Film i kinematografija - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 22 feb 2021, 09:23

Lepa Sela, Aida i Nicija Zemlja su po kvalitetu dosta slicni da moram birati koji mi je najbolji to je Lepa Sela striktno gledajuci film k'o film ne ulazeci u bilo sta drugo.

Avatar
Fowl95
Postovi: 2268
Pridružen/a: 03 apr 2019, 19:59
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Fowl95 » 22 feb 2021, 10:59

skoroalen je napisao/la:
22 feb 2021, 09:11
Fowl95 je napisao/la:
22 feb 2021, 00:36
skoroalen je napisao/la:
21 feb 2021, 23:37
Srđan Dragojević na twitteru napisao da je "Quo Vadis, Aida?" najbolji film o ratu u Bosni uz njegov "Lepa sela lepo gore".
Baš htjedoh spomenuti onanisanje na lepa sela u reply sekciji. Da nisam gledo film pomislio bih da je u pitanju nešto kvalitetno s jakom umjetničkom porukom :mrgreen:
Pa dobro, meni Lepa sela nije loš film. S obzirom na to kad je snimljen i u kojim okolnostima, ima donekle realnu priču. Jbg, valjalo je snimit film pod pokroviteljstvom Slobodana Miloševića a predstavit i Srbe kao palikuće, ubice itd, ne samo druge (kao što bi bilo očekivano). Plus dobri glumci, elementi komedije itd, meni sasvim OK film. Ne bolji od Aide, Remakea, Ničije zemlje itd, al OK film.
Htjedoh reći da u svakom slučaju nije remek-djelo. A tamo se čude što nije Oskara dobio, u najmanju ruku. Spominjat ga u kategoriji najboljih filmova nakon toliko godina, još sa subjektivnog stajališta, govori mnogo o Dragojeviću.
Let's talk about SIX baby!

Avatar
Baboon
Postovi: 1292
Pridružen/a: 03 jul 2008, 22:58
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Baboon » 22 feb 2021, 11:32

Meni je Remake vrhunski film, možda su malčice mogli i bolje neke stvari doraditi, ali sve u svemu film je odličan.

Scena koja je ušla u legendu:
it's football day

Avatar
skoroalen
Postovi: 12883
Pridružen/a: 01 avg 2016, 01:30
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la skoroalen » 22 feb 2021, 11:36

Baboon je napisao/la:
22 feb 2021, 11:32
Meni je Remake vrhunski film, možda su malčice mogli i bolje neke stvari doraditi, ali sve u svemu film je odličan.

Scena koja je ušla u legendu:
Znaš šta mi je najjače u ovoj sceni? Kad počne ovaj dio oko Ibrahim-bega, kad digne glavu i prkosno nastavi. Sav strah nestaje, inat i prkos preuzimaju. Da li je tako bilo zamišljeno il je to Mariov "touch", ne znam, al je ispalo fenomenalno. :bow: :bow:
Za Bordo-bijele, samo za našu ljubav najveću! ❤️

Avatar
wolfie
Postovi: 3240
Pridružen/a: 21 feb 2020, 14:20
Lokacija: Baza!
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la wolfie » 22 feb 2021, 12:00

Baboon je napisao/la:
22 feb 2021, 11:32
Meni je Remake vrhunski film, možda su malčice mogli i bolje neke stvari doraditi, ali sve u svemu film je odličan.

Scena koja je ušla u legendu:
Srpske ptice da biješ ovom puškom je li
Život je pun uspona i Padova je grad u Italiji.

filip13
Postovi: 38038
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 22 feb 2021, 14:20

Baboon je napisao/la:
22 feb 2021, 11:32
Meni je Remake vrhunski film, možda su malčice mogli i bolje neke stvari doraditi, ali sve u svemu film je odličan.

Scena koja je ušla u legendu:
:thumbup: :thumbup:

Avatar
Dzoni
Postovi: 11303
Pridružen/a: 23 feb 2012, 18:06
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Dzoni » 22 feb 2021, 15:47

Sto se tice nase kinematografije valjda ce 2195.godine pocet da se snimaju filmovi koji nemaju nikakvih poveznica sa ratom.



Dobar dan za Tarantino maraton.
Pocet sa Inglorious Bastards pa dalje...

