SOS Kolumna

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
Rooney88
Postovi: 16872
Pridružen/a: 06 nov 2010, 18:04
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Rooney88 » 09 nov 2011, 01:17

Logicke greske? Izvini druze ali si ti odskocio dobro od logike.
DANTES je napisao/la:a da je solsker pogodio prečku, a tedi stativu je li bi to bila sreća za švabe, a nesreća za manča???
šta je npr ovo, teri prilazi lopti, šutira, pada i maši!?????!1111111?!!!!!!!!
Sve sto sam ja naveo su cinjenice koje su se desile. Preokreti i golovi. Baslerov, Sheringhamov i Ole-ov gol su se DESILI, precka Janckera se DESILA tu polemisi oko srece. Da je ovo ili ono? Necemo valjda po standardnoj frazi o babi, dedi, mudima i babi kako postaje deda na kraju? Nema smisla. Ako vec uspjeh Uniteda u jednom od najvecih finala u Ligi prvaka ikada pripisujes sreci bar se fokusiraj na stvari koje su se desile i odredjuj kvalitetno dozu srece u njima, zanemari one koje se nisu dogodile.

Terry-Moskva-penal-STATIVA!
Bog nas je pogledao. Da je Terry pogodio Chelsea bi uzeo Ligu prvaka a Roman mozda i prodao klub kako je govorio. Ali nije! Mnogi ce reci da je duh Matta Busbya te noci lebdio nad Luzhnikijem te da je pomenuti pehar, to je 100%, bio za njih. Sreca nasa u tom momentu. Terry pogadja stativu, VDS brani Anelki, Ronaldo ostaje u suzama radosnicama na centru a SAF slavi jos jednu dramaticnu i nevjerovatnu pobjedu, ali pobjedu - to je kljucna rijec. Opet ponavljam da nisam fan pobjele na srecu u fudbalu. Ipak druze ne razumijemo se ili mozda razumijemo ali samo imamo razlicite filozofije a to nam ne daje pravo da covjeku kvarimo kolumnu koja mu savrseno ide i ne vjerujem da kopira stvari od nekud jer citajuci njegove postove dobijes utisak da bi trebao, ako kopira sa neke stranice, kopirati i vecinu od 14814 koliko je napisao. Pade ti jos jedan zakljucak u vodu. Citamo se, pozdrav i sve najbolje. ;)

@Devil gotivis Zelju? Jos si mi drazi sada. Jos da malo manje pljujes Andriju... :mrgreen: :mrgreen:
STOP SPAM OVDJE. :D
Zadnja izmjena: Rooney88, dana/u 09 nov 2011, 01:20, ukupno mijenjano 3 puta.
R.I.P

MIRZA RASCIC

Željezničar za život cijeli!

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 09 nov 2011, 01:18

Jbg ja sam od malih nogu odrastao u Ultra fazonu,tako da je za mene postojala samo Zvezda i bilo mi je nepojmljivo da za nekog drugog navijam osim za nju,cak i kada su mi se ortaci u osnovnoj lozili na svakave klubove.Tu je bio i OFK ali cisto iz profesionalnih razloga. :mrgreen:
Pokusao me cale navesti na pravi put sa njegovim Zeljom ali mu to nije uspevalo sve do neke 2004-05,posle toga smo nekada bili i na utakmici,ja prvi put Zeljinoj,Zeljo-Posusje na Grbavici igrali,i sada imam tu kartu zakacenu na zid,jbg suprotno mi od kompa pa me mrzi da idem da vidim tacan datum. :mrgreen: Reci cu ti sutra. :lol: I od tada pocinje navijanje za Zelju.Naravno navijanje za Zvezdu je preraslo u ljubav,pa ja volim da kazem Volim Zvezdu,navijam za ZElju,simpatisem Slaviju. :D
A to strani klubovi ma nista to,to je smesno,iako odgledam sedmicno Bog zna koliko utakmica,to mi nikada nije predstavljalo neki gust da navijam za nekoga,osim kada su u pitanju velike pare na kladionici,tada psujem bas kao u "Kad porastem bicu Kengur" kada se Brondbyu sve psuje. :mrgreen:

Sto se tice Manchestera i on spada u tu grupu ravnodusnih,ali ipak Fergie ce uvek imati posebno mesto u meni,takva velicina se nece roditi jos zadugo,ako se ikada i rodi,on i King Otto su dva trenera koja se po meni moraju voleti. ;) :)

Za godine si blizu,promasio si par meseci,'86 je u pitanju,pise u profilu,ne krijem godine. ;)

@Rooney zar to nisi znao keve ti,pa sta mislis sto su Pitari u ratu sa mnom,uz Borcevce naravno. :mrgreen:
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 11 maj 2012, 22:48

Odavno nisam ovde nista pisao.Sada listam malo sta imam po Wordu i naletim na nesta sto sam nedavno napisao ali nisam okacio...

FUTSAL
Dinamika,brzina,spretnost,prefinjena tehnika i hladnokrvnost.Sve ovo spojeno u jedno zajedno sa jos mnogo drugih stvari daje jednu novu sportsku celinu koja se jednostavno naziva futsal.Nastao 30-ih godina 20.veka u Urugvaju od strane profesora fizickog vaspitanja Juana Carlosa Geriania koji je na jednom festivalu mladih u Montevideu u godini odigravanja prvog svetskog prvenstva u fudbalu predstavio ovu novu igru koja se igrala na manjem terenu i sa manjim brojem igraca nego „veliki fudbal“.Vremenom se futsal razvijao i danas je dosao do brojke da ovu izuzetno brzu igru igra skoro 5 miliona ljudi.Toliko je registrovanih igraca futsala,ali ne zaboravimo da se i mi rekreativno bavimo futsalom a ne fudbalom tako da je brojka ovoga sporta dozivela vrtoglav rast u poslednjih 20-ak godina.Sponzori sve vise ulazu u ovu vrstu fudbala,a plate igraca i ekonomija klubova jaca iz dana u dan,iz sezone u sezonu.

