Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
brazzo
Postovi: 4688
Pridružen/a: 21 avg 2009, 13:50
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la brazzo » 08 sep 2010, 14:12

Publika 1/10 - Ono je sramota. Nebrojeno puta smo pokazali koliki smo maloumnici te izviždali himne gostujućih igrača. Sinoć to nije bio izuzetak. Dalje, ako je ono bodrenje reprezentacije(iako su i igrači bili nikakvi), onda ne znam kako etiketirati navijanje naših susjeda. Zar je Spaha toliko loš pa je morao biti izviždan? Zar je Vedo neprijatelj države pa je ispraćen zvižducima? Ne mogu da vjerujem, ali tako je. Nebitno da li mi igrali na Koševu ili Bilinom Polju, seljakluk je nemoguće iskorijeniti. To smo i sinoć pokazali i ne znam zašto se bunimo kada nas etiketiraju kao maloumnike, balvane, seljake, botove, kretene...
bravo to sam se i ja sinoć upitao pa zašto svaku j.ebenu utakmicu se mora izviždati himna protivnika a čim se nama desi nešto slično odmah se od toga rade ''žalopojke'' i tada su ''oni'' ovakvi, ovi još gori a kad bi istini pogledali u oči mi smo najgori.I takvi debili koji imaju toliko razuma i inteligencije da izvižde nečiju himnu će prvi pričati o našoj ugroženosti i nečijoj mržnji prema BiH umjesto da sebe prepoznaju u tim situacijama i uvide koliko griješe oni nastavljaju da brukaju i sebe i čitavu državu :x
It was turned around so that right looked wrong
It was turned around so that up looked down
It was turned around so that those who marched in the streets with bibles and signs of peace became enemies of the state and risk to national security

Avatar
edina
Postovi: 311
Pridružen/a: 08 mar 2010, 00:54
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la edina » 08 sep 2010, 17:07

Slažem se, ponašanje pojedinih navijača je za svaku kritiku. Naravno, mislim na te koji zu zviždali i tokom himne a i na one koji su kasnije zviždali igračima kao i na one koji su zviždali kad je kapiten pokušavao da komunicira sudijinu poruku debilima koji su bacali baklje. To je stvarno dno dna! I to dolazi nakon što Spahić po svijetu kritizira Francuze zbog pojačanih sigurnosnih mjera jer ne dozvoljava da se na naš narod gleda kao na bandu primitivaca. To je najveća ironija. :|... da on koji je toliko zadužio našu reprezentaciju a i našu državu kod tih ljudi nema toliko autoriteta da ga barem saslušaju. Nije čudo što je bacio mikrofon i rezignirao pred primitivizmom u tom momentu! :evil:
Ispada čovjek budala u očima svakog Francuza i onog ko je pročitao njegov intervju. Šta da se, ne daj, Bože, desilo da je neki igrač bio povrijeđen? Ne smijem ni pomisliti na to...

A ovako, navijanje koje se zasniva na davno istrošenim klišeima u momentima kad našim momcima na terenu treba pozitivna inspiracija i podrška a ne podsjećanje na negativne stvari kojih su oni svjesniji od nas, zviždanje jednom Ibiševiću koji se žrtvuje za kolektiv i maksimalno se trudi na poziciji koja mu je dodijeljena a nije mu prirodna, demonstracija manjka respekta prema kapitenu... jednog dana to može dovesti do toga da neko od ovih momaka permanentno digne ruke od ovog "projekta" koji se zove nogometna reprezentcija BiH. S kim će se onda ti "navijači" slikati za Facebook?... :evil: Nekako će preživjeti, sigurna sam. Uvijek ima neka Mara, Seka, Mile ili Ekrem s kim će se moći napraviti pokoja fotkica za arhivu s "poznatima"... Ali šta će pravi navijači, oni kojima je boljitak našeg nogometa interes ako izgubimo kvalitetne igrače zbog primitivizma pojedinaca?... Ne smijem pomisliti ni na ovaj scenarij.

Inače, vidim da je @Monolog opet prvi odgovorio na @Taktičarovu kolumnu. :D Neka je, zanimljivo je čitati razmišljanja vas dvojice, samo možda ne morate svaki put da teme obradite tako dobro da je teško sa strane doći s nekim komentarom na to sve, a mrsko mi nešto da pišem "potpis". :D
Definitions belong to the definers, not the defined

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61900
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Virtu4l » 09 sep 2010, 12:06

Spaha nije izviždan zbog igre koju je prikazao, već zbog obraćanja navijačima. Himnoj Francuske se zviždalo prvih 5 sekundi, kasnije je tih par debila skontalo da ih ostalih 30.000 navijača neće slijediti i oni su prestali sa zviždanjem, tako da nema razloga da dramatizujete i da zbog 5 idiota sve stavljate u isti koš.

Igračima se zviždalo, naravno, tu ne vidim ništa loše. 11 veličanstvenih za 90. minuta nisu uputili niti jedan ozbiljan šut prema golu, slobodnjak Pjanića ne računam, šta ste očekivali? Da im plješćemo? Ja sam prvi zviždao i uvijek ću. Platio sam 40 KM, ja i 5 mojih drugova, dali smo 240 KM da gledamo promašaj taktičara Safeta Sušića? Ne ide to tako drugovi, onu frustraciju u utorak mi ne mogu nadoknaditi.

Bacale su se baklje, da, ali to nije radila raja iz Sarajeva ili raja iz okruženja, svi dobro znamo ko je to radio. Kako se ono zovu? Hardcore Bosnians on tour? Ma daj...

Još nešto, za moje drage kolege Monologa, Taktičara i još neke (prepoznat će se), šta još treba da se desi pa da shvatite da Pjanić i Misimović ne mogu biti u istom timu? Ponavljam vam po stoti put, ulaskom Pjanića gubimo čovjeka u defanzivi, gubimo jednog npr. Muratovića ili Jahića, koji razbijaju protivničke napade u startu, a ne biraju sredstva (karton, žuti, crveni, nebitno je), zato protivnici bez problema prenesu loptu na našu polovinu i šire se po krilu, tako da ne znaš odakle su opasniji, a samim tim se Džeko i Ibišević MORAJU vraćati nazad i trošiti energiju koja bi bila mnogo korisnija u ofanzivi.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Monolog » 09 sep 2010, 12:47

Prijatelju @Virtu4l, ne rekoh ja da je Spaha izviždan što je loše igrao, ali nije ni morao biti izviždan. Ako je iko ikada(ne računajući Barbareza)zaslužio da mu se ne kaže ružna riječ, onda je to Spaha. Ne znam da li si vidio njegovu reakciju kada su nastavili zviždati i kada ih je zamolio, ali vjeruj mi na riječ da nije bila ni malo lijepa. Bacanje mikrofona i pričanje "u bradu" sa bosanskom frazom(ma idite u p**** materinu).

Igrači su zaslužili zvižduke, to svakako stoji. Ustvari, da su ikakvi ljudi, vratili bi ljudima novac koji su izdvojili da bi ih pogledali, no to se neće desiti. Ja govorim ono za Ibiševića. Pazi, lik nije ništa uradio(na neprirodnoj je poziciji), ali se trudio više od ostalih igrača i kada treba izaći 25.000 ljudi zviždi i je?u mu majku i šta sve ne. Pa zar se ta (opravdano) negativna energija nije mogla usmjeriti isključivo na Safeta? Mogla je, znaš to i sam, ali lakše je da se kola slome na Vedi koji je, bez obzira na sve, kloc nad klocevima(po forumašima i po navijačima na tribinama).

Što se tiče baklji, u to nikada ne ulazim niti ću. Ne zanimaju mene ni Fanaticosi ni oni što su komplet u crnom(nemam pojma kako se nazivaju), interesuje me obični svijet na tribinama. O Fanaticosima imam mišljenje koje je(blago rečeno) nikakvo.

Kada su Miske i Pjana u pitanju, više puta sam pisao da ne mogu igrati skupa(već da igra onaj koji je u boljoj formi). Ali, kada sam ih vidio protiv Luxemburga kako su poletni i željni igre, pomislih da možda i mogu biti skupa u ekipi, no prevarih se. Ako se ne varam, i ovdje sam stavio formaciju sa 2 defanzivna vezna i sa Misketom(ili Pjanom) kojima bi bili pridodati Ibro ili Medunjanin u vezi. Dakako, Džeko i Ibišević bi tada bili špic igrači koji se ne bi morali trošiti prilikom defanzivnih zadataka, osim kada je korner u pitanju(tada Džekson nazad, a Ibišević neka čeka kontru).
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Denizmare
Postovi: 1091
Pridružen/a: 11 okt 2008, 23:12

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Denizmare » 09 sep 2010, 13:00

Utakmica sa Francuzima me toliko razocarala da razmisljam da stvarno vise ne idem na tekme. I zbog igre,a moram reci vise zbog ljudi koji dolaze na utakmice, necu reci seljaci jer bih time nekoga uvrijedio,nego zbog primitivaca kojih je bar na sjevernoj tribini bilo bruka. To me najvise razocaralo,igra vise manje,kakvi smo takvi smo,ali sve ostalo je dokaz skupljanja primitivaca na sportskim borilistima,vidjeli smo to i na fudbalskim,rukometnim pa i kosarkaskim terenima. Nije ni cudno sto roditelji vise ne vode djecu na takva mjesta. Bio sam iznerviran,ali me bilo i stid u pojedinim trenutcima.

