Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 21 mar 2024, 06:08

@soko

Idem danas s posla ranije, nisam 20 min spavao. Cim pauza u 9:30, mehanicaru.

Ja pretpostavljam da nije jer sam vozio vw 2020 kad je alternator otisao, zakocio se bio volan nisi svjetla mogla, nista. Ovdje sve normalno, vergla samo,.kad sam kvacilo stisnuo cudan zvuk motora. Baterija mijenjanja prije godinu dana. Ko ce ga znati. Ne bi mi bilo krivo da nisam odradio servis. Ovo se cesto na poslu desava. Tek odradi vsliki servis i inspekciju, i upali mu ze motor lampa sto je automatsko slepanje kod ovih vozila ugovorom zagarantovano.

Hibridi i e auta su katastrofalna auta. Jucer 15 slucajeva od toga 10tak sigurno hibrida. I to ih procentualno dosta manje u odnosu na d/b vozila.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 21 mar 2024, 06:22

Kada se posmatraju statistike pouzdanosti, primjer na 1000 registrovanih vozila nekog modela, tu zna biti npr. 10ak onih kvarljivih, ali opet x model prolazi kao pouzdan u poređenju sa drugim modelima. Gleda se veći uzorak.

I nova vozila, tj. ona sa trake se kvare, neki primjerci tik više i to iz serije za koju ne važi da ima hroničnih boljki. Da neka serija il model iste ima hroničnu grešku, to obično znamo tako što proizvođači rade opozive. Ti opozivi ne moraju biti odmah i svježi, već nekad se rade i kod starijih modela.

Mnooogo je tu faktora za analizirati i mnoogo je razloga počev od sitnih elektro prirode do onih krupnijih.

Kod nas raja konta odradi veliki servis na polovnjaku, izmjeni sve što može izmjenit i ne bi trebalo da se kvari od rozi-mahšera. Nekad to mogu biti neke druge cake kao primjer prekid dotoka goriva, iako do tada nije bilo sličnih problema. Da ne pričamo o situaciji kako je potrebno ponoviti/doraditi neku popravku, iako je istu odradio renomirani servis il' majstor. Greške se potkradu.

Kada se priča o Fordu u globalu, ne misli se samo na Focus star 15ak, 20 godina, ili na Fiestu, Pumu, Mondea etc ponaosob, već sve modele, generacije, serije kako za EU tako i druga tržišta, računajući i onaj kamionet F serije te masu drugih proizvoda datog proizvođača.

Kada se misli ev striktno na Focus ili detaljne Focus Mk1, valja reći da taj ima paletu motora od kubikaže 1.4 do 2.0 za benzince, te 1.8 za dizelaše, a onda u sklopu same kubikaže primjer kod pomenutih dizelasa date serije, imaš tddi sa dvije oznake (BH i C9) pa tako i tdci itd.

Da je isti nesnošljivo kvarljiv, davno bi izumro i ne bi bio jedan od omiljenih "starudija" na bh trzištu, koje je savršen poligon za testiranje polovnjaka koji su prevalili ogromne kilometraze.

Na velikim tržištima poput Švabije, statistike pouzdanosti se kroje tako što se analiziraju intervencije servisa, a zatim se klasifikuju godišta, serije i modeli te vrste kvarova.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 21 mar 2024, 06:49, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 21 mar 2024, 06:49

Nema vise Fieste, u Njemackoj je Ford dobro kotirao, prije svega zbog sirotinjske i srednje klase koja se doselila u Njemacku. Naravno, nezamjenjivi su im tourneo -courier, connect, kao i transiti koji ih izvlace.

Sam ugovor forda pri kupnji dovoljno govori o njemu. Govorim za njemacko trziste.

2 godine garancije, Rangerima 3. I u sklopu garancije im dosta stvari otpada. Taman ugovor citam.

Najzasticenije auto pri kupnji je Volvo, a opet hibridi i e auta, te njihova sestrinska firma Polestar su nevidjeno smece. Znam jer ih radim 100% za citavo De trziste.

Asterix, ne ulazim u tvoje veliko znanje na polju auta, ali ne mozes me ubjediti da servisiranje gradskog auta koje vrijedi 5000KM ma ni toliko, nije preskupo izaslo za pet godina.

Ma moji roditelji imaju c klasi 10+ gldona, 2005, facelift, manje dali a odrzavaju ga u Nuica. Sta da mi nije samo gradsko auto :rol:
Zadnja izmjena: Neutral, dana/u 21 mar 2024, 06:58, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 21 mar 2024, 06:57

Fiesta je sastavni dio istorije Forda i još u punom pogonu na cestama po mognim tržištima, bez obzira je ugašena proizvodnja novih serija.