Sta je ustvari futsal ?

Futsal je vrsta fudbala koja se igra na terenima manjih dimenzija koji su propozicijama propisani na duzinu u rasponu od 25-42 metra,te na sirinu od 16-25 metara.Naravno ovo je samo okvirno koliki su minimum i maksimum terena,a FIFA zahteva terene duzine 38-42,te sirine 20-25 metara i na terenima takvih dimenzija se igra futsal.Futsal je nastao od portugalske reci „Futebol de Salao“ sto u prevodu znaci fudbal u sali ili jednostavno dvoranski fudbal.

Futsal je mnogo dinamicniji sport u odnosu na fudbal,svaki napad je pretnja po gol protivnika i u toku jedne minute moze da se stvori i do 4-5 prilika na obe strane.Jednom prilikom sam gledao jedan mec srbijanske lige pre par godina,ne mogu tacno da se setim ko je igrao i palo je za jedan minut cak tri gola,a ljubitelji fudbala gledaju fudbal upravo radi golova i lepih prilika i zbog toga im je futsal veoma privlacan sport jer toga ima na pretek i retke su situacije da se utakmica zavrsi bez golova ili samo sa jednim na utakmici.U ovoj igri veoma dobro prolaze i itekako su cenjeni vrsni tehnicari sa brzim razmisljanjem koji u delicu sekunde mogu da odigraju neki super pas ili izvedu super potez koji ce da u velike probleme uvali protivnicku odbranu,a igraci koji igraju iskljucivo na snagu kojih je veliki broj u velikom fudbalu nisu pozeljni u velikoj kolicini u ovome sportu.Dosta ekipa se cak i ne odlucuje za takve igrace jer kvare koncepciju brzine i spretnosti na samom terenu.

Ljudi mnogo grese kada misle da su futsal i fudbal skoro identicne stvari,ali ja bih rekao da osim sto se igra sa nogom i sto je zelja da se postigne pogodak protivniku ova dva sporta i nemaju neku previliku slicnost od kojih se najveca ogleda u pravilima ove vrste fudbala.Dimenzije terena su mnogo manje,igra se sa manjom loptom,tzv.“cetvorkom“ za koju se kaze ustvari „lopta sa tegom“,izmene su letece i mogu se izvrsiti neograniceno tokom meca,a prekrsaji se skupljaju te se posle sestog za svaki naredni suta kazneni udarac sa 10 metara od gola protivnika.Dosta je pravila koja se trebaju znati za igranje futsala ali i pracenje istog,no ovo su neka osnovna koja se trebaju i moraju znati za neko laicko pracenje ove igre.Za ostala pravila najbolje je da se poseti neki sajt povodom ove igre na kojima je detaljno objasnjeno sta i kako se radi u „petoparcu“.
Futsal je pod „krovom“ FIFE i spada u jednu od podgrupa fudbala koje ona „zastupa“.A futsal je jedina vrsta fudbala koja je prihvacena od strane FIFE za razliku od Walled soccera na primer koji je prihvacen samo u regionalnim okvirima i bez nadzora FIFE.Upravo FIFA i organizuje Svetsko prvenstvo u futsalu od 1989.godine koje se odrzava na svako cetiri godine,a naredno ce biti odigrano 2012. u Bangkoku na Tajlandu sto ce biti odlicna prilika da pogledamo sve majstore „haklanja“ na jednom mestu.Isto tako kao i veliki fudbal imamo i razna kontitentalna prvenstva u futsalu od kojih su najpracenija ona u Juznoj Americi gde su veliki majstori ove igre narocito u Brazilu,ali je izuzetno poseceno i EP u futsalu koje se ove godine igralo u Hrvatskoj a 2016.godine ce Beograd da bude domacin istog.

Da li ce i u nasoj regiji ovaj sport da zazivi kao na primer u Spaniji,gde nije retkost da se 10-15 hiljada navijaca okupi na futsal utakmici.Nije sve tako sivo ni kod nas,i mi konja za trku imamo,tu je svakako kragujevacki Ekonomac 14.klub Evrope,imamo i Nacional iz Zagreba,pa Zelezenec iz Skopja.Ima tu svakako potencijala ali treba volje i finansija da se to podigne na jos jedan visi nivo.

Moje neko skromno misljenje je da je Srbija odmakla ostalima po pitanju futsala i da je liga jaca nego kod ostalih a po prici sam dosao do zakljucka i da se najbolje placa.Pored Ekonomca tu je jos i beogradski Marbo koji realno jedini i moze da se nosi sa Ekonomcem kao najjacom ekipom regije dok ostali zaostaju,no ostali su dosta jednaki sto pokazuje podatak da je na kraju ove sezone 7 ekipa bilo unutar 9 bodova

U Hrvatskoj je Nacional ove sezone nacisto puk'o,tek 6.mesto u rekao bih ipak skromnoj konkurenciji nije nesta cime Nacional moze da bude zadovoljan.Titula prvaka ide u Split istoimenom klubu koji je pobegao jedan bod Vrgoracu.Isto kao i u Srbiji sa ta dva kluba se i zatvara neizvesnost a i jednakost nije prisutna kao u Srbiji.

