub.

Ako mu Junajted i njegova berza ili Arsenal i njegova ulaganja dotad nisu upalili alarm, dolazak Romana Abramoviča potpuno mu je ogolio da su došla neka nova vremena. Da Liverpul s njim, a brojao je već skoro deceniju i po, neće postati relevantan i neće se približiti Premijer ligi. Jer za predsednikovanja Dejvida Mursa bilo je nečuveno da se za bilo kog igrača izdvoji više od desetak miliona funti, a iako je “tapnuo” svoju čuvenu firmu, kintu za novi stadion, neophodan Liverpulu, jednostavno nije imao...
slika
Murs, Džilet i Rik Peri

Za one koji žele kraću verziju, sada je prilika da se izvuku samo sa jednim ili dva pasusa: te 2007, nakon skoro dve godine potrage i pregovora, Dejvid Murs prodao je većinski udeo u klubu dvojici Amerikanaca, Džordžu Džiletu i Tomu Hiksu. Ta 44 meseca koliko je par kauboja proveo na Enfildu bili su katastrofalniji nego što je iko mogao da zamisli. Porodična srebrnina ne da je otišla u bescenje, nego je postala žirant neobuzdanim trgovcima za koje su Del Boj i Rodni bili Rotšild i Rokfeler lično.

Klub je upao u tolike dugove da je glavni poverilac, Royal Bank of Scotland, pretila da će u oktobru 2010. proglasiti bankrot. Klub bi se u tom slučaju suočio sa oduzimanjem bodova. Dok se ta drama rešavala – na kraju i sudski – Liverpul je, posle bolnog poraza od Blekpula na Enfildu, zauzimao jedno od tri najniža mesta na tabeli Premijer lige.

Petu godišnjicu od čuda u Istanbulu i dvadesetu otkako je poslednji put uzeo titulu u Engleskoj, nekada najpoštovaniji i najugledniji britanski fudbalski klub dočekao je skoro kao beskućnik, sa trenerom kojem se smejalo pola Engleske, sa ekipom iz koje su pobegli svi koji su mogli da pobegnu, daleko od Lige šampiona, daleko od bilo kakvih velikih snova.

U tih nekoliko godina, ono što se dešavalo na terenu gotovo da nije bilo ni važno. Navijači su, umesto razglabanju o taktici i igračima, učili termine poput “leverage buyout” ili “asset management” (ni mi, pa da nas ubijete), a vesti o Liverpulu nalazili ne na sportskim stranama, nego u delovima novina i sajtova koji su se bavili privredom, politikom i kriminalom.

Bio je to građanski rat, svih protiv sviju, u kojem se, kao i u svakoj prljavoj borbi, lojalnost menjala preko noći, a najbolje prolazili isključivo profiteri.

Za svakog pristalicu Liverpula ovaj period, kada je onu mitsku pticu u grbu komotno mogao da zameni lešinar, predstavlja nešto između crne rupe i stresa koji ne biste poželeli ni najgorem neprijatelju.

To je onaj osećaj kada skoro zamrzite fudbal i sport, shvatajući koliko je sve laž i koliko niko ne vodi računa o onima koji su u vešto skrojenim izjavama za javnost uvek “najvažniji”.

No priča o tome (iako pomalo, upozoreni ste, dugačka) zapravo je skica za portret ne samo fudbalskog kapitalizma, storija o gramzivosti, iznevernim obećanjima, lažljivcima, prevarantima već, ipak, kao u onoj pesmi, veri da sutra, samo ako smo zajedno, samo ako se potrudimo, možda može da bude bolje.

Dejvid Murs je još 2004, pre nego što će se dogoditi Istanbul, ušao u pregovore oko prodaje kluba. Enfild je bio previše tesan za globalizaciju sporta, a pošto je situacija u tom delu grada bila takva da žitelji nisu dozvoljavali nikakve radove – dobro, koliko god da volite klub, verovatno ne žudite da vam svake druge subote horda pijanih momaka urinira po fasadi? – pa je jedino prihvatljivo rešenje (uz ono, odmah odbačeno, o zajedničkom stadionu sa Evertonom) bila gradnja novog objekta, futurističkog objekta u Stenli Parku.
slika
Stiven Džerard sve je vreme bio tu

Potencijalni stadion je delovao kao dobar mamac budućim investitorima – sagradi ga, prodaj pravo na ime i iznajmi sve one prateće objekte – i biće jedan od krunskih razloga što je na kraju Liverpul pao u ruke tandema raspojasanih Jenkija u, ne šalimo se, kaubojskim čizmama.