Evo statistika kvarora prema izvještaju servisa u saradnji sa autoklubom Švabije.
Čak i godine gdje je primjer Focus u crvenom ne znače da su modeli tog godišta smetlje, već na primjer 1000 vozila imaš 30ak kvarova. Neki od tih kvarova su greške u održavanju vlasnika, neki su klasificirani kao oni "bezbolniji", dok ima i onih težih.
slika
Odem radit, samo da zaokružim priču - zavisno koji model, koja serija, kakvo je bilo održavanje, da li su dijelovi od provjerenog dobavljača, pa stil vožnje itd.

Na to se dovezuju transparentne info od strane proizvođača u vidu opoziva ili one info preko renomiranih magazina iz auto branše. Tek onda možemo donijeti sud koji model koje godine je dobar ili manje dobar. Cheers.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 21 mar 2024, 07:01, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 21 mar 2024, 06:59

Brate lijepo, doslovno radim za njih, ono sto je BIHAMK u nas u Njemackoj je? Ne mogu imenovati zbog ugovora😂 Znam da ces skontati odmah.

Kada Nijemac zovne za forda, dobije Republiku Kosovo :)

Dacia top auto po prodaji jer je 19000 eura mislim. Smijesna cijena za Nijemca.

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 21 mar 2024, 11:36

Mercedes uzet, prvi sam iz porodice prekinuo niz od 1996 godine gdje su samo Mercedesi u kuci zamjenivsi ga sa Fordom, sada sam se vratio na pravi put.

Uzeo sam c220, automatik, 150ps, elegance. Skutori najpametniji.

Ford se slepa za par sati dok zovnem bihamk, ide za 4500KM cim ga popravim, kolega ga uzima, daleko mu kuca od moje bila.

Zbogom smece, pardon nije smece, vrhunsko auto niske klase iako vidno pazen, vise u servis otislo nego sto vrijedi ali eto, treba se redovno servisirati, ne kao ja svako malo jer je toboze vrh auto.

Mercedes, BMW i Audi, ostalo klasicni schrot izuzev luksuz vozila naravno ali njih ne treba spominjati.

Danas na poslu 10 slucajeva, svih 10 hibridi i elektro, niti jedan d i b. Kupite polestar, odlicno auto, vrijedi svaku marku :rol:

Mislim da je motorex divlji neki tamo dobavljac jer je najskuplji. Slao sam upite u unitrade, skodu, nuica, opet sam vise platio kod motorekxa ali eto, vrh auto, 1.4tdci masina, do mene je, nisam ga odrzavao, nije do vrh auta.

Na 216000 ga prodajem. Dobro je dogurao, ko Merc nakon dvije godine.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 21 mar 2024, 11:57

Cek, cek, vozas Fiestu 1.4 tdci i na osnov toga formiras misljenje o Fordu.

Svaki model ima svoje adute. Pa tako npr. glavni adut VW-a je 2.0 TDI, a nikako neka downsizing smetlja od 1400 kubika i ispod.

Motori manje kubikaze istog proizvodjaca u startu su jeftiniji od motora vece kubikaze (isto godiste). U njih je ulozeno i manje vremena, truda a tako i materijala. Konstrukcijski nisu napravljeni da prevale 300k prije generakle, a ako neki izbije, to su rijetki.

To bi bilo isto da blatis BMW a vozas cetverocilindrasa, dok svi znaju da pravi BMW ide od V6 itd.

Ovo su neke osnove. :mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6150
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 21 mar 2024, 12:59

Vlasnici Forda se samo 2x smiju, kad' ga kupe i kad' ga prodaju. :D

Meni je moj Focus 2 OK. Još malo pa 300.000 i nisam (bar ja) im'o većih belaja. Skoro nešto lupa, struže, ja kontam sad će pola motora ispast' (jer je u njemu dosta kritikovani 1.6 od 80 KW) i ispostavi se da je otiš'o neki ležaj na alternatoru. Malo je ovaj električar psov'o jer ga je jedva skin'o. Baš je bio fabrički i nije nikad servisiran, a uz to je i Denso, pa je još malo pridodao psovki jerbo je Bosch dosta jednostavniji a Denso kae idu samo na Fordove i one medjunarodne svemirske stanice. :mrgreen: Ugl, popravak košt'o 50 KM.