Kada govorimo o BIH kao futsal naciji ona dosta kaska za Srbijom i Hrvatskom,sto reprezentativno sto klupski.Ima i tu potencijala za kvalitetan rast,imamo MNK Centar iz Sarajeva,zatim KMF Tango iz Sarajeva,pa trebinjski Leotar koji su svakako prepuni majstora ove igre.

Bilo bi dobro kada bi se ovi klubovi spojili u jedan vid regionalne lige koja bi se igrala zajedno sa prvenstvima,a to bi zasigurno doprinelo kvalitetu samih klubova i dolasku novih sponzora sto znaci i vise finansijskih sredstava.Jedna regionalna liga je blizu realizacije ali nazalost ne za celi region vec hrvatski klubovi ulaze u regionalnu ligu sa Austrijom,Italijom,Madjarskom,Slovackom i Slovenijom.A nadao sam se da bi moglo da dodje do realizacije „prave“ Ex-yu lige koja bi na jedno mesto stavila Ekonomac,Marbo,Nacional,Split,Leotar,Centar,Zeleznec i ostale jake klubove iz regiona sto bi mozda stvorilo uz Spansku i italijansku najjacu ligu Evrope.Ali nema volje za to,mnoge politcke prepreke su ispred nas,no verujem da ce i to da se menja i da cemo i u takvoj ligi uzivati u godinama koje dolaze.
Do tada veliki pozdrav svim ljubiteljima „haklanja“,“petoparca“,futsala ili kako god vam to odgovara.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la DANTES » 11 maj 2012, 23:14

Moje društvo je čitavu srednju školu mlatilo futsala, čak i u januaru na minus 10, na zaleđenom betonskom igralištu... Potrudili smo se da sve bude po pravilima koja smo skinuli sa neta... Sjajna igra... Jesi ovo pisao za neki referat negdje? Vidim stručno je i školski napisano, za neku ozbiljnu rabotu....
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 11 maj 2012, 23:22

DANTES je napisao/la:Moje društvo je čitavu srednju školu mlatilo futsala, čak i u januaru na minus 10, na zaleđenom betonskom igralištu... Potrudili smo se da sve bude po pravilima koja smo skinuli sa neta... Sjajna igra... Jesi ovo pisao za neki referat negdje? Vidim stručno je i školski napisano, za neku ozbiljnu rabotu....
Ma ne,cisto za ovu upotrebu jer sam nekoliko puta dobio na PP da objasnim ukratko osnovno o ovome jer se na netu bas na nasem jeziku i nema sta naci,pa odlucih da napisem sa nekim osnovnim pravilima o istom. ;)

Igramo i mi futsala redovno.Nemamo nesta precizirano ali 2-3 puta sedmicno se igra u dvorani,i jos kada zapadne na otvorenom iza zgrade.Sad u nedelju ima turnir izmedju navijackih klubova INO klubova po futsal pravilima,dobio sam neke pozive da igram,ali jos nisam nista skont'o.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 31 dec 2012, 01:40

A DA SKOKNEMO TO BALTIKA ?

Sto vreme vise prolazi ja se sve vise pitam koliki sam ja ludak.Da li je fudbal definitivno previse usao u moj zivot ili je to sasvim normalno kada ga celi zivot pratis i zivis za to ostaje misterija o kojoj bi drugi trebali da sude.No smatram da dok se ja osecam dobro,to je znak da ne treba nista menjati.Upravo iz jednog takvog fanatizma i mojom zeljom za novim saznanjima nastade potreba i da ovde napisem nesta o onome o kome retko ko pise,o ligama gde je fudbal u drugom planu ali ipak postoji.O ligama gde se vise postuje ribarstvo nego fudbal,i o ligama koje jedva da imaju neke rezultate u ovome najlepsem sportu.Zemljama Baltika,Estoniji,Litvaniji i Latviji.
Zadrzacu se samo na baltickim zemljama u uzem smislu gore nabrojanim,bez zadiranja u delove Rusije,Poljske,Finske,Nemacke,Danske i ostalih sirih pojmova balticke regije...