Prvi zainteresovani bio je Taksin Šinavatra, milijarder i tadašnji premijer Tajlanda, kasnije poznat i kao privremeni vlasnik Mančester Sitija i crnogorski državljanin (njegova sestra opredelila se za ovaj jači pasoš, srpski). Šinavatra, koji se predstavljao kao veliki fan Liverpula, imao je bizarnu ideju, da otkupi najmanje 30 odsto akcija kluba ali da vlasnik zapravo budu građani Tajlanda, koji bi sve finansirali kroz prihode od lutrije.

Druga ponuda bila je od biznismena Stiva Morgana, manjinskog akcionara čiji je životni san bio da postane predsednik Liverpula. Odbijen je pre svega jer je dao nisku cenu, a potom i zato što bi njegova akvizicija značila šut-kartu za Dejvida Mursa i izvršnog direktora Rika Perija, koje Morgan nije baš mirisao. (Kasnije će Morgan uspeti da preuzme jedan klub, ali biće to Vulverhempton, pre nego što ga proda Kinezima.)

Navijači Liverpula vole da misle da su moralne veličine što, kao i uvek, može i ne mora da bude istina, a Šinavatra je odbačen i zato što su se pobunili zbog vesti o učestalom kršenju ljudskih prava u njegovoj zemlji.

To je sasvim lepo, ali takvih glasova nije bilo godinu i malo jače kasnije, kada je papire Liverpula, uoči najavljenog preuzimanja, dugo češljao konzorcijum Dubai Investment Capital. Šeik Muhamed bin Rašid al Maktum takođe je bio veliki fan, i jutro nakon čuda u Istanbulu napravio je prvi kontakt sa Mursom i Perijem.

DIC je Mursu bio plan B – pre toga se dugo nadao da će Liverpul dopasti kandži milijardera Roberta Krafta, vlasnika Nju Ingland Patriotsa, i iako su njih dvojica bili dobri drugari, Kraft je ipak odlučio da ne uloži s ovu stranu Atlantika – a sve vreme mu se, uredno, javljao i Džordž Džilet.

Dečko iz Viskonsina Džilet je prvi veliki posao, tako makar govore one legende o “prvom milionu”, dobio zato što su investitori mislili da je potomak lika koji je napravio čuvene brijače.

Bio je čovek koji je dobro znao šta je uspon, a šta pad: nakon što je početkom osamdesetih pokupovao gomilu radio i televizijskih stanica, a potom i lanac mesara (kada će prvi put naleteti na čoveka po imenu Tom Hiks), bankrotirao je i ostao doslovno na ulici, samo da bi se ponovo vratio u sedlo.

Džilet je bio zaljubljenik u sport, skijao je čak i u poodmaklim godinama i imao hotel i sopstvenu stazu u Aspenu. Želeo je odavno da uđe u te vode, pa je nekoliko puta neuspešno nudio novac za Denver Nagetse i za hokejaški klub Kolorado Avalanš. A onda mu se osmehnula sreća: na tržištu su se pojavili Montreal Kanejdijens – u NHL-u ono što je Liverpul, barem do kraja 20. veka, bio u engleskom fudbalu – i Džiletu su se najzad poklopile karte.

Taj “soker”, o kojem su svi pričali, bio je sledeća velika stvar. Postoji taj Liverpul, rekli su mu, treba im novi stadion i treba im investicija, a mogu da donesu milijarde i milijarde.

Problem je samo što za inicijalni “čip” Džilet jednostavno nije imao dovoljno aduta.
slika

Nakon što su se Dejvid Murs i Rik Peri okanili razgovora sa Emiraćanima – otputovali su u Dubai redovnom linijom, pošto šeik nije želeo da plati privatni avion, a to je za Mursa, strastvenog pušača, bila velika patnja; i generalno Arapi nisu obigravali oko tog engleskog tandema – Džilet je ponovo krenuo u ofanzivu. Pozvao ih je u Montreal vodio ih kroz grad i kroz klub, pustio da sami razgovaraju sa zaposlenima i sa igračima, i svi su imali za šefa samo reči hvale.

Iako, što nije nevažno, Montreal od njegovog dolaska nije imao nikakvog uspeha na ledu.