Uglavnom svi kupimo polovna auta i onda nije fer da im sudimo, jer niko sa sigurnošću ne može tvrdit' kako je auto tretirano.

Otiš'o ja sa dajdžom na Ormanicu neke 2006 otp da kupimo Golfa peticu godinu starog, jer je ovaj doš'o na odmor od KBR-a i Iraka, i pita on ovog dilera kae jel dobar Golf ono, bil' ga ti voz'o, a ovaj mu reče "Pobra, dobra kola ne idu iz famelije".
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

soko
Postovi: 3778
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 21 mar 2024, 13:54

Neutral je napisao/la:
21 mar 2024, 06:08
@soko

Idem danas s posla ranije, nisam 20 min spavao. Cim pauza u 9:30, mehanicaru.

Ja pretpostavljam da nije jer sam vozio vw 2020 kad je alternator otisao, zakocio se bio volan nisi svjetla mogla, nista. Ovdje sve normalno, vergla samo,.kad sam kvacilo stisnuo cudan zvuk motora. Baterija mijenjanja prije godinu dana. Ko ce ga znati. Ne bi mi bilo krivo da nisam odradio servis. Ovo se cesto na poslu desava. Tek odradi vsliki servis i inspekciju, i upali mu ze motor lampa sto je automatsko slepanje kod ovih vozila ugovorom zagarantovano.

Hibridi i e auta su katastrofalna auta. Jucer 15 slucajeva od toga 10tak sigurno hibrida. I to ih procentualno dosta manje u odnosu na d/b vozila.
Cim vergla onda nije. Moglo bi biti svasta od benzinske pumpe do motora.
Jel voza raja audi e tron gt po Njemackoj? Jel imas informacija o njemu? Znam da bas nemoze preci dosta, al to mi nije problem.
Imao sam ja Fiestu, presao nekih 170k km, nesto se pokvarilo. Nisam mogao skontati sam, odvedem mehanicaru nisu ni oni mogli. I zamjenim za fiata 500x. Evo skoro 200k sto se tice motora nikakvih problema nisam imao do sad al je vrijeme za drugo auto.
Pa sad gledam taj e tron GT.

Avatar
harden
Postovi: 23599
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la harden » 21 mar 2024, 17:39

FoxMulder je napisao/la:
18 mar 2024, 23:53
Upalile mi se 3 lampice na autu. Lampica za grijače, motor i auspuh.
Odem na autoput da malo ''pročistim'' auspuh i stisnem papučicu gasa do kraja i auto ne može brže od 100km na sat.

Vozim Golf 5, motor 2.0. Mali servis radio prije dvije sedmice.

Šta bi mogao biti razlog ili pravac kod majstora?
Jesi li rijesio belaj, sta bi?
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
Brokula
Postovi: 31014
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Brokula » 21 mar 2024, 19:23

Dizel 100%
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 mar 2024, 10:02

If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
majestic24
Postovi: 17396
Pridružen/a: 29 maj 2009, 23:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la majestic24 » 26 mar 2024, 22:34

majestic24 je napisao/la:
16 mar 2024, 17:20
Jedno pitanje.

Kupio sam golfa 7 110kw u autokuci. Kad sm ga kupovao,vlasnik tr kuce mi je rekao da auto nije imalo komande na volanu i da ih je on naknadno ugradio. Potem mi je rekao da treba doci jos jedan dio da se ubaci tu da bi komande radile. (Donio mi je onaj cijeli dio skupa sa rucicama za brisace i zmigavce).

Danas sam isao u jedan servis (elektrika samo) in on mi je poceo nabrajtai da je tu puno posla,da treba jos neko sra.nje (getaway),ali sumljiv mi je tip skroz.

Zanima ne da li je to bas tako ili ne.

Da napomenem da auto nema tempomat
iiii,zna li neko sta o ovome????
GLORY,GLORY MAN.UNITED : 1907–08, 1910–11, 1951–52, 1955–56, 1956–57, 1964–65, 1966–67, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11 , 2012-13

..:::The Black Mamba Strikes Again::...

VensanKasel
Postovi: 1930
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VensanKasel » 27 mar 2024, 01:39

Neutral je napisao/la:
21 mar 2024, 11:36
Mercedes uzet, prvi sam iz porodice prekinuo niz od 1996 godine gdje su samo Mercedesi u kuci zamjenivsi ga sa Fordom, sada sam se vratio na pravi put.

Uzeo sam c220, automatik, 150ps, elegance. Skutori najpametniji.

Ford se slepa za par sati dok zovnem bihamk, ide za 4500KM cim ga popravim, kolega ga uzima, daleko mu kuca od moje bila.