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 22 feb 2021, 15:50

Treba izbacivati svako 2 godine materijala imamo svakako i konstantno djecu obučavati i edukovati.

Prvi film što se tice Srebrenice, sjecam se na klixu članka kad je bilo snimanje u toku i svi redom pljuju pišu isto što i ti...

Danas ti isti svršavaju na nagrade i potencijalni oskar.

Avatar
Dzoni
Postovi: 11303
Pridružen/a: 23 feb 2012, 18:06
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Dzoni » 22 feb 2021, 16:03

Oscar je svakako politicka nagrada.
Meni nista ne znači.

Postoje i drugi načini da se djeca edukuju o tragičnim vremenima iz prošlosti.
Film nece nesto aman pomoc jer ce ih vecina izac iz kina uc u auto i pustit cecu.

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 22 feb 2021, 16:12

Projektuješ na sebe mozda je ti slušaš ne slušaju svi, a i da je slušaju svi do jednog opet ne mijenja cinjenicu da treba praviti svake 2 godine film o ratu.

Ti si obicni mrav za kojim ce se slabo ko plakati, Bosna je tu da opstane još hiljadama godina.
Nemoj misliti da te vrijeđam i ja sam mrav isto.

Tako da to tvoje da ti oscar ništa ne znaci baci u vodu jer nisi bitan narod jeste.

Avatar
Dzoni
Postovi: 11303
Pridružen/a: 23 feb 2012, 18:06
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Dzoni » 22 feb 2021, 16:22

Da slusam, zato sam je i bacio u negativan kontekst.
Nidje veze.
Sto se mene tiče mogu snimat takav film svaki mjesec,
sto se tebe tiče zar mislis da ce film da popravi pamcenje Bosnjaka koje je tek nesto malo bolje od onog koje ima zlatna ribica?
Da nije tako nebi nam se genocidi desavali maltene generacijski.

Sto se tice Oscara, danas ga dobijaju većinom crnci i **** za veliko dostignuce, a to je da su crnci i ****.
Tako da...

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 22 feb 2021, 16:30

" Genocidi " nam se dešavaju jer smo uvijek bili preslabi da se odbranimo i da mislim da ce film da popravi um mnogo bošnjaka koji olako gledaju na sve što se desilo u Srebrenici i da ce film direktno utjecati na mnoge da odu u Potočare.

A sto se tice svega ostalog bošnjaci su konacno svoji na svom i imaju svoju državu koju dijele s druga dva naroda i prethodna 2 pokoljenja nema šanse da se mogu ponoviti zbog mnogo stvari.

Oscar ima svojih mana to svakako, kao što ima svoje mane svaka stvar na svijetu.
A cinjenica ostaje da ti osvajanje ovih nagrada donosi mnogo, osvajanje oscara pogotovo politicki posebno.

Avatar
ReX
Postovi: 10005
Pridružen/a: 02 avg 2019, 10:54
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la ReX » 22 feb 2021, 17:57

Mislio sam da je onaj reziser (koliko go pojedini nasi glumci hvale) dobar covjek i sve to, ali nakon nastupa kod Marica na Happyju mogu samo reci da je obicni sljam od insana i bolestan covjek kojem zelim sve najgore u zivotu. Pricati onako o logoru Omarskoj i tamosnjim logorasima u duetu sa najvecom ublehom u Srbiji, Maricu, je stvarno bilo zalosno i tuzno gledati. :puke: :puke:

A prije ovoga sam gledao njegovi par nastupa na N1 i tako, jer sam se zainteresovao kao i mnogi sigurno sta kaze prvi covjek tog filma. Ma da svi znamo ko je prvi covjek tog filma, odnosno ko se za sve pita u toj zemlji. Tako da, drago mi je da veoma otvoreno pricaju o tome kako je ovo nacionalni film jedne drzave a ne jednog pojedinca ili slicno.

Mislio sam pogledati film kad bude dostupan ali radije bi skocio za zgrade sada nego sekundu proveo gledajuci, sto mi je sada sve vise izvjesniji, obicnu propagandu nacionalnisticku SNSa to jeste SRSa. Jer vuk dlaku mijenja ali cud nikada.
@igrajlopte 🐦

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36507
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 22 feb 2021, 22:55

Odgledao sam Daru iz Jasenovca.