Tom Hiks bio je druga vrsta biznismena. Slatkorečivom Teksašaninu su mediji i PR bili sve u životu i samo je iz tog razloga postao vlasnik Teksas Rendžersa, bejzbol kluba u koji je odmah, praveći “Galaktikose”, doveo tada najveću zvezdu Aleksa Rodrigeza. Ubrzo je sportskoj grani svoje korporacije dodao i hokejaški klub Dalas Stars.

Hiks je bio čovek koji se obogatio tako što je kupovao jeftino i prodavao skupo, ali uz jednu začkoljicu: to nikada, ili skoro nikada, nije bio njegov novac. Zadužio bi se na konto kompanije koju preuzima, a potom je utrapio za veliki profit. “Leverage buyout king ”, pisalo je na uramljenoj naslovnoj strani jednog magazina koja je visila u njegovoj radnoj sobi, skupa sa Matisovom slikom i, barem neko vreme, 3-D modelom nesuđenog stadiona Liverpula.

I još nekih fotografija na kojima je Hiks sa svojim najboljim drugarom i prvim komšijom, predsednikom Sjedinjenih Američkih Država, Džordžom W. Bušom...

Džilet je obrlatio Mursa, ubedivši ga da je dobar čovek i da mu je dobrobit Liverpula na prvom mestu, a onda je u sve uveo Hiksa, i dodatno išibicario Dejvida rekavši da je i Tom super tip i da garantuje za njega.

Murs možda i nije imao previše izbora, tada krajem 2006. i početkom 2007. Propali su pregovori sa svima, a već je napravljena narudžbenica za čelik za novi stadion, na celih 12.000.000 funti.

I onda ti Yanks pružaju ruku i govore ti “Lopata će u zemlji biti u narednih 60 dana”, a Murs i Peri im prihvataju stisak i ne traže pisanu garanciju da neće dizati kredit na konto kapitala Liverpula (ono što su radili Glejzeri u Junajtedu), već umesto toga dovode Stivena Džerarda i Džejmija Karagera da se sretnu s novim gazdama i da aminuju ono što je već, praktično, odlučeno.

Lako je biti general posle bitke i novinar deceniju i kusur kasnije. No činjenica je da su navijači Liverpula sa entuzijazmom dočekali vesti o novom stadionu i da su gazde – iako bizarni kako to samo Ameri kad pričaju o “sokeru” umeju da budu, sve sa paradiranjem tim čizmama po svetoj travi Enfilda – dočekane aplauzima.

Još kad su ispalili napamet naučene ali dozlaboga šarmantne izjave o tome da su oni samo “čuvari Liverpula” i da su svesni da ovo nije “franšiza”, već klub za kojeg živi toliko miliona ljudi širom sveta....

Za tu blagonaklonost postojali su i kulturološki uslovi: grad je tokom čitave istorije gledao na Zapad, preko Irske, u Ameriku, odakle su dolazile ne samo poslovne prilike, nego i kultura, na čelu sa muzikom. Nije čudno da su se baš ovde prvo, na celom Ostrvu, primili skifl i rokenrol zvuci koji će šezdesetih biti pretvoreni u “Mersey Beat”. Liverpul se ponosio time da je kosmopolitski i otvoren, a na Amerikance se pomalo gledalo kao u onom našem filmu kad stigne “babl-gam”...

Uostalom, da se makar malo vratimo tamo gde je najlepše, na fudbalski teren, početkom 2007. sve je i dalje izgledalo okej za Liverpul. Rafael Benitez vodio je tog proleća klub do još jednog evropskog finala, a očekivalo se da će ulaganja, pre svega, da budu u igrački kadar, kako bi se ušlo ravnopravno u borbu za titulu.

Već do kasnog proleća medeni mesec je počeo da kopni. Nakon izgubljenog “revanša” s Milanom u Atini, Benitez uopšte nije pričao o tom meču, već o potrebi da se investira u tim.
slika
Fernando Tores

Tog leta bio je ispoštovan. U klub je, kao najveće pojačanje u 21. veku do tada, stigao Fernando Tores. Došli su i Havijer Maskerano, Rajan Babel, Josi Benajun i Lukaš Leiva, uz igrače poput Škrtela i Voronjina, i to što neki nisu bili dovoljno dobri za prvi tim ne može se, zaista, staviti na dušu Hiksa i Džileta.

Sve drugo može. Obećanog lopatanja na novom stadionu nije bilo, a ujesen 2007. tikva je pukla. Tada se u medijima pojavila priča da su se Hiks i Džilet sreli sa Jirgenom Klinsmanom i ponudili mu da zameni Beniteza na klupi Liverpula.