Estonija

Kada kazes sport u Estoniji retko da ces gde cuti prvo fudbal i imena Pooma,Opera,Reima,Kristala i ostale raje koje je dao estonski fudbal.Prva asocijacija na sport bi bili Jaan Kirisipuu,Erika Salumae kao prva osvajacica zlatne olimpijske medalje nakon dobijanja nezavisnosti,zatim Martin Paldar,Indrek Pertelson,Andrus Veerpalu i drugi.No fudbal u Estoniji spada u red jednog od najpopularnijih sportova no ipak nikada nisu uspeli da naprave neki znacajan poduhvat vredan divljenja.Estonski savez je osnovan jos davne 1921.godine,a vec 1923 je primljen u FIFU,dok je pod okrilje UEFE dosao 1992.godine nakon sticanja nezavisnosti.Fudbalski sistem se sastoji od iznenadjujuce mnogo liga za takvu zemlju.Sve zapocinje sa Meisteriliigom a zavrsava sa IV ligom koja ima 4 podranga.Ukupno gledano ligaski sistem Estonije se sastoji od 13 liga.Veliki ludak jesam sto se tice fudbala,ali mislim da ne bih mogao da posmatram i nize lige ionako egzoticnog estonskog fudbala tako da cu da se zadrzim na prvo rangu takmicenja Meistriliigi.Logicno najvise kluba u ligi dolazi iz glavnog grada Tallina,od deset ekipa cetiri su iz njega,Levadia,Flora,Nomme Kalju i Tallina Kalev.Ubedljivo najuspeniji i najtrofejniji klub Estonije je Flora iz Tallina sa devet osvojenih titula sampiona.Iza nje sledi Levadia klub osnovan 1998.godine doziveo je vrtogavi uspon i vec 1999.godine osvojio ligu i onda osvojio jos 6 titula uz totalnu dominaciju od 2006-2009 godine sa 4 titule.Vrlo simpaticna stvar za eltini rang je sto je vecina klubova produkt 90-ih godina i kasnije.Imamo jedino Sillamae Kalev iz 1951. te Trans Narvu iz 1979.godine.Dva kluba bi obelezavala vek postojanja da se nisu gasila pa ponovo oformila kao Tallina Kalev iz 1911.i Nome Kalju iz 1923.godine,no oni su tek posle nezavisnosti Estonije ponovo zapoceli svoj rad tako da se i oni mogu slobodno ubrojiti u "sindrom 90-ih".
Govoriti o samom kvalitetu estonske lige je suludo,po njihovim rezultatima u Evropi vidimo koliko je to daleko od evropskog proseka,ali entuzijazam i sama ulaganja gazdi estonskog fudbala nam pokazuju da oni zele nesta vise sa ovim klubovima.
Reprezentacija je jedna sasvim druga prica,a ko nju moze bolje da pamti i da je se seca nego ja,nego cela Srbija.Iako do tada poprilino marginalizovani na fudbalskoj sceni kvalifikacije za EP 2012 su odigrali fenomenalno ali na kraju u barazu ispali od Republike Irske.Nikada u istoriji estonska reprezentacija nije imala toliko kvalitetnih fudbalera kao sto su Sergei Pareiko,Dmitri Kruglov,Konstantin Vasiljev,Ats Purje,Andres Oper,Ragnar Klavan,Sergei Zenjov i drugi,a sto je najbitnije za njih velika vecina je da izdrzi jos najmanje dva kvalifikaciona ciklusa,a svi smo svedoci da je u fudbalu sve moguce,Estonija na EP ili SP,zasto da ne.
slika

Litvanija

Kada kazes jednom Litvancu prosecno upucenom u sport Arlauskis,Stankevicius,Luksa,Pilibaitis tesko da ces izazvati posebne emocije na njegovom licu,ali mu zato reci Kaukenas,Kalnietis,Jasaitis,Kleiza jasno je da ce krenuti da ti nabraja sve uspehe litvanskog basketa za sta ce te morati da uzmete jedan poseban godisnji odmor za to.Svima je jasno da je kosarka sport broj jedan u Litvaniji,da nikako u isti rang ne mogu Zalgiris u fudbalu i Zalgiris u basketu,da Kaunas nema sta da trazi u konkurenciji kosarkaskih klubova i tako dalje.Ali to nikako ne sputava ljubitelje fudbala da u zemlji kosarke pokusavaju da naprave neki iskorak.Fudbalski savez Litvanije pod svojim krovom drzi 40 fudbalskih klubova podeljenih u 3 ranga i 4 lige.Sasvim zadovoljavajuci broj i sasvim pristojna cifra da se uspostavi jedna fudbalska ravnoteza i da se kvalitet ispolji pre kvaniteta.Jedno vrlo lepo razmisljanje u ovoj zemlji.Najuspesniji klub u Litvaniji je Kaunas,ciji najveci uspon i kvalitet dolazi sa dolaskom velikog ljubitelja sporta Vladimira Romanova u taj klub koji unosi svezi kapital u njega i pravi Heartsovu filijalu sto je dobro doslo i jednim i drugim.Iza njih tu je odma' Ekranas sa 7 osvojenih titula uz totalnu dominaciju zadnjih pet sezona u Litvaniji.Jednostavno prejaki za konkurenciju.Gledajuci nasim ocima Litvanija je nama najzanimljivija liga sa Baltika.Za razliku od Latvije i Estonije mnogo fudbalskih radnika sa ovih prostora je zaradjivalo hleb u Litvaniji.Edin Pehlic,Marko Andjelkovic,Bogdan Stefanovic,Damir Petravic samo su neki od imena koje poznajemo.
slika


Latvija

Ehh ta Latvia,eh ta zemlja sa neponovljivom romanticarskom generacijom na Euru 2004.Ekipe kao sto su Grcka sa Dellasom,Zagorakisom,Charisteasom,Seitaridisom i Latvia sa Kolinkom,Verpakovskisom,Astafjevsom,Blagonadezdinsom,Rubinsom,Paharsom i ostalim tesko da ce se ikada vise pojaviti.Ekipe koje su imale dusu i ekipe koje su bez obzira na svoj ponekad i dosadni fudbal pridobile paznju za celi zivot.No Latvia ni pre ni posle toga nije ista ekipa,dosli su neki novi klinci ne dovoljno sposobni da ponove tu sjajnu generaciju Latvie.Pokusace nesta Cauna,Laizans,Gorkss,Vanins ali nije to to,jednostavno nije.Sto se tice lige,malo vise komplikovano od ocekivanog za takvu zemlju 66 klubova racunajuci i 8 rezervnih podeljenih u 3 ranga i 9 liga.Sva slava i istorija ide kome drugo nego Skontu iz Rige koji je za 21 godinu postojanja uspeo da osvoji 14 titula sampiona Latvije,no Daugava sasvim iznenadjujuce osvoji titulu sampiona u 2012.godini.Liga je po mome misljenju najslabija od ostalih baltickih i dosta skromnim fudbalom sto su ljubitelji fudbala mogli najbolje da vide u dvomecu Crvena Zvezda-Ventspils prosle sezone.Kako ce oni da napreduju ostaje nam da vidimo i da mastamo.
slika

Tesko da ce neko biti dovoljno lud da odvoji vreme na ovo,ali ipak ja sam svoj deo posla odradio.Do neke nove fantazije u putovanja po Islandu,Farskim Ostrvima,Grenlandu i ostalim evropskim ludorijama pozdrav.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la DANTES » 31 dec 2012, 13:54

Malo je reći fanatik.... Da mi plate ne bih gledao neku tekmu tih liga... Moj ćale bi... Čak i stare snimke...
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
ZZtop10
Postovi: 2509
Pridružen/a: 09 jul 2012, 22:25
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la ZZtop10 » 31 dec 2012, 16:03

Ma ja bih gledo vala da imam gdje :)
I onda kada više ne bude me ovdje
kad moja duša s ove zemlje negdje ode
zastavu tvoju tamo ponijet ću sa sobom
nigdje bez tebe Željo kunem ti se Bogom!