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 09 sep 2010, 21:20

Virtu4l je napisao/la:Spaha nije izviždan zbog igre koju je prikazao, već zbog obraćanja navijačima. Himnoj Francuske se zviždalo prvih 5 sekundi, kasnije je tih par debila skontalo da ih ostalih 30.000 navijača neće slijediti i oni su prestali sa zviždanjem, tako da nema razloga da dramatizujete i da zbog 5 idiota sve stavljate u isti koš.

Igračima se zviždalo, naravno, tu ne vidim ništa loše. 11 veličanstvenih za 90. minuta nisu uputili niti jedan ozbiljan šut prema golu, slobodnjak Pjanića ne računam, šta ste očekivali? Da im plješćemo? Ja sam prvi zviždao i uvijek ću. Platio sam 40 KM, ja i 5 mojih drugova, dali smo 240 KM da gledamo promašaj taktičara Safeta Sušića? Ne ide to tako drugovi, onu frustraciju u utorak mi ne mogu nadoknaditi.

Bacale su se baklje, da, ali to nije radila raja iz Sarajeva ili raja iz okruženja, svi dobro znamo ko je to radio. Kako se ono zovu? Hardcore Bosnians on tour? Ma daj...

Još nešto, za moje drage kolege Monologa, Taktičara i još neke (prepoznat će se), šta još treba da se desi pa da shvatite da Pjanić i Misimović ne mogu biti u istom timu? Ponavljam vam po stoti put, ulaskom Pjanića gubimo čovjeka u defanzivi, gubimo jednog npr. Muratovića ili Jahića, koji razbijaju protivničke napade u startu, a ne biraju sredstva (karton, žuti, crveni, nebitno je), zato protivnici bez problema prenesu loptu na našu polovinu i šire se po krilu, tako da ne znaš odakle su opasniji, a samim tim se Džeko i Ibišević MORAJU vraćati nazad i trošiti energiju koja bi bila mnogo korisnija u ofanzivi.
Kolega Virtu4l garantiram ti da ja i Monolog nismo jedna te ista osoba jer bi se to možda moglo pomisliti pošto se moja i njgova mišljenja na ovom podforumu često podudaraju, a to je slučaj i ovdje gdje repliciramo tebi. Kolega Monolog je već pojasnio neka stajališta, a pošto su moja kao što rekoh slična skresaću natanko ovdje svoje riječi.
Žalosno je da često imamo nekolicinu debila za izviždavanje himne protivnika. Kada sam lično gledao tekme repke gdje se ovo događalo bilo me je sram, a bilo me je stid i u utorak vidjeti da su ti idioti još prisutni na tribinama. Znači ne radi se o generaliziranju, ali o osudi počinilaca da.
Publika se većim dijelom utakmice ponašala teatarski i zato ne zaslužuje prolaznu ocjenu. Ja mislim da ekipu treba vatreno bodriti dok god ima neke rezultatske neizvjesnosti. Kad se to izgubi i postane jasno da igrači sami nisu dovoljno uradili na održavanju iste onda sigurno da zaslužuju kritiku. Ali kapiten sigurno ne zaslužuje zvižduke zbog poziva na mir. Emir Spahić to apsolutno ne zaslužuje.
Podrbno smo ovdje razrađivali taktičke mogućnosti i ja se u velikoj mjeri slažem s ovom što si ti napisao o tome. Mogućnost o koegzistiranju Misketa i Pjane na terenu je mene samo držala dok sam bio u afektu nakon pobjede protiv Luksemburga (a ni tada baš skroz). Pjanić kao džoker je po meni i dalje najbolja uloga za njega, a igra 2 zadnja vezna (od kojih nijedan nije Pjanić) čini osnovu moje formacije za repku.
Da bi se uvjerio da smo Monolog i ja različite osobe pogledaj postove gdje dajemo ocjene, vidjećeš koliko je on strožiji :)
Zadnja izmjena: Taktičar, dana/u 09 sep 2010, 21:27, ukupno mijenjano 1 put.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

B0SANAC
Postovi: 1705
Pridružen/a: 30 avg 2010, 10:39
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la B0SANAC » 09 sep 2010, 21:26

Mi smo ekipa, koja jednostavno mora za dva defanzivna vezna igrati. Nemamo mi toliko kvalitetnu odbranu.
Pa i vidite sami, Francuzi ali i druge ekipe (Njemci, Svedjani) su sa lahkocom prosli sredinu terena i onda se odjednom pojavili pred nasim stoperima.
Ako Pape hoce igrati vec sa tri ofanzivna vezna, neka onda jednog odbrambenog izvadi iz igre (Lulica premjesiti na krilo) ali zato postaviti dva zadnja vezna kao sto je to Ciro radio.
3-5-2 je jedna varijanta od toga, a moze se igrati i sa 4-5-1, a i takodje 4-4-2, ali u sve i jednoj od ovih varijanti moraju biti 2 zadnja vezna.
Na toj poziciji vidim svakako Rahimica, i zasad Jahica. Kad prodje Suspenzija, onda Salihovica na tu poziciju staviti, onda Jahic prelazi na lijevog beka, a Lulic na krilo.
Eeeh moj pape ..

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 09 sep 2010, 21:33

B0SANAC je napisao/la:Mi smo ekipa, koja jednostavno mora za dva defanzivna vezna igrati. Nemamo mi toliko kvalitetnu odbranu.
Pa i vidite sami, Francuzi ali i druge ekipe (Njemci, Svedjani) su sa lahkocom prosli sredinu terena i onda se odjednom pojavili pred nasim stoperima.
Ako Pape hoce igrati vec sa tri ofanzivna vezna, neka onda jednog odbrambenog izvadi iz igre (Lulica premjesiti na krilo) ali zato postaviti dva zadnja vezna kao sto je to Ciro radio.
3-5-2 je jedna varijanta od toga, a moze se igrati i sa 4-5-1, a i takodje 4-4-2, ali u sve i jednoj od ovih varijanti moraju biti 2 zadnja vezna.
Na toj poziciji vidim svakako Rahimica, i zasad Jahica. Kad prodje Suspenzija, onda Salihovica na tu poziciju staviti, onda Jahic prelazi na lijevog beka, a Lulic na krilo.
Eeeh moj pape ..
Ako već nisi, pogledaj za usporedbu prvu stranicu ovog podforuma ;)
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61900
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Virtu4l » 10 sep 2010, 12:28

Heheee, poprilično sam siguran da niste iste osobe. Monolog je ljepši :mrgreen:
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61900
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Virtu4l » 10 sep 2010, 13:26

Škoti se izvinili zbog zviždanja himni Lihtenštajna

Objavljeno 8.9.2010 u 20:11

Fudbalska asocijacija Škotske (SAF) je uputila javno izvinjenjeLihtenštajnu zbog toga što je dio navijača prije početka kvalifikacionog meča za EURO2012 zviždao himni gostiju.

Škoti su na Hemden parku glasno izviždali himnu koja ima istu melodiju kao i britanska "Bože, spasi kraljicu", izvršni direktor SAF George Pit je ponašanje navijača nazvao "sramotnim".

"Sramimo se. Bezrezervno se izvinjavam gostima na reakciji neznalica tokom himne. Škotski navijači su godinama gradili reputaciju zabavnih zaljubljenika u fudbal. Prošle noći, oni koji su zviždali himni naših rivala su samo naškodili toj reputaciji", rekao je Pit.
Škotska je pobijedila Lihtenštajn rezultatom 2:1, golom Mekmanusa u 97. minutu.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 11 sep 2010, 13:10

Virtu4l je napisao/la:
Škoti se izvinili zbog zviždanja himni Lihtenštajna

Objavljeno 8.9.2010 u 20:11

Fudbalska asocijacija Škotske (SAF) je uputila javno izvinjenjeLihtenštajnu zbog toga što je dio navijača prije početka kvalifikacionog meča za EURO2012 zviždao himni gostiju.

Škoti su na Hemden parku glasno izviždali himnu koja ima istu melodiju kao i britanska "Bože, spasi kraljicu", izvršni direktor SAF George Pit je ponašanje navijača nazvao "sramotnim".

"Sramimo se. Bezrezervno se izvinjavam gostima na reakciji neznalica tokom himne. Škotski navijači su godinama gradili reputaciju zabavnih zaljubljenika u fudbal. Prošle noći, oni koji su zviždali himni naših rivala su samo naškodili toj reputaciji", rekao je Pit.
Škotska je pobijedila Lihtenštajn rezultatom 2:1, golom Mekmanusa u 97. minutu.
Ovaj potez SAF-a je svake hvale vrijedan. Svaka čast! Zaista u gospodskom maniru. N/FSBiH bi se trebao ugledati na SAF, ali je moralna razdaljina između ova dva saveza toliko velika da je to nemoguće očekivati. Škoti i njihovi maniri se jednostavno ne nalaze u istom svijetu vrijednosti i normi gdje je N/FSBiH pa se ovi "naši" ne mogu ugledati na njih jer za njih ovi drugi ne postoje.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 13 sep 2010, 00:01

Američki fudbal

Osvrt na sportsku granu koju Amerikanci smatraju svojom svetinjom i čija globalna popularnost raste vrtoglavom brzinom. Sjećanje na prve lične korake ka ovom sportu i ispitivanje vrijednosti i normi u njemu.