Negde baš tih dana, praveći se da ne zna za Klinsmana ili upravo zato, Rafa Benitez poslao je mejl gazdama sa pitanjem koliko će mu novca biti obezbeđeno za zimski prelazni rok.

Odgovor je stigao, napisan verzalom i u jednoj rečenici: “FOKUSIRAJ SE NA TRENINGE I NA TIM KOJI IMAŠ”.

Naredni meč Liverpul je igrao u Njukaslu, a na konferenciji uoči utakmice videlo se, više nego ikad, da je sve otišlo dođavola. Benitez je kasnio 35 minuta, a kada se pojavio, dao je najbizarnije odgovore u svojoj karijeri. I najteže ili najlakše, kako se uzme.

To je izgledalo ovako:

Novinar: Koliko ćete imati para za januarski prelazni rok?
Benitez: Kao i uvek, fokusiran sam na treninge i na tim koji imam.

N: A kakvi su vaši dugoročni planovi?
B: Moji planovi su da budem fokusiran na treninge i na tim koji
imam.
N: Očigledno vam nešto smeta?
B: Kao i uvek, fokusiran sam na treninge i na tim koji imam.
N: Imate li nešto da poručite?
B: Da, to da sam fokusiran na treninge i na tim koji imam.
N: Da li je ugrožena vaša pozicija u klubu?
B: Sada sam fokusiran na treninge i na tim koji imam.
slika
Rafael Benitez

Trajalo je to, i trajalo, i manje od godinu dana od onog paradiranja bilo je jasno da je izmet velikog teksaškog bika udario u skauzerski ventilator. Već u januaru 2008. napravljen je “prvi plan refinansiranja” (kad god čujete taj izraz, be'šte glavom bez obzira) po kojem je sa 105.000.000 funti Liverpul garantovao vraćanje kredita instituciji Royal Bank of Scotland.

Tada su se na Kopu pojavile prve zastave na kojima je pisao “Yanks Out”, a u pabu po imenu Sandon prvi put se sastala neformalna grupa koja će prerasti u pokret simbolične skraćenice i imena “Spirit Of Shankly” i početi svoju borbu, što će na kraju stići i do naslovne strane lista Wall Street Journal.

Jedna od najluđih priča iz tog doba, koja sasvim lepo opisuje na šta je ličila situacija u klubu i kakvo je bilo raspoloženje navijača, bilo je kada je jedan član grupe SOS pronašao adresu i poslao mejl sinu Toma Hiksa, Tomu Hiksu Junioru, sa pitanjem šta planiraju da urade sa klubom. “Blow me, fuck face. Go to hell. I'm sick of you”, glasio je odgovor koji je nekoliko nedelja radovao britansku štampu.

Blow-me-fuck-face-gejt pokazao je sav intenzitet otvorenog i krvavog građanskog rata na Enfildu.

Prvo su se posvađali – i prestali da komuniciraju – Džilet i Hiks, a i jedan i drugi želeli su da probleme svale na doskorašnjeg partnera, sada rivala. Nisu prezali da u tome koriste sve pijune, uključujući i Dejvida Mursa, Rika Perija, ili Džerarda i Karagera.

Rafael Benitez se posebno loše snašao: u želji da osigura svoju poziciju i da udari kontru Periju, priklonio se Hiksu, a umesto da zaista bude fokusiran na treninge i tim koji ima, više je vremena provodio u zakulisnim radnjama i podmetanju noge.

To nije promaklo igračima. Iako je Liverpul 2008. završio kao četvrti i ispao od Čelsija u polufinalu Lige šampiona – kakvo je to finale, sa Junajtedom u Moskvi, moglo da bude! – iako je Fernando Tores toliko opčinio Mersisajd da su svi počeli da pričaju španski, i iako je naredne sezone bio najbliži tituli što će biti u prvoj deceniji 21. stoleća, pukotine je već bilo teško zakrpiti.

Prvo one međuljudske i fudbalske. Benitez je u leto 2008. želeo po svaku cenu da dovede Gareta Berija iz Aston Vile, i bio je spreman da žrtvuje Ćabija Alonsa. U paketu sa Berijem planirao je da pazari Robija Kina, ali isključivo kao dodatak. Na kraju Beri nije dogovorio transfer ni platu (otići će u Mančester Siti), a Robi Kin je došao protivno Rafinim željama i ovaj jedva čekao januar da ga, po cenu gubitka nekoliko miliona, vrati u Totenhem.

