Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Kaunas
Postovi: 13408
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 26 jan 2018, 11:17

Sveti je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:Kolike su cijene smjestaja u Njemackoj? Neki manji jednosobni stan ili garsonjera i jel postoji neka stranica da se to moze naci?
Zavisi gdje. Veliki, mali grad, naselje itd.

Ebaykleinanzeige
Recimo neki manji grad, naselje ili nesto slicno tome. Prosjek neki.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Sveti
Postovi: 10258
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 26 jan 2018, 11:41

Kaunas je napisao/la:
Sveti je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:Kolike su cijene smjestaja u Njemackoj? Neki manji jednosobni stan ili garsonjera i jel postoji neka stranica da se to moze naci?
Zavisi gdje. Veliki, mali grad, naselje itd.

Ebaykleinanzeige
Recimo neki manji grad, naselje ili nesto slicno tome. Prosjek neki.
jednosobni se u manjim gradovima krecu od 350 do 500 hladni, u ovisnosti od stanja, godine, opremljenosti, nacina grijanja itd.

U naseljima je situacija drugacija, i stanovi su dosta jeftiniji. Tesko je naci jednosobne, ali je jedan moj prijatelj nasao sprat kuce u jednom obliznjem selu za 480 vruc, cirka 100 kvadrata.
naprijed rejal

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 26 jan 2018, 11:48

Sveti je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Penaltiky je napisao/la:Kako otić u Norvešku a da nisi Ordagić :mrgreen:

Jel se još negdje osim u Njemačku moguće odselit legalno sa SSS i oko dvije godibe iskustva.
Kanada.
Jedina mana je udaljenost od Bosne.
Ali standard, jezik su velika prednost. A Kanada je najbolja država što se tiče odnosa prema strancima.
Da kojim slucajem nisam bio debil pa umjesto gimnaziju zavrsio tehnicara moja prva destinacija bi bila kanada. Ali se dugo ceka za vizu majka mu stara
Ista situacija i kod mene. Ja sam imao priliku ići odmah nakon srednje škole u Kanadu ali tek upisao fax, mislio da i ovdje mogu nešto postići. Kasnije sam ja htio ali nije bilo prilike. Mada daljina je nešto što me odvlači od Kanade.

@dreamer da li se može onda doći kao cnc operater ? Popularan je kurs za cnc operatera. Poprilicno je skup ali ako bi se moglo dogoditi Austrije isplatio bi se.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 26 jan 2018, 11:57

Sveti je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Penaltiky je napisao/la:Kako otić u Norvešku a da nisi Ordagić :mrgreen:

Jel se još negdje osim u Njemačku moguće odselit legalno sa SSS i oko dvije godibe iskustva.
Kanada.
Jedina mana je udaljenost od Bosne.
Ali standard, jezik su velika prednost. A Kanada je najbolja država što se tiče odnosa prema strancima.
Da kojim slucajem nisam bio debil pa umjesto gimnaziju zavrsio tehnicara moja prva destinacija bi bila kanada. Ali se dugo ceka za vizu majka mu stara
Tehničar čega? Imal kakvog štiva za Kanadu
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Sveti
Postovi: 10258
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 26 jan 2018, 12:13

Ma bilo cega. Mislim da se masinstvo najvise trazi. Hell, da sam za keramicara zavrsio imo bih vise koristi od yebene gimnazije
naprijed rejal

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la SMR187 » 26 jan 2018, 13:17

slika
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
nerkolfc
Postovi: 13255
Pridružen/a: 14 maj 2013, 20:10
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la nerkolfc » 26 jan 2018, 15:56

Najlakše polozis za kamion i gas u Evropu
Âl-`Imrân / 118 : O vjernici, za prisne prijatelje uzimajte samo svoje, ostali vam samo propast žele: jedva čekaju da muka dopadnete, mržnja izbija iz njihovih usta, a još je gore ono što kriju njihova prsa. Mi vam iznosimo dokaze, ako pameti imate.

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6336
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 26 jan 2018, 19:44

jasmin10 je napisao/la:
@dreamer da li se može onda doći kao cnc operater ? Popularan je kurs za cnc operatera. Poprilicno je skup ali ako bi se moglo dogoditi Austrije isplatio bi se.

Postoje tu dvije stvari koje moramo razdvojiti. Jedno je ta struka i pravilo ponude i potraznje. Ne znam koliko je bas taj poziv ovdje trazen, to se da preko oglasa bolje vidjeti, no informaticari ovdje generalno nemaju problem s trazenjem posla. ALI, pricam o informaticarima koji su ovdje zavrsili skole.