Realno, najmanji problem filma je propaganda, mislim prisutno je ali nije ni blizu strašno koliko sam očekivao. Film kvare neke skroz druge stvari koje nemaju veze s tim. Prije svega ne znam zašto se film zove Dara iz Jasenovca, kad 70% filma uopšte nije o njoj. U prvoj polovici filma curica je totalno nebitan igrač, samo šuti i posmatra stvari, kada je uopšte prisutna. Mada i to je nebitno.

Prvo, film je dosadan, sa dugim i višestrukim porcijama praznog hoda u kojima se skoro pa ništa ne dešava, što mi je fascinantno jer je toliko materijala s kojim su mogli raditi sa obzirom šta se sve izdešavalo u Jasenovcu. Više je ovo insult svim žrtvama Jasenovca nego neke kritike filma zbog kojih su se toliko digli. Neko ko nije upućen, ko prvi put čuje i gleda nešto vezano za Jasenovac, neće imati ništa jasniju sliku o Jasenovcu nakon ovog filma, smiješno je reći ali ne izgleda ni približno toliko strašno koliko je zapravo bilo.

Drugo, ne volim filmove koji igraju na kartu brutalnosti i surovosti, a stilizirani su i ušminkani do boga. Odluči se za jedno. Klasični primjer style over supstance, što je neprimjereno i nelogično ako praviš ovakav film. Film izgleda kao disneyeva bajka a radnja u Jasenovcu :damn: Film je ako se ne varam pg12, tako da je i krv svedena na minimum. Zašto radit ovakav film za djecu od 12 godina. Mislim jasno je svima zašto ali to ne mijenja činjenicu da je totalno promašen izbor. Čak su ubačene i neke potpuno nepotrebne i pretenciozne, i nimalo suptilne fantasy scene.

Treće, e ovdje je propaganda problem. Svi negativci su apsolutne karikature. Što onemogućuje da se uživiš u bilo kakvu potresnu scenu, jer niko od negativaca ne djeluje kao stvarna osoba. Kao iz crtanog filma, Dick Tracya ili tako nečega. Samo fale uvijeni brkovi, monokl i onaj buaahahaha smijeh.

Gluma je loša, ali to je zbog užasnog scenarija. Više mi izgleda kao da su hrvati radili ovo jer su scenarij i gluma baš textbook hrvatska sapunjara. Niko ne priča ovako u stvarnom životu, apsolutno niko. Čak i ovi seljaci, govore književni seljački jezik. Ono riječi tipa izdurat, ali sa izgovorom i pauzama između riječi u stilu hrvatske sapunice.

Kamera je dobra, kostimografija je dobra, setovi su veoma impresivni za domaći film, očigledno je mnogo, mnogo para potrošeno na tehničke aspekte filma, a stvari koje zapravo čine dobar film su totalno zanemarili, prije svega scenarij, i kvalitetne glumce i režisera. Što je najgore srbi zapravo imaju bruku dobrih glumaca.

Ovakve filmove je pregazilo vrijeme davnih dana, ne znam fakat zašto bi neko pri zdravoj pameti mislio da je ovo film nivoa oskara ili ostalih nagrada. Za oskare se svašta može reći, ali u kategoriji za najbolji strani film su uvijek samo najelitniji i najkvalitetniji filmovi, ovo je daleeeko od tog nivoa.

Propaganda manje više, to je za očekivati i malo je licemjerno srati o tome kad to većinom svi rade, npr bad guys rusi u svim američkim filmovima, to je jedan primjer. Problem je što film jednostavno nije kvalitetan. Mislim u jednom trenutku imaš scenu u kojoj naci oficir priča sa jednim od ovih što vode logor, i dijalog ide doslovno ovako (na, pretpostavljam, književnom njemačkom)

"Putevi na baklanu su puni krivina"
"Napravit ćemo puteve kao i vi, autoput! Čim se ovo završi"
"Misliš čim pobijete sve srbe? Zašto toliko snage trošite na srbe? Mislio sam da smo rekli samo jevreje i rome, zašto srbe?"
"Zato što su srbi" (evil smiješak)
"Izvinite me" -> dramatični odlazak

Cringe. Teško mi je zamislit ikoga u historiji čovječanstva da ovako razgovara, pogotovo u ovakvim okolnostima. Samo jedan primjer, svaki dijalog je skoro takav u čitavom filmu što je najgore, ne mislim na propagandu već na kvalitet dijaloga.