Sa samo jednim špicem, i uprkos dva poraza, Liverpul je završio na drugom mestu, četiri boda iza Junajteda.
slika
Liverpulov tim s kraja prve decenije 21. veka

Narednog leta, 2009, Benitez je ubeđivao sve da je to “ta” sezona i da ga podrže još jednom. Ćabi Alonso je zgrožen otišao, a na njegovo mesto doveden je Alberto Akvilani, kao simbol loših procena Beniteza i njegovog tima. (Nije da ih je tih godina bilo malo: Andrea Dosena, Glen Džonson, Sotiris Kirjakos, Albert Rijera, Milan Jovanović, Kristijan Poulsen, Pol Končeski...)

Za sve to vreme, Hiks i Džilet su, svako ušančen u svom zamku, pokušavali na sve načine da prodaju Liverpul i da i dalje ostvare profit. Ali, dugovi su se gomilali, a RBS je bila sve manje voljna da ih servisira. Sve dok nije praktično preuzela klub i na njegovo čelo dovela Martina Broutona, da ga spremi za prodaju.

U avgustu 2010. Brouton je flertovao sa kineskim investitorom Kenijem Hvangom i sirijskim biznismenom Jahjom Kirdijem; da bi u oktobru na scenu stupili Piter Lim (sada vlasnik Valensije) i konglomerat New England Sports Ventures (sada Fenway Sports Group). Vreme je isticalo, Hiks i Džilet pokušavali su na sve načine da ospore prodaju i osiguraju još neku pozajmicu, tvrdeći da je 300.000.000 funti, koliko je ponudio NESV, suviše malo.

Stvar se rešila 13. oktobra 2010, u Višem sudu u Londonu, koji je doneo odluku da RBS može da proda Liverpul. Između Pitera Lima i još jednih Amerikanaca – koji su izgledali makar poštenije – privremena uprava odabrala je drugu opciju.

Bankrot je izbegnut.

Jenkiji su mrtvi, živeli Jenkiji.

Bila je to jedna od retkih pobeda na dvadeset godina od poslednje titule. U junu 2010. Rafael Benitez je otišao, Hari Rednap se samo nasmejao i okrenuo glavu (što dovoljno govori o tadašnjoj privlačnosti Enfilda), a na krilima evropske odiseje Fulama na klupu Liverpula seo je Roj Hodžson.

Internetom i dalje kruži fotografija prvih 11 koje je iskusni (i netrofejni) trener izveo na svom debiju, protiv Rabotničkog: Kavalijeri – Keli, Ager, Kirjakos, Škrtel – Lukaš, Spiring, Akvilani, Jovanović, Amu – Ngog.

U septembru, Liverpul nije zabeležio nijednu pobedu u Premijer ligi. U oktobru, pobedio ih je Blekpul na Enfildu. U januaru 2011, vratiće se Keni Dalgliš, ali će otići, bled u licu i sa razočaranim pogledom, Fernando Tores.

Ali oblaci kao da su se ipak razišli. Hiks i Džilet bili su ružna prošlost. Tom Verner i Džon Henri sa njima su delili samo pasoš.

Klub je preživeo, i to je bilo najvažnije. Pred njim je bila nova decenija, treća bez titule.

A u njoj Keni, Brendan Rodžers i, na kraju – ili na početku? – jedan sasvim poseban Nemac.

(Kraj trećeg dela)

Piše: Marko PRELEVIĆ, urednik magazina Nedeljnik i kolumnista MOZZART Sporta.


https://www.****.com/fudbal/ves ... tom/360475
"I wouldn't say I was the best manager in the business. But I was in the top one" - Brian Clough

Spamm

Avatar
313
Postovi: 1104
Pridružen/a: 11 apr 2015, 13:06
Kontakt:

Re: Liverpool FC

Post Postao/la 313 » 29 jun 2020, 16:41

Odlični retrospektiva, radujem se novom nastavku. Navijač sam tamo od neke dvije i sedme baš u periodu kad je gorjelo i vraćanje na taj period meni kompletno uokviruje sliku trenutnog uspjeha. Ko je zaboravio, nek se prisjeti tih 'muka' sad iz ove pozicije
Walk on

Zaključano

Natrag na “Liverpool FC”

Online

Trenutno korisnika/ca: maraBL i 11 gostiju.