Prvi pravi susret sa NFL-om
Ljudska memorija je usko povezana našim osjetilima. Vjerovatno svako od nas ima neka sjećanja ili osjećaje koji se jave kada nešto vidimo, čujemo, namirišemo ili dodirnemo. Meni se tako često desi da me obuzme neki čudni osjećaj da će me zaboliti zub kada namirišem sarmu. Jednom prilikom me je nakon konzumiranja ovog jela uhvatila neopisiva zubobolja, iako jedno s drugim nisu imali direktne veze, ali tijelo je to dvoje povezalo i nastavilo pamtiti. Isto tako kada vidim svoju staru nenu poželim pojesti jednu baklavu pa makar bio skroz sit. A iako sam danas zakleti nepušač i antialkoholičar prolazak pored zadimljenih prostorija sa glasnom muzikom me iz nekog neobjašnjivog razloga podsjeti na jedan kanal na putu prema roditeljskoj kući, dok se nekad u sličnim situacijama zapitam zašto imam osjećaj da mi je glava razbijena ;) Ali to je neka druga priča, a tema današnje kolumne je jedan zvuk koji me uvijek podsjeti na jedan veliki školski zadatak i na jedan sport.

Sjećam se dobro jedne nedjeljne večeri, iako je od tada prošlo lijepih 12 godina. Sutrašnjeg dana sam u školi trebao predati jedan zadatak malo većeg opsega, i pošto kao i većina normalnih Bosanaca sve zadatke odlažem za zadnji trenutak, ni ovom slučaju nisam postupio drugačije. Mislim realno, ako imaš 7 dana za zadatak nećeš ga valjda početi pisati odmah, i osim toga ko još pri čistoj svijesti piše zadaću petkom i subotom? Uz olovku i papir litra kahve je na stolu, a okolo džungla od papira. U pozadini prigušena muzika za razbijanje monotonije. Već poznata i ustaljena procedura po kojoj se spisateljski maraton započinje u nedjelju poslijepodne i traje narednih 20-ak sahata bez prekida, da bi se onda jurilo prema školi da se taj našvrljani spis preda prije nego što se zatvore vrata školske administracije.

U jednom trenutku iza ponoći osjetih potrebu da malo razbistrim misli prije nego što natavim sa filozofiranjem i upalih tv da prešaltam par kanala, tak tako da se nešto dogodi. Pažnju mi privuče jedan kanal koji je uživo prenosio finalnu utakmicu profesionalne lige u američkom fudbalu. Čuo sam naravno bio za taj sport i znao sam imena nekoliko klubova i par igrača poput Dallas Cowboysa ili Joe Montane, ali igru nisam skroz kontao, niti sam se previše trudio da je skontam jer mi je izgledala previše nepregledno. Ali za ovu priliku, rekoh sebi, ostaviću tv neka gori jer čuo sam da tu bude neki show u poluvremenu, a i na kraju bude veliko slavlje. I tako vraćam se ja svojim mukama za pisaćim stolom dok neka crnkinja razvaljuje američku himnu. Zadubio se ja opet u posao kad mi zapara uši jedan zvuk koji me natjera do podignem pogled i u isto vrijeme osjetih pumpanje adrenalina u tijelu. Bio je to zvuk sličan onom koji se susreće u historijskim filmovima kada se na nekoj poljani susretnu dvije vojske i krenu direktno jedna na drugu pa se onda čuje sudar tijela o tijelo, štita o štit, pršti i sijeva na sve strane. Moradoh se odvojiti od zadatka.

Gledao sam utakmicu punih tri sahata najviše uživajući u tim početnim sudarima na početku svake akcije. Pohvatao sam usput još koju poentu sa igrom i još nekoliko važnih pravila tako da se može reći da sam tekmu pregledao sa određenom dozom razumjevanja. Nisam baš skontao zašto Denverovi igrači nose svog quarterbacka Johna Elwaya i slave ga kao heroja jer sam mislio da bacati lopu i nije tako teško. Sljedeće sezone sam se počeo više interesirati za igru i pratio više NFL-ligu. Imao sam sreću da se baš tih godina formirala stravična odbrana Baltimore Ravensa na čelu sa Ray Lewisom pa sam tako osim napadačkih učio i zapažao odbrambene detalje i tako sve više razumijevao igru u njenoj cjelosti.

Razumjevanje igre i njenih vrijednosti
Svaka naredna sezona je za mene značila bolje shvatanje i veći uvid, a samim time i veću ljubav prema ovom sportu. Skontao sam da je quarterback trenerova produžena ruka na terenu i da tu funkciju na ovom nivou mogu obavljati samo odabrani. Takvi u glavi moraju imati nekoliko stotina izrađenih akcija sa pozicijom i putanjom svakog igrača u svakoj od njih, moraju biti centimtarski precizni u dodavanju lopte i traženju prostora za izvođenje bacanja, i sve to uz opasnost od obaranja od strane nekog brda mišića. Zato moraju u djeliću sekunde očitati koju vrstu odbrane protivnik u sljedećoj akciji igra, odakle mu dolazi najveća opasnost i gdje su tu rupe koje se mogu iskoristiti. Postao sam više svjestan nevjerovatnih atletskih sposobnosti koje posjeduju igrači. Oni kojima je na njihovoj poziciji brzina najvažniji faktor su skoro na nivou profesionalnih sprintera, dok su oni kojima je najvažnija sirova snaga jaki poput medvjeda. Mnogi opet objedinjuju ekstremnu brzinu, snagu i okretnost. Nijedan drugi ekipni sport nema atlete poput onih koji igraju u NFL-u, to je sigurno.

Nijedan drugi sport nema tu taktičku kompleksnost. Bezbrojni sistemi i detalji i u napadu i u odbrani čine druge sportove dječjim igrama. Strateško nadmudrivanje trenera dolazi u potpunost do izražaja u svakoj akciji. Detalji su u stvari toliko važni da trenera i koordinatora ima haman kao i igrača. Sve se motri, sve se optimira.
Ono što me zadivljuje su okviri koji omogućuju da se igra odvija u što ispravnijim okolnostima tako da je konačni rezultat rijetko kada prouzrokovan neispravnostima i nepravilnostima. Na terenu je 7 sudija, a tehnološka pomagala su im dostupna u svakom trenutku. Nije da se greške ne događaju, ali njihov broj je drastično minimiziran. Igrači skoro nikako ne pričaju sa sudijama jer ako nešto nije regularno tu je trener i njegov štab koji će tražiti preispitivanje donešene odluke.

Jedna od stvari koje me apsolutno najviše impresioniraju jeste bukvalna muškost igre. Ne mislim ovdje samo na sudare i guranje, već prije svega na reagiranje nakon ovih. Ono što me u ”našem” nogometu ubitačno irirtira jeste valjanje po travi nakon duela. U američkom fudbalu je upravo obrnuto, pridiže se što prije jer se ne smije pokazati slabost. Ostaje se ležati samo ako je igrač zaista povrijeđen. Pojam foliranja je gotovo nepoznat, ali je zato zadobijanje mentalne prednosti nad protivnikom i njegovo zastrašivanje jedna od ključnih stvari.

Na negativnoj starni mogu navesti veći broj povrijeda i predodređenost u igri. Povrijede jesu brojne, ali s obzirom na broj i čvrstinu kontakata relativni broj teških povrijeda ipak nije tako velik. U vezi predodređenosti se pak može reći da iako je skoro sve isplanirano unaprijed za svaki napad i improvizacija nije u planu, ona se ipak događa u određenoj mjeri. Mnogo puta quarteback promijeni napad u zadnjoj sekundi, ako očita da je protivnička odbrana postavljena tako da će osujetiti planirani napad njegovog tima, a on mora improvizirati i kada zaštitia oko njega popusti i nema vremena i prostora da uputi loptu tamo gdje je to bilo planirano. Za površnog posmatrača prepreka za unošenje u sport može biti kompleksnost pravilnika, ali gledajući utakmice i uživajući u onome što čovjek vidi i konta pravila se u glavi polahko slažu, i uz svaku pogledanu tekmu postaje se svjesniji cjeline, a i tako i ovisniji.

Da bi se postalo ekspert za ovu igru potrebno je zaista mnogo, ali da bi se u njoj uživalo dovoljno je u sebi imati sportskog duha i žara za nadmetanjem. Za nogomet se danas nekada kaže da predstavlja moderni rat, ali to je ponajviše zbog njegove globalne popularnosti. Pravi moderni rat se zove američki fudbal koji taj epitet zaslužuje zbog svoje kompleksnosti. Strategija, tehnika, snaga, brzina, izdržljivost, hrabrost, koncentracija; sve ovo zasupljeno je ovdje na najvišem nivou. Je li mi se samo učinilo ili sam čuo zvuk sudara kaciga i tijela? Ne, nije mi se učinilo, zvuk je stvaran. Nije u pitanju rat pred mojim vratima niti moram pisati neki školski zadatak, to je samo znak da je NFL-sezona 2010 počela. Prijatno uživanje svim fanovima!
Zadnja izmjena: Taktičar, dana/u 15 sep 2010, 16:48, ukupno mijenjano 1 put.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 15 sep 2010, 00:31

Mundobasket 2010

SAD su nakon 16 godina ponovo prvaci svijeta u košarci. Nakon dvije hefte uzbuđenja i neizvjesnosti titula se konačno vratila u postojbinu košarke. Nekoliko poređenja sa ranijim šampionatima, zapažanja u vezi ovogodišnjeg i dodjela laureata zaslužnim pojedincima.