Žrtve Jasenovca su zaslužile bolje.

huupmil
Postovi: 496
Pridružen/a: 25 jun 2018, 21:15
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la huupmil » 22 feb 2021, 23:18

Film Lepa Sela, je ne malo, nego prilicno kompleksnije i bolje ostvarenje od svega do sada na ovu temu (taj film je jedan od rijetkih el yu filmova kojem je kritika priznala doprinos globalnom filmu). Naravno, problem je bliskost teme i opreznost od upadanja u tudji narativ i odbrana od njega, te su stvari subjektivne i ne treba ih komentarisati.
Aidu nisam gledao, niti znam kako cu, nisam ni Daru, niti cu :D nagledao sam se kritika i dosta - iako su mislim da su prethodna Jasmilina ostvarenja prosjecna, moguce je da je ovo kruna karijere, kao sto je i Dragojevicu ovaj gore, pa cemo ispratiti, iskreno se nadam autenticnom umjetnickom pecatu.

Film je umiruca umjetnost. To je i logicno obzirom da ne zivimo u vremenu kada se ocekuje spas covjeka od strane velike ideje.
Kinematografija ex yu drzava je na jako niskom nivou trenutno - pogotovo to sto nesigurna buducnost proizvodi i nesigurnu proslost koja se stalno
mora prilagodjavati i onda dobijamo filmove koji prezvakavaju ratove, ratove, stradanja. Ja razumijem da to garantuje neke ovacije od strane ljudi koji su srecni da samo gledaju tu egzotiku (strane bogate drzave). Takodje, pritisak je na umjetnost od strane javnosti da su duzni da im u sluzbu nacionalne ideologije prinesu odredjena prezvakavanja narodu bitnih tema, da bi valjda sta ovi drugi, bili abolirani od daljeg traganja na tu temu.
Sve je to put u stvaranje prosjecnosti.

Paradoksalno, neko spomenu Milosevica, kolaps Jugoslavije i metez u Srbiji je dozvolio puno slabiji stisak rezima nad filmom, otud netipicne Rane i Lepa Sela. Danas je otisak politike nad svakim filmom kojem se predvidja komercijalni uspjeh.

Nikada ovdje vise nece biti prostora za vrhunsku umjenost kao u Maratonaca ili Balkanskog spijuna (dva najizrazitija primjera) , ili vrhunskih lone ridera avangarde autora kao Zivojina Pavlovica u 60im.

Osim cackanja starih EX YU ostvarenja preporucujem za pocetak Nebo nad Berlinom i takodje ko nije imao prilike- Madjarski film vrlo kvalitetan.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36507
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 22 feb 2021, 23:35

Koliko god volio Aidu, i smatram da je uz Ničiju zemlju najbolje što je naša kinematografija ponudila do sad, živim za dan kad će se kod nas snimiti neka recimo komedija. Nedepresivna, normalna i opuštena komedija. Mislim da smo davno došli do toga da možemo snimiti jedan sretan i feelgood film, za opustit se i nasmijat se sa partnerom/porodicom. Neka filmova o ratu, to je neizbježno, ali eto nek bude bar svaki drugi umjesto doslovno svaki (ako nije smješten za vrijeme rata, onda govore o direktnim ili indirektnim posljedicama rata).

Mada smiješno je i pričati o tome jer maltene i nemamo filmsku scenu. Par filmova tu i tamo a i to se jedva snimi.

Ne gledam sad nešto puno filmova sa ovih prostora, ali gledao sam ove srpske poput Ekipe i Taxi Bluz. Ništa pretjerano ambiciozno, ne cilja na ništa osim da zabavi i nasmije tih sat i po koliko traju. Mislim da nam je odavno potreban jedan takav film.