Zbogom smece, pardon nije smece, vrhunsko auto niske klase iako vidno pazen, vise u servis otislo nego sto vrijedi ali eto, treba se redovno servisirati, ne kao ja svako malo jer je toboze vrh auto.

Mercedes, BMW i Audi, ostalo klasicni schrot izuzev luksuz vozila naravno ali njih ne treba spominjati.

Danas na poslu 10 slucajeva, svih 10 hibridi i elektro, niti jedan d i b. Kupite polestar, odlicno auto, vrijedi svaku marku :rol:

Mislim da je motorex divlji neki tamo dobavljac jer je najskuplji. Slao sam upite u unitrade, skodu, nuica, opet sam vise platio kod motorekxa ali eto, vrh auto, 1.4tdci masina, do mene je, nisam ga odrzavao, nije do vrh auta.

Na 216000 ga prodajem. Dobro je dogurao, ko Merc nakon dvije godine.
Meni nije jasno da ljudi kupuju gradsko auto i da će sa njim malo prelaziti i to bude dizel , ta mi logika nikako nije jasna ...

Vozim Honde 15-ak godina naravno benzince , kada ovdje pročitam kvarove što se raji dešavaju kontam je li moguće pa do čega je , naravno daj Bošnji dizlo samo nek je dizlo :rol: :rol: :rol:
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 28 mar 2024, 10:59

Obzirom da nema posebna tema za mašine, alate i slično, postavit ću na ovoj, jer msm da je nekako najbliža.

Za sve one domaćine koji žele imati alat, mašine i opremu za neke osnove, poluprofesionalni pristup te generalno za povremene korisnike, potrebno je:

- Aku brusilica marke Einhell, model X-Change TC-AG 18, brusna ploča 115 mm. Cijena 150 KM + 80ak KM za bateriju 18V/4 Ah;

- Metabo električna bušilica, model BE 650, 650 W. Cijena oko 170 KM + 30ak KM za burgije;

- Motorka Stihl, model MS 210 snage 1,6 kW, vodilica 40 cm. Cijena 790 KM;

- Set alata (144 - dijelni) Hoegert, sve potrebno počev od nasadnih ključeva 1/2" te 1/4", račni, bitova, produžetaka itd. Cijena 190 KM.

Znači negdje oko 1400 KM te možda još stoja na neki aku odvijač da se zaokruži na 1500 KM. Istina može se gledati primjer polovna stilokva, ali na novu ide garancija od dvije godine, negdje čak msm i tik jače. Taman u tom periodu vidit kako sluša uljna pumpa te ostale cake.

Sve ovo su proizvođači i modeli koji su pokazali kvalitet, trajnost i neće iznevjerit u ključnim momentima, samo valja pomenut da niko ne očekuje učinak na nivou profesionalih alata i mašina. Profi Stihl, motorka za šumarstvo je možda od modela MS 250 ali sigurno MS 260, te one baš profi, robusne tipa MS 361, 651, 661, duuge vodilice 881 itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Papastathopoulos
Postovi: 6998
Pridružen/a: 30 jun 2011, 16:20
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Papastathopoulos » 28 mar 2024, 23:41

Je li slucajno nekad neko probao polirati one "parnice" od brisaca, plitke su skroz, ali se iz nekih uglova poprilicno vide, otprilike ovako kao na slici:

slika

Je li uopste moguce da se to ispolira ?
Ko rano rani, il je pekar il nije normalan

Avatar
Asteriks
Postovi: 14331
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 mar 2024, 12:18

Papastathopoulos je napisao/la:
28 mar 2024, 23:41
Je li slucajno nekad neko probao polirati one "parnice" od brisaca, plitke su skroz, ali se iz nekih uglova poprilicno vide, otprilike ovako kao na slici:

slika

Je li uopste moguce da se to ispolira ?
Treba odvest u specijalizirani servis prvo da provjere stepen ostećenja. Nekad se čini kao površinsko al' može biti dublje.

Onda, zavisi koja je vrsta šajbe, da li je originalna, zamjenska, kineska etc.

Mogu se ukloniti skroz plitke parnice ali postoje stakla koja se ne smiju polirat uobičajnom metodom.

Sam proces će svakako trajati par sati, zato dobro provjeri taj servis, cijenu itd.

Nekad se za reparaciju plati i više od trećine cijene nove šajbe. Nije problem platiti ni pola cijene, bitan je kvalitet posla te neka garancija da ti se iz čista mira, nakon par sedmica neće stvoriti i više parnica.