Avatar
anonimni
Postovi: 10181
Pridružen/a: 04 jan 2012, 14:54
Lokacija: Uvijek uz tebe!
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la anonimni » 31 dec 2012, 19:56

ZZtop10 je napisao/la:Ma ja bih gledo vala da imam gdje :)
i ja bih :)
Željezničar 1921! Arsenal FC 1886!

Kapiten Blue Traina

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 31 dec 2012, 20:02

Pa imate kamaru streamova.Estonsku ligu prenosi TV6,Litvansku Lietuvos Rytas,a Latvijsku cini mi se LTV 7 da se zove.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
anonimni
Postovi: 10181
Pridružen/a: 04 jan 2012, 14:54
Lokacija: Uvijek uz tebe!
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la anonimni » 31 dec 2012, 21:55

nije loša ideja :D

al' vole se ove lige namještati, čini mi se, uvijek ovdje traže min. 5 parova u kladionici :mrgreen:
Željezničar 1921! Arsenal FC 1886!

Kapiten Blue Traina

Avatar
likma23
Postovi: 1727
Pridružen/a: 10 avg 2011, 11:07
Lokacija: Samo gdje se ne radi
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la likma23 » 31 dec 2012, 22:07

Ne gledam nasu ligu a kamo li ovu. Kad bolje razmislim ne gledam ni ove lige petice kako treba. Nemam ja za to zivaca :lol: :lol: :lol: :lol:
Roger Federer the best!!!

Damir Dzumhur!!!!

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 02 jan 2013, 00:34

NI HAO !

Nije dugo proslo od poslednjeg pisanja,ali dok su ovi hladni dani i kada nema preteranih desavanja nema se sta pametnije raditi osim blejati kuci u monitor i lezati na krevetu,sa nekim ljudskim produzetcima u ruci kao sto su limenka i suskavi omoti grickalica i slatkisa.Nakon jednog egzoticnog putovanja u proslom pisanju ovaj put necu da budem toliko lud vec cu da se okrenem jednoj ligi koja samo geografski predstavlja egzoticnost a koja u danasnje vreme dobija sve veci broj poklonika.Radi se o Kineskoj ligi.

Istorijski izvori kazu da se igra slicna fudbalu koju mnogi smatraju pretecom fudbalu pojavila upravo u Kini jos pre Hrista za vreme dinastije Qin.To predstavlja razdoblje izmedju 221 i 207 godine p.n.e.Tesko je zaista koliko je taj Cuju bio slican danasnjem fudbalu ali ipak kazu da je to preteca danasnje najlepse igre na svetu.Prvi put fudbal u Kini se pojavljuje 1900.godine i od tada pa na ovamo postaje jedan od najpopularnijih sportova u Kini,te sport koji je najvise gledan.Ko bi to rekao,jer jednom prosecnom fudbalskom poznavaocu da kazete par kineskih fudbalera koji su imali veliku popularnost u Kini oni za njih nisu culi iz prostog razloga sto nisu uspeli da naprave neke karijere.Poznaju verovatno Weifenga,Sun Jihaia,Li Tiea,Zheng Zhia...Svi oni jesu popularni u Kini,ali da su napravili neke vrhunske karijere bas i ne mozemo reci.

Imati Kineza u svome sastavu je stvar marketinga za vrhunske klubove.Dovoljan primer je Dong Fangzhou.I dan danas sam ubedjen da je to fudbaler koji je u Manchester United dosao cisto kao marketinski trik za azijsko trziste.Dosao za bednih 500000 funti ali se Unitedu isplatio visestruko vise zbog dobijanja publike u KIni.O njegovim fudbalskim kvalitetima je tesko govoriti.Ako kazem da taj Dong nije pre par meseci prosao probu u Slobodi iz Uzica mislim da bi to bilo dovoljno da se oceni o kakvom se kapacitetu radi.

slika

Kineska Super liga (S-League) je predmet brojnih pisanja medija.Osnovni razlog tome je sve veci prili fudbalera u tu zemlju,zatim strasna finansijska podloga i na kraju najmanje popularna stvar korupcija u fudbalu.
U poslednje vreme veliki broj igraca svetskog kalibra je otislo u ovu zemlju.Frederic Kanoute je u Beijingu,Edixon Perea je u Changchunu,Rochemback i Keita u Dalianu,Didier Drogba i Nicolas Anelka su u Shangaiu...