Sjećanje na stare dane
Ovogodišnje SP u košarci je iza nas. Obilovalo je kao i dosadašnja uzbuđenjima i dobrom igrom. Zaista je košarka sport koji u svakoj prilici nudi tako mnogo. Tehnički detalji, snaga, brzina, strategija i mnogi drugi elementi krase ovu igru i skoro da nikada ne izostaju. Bili smo svjedoci nekoliko infarktnih završnica, mnoštvu sjajnih individualnih poteza, odličnoj timskoj igri nekih reprezentacija, trenerskom nadmetanju u izmjeni taktičkih udaraca i svemu ostalome što označava basket na visokom nivou.

Pripadam generaciji koja je rasla uz onu sjajnu predratnu jugoslovensku košarkašku reprezentaciju predvođenu jedinstvenim i nezaboravnim Draženom Petrovićem. Svi mi tadašnji omladinci koji smo se bavili košarkom ili je bar pratili skupljali smo slike i postere sa Draženom, Kukočem, Divcem, Rađom, Paspaljem i ostalim reprezentativcima tadašnje države, na tv-u upijali njihove poteze i na igralištu ih pokušavali kopirati.
Moje sjećanje seže do SP-a 1986 gdje su domaćini Španci navijali protiv Jugoslavije iz čiste zavisti prema Draženu. Poraz od SSSR-a gdje je izgubljeno 9 poena prednosti u zadnjih 46 sekundi, Divčevi koraci u odlučujućim momentima, ruska sretna trica od tablu, pa onda još jedna koja to možda i nije bila, poraz u produžetku, nevjerica… Na SP 1990 mlada jugoslovenska ekipa je dostizala svoj vrhunac i zapečatila ga više nego ubjedljivim osvajanjem titule. Na košarkaškom nebu je tada punim sjajem zblistala zvijezda imena Toni Kukoč, a reprezentacija Jugoslavije je izgledala toliko dominirajuće u odnosu na američke sveučilišne igrače, koji su do tada predstavljali SAD na svim takmičenjima, da je nakon ovog prvenstva vrh američke košarke odlučio već na sljedeće takmičenje (OI 1992) poslati igrače iz NBA.

Nakon za nas nulte godine, koja se inače u ostatku svijeta naziva 1992., promijenilo se kako dobro znamo mnogo toga iz korijena. Zlatna jugoslovenska košarkaška generacija je razbacana na nekoliko drugih, novih reprezentacija. Moja voljena reprezentacija BiH, se nažalost nije uspijevala plasirati na najveću košarkašku smotru na kojoj su se počele događati velike promjene u odnosu na ranije. Osim raspada Jugoslavije i SSSR i tim putem nastajanja novih košarkaških sila, košarka je u 1990-im i 2000-im postala rasprostranjeniji i dalekosežniji sport. Važne uloge na narednim SP-ima su počele igrati do tada autsajderske ekipe poput Australije, Argentine ili Kine, a tradicionalno jake zemlje su postale još jače. Amerikanci su 1994 po prvi puta na SP poslali igrače iz NBA, takozvani Dream Team II koji je kao i njegov prethodnik sa OI 1992 pomeo sve ispred sebe. Neću sada pominjati svako naredno prvenstvo, ali se moram dotaknuti argentinske reprezentacije sa početka ovog stoljeća. Najbolja neamerička selekcija koju sam ja do sada gledao je upravo ta reprezentacija Argentine, koja je nes(p)retno izgubila finale SP-a 2002 i koja je 2 godine kasnije uzela OI.

Znam da ovo vjerovatno zvuči kontroverzno za mnoge, ali ta ekipa je gledajući iz ugla moderne košarke po mom mišljenju isped čak i posljednje jugoslovenske reprezentacije koju sam pomenuo gore u tekstu. Ginobili i co. su na najbolji i najljepši način ujedinili elemente američke i evropske košarkaške škole (a oni južnoamerikanci). Igrali su brzo, čvrsto i lijepo za oko, ali bez puno individualnog srljanja i sa fantastičnim timskim radom i razumjevanjem. Zaista vrhunski i uživanje za oko.

Impresije iz Istambula
Na ovogodišnjem prvenstvu sam najviše bio impresioniran trenerima. Duda Ivković, Boša Tanjević, Mike Krzyzewski i Kestutis Kemzura nisu bez razloga bili treneri četiri polufinalne ekipe. Dok je Coach K očekivano ostao u Istambulu do kraja prvenstva, sumnjam da je neko prije početka takmičenja smatrao da će polufinalna mjesta zauzeti i Turska i Litvanija i Srbija. Treneri ovih ekipa su demonstrirali vrhunsko razumjevanje košarke i doveli su svoje ekipe do rezultata koji su po meni iznad njihovog realnog dometa. Dvoboj Bošinog i Dudinog tima u polufinalu ponudio je vjerovatno najbolju tekmu na prvenstvu, a njihovo taktičko nadmudrivanje u ovoj utakmici ostalo je za antologiju.

Upravo su i njihove ekipe na mene ostavile najveći dojam. Amerikancima treba odati priznanje za prikazano i za osvojeno, ali to što sam od njih vidio je otprilike ono što sam i očekivao. Sa druge strane Turska i Srbija su me iznenadile i igrom i rezultatima. Ivković je od ekipe golobradih mladića stvorio ekipu koja je igrala najzreliju košarku na ovom takmičenju. Tečnost i disciplina u njihovoj igri su odavali samopouzdanje i iskustvo što je fascinantno kada se pogleda prosječna starost ekipe. Tanjević je sa druge strane imao određenih problema sa podređivanjem pojedinih asova kolektivu u fazi napada, ali je to bilo nadoknađeno motivacijom na borbenost i igranje strašno dobre odbrane, odnosno nekoliko vrsta odbrane, što je predstavljalo glavni faktor turskog uspjeha. Možda je malo nepravedno ovdje izostaviti Litvaniju, ali mislim da bi oni teško dogurali do polufinala da su se u 1/8- i 1/4-finala susreli sa težim protivnicima od onih koje su tu pobijedili.

Igrači koji su me individualno najviše dojmili su Luis Scola, Kevin Durant i Miloš Teodosić. Dok je Scolina igra na prvenstvu predstavljala neku vrstu rezimea njegove dosadašnje karijere, Durant i Teodosić su ”zbunjivali” zrelošću i hladnoćom koje zbog svoje starosne dobi ne bi trebali posjedovati. Scola je dokazao da se s pravom može smatrati jednim od najboljih neameričkih centara svih vremena. Šut sa poludistance, rješavanje situacija 1-na-1, oko za saigrače, skok-igra, autoritet; posjeduje sve ovo. Durant je zadivio lahkoćom postizanja poena i kontinuitetom u tome. Kada krene ne zaustavlja se i liči na mašinu. Teodosić je pokazao strašan pregled igre, odličan šut i nadasve spemnost preuzimanja odgovornosti u odlučujućim trenucima.

Karakteristike današnje košarke u odnosu na ranija vremena
Kada se baci pogled unazad i pokuša perspektivizirati lahko se dolazi do zakljčka da se košarka neprestano razvijala na više načina. Postajala je sve globalniji sport i u isto vrijeme postajala je sve kvalitetniji sport. Sve je više kvalitetnih igrača, klubova i reprezentacija. Osim globaliziranja i dobitka veće pozornosti kao sport, košarka je i kao igra doživjela mnoge promjene. Osim mnogobrojnih novina u pravilima na kojima se ovdje neću zadržavati, došlo je do jednog stepena promjene u shvatanju igre, pa tako i u njenom izvođenju. Nakon što su SAD na velikim takmičenjima počele učestvovati sa igračima iz NBA došlo je do postepenog približavanja američkoj košarci od strane ostatka košarkaškog svijeta. Snaga, brzina, eksplozivnost, šematizacija igre i čvrsta odbrana postale su karakteristike igre kojima su svi sve više stremili.

Npr. kada danas pogledam neku evropsku utakmicu iz ’80-ih uvijek pomislim da bih ja danas mogao igrati na tadašnjem visokom nivou. Nisam nakada bio profesionalni košarkaš pa to može zvučati kao žalopojka za neostvarenim, ali zaista uviđam veliku razliku koja ide u korist današnjih ekipa. Nekada mi se učini gledajući stare utakmice kao da se napadači ne usuđuju istrčati kontru, nego čekaju da se odbrana postavi. Nekad opet mislim da se odbrambeni igrači boje približiti protivniku i pokušati mu oduzeti loptu. Potrebe za tzv. V-cut, odnosno izdvajanje iz kontakta nema jer loptu uvijek možeš primiti pošto odbrana stoji metar-dva od tebe. Cilj je cijelo vrijeme postizanje poena više od protivnika, a skoro nikako zaustavljanje protivnika na poen manje. Igra je puno slobodnija i zato treneri nemaju potrebu za crtanjem na ploči, pa one skoro da i ne postoje. Da ovo sad ane bi zvučalo kao potcjenjivanje tadašnjih igrača moram podvući da ni u kom slučaju nije namjera. Veliki igrači su veliki jer su bolji od ostalih u svom vremenu, a biti najbolji u bilo čemu ili bilo kada nije nimalo jednostavno, naprotiv. Poenta ovdje napisanog je u potpunosti usmjerena ka napretku u razvoju igre.