Ima tu posla rečemo kod samog skidanje stakla, metod kada se uroni u neku tekućinu, pa se onda odnosi u komoru i šta već. Mora se očistiti i okvir na koje naliježe, nanijet sike i onda kada se položi treba par sati samo da uhvati.

Naravno može se polirat i bez skidanja, opet ovisno o stanju.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 29 mar 2024, 14:58

Ako nađeš ko polira javi i meni, ili ako neko ima na TK da polira šajbe nek podijeli.
Nego juče stavih ljetne gume, ja ljepote, što bi rekao Kure, ne čuje se radi, buka koju su stvarale zimske gume u vožnji ko rukom odnešena.
Mia San Mia

Avatar
Centre forward
Postovi: 6150
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 30 mar 2024, 11:34

Volkswagen Golf, evropski bestseler, slavi 50. rođendan, 29. Marta 1974. krenula serijska proizvodnja
Volkswagen Golf. Prije pola stoljeća nitko nije znao da će taj kompaktni automobil – nasljednik legendarne Bube – postati najuspješniji Volkswagen i najprodavaniji europski automobil svih vremena
Volkswagen Golf je u međuvremenu dao ime vlastitoj klasi vozila i pratio generacije ljudi diljem svijeta. Do danas je više od 37 milijuna primjeraka slijedilo prvi Volkswagen Golf iz serijske proizvodnje iz 1974. godine. Čisto matematički gledano, to znači da se više od 2000 ljudi diljem svijeta odlučilo kupiti novi Golf svaki dan tijekom posljednjih 50 godina. Danas Volkswagen slavi rođendan Golfa – a također i početak budućnosti ovog svjetskog bestselera zahvaljujući sveobuhvatnom tehničkom i vizualnom ažuriranju.

Volkswagen – od okrugle Bube do uglastog Golfa. Prvi novi modeli Golfa mogli su se vidjeti u prodajnim salonima zastupnika u srpnju 1974. Tamo gdje su Volkswagen Buba, a time i motori sa stražnje strane, prije dominirali scenom desetljećima, sada je konačno započela nova era: ona poprečno postavljenog motora sprijeda i prednjeg pogona. Volkswagen je već započeo ovu tranziciju malo prije sa Sciroccom i Passatom. S Golfom, najveća klasa sada također koristi ovu novu tehnologiju. Volkswagen se iznova osmišljava. Kao nasljednik legendarne Bube koja je proizvedena više od 21,5 milijuna puta, Golf koji su razvili Giorgetto Giugiaro i Volkswagen Design morao je ispuniti visoka očekivanja kako bi nastavio priču o uspjehu najuspješnijeg automobila svih vremena do ta točka. I učinio je to u svakom pogledu: kupci su bili toliko impresionirani modernim konceptom pogona, varijabilnom unutrašnjosti i novim dizajnom da je Golf već dosegao brojku od milijun do listopada 1976.

Volkswagen je 1974. o novom vozilu s velikim stražnjim vratima napisao sljedeće: “Golf nudi maksimalan prostor i sigurnost. Beskompromisno je usmjeren prema praktičnosti. Niska linija pojasa daje vozačima jasan pregled, a nakošeni poklopac motora osigurava vidljivu cestu točno ispred vozila. Stražnje staklo se spušta dosta prema dolje, čineći vožnju unatrag mnogo lakšom.” I sve to vrijedi do danas za svaki Golf ikada napravljen.

Od samog početka Volkswagen tvornica u Wolfsburgu i njeni zaposlenici također su imali koristi od uspješnog pokretanja Golfa I. Do danas je samo u Wolfsburgu proizvedeno više od 20 milijuna Golfova. 17 milijuna Golfova proizvedenih je izvan Wolfsburga, kao i u Belgiji, Brazilu, Kini, Maleziji, Meksiku, Slovačkoj i Južnoj Africi, ali i Bosni i Hercegovini. I u tom smislu Golf je svjetski automobil. Njegove su tehnologije uvijek bile tipični primjeri naprednog njemačkog inženjerstva. Ikona bio i ostao.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
VivaLaStella
Postovi: 1047
Pridružen/a: 29 jun 2023, 08:41
Lokacija: Northeastern Gate, 76250
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VivaLaStella » 30 mar 2024, 12:09

Najbolje poliranje je kad osiguras sajbu i onda "sasvim slucajno" odnekud frkne kamen :mrgreen:
🔴 Zvijezda-Gradačac
🔴 Manchester United

⚜️ 107. ⚜️

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 19 gostiju.