Ne treba ni spominjati koliko su svi ti fudbaleri masno placeni.Primer Daria Conce iz Guangzhoua dovoljno govori o tome.12.5 miliona eura godisnja plata je nesta sto ga je u tom trenutku lansiralo u najplacenije fudbalere sveta,a za momka koji je direktno iz Fluminensea potpisao u Kinu,bez trunke "evropskog staza" je bas impresivna cifra.A kada se tome doda da mu je u napadu odma' pridodat Lucas Barriosa iz Borussie iz Dortmuda koji ima skoro 7 miliona eura godisnje jasno se vidi da gazde Guangzhoua ne stede na svojim pojacanjima.To im se odma' i isplatilo ove godine jer su osvojili kinesku ligu sa 4 boda vise od najprijatnijeg iznenadjenja prvenstva Jiangsua koga vodi nas Dragan Okuka,najbolji trener Kine i Srbije u izboru.Upravo ga je to sto vodi Jiangsu relativno limitiranog igrackog kadra stavila ispre Marcela Lippia u izbori koji vodi sampiona drzave.

slika

Kineski ligaski sistem broji 16 klubova i igra se po standardnom sistemu bez preteranog mudrovanja karakteristicnog za vanevropske zemlje.Cetiri prvoplasirane ekipe se kvalifikuju u Azijsku ligu sampiona,zadnje dve ispadaju u League One i to je sva mudrost oko sistema takmicenja u ovoj ligi.Klub u Kini moze da ima pet stranih igraca u timu,ali na terenu u jednom trenutku maksimalno mogu da budu cetvorica.Time se zeli poboljsati kvalitet kineske skole fudbala i produkcije mladih fudbalera na svetsko trziste.

Kineska super liga je nastala pretumbavanjem liga u 2004.godini i nasledila je Chinese Jia-A ligu koja je trajala od 1994-2003 godine.Upravo je nastanak Jia-A lige znacio i profesionalizaciju fudbalskih klubova u Kini pa krajem 80-ih i pocetkom 90-ih vecina klubova postaje profesionalna ukljucujuci i Beijing,Guanghou,Liaoning,Shangai,Shandong...

Kineska liga je izuzetno bogata radnicima sa nasih prostora i sa te strane je izuzetno zanimljiva.Dragan Okuka,Aleksandar Stanojevic i Svetozar Sapuric su tri trenera koja u ovoj sezoni vode neki klub u Kini,a tu su jos bili na pocetku sezone Miroslav Ciro Blazevic,Josip Kuze,Blaz Sliskovic,Drazen Besek,Dragan Kokotovic,no oni su iz ovih ili onih razloga otisli iz svojih klubova.Od fudbalera tu su Zlatan Muslimovic,Darko Matic,Aleksandar Jevtic,Vladimir Jovancic i drugi,a govoriti o svima koji su prosli kroz ovu zemlju sa nasih prostora bi nam oduzelo mnogo mnogo vremena.

Kineska reprezentacija u fudbalu nema znacajnih uspeha.Za najveci uspeh na svetskom nivou smatra se prvo i jedino ucestvovanje na SP u fudbalu koje se odrzalo 2002.godine u njihovom komsiluku.Tada ih je vodio trenerski mag sa ovih prostora Bora Milutinovic.Nakon toga pokusali su Arrie Han,Vladimir Petrovic i Ratomir Dujkovic i sada Jose Camacho ali bez preteranih uspeha.Jednostavno sama limitiranost igraca i nedostatak svetske klase utice mnogo na plasman na neko veliko natecanje.Bacajuci pogled na ekipu jasno se vidi da tu nema nikoga da oskace i da uopste samo jedan fudbaler igra van Kine a to je Zheng Chendong iz Branuschweiga i to ni on nije redovan u ekipi.Do nekih boljih vremena kineski reprezentativni fudbal ce da saceka.Za nadati se da ce uz velicine poput Barriosa,Drogbe,Keite,Marcela Lippia,Anelke kineski fudbal i na reprezentativnom planu proizvesti fudbalere dostojne da najmnogoljudniju naciju predstavlju na smotri najboljih fudbalskih reprezentacija sveta.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
azTer
Postovi: 2023
Pridružen/a: 09 okt 2011, 23:22
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la azTer » 03 jan 2013, 18:03

zanimljiva kolumna, jednostavna, bez puno pametovanja. naučio sam nekoliko sitnica.

samo da dodam da je sun jihai napravio ne vrhunsku, ali sasvim korektnu karijeru, ne zaslužuje da bude strpan među ove koji su jedva igrali u evropi. i zheng je, ako se dobro sjećam, bio "bolji" od ostalih. ali kontam poentu tog dijela.

također, iskreno se nadam da će prestat taj neki polu-trend da igrači odlaze u kinu. otkako je, recimo, keita otišao - ne znam ni šta se dešava s njim. mora se priznat da je teško tragat za informacijama koje nisu plasirane od strane svih većih medija, a kineski fudbal i nema baš neki medijski prostor.

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 03 jan 2013, 23:45

azTer je napisao/la:zanimljiva kolumna, jednostavna, bez puno pametovanja. naučio sam nekoliko sitnica.

samo da dodam da je sun jihai napravio ne vrhunsku, ali sasvim korektnu karijeru, ne zaslužuje da bude strpan među ove koji su jedva igrali u evropi. i zheng je, ako se dobro sjećam, bio "bolji" od ostalih. ali kontam poentu tog dijela.

također, iskreno se nadam da će prestat taj neki polu-trend da igrači odlaze u kinu. otkako je, recimo, keita otišao - ne znam ni šta se dešava s njim. mora se priznat da je teško tragat za informacijama koje nisu plasirane od strane svih većih medija, a kineski fudbal i nema baš neki medijski prostor.
Pa nisam ni ja napisao da je napravio vrhunsku,vec jednu karijeru dovoljnu da postane popularan u Kini,ali da pitas dosta likova van Kine ko je on ne bi znali puno reci. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Claus » 12 jan 2013, 13:30