Današnja prvenstva ipak nose i jedan veliki nedostatak sa sobom. Ovo SP je tu manu eksponiralo u velikoj mjeri – nedolazak najboljih igrača. Nekada je to bila najnaravnija stvar da boje zemalja učesnica brane svi njihovi najbolji igrači, osim naravno ako su povrijeđni i osim naravno Amera koji su do 1992. nastupali sa svojom univerzitetskom selekcijom . Čini mi se da je bilo nepojmljivo da recimo legendarni San Epifanio otkaže svoj nastup za Španiju zbog umora ili zato što ga klub ne pušta. Nasupati za odabranu ekipu svoje zemlje je shvatano kao daleko veći prestiž i kao veća čast nego što je to slučaj danas. O razlozima neću ovdje, ali moram konstatirati da je šteta što je tako. Uz viđenu igru i doživljena uzbuđenja ugođaj bi svim gledaocima bio još veći da su ih svojim prisustvom i majstorijama počastili odsutni Gasol, Parker, Ginobili, Nowitzki i ostale zvijezde iz NBA.

Većina ekipa je ispaštala zbog ovoga. Amerikanci su maltene mogli sastaviti duplo jači tim od ovoga koji se okitio svjetskom košarkaškom krunom. Španija bi bila znatno jača sa Gasolom, Njemačka sa Nowitzkim,Turska sa Okurom, Francuska sa Parkerom i da ne nabrajam sve ostale, ali moram napomenuti da mislim da je najviše ostala zakinuta Slovenija. Po mojoj procjeni nakon SAD-a i Španije Slovenija trenutno ima treću najjaču reprezentaciju na svijetu u slučaju potpune kompletnosti. Ali bilo je kako je bilo, i bio je ko je bio. Ne treba žaliti za odsutnima jer se i bez njih moglo uživati u vrhunskoj predstavi prisutnih, ali treba se ipak nadati promjeni ovog trenda na budućim takmičenjima.

Laureati i počasti (dodjeljeni neposredno poslije finalne tekme i bez znanja za zvanična proglašenja)
MVP: Kevin Durant. Prije početka finalne utakmice mislio sam ovu nagradu dodijeliti Scoli jer završio je takmičenje kao najbolji strijelac i peti skakač, nosio je igru ekipe na svojim leđima i bez njega Argentinci teško da bi izašli iz grupne faze takmičenja. Međutim finalnu utakmicu Durant je odigrao skoro poput one polufinalne, znači ubitačno po protivnika. On fantastičan na kraju, njegova ekipa uzela zlato, i jednostavno nisam imao izbora nego promijeniti odluku.

Prva petorka:
G – Teodosić
G- Turkoglu
F – Durant
F – Kleiza
C – Scola
Znam da mi je petorka bez klasične ”četvorke”, ali morao sam uvrstiti Kleizu.

Najbolji trener: Tanjević. Mala, neznatna prednost nad Ivkovićem, Kemzurom i Krzyzewskim. Ipak donio je najveći uspjeh do sada turskoj košarci izgubivši tek u finalnoj utakmici.

Generalna procjena SP-a : 8,5/10. Organizacija, posjeta, atmosfera, medijska pokrivenost, kvalitet igre, uzbuđenje i većina drugih aspekata vezanih za prvenstvo zaslužuju visoke ocjene, ali ipak odsustvo najvećih zvijezda baca malo tamnu sjenu i vuče ocjenu prema dole.
Zadnja izmjena: Taktičar, dana/u 16 sep 2010, 02:12, ukupno mijenjano 1 put.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Monolog » 15 sep 2010, 10:50

Konačno si našao nešto što ja ne mogu komentarisati(mislim na NFL, da se razumijemo). Ali, barem mogu komentarisati ovu drugu kolumnu, jer sam i sam ljubitelj košarke(iako rijetko pišem na tom podforumu).

Moram priznati da sam, kada vidjeh spisak onih koji će propustiti prvenstvo, pomislio da neće biti pretjerano dobro, kvalitetno i zanimljivo. Nowitzki, Gasol, Parker, Okur, Noah, Kaman, Ginobili, Bogut, Calderon, Nene, Udrih, Smodiš(uz odustajanje pravih zvijezda iz SAD-a) su samo neki od onih koji bi podigli nivo ovog prvenstva za još neku stepenicu. No, koga nema bez njega se može, a i mora.

Moram priznati da moje sjećanje ne seže do te godine('86), ali sam koliko-toliko upućen u sva ta dešavanja jer sam rastao u takvom okruženju gdje su svi ljubitelji sporta, te su tako i na mene prenijeli određeni dio svog znanja i ljubavi prema istome.

Coach K(Mike Krzyzewski) je ipak ostao ovako dugo zbog svojih igrača. Čisto sumnjam da bi mogao sa reprezentacijom Turske, Srbije ili Litve doći do polufinala i borbe za medalju. Ne osporavam njegove kvalitete, ali smatram da su Tanjević i Ivković ipak bolji stručnjaci od njega.

Duda je stvarno napravio nevjerovatan kolektiv, koji bi, sasvim sigurno, više namučio Amere negoli su to uradili Turci. No, šta bi bilo kad bi bilo nije u domenu realnosti, tako da o tome neću ni pisati.

Tanjević je izvukao maksimum iz one ekipe. Bez obzira na domaći teren, mislim da niko nije očekivao od Turaka da dođu do finala i to bez ijednog jedinog poraza. Hedo, Ersan i ostatak ekipe su nošeni publikom dobijali svakog protivnika(izuzev SAD-a). Dok je Ersan bio fenomenalan na samom startu, posljednje dvije utakmice je pobacio, a Hedo nije mogao sam. No, kapa dolje svima za učinjeno.

Što se tiče Kemzure, rekao bih da niko ni od njih(Litvanaca) nije očekivao treće mjesto. Iako spadaju u sami vrh evropske košarke, čim vidim postavu bez Jasikeviciusa i Siskauskasa, Kaukenasa, odmah pomislim da nema ništa od njih. No, Kemzurina produžena ruka - Kleiza, je odlično vodio svoju ekipu do brončanog odličja.

Moraću staviti potpis na igrače koji su te impresionirali. Scola, Miloš i Kevin su bili fenomenalni tokom cijelog prvenstva. Kevin je prava mašina za postizanje koševa, to je pokazao najviše u polufinalu i finalu(ako se ne varam 38 poena protiv Litvanaca, a 28 poena protiv Turaka). Taj momak se ne libi pucati iz bilo koje situacije. Stvarno ima petlju(da ne kažem nešto drugo). Scola je vođa Argentine i zbog izostanka Manu-a, sve je morao sam. Da su došli korak dalje, možda bi mogao biti i MVP, ali i prva petorka nije loša. Kako je dominirao u Euroligi kada je igrao za Tau, tako je i na ovom prvenstvu(iako je sada to bilo znatno teže). Miloš je ponajbolji evropski play(iako su neki tvrdili da je to Tuncheri :mrgreen: ), a njegovo samopouzdanje raste iz dana u dan. Pa ko bi uzeo onaj šut protiv Španaca sa 9 metara? Vjerovatno niko osim njega. Kapa dolje za cjelokupno prvenstvo(imao bi i bolji učinak da nije "odmarao" prva 2 meča).

Ako se ne varam, u četvrtfinalu sam sastavio onu petorku(nije bilo teško), samo što sam stavio Navarra na poziciju dva(no Španija je bila katastrofalna pa nije mogao doći do idealne petorke).

Trener: Tanjević, dakako.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 16 sep 2010, 23:36

Monolog, šteta što ne pratiš NFL. Primjetio sam da zapažaš detalje u sportu i zbog toga mislim da bi ti američki fudbal "legao". A što se Mundobasketa tiče mislim da je na kraju sve bilo prilično jasno, pa i nije teško ocijeniti većinu stvari.
I ja sam mislio da će Navarro završiti u najboljoj petorci prvenstva, ali ispadanjem Španije i uspjehom Turske Hedo je jednostavno uskočio na "dvicu" umjesto njega. Iako mislim da je Hedo prilično glupo odigro završnicu polufinala i jedan dio finala, ipak je gledajući cijeli turnir ponio najveći dio tereta ekipe na svojim leđima.
Teodosić jeste oduševio, ali i on je u polufinalu protiv Turske pokušao "poduplati" svoju herojsku ulogu sa 2 ishitrena i nepotrebna šuta (u svakom slučaju to važi za onaj pokušaj trice iz kontre). Ali nema sumnje da je zaslužio prvu petorku prvenstva.
Upoređujući trenere ne mislim da su Tanjević i Ivković bolji od Krzyzewskog. On je takođe klasa, odnosno važi za neku vrstu košarkaške instititucije u liku jedne osobe. Njegova prednost na ovom turniru je bila i njegova poteškoća, dok za Bošu i Dudu vrijedi obrnuto, pogotovo Dudu. Naime Coach K je, ako sam ja uhvatio ispravne informacije, imao na raspolaganju tek oko 3 hefte za pripreme tima. Tima sastavljenog od igrača iz najjače lige na svijetu koje zbog njihovog statusa nije tako lahko kontrolirati.
Duda je na drugoj strani okupio uglavnom ekipu igrača u usponu i radio sa njima preko dva mjeseca. Imao je autoritet nad njima i zato ih je mogao upravljati da igraju po njegovoj želji, tj. timski, strukturirano i strpljivo.
Da su Coach K. i Duda kojim slučajem mogli zamijeniti uloge mislim da bi rezultati bili isti. Boši sam na ovom prvenstvu dao prednost u odnosu na ovu dvojicu jer je ostvario najneočekivaniji rezultat, odnosno uspjeh.
Zadnja izmjena: Taktičar, dana/u 17 sep 2010, 11:51, ukupno mijenjano 1 put.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Monolog » 17 sep 2010, 09:51

Prijatelju, NFL i MLB(Baseball) ne mogu gledati, nema tih para. Par puta sam na Sport Klubu pokušavao pratiti NFL, ali ne pronađoh se u tome pa odustah. Divim se onima koji su s naših krajeva a uživaju u ovome sportu(ti, @SaltCityAttack i ostali momci sa "vaše" teme).