Avatar
skoroalen
Postovi: 12883
Pridružen/a: 01 avg 2016, 01:30
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la skoroalen » 23 feb 2021, 00:11

Ovako na prvu, filmovi koji se vrlo malo ili nimalo dotiču rata su Teško je biti fin, Ljeto u zlatnoj dolini, Na putu, Armin, Pun mjesec...ne znam da li sam koji propustio.
Za Bordo-bijele, samo za našu ljubav najveću! ❤️

Avatar
Gunner4
Postovi: 8522
Pridružen/a: 11 avg 2012, 21:13
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Gunner4 » 23 feb 2021, 03:24

Meni je smijesno kad ljudi kazu propaganda kad je u pitanju ratni film.
Mislim snimas film o Jasenovcu, najbrutalnijom logoru u Evropi i sta da se ocekuje?!
Po meni cak je film i preblag za temu kojom se bavi. Cuj za djecu od 12 godina. Lolcina...
Mene zanima gdje je Donni vidio elemente fantazije posto je sve i jedna scena monstuoznosti snimljena po svedocanstvima logorasa ili.samim priznanjam ucesnika na sudu.
Carl Jenkinson je World Class!!!!
@OfficialAgent jedini pravi insajder na forumu!!!

Avatar
slusalica
Postovi: 1926
Pridružen/a: 18 apr 2018, 12:23
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la slusalica » 23 feb 2021, 06:48

Donnie Darko je napisao/la:
22 feb 2021, 23:35
Koliko god volio Aidu, i smatram da je uz Ničiju zemlju najbolje što je naša kinematografija ponudila do sad, živim za dan kad će se kod nas snimiti neka recimo komedija. Nedepresivna, normalna i opuštena komedija. Mislim da smo davno došli do toga da možemo snimiti jedan sretan i feelgood film, za opustit se i nasmijat se sa partnerom/porodicom. Neka filmova o ratu, to je neizbježno, ali eto nek bude bar svaki drugi umjesto doslovno svaki (ako nije smješten za vrijeme rata, onda govore o direktnim ili indirektnim posljedicama rata).

Mada smiješno je i pričati o tome jer maltene i nemamo filmsku scenu. Par filmova tu i tamo a i to se jedva snimi.

Ne gledam sad nešto puno filmova sa ovih prostora, ali gledao sam ove srpske poput Ekipe i Taxi Bluz. Ništa pretjerano ambiciozno, ne cilja na ništa osim da zabavi i nasmije tih sat i po koliko traju. Mislim da nam je odavno potreban jedan takav film.
Citam ti prekrasan opis "Dare", a onda napises da je "Nicija Zemlja" nas najbolji film. :plac:
Mene kao Bosanca je stid tog filma u kom je kljucna recenica :" KO JE POCEO RAT?". Jedna pomirbena, onog **** mentalni otpad, qrcina koja relativizira rat i izjednacava doprinos istom, jos kao takav biva nagradjen oskarom. :urnebes:

Najbolji film domace kinematografije je "Otac na sluzbenom putu", htjeli vi to priznati ili ne.
tz tz tz tz tz tz

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36507
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 23 feb 2021, 09:53

Gunner4 je napisao/la:
23 feb 2021, 03:24
Meni je smijesno kad ljudi kazu propaganda kad je u pitanju ratni film.
Mislim snimas film o Jasenovcu, najbrutalnijom logoru u Evropi i sta da se ocekuje?!
Po meni cak je film i preblag za temu kojom se bavi. Cuj za djecu od 12 godina. Lolcina...
Mene zanima gdje je Donni vidio elemente fantazije posto je sve i jedna scena monstuoznosti snimljena po svedocanstvima logorasa ili.samim priznanjam ucesnika na sudu.
I meni je preblag. Postoji bar 20-30 potresnijih i brutalnijih WW2 filmova što sam gledao, vjerovatno i više. Koncetracioni logor u Jasenovcu nije prikazan ni 10% brutalan kakav je bio u stvarnosti, sva pažnja je fokusirana na to da tih 4-5 ustaških oficira izgleda što je moguće gore. Film je daleko od informativnog, ništa konkretno ne možeš naučit iz filma o dešavanjima u logoru osim da je par hrvata ubijalo srbe.

A elementi fantazije nisu vezani za sama ubistva nego
scene u kojima ubijeni ulaze na voz, i na kraju imaš daru sa bratom i ocem kako stoje ispred voza punog ljudi unutra, i ona oca povuče za ruku kao odbije da uđe, kao nije njihovo vrijeme još, izbjegli su smrt. nije nužno fantazija, već eto neke patetične metaforičke scene koje su po meni potpuno neprimjerene i nepotrebne u ovakvom filmu.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: chelsea358, Judd, TefalTava i 24 gosta.