Dobra stvar što si uzeo da opišeš i približiš nam ligu koja je relativno strana za poznavaoce nogometa. Pročitao sam cijeli tekst, a moram priznati da sam to uradio ne bi li saznao koju informaciju više o tamošnjem fudbalu (historijat, format takmičenja, poznati igrač i trener...). Naravno, i odlazak Misketa u Kinu je svakako uradio svoje, tako da i to mogu navesti kao jedan od razloga za čitanje. Interesantna tema i pohvale za kolumnu. ;)

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Devil » 11 feb 2013, 15:23

FUDBAL ZVANI DOSADA

Davno poceh da pratim fudbal,sa neke dve godine prvi put bio na Marakani sa caletom,prvo veliko takmicenje koga se secam je Svetsko prvenstvo 1994. u SAD-u,secam se tih poteza Stoickova,Salenka,bravure Romaria,zatim Dahlina,i jos mnogo mnogo majstora ove igre.Volim ovaj magicni sport, ali nesta sto nikada nisam voleo da gledam jeste fudbal koji se igra na ostrvu a da se ne igra u okviru engleskih liga ili Old Firma.Tesko da bih poceo i ovo pisati da nije "zahtevao" jedan clan. Mnogo se bre ruzan fudbal igra u tim zemljama,a ja cu danas pokusati da predstavim bar malo tri lige,Severnu Irsku,Republiku Irsku i Vels.Vec sama pomisao na te lige stvara dosadu istu onakvu kakvu nama stvara umorna jesenja kisa koja je svakodnevnica u ovom podrucju,ali njima je to normalno.

Severna Irska

Malo je poznato da je liga Severne Irske druga najstarija liga na svetu,odma' iza engleske lige.Osnovana 1890.godine i sve do 1920.godine i delenja Irske na dva dela predstavljala je zajednicku ligu za obe Irske,medjutim od 1920.postaje liga za sebe.Od samog pocetka lige dominirali su klubovi iz Belfasta,statisticki gledano,na jedan trofej ekipi van Belfasta dodje 10 trofeja ekipi u Belfastu.Tako smo sada u situaciji da Belfast ima preko 100 titula,dok na ostatak drzave spada svega 10 trofeja namenjenih pobedniku lige.Ligom je kroz istoriju dominaro Linfield,najtrofejniji svetski klub,mada mnogi pokusavaju da ospore tu cinjenicu,ali trofeji govore za sebe,a oni ih imaju preko 200.Od toga 105 onih koji postoje i u ostalim drzavama,a ovi ostali spadaju na ostale kupove.Medjutim Linfield nista nije u evropi nikada uradio.Najznacajniji uspeh im je 1/4 finale Kupa pobednika kupova 1966/67 sezone kada su ispali od CSKA iz Sofije.Zanimljivo za ovu ligu jeste sto cak cetiri kluba nikada od njenog osnivanja nisu ispadali iz lige.Pogadjate svi su ih Belfasta,Linfield,Lisburn Distillery,Cliftonville i Glentoran.113.godina neprekidno u najvisem rangu,zaista impresivan podatak.Danas,pricati o Severnoj Irskoj nema se puno toga.Niza klasa evropskog fudbala,bar sto se tice klupskog nivoa,reprezentacija je druga prica,i uglavnom kada pricamo o njima najvrednije sto spominjemo upravo jeste istorija koje sam se malopre dotakao.U sezoni 2012/13 nista se ne menja,veliku razliku napravio je a pogadjate ko drugi nego klub iz Belfasta,ovaj put Cliftonville koji ce po cetvrti put da postane prvak Severne Irske .Inace Cliftonville je ujedno i najstariji klub osnovan 1879.godine.Ali ova sezona ce ostati upamcena po verovatnom rusenju jedne tradicije.Gore spomenuh ta je Lisburn Distillery jedan od klubova koji nikada nije ispadao u nizi rang.E sada je nakon 28.kola prikovan za dno sa 11 bodova,4 manje od pretposlednjeg Donegala cije mesto vodi u baraz za opstanak.Dunnganon je vec pobegao na nedostiznu udaljenost i vodi ce se do kraja borba za odlazak u baraz jer se spasiti niti jedni niti drugi sigurno ne mogu.Sto se tice nacionalnog tima,pristojna reprezentacija svakome mogu da pomrse racune ali ne mogu da se nadaju nekom odlasku na zavrsnu smotru.Samo tri puta ucestvovali na SP,poslednji put 1986 u Meksiku,na EP jos nisu bili.Trenutno tri remija u grupi sa Azerbejdzanom,Portugalom i Luksemburgom,te lagan poraz od Rusije.U ekipi par zanimljivih igraca ali nije to tim za velike smotre.
slikaslika