Ne znam da li si primijetio kod jednog, kako ti nazva ishitrenog šuta Teodosića, koliko je vremena ostalo do kraja utakmice. Ako se ne varam, sat je pokazivao 31.3 sekunde i on je šutirao da bi imali zadnji napad, nebitno da li on pogodio ili ne. Sam Ivković ga je bodrio i tražio brzi završetak napada(mrsko mi tražiti klip koji bi pokrijepio ove moje tvrdnje, a čisto sumnjam da bih ga tako brzo i pronašao).

Što se tiče Coach K-a, da, ipak su 3 sedmice nedovoljne da se napravi nešto sa ekipom. Posebno, ako su u ekipi egoisti, no moraš priznati da su sada bile samo 2 prve violine svojih NBA klubova(Durant i Igoudala), dok su ostali uglavnom ispomoć u svojim klubovima(Billups, Odom, Westbrook). To je u biti dobro, jer se tada zna na koga ide lopta(Philadelphijin momak je na "vi" sa šutom na ovom prvenstvu, a Kevin je imao takve nišanske sprave kojih se ne bi ni Jordan i Bryant postidjeli). U biti, nije lako biti ni selektor SAD-a, jer se u startu traži zlato, zlato i samo zlato. Sve drugo je neuspjeh.

Za kraj, zaboravio sam staviti u prethodnom postu da su najveće razočarenje reprezentativci Španije. Ona ekipa je morala igrati barem polufinale, no njihovo "lako ćemo" im se obilo o glavu, pa su neslavno završili. Da, neigranje Gasola i Calderona jeste preveliki udarac za njih, ali opet su imali respektabilnu momčad ali i slabašnog trenera(mora se priznati).

Također, vidi se i da Rusija bez svojih Amerikanaca ne može parirati najboljim ekipama svijeta(i Evrope, usudio bih se reći). Nisam siguran, ali mislim da je ovo prvi put u posljednjih 12 godina da je Rusija otišla na veliko takmičenje bez naturalizovanog igrača. Mora se i njima progledati kroz prste što su bili bez Kirilenka, ali opet su to Rusi, moraju u svojim redovima imati ako ništa, onda barem solidne košarkaše.

Od Hrvatske nisam ništa očekivao, to sam napisao davno. Glavni razlog je "stručnjak" na klupi. Vranković nije taj koji može pohvatati konce i napraviti od one ekipe nešto više. Ne može izvući maksimum ni iz jednog košarkaša, a mora se priznati da nemaju toliko lošu ekipu.

Raspisah se ja na sabahu, ali oprostićeš ti to meni, jelde? :oops:
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 18 sep 2010, 00:06

Neću ti oprostiti jedino ako "zatvoriš štampariju", tj. prestaneš sa pisanjem svoje i komentiranjem moje kolumne ;) Ma ove prepiske sa mišljenjima zasnovanim na argumentima su za mene prava uživancija. Mogu podnijeti i mišljenja koja se temelje na osjećajima, samo da nisu napadna.
Nisam to do sada nigdje naveo, ali i mene je Španija strahovito razočarala. Veoma sam svjestan značaja Gasola i Calderona za špansku repku, ali kao što više puta pomenusmo svima je maltene falilo glavnih igrača, pa se njihov izostanak ne može koristiti kao glavni argument za fijasko. Iskreno govoreći pred početak prvenstva nisam mogao zamisliti polufinale bez Španaca. Bio sam uvjeren u njihovu medalju čak i kad sam očito vidio da im igra nije na željenom nivu jer sam mislio da će ih izvući individualni kvaliteti igrača. Mislim da im je na klupi bio neophodan bolji stručnjak. Ne nužno bolji taktičar, ali u svakom slučaju veći autoritet i vještiji motivator. Ruku na srce Scariola ne vidim ni u jednoj od ove tri uloge. Držanje igrača na terenu je odavalo ozbiljnu dozu nemotivisanosti. Dobili bi žar u očima tek kada bi situacija postajala opasna, a u utakmici protiv Srbije tada je već bilo kasno. Doduše uspjeli su se vratiti u igru, ali onda je nažalost po njih Teodosić imao trenutak svoje karijere.
Eh, kad smo već kod njega, onaj šut protiv Turske na 30-ak sekundi prije kraja jeste bio otvoren i ima logike da bi Srbijanci u slučaju pogotka imali zadnji posjed lopte, ali ipak bila je to polukontra i šut sa skoro metar iza linije za tricu pri vođstvu Turske od 1 poena. Nisam vidio Ivkovićevu reakciju, ali sam vidio da je neko od saigrača (Krstić, čini mi se) razmijenio nakon toga nekoliko ljutih pogleda i riječi sa Teodosićem.
Coach K. uvjek ima izuzetno težak zadatak kada vodi američke selekcije. Treba te zvijezde obuzdati. Tačno da ovaj puta nije bilo najvećih zvijezda, ali svi koji igraju u NBA se smatraju zvijezdama u odnosu na ostale. To je vrh, košarkaški i finansijski, i kada se na njega popne ego automatski raste.
Mislim da smo ovime lijepo zaokružili Mundobasket. Kao što ti reče nije prije početka izgledao tako primamljivo zbog izostanka mnogih velikih igrača, ali nam je ipak priuštio mnoštvo uzbuđenja i zadovoljstva. Za vikend se vraćamo na nogomet. Nova tema je u fazi obrade ;)
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
randy_moss
Postovi: 1919
Pridružen/a: 18 avg 2009, 13:41
Lokacija: Austrija
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la randy_moss » 20 sep 2010, 21:23

@Monolog, hvala na rijecima za clanove teme "NFL". Steta sto ne pratis, jer je za mene doza adrenalina samo sto gledam tekme, a mogu misliti sta bi bilo da sam na stadionu.
@Takticar, izvrsne kolumne, sto se tice spoja snage, brzine, koncentracije.....preporucujem ti ovaj klip:
RB Maurice Jones Drew (Jaguars) je visok 1.70m i tezak 95 kg.
LB Shawne Merriman (Chargers) je visok 1.93 i tezak 120 kg.

Pass je akcija, Merriman ide na blitz, Jones Drew je bloker u Shotgun formaciji.
Sta mislis ko je koga oborio?
SuperBowl Champions 2001, 2003, 2004, 2014

EdinTM87: "Cinjenica je da (Jamie Collins) D'Qwell Jacksonu ne moze pertle vezat po segmentu sposobnosti na poziciji LB."

Posljednji put kada je Indianapolis pobijedio New England: 15. Novembar 2009.

Avatar
edina
Postovi: 311
Pridružen/a: 08 mar 2010, 00:54
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la edina » 21 sep 2010, 01:55

Hahaha, jao malog, kako ga odbi od sebe, kao igračkicu! :D Dobro se postavio pravo... Ova blokiranja u NFL-u su uživancija gledati.
Definitions belong to the definers, not the defined

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Ko igra za raju i zanemaruje taktiku...

Post Postao/la Taktičar » 23 sep 2010, 21:36

Liga Šampiona 2010-11

Novo izdanje Lige Šampiona je pred nama. Malo putovanje kroz historijat razvoja takmičenja i pogled na ovosezonske učesnike, odnosno njihove šanse.

Prerastanje Kupa Šampiona u Ligu Šampiona
Najelitnije klupsko nogometno takmičenje je ponovo u punom jeku. Za mnoge se ovih nekoliko mjeseci između prošlosezonskog finala i početka ovosezonske grupne faze odužilo. Nadajmo se da se čekanje isplatilo. U stvari u to i nema previše sumnje. I ovogodišnja Liga Šampiona će gotovo sigurno ispuniti očekivanja. Svi glavni akteri i dodaci su opet tu: najbolji igrači, najpopularniji klubovi, gledatelji, mediji... Show se nastavlja.
Liga Šampiona je nastala 1992. Kao takmičenje koje je trebalo naslijediti tadašnji Kup Šampiona čija je magična privlačnost već nekoliko godina bila u stagnaciji. Jedan od najvećih problema tog takmičenja je bio nedostatak centralnog marketinga. To je u praksi značilo da je svaki klub pojedinačno prodavao reklamne prostore na svom stadionu, a isto tako i prava na tv-prijenose koji su često bili ugovoreni tek pred sami početak utakmice.