Austrijski zakon koji regulise te stvari, boravisnu i radnu dozvolu (zapravo u pitanju su dva zakon), je dosta restriktivan prema strancima. Ti u principu trebas dozvolu koja je i boravisna i radna. Da bi dobio tu dozvolu, moras naci nekoga ko je spreman da te zaposli. Eh sad, posto nisi apsolvent tj nemas skolu ovdje, niti vjerovatno potpadas pod tzv "posebno visokokvalifikovan kadar", niti je taj posao koliko znam deficitaran kadar, onda se u tvom slucaju provodi jedan postupak gdje biro za zaposljavanje gleda ima li ljudi kao ti vec na birou. Ako ima, onda te ljude oni nude tom potencijalnom poslodavcu, a on mora da brani tvoj interes i da argumentuje zasto mu bas trebas ti. Tu naravno nijei dovoljno reci da si mu drag, nego moraju biti argumenti koji su vezani za kvalitet posla itd.

Dakle, tesko je reci da li ti se isplati raditi taj kurs jer barem sto se tice Austrije zaposlenje nije lagan proces.
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Tweeds_10
Postovi: 3458
Pridružen/a: 29 jan 2010, 12:29
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Tweeds_10 » 26 jan 2018, 20:01

za rwr kartu u austriji ti uz deficitarno zvanje treba diploma u tom polju, bez toga ti dzabe svo znanje ovog svijeta, ona nosi najvise bodova na skali za rwr, tehnicke skole i fakulteti su srecom priznati ovdje
pi.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 26 jan 2018, 23:23

Tweeds_10 je napisao/la:za rwr kartu u austriji ti uz deficitarno zvanje treba diploma u tom polju, bez toga ti dzabe svo znanje ovog svijeta, ona nosi najvise bodova na skali za rwr, tehnicke skole i fakulteti su srecom priznati ovdje
To znam. Ima na njihovoj stranici ono bodovanje. Diploma je na kraju i najmanji problem. Ja sam našao poslodavca ali njemu se na kraju nije dala peglati s papirima. Austrija mi je mnogo privlačnija od Njemačke.
Ja bih ganjao da idem preko deficitarnih zanimanja, tokar/strojar.

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6336
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 26 jan 2018, 23:44

jasmin10 je napisao/la:
Tweeds_10 je napisao/la:za rwr kartu u austriji ti uz deficitarno zvanje treba diploma u tom polju, bez toga ti dzabe svo znanje ovog svijeta, ona nosi najvise bodova na skali za rwr, tehnicke skole i fakulteti su srecom priznati ovdje
To znam. Ima na njihovoj stranici ono bodovanje. Diploma je na kraju i najmanji problem. Ja sam našao poslodavca ali njemu se na kraju nije dala peglati s papirima. Austrija mi je mnogo privlačnija od Njemačke.
Ja bih ganjao da idem preko deficitarnih zanimanja, tokar/strojar.
U svezi sa deficitarnim kadrom trebas jos da znas da ministarstvo svake godine izdaje Verordnung po kojem se definisu za tu godinu deficitarne struke. Dakle, pjesma od ove god slijedece mozda vec nije vise aktuelna.
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 26 jan 2018, 23:47

Ma nemojte ići skocit ce plate na 800 maraka kat tad
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 26 jan 2018, 23:54

Barbarossa je napisao/la:Ma nemojte ići skocit ce plate na 800 maraka kat tad
Prosječne i jesu toliko :mrgreen:

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 27 jan 2018, 00:15

Jesu na papiru.
U stvarnosti su od 450-650 ovisno od kantona
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Avatar
alenpitar
Postovi: 1585
Pridružen/a: 22 jan 2009, 21:58
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alenpitar » 27 jan 2018, 00:34

theboss_RD07 je napisao/la:Jel zvanicno ovo od 1.1. da se bez vize moze radit in džermani?
Mozes od 1.1.
pa sve dok te ne uhvate :lol:
-usro musemic:VOLIM SARAJVO VISE OD SVOG ZIVOTA
-nakon besplatnog godisnjeg odmora usro u FKS uhljebljuje rundine pekare od 22 god koji nikad nisu sutnuli loptu i oni idu na pripreme umjesto akademaca FKS
-usro vaistinu voli Sarajvo

Avatar
SPY
Postovi: 4821
Pridružen/a: 05 nov 2010, 21:54
Lokacija: Wonderland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la SPY » 27 jan 2018, 01:09

Neko je spomenuo CNC Operatere/Programere. Koja zemlja je bolja što se tiče tog posla? Radim dvije godine kao operater, a nedavno sam išao u Interu na obuku za programera (bacanje para i vremena ako neko misli ici više ćeš naucit preko youtuba nego od njih). Mislio sam još koji mjesec radit (kao programer) i pokušat se ispalit vani jer ovdje nema hajra nikakvog.