Republika Irska

Liga koja slovi za najjacu u izboru ovih koje se opisuju danas.Realno tako i jeste,kako po klubovima tako i reprezentativno.Zemlja koja je dala Roya Keana,Robbie Keana,Eamona Dumphya,Liama Bradya,O'Learya i naravno Johna O'Shea i jos mnoge druge zvezde ovoga sporta zaista zasluzuje gornji dom evropskog fudbala kada bi se pisalo o fudbalskim prozivodima.Kada se to spoji sa ostalim faktorima ne izgleda to bas sjajno.Najveci uspeh irskog fudbala je 25.mesto na fifinoj rang listi,malo,premalo za ovakvu reprezentaciju.Gledajuci sveukupno njima je najveci uspeh 1/4 finale na SP 1990 godine u Italiji.Nisu doduse ni puno ucestvovali na prvenstvima.Na EP 2012 godine postigli samo jedan pogodak i ispali u grupi.Istorijsko utemeljenje nije nesta narocito bogato kao kod njihovih ljutih protivnika Severnih Iraca,ali sadasnjim kvalitetom i uslovima mogu mnogo vise da se pohvale.Takodje mogu da se pohvale prelepim Aviva stadionom,otvorenim 2010.godine sa kapacitetom od preko 50000 gledalaca te domacinom finalne utakmice EL izmedju Porta i Brage.Liga Republike Irske pocinje u martu tako da mozemo da pricamo samo o sezoni koja je iza nas.Osvajac titule je Sligo,treci put u istoriji.Zanimljivo za ovaj klub je sto je on u potpunosti u vlasnistvu stanovnika grada Sliga,malog mesta nadaleko poznatog po Brother Walfriedu nego po bilo cemu drugom sa svega 20-ak hiljada stanovnika.Bice ovo nova prilika da se pokazu u evropi jer su prethodne dve sezone ispadali od Vorskle u trecem pretkolu EL,te Spartak Trnave u drugom pretkolu.Iza njih su ostali Drogheda i St.Patrick koji ce ici u kvalifikacije za EL,bas kao i Derry koji je na petom mestu.Veliko iznenadjenje predstavlja to sto klub sa najvise titula sampiona Irske,Shamrock nije otisao u evropu jer su bili cetvrti.Gledao sam par klubova uzivo sto se tice Irske i vrlo je to slabo,njihovi klubovi za razliku od reprezentacije jedva i mogu da se porede sa ostalim evropskim klubovima,ali vidan je napredak i floskula danas svi igraju fudbal bi uskoro mogla da dodje do izrazaja u punom svetlu i kod njih.
slika


Vels

Neka se ne naljute na mene,ali oni su najlosija fudbalska nacija od ovih ovde.Svaka cast njima sto su ovoj igri dali Ian Rusha,Marka Hughesa,Ryana Giggsa i ostale ali ovo niti je liga za raspekt,a ni reprezentacija.Imaju par kvalitetnih fudbalera u reprezentaciji,dovoljno za tu negde oko sredine po kvalitetu ali mnogo ocajno igraju.Gledao sam ih uzivo protiv Srbije na Karadjordju pre par meseci i ono je vrlo lose,vrlo lose.Fudbalski savez Velsa osnovan je 1876.godine sto ga svrstava na trece mesto najstarijih saveza na svetu.Oni dosta pametno rade sto se tice saveza,i rezultati njihovog rada bice vidljivi za jedno 5-10 godina.Npr.oni su prethodnih godina dobili ogromne sume novca sa svih strana,samo u toku jedne godine 14 miliona i sve to trose na razvijanje fudbalske igre u ovoj zemlji.Hajde da kazemo da je problem za sam velski fudbal to sto im se ekipe odlucuju radije da igraju u nizim engleskim nego u velskoj ligi.Bila bi to sasvim pristojna liga kada bi se u njoj nasli Cardiff,Swansea,Wrexham...Ovako liga ima tek poluprofesionalni karakter u globalu sa par profesionalnih klubova u kojima opet ima dosta amaterskih fudbalera.Koliki je njen kvalitet govori i to da je tek pet liga u evropi losije plasirano od njih,to su Estonija mada je to kvalitetom vrlo upitno cak mislim i da je to greska,zatim Armenija,Farska Ostrva,San Marino i Andora.U sezoni 2012/13 vec se nazire pobednik a to ce ponovo biti TNS koji bezi poprilicno Airbusu.Njihove klubove sam gledao dva puta u evropi,jednom protiv Partizana,kada je Rhyl izgubio 8:0 na JNA,te vec sada davne 2002.cini mi se da je to bilo kada je u goste tadasnjem Sartidu stigao Bangor i bio lagnao porazen 2:0.

Sve u svemu preporucujem da onima koji nisu jos pogledali ove lige ne gledaju to ako bas ne moraju jer osim ogromne kolicine dosade necete nista dobiti,u evropi je druga prica,a ovi koji su gledali samo ce da potvrde ove moje reci,valjda.Do sledeceg citanja i ako ne bude sta pametnije novih ligaskih fanatizama veliki pozdrav.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
ceze
Postovi: 4332
Pridružen/a: 11 dec 2011, 00:58
Lokacija: Brdoviti Balkan
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la ceze » 11 feb 2013, 18:21

Fantastična kolumna, jednostavno i laički napisano, ni previše opširno sa nebitnim podacima, niti malo tek da se nešto napiše.
Taman onoliko da se zainteresuju čitaoci koji ne prate fudbal u pomenutim ligama.
Svaka čast i nastavi sa pisanjem.
Gdje prestaje razum, počinje Bosna ...

Avatar
Otelo
Postovi: 33542
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la Otelo » 11 feb 2013, 18:31

Devile da ti kazem ovu zadnju nisam procitao,imao sam interesantnijeg posla al sam citao sve dosadasnje (to kad nemam sta pametnije pa i ova ceka takve dane)

I moram da se slozim sa ovim vise mene.Sve su odlicno napisane,taman onoliko koliko treba.Ne sumnjam da je ova zadnja ista gora od prethodnih,vjerovatno je i bolja.

Samo nastavi
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
likma23
Postovi: 1727
Pridružen/a: 10 avg 2011, 11:07
Lokacija: Samo gdje se ne radi
Kontakt:

Re: SOS Kolumna

Post Postao/la likma23 » 11 feb 2013, 19:59

Nisam cijelu pročitao, pola. :D Ovo što sam pročitao je sjajno napisano.

Hočemo još, hočemo još, hočemo još... :D :D
Roger Federer the best!!!

Damir Dzumhur!!!!

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.