Još jedan veliki problem su predstavljali uslovi pod kojima su klubovi putovali, boravili kao gosti i igrali na gostujućem terenu. Vremena odigravanja utakmica su varirala, procedure pri ulasku kluba u zemlju odigravanja utakmice su često bile mučeničke, faciliteti za gostujuće navijače na stadionu su bili nepodnošljivi. Kao najgori primjeri ove vrste pominjani su zemlje i klubovi iz Istočne Evrope gdje su gostujući timovi gubili utakmice i prije samog početka istih. Prepričavaju se još uvijek epizode u kojima su Anderlecht prilikom gostovanja kod Steaue u Bukureštu 1986. i Bayern kada je bio gost Crvene Zvezde 1991. bili bukvalno torturirani. Beskonačni boravak u carinskoj zoni na aerodromu, nedozvoljavanje treninga na terenu odigravanja utakmice, cjelononoćno dernečenje navijača ispred hotela gdje boravi gostujući klub, pritisak na sudije u većoj razmjeri nego normalno...

Sve ovo je činilo da mnogi klubovi počnu prioritirati domaća takmičenja u odnosu na evropske kupove gdje je "knock out"-sistem takmičenja bez nosilaca mogao vrlo lahko značiti ispadanje već nakon prvog dvoboja. Ni čelnici UEFA-e nisu bili zadovoljni stanjem. Vrijeme je bilo sazrilo za radikalne promjene i u sezoni 1992-93 lansirano je takmičenje pod nazivom UEFA Champions League. Učesnici su osim nacionalnih prvaka bili i najbolje plasirane ekipe iz najvećih evropskih liga i dio takmičenja se odvijao po liga-sistemu. Uveden je princip centralnog marketinga, sve utakmice su igrane istom loptom u Adidasovoj proizvodnji i počinjale su u isto vrijeme. Cilj ovakvog vrhovnog upravljanja svim važnijim detaljima takmičenja je bio spajanje sporta i komercijalnih interesa. Formula se pokazala uspješnom i nagradni fond LŠ, ponajviše zahvaljujući porastu prihoda od tv-prava, se povećao za 30-ak puta u odnosu na 1992.

Prihodi klubova od uspjeha u nacionalnim takmičenjima su postali gotovo minorni u odnosu na prihode od samog učestvovanja u LŠ. Ovo takmičenje je postalo granica koja odvaja najbogatije klubove od svih ostalih. Klubovi koji redovno učestvuju u LŠ, i pogotovo oni koji ostvaruju zapažene rezultate postali su giganti u svojim zemljama. Zbog toga ne čudi što većina klubova, koja smatra da ima realne šanse za to, postavlja sebi u početku sezone za glavni cilj plasman u LŠ, i ostali ciljevi se podređuju tome.

Šanse i favoriti
Nakon što je ovaj historijski pregled malo pojasnio značaj i vrijednost LŠ, vrijeme je da se pozabavimo i trenutnim stanjem, odnosno ovosezonskim izdanjem takmičenja. Bacićemo pogled na neke od učesnika, odnosno prije svega favorita, i pokušati prognozirati njihove mogućnosti i šanse u LŠ 2010-11.

Krenuću odzada ili odozdo, tj. sa klubovima kojima dajem samo 0,1 % šanse za osvajanje LŠ, a i to samo da bih bio teoretski korektan jer u stvarnosti im za naslov ne dajem apsolutno nikakve šanse. U ovu grupu spadaju: Partizan, Braga, Auxerre, Žilina, Cluj, Basel, Kopenhagen, Bursaspor, Hapoel i Twente. Znači 10 klubova na koje radi teorije i lakšeg izračunavanja zajedno otpada 1 % šanse za osvajanje LŠ.

U sljedeću grupu ubrajam timove kojima svakom dajem po 1 % šanse, i to su: Panathinaikos, Rubin, Rangers, Ajax i Spartak. Neki od ovih timova mogu iznenaditi i kvalificirati se za 1/8-finala, mislim ovdje najviše na Panathinaikos i Spartak, ali protiv najvećih u dvije utakmice ne vidim da imaju neke šanse.

Sljedeću jakosnu skupinu sačinjavaju klubovi kojima dajem 2 % šanse za naslov. To su: Shakhtar, Werder, Schalke 04 i Marseille. Od ovih klubova predviđam prolazak Shakhtara u 1/8-finala, ali kao što rekoh u vezi prošle kategorije, ni Shakhtar ni ostala 3 kluba iz ove skupine nemaju nekih šansi protiv najjačih u dvomeču.
Za 1% veće šanse dajem Benfici, Valenciji i Tottenhamu. Vjerujem da će sva tri kluba naći svoj put do 1/8-finala i čak mislim da se mogu ravnopravno nositi sa nekima od velikih. Možda neko od njih u ovisnosti od sreće u žrijebu dogura i do ¼-finala, ali to je apsolutno njihova zadnja moguća stanica (sa kojom bi sigurno svako od njih bio prezadovoljan)

I sada dolazimo do srži teme: Kako rasprediti 77 % šanse na preostalih 10 ekipa? Moja procjena uz popratne komentare izgleda ovako:

9-10. Roma – 5 %.
Uprkos višestrukim problemima sa povrijedama sa kojima se Rimljani trenutno sudaraju i koji se vrlo jasno odražavaju na njihove trenutne rezultate, mislim da Roma ima ekipu koja može do ¼-finala. Vidim ih sigurno u 1/8-finala, a kako i koliko dalje ovisiće puno o žrijebu. Čak i ako dobiju nekog od najvećih kandidata mogli bi iznenaditi. Ali sumnjam da to iznenađenje mogu ponoviti više puta.
Posjeduju solidan igrački kadar i u slučaju čistog bolničkog biltena dobro su pokriveni na većini pozicija. Osim Luce Tonija u kratkom periodu prošle sezone rijetko kada su imali nekog kvalitetnog targetmana koji bi suplirao Tottijeve nenedmašne ofanzivne karakteristike. Ove sezone su dobili Borriella i Adriana čije bi tjelesne i fizičke predispozicije trebale napad Rome učiniti raznovrsnijim i opasnijim.
Najveće probleme Rimljana vidim na na golu i trenerskoj poziciji. Julio Sergio i Doni su mi ranijih sezona izgledali nepouzdani, Lobont koji je stigao ljetos tek treba da se dokaže. Ranieri je solidan trener, ali njegovo strateško umijeće je daleko od potrebnog za dovođenje kluba na tron Evrope.

9-10. Lyon – 5 %.
Lyon ima ekipu sa dobrim individualcima koji ne funkcioniraju kao kolektiv. Prije svega se to odnosi na fazu napada. Prošle sezone su imali više uspjeha u LŠ nego u domaćem prvenstvu. Uspješniji su bili u utakmicama gdje su bili autsajderi, nego u onim gdje su važili za favotite. Jednostavno igra im je bolje funkcionirala kada su se prevashodno branili, nego kada su morali ići na rezultat i stvarati igru. Iz tog razloga su kupili Gourcuffa. Pojačana je i odbrana koja je prošle sezone u mnogim mečevima izgledala klimavo, iako su nekada bili i veoma dobro. Od Diakhatea se očekuje da donese taj stabilitet. Očekivanja su ogromna.
Mislim da Lyon ima kvalitet za ¼-finale, pa uz malo sreće čak i za više, kao što je to bio slučaj prošle sezone. Imaju kvalitet da se mogu nositi sa najboljima, ali slično Romi ne vjerujem da imaju snage preskočiti dvije velike prepreke. Osim toga još ostaje da se vidi koliko će pomenuta pojačanja uspjeti ispuniti očekivanja i popuniti prošlosezonske nedostatke.

6-8. Bayern – 7 %.
Finalista prošle Lige Šampiona teško da će moći ponoviti ovaj uspjeh. Nesumnjivo da Bavarci posjeduju kvalitet za dobar rezultat i plasman među 8 najboljih ne bi trebalo dovoditi u pitanje. Ni polufinale ne bi predstavljalo iznenađenje, ali sumnjam da ove sezone mogu do finala preko najjačih. Kostur ekipe je ostao isti, pa tako i vrline i problemi.
Snaga će i dalje ležati u fazi napada kroz veoma opasnu tranzicijsku igru, pogotovo preko krila, s tim što se mora uzeti u obzir da će Robben propustiti polovinu sezone. Najveći problem međutim leži u stoperskoj liniji i golmanu. Ne može se reći da su igrači na ovim pozicijama loši, ali činjenica je da nisu na nivou koji bi ekipi iz Minhena donio mirnoću prilikom navale boljih ekipa.