Avatar
Tweeds_10
Postovi: 3458
Pridružen/a: 29 jan 2010, 12:29
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Tweeds_10 » 27 jan 2018, 10:54

jasmin10 je napisao/la:
Tweeds_10 je napisao/la:za rwr kartu u austriji ti uz deficitarno zvanje treba diploma u tom polju, bez toga ti dzabe svo znanje ovog svijeta, ona nosi najvise bodova na skali za rwr, tehnicke skole i fakulteti su srecom priznati ovdje
To znam. Ima na njihovoj stranici ono bodovanje. Diploma je na kraju i najmanji problem. Ja sam našao poslodavca ali njemu se na kraju nije dala peglati s papirima. Austrija mi je mnogo privlačnija od Njemačke.
Ja bih ganjao da idem preko deficitarnih zanimanja, tokar/strojar.
Mnogi nece jer je peglavina teska jos se ceka do 3 mjeseca

Moj poslodavac je mene cekao 2 i po mjeseca, radno mjesto software developer. i u ta dva i po mjeseca su im iz ams a slali desetine kandidata koji su kao kvalifikovani za tu poziciju i kao njih bi trebalo uzet u obzir prije mene :lol: jer su iz at i iz eu, a kao takvi imaju prioritet nad nama iz bih

On naravno po zakonu mora obavit razgovor sa svakim i na kraju ima ga pravo odbit po subjektivnom razlogu a al hajd se peglaj svake sedmice sa intervjuima gdje znas ishod svakom :lol:

Nije to ni za poslodavca bas bezbolan proces ali ako istraje znaj da si dosao u firmu koja ce te cijeniti i gdje ces moci napraviti nesto
pi.

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la SMR187 » 27 jan 2018, 11:11

alenpitar je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:Jel zvanicno ovo od 1.1. da se bez vize moze radit in džermani?
Mozes od 1.1.
pa sve dok te ne uhvate :lol:
Tako je moglo i prije 1.1. :mrgreen:
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

hifans
Postovi: 747
Pridružen/a: 30 maj 2014, 21:03
Lokacija: Asunción
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hifans » 27 jan 2018, 16:18

jasmin10 je napisao/la:Da li je istina da su u Austriji baš traženi varioci ? Meni rekoše da imaju veće plate od cnc operatera. Mada da bi završio za varioca moraš u Teslic ali bitno je da imamo 46 privatnih fakulteta.
Skupa obuka, moraš atest svako 6 mjeseci produljavat i neki postupci zavarivanja mogu biti stetno za zdravlje(argon). Ali ako ciljas na to samo naprijed, nikad neces bit gladan s tim zanatom. Dedo zaradio penziju kod Hitlera sa tim i napravio kuću dole. Rođak takodjer radi to ima već15 godina, radio u hr firmi po EU gradilistima, i prosle godine na bausteli u Bayerovom pogonu u Kölnu upozna se sa svabom gazdom cija je firma isto radila za Bayer odrzavanje, i ovaj mu ponudi posao sa prijavom u njemackoj firmi. Radi na terenu od pon-pet, na racun dobije preko 2500€... Jeb eno dobra stvar je sto nas vecina iz zap. hercegovine ima i hr pasos, tako da nema nikakvih komplikacija oko vize , radnih dozvola i tih pickih materina kad ides radit, na studij ili sta vec hoces. U zap. hercegovačkim selama su ostali samo penzioneri i uposlenici elektroprivrede.

Btw. evo bezveze na googleu ukuco Schweißer Stellenangebote i izmedju ostalog izbaci iovo. Preko 20€ satnica odmah u startu, 10 ljudi traže...

Avatar
Chandrian
Postovi: 164
Pridružen/a: 21 jan 2018, 16:23
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Chandrian » 27 jan 2018, 16:38

Diplomirao 2014. Posla nije bilo, čak ni prilike da odradim neki pripravnički. Politika, stranke. Nisam imao živaca za to. Otišao sam u Čikago 15. januara 2015. Zahvaljujući gospodinu Pavloviću. Mnogima je on valjao iz okoline Bijeljine i Brčkog. Šta radim u SAD? Ništa vezano za struku. Prvu godinu konobarisao kod jednog Srbina. Sad radim kao u upravi jednog restorana. Ne, nisam ni šef ni menadžer već radim poslove oko rezervacija i nabavke. Zarađujem više nego što bih sa diplomom u RS i BiH. Imao sam želju da živim i radim u Njujorku, ali me je želja prošla. Previše skup grad. I evo sad sam prvi put ovdje u zemlji nakon 3 godine. Poželim rodni kraj, nekad bih se čak i vratio. Sad kad sam tu, na odmoru, evo već mjesec dana, sva želja za povratkom me prošla.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Jabroni, rio_Ferdy88 i 21 gost.