6-8. Milan – 7 %.
Rossoneri su u želji za rušenjem dominacije gradskih rivala uložili velika novčana sredstva za dovođenje pojačanja. Sada su u posjedu velike napadačke četvorke i zato se očekuje kiša golova tokom sezone. Velika količina individualnih kvaliteta ih čini opasnim protivnicima, ali postoji nekoliko nedostataka koje će biti teško prikriti.
Kreativnosti neće nedostajati, ali je u ovom slučaju može biti i previše, a na uštrb borbenosti i kretanja. Za razliku od mnogih ja problem ekipe Milana ne vidim u prosječnoj starosti. Po meni će najveći problem biti pokrivanje terena u odbrambenoj fazi. Ključ će biti spremnost Gattusa i nivo njegove želje za nekadašnjom borbenošću i agresivnošću na sredini terena. Upravo sada će te karakteristike biti najtraženije. U slučaju dobrog uklapanja kreativnosti sa spremnošću na trčanje i borbu Milan bi mogao dogurati daleko. Kao i za Bayern važi da je plasman u ¼-finale neupitan i da je polufinale realan domet, ali da bi plasman u finale bio malo iznenađujući.

6-8. Arsenal – 7 %.
Arsenal stavljam u istu ravan sa Milanom i Bayernom što znači da ih vidim najmanje među posljednjih 8 učesnika takmičenja, uz izgledne šanse za polufinale, ali ne prevelike za finale. Wenger je jedna od najvećih snaga ekipe iz Londona. Godinama izvlači maksimum iz svojih igrača čineći ih boljima iz sezone u sezonu i uklapa ih u Arsenalov lepršavi stil igre. Talenat koji ekipa posjeduje je ogroman i gledajući ofanzivne kvalitete nalaze se u samom vrhu evropskog nogometa. Problem će predstavljati defanziva. Ne toliko sa strana koliko u sredini jer tu im fali bar jedan stoper svjetske klase. Vermaelen se prošle sezone pokazao iznenađujuće dobrim, međutim kombinacija sa Koscielnym ili Squillaciem ne uljeva previše povjerenja u bitkama za naslove. Nedostaje im takođe jedan klasični zadnji vezni visokog kvaliteta koji bi tu oko zadnje linije mogao pripomoći. Prognoziram i ove sezone puno lijepih i zanimljivih Arsenalovih tekmi, ali u mnogo njih protiv najjačih timova Arsenalovi igrači će izaći sa terena pognute glave.

4-5. Manchester United – 8 %.
Crveni Đavoli na čelu sa trenerskom instititucijom u liku Sir Alexa Fergusona se moraju svrstati u najuži krug kandidata za osvajanje trofeja. Individualno gledajući imaju veoma dobro popunjen igrački kadar koji Ferguson koristi optimlno i imaju dobar spoj iskustva i mladosti. Imaju preduslove za ići do kraja, ali bi ih u tome mogli spriječiti problemi koje imaju sa Ferdinandom. Jedan igrač ne čini ekipu, ali na najvišem nivou najčešće o ishodu odlučuju detalji.
Kada je Man U osvojio LŠ prije dvije godine imali su sjajnog C. Ronalda, ali on po meni nije bio najznačajniji faktor tog uspjeha uprkos svojim prodorima i golovima. Prevaga je bila defanzivna igra predvođena stoperskim duom Ferdinand-Vidić, a odlično potpomognuta bekovima i veznim redom. Bilo je nevjerovatno teško stvoriti šansu protiv njih, a kamoli zabiti gol. Popunjavali su prostor i pomagali se svi uzajamno na rijetko viđen način. Od tada se promijenilo to da je Ferdinand imao problema sa povrijedama koje su ostavile jasnog traga na njegovoj igri što se u velikoj mjeri odrazilo na cjelokupnu igru Manchestera jer nemaju adekvatnu zamjenu za njega, čak ni približno.
Očekujem da Manchester vidim u ¼-finalu i možda i polufinalu. Čak ni finale nije nezamislivo, ali ne dajem im prevelike šanse za uspinjanje na pobjednički podijum.

4-5. Inter – 8%.
Dosada još nijedan klub nije uspio odbraniti svoju krunu LŠ iz prethodne sezone. Protiv Intera su ove sezone historija i promjena na trenerskoj poziciji. Imaju i dalje i moćnu ekipu koja je po individualnom kvalitetu trenutno mozda najbolja u Evropi jer su skoro na svim pozicijama višestruko pokriveni odličnim pojedincima. Opštepoznato pravilo kaže da je titulu teže odbraniti nego osvojiti ne ide u prilog Interovom ambicijama jer će u svakoj utakmici susretati mnogostruko motivirane protivnike koji žele skinuti skalp šampionu.
Pošto u igračkom kadru ne vidim velikih minusa fokusiracu malo više na novog trenera. Benitez je po meni jedan od najboljih trenera u Evropi, međutim damo jedan je Special One. Rafi ce biti zaista tesko popuniti prazan prostor koji je ostao iza Mourinha i vjerujem da je već od prvog dana u gradu mode osjetio ogroman pritisak na svojim leđima. Oba trenera imaju sličan generalni pristup koji se u suštini svodi (kada se igra protiv jačih ekipa) na detaljnu analizu igre protivnika i na osnovu toga postavljanje vlastite strategije. Igra se na rezultat kroz ideju o primanju manje golova. Mourinho se ipak pokazao najboljim u toj igri i njegov odlazak je nenadoknadiv gubitak.
Mislim da Inter ima siguran prolazak u zadnjih 8, a vjerovatno i zadnja 4 kluba. Finale je takode moguce, ali kao što rekoh postoje razlozi zbog kojih ne vjerujem u njihovu odbranu titule.

3. Chelsea - 9 %.
Za mene ekipa sa Stamford Bridgea slovi za potajnog favorita za osvajanje LŠ. Hemija izmedu pravo jakog igrackog kadra i trenera Ancelottija se pokazala iznimno efektivnom prošle sezone i nakon povratka na tron Premiershipa mislim da će im ove sezone LŠ biti primarni cilj. Mislim da bi odlazak Joe Cola mogao predstavljati mali problem jer kreativan igrač poput njega je upravo ona nijansa koja fali ovoj Chelseaovoj momčadi. Međutim čini se da su neprobojna odbrana, super-čvrsti vezni red i veoma efikasni napad garant za plasman u polufinale, sa realnom mogucnošću za iznenađujućim okrunjenjem titulom. Upravo čvrstina i odlučnost u igri moze biti presudujuci faktor za Chelsea u eventualnim bitkama sa najjačim ekipama na Starom kontinentu. Dakle računam na Chelsea skoro do kraja ili čak bukvalno do kraja pod određenim uslovima i uz malo sreće.

2. Real Madrid – 10 %.
Real će ove sezone konačno preskočiti barijeru koja se u zadnjih nekoliko sezona zvala 1/8-finala LŠ. Nakon toga mislim da će preskočiti jos par prepreka i da će se možda uspeti na sami vrh. Ne djeluje mi to kao nemogući scenario jer imaju zaista moćnu ekipu, a u cilju ostvarenja snova doveli su najboljeg taktičara u Evropi, a vjerovatno i Svijetu. Ostaje da se vidi koliko dugo će ekipi trebati da se privikne na Mourinhov način rada i strateške zamisli. Njegov pristup nije onakav na koji su Madrižani navikli i biće uzbudljivo pratiti pod kojim uslovima će se saradnja odvijati. Da li ce Realovo rukovodstvo i navijači imati strpljenja, ako željeni rezultati ne budu prisutni od samog početka? Da li će imati razumjevanja za Mourinhov pristup igri koji ne obećava ljepotu u igri, niti gomilu golova? Ako se stvari poklope kako bi optimalno mogle Real bi ponovo mogao zasjesti na evropski tron.

1. Barcelona – 11 %.
Najvece šanse za osvajanje ovogodišnje LŠ dajem ponosu Katalonije. Barca i dalje igra najljepši i najefikasniji nogomet i posjeduju sve neophodne kvalitete za vraćanje titule LS na Camp Nou. Za mene bi njihovo izostajanje iz ovosezonskog finala predstavljalo iznenađenje, a u eventualnoj finalnoj utakmici biće favoriti bez obzira na protivnika. David Villa kao pokretljivi napadač (a uz to i golgeter) kako u napadu tako i u Barcinom prepoznatljivom visokom presingu je upravo ono što im je nedostajalo prošle sezone. On je pridodat na vec na već uigranu mašineriju koja će ove sezone voditi glavnu riječ na tri fronta. Najveci problemi u Barcinoj igri ostaju u odbrani kod standardnih situacija, i to prije svega zbog nedostatka visine. Guardiola je to pokusao riješiti zonalnim pristupom kod ovih situacija, ali bez markantnog poboljšanja. Isti nedostatak postoji i u fazi napada. Nemaju targetmana koji bi donosio novu dimenziju igre u onim utakmicama kada Barcina kombinatorika ne uspijeva slomiti protivničku odbranu. Nesto slično su prije nekoliko godina imali u Larssonu koji je bio dovoljno dobar i iskusan, a i strpljiv, pa je tako odigrao odlučujuću ulogu u mnogim važnim utakmicama.
Naravno, savršena ekipa ne postoji, pa to nije ni Barca ove sezone (iako je njihova sadašnja ekipa možda najjača koju su ikada imali), ali njihove prednosti najviše nadmašuju njihove mane i zbog toga ih smatram najozbiljnijim kandidatom za podizanje pehara namjenjenog osvajaču LŠ.

P.S. Ova prognoza je naravno bazirana na trenutnom znanju i trenutnom stanju (na dan odigravanja utakmica prvog kola grupne faze LŠ) i kao takva naravno da je podložna promjenama izazvanim npr. povrijedama igrača, ali i kasnijim rezultatima i žrijebu za „knock out“-fazu.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.